Page 8 of 16 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 141 to 160 of 316

Thread: Returnal

  1. #141
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  2. #142
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Επιστρέφω με τις πρώτες εντυπώσεις από Returnal μετά από 6 ώρες non stop με βρήκε το ξημέρωμα μέχρι τελικά να αφήσω το controller κάτω

    Τελικα είμαι Roguelike fan και δεν το ήξερα ??η είναι τόσο καλό το συγκεκριμενο μιας και ήταν η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους παιχνίδι

    Ξεκιναω με τα γραφικά εντυπωσιακά και όμορφα αλλά τα θεωρώ κατώτερα από αυτά του Demon Souls

    Ο ήχος παίζω με τα Pulse 3D είναι εξίσου εντυπωσιακός με την εικόνα αυτός ο καταιγισμός που βλέπεις να γίνεται στην οθόνη γίνεται και στα αυτιά σου από 3D ήχους να σκάνε

    απο παντού

    Το DualSense αυτή τη φορά κλέβει την παράσταση είναι μέχρι στιγμής η καλύτερη υλοποίηση που έχω δει σε game και κάπως έτσι σκέφτομαι ότι το είχε φανταστεί και

    η Sony όταν το κατασκεύαζε είναι σαν να έχεις μια δεύτερη οθόνη στα χέρια σου τόσο πολύ είναι η αλληλεπίδραση που έχει με το Returnal τα πάντα περνάνε μέσα από

    τα χέρια σου ότι βλέπεις στην οθόνη και ότι ακούς από τα ακουστικά τα αισθάνεσαι όλα μέσα από το DualSense εξαιρετική δουλειά και στο μέλλον

    θα δούμε και ακόμα καλύτερα πράγματα

    Έκανα το πρώτο update patch το βράδυ και το παιχνίδι τρέχει σαν νεράκι δεν παρατήρησα καθόλου frame drops παρόλο τον όλο χαμό αυτό που συμβαίνει στην οθόνη

    το παιχνίδι πάει βολίδα καθόλου σπασίματα μηδέν Bugs Glitches και τέτοιου είδους πράγματα προσεγμένη δουλειά και όχι του ποδαριού και μισοτελειωμένη

    Εκει όμως που θέλω να σταθώ και είναι όλο το ζουμί για μένα γι αυτό το άφησα και τελευταίο είναι το Gameplay!!!!

    ¶κρως εθιστικό !!με κράτησε καθηλωμένο μέχρι τις 6 το πρωί έκλειναν τα μάτια μου και έλεγα άντε άλλο 1 τελευταίο καλό run

    Το Returnal είναι μια εθιστική λούπα είναι όμως τόσο ευχάριστη που δεν την βαριέσαι ποτέ και σε αυτό οφείλεται το Random environment

    Αυτό που κανείς στην ουσία είναι προετοιμασία για αυτά που έπονται κάθε run που κανείς είναι καλύτερο από το προηγούμενο

    Με κάθε run γίνεσαι καλύτερος κανείς πρόοδο και προχωράς όλο και περισσότερο προς τον στόχο σου εξερευνείς και είσαι καλύτερα προετοιμασμένος γι αυτό

    που σε περιμένει μετά

    Οπλα ατμόσφαιρα και μουσική χτυπάνε κόκκινο νιώθεις σαν να είσαι πρωταγωνιστής στην ταινία Alien !!

    Ειναι δύσκολο το Returnal??ναι είναι αλλά είναι επίσης δίκαιο με τον παίχτη

    Ειναι σαν το Dark Souls??και ναι και όχι …περισσότερο όχι

    Στο souls προετοιμάζεσαι επίσης αλλά κάθε φορά που πεθαίνεις μαθαίνεις την πίστα και μετά λες θα πάω εκεί μετά θα στρίψω αριστερά θα σκοτώσω τον εχθρό

    που ξέρω ότι με περιμένει στην γωνία και τσουπ έφτασα στον προορισμό μου!

    Αυτο το ξεχνάς στο Returnal !!Καθε run είναι διαφορετικό από το προηγούμενο τα πάντα έχουν αλλάξει η διαδρομή, οι εχθροί ακόμα και τα όπλα σου είναι

    διαφορετικα σε κάθε run…Έχω βρίσει και σπάσει χειριστήριο με dark souls όταν φτάνεις τελικά στην πηγή και δεν πίνεις νερό

    Οσες φορές και αν έχασα στο Returnal όσο κοντά και να ήμουν στην πηγή ποτέ δεν απογοητευτικά η εκνευριστικα ούτε μια φορά γιατί ήξερα ότι στο επόμενο

    run με περιμένει κάτι διαφορετικό από πριν ,δεν θα κάνω πάλι τα ίδια ,θα πάω θα εξερευνήσω και θα επιστρέψω καλύτερος αυτή τη φορά

    Βγαζω το καπέλο μου στην Housemarque πλέον δηλώνω οπαδός του Roguelike και ας μην το ήξερα ότι ήμουν μέχρι σήμερα …μπράβο και στη Sony που τους άφησε να πάρουν ένα

    τετοιο ρίσκο

  3. The Following 13 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    djpar (30-04-2021),enstikto (30-04-2021),Godweeder (03-05-2021),gRim (30-04-2021),hakoo (30-04-2021),jper75 (02-05-2021),mihalis13 (30-04-2021),nikosgnr (12-03-2023),obione (01-05-2021),PDS (30-04-2021),sndev (07-05-2021),Snk (30-04-2021),Valkyre (30-04-2021)

  4. #143
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μια ερώτηση. Κάθε πότε μπορείς να σώσεις; πχ εγώ παίζω στον 1ο κόσμο και ξαφνικά πρέπει να κλείσω, μπορώ ή κάνει save κάθε φορά όταν περνάς κόσμο; ή πρέπει όλοι οι κόσμοι να βγουν με ένα run;

  5. #144
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να γραψω κι εγω λοιπον τις πρωτες εντυπωσεις απο τον τιτλο. Πρωτη φορα τετοιου ειδους παιχνιδι για εμενα και μπορω να πω οτι το παιχνιδακι ειναι μεν πολυ διασκεδαστικο, αλλα και πολυ δυσκολο.

    Τουλαχιστον ετσι μου φαινεται μεχρι στιγμης.

    Το Shooting ειναι πραγματικη απολαυση. Το εχουν μελετησει τοσο πολυ που ολα τα στοιχεια του φροντιζουν στα να ειναι φουλ διασκεδαστικο. και δεν μιλαω τωρα μονο για τα mechanics του shooting αλλα για ολα οσα προσφερουν στην εμπειρια. Απο τους ηχους των οπλων, το impact, μεχρι και το UI μου φανηκαν αψογα. Και φυσικα πως να μην αναφερεις το dualsense. Μαζι με το αστρομποτ, μακραν η καλυτερη υλοποιηση του χειρηστηριου.

    Αν θυμααστε στο παρελθον ελεγα οτι με ανησυχει το alt fire που ειναι στην σκανδαλη σκοπευσης, επειδη συνηθιζω να βαζω δυναμη στο χειρηστηριο οταν παταω τις σκανδαλες. Ε παιδια καμμια σχεση. Το μοτερ βαζει τοση αντισταση οση χρειαζεται για να νιωθεις απολυτα φυσιολογικη την σκανδαλη. Καποιες φορες γινεται το λαθος αλλα ειναι παρα μα παρα πολυ σπανιο.

    Και δεν ειναι φυσικα μονο το shooting οσον αφορα το dualsense. Η βροχη ειναι μαγεια το πως αποδιδεται... τα δε parasites αναλογα το που εινια στο σωμα σου θα βγαλουν τα αντιστοιχα haptics στο σωμα του χειρηστηριου. Ειναι τρομερο, η αισθηση ειναι σαν ενα creepy γαργαλητο, σαν να περπαταει/σαλευει κατι πανω σου. Πετρες σκονη ολα τα εξομοιωνει το χειρηστηριο. Πραγματικα ανεβαζει την εμπειρια σε σημαντικο βαθμο και ποιος ξερει τι αλλο θα δουμε στο μελλον.

    Πισω στον τιτλο, το παιχνιδι μου αρεσει πολυ που εχει random επιπεδα. Το διατηρει φρεσκο και παραλληλα δεν γινεται κουραστικο (τουλαχιστον οχι ακομα). Ειμαι στο δευτερο biome και μπορω να πω οτι το παιχνιδι ξερει πως να μην γινει εκνευριστικο. Ειναι παντελως arcade η φιλοσοφια του και στο πως ειναι στημενο και στο πως παιζει.

    Οταν ας πουμε φας το πρωτο μπος και πας στο δευτερο επιπεδο και καπου εκει πεθανεις, τοτε θα ξεκινησεις παλι απο το πρωτο επιπεδο. Ομως το παιχνιδι φροντιζει να σου βαλει την πορτα για το δευτερο επιπεδο σχετικα κοντα. Οποτε το να περασεις απο το πρωτο στο δευτερο επιπεδο ειναι ζητημα δευτερολεπτων τις περισσοτερες φορες. Πιο μετα επισης παιρνεις αντικειμενα τα οποια σε βοηθουν να ανοιξεις shortcuts και γενικα να κανεις καινουργιου ειδους platforming τα οποια στην ουσια λειτουργουν σαν shortcuts, δηλαδη εκει που δεν μπορουσες να ανεβεις σε ενα σημειο, ηταν στην ουσια παρακαμψη για μεταγενεστερο επιπεδο.

    Αυτο που λιγο με χαλαει και το ηξερα οτι θα γινει αυτο, ειναι οτι επι της ουσιας περα απο αυτα τα upgrades που εχουν σχεση με platforming και interacting με το περιβαλλον, δεν μενει τιποτα αλλο οταν πεθανεις. Οπλα καπουτ, skills καπουτ, αντικειμενα καπουτ. Το παιχνιδι βασιζεται εξολοκληρου στο σκιλ. Ουτε καν cosmetics δεν υπαρχουν και δεν με νοιαζει πειτε με fashion victim, η στολη που φοραει η πρωταγωνιστρια ειναι αθλια ΙΜΟ... Μου αρεσει γενικα να βλεπω τον χαρακτηρα μου στα παιχνιδια και να εχει προοδο και στατιστικα και οπτικα. Φυσικα καταλαβαινω γιατι αυτο το παιχνιδι διαφερει.

    Και ειναι δυσκολο το ρημαδι. Ειμαι στο δευτερο Μπος και απλα το βρισκω too much αυτη τη στιγμη. Χρειαζεται τρελα αντανακλαστικα. Επισης θελει καθε φορα να προσπαθησεις να "χτισεις" σε καθε cycle τον χαρακτηρα σου πριν προσπαθησεις να τα βαλεις με οτι σου πεταει το παιχνιδι.

    Τεχνικα θα πω 2 πραγματα.

    α) Οντως το παιχνιδι δεν μπορει να τρεξει σε PS4
    β) Kι ομως δεν ειναι παιχνιδι που μου εριξε το σαγονι στο πατωμα που λεμε.

    Εξηγουμαι:

    Το παιχνιδι δεν μπορει να τρεξει σε PS4 διοτι χρησιμοποιει τον SSD με τροπο που απλα δεν μπορει το PS4 να ανταπεξελθει. Αυτο φαινεται ολο και περισσοτερο οσο προχωρας στο παιχνιδι. Δεν θα πω λεπτομεριες.

    Παρολαυτα καθαρα στο οπτικο κομματι, δεν ειναι σιγουρα καλυτερο απο το Demon Souls μην πω και αλλα παιχνιδια. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ομορφο. Καμμια σχεση. Τα particles ειναι απο αλλο πλανητη κυριολεκτικα. Τα πλοκαμμια και η φυσικοτητα της κινησης των εχθρων ειναι τρομερα εντυπωσιακα και η ολη ατμοσφαιρα και το υφος του παιχνιδιου εξαιρετικα μοναδικο.

    Παντου Alien vibes, νιωθεις οτι εισαι μεσα σε μια τετοια ταινια. η καλλιτεχνικη διευθυνση πραγματικα εδωσε ρεστα και ιδιως ο σχεδιασμος των εχθρων ειναι φανταστικος.

    Ηχος θεσπεσιος. Το παιχνιδι ειναι αρκετα creepy σε feel και αισθηση και ακριβως επειδη σε καθε cycle εχεις πολλα να χασεις, σε εχει στην τσιτα ολη την ωρα! Εγω βαρεσα κατι κοκκινα στο πρωτο boss που ημουν ετοιμος να χασω και το εφαγα την τελευταια στιγμη, που το apple watch μου εβγαλε προειδοποιηση οτι οι παλμοι μου ειναι στο κοκκινο το τελευταιο δεκαλεπτο "μεγαλε εισαι καλα ή να παρω το 166"? Κλαιω.

    Λοιπον δεν ειναι για ολους σιγουρα. Πιστευω πολλοι που θα το αγορασουν θα το πουλησουν σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. Ειναι εντελως arcade, δεν συγχωρει και απαιτει απο εσενα να γινεις καλυτερος. Δεν το ζηταει. ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ.

    Παντως ειναι μια σπουδαια προσπαθεια και σιγουρα θελω να δω πως θα παει.

  6. The Following 12 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (01-05-2021),chronohill (30-04-2021),cocous (01-05-2021),Dragonpaul (01-05-2021),enstikto (30-04-2021),hakoo (01-05-2021),jper75 (02-05-2021),mihalis13 (30-04-2021),obione (01-05-2021),PDS (01-05-2021),Slay (30-04-2021),Snk (30-04-2021)

  7. #145
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Λογικά όταν θα πέσει η τιμή του θα το δοκιμάσω 100%
    Αυτη την στιγμή για επόμενη αγορά έχω το Ratchet , μα άκουσα κι εγώ για την παρά πολύ καλή υλοποίηση του χειρηστηριου και είμαι παρά πολύ περίεργος να το δω .
    Με αποτρέπει η δυσκολία του κτλ

  8. #146
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολυ ξυλο ομως..

    Προσωπικα το βρισκω πολυ πιο δυσκολο απο souls games και πραγματικα απορρω πως θα πουλησει καλα οντας και περιεργο παιχνιδι σαν ειδος/στησιμο και τοσο δυσκολο που ειναι.

    Οχι απλα ρισκο απο Σονυ και Housemaque καραρισκαρα..

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (01-05-2021),enstikto (01-05-2021),mihalis13 (01-05-2021),obione (01-05-2021)

  10. #147
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    https://www.eurogamer.net/articles/d...te-housemarque

    Μία απορία έχω, Πως μπορούν και βλέπουν ότι το παιχνίδι είναι 1080 μετά πάει 1440 και μετά με checkerboard 2160;

  11. #148
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Είναι επίσημη πληροφορία από την χάουζμαρκ και όχι από «μέτρηση» του DF.

  12. #149
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Eurogamer: Housemarque says "we hear the community" as Returnal players call for save and quit option

    Housemarque has suggested better saving is in the works for its PlayStation 5-exclusive Returnal.



    Quote Tweeting a thread on Reddit titled "No need to be toxic about people who need save-options!", Housemarque said: "We hear the community and we love you all. Nothing to announce now, but keep playing and enjoying the challenge as you can!"

  13. #150
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θελει υπομονη. Θελει μεθοδικοτητα. Και θελει να χτισεις τον χαρακτηρα σου πριν πας στη μαχη. Ακουγεται κουραστικο, μερικες φορες ειναι, αλλα οταν τρεις ολοκληρος μετα απο ενα boss fight ε νιωθεις οτι αξιζε.

    Για το παραπανω νεο, νομιζω θα αναγκαστουν να το κανουν αυτο αν θελουν να πουλησει το παιχνιδι σε ποιο mainstream κοινο. Ετσι οπως ειναι τωρα βλεπω τον κοσμο να κανει το Returnal τρελο.. returnal (pun intended )

    Παντως δεν πρεπει να το ξεφτυλισουν κιολας κανοντας το πολυ πιο ευκολο γιατι θα χασει τελειως το χαρακτηρα του το παιχνιδι. Ειναι στημενο σαν ενα δυσκολο παιχνιδι. Δωσε ενα τυρακι παραπανω αλλα με μετρο αλλιως μετα θα γινει φολα η φαση.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (01-05-2021),obione (01-05-2021)

  15. #151
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Εμενα αυτο μου μυριζει κωλοτουμπα...
    Ειναι σαν να υπηρχε περιπτωση η From να αλλαξει το συστημα με τα saves της κ να σου δωσει την δυνατοτητα να κανεις save οποτε θες.
    Θα ικανοποιουσε πολλους παικτες (κ εμενα συμπεριλαμβανομενου), θα δυσαρεστουσε ομως κ πολλους αλλους οι οποιοι αγοραζουν τα souls games
    κ θελουν αυξημενη δυσκολια, ενω πια σαν αγοραστικη δυναμη ειναι υπολογισιμοι μια κ τετοια games φυτρωνουν σαν μανιταρια.

    Οποτε κυριε dev ή το εχεις παιξει safe κ εχεις καλυψει ολους τους "παικτες", ή εχεις οραμα οτι θα φτιαξεις κατι καλο κ το υποστηριζεις σθεναρα.
    Εαν δεν ισχυει τπτ απο τα 2, μαλλον δεν εκανες σωστο σχεδιασμο εξ' αρχης & ψαχνεις τροπους να μην κανει (οικονομικα) flop ο τιτλος σου εκ των υστερων...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  16. #152

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είναι επίσημη πληροφορία από την χάουζμαρκ και όχι από «μέτρηση» του DF.
    βασικα ο battaglia ειπε οτι το 1080p ειναι απο τη δικη του μετρηση, ενω η housemarque του ειπε οτι η native αναλυση ειναι 1440p, αν καταλαβα καλα...στο 15:50 του βιντεο του df

    @jk_blue_tiger αν καταλαβα καλα, δε μιλανε να αλλαξουν τους μηχανισμους του παιχνιδιου...απλα αν εχεις κανει ενα καλο run και παιζεις 2-3 και θες να σταματησεις για οποιοδηποτε λογο...να μπορεις να το συνεχισεις απο εκει που το αφησες...κατι τετοιο δεν ειναι παραλογο, ουτε αδικο...
    Last edited by tomic20; 01-05-2021 at 20:18.

  17. #153
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όραμα;
    Ένα παιχνίδι που φτιάχτηκε για το πς4+πς4 προ (εξ ου και τα γραφικά που δεν ρίχνουν σαγόνια όπως είπαν πιο πάνω) και μετά πίεσε η σονυ να μεταφερθεί στο πς5;

    Ένα πραγματικό arcade gameplay που δεν αντιλαμβάνονται οι σημερινοί gamer και ζητούν πράγματα άκυρα για αυτού το είδος παιχνιδιού;

    Ένα game που αντί να μάθει τους σύγχρονους πως έπαιζαν οι παλιοί, ενδέχεται να «υποκύψει» στα παράπονα/παρακάλια ατόμων που θέλουν παιχνίδια ντε και καλά με τις σημερινές ανέσεις άσχετα αν αυτές εξ ορισμού δεν υφίστανται στα hardcore shoot em up;

    Για σκέψου το λιγάκι!
    Last edited by Lefteris_X; 01-05-2021 at 20:18.

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (01-05-2021)

  19. #154
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το να ακους την κοινοτητα και να θες να γινει πιο accessible ο τιτλος σου δεν ειναι απαραιτητα κακο ουτε κωλοτουμπα. Δεν πιστευω οτι θα κανουν ξαφνικα το παιχνιδι τους ευκολο απλα θα δωσουν ισως λιγο περισσοτερες ευκαιριες. Εχουν τροπους να βοηθησουν αν θελουν χωρις να το παρακανουν. Μπορω να σκεφτω πολλους τροπους.

    Γενικα ειναι καλο να ακουν οι devs το κοινο τους σε εναν λογικο βαθμο χωρις να επηρεαζει την καλλιτεχνικη φυση του τιτλου. Εχουν γινει σπουδαιες αλλαγες και βελτιωσεις σε πολλα παιχνιδια μετα απο feedback σε θεματα χειρισμου, accessibility κλπ. Δεν θεωρω οτι αυτο συγκαταλεγεται στην κατηγορια κωλοτουμπας.

    θα δουμε βεβαια πως θα το υλοποιησουν. Αν το κανουν ξαφνικα ευκολο παιχνιδι ε ναι τοτε θα ξενερωσω κι εγω.

  20. #155
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    βασικα ο battaglia ειπε οτι το 1080p ειναι απο τη δικη του μετρηση, ενω η housemarque του ειπε οτι η native αναλυση ειναι 1440p, αν καταλαβα καλα...στο 15:50 του βιντεο του df
    temporal για να φτάσει 1440 και επάνω σε αυτό checkerboard για να φτάσει 2160.

  21. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    tomic20 (01-05-2021)

  22. #156
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πάντως αν τελικά υλοποιήσουν save and exit θα πρέπει να φτιάξουν και μηχανισμό για να αποφεύγουν το "cheating" κάνωντας back up το save στο cloud.
    Θεωρώ πάντως ότι είναι σωστή κίνηση. Δεν γίνετε κάποιος ο οποίος δεν έχει πολύ ελεύθερο χρόνο να μην μπορεί να παίξει το παιχνίδι...

  23. The Following 2 Users Say Thank You to enstikto For This Useful Post:

    mihalis13 (01-05-2021),obione (01-05-2021)

  24. #157
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Guys η From οταν πρωτοβγηκαν τα Demosn's/Dark Souls τα ιδια "σχολιανα" ακουγε για την δυσκολια τους...
    Δεν υπεκυψαν ομως στις μεγαλυτερες πωλησεις γιατι ειχαν οραμα, κατι που η Housemarque ακομα δεν βγηκε ο τιτλος της καλα-καλα φαινεται να μην εχει...

    "Housemarque has suggested better saving is in the works"

    Μιλαμε οτι ο τιτλος ειναι στην κυκλοφορια 1 ΗΜΕΡA!!!
    Οταν λοιπον αλλαζεις τοσο ΑΜΕΣΑ κατι τοσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, για εμενα παει να πει ειτε δεν το δουλεψες σωστα,
    ή υποκυπτεις στις πιεσεις του pub (Sony), για να γινει πιο mainstream ο τιτλος κ να ερθουν (περισσοτερες) πωλησεις.
    Τωρα αυτα για options & listening to my audience, προσωπικα τα ακουω βερεσε...

    EDIT Δεν παιζω souls games λογω της δυσκολιας/save system.
    Βγαζω ομως το καπελο μου στην From για το νεο genre που δημιουργησε, γιατι πιστεψαν στο εγχειρημα τους κ το υλοποιησαν
    μην λαμβανοντας υποψιν τους ολο το διαθεσιμο αγοραστικο κοινο, αλλα αυτους που ηταν ετοιμοι να δοκιμασουν κατι το διαφορετικο κ ποιο δυσκολο...
    Last edited by jk_blue_tiger; 01-05-2021 at 20:43.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  25. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Lefteris_X (01-05-2021)

  26. #158
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default Returnal

    Λύσεις υπάρχουν, μπορούν να βάλουν ενα easy mode που να σου δίνει 1-2 αντικείμενα στο run για save & checkpoint.
    Στο hades το easy mode σου δίνει καλύτερο defence κάθε φορά που πεθαίνεις.
    Δεν νομίζω πως είναι κακό ή κωλοτουμπα να βάλουν ένα easy mode.
    Προσωπικά όταν το αγοράσω θα προτιμήσω να το παίξω όπως το έχει οραματιστεί ο δημιουργός, αλλά δεν θα με ενοχλήσει αν βάλει easy mode και το παίξει ένας άλλος το παιχνίδι που αλλιώς δεν θα το έπαιζε.
    Και πωλήσεις θα κάνει (όποτε πιθανό να βγάλει και άλλο παιχνίδι η εταιρεία) και όλοι οι παίκτες θα είναι ευχαριστημένοι.
    Δεν βλέπω κάτι κακό σε όλο αυτό...


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Last edited by mihalis13; 01-05-2021 at 21:06.
    Spoiler!

  27. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (01-05-2021)

  28. #159
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Παίζω κι εγώ το παιχνίδι από χθες, έχω γύρω στις 6 ώρες, και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα έχουν πει τα παιδιά που το έχουν παίξει ως τώρα. Είναι πολύ καλό το παιχνίδι, για μένα με κυριότερο + τη φοβερή ατμόσφαιρα (ο ήχος του γενικότερα τα σπάει). Επίσης να πω ότι έχω παίξει και το hades, το οποίο βέβαια για πολλούς και διάφορους λόγους δε με ενθουσίασε και το έχω παρατήσει. Δε νομίζω να γίνει το ίδιο βέβαια με το Returnal. Προς το παρόν με κρατάει φουλ.

    Από την άλλη, διαβάζοντας και τα σχόλια περί save κτλ, κατά τη γνώμη μου έπρεπε να έχει μπει χθες. Το να μν έχει καθόλου save προσωπικά δε μου λέει κάτι από θέμα δυσκολίας - το θεωρώ άσχετο. Δεν ξέρω πώς το οραματίστηκαν, αλλά το θεωρώ πραγματικά αστείο να σου λέει βαλτη σε rest mode την κονσόλα και στο ενδιάμεσο να μν μπορείς και να θες να παίξεις οτιδήποτε άλλο ή να πέσει το ρεύμα πχ (όπως και συμπτωματικά έγινε σε μένα λολ) και να χάσεις έτσι απλά το progress. Στα souls μια χαρά λειτουργεί το save σύστημα, ποτέ δεν είχα κάποιο παράπονο εκεί.

    Γενικότερα πάντως, στη μορφή που είναι τώρα το παιχνίδι από απόψη δυσκολίας, προβλέπω πολύς κόσμος να τα παρατάει για πλάκα. Γενικά όπως και τα Souls, θεωρώ οτι το παιχνίδι απευθύνεται σε ειδικό κοινό - πόσο μάλλον όταν δεν έχει καν save. Έχω ήδη χάσει 3 φορές στο 1ο boss, και την τελευταία που ήταν (λογικά) στο όριο να πέσει, ακόμα κι εγώ που έχω πάίξει και όλα τα Souls, Nioh, πραγματικά απογευτεύτηκα πολύ, λέω ααααντε πάλι από την αρχή, γιατί στην ουσία, αν εξαιρέσεις το οτι ανεβάζεις το δικό σου skill και ξέρεις οτι πρέπει απλά να οργανωθείς ακόμα καλύτερα, δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα άλλο που να μένει στο χαρακτήρα - πραγματικά είναι σα να ξεκινάς από το 0.

  29. #160
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Σιγά τα ωά, τόσα παιχνίδια βγάζουν easy mode μετά την κυκλοφορία τους (ή ultra hard αντίστοιχα).

    Πολύ ελιτισμός για το τίποτα. Εκεί είναι η αρχική εμπειρία, δεν αλλάζει κάτι. Αν είναι θέμα competition, γι αυτό υπάρχουν κύπελλα, sites, YouTube κτλ κτλ.

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μου φαίνεται καν ότι βγάζουν "easy mode", απαρχαιωμενο design ειναι όπως το έχουν τώρα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  30. The Following 5 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Dragonpaul (01-05-2021),enstikto (01-05-2021),gRim (01-05-2021),mihalis13 (01-05-2021),obione (01-05-2021)

Page 8 of 16 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •