Page 3 of 16 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 316

Thread: Returnal

  1. #41
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Εμένα πέρα από το οπτικό κομμάτι δεν μου θυμίζει καθόλου Mass Effect. Αντιθέτως με το που βλέπω το gameplay μου θυμίζει τα υπόλοιπα παιχνίδια της εταιρείας, απλά σε full 3D πλέον.

    Έχει τον ίδια φρενήρη ρυθμό, πολύ dodge, πολλή πληροφορία κτλ.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (14-01-2021),tonybsg (14-01-2021)

  3. #42
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δύο στοιχεία με κάνουν να απορρίψω το παιχνίδι:

    α) είναι πάαααααρα πολύ "busy" η οθόνη (αυτό που λέει ο Λεωνίδας "πληροφορία"), ένα χαρακτηριστικό της housemark από την εποχή που έφτιαχνε το αυθεντικό Stardust πριν 30 χρόνια στην Amiga (και που βγήκε για το PS3 το 2008, μετά ξανά για PS4 κλπκλπ).........αλλά αυτή τη φορά άφησε τον εαυτό της να εκτροχιαστεί εντελώς και να του γ@μήσει το κάγκελο στα συνεχή οπτικά εφφέ να πλημμυρίζουν την οθόνη.

    β) αν κατάλαβα σωστά (αν όχι, τότε διορθώστε με), είναι rogue-like, δηλαδή οι πίστες είναι random generated; Απεχθάνομαι αυτό το στυλ.

    Ακόμα κι αν το (β) δεν ισχύει, από μόνο του το (α) αρκεί να για να με απομακρύνει οριστικά από τον τίτλο.

  4. #43
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Εμένα πέρα από το οπτικό κομμάτι δεν μου θυμίζει καθόλου Mass Effect. Αντιθέτως με το που βλέπω το gameplay μου θυμίζει τα υπόλοιπα παιχνίδια της εταιρείας, απλά σε full 3D πλέον.

    Έχει τον ίδια φρενήρη ρυθμό, πολύ dodge, πολλή πληροφορία κτλ.

    Προσωπικά ακόμα μπερδεμένος είμαι, δεν έχω καταλάβει που το πάνε.

    Την μια λένε αυτό: https://housemarque.com/news/arcade-is-dead

    Την άλλη αυτό: https://housemarque.com/news/2020/3/...ltural-victory

    "It’s clear that the arcade values are and will be essential to the types of games we want to make, so no worries there."

    Έχω αγοράσει όλα τα παιχνίδια τους (ακόμα και στο Resogun που το δώσανε free στο PS+, αγόρασα όλα τα DLC ως «ευχαριστώ» στους developers), οπότε αυτό το «μια έτσι, μια γιουβέτσι» μου κακοφαίνεται όσο να 'ναι.

    Ίδωμεν. Μακάρι να βγει καλό.

  5. #44
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Kι εγω πιο με την αποψη του Λεωνιδα ειμαι, δλδ ναι μεν εχει ενα cinematic feeling κτλ αλλα gamelay wise με παραπεμπει ξεκαθαρα σε αλλες δουλειες της Housemarque, explosion fest χρωματα χαμος στην οθονη κτλ. Δεν μου θυμιζει καθολου Mass Effect η καποιο αλλο tps, ειναι η ιδια συνταγη σε full 3d περιβαλλον.
    Σαν story concept κτλ δεν με ενθουσιαζει να πω την αληθεια αλλα φαινεται διασκεδαστικο.


  6. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Leon_DiZ (28-01-2021),tonybsg (15-01-2021)

  7. #45
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  8. #46
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Αρχίσαμε τις αναβολές lol

  9. #47

    Default

    Αρχίζουν να βάζουν μυαλό μετά από αυτό που έγινε με το syberpank και το psn?
    Μακάρι μήπως και δούμε πιο ολοκληρωμένα day1 παιχνίδια

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #48
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Καλά, δεν νομίζω με την καθυστέρηση να γίνει AAA game ξαφνικά. ΑΑ είναι και φαίνεται.

  11. #49
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by Kkritikos View Post
    Αρχίζουν να βάζουν μυαλό μετά από αυτό που έγινε με το syberpank και το psn?
    Μακάρι μήπως και δούμε πιο ολοκληρωμένα day1 παιχνίδια

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Μακάρι και εγώ αυτό θέλω ολοκληρωμένα day 1 games που λίγες εταιρίες προσφέρουν σήμερα
    Πολλες εταιρείες έχουν ξεφύγει σε αυτό το θέμα και η Sony θα παίξει καθοριστικό ρόλο στο κομμάτι αυτό

  12. #50
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Καλά, δεν νομίζω με την καθυστέρηση να γίνει AAA game ξαφνικά. ΑΑ είναι και φαίνεται.
    Ευχομαι πραγματικά να πέσεις έξω στην πρόβλεψη αυτή αλλιώς βλέπω της καινούργιες μας κονσόλες να τρώνε πολύ σκόνη χαχαχα
    Μονο το Kena έχω στο ραντάρ αυτή τη στιγμή αν και αυτό δε φάει κανένα delay

    Πάντως έχω ελπίδες για το Returnal είναι καλή εταιρεία και δοκιμάζει κάτι καινούργιο fingers crossed!

  13. #51
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εγώ για ΑΑ τίτλο τον κρίνω (με ότι συνεπάγεται αυτό) και στην καλύτερη περίπτωση η καθυστέρηση θα τον κάνει έναν «ΑΑ καλογυαλισμένο» τίτλο.

    Και μέχρι εκεί.

    Δυστυχώς. (Ήδη πιάνει σκόνη το δικό μου)

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (29-01-2021)

  15. #52
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Κι εγώ για ΑΑ τίτλο τον κρίνω (με ότι συνεπάγεται αυτό) και στην καλύτερη περίπτωση η καθυστέρηση θα τον κάνει έναν «ΑΑ καλογυαλισμένο» τίτλο.

    Και μέχρι εκεί.

    Δυστυχώς. (Ήδη πιάνει σκόνη το δικό μου)

    Πάει μου σπάσετε την ψυχολογία σήμερα βραδιάτικα χαχαχα
    Παω να χαζέψω καμία ταινία να ξεχαστώ

  16. #53
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Ευχομαι πραγματικά να πέσεις έξω στην πρόβλεψη αυτή αλλιώς βλέπω της καινούργιες μας κονσόλες να τρώνε πολύ σκόνη χαχαχα
    Μονο το Kena έχω στο ραντάρ αυτή τη στιγμή αν και αυτό δε φάει κανένα delay

    Πάντως έχω ελπίδες για το Returnal είναι καλή εταιρεία και δοκιμάζει κάτι καινούργιο fingers crossed!
    Βρε μακάρι να κάνω λάθος, απλά δεν θα κάτσω να φάω τσάμπα hype επειδή είναι της Sony. Είπαμε, δεν είμαστε Sony ponies, κι ας λένε μερικοί εκεί έξω! Προσπαθούμε όσο το δυνατόν να κρίνουμε αντικειμενικά, ακόμα και την εταιρία της προτίμησής μας.

    Ξέρουμε ποιά είναι τα established AAA studios της Sony που βγάζουν τα big guns και δυστυχώς η Housemarque έχει πολύ δρόμο να κάνει ακόμα...

    Θυμηθείτε την Bend που είχε να βγάλει AAA home console game από εποχής PS1/2 (Syphon Filter) και πόσο το πάλεψαν να σουλουπώσουν το Days Gone (επίσης με UE4) και πάλι, δεν φτάνει το TLOU2.

    ΥΓ: Κι εμένα σκόνη πιάνει το ρημάδι, κυρίως Ratchet περιμένω και ίσως κανά καλό MP (TLOU2? Uncharted 5?) να παίξω με παρεούλα όπως τον παλιό καλό καιρό.

  17. #54
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα ειμαι τρομερα εντυπωσιασμενος αν ειναι παιχνιδι του 7-8... προσωπικα το κοβω 6 και κατω... αλλα μακαρι να απατανε τα φαινομενα...

  18. #55
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Μείον 1 για αύριο
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  19. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (24-02-2021)

  20. #56
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Interview: Returnal PS5 Developer Housemarque Talks Story, Replayability, and Value

    https://www.pushsquare.com/news/2021/02/interview_returnal_ps5_developer_housemarque_talks _story_replayability_and_value


    Αυτό το rogue-like στοιχείο βρωμάει grind από χιλιόμετρα μακριά για να ξεκλειδώνεις συνέχεια νέο εξοπλισμό/όπλα... λίαν απωθητικό για μένα.

    Ναι μεν θα έχει arcadey/fluid χειρισμό όπως λέει, αλλά μου φαίνεται βάλανε νερό στο κρασί τους και παντρέψανε arcade + RPG στοιχεία (ομογενοποίηση των 2 σχολών του gaming*) για να γίνουν πιο ελκυστικοί στην αγορά.

    * μάλλον έχουν όντως ξεμείνει από ιδέες οι devs, εξού και γιατί παρατηρείται αυτό το φαινόμενο εδώ και χρόνια, βλ. Battle Royale που συνδυάζουν το arcadey στοιχείο του shooting (reflexes) με το RPG στοιχείο του looting (find better gear)

  21. #57
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Interview: Returnal PS5 Developer Housemarque Talks Story, Replayability, and Value

    https://www.pushsquare.com/news/2021/02/interview_returnal_ps5_developer_housemarque_talks _story_replayability_and_value


    Αυτό το rogue-like στοιχείο βρωμάει grind από χιλιόμετρα μακριά για να ξεκλειδώνεις συνέχεια νέο εξοπλισμό/όπλα... λίαν απωθητικό για μένα.

    Ναι μεν θα έχει arcadey/fluid χειρισμό όπως λέει, αλλά μου φαίνεται βάλανε νερό στο κρασί τους και παντρέψανε arcade + RPG στοιχεία (ομογενοποίηση των 2 σχολών του gaming*) για να γίνουν πιο ελκυστικοί στην αγορά.

    * μάλλον έχουν όντως ξεμείνει από ιδέες οι devs, εξού και γιατί παρατηρείται αυτό το φαινόμενο εδώ και χρόνια, βλ. Battle Royale που συνδυάζουν το arcadey στοιχείο του shooting (reflexes) με το RPG στοιχείο του looting (find better gear)
    Έτσι ήταν και το Alienation που έχω παίξει από αυτους
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #58
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έτσι ήταν και το Alienation που έχω παίξει από αυτους
    Δεν το έχω παίξει καθόλου αυτό. Matterfall και Nex Machina έχω στο PS4 (πλην του Resogun φυσικά).

  23. #59
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Πάντως φαίνεται ότι εκτός από την ξέφρενη μάχη έχουν δώσει και πολύ βάρος στο στορι

    2 λεπτά το τελευταίο τρέιλερ χωρίς κροτίδες και βεγγαλικά προσπαθούν να παντρέψουν πολλά πράγματα μαζί λίγο horror, ατμόσφαιρα ,μυστήριο

    loot με με μεγάλη ποικιλία όπλων ,αρκετά boss fights με ξέφρενο ρυθμό δράσης και επίσης με κάθε death random generated environment

    Όλα αυτά είναι ενδιαφέροντα το θέμα είναι πόσα από όλα αυτά θα γίνουν σωστά

    Το voice acting της πρωταγωνίστριας πολύ καλό παρεπιπτόντως ,το στοίχημα για την housemarque είναι μεγάλο πρώτος ΑΑΑ τίτλος γι αυτούς και αποκλειστικά και μόνο για PS5

    με συνδυασμό πολλών πραγμάτων μαζί μένει να δούμε αν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ένα τέτοιο εγχείρημα

    παντως μου έχουν κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι στιγμής το προσπαθούν πολύ

  24. #60
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα μου φαίνεται σαν ένα σούπερ-ντούπερ shoot em up coin-op και κάποια στιγμή είπαν τα ανώτερα στελέχη «βάλτε με το στανιό ένα στορυ και στοιχεία RPG για να δικαιολογηθεί η τιμή».


    Hard pass.

Page 3 of 16 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •