View Poll Results: Ποιά έκδοση για το PS5 θα προτιμήσετε?

Voters
64. You may not vote on this poll
  • PS5 Digital (φθηνότερη έκδοση)

    5 7.81%
  • PS5 Digital (μικρή διαφορά με την Physical)

    0 0%
  • PS5 Physical σε λογική τιμή (μικρή διαφορά με την Digital)

    12 18.75%
  • PS5 Physical όσο και να κοστίζει

    44 68.75%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμη

    3 4.69%
Page 3 of 30 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 591

Thread: PlayStation 5 Hardware Design Reveal

  1. #41
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Απίστευτη λεπτομέρεια


  2. #42
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Νομίζω η ίδια λεπτομέρεια βρίσκεται στο grip του χειριστηριου και στην εσωτερική μεριά του σώματος της κονσόλας.

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

  3. #43
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μηπως είναι λεπτομέρειες όμως μόνο για την μακέτα?

  4. #44
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Παρατήρησα σήμερα ότι αν θες παίρνεις και media controller... Μακάρι η Sony να βάλει κάνα player της προκοπής να βλέπουμε καμια ταινία από τον θείο με υπότιτλους κλπ

  5. #45
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Παρατήρησα σήμερα ότι αν θες παίρνεις και media controller... Μακάρι η Sony να βάλει κάνα player της προκοπής να βλέπουμε καμια ταινία από τον θείο με υπότιτλους κλπ
    Δεν νομιζω οτι θα το κανει, το remote ειναι για ταινιες σε δισκάκι.

  6. #46

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Παρατήρησα σήμερα ότι αν θες παίρνεις και media controller... Μακάρι η Sony να βάλει κάνα player της προκοπής να βλέπουμε καμια ταινία από τον θείο με υπότιτλους κλπ
    Δεν θα δώσει kodi όπως το xbox.
    Μη ξεχνάς ότι η sony βγαζει και ταινίες.
    Δύσκολο να δώσει σοβαρο media player.

  7. #47
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Γιαυτό είπα μακάρι...

  8. #48
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εγώ πως βλέπω με υπότιτλους mp4/mkv στο PS4;

    Στικάκι ή εξωτερικός σκληρός δίσκος και βλέπεις μια χαρά!

  9. #49
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Κάνε κι έναν οδηγό βρε

    Tι διαμόρφωση θέλει ο σκληρός, νομίζω NTFS δεν αναγνωρίζει,
    αν πρέπει να μπουν σε συγκεκριμένους φακέλους κλπ κλπ

  10. #50
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Αναγνωρίζει ελληνικούς με το αρνητικό οτι είναι σε μαύρο πλαίσιο/background

  11. #51
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @Desmond

    Έχει ρύθμιση και για αυτό!

    Εμένα οι υπότιτλοι φαίνονται χωρίς φόντο, κανονικά όπως στις ταινίες DVD/Blu-ray.

    @Odytsak


    Format: FAT32-exFAT

    Φάκελος (με κεφαλαία) : VIDEO

    Τύπος αρχείου βίντεο: mkv, avi, mp4 (και μουσική μέσω mp3, φωτογραφίες jpeg, png)

    To αρχείο βίντεο πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ονομασία με τους υπότιτλους (τύπος: .srt), πχ:

    tainiapoyblepo.mp4
    tainiapoyblepo.srt

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    odytsak (14-06-2020),tonybsg (15-06-2020)

  13. #52
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Έχει δίκιο ο Λευτέρης παίζει κανονικά το ps4 ταινίες με υπότιτλους έχω δει κ εγώ, βέβαια δεν έχει τις επιλογές του xbox (αν κ στο xbox έχω VLC).

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  14. #53
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι δεν δείξανε καθόλου την οπίσθια όψη,
    από την συνδεσιμότητα θα μπορούσαμε να καταλάβουμε πολλά, π.χ. που μπαίνει η κάμερα,
    πόσα HDMI έχει και ίσως αυτό να έδειχνε αν το processor unit του PSVR2 είναι ενσωματωμένο στην κονσόλα, αν υπάρχει οπτική κλπ
    όπως βλέπω από την μπροστινή όψη, τίποτα το ιδιαίτερο,
    στα αριστερά πλήκτρα (αφής ή μηχανικά?) power και eject,
    εννοείται πως το eject απουσιάζει από την digital έκδοση
    και στη μέση (ή δεξιά, όπως το βλέπει ο καθένας) δύο θύρες USB ή μία από αυτές η γνωστή μας από τα smartphone, Type C.

  15. #54
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως το νέο VR με αυτό το θηρίο θα κάνει παπάδες. Λογικά η κάμερα θα συνδέεται πίσω. Ελπίζω να εχουν extra θύρες usb πίσω ώστε να συνδεθεί και το adaptor των ακουστικών αν αυτό υπάρξει στα καινούρια που θα βγουν ή εκτός αν τα κάνουν όπως όλα τα hands free που συνδέονται κατευθείαν, όπως και επιπλέον σκληρός δίσκος. Δεν μ'αρέσει τίποτα να άλλο να φαίνεται μπροστά. Θέλω να βλέπω αυτην την διαστημική όψη που έχει άθικτη.

    Edit: Δεν θα με χαλούσε καθόλου η ύπαρξη δύο HDMI ώστε να μπορώ να αλλάζω σε δύο οθόνες (Monitor ή TV) αλλά χλωμό το κόβω. Όλα αυτά στοιχίζουν.
    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 14-06-2020 at 19:07.

  16. #55
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πάντως το νέο VR με αυτό το θηρίο θα κάνει παπάδες. Λογικά η κάμερα θα συνδέεται πίσω. Ελπίζω να εχουν extra θύρες usb πίσω ώστε να συνδεθεί και το adaptor των ακουστικών αν αυτό υπάρξει στα καινούρια που θα βγουν ή εκτός αν τα κάνουν όπως όλα τα hands free που συνδέονται κατευθείαν, όπως και επιπλέον σκληρός δίσκος. Δεν μ'αρέσει τίποτα να άλλο να φαίνεται μπροστά. Θέλω να βλέπω αυτην την διαστημική όψη που έχει άθικτη.

    Edit: Δεν θα με χαλούσε καθόλου η ύπαρξη δύο HDMI ώστε να μπορώ να αλλάζω σε δύο οθόνες (Monitor ή TV) αλλά χλωμό το κόβω. Όλα αυτά στοιχίζουν.
    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν κατάλαβα τελευταίο, αν έχει δύο hdmi δεν θα είναι για να έχει δύο οθόνες θα είναι σαν το xbox θα μπορείς να συνδέσεις συσκευή πάνω στην κονσόλα κ μέσω τις κονσόλας να παίζει στην τηλεόραση κάτι που πήγα να κάνω εγώ κ δεν με βολέψε ποτέ.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  17. #56
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Λογικά πίσω θα έχει τις ίδιες θύρες με το PS4. Πιθανές αλλαγές, κάποια προσθήκη USB θύρας αν υποστηρίζει εξαρχής εξωτερικό δίσκο όπως λένε για τα PS4 παιχνίδια, αφαίρεση της optical εάν προσθέσουν χρηστικότητα Bluetooth για άλλες συσκευές (πχ. ήχου, ακουστικά κλπ). Τώρα πια οι περισσότερες τηλεοράσεις βγάζουν έξοδο ήχου οπότε αν είναι να κόψουν από το κόστος αφαιρώντας την θα το κάνουν. Λογικά για τον ήχο θα θέλουν να σπρώξουν τα ακουστικά τους, ίσως τις τηλεοράσεις τους κλπ όμορφα, αλλιώς θα μας βγει και το tempest ένα ακόμη gimmick σαν το 3D και θα ξεχαστεί σταδιακά. Δύο HDMI μάλλον το κόβω περιττό, ειδικά αν είναι απλά για pass through, εντελώς περιττό, εδώ νομίζω το έχει καταργήσει η MS από το Series X (νομίζω).

  18. #57
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @Desmond

    Έχει ρύθμιση και για αυτό!

    Εμένα οι υπότιτλοι φαίνονται χωρίς φόντο, κανονικά όπως στις ταινίες DVD/Blu-ray.

    @Odytsak


    Format: FAT32-exFAT

    Φάκελος (με κεφαλαία) : VIDEO

    Τύπος αρχείου βίντεο: mkv, avi, mp4 (και μουσική μέσω mp3, φωτογραφίες jpeg, png)

    To αρχείο βίντεο πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ονομασία με τους υπότιτλους (τύπος: .srt), πχ:

    tainiapoyblepo.mp4
    tainiapoyblepo.srt
    To fat32 εχει πολλους περιορισμους με σημαντικοτερο ολων το max file size=4gb, επισης το max vol size=2tb.
    Για το 2ο υπαρχει τροπος μεσω τριτων προγ/των (εκτος windows) να αρθει ο περιορισμος, για το 1ο οχι.
    Οποτε καλυτερα να χρησιμοποιηθει το exfat, γιατι πολλα αρχεια με αναλυση 720p και πανω,
    εχουν 4,36gb μεγεθος.

    Απο αυτα που διαβαζω υπαρχουν και αλλοι περιορισμοι με σημαντικοτερο ολων οτι το ps4 δεν υποστηριζει dts & e-ac3 ηχο.
    Παλι dts & e-ac3 ηχο εχουν πολλα αρχεια με καλη αναλυση (720p κ ανω), οποτε εαν καποιος θελει να δει τετοιας ποιοτητας αρχεια
    θα συναντησει πολλα προβληματα.
    Επισης δεν υποστηριζεται η h265 κωδικοποιηση αρχειων.

    Γενικα γινεται ενας χαμος και δεν θα συνιστουσα το ps4 σαν media player, παρα μονο σαν εσχατη λυση.
    Προσωπικα τωρα χρησιμοποιω τον player της tv (διοτι απλα διαβαζει τα παντα) , ενω παλαιοτερα που ειχα πιο απλη tv
    ειχε κ αυτη προβληματα στην αναγνωριση αρχειων, οποτε χρησιμοποιουσα ενα απλο home theater pc.
    Σαν πιο φθηνη λυση καποιος μπορει να αγορασει ενα απλο εξωτερικο media player.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  19. #58
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    @Desmond

    Έχει ρύθμιση και για αυτό!

    Εμένα οι υπότιτλοι φαίνονται χωρίς φόντο, κανονικά όπως στις ταινίες DVD/Blu-ray.

    @Odytsak


    Format: FAT32-exFAT

    Φάκελος (με κεφαλαία) : VIDEO

    Τύπος αρχείου βίντεο: mkv, avi, mp4 (και μουσική μέσω mp3, φωτογραφίες jpeg, png)

    To αρχείο βίντεο πρέπει να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ονομασία με τους υπότιτλους (τύπος: .srt), πχ:

    tainiapoyblepo.mp4
    tainiapoyblepo.srt
    Σορρυ για το οφφτοπικ, εξαιρετικό ίνφο όμως γιατί είχα μείνει ότι δεν υποστήριζε ελληνικούς καθόλου για κάποιον λόγο

    Βέβαια στις δοκιμές είχα 0/2, στο ένα αρχείο δεν υποστήριζε DTS ήχο, στο άλλο τους υπότιτλους - ήταν ANSI, το άλλαξα σε UTF-8 και έπαιξαν.

    Καλά και γω από το player της TV θα συνεχίσω να τα παίζω
    Last edited by tonybsg; 15-06-2020 at 03:12.


  20. #59
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αλήθεια; Ξαφνικά εκεί που ψάχναμε κονσόλα για παιχνίδια και πόσο όμορφα και ωραία να έχουμε δύναμη και ισχύ να βγάλει υπέροχα πράγματα, τώρα μας απασχολεί το αν παίζει βίντεο και πως; Δεν λέω το 2020 καλό θα ήταν και το PS να παίζει τα αυτονόητα κάτι που μέχρι και τα ψυγεία σχεδόν το κάνουν, αλλά ας είμαστε λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο τι θέλουμε από την Sony. Η Sony λοιπόν έχει πολλούς, πάρα πολλούς λόγους να μην επιτρέπει την αναπαραγωγή πειρατικών ουσιαστικά αρχείων βίντεο και ήχου στο PS έχοντας ολόκληρη βιομηχανία να στηρίξει στους κλάδους αυτούς (κινηματογράφος, τηλεόραση, μουσική). Από την άλλη όπως είπαμε ήδη, υπάρχουν ένας σκασμός επιλογές για την αναπαραγωγή τους, ξεκινώντας από το πιο απλό και το πιο βασικό, την τηλεόραση (ακόμη και τις Sony τηλεοράσεις). Γιατί λοιπόν κάποιος να ανοίγει 2η συσκευή (είτε αυτό είναι PS, είτε οτιδήποτε άλλο) όταν για αναπαραγωγή βίντεο οιασδήποτε μορφής (ακόμη και NetFlix/Amazon Prime/κλπ υπηρεσιών) οι τηλεοράσεις κάνουν ήδη τα πάντα και με το παραπάνω; Θα μου πεις τέτοια συσκευή να μην μπορεί να κάνει τα αυτονόητα; Ένα είναι το αυτονόητο για μένα στο PlayStation, να παίζει τα καλύτερα παιχνίδια.

  21. #60
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Αλήθεια; Ξαφνικά εκεί που ψάχναμε κονσόλα για παιχνίδια και πόσο όμορφα και ωραία να έχουμε δύναμη και ισχύ να βγάλει υπέροχα πράγματα, τώρα μας απασχολεί το αν παίζει βίντεο και πως; Δεν λέω το 2020 καλό θα ήταν και το PS να παίζει τα αυτονόητα κάτι που μέχρι και τα ψυγεία σχεδόν το κάνουν, αλλά ας είμαστε λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο τι θέλουμε από την Sony. Η Sony λοιπόν έχει πολλούς, πάρα πολλούς λόγους να μην επιτρέπει την αναπαραγωγή πειρατικών ουσιαστικά αρχείων βίντεο και ήχου στο PS έχοντας ολόκληρη βιομηχανία να στηρίξει στους κλάδους αυτούς (κινηματογράφος, τηλεόραση, μουσική). Από την άλλη όπως είπαμε ήδη, υπάρχουν ένας σκασμός επιλογές για την αναπαραγωγή τους, ξεκινώντας από το πιο απλό και το πιο βασικό, την τηλεόραση (ακόμη και τις Sony τηλεοράσεις). Γιατί λοιπόν κάποιος να ανοίγει 2η συσκευή (είτε αυτό είναι PS, είτε οτιδήποτε άλλο) όταν για αναπαραγωγή βίντεο οιασδήποτε μορφής (ακόμη και NetFlix/Amazon Prime/κλπ υπηρεσιών) οι τηλεοράσεις κάνουν ήδη τα πάντα και με το παραπάνω; Θα μου πεις τέτοια συσκευή να μην μπορεί να κάνει τα αυτονόητα; Ένα είναι το αυτονόητο για μένα στο PlayStation, να παίζει τα καλύτερα παιχνίδια.
    Εννοείται πως προτεραιότητα πρέπει να είναι τα παιχνίδια, αλλά για μένα που δεν έχω smart tv και γενικά που από την στιγμή που το ps5 (και το ps4) είναι αρκετά δυνατά για να προβάλλουν διάφορες μορφές βίντεο και σε διάφορες ποιότητες, μου φαίνεται αρνητικό ότι η Sony δεν έχει δώσει χρήματα για να μεταφέρει έναν υπάρχων media player στο playstation ή να βελτιώσει τον δικό της ώστε να παίζει όσο περισσότερα γίνεται, είτε μιλάμε για βίντεο είτε για υπότιτλους είτε για οτιδήποτε. Δεν χρειάζεται να είναι προτεραιότητα αυτό, αλλά από την στιγμή που η Sony έχει την δυνατότητα να το κάνει και δεν νομίζω να της είναι τόσο μεγάλο κόστος, τότε κακώς δεν το δίνει. Για την πειρατεία που λες, αφού το δέχεται στις τηλεοράσεις της μπορεί να το δεχτεί και στην κονσόλα της.

Page 3 of 30 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •