View Poll Results: Ποιά έκδοση για το PS5 θα προτιμήσετε?

Voters
64. You may not vote on this poll
  • PS5 Digital (φθηνότερη έκδοση)

    5 7.81%
  • PS5 Digital (μικρή διαφορά με την Physical)

    0 0%
  • PS5 Physical σε λογική τιμή (μικρή διαφορά με την Digital)

    12 18.75%
  • PS5 Physical όσο και να κοστίζει

    44 68.75%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμη

    3 4.69%
Page 16 of 30 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast
Results 301 to 320 of 591

Thread: PlayStation 5 Hardware Design Reveal

  1. #301
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by shadowfax7 View Post
    Να ευχαριστήσω το Λευτέρη γιατί και εγώ με αυτά που διαβάζω τοπίο σημαντικό/ανησυχητικό ήταν ο ssd αλλά έδωσε παραδείγματα μηχανημάτων με ελάχιστα προβλήματα (πιο πολύ ο Mac που φαντάζομαι έχει higher process progs εν σύγκριση με κινητά που ακόμα και σε κλίμακα φαντάζομαι δεν πιέζονται τόσο πολύ). Θεωρώ πιο σημαντικό βέβαια να υπάρχει κάπου το λειτουργικό να το κατεβάσεις να μην πληρώσεις 300ρι νέα μητρική σε περίπτωση προβλήματος. Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί πάντως μιας και θα υπάρχουν παιχνίδια για εμένα που δε τα έχω αγγίξει οπότε ανυπομονώ (40 μερουλες σχεδόν).

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    Εσένα το PS plus collection σου κάθεται κουτί

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #302
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Καλησπερα και απο μενα μετα απο χρονια απουσιας, αν και παρακολουθω καθημερινα το forum τους τελευταιους μηνες, δεν θυμομουν τον κωδικο να συνδεθω και βαριομουν να τον βρω χαχα
    Η κονσολα ειναι φοβερη και μετα απο το χτεσινο teardown εφυγαν ολες οι σκεψεις απο το μυαλο μ, οι τυποι εχουν ριξει τρομερη δουλεια
    Ειμαι και εγω στους Day one απο κωτσοβολο λιγα λεπτα μετα της 2 ειχε φυγει η παραγγελία οποτε αναμενουμε 6 σκ ακομα.

    Κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι απο της φωτο που ειχαν βγει την κυριακη απο τα handon (αν και handsoff ηταν τελικα αφου δεν την ακουμπησαν) που εκαναν οι Ιαπωνες για αυτη την πολυπόθητη βιδα στο επανω μερος τι ηταν? Οσες φορες και να ειδα το βιντεο δεν μπορεσα να την διακρινω
    Σορι αν εχει απαντηθει



  3. #303
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Βασικά 2 είναι οι βίδες που μας ενδιαφέρουν.
    α) Η μία από κάτω στην βάση όταν είναι όρθια τοποθετημένη για να την κρατάει σταθερή και ασφαλή, η οποία είναι περιττή όταν είναι ξάπλα και φυλάσσεται σε ειδική υποδοχή στην μαύρη βάση (στην αρχή του teardown αυτό).
    β) Η δεύτερη που βγάζεις το καπάκι υποδοχής του "δίσκου" επέκτασης M2, που για να έχεις πρόσβαση σε αυτήν πρέπει να βγάλεις πρώτα το ένα λευκό καπάκι της κονσόλας.
    Θεωρώ ότι από αυτά που μας λες είναι η πρώτη βίδα (και δεν είναι επάνω αλλά κάτω μέρος, το επάνω είναι "καθαρό - λείο"). Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες που να σχετίζονται με και να αφορούν τον μέσο χρήστη.

  4. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    john (08-10-2020)

  5. #304
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Σε ευχαριστω ΝΕΚ αλλα αυτες που λες τις ειδα καταλαβα το ρολο τους.
    Δεν αναφέρομαι σε αυτην btw, αν κανεις μια αναζητηση στο google ps4 mysterious bolt θα δεις για ποια λεω , ειναι/ηταν στο επανω μερος του ps5 στις τρυπες που ρουφαει αερα το ανεμιστηρακι



  6. #305
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Νεκτάριε, εδώ είσαι.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    john (08-10-2020),Nek_Food (08-10-2020)

  8. #306
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας (το τονιζω αυτο), αλλα αληθεια παιδια αυτη η βιδα απασχολει αρκετα το ιντερνετ και δη τους gamers? Ξαναλεω γιατι πραγματικα δεν θελω να παρεξηγηθει κανεις, δεν κοροιδευω αυτη τη στιγμη. Απλα μου κανει εντυπωση αν εχει γινει αντικειμενο συζητησης αυτο το πραγμα στο ιντερνετ. Ειδα την φωτογραφια, ενταξει, μου φανηκε μια βιδα εμενα, δηλαδη δεν εδωσα καμμια απολυτως ιδιαιτερη σημασια.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (08-10-2020),john (08-10-2020),mihalis13 (08-10-2020),psx3 (08-10-2020)

  10. #307
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Εχεις απολυτο δικιο Valk , μ@κ@κιες για μια βιδα ασχολιομαστε χαχα αλλα ξερεις ψωφαει ο κοσμος για οποιαδηποτε πληροφορια αφορα το ps5 και φυσικα πουλαει το ps5 ακομα και απο το πιο απλο τα site δινουν και παιρνουν , και επειδη το ειδα την κυριακη και το ειχαν ανεβασει και τα δικα μας gaming site ας πουμε, μου εκανε εντυπωση τι ηταν αυτο. Βεβαια υπαρχει και ενα ενδιαφερον απο πισω γιατι αν οντως δεν υπαρχει στο launch μοντελο που εκαναν teardown με κανει να σκεφτομαι οτι ηταν ενα αλλο ps5 στο handon των ιαπωνων.



  11. The Following User Says Thank You to john For This Useful Post:

    Valkyre (08-10-2020)

  12. #308
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Sorry, τώρα ναι κατάλαβα τι εννοείς. Δεν είδα να υπάρχει στο μοντέλο που κάνανε teardown τέτοια βίδα, υποδοχή, κλπ. Πιθανόν να ήταν πιο "πρώιμο" μοντέλο αυτό σε σχέση με το "retail - production" που έλυσαν και να διαφέρει ίσως η βάση στήριξης του ανεμιστήρα που από ότι είδα και εκτιμάω από τις γρίλιες είναι σε αυτό το σημείο.

    Click image for larger version. 

Name:	ps5_l.jpg 
Views:	64 
Size:	500.2 KB 
ID:	12489 Click image for larger version. 

Name:	ps5_r.jpg 
Views:	64 
Size:	536.5 KB 
ID:	12490

  13. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    john (08-10-2020)

  14. #309
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως προσωπικά το δικό μου δίλημμα είναι για το αν βάλω την κονσόλα σε κάθετη ή οριζόντια θέση. Φοβάμαι το LM μην τυχόν και μετακινείται λόγο ρευστότητας και δέν ψύχεται σωστά ή τυχόν υπερχείλιση κτλ. Και για να σας προλάβω, έχω στήσει pc ένα σωρό, επίσης έχω ανοίξει κονσόλες, έχω αλλάξει θερμοαγώγιμες κτλ και γενικά ασχολούμαι αλλά LM δεν έχω δουλέψει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω την συμπεριφορά της. Και δεν έχω και χώρο για να το βάλω οριζόντια.

  15. #310
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Sorry, τώρα ναι κατάλαβα τι εννοείς. Δεν είδα να υπάρχει στο μοντέλο που κάνανε teardown τέτοια βίδα, υποδοχή, κλπ. Πιθανόν να ήταν πιο "πρώιμο" μοντέλο αυτό σε σχέση με το "retail - production" που έλυσαν και να διαφέρει ίσως η βάση στήριξης του ανεμιστήρα που από ότι είδα και εκτιμάω από τις γρίλιες είναι σε αυτό το σημείο.

    Click image for larger version. 

Name:	ps5_l.jpg 
Views:	64 
Size:	500.2 KB 
ID:	12489 Click image for larger version. 

Name:	ps5_r.jpg 
Views:	64 
Size:	536.5 KB 
ID:	12490
    Μήπως είναι η βίδα απο το ανεμιστηράκι;
    Γιατί την βλέπω λίγο ψηλά κοντά στις γρίλιες.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Χωρις καμμια διαθεση ειρωνιας (το τονιζω αυτο), αλλα αληθεια παιδια αυτη η βιδα απασχολει αρκετα το ιντερνετ και δη τους gamers? Ξαναλεω γιατι πραγματικα δεν θελω να παρεξηγηθει κανεις, δεν κοροιδευω αυτη τη στιγμη. Απλα μου κανει εντυπωση αν εχει γινει αντικειμενο συζητησης αυτο το πραγμα στο ιντερνετ. Ειδα την φωτογραφια, ενταξει, μου φανηκε μια βιδα εμενα, δηλαδη δεν εδωσα καμμια απολυτως ιδιαιτερη σημασια.
    E το ανέβασαν τα sites και εγίνε κουβέντα χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο
    Spoiler!

  16. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    john (08-10-2020)

  17. #311
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Λογικα ναι, τωρα που τα ξανα βλεπω ειναι στο ιδιο σημειο που ειναι η βιδα απο το ανεμιστηρακι, στην κατω πλευρα στη δευτερη γριλια, πιθανων να ηταν καποιο prototype με πιο χοντρη βιδα



  18. #312
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πάντως προσωπικά το δικό μου δίλημμα είναι για το αν βάλω την κονσόλα σε κάθετη ή οριζόντια θέση. Φοβάμαι το LM μην τυχόν και μετακινείται λόγο ρευστότητας και δέν ψύχεται σωστά ή τυχόν υπερχείλιση κτλ. Και για να σας προλάβω, έχω στήσει pc ένα σωρό, επίσης έχω ανοίξει κονσόλες, έχω αλλάξει θερμοαγώγιμες κτλ και γενικά ασχολούμαι αλλά LM δεν έχω δουλέψει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω την συμπεριφορά της. Και δεν έχω και χώρο για να το βάλω οριζόντια.
    Να μην φοβάσαι για τίποτα γιατί έτσι δεν θα την ευχαριστηθείς (και γενικά μιλώντας). Άλλωστε το είπαν, 2 χρόνια το μελέτησαν, την έχουν φροντίσει, σου δίνουν επιλογές για οριζόντια ή όρθια, έχουν τόση λεπτομέρεια και προσοχή μόνο για την βάση, λες να έχει τέτοιο θέμα η ψύξη; Μην ψάχνεις λόγους να αγχώνεσαι, βάλε την όρθια όπως σε βολεύει και όλα τα άλλα τα έχει προβλέψει η Sony για σένα.

  19. The Following 3 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    cocous (08-10-2020),mihalis13 (08-10-2020),psx3 (08-10-2020)

  20. #313
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πάντως προσωπικά το δικό μου δίλημμα είναι για το αν βάλω την κονσόλα σε κάθετη ή οριζόντια θέση. Φοβάμαι το LM μην τυχόν και μετακινείται λόγο ρευστότητας και δέν ψύχεται σωστά ή τυχόν υπερχείλιση κτλ. Και για να σας προλάβω, έχω στήσει pc ένα σωρό, επίσης έχω ανοίξει κονσόλες, έχω αλλάξει θερμοαγώγιμες κτλ και γενικά ασχολούμαι αλλά LM δεν έχω δουλέψει ποτέ οπότε δεν γνωρίζω την συμπεριφορά της. Και δεν έχω και χώρο για να το βάλω οριζόντια.
    Από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή της κάθετης τοποθέτησης κ επειδή ως επί το πλείστον την παρουσιάζουν κάθετα τοποθετημένη, δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα να την έχεις έτσι. Εξάλλου πιο πίσω ο psx3 εδωσε εξηγηση επι του θεματος.
    Εγώ η αλήθεια είναι, οταν με το καλό την παρω, όρθια θα την έχω. Ποιο πολύ φοβάμαι μην την ρίξουν τα πιτσιρίκια παρά αν θα τρέξει το υγρό μέταλλο.

    Spoiler!

  21. The Following 3 Users Say Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    Brazhlias (08-10-2020),cocous (08-10-2020),mihalis13 (08-10-2020)

  22. #314
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Και εγω ορθια θα την βαλω, και γιατι ειναι ομορφότερη αλλα ούτως ή άλλως εκει που θα μπει δεν χωράει οριζοντια. Οσο καλη και να ειναι η βαση εναν φοβο τον έχω για την σταθεροτητα της.

    Μήπως κα βιδωσω και την βαση στο γραφειο για να ειμαι ήσυχος?

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  23. #315
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Μονο εμενα μου αρεσει οριζοντια η κονσολα?
    Πιστευω οτι ετσι δειχνει ποιο ομορφη

  24. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    mihalis13 (08-10-2020)

  25. #316
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μπαααα όρθια είναι καλύτερα και ίσως και από άποψη ροής αέρα, αλλά δεν έχω χώρο για όρθια οπότε θα την ξαπλώσω.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #317
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Μονο εμενα μου αρεσει οριζοντια η κονσολα?
    Πιστευω οτι ετσι δειχνει ποιο ομορφη
    Και εμένα, πάντα ξάπλα βάζω τις κονσόλες. Έτσι θα κάνω και με το PS5
    Spoiler!

  27. #318
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Oρθια ή ξάπλα, η κονσόλα είναι κάβλα

  28. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    mihalis13 (08-10-2020),psx3 (08-10-2020),Stefanos (08-10-2020)

  29. #319
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Oρθια ή ξάπλα, η κονσόλα είναι κάβλα

    Σα δε ντρέπεσαι moderator πράγμα

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  30. #320
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Μπαααα όρθια είναι καλύτερα και ίσως και από άποψη ροής αέρα, αλλά δεν έχω χώρο για όρθια οπότε θα την ξαπλώσω.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Παρεπιπτοντως και οριζοντια η κονσολα δεν θα εχει θεμα την ροη αερα(λογο της βασης δεν ακουμπαει σε επιφανεια)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •