Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 63

Thread: Sackboy A Big Adventure

  1. #41
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Και εγω για τους ίδιους λόγους πήρα την PS5 έκδοση και την περιμένω απο εβδομάδα. Δεν βαριέσαι, εαν δεν πληρωσεις full price παιχνιδι στο launch ποτε θα πληρώσεις?

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (26-11-2020),Lefteris_X (26-11-2020),mihalis13 (27-11-2020)

  3. #42
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Εγώ και Spider-Man και Valhalla πήρα ps4 editions. Δεν έχει βαρέσει το OCD γιατί τα θεωρώ cross gen games

  4. #43
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και εγώ έλεγα να πάρω τις PS4 εκδόσεις,αλλά με το που πήρα το ΜΚ11 Ultimate σε PS5 πλέον τα PS4 games μου φαίνονται "παλιά".
    Οπότε τώρα κοιτάω ότι βγαίνει σε PS5 να αγοράζω και το αντίστοιχο κουτάκι.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. #44
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Τι όμορφο που είναι το άτιμο!!!!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (27-11-2020)

  7. #45
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Πάθανε πλάκα πάλι στο digital...

  8. #46

    Default

    καθε φορα που ακουω το mayday απο τους go team, κολλαω 1 ωρα στο repeat του youtube...φτανει με το sackboy...

  9. #47
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά στο Ps5 τα Ελληνικά υποστηρίζονται στα κείμενα κτλ ή έχει και μεταγλώττιση?

  10. #48
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά στο Ps5 τα Ελληνικά υποστηρίζονται στα κείμενα κτλ ή έχει και μεταγλώττιση?
    Η ενημέρωση που έχω ειναι ότι ειναι πλήρως μεταγλωτισμένο. Σε λίγες ημέρες θα το έχω στα χέρια μου και θα ξερω 100%

  11. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    cocous (28-11-2020)

  12. #49
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πλήρως μεταγλωττισμένο ειναι. Επίσης αν θες μπορεις να κανεις διαφορετική επιλογή για τις φωνές και τα κείμενα.
    Μπορεις δλδ να ακούς στα ελληνικά αλλα τα κείμενα μεσα στο παιχνίδι, τα μενού κτλ να ειναι στα αγγλικά.


  13. #50
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Γενικα δεν έχω παίξει ποτε μεταγλωττισμένο game γιατι πάντα θεωρώ οτι θα χάνει μπροστά στο original voice acting.
    Το συγκεκριμένο όμως λόγο της μικρής μεταγλωττισμένο το παίζουμε και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλές οι φωνές!
    ειδικα αυτός που κανει τον κακό ειναι πολυ πολυ ωραίος!!!!

  14. #51

    Default

    Ρε παιδιά. Καλημέρα/καλησπέρα. Επειδή θα πάρω ΕΑ subscribe(3η συνδρομητική υπηρεσία ο άτιμος για το ρημαδι το way outκυριως), επειδή ψάχνω για παιχνίδια με το κορίτσι να περνάμε χαλαρά. Και επειδή δοκίμασα: το συγκεκριμένο έχει σχέση με το littlebigplanetσαν είδος?γιατι το δοκιμάσαμε και μόνο που δε σπάσαμε τα χειριστήρια από τη βαρεμάρα.

    Δε λέω από θέμα χαρακτήρα/πρωταγωνιστή αλλά από θέμα τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

  15. #52
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Craftworld’s highest score — The music of Sackboy: A Big Adventure

    Ένα ενδιαφέρον blog post για την μουσική του παιχνιδιού. Κυκλοφόρησε και το soundtrack

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #53
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Το συγκεκριμένο το ήθελα, αλλά όσα reviews έχω διαβάσει, μιλούν για πολύ χαμηλό challenge, όποτε μάλλον θα πάει αργότερα με σημαντική μειωση τιμής.

  17. #54
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Sackboy: A Big Adventure update adds online multiplayer today

    Online play comes to Sackboy: A Big Adventure today as part of a new title update.* And with it a new opportunity to experience the chaotic, slapstick multiplayer fun of Sackboy’s latest escapade.

    Our goal from day one of this project was to give players an excellent single-player platforming experience. But… we wanted that experience to be even better when you shared it with your mates.
    Teamwork levels

    You can play through Sackboy’s whole adventure from start to finish with up to three companions. And we have included a set of ten dedicated Teamwork Levels where you and your friends will have to work together if you want to succeed. There are two Teamwork Levels in each of the five main game worlds. In these exclusive multiplayer stages, you and your team will need to collaborate, coordinate and communicate to reach your goal. And you should expect that at some point it will go completely pear-shaped, often with hilarious consequences.
    PS4/PS5 Cross-Play
    This game is awesome fun in multiplayer and we wanted to make sure that as many people as possible get the opportunity to enjoy it with their friends. So we have included support for PS4/PS5 Cross-Play.
    PS4 to PS5 save transfer
    This new update isn’t just about online multiplayer, we have also included an option to transfer your PS4 adventure progress over to PS5. To do this, simply load Sackboy: A Big Adventure on PS4, select Extras in the pause menu and follow the instructions.

    I hope this post has given you a good idea of the multiplayer shenanigans you can look forward to when you take Sackboy online. We’re going to continue to support the game with future updates making tweaks and improvements to give you the best possible gameplay experience.
    Καλό είναι που υπάρχει, δεν λέω, αλλά πολύ απαρχαιωμένο το σύστημα τους ρε παιδάκι μου. "Βάλε την PS4 έκδοση για να τραβήξεις το save από το παιχνίδι".. Αυτά θα έπρεπε να γίνονται αυτόματα από το cloud.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    psx3 (17-12-2020)

  19. #55
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Από εποχής PS3 (LBP1/2) το θυμάμαι αυτό το συστηματάκι. Είναι όντως περίεργο και άβολο.

  20. #56
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  21. #57
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχοντας πλέον το παιχνίδι στο PS5 μέσω PS Plus Essential.......μιλάμε έχω πάθει την πλάκα μου!


    Μου αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ τα γραφικά (δεν το περίμενα να μου αρέσουν τόσο, είχα προσγειωμένες προσδοκίες). Ο καλλιτεχνικός τομέας με ελκύει απίστευτα, ενώ ο τεχνικός είναι αψεγάδιαστος έως τώρα (μόλις τερμάτισα τον πρώτο πλανήτη). Καρφωτό 60άρι.

    Απολαμβάνω την μουσική επένδυση, μάλιστα σε μερικές πίστες που έχει γνωστά τραγούδια είχα αρχίσει να κουνιέμαι στον ρυθμό χααχχααχ!

    Για το gameplay δεν έχω να πω τίποτα πέραν ότι είναι άριστο (στο είδος του εννοώ)!!! Εξαιρετική χρήση των δυνατοτήτων του DSense, άμεση απόκριση (δεν υπάρχει αυτό το λιγουλάκι lag που είχαν τα LBPlanet).

    Όμορφες πίστες, πλούσια χρωματική παλέτα με πλήθος αποχρώσεων σε κάθε πίστα (καθεμία μάλιστα έχει το δικό της theme).

    Μακάρι να βγάλουν ένα Sackboy 2 (ίσως να συμφέρει να είναι μόνο σε digital μορφή)!!

  22. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (05-04-2023),Dimitris_ (19-04-2023),nikosgnr (06-04-2023),Valkyre (05-04-2023)

  23. #58

    Default

    και εγω το ξεκινησα, επαιξα αρκετες πιστες, το παιχνιδι ειναι πανεμορφο, αλλα η προκληση ειναι μηδενικη, οποτε το παρατησα. Μπορει να αρεσει στην ανιψια.
    Για εμενα εβαλα το hollow knight που ηθελα καιρο να το δω.

  24. #59
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    και εγω το ξεκινησα, επαιξα αρκετες πιστες, το παιχνιδι ειναι πανεμορφο, αλλα η προκληση ειναι μηδενικη, οποτε το παρατησα. Μπορει να αρεσει στην ανιψια.
    Για εμενα εβαλα το hollow knight που ηθελα καιρο να το δω.
    Οι τελευταίες πίστες είναι αρκετά απαιτητικές εως και δύσκολες θα έλεγα πάντως!

  25. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    mihalis13 (11-04-2023)

  26. #60
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ο πρώτος πλανήτης είναι σχετικά* εύκολος. Όμως, από την αρχή του δεύτερου πλανήτη τα πράγματα δυσκολεύουν ΠΑΡΑ πολύ.

    *σχετικά = κάθε πίστα έχει 4 σετ "επιτευγμάτων": μπλέ φούσκες, σπέσιαλ δωράκια-φούσκες, απλές φούσκες (ανάλογα πόσες πήρες στην πίστα βραβεύεσαι με χάλκινο, ασημένιο, χρυσό κύπελλο) και τέλος, το επίτευγμα "να βγάλεις την πίστα χωρίς να χάσεις ζωή".

    Όλα τα παραπάνω, εκτός από τις απλές φούσκες, πρέπει να ψάξεις για να τα βρεις.
    Στις πρώτες πίστες του πρώτου κόσμου δεν είναι δύσκολο να βρεις τα παραπάνω.

    Στις μετέπειτα πίστες του πρώτου κόσμου τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά.
    Στις δε τελευταίες πίστες του πρώτου κόσμου δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.

    Και όταν πας στον δεύτερο κόσμο, τότε πραγματικά αρχίζει και δυσκολεύει η κατάσταση.

    Πλέον αν δεν δω βίντεο στο YTube για το που ακριβώς είναι κρυμμένα τα παραπάνω στοιχεία σε κάθε πίστα, πολύ απλά δεν τα βρίσκω όλα. Έχοντας παίξει ξανά και ξανά και ματα-ξανά αρκετές πίστες (λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαι άριστος platform gamer)......κυριολεκτικά αν δεν δω βίντεο στις μετέπειτα πίστες πολύ απλά δεν μπορώ να βρω όλα τα κρυφά "δωράκια" της κάθε πίστας.

    Βέβαια, θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί "και γιατί να ξεπατώνεσαι να τα βρεις όλα; Αφού ξεκλειδώνει η επόμενη πίστα απλώς τερματίζοντας αυτή που παίζεις, χωρίς την ανάγκη να τα βρεις όλα ώστε να πάρεις όλες τις επιβραβεύσεις μετά".

    Εμ, εδώ είναι το "κόλπο".
    Όσο πιο πολύ βρίσκεις τα πάντα σε κάθε πίστα, εμφανίζονται σπέσιαλ πίστες όπως ένα λυχνάρι που σε οδηγεί σε bonus level με πολλαπλά δώρα και πίστες-time trial. Όλα αυτά είναι έξτρα πίστες και δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τις κυρίως πίστες του παιχνιδιού! Χώρια τα πάρα πολλά customization cosmetics που ξεκλειδώνονται (τα cosmetics όντως μου είναι αδιάφορα).

    Αν θέλει κάποιος να αισθανθεί challenge, ας κάτσει να τα βρει όλα και να συνεχίσει στις επόμενες πίστες. Δεν υπάρχει περίπτωση, κάποια στιγμή θα αρχίσετε να ψελλίζετε διάφορα βρισιδάκια αχαχαχα! Κλασικό πλάτφορμ δηλαδή. Με τα όλα του.

    Όπως τα περισσότερα πλάτφορμ, εμφανισιακά παραπέμπουν σε "παιδικό" τίτλο. Επίτηδες έβαλα τα εισαγωγικά, διότι δεν είναι παιδικό. Η παλουκιστάν δυσκολία όσο προχωράς απαιτεί παραπάνω skills από αυτά ενός παιδιού. Δεν αναφέρομαι μόνο στα αντανακλαστικά, αλλά στην πείρα: αν δεν έχεις παίξει άπειρα πλατφορμ, ιδιαίτερα αυτά των 80ς και 90ς, δεν υπάρχει περίπτωση να πάει το μυαλό σου που μπορεί να βρίσκονται όλα τα κρυφά καλούδια σε κάθε πίστα. Ακόμα κι εγώ που έχω παίξει εκατοντάδες πλάτφορμ (ίσως κιόλας χιλιάδες), όπως προείπα έχω φτάσει σε πίστες που έχω παίξει 5, 6, 7 φορές ΣΕΡΙ, σπάω το κεφάλι μου και παρόλα ταύτα ΔΕΝ έχω βρει όλα τα κρυφά αντικείμενα!

    Τουτέστιν: δεν είναι παιδικό παιχνίδι.

    Εντούτοις: μπορεί να "λειτουργήσει" και ως παιδικό παιχνίδι, δηλαδή ένα παιδί μπορεί απλώς να παίζει χωρίς να πολυκαταλαβαίνει τα mechanics, απλώς προχωράει μέχρι να φτάσει στο τέλος της πίστας. (έτσι λειτουργούν όλα τα πλάτφορμ: επιδερμικά είναι παιδικά, στην ουσία είναι ΚΑΡΑ-παλούκια που απαιτούν skills εφήβου ή/και ενηλίκου και μάλιστα συγκεκριμένου τύπου skills.)

    Τα γραφικά είναι από τεχνικής άποψης άψογα (δεν είδα frame drops πουθενά έως τώρα), η ανάλυση παρόλο που δεν είναι native 4K δεν το παίρνεις χαμπάρι σε καμία περίπτωση (όπως γνωρίζετε τα μάτια μου είναι σχεδόν technological scanners αχχααχαχχα).

    Από καλλιτεχνικής άποψης (που σε ένα βαθμό είναι θέμα γούστου): έχουμε πλούσιες αποχρώσεις από μια τεράστια παλέτα, φωτισμούς που κυριολεκτικά πλημμυρίζουν τον χώρο με άψογη διάθλαση, το level design είναι εξαιρετικό (θυμίζει και σύγχρονο αλλά ταυτόχρονα και old-school πλατφορμ), τα διάφορα πλασματάκια είναι όπως ακριβώς πρέπει δηλαδή χαριτωμένα και με όμορφο animation.

    Μουσική επένδυση εξαιρετικότατη.
    Για έναν άνθρωπο (εμένα εννοώ) που δεν θυμάται καμία μουσική από την εποχή του PS1-PS2 πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (Gran Turismo theme, Metal Gear Theme, Crash Bandicoot και μέχρι εκεί / κυριολεκτώ).........άρα πλέον δεν δίνω καμία σημασία..........μπορώ να πω ότι ΚΑΤΑΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ την μουσική επένδυση, καθώς είναι επανεκτελέσεις πολύ γνωστών τραγουδιών pop/dance (δεν άκουγα ποτέ μου ελληνική μουσική, ούτε καμία μορφή metal / οπότε μου ταιριάζει γάντι).

    Για το gameplay, τα πράγματα είναι όπως θα έπρεπε να είναι: εύκολο αλλά όχι βαρετό (αρκεί να θες να τα βρίσκεις όλα) και μετέπειτα αυξανόμενη δυσκολία χωρίς όμως να προκαλείται εκνευρισμός (κάτι που καταφέρνουν να μου προκαλέσουν σχεδόν όλα τα παιχνίδια εξ ου και βάζω την δυσκολία στο "τέρμα εύκολο"). Ως σωστό πλατφορμ δεν έχει να επιλέξεις επίπεδα δυσκολίας καν: σε ξεκινά από τα εύκολα και σταδιακά δυσκολεύει έως παραδυσκολεύει. Τα κοντρολς, όπως οφείλει ένα πλατφορμ, είναι αμεσότατα.

    Εξαιρετική η δυνατότητα να παίζεις το παιχνίδι solo ή με δεύτερο συμπαίκτη ή τρίτο ή ακόμη και τέταρτο! Το δε "καλό" της υπόθεσης είναι ότι η μετάβαση από solo σε co-op γίνεται με ένα κλικ από το pause menu και μπορείς να το κάνεις κατά βούληση (solo / co-op) όποτε θες: πχ παίζεις μια πίστα μόνος σου, μετά καλείς έναν φίλο και παίζεις διπλό, μετά ξανά μόνος κ.ο.κ.
    Προσοχή! Υπάρχουν μερικές (ο πρώτος πλανήτης έχει μια μόνο τέτοια πίστα) που υποχρεωτικά παίζονται μόνο co-op.

    Και τέλος υπάρχει ένας hidden υπο-κόσμος, με πάρα πολλές πίστες, στον πρώτο πλανήτη. Μόνο που πρέπει να τον ανακαλύψεις, ειδάλλως δεν θα ξέρεις καν ότι υπάρχει! Δηλαδή μπορείς να τερματίσεις τον πρώτο πλανήτη και να μην ξέρεις ότι έχεις αφήσει πίσω αρκετές πίστες!

    Το loading στο PS5 είναι σχεδόν ανύπαρκτο (μιλάμε για 1 δευτερόλεπτο και πιο σπάνια 2-3 δευτερόλεπτα).

    Τι άλλο να ζητήσει κάποιος από ένα πλατφορμ;

    Άνετα του βάζω 8.5/10 (αφήνω τα 9άρια για τα Super Mario και Luigi's Mansion).

    Πολύ τίμιο παιχνίδι.

    Και τέλος, το βασικότερο: αφής στιγμής καταφέρνει έναν 47χρονο να ξεχαστεί από την καθημερινότητα και να του προκαλεί αθώο χαμόγελο που είχε ξεχάσει πως είναι εδώ και δεκαετίες, ε, τι άλλο να πω; Δεν υπάρχουν λόγια, παρά μόνο αθώα, ακατάσχετη χαρά!

    Μακάρι να βγάλουν ένα Sackboy 2.
    Last edited by Lefteris_X; 11-04-2023 at 12:15.

  27. The Following 7 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (11-04-2023),Dimitris_ (19-04-2023),enstikto (11-04-2023),jk_blue_tiger (13-04-2023),mania (11-04-2023),nikosgnr (11-04-2023),Valkyre (11-04-2023)

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •