View Poll Results: Ποιά έκδοση για το PS5 θα προτιμήσετε?

Voters
64. You may not vote on this poll
  • PS5 Digital (φθηνότερη έκδοση)

    5 7.81%
  • PS5 Digital (μικρή διαφορά με την Physical)

    0 0%
  • PS5 Physical σε λογική τιμή (μικρή διαφορά με την Digital)

    12 18.75%
  • PS5 Physical όσο και να κοστίζει

    44 68.75%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμη

    3 4.69%
Page 15 of 30 FirstFirst ... 511121314151617181925 ... LastLast
Results 281 to 300 of 591

Thread: PlayStation 5 Hardware Design Reveal

  1. #281
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να αλλάξουμε και το χρώμα από τα led.
    Καγκουριά κάργα.
    Άσε καλύτερα, δεν θέλουμε την νεο-PCMR του RGB LED να μας ξαφρίσει το PS5 από τα ράφια!

    Σοβαρά τώρα, αυτό δεν έγινε ούτε στο PS4, παρ' όλο που είναι τεχνικά εφικτό. Είναι καθαρά και μόνο για διαγνωστικούς σκοπούς.

    Αν μπορεί να κλείνει το RGB LED του DualSense (ή ακόμα καλύτερα να έχει slider φωτεινότητας 0-100% αντί για 3 fixed presets), ευχαριστημένοι να είμαστε.

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (07-10-2020)

  3. #282
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default






    Οι οποιες διαφορες αναμεσα, στην ψυκτρα του ps4/και του ps5
    Last edited by spartan; 07-10-2020 at 19:50.

  4. #283
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  5. #284
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Με τα panels που βγαίνουν μπορεί να βγάλει τρελά λεφτά η Sony.
    Σίγουρα θα βγάλει αρκετά χρώματα και ίσως βγάζει και συλλεκτικά panels.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  6. #285
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Μα για να βγάλει λεφτά το έκανε, απορώ που δεν έχει ήδη μερικά σχέδια έτοιμα για προπαραγγελία.

  7. #286
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Μα για να βγάλει λεφτά το έκανε, απορώ που δεν έχει ήδη μερικά σχέδια έτοιμα για προπαραγγελία.
    Σιγά σιγά. Δεν μπορεί να στα βγάλει όλα αμέσως. Marketing

    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    mihalis13 (07-10-2020)

  9. #287
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά μία ερώτηση διότι σε γειτονικά site βλέπω και καλά άσχημες κριτικές από xbots όσο αφορά τον on board ssd του ps5. Στο XSX δεν είναι on board?

  10. #288
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βρε συ, μην μεταφέρεις εδώ μέσα την αρρώστια που λέγεται Xbots.

    Ειλικρινά.

    Δεν θα κάτσουμε να λύνουμε/αποσαφηνίζουμε όλες τις μ@λακίες που λένε.

    Άστους να λένε ότι θέλουν.

    Να επικεντρωθούμε στο τόπικ μας;

  11. The Following 6 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (08-10-2020),mihalis13 (08-10-2020),obione (08-10-2020),psx3 (08-10-2020),spartan (08-10-2020),Valkyre (08-10-2020)

  12. #289
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Από περιέργεια ρωτάω. Εκεί δεν είναι έτσι?

  13. #290
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά μία ερώτηση διότι σε γειτονικά site βλέπω και καλά άσχημες κριτικές από xbots όσο αφορά τον on board ssd του ps5. Στο XSX δεν είναι on board?
    Αμφότερα είναι soldered όσον αφορά τον internal.

    Ναι, κάποια στιγμή θα κλατάρει ο SSD (αν αυτή είναι η ανησυχία σου) και εφόσον το firmware/OS είναι αποθηκευμένο εκεί, θα πάψει να λειτουργεί η κονσόλα. Πότε θα συμβεί αυτό; Ας πούμε ότι οι σύγχρονες κονσόλες φτιάχνονται με ορίζοντα 10ετούς λειτουργίας και φυσιολογική χρήση (όσον αφορά τα πεπερασμένα write cycles της NAND/flash).

    Ε και ας μην κρυβόμαστε, αν βγει κανά PS5 Pro μετά από 3 χρόνια, αρκετοί hardcore θα μεταβούν εκεί, οπότε ούτε δεκαετία θα προλάβει να κλείσει.

    Καμία σύγχρονη κονσόλα δεν πρόκειται να αντέξει 30+ χρόνια συνεχούς χρήσης όπως οι κονσόλες των 80s (NES κλπ.) και δεν είναι μόνο ο SSD, αλλά κι άλλα parts που δεν θα αντέξουν τόσες δεκαετίες χρήσης. Όπως και οι σύγχρονες τηλεοράσεις δεν κρατάνε 20 χρόνια. Το ίδιο και τα σύγχρονα ψυγεία (καίνε όμως λιγότερο ρεύμα σε σύγκριση με τα παλιά). Πες το trade-off της τεχνολογίας αν θες. Και όπως είπα είναι και ο κόσμος που έχει αλλάξει καταναλωτικές συνήθειες συγκριτικά με το παρελθόν.

    ΥΓ: Το "site" που λες αξίζει μόνο για χαβαλέ/popcorn με τον κάθε πονεμένο/χιλιοbanιαρισμένο που σπέρνει FUD, όχι για σοβαρή τεχνική ενημέρωση.

    - - - Updated - - -

    Όσον αφορά την NAND/flash, δείτε τα κινητά που όλα έχουν soldered storage. Σε πόσους έχει ψοφήσει smartphone επειδή το ξέσκισε στις εγγραφές; Πόσοι κρατάνε το ίδιο κινητό πάνω από 5 χρόνια;

  14. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (08-10-2020),panos74gr (08-10-2020),tomic20 (08-10-2020)

  15. #291
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δηλώνω πανευτυχής κάτοχος ενός iPhone 3GS που από το 2009 δουλεύει ακόμα!

    Και έχει ξεσκιστεί στα read/writes. Συνεπώς 11 χρόνια και συνεχίζουμε δυναμικά.

  16. #292
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default



    Eδω δειτε.Παρεπιπτοντως το teardown του ps5 τωρα, εχει φτασει κοντα στα 3.2 εκατομμυρια views
    Last edited by spartan; 08-10-2020 at 02:05.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    Leon_DiZ (08-10-2020),psx3 (08-10-2020)

  18. #293
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    ΥΓ: Το "site" που λες αξίζει μόνο για χαβαλέ/popcorn με τον κάθε πονεμένο/χιλιοbanιαρισμένο που σπέρνει FUD, όχι για σοβαρή τεχνική ενημέρωση.
    Παντως για να είμαστε δίκαιοι, ουτε καν εκεί πλέον ανέχονται τους FUD-ers και τους ρίχνουν συνέχεια ban στους νέους λογαριασμούς που κάνουν. Πάντως ειναι απο τα πιο σιχαμένα πράγματα, το να χρησιμοποιεις γνώσεις σε εναν τομέα Α, για να παραπλανήσεις κόσμο που δεν έχει τις ίδιες γνώσεις.

  19. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    psx3 (08-10-2020)

  20. #294
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πραγματικά έκανα μια βόλτα από twitter και Facebook και κόντεψα να τρελαθώ με αυτά που διάβαζα.
    Το μηχάνημα το βγάλανε σάπιο με λίγα λόγια.. Μικρό fan, δεν είναι vapor champer, πλαστικούρα, καλή επιλογή το liquid metal, ταλαιπωρία για να βάλεις ssd (που ανάθεμα αν όλοι αυτοί δώσουν λεφτά για εξτρα ssd), ταλαιπωρία να το βάλεις όρθιο με την βίδα.
    Και βλέπω και άτομα που όντως ξέρω από groups κλπ που έχουν κάνει στροφή προς Xbox (και καλά κάνουν) να λένε τα χειρότερα για το PS5.
    Τεχνικές γνώσεις δεν έχω όπως άλλα παιδιά εδώ μέσα, αλλά 1-2 πράγματα τα καταλαβαίνω.
    Ένας όμως που δεν ξέρει ούτε τα 1-2 πράγματα επηρεάζεται αρνητικά...

    Εγώ είδα 3 φορές το βίντεο και πραγματικά το θαύμαζα το μηχάνημα! Είναι όλα τόσο ωραία τακτοποιημένα που χαίρεσαι να βλέπεις το teardown...
    Last edited by mihalis13; 08-10-2020 at 12:49.
    Spoiler!

  21. The Following 3 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    psx3 (08-10-2020),Slay (08-10-2020),spartan (08-10-2020)

  22. #295
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Εγω αυτό με μια μόνο λέξη θα το χαρακτήριζα. Κόμπλεξ. Ενδεχόμενος κ δύσκολα παιδικά χρόνια!!!!!!!!!!!

    Τεχνικά κ εγώ δεν ξέρω πολλά. Από αυτά που είδα πάντως, το σύστημα ψύξης μου φαίνεται τούμπανο. Το μόνο που με προβληματίζει κ που διαβασα κιόλας ,ειναι ο ενσωματωμένος ssd στη μητρική. Αν γίνει μια στραβή στο δίσκο, τι γίνεται? Αλλαγή μητρικής με ένα κόστος 200-300 ευρώ, αφού θα είναι κ ο δίσκος πάνω? Δηλαδή ασύμφορη ζημιά, οπότε πας για νέα κονσόλα. Εκτός αν βάζοντας Μ2 δίσκο μπορείς με κάποιο τρόπο να περάσεις εκεί το λειτουργικό, παρακάμπτοντας κάπως το αρχικό δίσκο. Εκτός βέβαια πάλι αν λέω βλακείες.

    Spoiler!

  23. The Following 2 Users Say Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    mihalis13 (08-10-2020),spartan (08-10-2020)

  24. #296
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Σίγουρα κόμπλεξ αλλά εγώ πιστεύω είναι και ημιμάθεια...
    Όπως έλεγε ένας καθηγητής μου στο Λύκειο "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" τότε δεν καταλάβαινα τι εννοούσε και θεωρούσα αστεία την ατάκα του. Γιατί μας το έλεγε και συνέχεια ο άνθρωπος.
    Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο καλύτερα καταλαβαίνω αυτό που έλεγε και το βλέπω συνέχεια μπροστά μου.
    Ειδικά πλέον είμαστε σε μία εποχή που επειδή ξέρουμε να κάνουμε google search και με ένα διάβασμα 5-10 λεπτών νομίζουμε πως είμαστε experts..

    Ξέρει ο Μιχάλης από τον Χολαργό που αν έχει κάποιο πρόβλημα το PS4 του πατάει στο google PS4 weird sound και επειδή βρίσκει μια λύση νομίζει πως είναι μηχανικός της sony και δεν ξέρουν οι actual μηχανικοί της Sony που δουλεύουν το μηχάνημα από το 2015...
    Spoiler!

  25. The Following 7 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Brazhlias (08-10-2020),chronohill (08-10-2020),Dimitris_ (08-10-2020),ilias78 (08-10-2020),psx3 (08-10-2020),Slay (08-10-2020),Valkyre (08-10-2020)

  26. #297
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, ένα έχω να σας πω όσο αφορά την διάρκεια ζωής των εσωτερικών τσιπ του SSD στην μητρική.



    Τα κινητά τηλέφωνα, τα iPad/οποιαδήποτε ταμπλέτα = έχουν εδώ και πολλάααααα χρόνια τέτοια τσιπ (όχι 100% ίδιας τεχνολογίας, αλλά ίδιας φιλοσοφίας = τσιπ αποθηκευτικού χώρου στην μητρική πλακέτα).

    Έχετε βιώσει κάποιο fail;
    Πιστεύω πως όχι.

    Επίσης: οι Apple Macintosh (Mac) υπολογιστές, από το 2014 (αν θυμάμαι σωστά) έχουν "καρφωτά" τα SSD τσιπ στην μητρική.
    Πάνε ΣΦΑΙΡΑ.
    Δεν έχουν χαλάσει ποτέ.
    Και σε αυτά τα μηχανήματα τα read/write πάνε ΣΥΝΝΕΦΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (μιλάμε για τρελάαααα Γίγα κάθε μέρα να σβηνο-γράφονται).

    Οπότε μην ανησυχείτε.

    Πιο πιθανό είναι να προλάβει να χαλάσει το BD Drive ή να προλάβει να βγει το PS6, παρά να χαλάσουν αυτά τα τσιπάκια.

    (πχ. οι γονείς μου έχουν ένα πανάρχαιο iPad 2 του 2011. Ακόμα λειτουργεί ΚΑΝΟΝΙΚΑ, απροβλημάτιστα. Είμαστε εντάξει τώρα; )

  27. #298
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Πραγματικά έκανα μια βόλτα από twitter και Facebook και κόντεψα να τρελαθώ με αυτά που διάβαζα.
    Το μηχάνημα το βγάλανε σάπιο με λίγα λόγια.. Μικρό fan, δεν είναι vapor champer, πλαστικούρα, καλή επιλογή το liquid metal, ταλαιπωρία για να βάλεις ssd (που ανάθεμα αν όλοι αυτοί δώσουν λεφτά για εξτρα ssd), ταλαιπωρία να το βάλεις όρθιο με την βίδα.
    Και βλέπω και άτομα που όντως ξέρω από groups κλπ που έχουν κάνει στροφή προς Xbox (και καλά κάνουν) να λένε τα χειρότερα για το PS5.
    Τεχνικές γνώσεις δεν έχω όπως άλλα παιδιά εδώ μέσα, αλλά 1-2 πράγματα τα καταλαβαίνω.
    Ένας όμως που δεν ξέρει ούτε τα 1-2 πράγματα επηρεάζεται αρνητικά...

    Εγώ είδα 3 φορές το βίντεο και πραγματικά το θαύμαζα το μηχάνημα! Είναι όλα τόσο ωραία τακτοποιημένα που χαίρεσαι να βλέπεις το teardown...
    Οταν αποφασιζεις να αλλαξεις στρατοπεδο, για τον Α ή Β θεμιτοτατο λογο και με την πρωτη ευκαιρια (μερικες φορες ακομα και πριν καν ΠΑΡΕΙΣ το προιον στα χερια σου οπως η προκειμενη περιπτωση) αρχιζεις να ξεφτυλιζεις και να εκμηδενιζεις το παλιο με το οποιο ζουσες ενα Α διαστημα, αυτο ειναι καραμπαμ τακτικη ατομου με τρομερη ανασφαλεια και πληρη διαθεση εφησυχασμου την συνειδησεως του.

    Ειναι αυτοι που συνηθως μασανε τα λογια τους και τρωνε τα καπελα τους στο τελος της γραφης. Ανθρωποι με μεγαλο στομα που το γνωμικο "καλυτερα να μασας παρα να μιλας" τους ειναι τρομερα οικειο. Και δεν μιλαμε μονο για ανουσια θεματα οπως κονσολες κινητα κλπ. Μιλαμε για ατομα που ακολουθουν αυτην την τακτικη ποικιλοτροπως στην καθημερινοτητα τους σε πασης φυσεως θεματα.

    Εχω αποφασισει οτι ανηκουν σε μια απο (τις ολοενα και περισσοτερες οσο μεγαλωνω) κατηγοριες ανθρωπων που η αποψη τους δεν αξιζει οχι να την λαμβανω υποψιν, αλλα ουτε καν απλα να την ακουω.

  28. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (08-10-2020),mihalis13 (08-10-2020),panos74gr (08-10-2020),psx3 (08-10-2020),Slay (08-10-2020)

  29. #299
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Θεωρώ πολύ καλοσχεδιασμένο και προσεγμένο το PS5 από τα βίντεο που είδα με το tear-down.

    Έχουν και λεπτομέρειες που μπορεί να φαίνονται περιττές και ανούσιες ακόμη και για τα πιο ασήμαντα και απλά πράγματα όπως για την βάση, που ενώ άλλοι έσπευσαν να βρουν το αρνητικό εμένα μου προκάλεσαν χαμόγελο εμπιστοσύνης και καλής διάθεσης. Το έχουν μελετήσει το πράγμα και όσο "έσκαβαν" πιο βαθιά στα επιμέρους τμήματα της κονσόλας τόσο πιο ενδιαφέροντα γίνονταν τα πράγματα.

    Για τον SSD που βλέπω ανησυχία δεν θέλω να αναφερθώ, τυχόν βλάβες κλπ ακραία, προφανώς είναι πιο ασφαλής επιλογή από έναν μηχανικό δίσκο οπότε μην αρχίσουμε τα "αν χαλάσει" κλπ. Τι θα γίνει αν χαλάσει η μνήμη; αν χαλάσει η APU; Αν χαλάσει ο τένοντας μας και πάει λέγοντας;

    Το μηχάνημα επαναλαμβάνω μου φαίνεται πολύ προσεγμένο και είμαι ευτυχής που έπεσα μέσα για τα covers όπου περιμένω να γίνει χαμός από προσφορά και customιά, η (νέα) χαρά του gamer με απλές κινήσεις να προσαρμόζει στα γούστα του και το προσωπικό του στυλ, την κονσόλα του.

  30. #300

    Default

    Να ευχαριστήσω το Λευτέρη γιατί και εγώ με αυτά που διαβάζω τοπίο σημαντικό/ανησυχητικό ήταν ο ssd αλλά έδωσε παραδείγματα μηχανημάτων με ελάχιστα προβλήματα (πιο πολύ ο Mac που φαντάζομαι έχει higher process progs εν σύγκριση με κινητά που ακόμα και σε κλίμακα φαντάζομαι δεν πιέζονται τόσο πολύ). Θεωρώ πιο σημαντικό βέβαια να υπάρχει κάπου το λειτουργικό να το κατεβάσεις να μην πληρώσεις 300ρι νέα μητρική σε περίπτωση προβλήματος. Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί πάντως μιας και θα υπάρχουν παιχνίδια για εμένα που δε τα έχω αγγίξει οπότε ανυπομονώ (40 μερουλες σχεδόν).

    Sent from my GM1913 using Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •