Page 15 of 16 FirstFirst ... 5111213141516 LastLast
Results 281 to 300 of 316

Thread: Returnal

  1. #281
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,216
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Eξαιρετικο νεο το suspend και μπραβο στον Dev που ακουσε το πιο προφανες και προπαντων δικαιο, παραπονο του κοσμου.

  2. #282
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,663
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δείτε το (μέτριο) ντοκιμαντέρ για την χάουζμαρκ που ξεκινά από το 2013 και φτάνει μέχρι το 2018 περίπου. Εκεί θα δείτε και τον Έλληνα επικεφαλής προγραμματισμού από Κεφαλονιά!

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (26-10-2021)

  4. #283
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,314
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αντε μπραβο, πολυ καλη κίνηση. Ξαναμπαινει στην λιστα για αγορα παλι

  5. #284
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,356
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Αργησαν αρκετα θεωρω, εχει κανει τον εμπορικο του κυκλο το παιχνιδι κατα μεγαλο βαθμο.
    Ακομα κι εγω που το εχω (το εχω τελειωσει αλλα ειχα ξεκινησει για platinum) δυσκολα θα το ξαναπιασω. Δεν ειναι το παιχνιδι που θα το πιασεις απο εκει που το ειχες αφησει, θα πρεπει να το ξαναμαθω.
    Καλοδεχουμενο αλλα λιγο αργοπορημενο.


  6. #285
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,663
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δείτε το ντοκιμαντέρ και θα καταλάβετε πολλά για την χάουζμαρκ. Και γιατί λειτουργεί όπως λειτουργεί ως dev.

    (όταν έχεις Έλληνα στην ηλικία μου κολλημένο με τα coinop έως το 1985 αυτά είναι τα αποτελέσματα στο gameplay. Για όσους δεν το γνωρίζουν τα coinop 1979-1985 ήταν brutal στην δυσκολία. BRUTAL. Κάπου στα μέσα 1985 -αρχές 1986 οι coinop makers άρχισαν να κάνουν καααααπως πιο προσιτά τα παιχνίδια. Ο Έλληνας όμως δεν εμπνέεται από αυτά)

  7. #286
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Καλως τον κ ας αργησε.
    Γα μενα εν ετος 2021, τιτλος τοσο δυσκολος κ να μην εχει ενα υποτυπωδες save/suspend/συστημα checkpoint δεν νοειται,
    εκτος εαν θελει να αυτοκτονησει εμπορικα, οποτε μονοι τους βαλαν τα χερακια τους κ βγαλανε τα ματακια τους (πωλησεις).
    Κριμα για αποκλειστικο & next gen only τιτλο, να τον εχουν "ευνουχησει" ετσι οι ιδιοι οι devs.
    Οσοι απο τους δυνητικους πελατες μαθουν το νεο (π.χ. myself) τωρα μπαινει στην λιστα μας, τους υπολοιπους η Housemarque τους εχασε εδω κ καιρο.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  8. #287
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,663
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, ακούστε με τι σας λέω: ο τύπος (chief programmer) παίζει το Robotron που είναι το πρώτο ever διπλό-joystick shooter του 1982 αν θυμάμαι σωστά (του Γιουτζίν Τζάρβις) και χτυπάει high-score πάνω από 1.000.000. Ένα ΠΟΛΥ σπάνιο high-score καθώς το παιχνίδι είναι ΥΠΕΡ-παλούκι.

    Ε, από αυτόν τον άνθρωπο τι περιμένετε;

    Να "νιώθει";

    Αν δείτε το ντοκιμαντέρ, που φτάνει μέχρι το release του Nex Machina (σε συνεργασία με Γιουτζίν Τζάρβις), κυριολεκτικά τα μεγαλοστελέχη της χάουζμαρκ δεν καταλαβαίνουν γιατί το παιχνίδι δεν πούλαγε. Δεν κάνω πλάκα: κυριολεκτικά δεν καταλαβαίνουν και το δηλώνουν στην κάμερα κιόλας.
    Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν που είχαν δηλώσει: μάλλον θα παρατήσουμε τους arcade τίτλους (θυμάμαι ότι πριν 3 χρόνια περίπου αυτήν την απόφασή τους συζητιόταν και εδώ στο φόρουμ μας).

    Δεν έχουν επαφή με τη "σύγχρονη" εποχή και τις δυνατότητες/επιλογές στον χρήστη που αυτή επιτάσσει.

    Και κάπου εκεί τους εξαγόρασε η Σονυ.

    Σε άλλα σημεία του ντοκιμαντερ αναφέρουν "τώρα που μεγάλωσε η εταιρεία (περί το 2015), είναι πολύ δύσκολη η οργάνωση".

    Ε, χέσε με.

    Ρε μεγάλε δεν είσαι ούτε στα 80ς, ούτε στα 90ς όπου ήταν μερικοί νοματαίοι όλη η ομάδα.

    Και συνεχίζεις στο ίδιο μοτίβο, ακόμα και τώρα που σε έχει εξαγοράσει η Σονυ.

    Θα δείτε επίσης την απογοήτευσή τους που από εκεί που το Resogun η Σονυ το διαφήμιζε πρώτο-πρώτο στα events με καμάρι και στο κορυφαίο stage με τα καλύτερα παιχνίδια...........το Nex Machina σε beta μορφή το είχε στα πλέμπικα stage με τα διάφορα μέτρια indie, με 1 οθονούλα (και όχι οθονάρες όπως το Resogun).........και τα στελέχη της χάουζμαρκ ήταν μέσα στην μιζέρια με στυλάκι/ύφος "από κορυφαίοι μικροί devs καταντήσαμε πλέμπες".

    Δεν έχουν επαφή με το κοινό.

    Τουλάχιστον αυτό ερμήνευσα.

    Και βάσει των παραπάνω (λόγω του ντοκιμαντέρ) μου φαίνονται όλα αυτά περί Returnal όχι απλώς αναμενόμενα αλλά "business as usual" για τον τρόπο λειτουργίας της χάουζμαρκ.

  9. #288
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,216
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το εχω σημειωσει το ντοκυμαντερ Λευτερη και θα το δω με την πρωτη ευκαιρια.

    Παρολαυτα (ξαναλεω δεν το εχω δει οποτε σαφως η γνωμη μου δεν εχει την αρμοζουσα βαρυτητα) το θεωρω πολυ δυσκολο, σχεδον παραλογο, να μην αντιλαμβανονται οτι φτιαχνουν δυσκολα παιχνιδια. Εγω γενικα στις συνεντευξεις τους δεν βλεπω να μην το διατυμπανιζουν αυτο. Απλα λενε "ειμαστε της αποψης οτι τα δυσκολα παιχνιδια αν ειναι σωστα στημενα φερνουν και το αντιστοιχο reward. Νιωθεις οτι πραγματικα εγινες καλυτερος και καταφερες κατι". Δεν γινεται να μην εχουν καμμια επαφη με την βιομηχανια. Το θεωρω πραγματικα αδυνατον αυτο.

    Νομιζω οτι μενουν πιστοι στις παραδοσεις τους, και στα πιστευω τους και προσπαθουν να διατηρησουν ζωντανη την φιλοσοφια των 80ς 90ς βιντεοπαιχνιδιων. Το βασικο τους προβλημα ειναι οτι δεν πουλανε τοσο σε αυτους, στους οποιους (θεωρητικα) απευθυνονται. Αναγκαστικα λοιπον με τον καιρο θα αποκτησουν ενα νεο "ενδιαμεσο" κοινο το οποιο γουσταρει μεν τα δυσκολα παιχνιδια, αλλα τα θελει και σε εναν Α βαθμο εκσυγχρονισμενα σε καποια πραγματα.

    Παντως θυμαμαι να διαβαζω οτι τα πηγε αρκετα καλα σε σχεση με τα projections της Sony αλλα και της ιδιας της Housemarque που οδηγησε στην εξαγορα αλλωστε.

    Τωρα το ποσο καιρο θα μεινουν πιστοι στις παραδοσεις και σε τι βαθμο, θα εξαρτηθει, απο τι αλλο? τους νομους της ελευθερης αγορας. Οτι πουλαει προχωραει. Η Housemarque (και η οποια housemarque) δεν προκειται να προσπαθει για πολυ καιρο να κανει τον κοσμο να τους αρεσουν τα arcades, αν αυτα δεν τα αγοραζει ο κοσμος. Εγω παντως βλεπω κοινο να υπαρχει ακομα. Νεο κοινο. Κοινο που θελει το arcade αλλα το θελει παντρεμενο με ΑΑΑ production values. Υπαρχει κοινο.

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (27-10-2021)

  11. #289
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,663
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πρόσεξε τι τονίζω: είναι κολλημένοι με τα coin-op shooters των early 80s, τότε που η δυσκολία ήταν ΣΤΟ ΘΕΟ.

    Αρκεί να δεις τι εστί Robotron και θα καταλάβεις ότι μιλάμε για απάνθρωπα επίπεδα.

    Μπροστά του τα παιχνίδια των mid-to-late 80ς θεωρούνται "ελαφρώς δύσκολα" (ghosts 'n' goblins, Bubble Bobble, Double Dragon, Operation Wolf και Thunderbolt), ενώ τα coin-op early 90s (Final Fight, Cadillacs and Dinosaurs, The Punisher) θεωρούνται "μέτριας δυσκολίας/ευκολίας".

    Δεν λέω ότι δεν έχουν επαφή με την βιομηχανία, αλλά με το αγοραστικό κοινό.

    Ακόμα κι εγώ που έπαιζα από μικρό παιδάκι στην Αμερική coin-op (δηλαδή από την εποχή πριν πάω σχολείο), δεν πολυ-έχω επαφή με τα τότε coin-op ακριβώς λόγω της δυσκολίας τους (τα coin-op μέχρι το 1984-85).
    Δηλαδή δεν τα έχω πεθυμήσει.

    Όπως λες κι εσύ, κι εγώ ανάμεσα σε αυτούς είμαι, επιθυμώ ένα arcade coin-op AAA σημερινό παιχνίδι αλλά με ευκολία/δυσκολία των late 80s-early 90s.

    Το υπερ-παλουκιστάν που είχαν τα πρώτα coin-op, όχι, δεν μου έχει λείψει!

  12. #290
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,216
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πιστευω οτι η SOny (και κατ επεκταση η Housemarque) το θεωρουν επιτυχια το Returnal. Οχι μονο οικονομικη αλλα κατι θυμαμαι να διαβαζω και για κατι τρελες ωρες που ειχε αφιερωσει το κοινο παιζοντας το. Αυτα και φανταζομαι πολλα αλλα στατιστικα, τους κανουν να πιστευουν οτι η φιλοσοφια τους εχει θεση στη σημερινη βιομηχανια και ισως πιστευουν οτι μπορει να επεκταθει ακομα περισσοτερο η επιρροη τους.

    Και τo Demon Souls την εποχη που βγηκε ηταν ενα αντισυμβατικο παιχνιδι για τη βιομηχανια. Εγινε ομως εντελως καλτ και τρομερη επιτυχια, οχι μονο για την From Software αλλα και πολλες αλλες εταιρειες που ακολουθησαν/αντεγραψαν την ιδια φιλοσοφια.

    Σε κατι τετοιο πονταρει η Sony, στα δικα μου ματια τουλαχιστον, απλα στην πιο arcade εκδοχη/φιλοσοφια του. Μακαρι να τους βγει. Το Returnal παντως φαινεται να ηταν επιτυχια. Σιγουρα η μεγαλυτερη της Housemarque με τεραστια διαφορα.

  13. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (27-10-2021)

  14. #291
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,663
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μην παρερμηνευθώ: δεν κρίνω αποτυχία το Returnal, προς Θεού.

    Απλώς δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ΤΟΣΟ αυτονότητα πράγματα (όπως το resume/save) δεν εμπεριέχονται day 1.

    Βλέποντας το ντοκιμαντέρ κατάλαβα γιατί κάποια "αυτονόητα".......δεν είναι αυτονόητα για την ομάδα.

    ΥΓ: Δες το σημείο που η Σονυ (ένας συγκεκριμένος υπεύθυνος) τους κάνει κριτική ανάλυση (επί το πλείστον αρνητική) για το build του Nex Machina που του έστειλαν. Οι παρατηρήσεις του είναι 100% spot on........και η χάουζμαρκ είχε το κεφάλι σκυμμένο. Δηλαδή, οκ. Αυτά ρε παιδιά που είστε 25+ χρόνια dev, έπρεπε να σας τα πει κάποιος; Από μόνοι σας δεν τα βλέπατε;

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (27-10-2021)

  16. #292
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ζηλεύω πραγματικά πάντως όποιον πιάσει τώρα το παιχνίδι, το τελευταίο update είναι τεράστια διαφορά στη διευκόλυνση και απόλαυση! Σκεφτόμουν τώρα αυτές τις μέρες ότι είναι ίσως για μένα το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα τα τελευταία 1-2 χρόνια (σαν ps5 παιχνίδι ειδικά είναι σίγουρα). Είναι το μόνο που μου έχει αφήσει κάτι, δλδ πχ ακούω το "don't fear the reaper" είτε τυχαία είτε το βάζω, και μου έρχονται σκηνές από το παιχνίδι. Το χω ξαναπεί νομίζω, στο sound design και στην ατμόσφαιρα το παιχνίδι παίρνει για μένα 11/10 (ακόμα και η φωνή της πρωταγωνίστριας ταιριάζει απόλυτα). Το πάλεψα λίγο να το ξαναπιάσω, αλλά με όλα αυτά που παίζω παράλληλα είναι δύσκολο. Άντε να βγαίνει κανά DLC η κάτι...


  17. #293
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    ... ακούω το "don't fear the reaper" είτε τυχαία είτε το βάζω, και μου έρχονται σκηνές από το παιχνίδι.
    Το συγκεκριμμενο κομματι εχει χρησιμοποιηθει πολλακις σε παιχνιδια, 1η φορα το ακουσα εδω:

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    gonzalez (10-11-2021)

  19. #294
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ότι πρέπει ειλικρινά ,
    ηταν μια προσθήκη που βοηθάει παρά πολύ όσους δεν έχουν και πολύ χρόνο .
    αλλα είναι ήδη εθισμένοι ☝️��

  20. #295
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Εγώ ακόμα έχω τον προβληματισμό.. Θα ήθελα να το ξαναβάλω και να έβλεπα και τα bosses αλλά δν θελω να χάσω/διαγραψω το save μου... Δεν βλέπω να το αλλάζουν αυτό και είναι κρίμα...
    Από την άλλη περιμένω πως και πως dlc θα το πάρω απευθείας είναι το goty μου με διαφορά

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. #296
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Εγώ ακόμα έχω τον προβληματισμό.. Θα ήθελα να το ξαναβάλω και να έβλεπα και τα bosses αλλά δν θελω να χάσω/διαγραψω το save μου... Δεν βλέπω να το αλλάζουν αυτό και είναι κρίμα...
    Από την άλλη περιμένω πως και πως dlc θα το πάρω απευθείας είναι το goty μου με διαφορά

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αν εννοείς να το ξαναπαίξεις καθαρά απο την αρχή κτλ, ναι δε γίνεται, αλλά στα bosses μπορείς να πας κανονικά...

  22. #297
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πως γίνεται να πας; αφού δν βγαίνουν ξανά τα bosses εκτός από το τελευταίο

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. #298
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Πως γίνεται να πας; αφού δν βγαίνουν ξανά τα bosses εκτός από το τελευταίο

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Νομίζω όλα ξαναβγαίνουν, πχ τον Hyperion τον είχα ξαναπαίξει πολλές φορές μετά το τέλος του παιχνιδιού.
    // Βασικά σίγουρα ξαναβγαίνουν, τώρα πχ ήμουν σε ένα cycle και μπήκα απο περιέργια πάλι στη Phrike.
    Last edited by gonzalez; 12-11-2021 at 21:39.

  24. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    chronohill (12-11-2021)

  25. #299
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,216
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τα boss βγαινουν ολα κανονικα. Αυτο που χανεις ειναι ολα τα στορυ moments τα οποια για να τα ξαναδεις να ξεδιπλωνονται πρεπει να παιξεις με καινουργιο save απο την αρχη.

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (18-11-2021)

  27. #300

    Default

    Ήρθε η ώρα να το ξεκινήσω. Ελπίζω να μην πονέσω πολύ.
    Τί ναι αυτό ρε;!
    Last edited by Conjure7; 07-01-2022 at 02:54.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    hakoo (07-01-2022),mihalis13 (07-01-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •