Page 8 of 9 FirstFirst ... 456789 LastLast
Results 141 to 160 of 179

Thread: Marvel's Spider-Man: Miles Morales

  1. #141
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Τελικα δεν ειναι σε 1080π αναλυση αυτη η επιλογη
    Αλλα τρεχει σε δυναμικο 4κ?!!!Οι τυποι πρεπει να ειναι αληθινοι μαγοι
    Click image for larger version. 

Name:	Στιγμιότυπο οθόνης (16).jpg 
Views:	354 
Size:	20.5 KB 
ID:	12638

    - - - Updated - - -

    Last edited by spartan; 09-12-2020 at 20:03.

  2. #142
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Oh εντυπωσιακο.
    .

  3. #143
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Παιδιά εγώ προσωπικά στην ανάλυση σε σχέση με το καθαρό performance mode δεν κατάλαβα διαφορά (είναι δλδ φάση που αν κάποιος δε σου έχει πει ποιο mode έχει βάλει δεν το καταλαβαίνεις). Θα το συνεχίσω σ'αυτό το mode σίγουρα, αν και το μόνο που με χαλάει, επειδή είναι αρκετά low res τα ray traced reflections, ενώ δίνουν πολλά στο παιχνίδι και εν τέλει το προτιμώ, τείνουν λίγο να σου αποσπάσουν την προσοχή καμιά φορά από τη διαφορά στην ανάλυση σε σχέση με όλο τον υπόλοιπο κόσμο του παιχνιδιου, σα να σκάει το μάτι μου συνέχεια εκεί και να το προσέχω - όπου φαίνεται δλδ, γιατί όταν γυρνάς στην πόλη δεν το πολυ καταλαβαίνεις, σε κλειστούς χώρους γίνεται αισθητό.

    // Πάντως η αλήθεια είναι κάποια σκηνικά αλλάζουν εντελώς με ray tracing. Ο συνδυασμός νομίζω τελικά δίνει παρά πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα.
    Last edited by gonzalez; 10-12-2020 at 02:28.

  4. #144
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    FIDELITY




    PERFORMANCE RT





    Και δύο πολύ καλά συγκριτικά (φωτό) για


    Performance / Performance RT


    Fidelity / Performance RT
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. #145

    Default

    Παιδια μια ερωτηση θελω κανω επειδη αντιμετωπιζω ενα θεμα με το παιχνιδι. Βαζω κανονικα το δισκακι μεσα το αναγνωριζει και μου πεταει το παιχνιδι «σε ουρα για αντιγραφη». Δεν εχω κατι αλλο που να τρεχει πισω στο συστημα. Μπορει καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη στο τι πρεπει να κανω;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #146
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  7. #147
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  8. #148

    Default

    Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Sold 663,000 Digital Units in November
    https://www.vgchartz.com/article/446...s-in-november/

  9. #149

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μπορεί κάποιος να μου πει πως τραβάμε κάποιον απο το αμάξι και τον πετάμε έξω ;

  10. #150
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by PrisonBreak-7- View Post
    Μπορεί κάποιος να μου πει πως τραβάμε κάποιον απο το αμάξι και τον πετάμε έξω ;
    Τετράγωνο νομίζω είναι, αλλα γιατί ρωτάς? δεν σου βγάζει το prompt?

  11. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    PrisonBreak-7- (31-12-2020)

  12. #151

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Τετράγωνο νομίζω είναι, αλλα γιατί ρωτάς? δεν σου βγάζει το prompt?
    Μου έτυχε χθες και δεν είδα κανένα κουμπί. Σε ευχαριστώ πάντως....

  13. #152
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    4.1 εκ πωλήσεις για το παιχνίδι μέχρι το Δεκέμβριο

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #153
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    4.1 εκ πωλήσεις για το παιχνίδι μέχρι το Δεκέμβριο
    Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε πόσες κοπιες ειναι στο PS5 για να δουμε το attach rate.

  15. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    Leon_DiZ (04-02-2021)

  16. #154
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (01-04-2021)

  18. #155
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Το τελειωσα 100% στο ps5. Πολυ καλο αλλα μικρο…

  19. #156
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

  20. #157
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχει μπει εδώ:

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post696342

    Δεν ξέρω γιατί μερικοί περίμεναν κάτι διαφορετικό, όταν το PS4 Pro είχε 2xFP16 acceleration το 2016 και το βρίζανε τότε μερικοί PC-ο-πληκτοι που έχουν παραστάσεις μόνο από GeForce FX. PS4 Pro = proto-PS5 testbed για πειραματικές τεχνολογίες.

    Προσωπικά ήξερα από τότε για ποιόν λόγο μπήκε (δεν είμαι χθεσινός στα της AI, παρακολουθώ πολλά χρόνια τον χώρο), αλλά δυστυχώς χωρίς exclusives είναι αδύνατο να εκμεταλλευτείς τέτοιο feature λόγω OG PS4 baseline. Να γιατί είναι σημαντική η νέα γενιά και το baseline που θέτει. Ουδέποτε έθεσε νέο baseline το PS4 Pro (μόνο στο μυαλό των PCάδων, πουθενά αλλού).-

    Τέλος, να υπενθυμίσω ότι και τα Cell SPUs είχαν τέτοια δυνατότητα acceleration.

    Ένα SPU μπορεί να επεξεργαστεί είτε 4 στοιχεία των 32-bit, είτε 8 στοιχεία των 16-bit, είτε 16 στοιχεία των 8-bit. Εκεί είναι οι ρίζες του RPM (Rapid Packed Math). Αν δεν σκαλίσω κι άλλο παραπίσω και πάμε σε τίποτα exotic supercomputers...

    Με απλά λόγια: όσο κόβεις το εύρος του στοιχείου στην μέση, τόσο διπλασιάζεις το throughput.

    Αυτό είναι σημαντικό, γιατί η "AI" (νευρωνικά δίκτυα/pattern matching) δεν χρειάζεται υψηλή ακρίβεια (δηλαδή πολλά bits): https://petewarden.com/2015/05/23/wh...ural-networks/

    Τα τελευταία χρόνια γίνεται έρευνα να πέσουν ακόμα παρακάτω (μόλις 2-4 bit) για να αυξηθεί περαιτέρω το throughput:

    https://www.technologyreview.com/202...bit-computers/
    https://www.ibm.com/blogs/research/2...bit-precision/

    Η RDNA2 έχει υποστήριξη για μέχρι INT4 (integer -δηλαδή ακέραιος αριθμός- εύρους 4-bit).

    Το FP32 είναι δεκαδικός αριθμός εύρους 32-bit, όχι ακέραιος. Floating point = κινητή υποδιαστολή.



    Είναι κάποιες τιμές που χρειάζονται την ακρίβεια ενός δεκαδικού αριθμού, π.χ. το περίφημο (σε όλους μας πιστεύω) «π».

    π = 3,14 (και πολλά ψηφία ακόμα)

    Αν προσπαθήσεις να περιγράψεις το π με ακέραιο αριθμό, θα σου βγει στρογγυλοποιημένο στο 3 -> deal breaker για αλγόριθμους γεωμετρίας -> σπασμένα πολύγωνα.

    Μιλάμε για ααααάπειρες εφαρμογές (οτιδήποτε έχει να κάνει με 3D graphics είναι εφαρμοσμένα μαθηματικά)! Ακόμα και στα Battle Royale ο κύκλος που κλείνει (γνωστό gameplay mechanic) βγαίνει με πολύ συγκεκριμένη συνάρτηση, η οποία εμπεριέχει το π.

    Fun fact: το PS1/PSX δεν είχε δυνατότητα επεξεργασίας floating point numbers (δεν είχε αυτό που λέμε "FPU"), όλα ήταν σε integer format! Εξού και γιατί «τρεμόπαιζαν» πολύγωνα (γνωστό και ως shimmering) κατά την κίνηση. Γιατί η επεξεργασία γινόταν σε «κοφτά» βήματα (3 -> 4 -> 5) χωρίς το δεκαδικό σκέλος (π.χ. 3,65 -> 4,53 -> 5,37).

    Το αυτό και για άλλες κονσόλες παρόμοιας δυναμικής όπως SEGA Saturn, Nintendo DS (όχι 3DS) κλπ. Και αυτό γιατί δεν υπήρχε τότε το απαραίτητο transistor budget για floating point κυκλώματα. Πλέον μέχρι και οι mobile συσκευές έχουν τσιπάκια αρκετών δις transistors.

    Το FP32 είναι standard ακρίβεια για πολύγωνα (vertex shaders) και εδώ και πολλά χρόνια και στα εφέ φωτοσκίασης (pixel shaders).

    Όπως είπα, δεν χρειάζονται τα πάντα τόσο υψηλή ακρίβεια. Υπάρχει και το FP64 για scientific apps τύπου weather simulation/forecasting κλπ.

    Αυτά είναι τα περίφημα (κιλο/μεγα/γιγα/τερα/πετα)Φλόπια που ενίοτε γίνονται «καύσιμο» για System Warzzz και ανάθεμα αν τα καταλαβαίνουν όσοι τα μνημονεύουν εδώ κι εκεί!

  21. #158

    Default

    Last edited by tomic20; 17-04-2021 at 11:09.

  22. #159
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. #160
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Marvel's Spider-Man: Miles Morales

    Το εχω εδω και πολυ καιρο, ωρα να φυγει απο τη μεση γιατι υπαρχει και το Ratchet συντομα.Σκεφτομαι κατευθειαν να ξεκινησω performance mode, τι προτεινετε?


Page 8 of 9 FirstFirst ... 456789 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •