Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 80 of 87

Thread: Kena: Bridge of Spirits

  1. #61
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν κρατηθηκα τελικα και το αγορασα.

    Λογικα μεσα στο ΣΚ ή την Δευτερα θα εχω εντυπωσεις. Το εβαλα ενα μισαωρακι ετσι να δω λιγο την εισαγωγη. Ειναι πολυ ομορφο παιχνιδι, αλλα οφειλω να ομολογησω οτι τα cinematics εχουν αρκετα μεγαλη διαφορα απο το gameplay. Real time ειναι τα cinematics? Ξερει κανεις? Οχι οτι αυτο που ειδα θα με κανει να το αμφισβητησω, απλα σε σχεση ας πουμε με το Ratchet, η διαφορα μεταξυ ενος cutscene και gameplay φαινεται εντονα.

    Εχουν ομως κανει τρομερη δουλεια στο art και πραγματικα νιωθω οτι το παιχνιδι θα πρεπει να προσπαθησει παρα πολυ για να με κανει να μην συμπαθησω τους χαρακτηρες του. Περισσοτερα και αναλυτικοτερα soon.


  2. #62
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν κρατηθηκα τελικα και το αγορασα.

    Λογικα μεσα στο ΣΚ ή την Δευτερα θα εχω εντυπωσεις. Το εβαλα ενα μισαωρακι ετσι να δω λιγο την εισαγωγη. Ειναι πολυ ομορφο παιχνιδι, αλλα οφειλω να ομολογησω οτι τα cinematics εχουν αρκετα μεγαλη διαφορα απο το gameplay. Real time ειναι τα cinematics? Ξερει κανεις? Οχι οτι αυτο που ειδα θα με κανει να το αμφισβητησω, απλα σε σχεση ας πουμε με το Ratchet, η διαφορα μεταξυ ενος cutscene και gameplay φαινεται εντονα.

    Εχουν ομως κανει τρομερη δουλεια στο art και πραγματικα νιωθω οτι το παιχνιδι θα πρεπει να προσπαθησει παρα πολυ για να με κανει να μην συμπαθησω τους χαρακτηρες του. Περισσοτερα και αναλυτικοτερα soon.
    Prerendered στα 24fps είναι τα cinematics και ναι έχουν μεγάλη διαφορά οπτικά με το gameplay.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. #63
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαλιστα. Ετσι εξηγειται λοιπον. Μικρο στουντιο ειναι, καταλαβαινω οτι το εκαναν για καλο και φυσικα δεν με ενοχλει per se, αλλα νομιζω οτι βρισκομαστε στην εποχη που τα prerendered cinemtics καθε ειδους δεν εχουν λογο υπαρξης. Προτιμω smooth transitions απο cutscene σε gameplay, παρα να νιωθω οτι το quality αυτου που βλεπω εχει διακυμανσεις.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (24-09-2021)

  5. #64
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Έχω παίξει 4 ώρες περίπου... το παιχνίδι είναι πανέμορφο και πολύ εθιστικό. Παρότι δεν έχει κάποιο φοβερό στορυ μέχρι τώρα (θα έλεγα αδιάφορο) το όλο εικαστικό, οι ωραίες λεπτομέρειες που υπάρχουν παντού, η πολύ ωραία μουσική και το ότι τρέχει απροβλημάτιστα και χωρίς προβλήματα κάνουν ένα πολύ ωραίο σύνολο που πραγματικά απορώ πως το πετύχανε με τόσο μικρή ομάδα και από το πρώτο τους παιχνίδι.

  6. The Following 3 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (24-09-2021),Valkyre (24-09-2021),Viper (24-09-2021)

  7. #65
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Ειναι απιστευτο στο τι καταφερε να κανει ενα στουντιο με μολις 14 ατομα στην κατοχη του
    Μπραβο τους

  8. #66
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ημουν στην κοψη να το παρω τωρα ή οχι, αλλα οταν διαβασα για το ποσες ωρες χρειαζεται για να το τελιωσεις, μπηκε στον παγο.
    Θα κανω υπομονη μεχρι να μπει σε προσφορα.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  9. #67
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    • the game uses the base UE4 features, art direction sets it apart
    • consistency in object quality
    • Ember Lab's professional animation chops are on full display
    • PS4P 1188p-1440p/30fps
    • lower vegetation density and lods
    • lower shadow res
    • no signed distance field AO
    • PS5 Performance TAAU 4K (1296p-1440p)/60fps
    • different filtering on PS5 compared to Windows
    • PS5 Quality is TAAU 4K (1944p-2160p)/30fps
    • higher foliage density
    • PS5 has high texture quality (step below ultra)
    • low texture setting
    • low texture filtering
    • low-medium fog quality
    • PC does not default to TAAU; ini file needs to be modified
    • bugged settings, medium volume fog turns off SDF AO
    • PS4P has near locked 30fps
    • streaming can lag if you move too fast
    • PS5 is locked 30fps in quality mode
    • performance mode has drops to just under 60fps
    • drops in real time cutscenes are heavier
    • drops while running around, might be loading issues
    • optimized settings are PS5 performance-like settings
      • medium motion blur (to taste)
      • ultra textures
      • low volume fog
      • low ssao
      • high shadows
      • high veggies
      • high post processing
      • 70% - 83% TAAU (through ini edit)

    • near 30% perf improvement over straight ultra at 68% 4k on a 3600/2060S
    • DX11 is better is better in gpu limited (cutscenes), DX12 is better in gameplay
    • better frame time in DX12
    • DX11/12 has shader compilation issue
    • pre-rendered cutscenes are 24fps
    • load times has short load times (12 secs on PS4P)

    source
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. #68
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    https://forum.beyond3d.com/threads/s...tleneck.61929/
    https://www.resetera.com/threads/dig...#post-74078062
    https://www.resetera.com/threads/dig...#post-74086330
    https://www.resetera.com/threads/dig...#post-74087287

    Shader compilation issues (stuttering) διαβάζω για την PCMR version... μμμμμάλιστα!

    Τι να τα κάνεις τα 200 fps (λέμε τώρα, δεν ξέρω αν πιάνει τόσα) αν είναι να έχεις stuttering.
    Last edited by psx3; 25-09-2021 at 23:02.

  11. #69
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    Ημουν στην κοψη να το παρω τωρα ή οχι, αλλα οταν διαβασα για το ποσες ωρες χρειαζεται για να το τελιωσεις, μπηκε στον παγο.
    Θα κανω υπομονη μεχρι να μπει σε προσφορα.
    Γιατί πόσες ώρες θέλει?

    Spoiler!

  12. #70
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Γιατί πόσες ώρες θέλει?
    Spoiler!
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  13. #71
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Stefanos View Post
    Spoiler!


    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  14. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Stefanos (26-09-2021)

  15. #72
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δυσκολευεσαι να πιστεψεις οτι 13 ατομα εφτιαξαν αυτο το παιχνιδι.

    Προσωπικα οσο εχω παιξει περναω πολυ καλα μαζι του. Οι reviewers εχουν δικιο, δεν κανει κατι καινουργιο, και σαφεστατα δανειζεται ιδεες απο αλλα παιχνιδια. Αλλα τα παντρευει ομορφα και το εικαστικο του κομματι ειναι πραγματικα το δυνατοτερο σημειο του. Καλλιτεχνικα το παιχνιδι εμενα με εκφραζει τρομερα. Μου δειχνει πολυ ομορφο, πολυχρωμο, cute, με συμπαθεστατο design απο ακρη σε ακρη.

    Gameplay επισης το βρισκω πολυ solid. Δεν ειναι τιποτα πολυπλοκο, αλλα σε αυτο ακριβως βασιζεται. Εχει τα upgrades ο χαρακτηρας και ολο και κατι φρεσκο σου πεταει το παιχνιδι καθως προχωρας.

    Γενικα ειναι ενα παιχνιδι που εστιαζει στο feel good (τουλαχιστον μεχρι εκει που εχω παιξει εγω). Μοιαζει τρομερα με διαδραστικη CGI ταινια και τα γραφικα ειναι υπεροχα.

    Αληθεια δεν μπορω να καταλαβω πως το καταφεραν. Αν μη τι αλλο αυτο απο μονο του αξιζει για εμενα την αμεση επιβραβευση των 40 ευρω και προσωπικα θα το παρω και retail οταν βγει (σε χαμηλη τιμη εννοειται).

    Μπραβο στην ομαδα αναπτυξης. Πιστευω οτι με το παιχνιδι αυτο θα κανουν μεγαλα βηματα για το μελλον.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    corsaopc3071r (27-09-2021),panos74gr (27-09-2021)

  17. #73
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συνεχιζω και περναω πολυ ομορφα με το παιχνιδι αλλα εχω μια μικρη ενσταση ως προς την δυσκολια του. Δεν ειναι ακριβως δυσκολο παιχνιδι, πιο πολυ annoying θα το ελεγα σε καποια σημεια του. Επισης να ξερετε οτι οσοι πατε για πλατινα το παιχνιδι πρεπει να ολοκληρωθει στο πιο δυσκολο επιπεδο, κατι που κρινοντας απο το normal που παιζω εγω τωρα, θα μιλαμε για τρομερο σπασιμο νευρων. Δεν καταλαβαινω γιατι να το κανεις αυτο ως dev. Δεν ταιριαζει καθολου στο υφος του παιχνιδιου ΙΜΟ.

    Luckily, αν ειστε μεχρι και το 1.05 version (αυτη τη τη στιγμη το παιχνιδι ειναι στην 1.06) υπαρχει ενα ωραιοτατο exploit το οποιο χωρις ιχνος οικτου και ντροπης θα εκμεταλλευθω δεοντως.

  18. #74
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Το πήρα και εγω, αλλά ακόμα δεν το έχω παιξει. Λογικά θα το πιάσω μέσα στο Σ/Κ.

  19. #75
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελικα η δυσκολια του για εμενα εξελισσεται στο βασικοτερο μειονεκτημα του. Μετα απο πολυ καιρο μπηκα πραγματικα στον πειρασμο να ριξω την νορμαλ δυσκολια στο κατωτατο επιπεδο "story". Στο τσακ δεν το εκανα. Αδικαιολογητα difficulty spikes και πολυ κακη ισορροπια γενικοτερα στην δυσκολια.

    Το master difficulty που ειναι προυποθεση για την πλατινα επροκειτο για μαρτυριο κυριολεκτικα.

    Επουδενι δεν ταιριαζει στο υφος και στον χαρακτηρα αυτου του παιχνιδιου δυσκολια ανωτερη απο souls παιχνιδια. Και μαλιστα χωρις το solid και μελετημενο gameplay/mechanics των παιχνιδιων αυτων. Κακη επιλογη απο τους devs, ισως εδω να φανηκε η οποια ελειψη εμπειριας τους. Στο story επιπεδο δυσκολιας το παιχνιδι ειναι γελοιωδως ευκολο, στο normal εχει κατι τρελα spikes και στο master ειναι απλα μαζοχισμος.

    Δεν του ταιριαζει καθολου ομως. Μου φαινεται παντελως ακυρο.

    Still a great game tho.

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    WolfRathmA (01-10-2021)

  21. #76
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μονος μου τα λεω, μονος μου τα ακουω αλλα δεν βαριεσαι.

    Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το παιχνιδι θα γινει tweak με επερχομενα patch. Εγω πλεον στα boss fights τα παιζω μια φορα/δυο στην νορμαλ δυσκολια μεχρι να καταλαβω το pattern κλπ και να πω οτι τα δοκιμασα καθωσπρεπει και μετα το γυρναω στο story difficulty. Μολις τα βγαλω επιστρεφω παλι τη δυσκολια στο normal.

    IMO εχουν γινει σοβαρα λαθη απειριας σχετικα με την δυσκολια του παιχνιδιου. Το parry window ειναι κυριολεκτικα a joke. Ειναι τοσο μικρο σε καποιες επιθεσεις που πολυ απλα δεν γινεται να βασιζεσαι σε κατι τετοιο με την ιδια αυτοπεποιθηση που το κανεις σε ενα Souls game. Εκει φαινεται οτι οι devs ειναι πρωταρηδες.

    Το γενικο setup των διαθεσιμων επιπεδων δυσκολιας χρειαζεται μεγαλο tweaking. Story mode ειναι πανευκολο, Normal ειναι βατο/challenging και σωστο σε ολα εκτος απο τα boss fights που εκει πραγματικα το spike ειναι εκνευριστικο. Το Master difficulty με βαση τα παραπανω θα ειναι απλα ενα σιχαμα.

    Ολα αυτα απο ενα παιχνιδι με disney αισθητικη... no... just NO.

  22. The Following 8 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (01-10-2021),hakoo (01-10-2021),obione (09-12-2021),panos74gr (01-10-2021),Slay (06-10-2021),sndev (03-10-2021),WolfRathmA (01-10-2021)

  23. #77
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελος απο εμενα το παιχνιδι εκανα και την φουστιτσα με μεγαλη περηφανεια κιολας!

    Παιδια το σκιζει το παιχνιδι στη δυσκολια προς το τελος.. δηλαδη αληθεια δεν ξερω τι στο καλο σκεφτοντουσαν.

    Εν πασει περιπτωσει. Βγαζοντας απεξω το θεμα της δυσκολιας, το παιχνιδι ειναι πολυ καλοφτιαγμενο και αξιζει να το παιξει κανεις. Εχει πολυ ομορφα γραφικα, πολυ ωραια μουσικη και εγω προσωπικα βρηκα την διαρκεια του μια χαρα. Στο θεμα της ιστοριας επισης θα ελεγα οτι σου απανταει ομορφα σε οτι απορριες εχεις παροκο που στην αρχη σου δινει την αισθηση οτι το lore και η ιστορια ειναι σε δευτερο ρολο. Απεναντιας το παιχνιδι λεει ομορφα την ιστορια του και εχει μερικες πολυ ομορφες στιγμες.

    Γενικα θα προτεινα να το παιξετε, αρκει να μην σκοπευετε για πλατινες. Η δυσκολια πραγματικα χαλαει την εμπειρια του παιχνιδιου. Εγω στο τελος το γυρισα εντελως στο story difficulty level και οκ δεν με ενοιαζε πια. Too much.

    Το καλυτερο στοιχειο του παιχνδιου ειναι η αισθητικη του. Δουλεψαν παρα πολυ οι ανθρωποι και τους αξιζει ενα μπραβο. Πιστευω θα κανουν ωραια πραγματα στο μελλον αρκει να μην ακολουθησουν παρομοια τακτικη με τη δυσκολια. Πυροβολανε τον εαυτο τους στο ποδι.

  24. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    corsaopc3071r (03-10-2021),hakoo (03-10-2021),Nodens (03-10-2021),panos74gr (02-10-2021),Snk (02-10-2021),WolfRathmA (04-10-2021)

  25. #78

    Default

    στον corrupt taro εχω φτασει, τρωω αρκετο ξυλο μπορω να πω αλλα μου αρεσει.
    το αγαπημενο μου στοιχειο στο παιχνιδι ειναι η μουσικη. Iδιως με τον τροπο που χρησιμοποιειται στο παιχνιδι ειναι ισως οτι καλυτερο εχω ακουσει σε παιχνιδι εβερ.
    μου αρεσει το οτι δεν το καναν εντελως γραμμικο και σου δινει μια αισθηση εξερευνησης χωρις να ειναι open world.
    ωραια τα παζλακια.

    για τα boss fights θα μιλησω στο τελος οταν τελειωσω. μεχρι τωρα οτι εχω δει μου αρεσει.

  26. The Following 2 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    mihalis13 (09-12-2021),WolfRathmA (04-10-2021)

  27. #79
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Το παιχνιδι ειναι εκπληκτικο. Εχει και το ψαχτηρι του και ωραιες μαχες με καποια μπος.

    Το κατεβασαμε για δοκιμη σε pc αλλα παει καρφι για κονσολα για να παιχτει στη μεγαλη οθονη οπου θα ειναι οπτικη απολαυση!!!

  28. The Following User Says Thank You to corsaopc3071r For This Useful Post:

    mihalis13 (09-12-2021)

  29. #80
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    To ξεκινήσαμε τελικά και εμείς.


Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •