View Poll Results: Ποιά έκδοση για το PS5 θα προτιμήσετε?

Voters
64. You may not vote on this poll
  • PS5 Digital (φθηνότερη έκδοση)

    5 7.81%
  • PS5 Digital (μικρή διαφορά με την Physical)

    0 0%
  • PS5 Physical σε λογική τιμή (μικρή διαφορά με την Digital)

    12 18.75%
  • PS5 Physical όσο και να κοστίζει

    44 68.75%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμη

    3 4.69%
Page 5 of 30 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 81 to 100 of 591

Thread: PlayStation 5 Hardware Design Reveal

  1. #81
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Κατάλαβα τι λες. Νομίζω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο στα renders απλά είναι πιο "γλυκό" σε σχέση με το πόσο έντονο φαίνεται ειδικά όσον αφορά την πίσω και κάτω (στο όρθιο) γωνία που ενδεχομένως να υποδεικνύει και το αν παχαίνει στο πίσω μέρος η κονσόλα ή όχι. Εν αναμονή για το πλήρες φυσικό μοντέλο ώστε να το δούμε σε όλο του το μεγαλείο και να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα λοιπόν. Να δούμε και αν αυτά τα λευκά πλαϊνά όντως είναι προσθαφαιρούμενα, ούτως ώστε να έχουμε επιλογές αγοράς ξεχωριστών σε διάφορα χρώματα βάσει του γούστου μας. (δεν μπορώ να μην αναφερθώ πάλι στο Xbox 360 και τα faceplates ή άντε και στα καπάκια του HDD του PS4, που αν υλοποιείται και στο PS5 νομίζω θα κάνει πολύ κόσμο χαρούμενο).


  2. #82
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του κόσμου που βλέπω σε κάποια ξένα polls,
    η digital αναμένεται από 400 έως 500 ευρώ, η physical από 500 έως 600 και η διαφορά τους γύρω στα 100 ευρώ,
    αλήθεια τόσο ακριβό είναι ένα blu ray drive εν έτει 2020?

    Οπότε το καλύτερο σενάριο, digital 400, physical 500 και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

    Προστέθηκε poll στο thread (έπειτα από πρόταση του BillyFlo81) να δούμε που κινούμαστε εμείς, digital ή physical,
    ακόμη και 100 ευρώ διαφορά πάντως μπορεί να γίνει άνετα η απόσβεση σε βάθος χρόνου με αγορές από σκρουτζομάγαζα ή μεταχειρισμένα.

  3. #83
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τα 100¤ είναι πολλά για το drive αλλά ίσως να μπορούσε να το πουλήσει με λιγότερο κέρδος, αφού θα βγάζει περισσότερα χρήματα από τα παιχνίδια.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #84
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Physical εγω χωρις δευτερη σκεψη. Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και πολυ γρηγορα το εξτρα κοστος θα εξαφανισθει μιας και θα παιρνεις τα παιχνιδια πιο φθηνα, θα μπορεις να εχεις προσβαση σε μεταχειρισμενα, 4Κ blue ray player κλπ κλπ No contest. Το μονο αρνητικο ειναι η λιγο πιο ασχημη εμφανιση της κονσολας. I'll take it any day.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (17-06-2020),ilias78 (17-06-2020),mihalis13 (17-06-2020),odytsak (17-06-2020)

  6. #85
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Τα 50 ευρώ δεν θα έκαναν τη διαφορά για να πάει κάποιος σε digital. Αν είναι 100 τότε θα μπορούσε να τα επενδύσει στα ακουστικά για παράδειγμα. Δίνει μια αξία παραπάνω θεωρώ.





    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  7. #86
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Και γω physical για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν και με επέκταση εγγύησης 3 χρόνια. Έτσι για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας.

  8. #87
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Physical εγω χωρις δευτερη σκεψη. Τα πλεονεκτηματα ειναι παρα πολλα και πολυ γρηγορα το εξτρα κοστος θα εξαφανισθει μιας και θα παιρνεις τα παιχνιδια πιο φθηνα, θα μπορεις να εχεις προσβαση σε μεταχειρισμενα, 4Κ blue ray player κλπ κλπ No contest. Το μονο αρνητικο ειναι η λιγο πιο ασχημη εμφανιση της κονσολας. I'll take it any day.
    Γι'αυτούς ακριβώς τους λόγους, physical

    Spoiler!

  9. #88
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εγώ physical, δεν το συζητώ καθόλου.

    Για όλους τους προαναφερθέντες λόγους + έναν ακόμη: αν μετά από χρόοοοοοονια επιθυμήσω απλώς να δω μερικά παιχνίδια σε μια παλιά μου κονσόλα, όπως έχω κάνει αρκετές φορές σε παλιά μου συστήματα (Atari, Amiga, Megadrive, CDTV, PS1/2), με την physical κονσόλα/παιχνίδια θα μπορώ. Με την digital..........για να τρέξει το παιχνίδι ΜΟΝΟ αν ως user/owner σε κάνει validate μέσω PSN. Ποιος μου εξασφαλίζει ότι μετά από χρόνια θα υπάρχει καν PSN;

    Δισκάκια μέχρι να σβήσει ο ήλιος κι έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (17-06-2020)

  11. #89
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Και για εμένα physical ακόμα και αν είναι σημαντικά πιο ακριβή.

    Μεταχειρισμένα, δεν περιμένεις για download οπότε μπορείς να διαγράψεις πιο εύκολα παιχνίδια, 4K BD (επιτέλους), γενικά περισσότερη ελευθερία.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (17-06-2020)

  13. #90
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    100 διαφορά χμ δλδ 400 κ 500 μου ακούγεται ιδανικό, βέβαια η digital παίζει να είναι κ 450 αλλά νόμιζω αυτό εξαρτάται από την τιμή του Xbox δλδ αν παίξει το xbox κ αυτό 450 πάει το digital στα 400 κ το χτυπάει σε τιμή.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  14. #91
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    PS5 Physical όσο και να κοστίζει
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  15. The Following User Says Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    mihalis13 (17-06-2020)

  16. #92
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και 300 φτηνότερο να ηταν το digital, πάλι physical θα έπαιρνα. Με το digital αυτόματα βάζεις στον εαυτό σου πολλούς περιορισμούς

  17. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    mihalis13 (17-06-2020)

  18. #93
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν ξερω αν έχει ειπωθεί αλλά το design του ps5 μου φαινεται πολύ κοντά στο design του ps vr. Φυσική συνέχειά του.

    Click image for larger version. 

Name:	ps5-psvr-1.jpg 
Views:	58 
Size:	99.5 KB 
ID:	12199

  19. #94
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν νομίζω ότι η διαφορά μπορεί να είναι της τάξης των 100 ευρώ, ειδικά αν λάβουμε υπόψη αφενός το κόστος του μέσου (Blu Ray) αφετέρου την αντίστοιχη τρέχουσα τιμολόγηση των κονσολών Xbox One S. Πιο λογικό μου φαίνεται στα 50 ευρώ που όμως δεν θα δικαιολογεί τόσο την απόκτηση της digital έκδοσης από την πλειοψηφία των υποψήφιων αγοραστών. Βεβαίως μπορεί να βγάλει μία τιμολόγηση με διαφορά στα 100 ευρώ, ώστε να έχει ένα μέσο όρο πιθανής κερδοφορίας, δίνοντας έτσι το έναυσμα ότι έχει και μία πιο φθηνή (από τον ανταγωνισμό ίσως) κονσόλα, ενδεχομένως και με μία χασούρα στο φθηνό μοντέλο (που θεωρητικά θα πουλήσει και λιγότερα με τον σωστό τρόπο προώθησης). Αυτό ίσως μπορεί να επιτευχθεί λαμβάνοντας υπόψη το πόσο κοστίζει η παραγωγή της κονσόλας (πχ ακριβό μοντέλο ~450), υπολογίζοντας ένα ποσοστό πιθανής χασούρας από την μία (digital @ 400 άρα μικρή αν αφαιρεθεί και το κόστος του drive), όταν έχει μπορεί να έχει ένα ποσοστό αυξημένου κέρδους από την άλλη (drive @ 500). Από την άλλη μπορεί να πουλάει την digital στο κόστος (@450) και την πλήρη έκδοση με μικρό κέρδος (@500). Οι τιμές είναι προφανώς εκτιμήσεις, ίσως και διακαείς πόθος αν λάβουμε υπόψη ότι όλα τα σήματα καπνού μιλάνε ότι η παρούσα γενιά θα είναι και πιο ακριβή (λένε ακόμη και για το πόσο θα πουλιούνται τα παιχνίδια).

    Ποια έκδοση digital; Βάλε μία (κονσόλα) από όλα, περιποιημένη παρακαλώ...

  20. #95
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Αν και πλέον τα περισσότερα παιχνιδια μου ειναι digital μαλλον θα προτιμησω physical. Ειναι νομιζω δεσμευση να μην μπορω να παιξω τυχόν δισκακι που θα πεσει στα χερια μου, ασε που υπαρχουν ηδη καποια του μεγαλου.

    Kudos υπερ της digital θα ηταν (εκτος της τουλαχιστον 100€ μειωσης της τιμης) εαν μπορουσα να κατεβασω τυχόν παιχνιδια του ps4 εχω σε BD ή μεγαλυτερος ssd. Στην περιπτωση δε του μεγαλύτερου ssd δεν θα με χαλαγε να ειχαν την ιδια τιμη οι 2 εκδοσεις.
    Last edited by modecris; 17-06-2020 at 15:13.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  21. #96
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν ειναι καν ερωτημα στο κεφαλι μου, physical εννοειται.
    Σαφεστατα και ειμαστε στην ψηφιακη εποχη, ειναι καλο να υπαρχουν επιλογες αλλα θεωρω οτι αν δεν δωσουν πραγματικα κινητρα δυσκολα θα κανει καποιος την μεταβαση. Και δεν μιλαω τοσο για την τιμη της digital κονσολας που πρεπει να ειναι πολυ δελεαστικη αλλα για τις τιμες των παιχνιδιων. Ειναι γελοια η τιμολογηση των digital day one προιοντων, μπαινω στο store και με πιανουν τα γελια καθε φορα.
    Μολις ειδα τα 2 μοντελα στο event λεω επιτελους, να δουμε πια με πραγματικους αριθμους ποσοι ειναι αυτοι που θα αγορασουν το digital ps5. Γιατι θεωρω οτι ειναι κι αυτη μια απο τις περιπτωσεις που εχουν γραφτει πααααρα πολλα αλλα πολυ αμφιβαλλω αν θα δουμε στην πραξη μαζικα ο κοσμος να το αγοραζει.


  22. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (17-06-2020)

  23. #97
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Θα έλεγα digital έκδοση μόνο για κάποιους που δεν αγγίζουν ούτε παιχνίδια, ούτε ταινίες σε μορφή δίσκου, ενώ επιπροσθέτως έχουν πολύ καλές γραμμές και έχουν συνδρομές σε όλες τις ψηφιακές υπηρεσίες (plus, now, EA access ή τα αντίστοιχα σε MS) γεμίζοντας έτσι έναν σκασμό τίτλους. Τα όποια day1 δεν ξέρω αν τα παίρνουν με κάποια μικρή έκπτωση όντας συνδρομητές (χλωμό στην πλειοψηφία των περιπτώσεων νομίζω). Είναι ότι το παίρνεις απόφαση, το πας ενοικίαση all the way, δεν γεμίζεις "σαβούρα" το σπίτι, ειδικά αν είσαι από αυτούς που πουλάνε κονσόλες και δεν κρατάνε συλλογές. Το σκέφτηκα για ένα περίπου ms αλλά μου πέρασε, ποτέ όμως δεν ξέρεις έχω κουραστεί να μαζεύω ένα σκασμό πράγματα που μου προκαλούν ίσως νοσταλγία αλλά τελικά η μόνη τους χρήση πια είναι το να μου πιάνουν τον χώρο.

    Όμως η Sony με το PSP Go απέτυχε, θα μου πεις όντας πρώτη και πρώιμη ίσως τότε προσπάθεια, της εναντιώθηκαν και τα καταστήματα, πέρασε και ούτε άγγιξε.

    Ήρθε πρόσφατα η Microsoft να δοκιμάσει την τύχη της σε μία εποχή που τα πάντα κινούνται σε ρυθμούς internet και digital streaming, μαντέψτε... απέτυχε και αυτή παταγωδώς. Το All digital edition δεν έσπρωξε τα νούμερα των πωλήσεων - ούτε κατέκτησε έδαφος έναντι της κανονικής έκδοσης όταν κυκλοφόρησε. Κινήθηκε στα ρηχά (ποια ρηχά στην αμμουδιά έμεινε) και από ότι φαίνεται πλέον είναι μοντέλο υπό κατάργηση αφού αναφέρεται ως discontinued.

    Να δούμε τώρα τι θα πετύχει η Sony σε ένα θέμα που από ότι φαίνεται δεν υπάρχει ακόμη ενδιαφέρον, εκτός και αν το ότι το πλασάρει στην αρχή μίας νέας γενιάς δώσει επιπλέον κίνητρα σε μία τέτοια στροφή του αγοραστικού κοινού. Εάν δεν υπήρχε και το BC στα παιχνίδια του PS4 ίσως να ήταν ακόμη πιο εύκολο να το περάσει. Μπορεί απλά να το κάνει για να ρίξει στάχτη στα μάτια των πελατών με μία πιο φθηνή έκδοση (ίσως δυσεύρετη κιόλας), αλλά ο στόχος της νομίζω είναι το κέρδος από την ακριβή έκδοση.

    Xbox One S All-Digital flops
    According to statistics recorded by Statista, May 2019 saw the cumulative unit sales of Xbox One consoles hit 42.63 million. In that same month, Microsoft released the Xbox One S All-Digital console, which only increased the total unit sales by 0.36 million to 42.99 million over the next couple of months. While not catastrophic to the company, considering the digital trends of gamers, this will be disappointing. There are many factors to consider here, including the lofty price of digital games noted above, but the main point is that this was an ill-timed release. We are coming to the end of the current console generations of PlayStation and Xbox, with both already unveiling the upcoming next-gen consoles. So, releasing a new, somewhat forward-thinking version of a console this late in the game seems like a misstep.
    While the Xbox One S All-Digital may be a flop, it certainly represents the trends of the video gaming public. If the next Xbox console releases as an All-Digital entity, it would likely be a much more accepted bit of hardware. For now, however, there is no need for people to go out of their way to get a new console that cuts them off from physical game copies.
    https://thefrontierpost.com/xbox-one...ion-of-gaming/

  24. #98

    Default

    Το θεμα με την digital only εκδοση ειναι οτι παντρευεσαι αυτη την επιλογη για οσο καιρο κρατησεις την κονσολα. Εαν πχ αργοτερα τυχει να χρειαστεις το δισκακι(ή βρεθεις με ενα) για χ,ψ λογους,δεν εχεις αυτη την δυνατοτητα. Στην κανονικη εκδοση ομως εχεις την δυνατοτητα να παιξεις παιχνιδια,ειτε κουτατα,ειτε ψηφιακα.
    Και ουτε βλεπω την Sony να κυκλοφορει και εξωτερικο blu ray για την digital only εκδοση.

    Θυμαμαι πισω στο 2013 πως παρουσιαζαν και το game share σε κουτατα παιχνιδια,κατι που φυσικα η ψηφιακη εκδοση της κονσολας δεν στο προσφερει


  25. #99
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Θα απαντουσα ''δεν ξερω ακομα''(ισως να το βαλουμε και στο poll?).
    Θελω να εχω ολα τα δεδομενα. Πχ ποσο θα κοστιζει η digital εκδοση day one, αν θα υπαρχει game sharing κτλ.
    .

  26. #100
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Digital θα αγοράσουν ΜΟΝΟ όσοι κάνουν gameshare. Δεν υπάρχει λόγος αγοράς της για άλλον λόγο.

    Για το design? Κλάιν σε 1 μήνα θα το έχεις ξεχάσει.

    Για τα 50-100 ευρώ? Κλάιν αν έχεις αποφασίσει να αγοράσεις day one το ποσό δεν είναι αποτρεπτικό.

    Μόνο στη πιθανότητα να έχει μεγαλύτερο SSD. Εκεί θα μπει κάποιος στη σκέψη.

    Επίσης πρέπει να δούμε τις υπηρεσίες. Για να προσφέρουν digital only κονσόλα, πιθανολογώ ότι θα δούμε κάποιες νέες ή αναβαθμισμένες υπηρεσίες ώστε να το εκμεταλλευτούν όσοι αγοράσουν τη digital.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to Kapa For This Useful Post:

    hakoo (17-06-2020)

Page 5 of 30 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •