Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 21 to 40 of 179

Thread: Marvel's Spider-Man: Miles Morales

  1. #21
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Μολις πριν απο λιγο ανακοινωσε η ιδια η insomniac games
    Οτι το καινουργιο spiderman ,θα και επιλογη για καθαρο 4κ/60 φρειμς στο ps5
    Για αυτους που αναρωτιουνα ακομα μεσα τους ,αν τελικα το ps5 θα ειναι δυνατο μηχανημα η οχι
    https://twitter.com/insomniacgames/s...25145909620736
    Εφόσον θα έχει και τέτοια επιλογή λογικά θα παίζει mode 4K ultra 30 ή 4k 60.
    Πάλι με ξενερώνει. Δώσε μου ένα και καλό.



    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #22
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Προσωπικά το έχουν ξεφτιλίσει. Πόσο hardware θέλουν δηλαδή?
    Αυτό το RT πόση θυσία χρειάζεται?
    Εγώ στα παιχνίδια προσωπικά Θέλω ποιότητα να γεμίζει το μάτι μου. Το frame rate δεν το είχα πρώτη προτίμηση. Όμως όταν αυτό υπήρχε ως επιλογή λόγω αδύναμου hardware. Τώρα πάλι τα ίδια?
    Έχω άδικο ρε παιδιά?

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #23
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Εφόσον θα έχει και τέτοια επιλογή λογικά θα παίζει mode 4K ultra 30 ή 4k 60.
    Πάλι με ξενερώνει. Δώσε μου ένα και καλό.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Οριστε?????????????????????

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Προσωπικά το έχουν ξεφτιλίσει. Πόσο hardware θέλουν δηλαδή?
    Αυτό το RT πόση θυσία χρειάζεται?
    Εγώ στα παιχνίδια προσωπικά Θέλω ποιότητα να γεμίζει το μάτι μου. Το frame rate δεν το είχα πρώτη προτίμηση. Όμως όταν αυτό υπήρχε ως επιλογή λόγω αδύναμου hardware. Τώρα πάλι τα ίδια?
    Έχω άδικο ρε παιδιά?

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Συγνωμη που θα στο πω .Αλλα αν σε χαλαει μια τετοια ευχαριστη επιλογη.
    Μαλλον δεν τα ζυγιζεις καλα τα πραγματα απο τεχνικης μορφης

  4. #24
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Εφόσον θα έχει και τέτοια επιλογή λογικά θα παίζει mode 4K ultra 30 ή 4k 60.
    Πάλι με ξενερώνει. Δώσε μου ένα και καλό.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    ακου με λιγακι προσεχτικα , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ULTRA. Τι ακριβώς σημαίνει το ultra? ακομα και στα PC? ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Σημαίνει ότι ο κάθε dev θέλει να σημαίνει. Ορίστε πάρε ενα link να διαβάσεις μερικές γενικόλογες μπουρδες https://www.gpucheck.com/article/ult...ality-settings

  5. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    cocous (20-07-2020)

  6. #25
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Μολις πριν απο λιγο ανακοινωσε η ιδια η insomniac games
    Οτι το καινουργιο spiderman ,θα εχει και επιλογη για καθαρο 4κ/60 φρειμς στο ps5
    Ακούγεται στο internet ότι η MS θα προσπαθούσε να πουλήσει το superior POWER!!!! τρέχοντας τα cross-gen 1st party παιχνίδια της στα 4Κ@60 , και ίσως αυτό να είναι μια πρώτη απάντηση απο την πλευρά της Sony.

  7. #26
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά στο συγκεκριμένο Twitt ενας απαντάει. And quality mode?
    Αυτό εννοώ. Το να βγάλουν εφε κτλ να μου δωσουν 4K 60 δεν μου λέει τίποτα. Δεν θέλω επιλογές. Θέλω ένα για όλα. Περιμένω πως και πως το Demon Souls και ξενέρωσα με το ίδιο πράγμα.

  8. #27
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά στο συγκεκριμένο Twitt ενας απαντάει. And quality mode?
    Αυτό εννοώ. Το να βγάλουν εφε κτλ να μου δωσουν 4K 60 δεν μου λέει τίποτα. Δεν θέλω επιλογές. Θέλω ένα για όλα. Περιμένω πως και πως το Demon Souls και ξενέρωσα με το ίδιο πράγμα.
    Πάρε pc εάν την βρίσκεις με το να πηγαίνεις sliders στο τέρμα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    Lefteris_X (20-07-2020),spartan (21-07-2020)

  10. #28
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Δεν την βρίσκω καθόλου με το pc. Το έχω δοκιμάσει με ένα σωρό λεφτά. Απλά πόσο θέλουν ώστε να τα δούμε όλα?
    Μην με μαλώνετε. Απλά απορώ. Πιστεύω ότι δεν το προσπαθούν για ευκολία. Αλλιώς θα το πετυχαινανε.

  11. #29
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Δεν την βρίσκω καθόλου με το pc. Το έχω δοκιμάσει με ένα σωρό λεφτά. Απλά πόσο θέλουν ώστε να τα δούμε όλα?
    Μην με μαλώνετε. Απλά απορώ. Πιστεύω ότι δεν το προσπαθούν για ευκολία. Αλλιώς θα το πετυχαινανε.
    Ποια είναι τα όλα ακριβως? ποσα αντικείμενα στην οθόνη? 20? 200? 2000? 2000000000? τι ανάλυσης textures? 4Κ? 8Κ? 16Κ ? 256Κ? να συνεχίσω?

    Δεν ειναι θέμα ουτε ευκολίας ουτε τεμπελιας. Στο PC εχεις αυτές τις επιδόσεις γιατι πολύ απλα ΚΑΝΕΝΑ σχεδον παιχνίδι δεν σχεδιάζεται με βάση το PC, ΚΑΝΕΝΑ. Οπότε εαν ρίξει ο άλλος αρκετά φράγκα ανεβάζει "επιδόσεις" , αλλα τον ίδιο αριθμό μοντελων θα δεί, την ίδια ποιότητα μοντέλων, το ίδιο animation , αντε το πολυ πολυ να δεί λιγο καλυτερα textures και αυτό όχι πάντα.

    Οι δημιουργοι λοιπόν κοιτούν τι θέλουν να φτιάξουν και κάνουν διανομή των πόρων έτσι ώστε να βγεί το παιχνίδι ποιο κοντά στο όραμα τους, και σχεδόν πάντα αυτό το όραμα στο δίλημα καλύτερα γραφικά ή frame rate , παέι στο καλύτερα και 30 frames, παρά στο χειρότερα και 60. Και μην ρωτήσεις γιατί όχι και τα δύο, γιατί οι πόροι του συστήματος ειναι ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    cocous (20-07-2020),spartan (21-07-2020)

  13. #30
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ρε συ, κατάλαβε κάτι: όπως κάνει κέφι ένας dev αναπτύσσει το παιχνίδι.

    Κάποιοι στοχεύουν στα πλούσια γραφικά και 30άρι, κάποιοι στοχεύουν στο 60άρι και όσο πιο πλούσια γραφικά θα καταφέρουν να βγάλουν εντός πλαισίου 60 fps.

    Δεν είναι θέμα "δύναμης", αλλά προγραμματιστικής επιλογής.

    100 Τεραφλόπς, 50GB/s custom SSD να είχε το μηχάνημα (υποθετικά τα νούμερα) και 128GB RAΜ, πάλι κάποιος dev στοχεύει ή στον έναν ή στον άλλον συνδυασμό που ανέφερα πριν.

    Ε, κάποιοι dev ενώ αρχικά στοχεύουν στα πλούσια γραφικά + 30άρι, αποφασίζουν να "κόψουν" κάποια στοιχεία γραφικών για να πετύχουν 60άρι. Απλώς, σου προσφέρουν δύο επιλογές.

    Σίγουρα το mode με το 60άρι και τα "κάπως κομμένα" γραφικά, επειδή δεν ήταν εξαρχής (προγραμματιστικά) έτσι φτιαγμένο το παιχνίδι αλλά για 30άρι+πλούσια γραφικά, θα δείχνει υποδεέστερο (και όχι υποδυέστερο λολ, γιατί δεν υποδύεται κάποιος κάτι) από ένα παιχνίδι που εξαρχής έχει αναπτυχθεί με 60άρι.

    Σου ξαναλέω: το δυνατότερο μηχάνημα του πλανήτη να έχει ένας dev, εξαρτάται πως έχει αποφασίσει εξ αρχής να είναι το παιχνίδι του.

    Όταν έχεις 33 ms για να παρουσιαστεί ένα frame επί της οθόνης, το μηχάνημα έχει 33 ms για να "σχεδιάσει" γραφικά που θεωρείται αρκετός χρόνος = άρα τα γραφικά είναι εφικτό να γίνουν πιο πλούσια. (33 ms = 30 fps)
    Όταν έχεις μόλις 16 ms για να παρουσιαστεί ένα frame, το μηχάνημα έχει τον μισό χρόνο για να "σχεδιάσει" γραφικά, οπότε ο dev είναι πιο φειδωλός στην πολυπλοκότητα των γραφικών αφού το μηχάνημα έχει τον μισό χρόνο (σε σχέση με τα 33 ms) για να παράξει γραφικά. (16 ms = 60 fps)

    Πχ, η Polyphony Digital κάθεται και στρώνει τον κώλο της στον προγραμματισμό να παράξει όσο το δυνατό καλύτερα γραφικά ΧΩΡΙΣ να θυσιάσει τα 16 ms (60 fps).
    Αυτή είναι η δική της προγραμματιστική επιλογή.

    Σε έναν ιδεατό κόσμο (μια άποψη που υποστηρίζω εδώ και 30 χρόνια), θα είχαμε ΟΛΑ τα παιχνίδια στα 60 fps και μέσα σε αυτό το πλαίσιο ο developer να στρώνει τον ass του να προσφέρει όσο το δυνατό καλύτερα γραφικά.

    Ε, πολλοί gamer δεν συμφωνούν μαζί μου γιατί δεν τους "ενοχλούν" τα 30 fps (κάποιοι μάλιστα δεν μπορούν καν να "δουν" τα μάτια τους frame drops στα 24-25-27 fps, άλλοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν καν την διαφορά των 30 fps με 60 fps)..............οπότε it is what it is.
    Last edited by Lefteris_X; 20-07-2020 at 22:07.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (20-07-2020),spartan (21-07-2020)

  15. #31
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Ευχαριστώ πολύ πάντως που απαντήσατε παιδιά. Όπως και να χει πάντως όταν βρίσκεσαι σε δίλλημα λιγάκι σε ενοχλεί όσο αφορά τα modes. Πάντως εξηγήσατε μία χαρά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #32
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πχ, η Polyphony Digital κάθεται και στρώνει τον κώλο της στον προγραμματισμό να παράξει όσο το δυνατό καλύτερα γραφικά ΧΩΡΙΣ να θυσιάσει τα 16 ms (60 fps).
    Αυτή είναι η δική της προγραμματιστική επιλογή.
    Να συμπληρώσω εδώ, ότι ανάλογα το παιχνίδι ο στόχος και καλα γραφικα και frame rate , έχει και διαφορετική δυσκολία. Για παράδειγμα σε ένα GT , οπου οι πίστες είναι κλειστές και δεδομένες μπορείς να επιτύχεις πολύ ποιο έυκολα αυτόν τον στόχο, απο ότι σε ένα open world παιχνίδι όπως το Forza Horizon π.χ.

  17. #33
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Συμφωνώ απολύτως Slay, ανάλογα το είδος του παιχνιδιού - ανάλογες και οι δυσκολίες.

    Πάντως και στο GT Sport, έχει κάτι αναθεματισμένους φωτισμούς (πολύ "βαριοί", τους είχε αναλύσει η PD σε μια SIGGRAPH αν θυμάμαι σωστά). Σε ένα παιχνίδι σαν το GT Sport υπάρχουν και τα πολύ βαριά physics για 16 (μερικές φορές 20) αυτοκίνητα, όπου οι καταστάσεις είναι ανεξέλεγκτες για το engine, όπως στουκαρίσματα σε πολλά χιλιόμετρα αρκετών αυτοκινήτων......και το παιχνίδι δεν χάνει ούτε μισό frame. (PS4 Pro, 1080p TV 60 fps, performance mode).

    Ε, γι αυτό το Horizon είναι στα 30, ενώ το Μοτορσπορτ είναι στα 60!

    Συμφωνούμε.

  18. #34
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Υποτίθεται ότι στο τελευταίο τεύχος του Game Informer υπάρχει αναφορά που λέει ότι το παιχνίδι όταν θα κυκλοφορήσει για το PS5, θα συνοδεύεται από μία δωρεάν remastered έκδοση του πρωτότυπου τίτλου που κυκλοφόρησε το 2018 για το PS4. Η εταιρεία Insomniac Games δεν έχει προβεί ακόμη σε κάποια δήλωση σχετικά, ούτε έχουμε κάποια επιβεβαίωση από την Sony.

    https://comicbook.com/gaming/news/ma...-ps4-remaster/

  19. #35
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Νομίζω ότι υπάρχει πολύς καπνός στο συγκεκριμένο. Αυτό από τη μια, από την άλλη ο executive που μπερδεύτηκε και το είπε ότι θα κυκλοφορήσει και το πρώτο... Με το καλό να μας έρθει
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. #36
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Υποτίθεται ότι στο τελευταίο τεύχος του Game Informer υπάρχει αναφορά που λέει ότι το παιχνίδι όταν θα κυκλοφορήσει για το PS5, θα συνοδεύεται από μία δωρεάν remastered έκδοση του πρωτότυπου τίτλου που κυκλοφόρησε το 2018 για το PS4. Η εταιρεία Insomniac Games δεν έχει προβεί ακόμη σε κάποια δήλωση σχετικά, ούτε έχουμε κάποια επιβεβαίωση από την Sony.

    https://comicbook.com/gaming/news/ma...-ps4-remaster/
    Πάλι θα το πλατινάρω? ώρε σε τι μπελάδες μας βάζει η Insomniac

    Y.Γ. Ευκαιρία να το δεί και η κόρη μου

  21. #37
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Πάλι θα το πλατινάρω? ώρε σε τι μπελάδες μας βάζει η Insomniac

    Y.Γ. Ευκαιρία να το δεί και η κόρη μου
    Γιατί να το δει απλά και να μην σε "λυτρώσει" από τον κόπο να το ξαναμαναεπαναπλατινάρεις; (ήτοι να το παίξει αυτή, ταλέντο έχει νομίζω;)

    Μου άρεσε και εμένα πολύ το πρώτο Spider-Man και η πλατίνα ήταν κάτι που ήρθε απρόσκοπτα και απολύτως φυσιολογικά, ακόμη και σε εμένα που δεν ασχολούμαι πολύ με την τροπαιοθήκη.

  22. #38
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Δεν έχει ακόμα όσο ταλέντο χρειάζεται, ασε που μάλλον θα προτιμά τίποτε Kena, Ratchet ή Astro bot

  23. #39
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Νέο screenshot

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. #40
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  25. The Following 4 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    Leon_DiZ (12-09-2020),mihalis13 (12-09-2020),obione (15-09-2020),spartan (13-09-2020)

Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •