Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 67

Thread: Forspoken (Square Enix, Luminous Productions)

  1. #41
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #42
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν καταλαβαινω αυτο το παθος τελευταια της SE με το aerial combat thing... πολυ εμφαση στο να χοροπηδας ολη την ωρα να τηλεμεταφερεσαι κλπ. Ουτε σαν χορογραφια δεν μου αρεσει ουτε σαν animation ουτε τιποτα.

    Dont judge a book by its cover, αλλα ρε γμτ δεν μπορω οτι εχω δει απο το παιχνιδι μου φαινεται παρα μα παρα πολυ μετριο. Ειτε μιλαμε για gameplay, ειτε για το καλλιτεχνικο κομματι, τον κοσμο κλπ...

    Μακαρι να ξεγελαει εντελως οτι εχουν δειξει.

  3. #43

    Default

    10λεπτο gameplay με σχολιασμό.


  4. #44
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    24 Ιανουαρίου 2023

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #45
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default



    Map-cleanerιζει ελαφρως, το story φαινεται παντελως αδιαφορο. Παρολαυτα να πω την αληθεια μου, μου φαινεται fun to play στο combat και traversal κομματι και οπτικα ειναι πολυ ωραιο. Ξεχωριζει αρκετα μεσα στην crossgenιλα.


  6. #46
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Από σήμερα (δεν έχω τσεκάρει αν αναφέρεται κάπου πότε θα αφαιρεθεί από το PS store) είναι διαθέσιμο το demo του Forspoken για PS5, είναι 30.698GB περίπου.

  7. #47
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Και το trailer



  8. #48
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post


    Map-cleanerιζει ελαφρως, το story φαινεται παντελως αδιαφορο. Παρολαυτα να πω την αληθεια μου, μου φαινεται fun to play στο combat και traversal κομματι και οπτικα ειναι πολυ ωραιο. Ξεχωριζει αρκετα μεσα στην crossgenιλα.
    Γιατι ενω το παιχνιδι εχει 60 fps mode το δειχνουν παντα στα 30 καρε? Ειδα στο youtube κοσμος παιζει το ντεμο στα 60...

    Δεν ειναι παιχνιδι για 30 καρε αυτο, με τοσο γρηγορη κινηση καμερας, παρκουρ, πεταγματα κλπ...

    ασε που δειχνει να πεφτουν τα καρε στα μεγαλα ξορκια.

    Παντως στα 60 καρε που ειδα λιγο αλλαζει ολο το "flow" του συγκεκριμενου παιχνιδιου. Το animation δειχνει να ειναι φτιαγμενο για 60 fps και γενικα η κινηση, η μαχη, τα ξορκια, γενικα ειναι απο τα παιχνιδια που δεν επιζητουν "κινηματογραφικοτητα" αλλα απλα gameplay.

  9. #49
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εβαλα το demo να κατεβαινει, θα το δοκιμασω το βραδυ… για να δουμε


  10. #50
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Και εγώ το κατέβασα το demo και περιμένω να το παίξω γιατι πραγματικά, εδώ και μήνες το παιχνίδι μου φαίνεται ένας αχταρμάς.. σεναριακά, gameplay, οπτικά. Ελπίζω το demo να μου αλλάξει γνώμη.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #51
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολυ βαρεμαρα.. ουτε το ντεμο δεν ειχα ορεξη να παιξω πανω απο 1 ωρα.. η χαρακτηρας μου φαινεται παρα πολυ αδιαφορη και σχεδιαστικα και στυλιστικα, αλλα οκ αυτο ειναι ισως λογω ντεμο. Gameplay, κοσμος ερημος βαρετος.. Γενικα δεν..

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (10-12-2022),obione (11-12-2022)

  13. #52
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βαζεις το Φορσποκεν ps5 next gen stuff και μετα βαζεις το God of War στο ps4 και ξανακοοτας τις κονσολες να δεις τι καταλαβες λαθος!

    Τελειωσα το ντεμο. Πολυ τολμηρη η SE που εβγαλε ντεμο για το παιχνιδι. Πιστευω λογω αυτου απειρος μοσμος δεν θα παρει το παιχνιδι.. οι διαλογοι ειναι τοσο αψυχοι και το line delivery τοσο flat που ειλικρινα απορρεις. Το design του main character ειναι απλα αθλιο. Η ενδυμασια της απλα οτι χειροτερο.. ασπρο τρεντυ παπουτσακι με μαυρο κολλητο παντελονι και ενα μανδυα.. ειναι σοβαροι εκει στα γραφεια της SE?

    Το gameplay ειναι το καλυτερο στοιχεο απο την αποψη του combat. Δεν ειναι κακο εδω το παιχνιδι βρηκα ωραιο το magic/melee combo και νομιζω εχει θετικα στοιχεια.

    Αλλο ο κοσμος ειναι ο ορισμος της αψυχιας.. ακομα δεν μπορω να το πιστεψω κι ας εχουν περασει πολλα χρονια απο την χρυση περιοδο της Square οτι βγαζει πλεον τετοια προιοντα. Θυμαμαι να ονειρευομαι το επομενο παιχνιδι της εταιρειας.

    Δε ξερω. Αυτο το παιχνιδι δεν ειναι καν μετριο αυτη τη στιγμη. Δε ξερω ποσο διαφορετικο θα ειναι το τελικο παιχνιδι, μακαρι να ειναι, αλλα το κοβω δυσκολο.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (11-12-2022),obione (11-12-2022)

  15. #53
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Εμενα δεν μου άρεσε ουτε το σύστημα μάχης . Συμφωνώ σε ολα τα αλλα δυστυχώς
    (Το βρηκα καπως πολύπλοκο για τον μέσο gamer )
    Ισως επειδη ηδη ειχα αποφασίσει πως δεν ειναι καν για μενα το παιχνιδι στα πρωτα 10 λεπτα δεν του εδωσα και τοσο σημασια .
    Δεν μου αρεσει να στέκομαι στα αρνητικά αλλα ναι το έτρεξα να δω next gen επίπεδου πραγματα και το μονο που βρηκα ηταν τα 120 καρέ .

  16. #54
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν του αφιερωσα οσο χρονο επρεπε, κατω απο ωρα, αλλα απο αυτα που ειδα μαλλον συμφωνω με τον Val.
    Οχι μαλλον βασικα, σιγουρα συμφωνω.
    Το καθαρα gameplay κομματι εχει ενα ενδιαφερον χωρις βεβαια να εχει ιδιαιτερο weight η μαχη. Και το magic parkour εχει ωραια αισθηση και μεχρι εκει. Δεν θεωρω οτι αρκουν αυτα για να σε κρατησουν σε ενα open world παιχνιδι που πρεπει να ξοδέψεις παρα πολλες ωρες. Το γραψιμο απο το λιγο που σε αφηνει να δεις το demo μετριο, ο κοσμος ψιλοαδειος, γενικα το βαρεθηκα λιγο. Τεχνικα δεν με εντυπωσιασε, καλλιτεχνικα ακομα λιγοτερο.
    Κραταω μια επιφυλαξη μιας και τα demo δεν ειναι σοβαρο κριτηριο για open world παιχνιδια. Θα του δωσω μια ευκαιρια, οχι day one βεβαια.


  17. #55

    Default

    Εκτός απρόοπτού, wait for deep sale το παιχνίδι,γιατί τα 80ευρώ δεν φαίνεται να τα αξίζει ούτε στο ελάχιστο.

  18. #56

    Default

    εγω το βρηκα συμπαθητικο παντως. πολλα θα εξαρτηθουν απο το αν η ιστορια του ειναι αξιολογη.

  19. #57
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Θα συμφωνήσω και εγώ ότι γλίτωσε πολύ κόσμο από περιττά έξοδα.

    Το gameplay loop δεν είναι κακό, θα έλεγα ότι έχει ενδιαφέρον όταν το δοκιμάσεις λίγη ώρα.

    Τα γραφικά μου φαίνεται ότι έχουν το ίδιο πρόβλημα που είχε και το FF XV. Ενώ βλέπεις αλλά παιχνίδια να "κρύβουν" τις αδυναμίες της μηχανής, εδώ όπου και αν κοιτάξεις βλέπεις περικοπές στην ποιότητα, σα να παίζεις ένα προϊόν που το έχουν φτιάξει για πολύ δυνατότερα μηχανηματα και μετά να άρχισαν να αφαιρουν στοιχεία για να μπορούν να το στείλουν στην αγορά.

    Δεν βοηθάει καθόλου και το ότι το παιχνίδι, λόγω gameplay, σε pushαρει να το παίξεις σε 60fps και πάνω. Προσωπικά το έβαλα στα 120 για να μην υπάρχει stutter αλλά προφανώς πέφτουν πολύ τα visuals.

    Στο κομμάτι του world building εδώ κι αν πάει απατο. Ενοχλητικό, edgy banter χαμηλης ποιότητας και ο κόσμος είναι απλά μια μεγάλη άδεια περιοχή με κάποια mobs και διασπαρτα points of interest. Αψυχο τελείως φάνηκε.

    Και εγώ το βλέπω να πάει πολύ χάλια σε πωλήσεις και κριτικές. Θα παιχτεί στο 20€ ή όταν μπει στο Plus.

    Η Luminous θέλει κάποιον, δεν ξέρω, νέο διευθυντή, νέους σκηνοθέτες, νέους producers;; Είναι λίγο σα να έχουν βελτιωθεί όλα τα Business Divisions της Square και η Luminous να έχει την φιλοσοφία της Square επί PS3.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #58
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα πηγε και αυτο...

    https://www.metacritic.com/game/playstation-5/forspoken

    Οχι οτι δεν φαινοταν δηλαδη... αλλα λεμε τωρα...

    Καλυτερα να το κλεισει το μαγαζι η SE μου φαινεται (ναι υπερβολη και στεναχωρια μαζι).

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dimitris_ (23-01-2023),toninio (23-01-2023)

  22. #59
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Forspoken (Square Enix, Luminous Productions, 24 Ιανουαρίου 2023)

    Ouch
    Φαινοταν απο το demo δυστυχως…

    Sent from my iPhone using Tapatalk


  23. #60
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Γαμώτο... πρέπει να αρχίσω να παίζω στοιχήματα. 67 το περίμενα, 68 για την ώρα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •