Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 50 of 50

Thread: Deathloop

  1. #41
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by fistikis View Post


    Απίστευτο.....

    Οταν αναφερομαστε σε κολλημενα μυαλα, στενομυαλους ή φανατισμενους, εννοουμε αυτα τα ανθρωπακια.
    Δυστυχως κυκλοφορουν αναμεσα μας.
    Τις προαλλες διαβασα σε ενα fb group οπου ενα ατομο χαιροταν δημοσια γιατι το νεο ps5 (αρχικα) βγηκε χειροτερο,
    ετσι στο μυαλο του η Sony δεν σεβοταν τον καταναλωτη ενω αυτος ως κατοχος xbox ειχε διαλεξει το "σωστο στρατοπεδο".

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  2. #42
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Με το που διάβασα "Pony", σιγουρεύτηκα ότι μιλάμε για butthurt Xbots!

    Χαλαρώστε ρε παιδιά, σιγά το τρομερό τιτανοτεράστιο PS5 exclusive (θα φανεί και στις πωλήσεις βέβαια αν πετύχει ή όχι). Πάντως αν ήταν παιχνίδι από Sony studio, θα έπαιζε η ίδια «κασέτα» με το TLOU2. Τώρα αβαβά οι γνωστοί-άγνωστοι.

    Έχουν και καλύτερα παιχνίδια τα XBOX studios, που δεν πρόκειται να έρθουν στο PS... δηλαδή αν ερχόταν π.χ. το FH5 θα καίγονταν τα κεντρικά στο Redmond από αγανακτισμένους οπαδούς;

    Ο άλλος ο θεούλης λέει ότι από παιχνίδι του 0 θα γίνει παιχνίδι του 10 μόλις μπει στο Game Pass!

    Το έλεγα μεταξύ σοβαρού και αστείου πόση θρησκευτική προσήλωση επιπέδου cult/παραθρησκευτικής οργάνωσης υπάρχει στην υπηρεσία, αλλά είναι αλήθεια τελικά.

    Anyway, λύση για το review bombing υπάρχει, αλλά στου κουφού την πόρτα: υποχρεωτικό PSN/XBL sign-in με trophy/achievement τερματισμού.

    Προσωπικά δεν πολυασχολούμαι πλέον με trophy hunting, αλλά αν υπάρχει μια αντικειμενική χρησιμότητα είναι αυτή.

  3. #43
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Παίζω αυτές τις μέρες το παιχνίδι (σε PC), έχω κανά 7ωρο, και οι μέχρι τώρα εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Βασικά φαίνεται να έχει ενδιαφέρον/μυστήριο story, προσεγμένοι και πολύ έξυπνοι διάλογοι (voice acting πάρα πολύ καλό) και γενικά το παιχνίδι είναι ιδιαίτερο. Καμία σχέση σε επίπεδα δυσκολίας με το Returnal, γενικά ναι μεν rogue like, αλλά καμία σχέση, πολύ πιο βατό για όλους θεωρώ.
    Επίσης, πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τα παλιά στης Arkane στο shooting κομμάτι.

    Γενικά σε κάποια φάση ένιωσα λίγο overwhelmed από την πληροφορία που σου δίνει για το story, αλλά όχι κάτι τραγικό. Σε κρατάε αρκετά από το χεράκι και σου εξηγεί πράγματα, και ευτυχώς χωρίς όμως να κουράζει πολύ.
    Τώρα για κάτι 10/10 που βλέπω κτλ, μέχρι τώρα δε θα το λεγα από τη μεριά μου, εκτός κι αν στην πορεία δω κάτι που πραγματικά με σοκάρει. Είναι γενικά όμως πολύ ιδιαίτερο και προς το παρόν νομίζω ότι αξίζει.
    Last edited by gonzalez; 17-09-2021 at 20:51.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    panos74gr (17-09-2021),Snk (17-09-2021),Valkyre (17-09-2021)

  5. #44

    Default

    Βλέπω σοβαρή έκπτωση, black Friday, στο store. 34€ αξίζει; Δεν έχω καταλάβει και πολύ τι γίνεται. Θα βάλω κάνα review.

    Μπα. Δεν μου κάνει.
    Last edited by Conjure7; 19-11-2021 at 14:21.

  6. #45

    Default

    Πρόσφατα το τσίμπησα κι εγώ, με την προσφορά που αναφέρεις, στα 34 από Psn. Με τα παιχνίδια που έχει δώσει η Arkane ως τώρα, για εμένα ήταν σίγουρη επιλογή. Λέω, δεν μπορεί, αποκλείεται αυτοί οι τύποι να μη βγάλουν κάτι καλό ή τουλάχιστον με ευφάνταστα ή έξυπνα στοιχεία μέσα στο παιχνίδι (αν και δεν ξέρω αν η Arkane Lyon είναι η ίδια ομάδα με αυτήν των Dishonored και του -καταπληκτικού- Prey). Πάντως, μετά από τις πρώτες ώρες, πιστεύω ότι και πάλι έχουν φτιάξει κάτι πολύ καλό. Παίζουν ωραία με το χρόνο, την κεντρική ιδέα της ιστορίας και με το πώς θα προσεγγίσεις τους στόχους σου. Πιατεύω ότι οι συγκεκριμένοι developers, ανεξαρτήτως αν τα παιχνίδια τους είναι του 5 του 7 ή του 10, πάντα ενδιαφέρονται να δώσουν κάτι πρωτότυπο, έξυπνο κι ενδιαφέρον.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (28-11-2021),hakoo (28-11-2021)

  8. #46
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Tι να σας πω ρε παιδια εγω δεν μπορω να πω οτι το παιχνιδι με εχει κερδισει. Το αντιθετο θα ελεγα, με εχει ηδη κουρασει. Θα προσπαθησω να στηριξω την αποψη μου οσο πιο καλα μπορω.

    Το παιχνιδι ιδιως τις πρωτες ωρες σου πεταει εναν εξωφρενικο ογκο πληροφοριας, ιδιως για παιχνιδι που στην ουσια ειναι semi linear στο στησιμο του. Τοσο tutorial και τοσα μενου πραγματικα ουτε παιχνιδια σαν το Cyberpunk δεν εχουν. Εγω ειχα χασει κυριολεκτικα την μπαλα. Τα controls προσωπικα δεν με βοηθανε. Στο Dishonored ηταν μακραν καλυτερο που ειχες στο dpad mapped μονο τις δυναμεις σου και μετα ειχες το wheel να επιλεξεις το offhand weapon. Εδω η κατασταση με το dpad ειναι αχταρμας. Αναθεμα και αν ποσες φορες ηθελα να κανω ενα hack και ανταυτου πεταξα χειροβομβιδα, αναθεμα και αν ποσες φορες ηθελα να κανω shift και τελικα εκανα καποιο αλλο power.

    Το ολο σκηνικο με το loadout ειναι τρομερα κουραστικο και τα upgrades πραγματικα καθολου απολαυστικο να τρεχεις να κηνυγας resources για να εχουν νοημα.

    Και η ολη φαση με τα hints και τα waypoints... μλκ τι ειναι αυτο? Απο μενου σε μενου σε μενου για να βγαλεις ακρη, που πρεπει να πας, τι ωρα πρεπει να πας... διαβασε αυτο, θυμησου εκεινο, κανε το αλλο... Το παιχνιδι δεν ξερω πως να το περιγραψω ακριβως, στο μυαλο μου ειναι κατι σαν openworld menu game και semi linear gameplay game.

    Το narrative γενικα μου φανηκε τρομερα δυσκολο να το παρακολουθησω. Απειρα notes, collectibles, journals, diaries και το καθενα απο αυτα γραμμενο με τετοιο τροπο που πρεπει να κανεις ολοκληρη αποκωδικοποιηση για να βγαλεις ακρη... ονοματα απο εκει ονοματα απο εδω, δηλαδη πρεπει να κατσεις και να κανεις ερευνα αν θες να εχεις μια συνολικη εικονα της ιστοριας και του lore.

    Και το βρισκω επισης παρα μα παρα πολυ λειψo στο κομματι των levels... επι της ουσιας η επιφανεια που εχει στην διαθεση του ο παικτης για να παιξει ειναι πραγματικα ελαχιστη...

    Μου αρεσαν πολυ τα Dishonored απο την εν λογω εταιρεια (αν και παντοτε τα παιχνιδια τους ειχαν σοβαρα θεματα accessibility στο να παιξεις απολαυστικα stealth IMO) αλλα εδω νιωθω οτι ειχαν ενα vision, προσπαθησαν να το υλοποιησουν, καταλαβαν οτι ειναι πολυ δυσκολο και κατα μια εννοια προσαρμοσαν το vision τους μεσα απο μενου ωστε να μπορει να γινει παιχνιδι.

    Δεν ξερω εχω παιξει τιτανοτεραστια και πολυπλοκα open world games, το Deathloop με γονατησε οσο ελαχιστα παιχνιδια. Τρομερα overwhelming εμπειρια.

  9. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (01-12-2021),Conjure7 (29-11-2021),hakoo (29-11-2021),panos74gr (30-11-2021),psx3 (29-11-2021),toninio (10-12-2021)

  10. #47

    Default

    Δεν σου δίνω άδικο. Το παιχνίδι πάσχει σε κάποιους τομείς, με κυριότερο αυτό της αφήγησης, που αναφέρεις, και των πολλών πληροφοριών. Αφού συνήθως μου αρέσει να παρακολουθώ στα παιχνίδια τις λεπτομέρειες της ιστορίας, μέσα από ό,τι μας δίνουν (σημειώσεις, ακουστικά αρχεια κλπ κλπ) και εδώ κάποια στιγμή άρχισα να τα "προσπερνάω" κάπως, ακούγοντας ή διαβάζοντάς τα κάπως πιο βιαστικά. Επίσης, ακόμα και πολύ καλά αγγλικά να ξέρει κάποιος, είναι δύσκολο να παρακολουθήσει με ακρίβεια τη ροή και τις λεπτομέρειες της ιστορίας.
    Όσον αφορά το σχεδιασμό του παιχνιδιού, με τα 4 levels και την εναλλαγή αυτών, καθώς και τα 4 μέρη της ημέρας, αν και προσωπικά δεν με έχει χαλάσει τόσο πολύ, αντικειμενικά είναι κάπως περίεργο όλο αυτό. Η ιδέα τους αυτή να παίξουν με τη χρονο-λούπα είναι καλή και πρωτότυπη, αλλά το "side effect" είναι αυτές οι αναγκαστικές συχνές εναλλαγές. Δεν ξέρω αν θα γινόταν να το συνθέσουν κάπως αλλιώς. Πάντως έχουν φροντίσει να βοηθάνε τον παίκτη (τουλάχιστον ως εδώ που έχω φτάσει, που μάλλον θέλω λίγο ακόμα), δείχνοντάς μας κάθε φορά που είναι να διαλέξουμε σε ποιό από τα 4 μέρη του νησιού θα πάμε τί είναι διαθέσιμο να κάνουμε εκείνη τη χρονική περίοδο, όσον αφορά visionaries, story leads και arsenal leads. Δηλαδή το παιχνίδι προχωράει στην ιστορία του χωρίς να χρειάζεται εντατική μελέτη από εμάς.
    Πάντως βρίσκω και τις 4 περιοχές του νησιού όμορφες και πολυ καλοφτιαγμένες και το gameplay είναι πολύ άμεσο και διασκεδαστικό (δίνοντας επιλογές προσέγγισης). Το ότι οι απλοί εχθροί είναι ψιλοεύκολοι και όχι με ιδιαίτερη ΑΙ είναι μάλλον επιλογή των σχεδιαστών, γιατί επισκεπτόμαστε την κάθε περιοχή πολλές φορές και θα καταντούσε πολύ ταλαιπωρία αν ήταν πιο δύσκολο.
    Θα έλεγα ότι είναι ένα ιδιαίτερο παιχνίδι, που λογικά θα έχει μοιρασμένη απήχηση. Προσωπικά, το εκτιμώ και έχω περάσει καλά ως τώρα. Έχει τα θέματά του, αλλά από την άλλη επικροτώ την πρωτότυπη ιδέα και την δουλειά που έριξαν πίσω από αυτήν.
    Last edited by toninio; 10-12-2021 at 07:25.

  11. #48

    Default

    Τίτλοι τέλους και μπορώ να πω τα εξής: γενικά για εμένα είναι μία πολυ καλή και τίμια προσπαθεια, τουλάχιστον. Δηλαδή είναι ένα παιχνίδι που αξίζει να παιχθεί και σίγουρα δεν το ξεχνάς και κάτι σου αφήνει. Με τα προτερήματά του και τα ελαττώματά του, όπως προειπώθηκε. Χαίρομαι που η Arcane και πάλι δίνει κάτι ιδιαίτερο και ασυνήθιστο. Επειδή είχε την επιτυχία με τα Dishonored, εδώ αυτό θα έρθει και θα "ακουμπήσει" λιγότερο, γιατί οι προσδοκίες ίσως ήταν μεγαλύτερες. Δεν πειράζει όμως, γιατί και πάλι ποιοτικά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
    Γενικώς εγώ είμαι και αρκετά επιεικής σε αυτά, γιατί πάντα η δυσκολία ενός τελικού αποτελέσματος που έρχεται στα χέρια μας είναι μεγαλύτερη από ότι συνήθως φανταζόμαστε. Πάντως, επειδή για το συγκεκριμένο παιχνίδι το υποκειμενικό στοιχείο παίζει μεγάλο ρόλο στο κατά πόσο θα αρέσει ή όχι, πιστεύω θα υπάρξει μεγάλη απόλκιση στις απόψεις και κριτικές.
    Μια δυο παρατηρήσεις ακόμα, αναγκαστικά σε..
    Spoiler!
    .

  12. #49
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Έπαιξα σχετικά αρκετά το παιχνίδι αλλά δεν με κέρδισε καθόλου.
    Για αρχή είχε καλύτερα γραφικά από ότι περίμενα, κάτι που ήταν ευχάριστη έκπληξη.
    Γενικά όμως σαν παιχνίδι δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον, ούτε σαν stealth να το παίξω ούτε σαν shooter... Και γενικά πολύ πληροφορία σε σημείο που με κούρασε..
    Θα το βάλω στον πάγο προς το παρόν και ίσως επανέλθω μετά από καιρό..
    Τώρα λέω να δω το disco elysium
    Spoiler!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    chronohill (10-01-2022),toninio (09-01-2022)

  14. #50

    Default

    Είναι λογικό κι αναμενόμενο το Deathloop να μην ενθουσιάσει αρκετό κόσμο. Έχει την ιδιοτροπία του και παράλληλα δεν διαπρέπει σε κάποιον τομέα. Αν και είμαι stealth-άκιας, μπορώ να πω ότι το shooting του το ευχαριστήθηκα περισσότερο. Από την άλλη, θετικό το ότι δίνει στον παίκτη την επιλογή να παίξει όπως θέλει. Θα προτιμούσα πάντως στην επόμενη προσπάθειά τους να επικεντρωθούν και πάλι στο stealth.
    To Disco Elysium κι εγώ το καλοβλέπω, αλλά έχω αποθαρρυνθεί από αυτά που διαβάζω, για αμέτρητα κείμενα και διάβασμα, και δεν είμαι σε φάση τώρα. Πάντως, σίγουρα θα είναι στα μελλοντικά υπόψιν.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •