Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 201 to 220 of 317

Thread: Resident Evil 8: Village [+VR]

  1. #201
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο που ειπα Γιαννη ειναι οτι το πραγματικο next gen δεν θα μου το πει ενα συγκεκριμενο feature set. Απλα να λεει καποιος εχει RT αυτο το παιχνιδι δεν το κανει next gen στα ματια μου. RT μπορει να εχει και ενα παιχνιδι με 10 πολυγωνα συνολο. Οποτε δεν εχω εγω μια συγκεκριμενη λιστα την οποια πρεπει να συμπληρωσω ολα τα τικ για να θεωρησω κατι next gen. Τα ματια μου θα το κρινουν αυτο ανεξαρτητως του τι υποστηριζει και τι οχι.

    Για το God of War και το exclusive talk απλα φαντασου το αντιστοιχο του God of War στο ps5.. αυτο εννοουσα. Φυσικα και θα δουμε πανεμορφα οπτικα multiplatform παιχνιδια αλλα στα exclusives ειναι που θα «αλλαξουμε γενια». Να θυμισω οτι εσεις το λεγατε last gen το Village κι εγω το αντιθετο χαχα

  2. #202
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά εγώ πιστεύω ότι το μοναδικό φουλ next gen παιχνίδι θα είναι το Ratchet and Clank. Αυτό που αντίκρισα στο state of play με έκανε και έτριβα τα ματάκια μου. Άσε που και 30αρι να ήταν στο frame rate, κυλούσε τόσο ομαλά που δεν του φαινόταν καθόλου.

  3. #203

    Default

    Εντυπώσεων συνέχεια.
    Είμαι στη μέση του παιχνιδιού στις 7 ώρες (με αρκετό ψάξιμο όμως γιατί το παιχνίδι σε σπρώχνει να ψαξεις).
    Το κομμάτι που μόλις πέρασα ήταν άκρως intense και spooky και έφτασα στο σημείο να βγάλω το headset και να παίξω χωρίς ήχο το συγκεκριμένο section γιατι ήταν ψιλοζορι .
    Έχει δημιουργηθεί σε πολλούς η εντύπωση ότι το παιχνίδι είναι μόνο ένα μικρό χωριό και το κάστρο.
    Δεν ισχύει.
    Έχει αρκετά μέρη που θα επισκεφτείς που απαιτούν διαφορετική προσέγγιση με αποτέλεσμα να μην καταντάει ποτέ μονότονο το gameplay, έχει μακράν (για μένα πάντα) τα καλύτερα boss στη σειρά (τρελή φαντασία) με τεράστια ποικιλία στον τρόπο που τα σκοτώνεις και γενικά μέχρι τώρα το παιχνίδι έχει κάνει σκόνη και θρυψαλα ακόμα και τις πιο υψηλές προσδοκίες μου .
    Μπράβο ρε capcom.



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 11-05-2021 at 01:22.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    chronohill (11-05-2021),FurionMike (11-05-2021),mania (12-05-2021)

  5. #204
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Μου αρέσει πολύ είναι χορταστικότατο παιχνίδι (μόλις τελείωσα τα 3/4 από αυτούς που το παίζουν) και έχει μεγάλη ποικιλία σε περιοχές και ατμόσφαιρα.

    Ειδικά το κομμάτι στον οίκο Beneviento..... ρε παιδιά, ανατρίχιασαν και οι κωλότριχές μου. Φανερή η επιρροή αυτού του κομματιού, but still... Χριστέ και απόστολε!

    Καθώς μπαίνω θεωρητικά στο τελευταίο κομμάτι, περιμένω να δω την απότομη αλλαγή του τελευταίου μισάωρου που σημείωσαν όλοι οι reviewers, για να σχηματίσω την τελική μου άποψη.

    Γενικά μέχρι τώρα thumbs up!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Giannis1979 (12-05-2021),mania (12-05-2021)

  7. #205

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Μου αρέσει πολύ είναι χορταστικότατο παιχνίδι (μόλις τελείωσα τα 3/4 από αυτούς που το παίζουν) και έχει μεγάλη ποικιλία σε περιοχές και ατμόσφαιρα.

    Ειδικά το κομμάτι στον οίκο Beneviento..... ρε παιδιά, ανατρίχιασαν και οι κωλότριχές μου. Φανερή η επιρροή αυτού του κομματιού, but still... Χριστέ και απόστολε!

    Καθώς μπαίνω θεωρητικά στο τελευταίο κομμάτι, περιμένω να δω την απότομη αλλαγή του τελευταίου μισάωρου που σημείωσαν όλοι οι reviewers, για να σχηματίσω την τελική μου άποψη.

    Γενικά μέχρι τώρα thumbs up!
    Στο σημείο που αναφέρεις πάγωσε το αίμα μου στην κυριολεξία.
    Βρισκόμαστε στο ίδιο σημείο .
    Αν δεν δω στο τέλος ζόμπι με καλάσνικοφ σε στρατιωτική παρέλαση για μένα θα είναι το καλύτερο Resi όλων των εποχών .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    drifterx (12-05-2021)

  9. #206
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά ερώτηση. Στο παιχνίδι παίρνεις κάποιους θησαυρούς. Αυτά σε γενικές γραμμές χρησιμεύουν κάπου ή να τα ξεφορτωθώ πουλώντας τα.?

  10. #207

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά ερώτηση. Στο παιχνίδι παίρνεις κάποιους θησαυρούς. Αυτά σε γενικές γραμμές χρησιμεύουν κάπου ή να τα ξεφορτωθώ πουλώντας τα.?
    Τα πουλάς .
    Απλά κάποιοι θησαυροί γίνονται combine με άλλους και ανεβαίνει πολύ η αξία τους .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (12-05-2021)

  12. #208
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Να προσθέσω στην παραπάνω απάντηση:
    1) ότι γράφει valuable ή very valuable, το πουλάς χωρίς τύψεις.
    2) οτι γράφει combinable, το κρατάς μήπως βρεις τα κομμάτια, τα ενώσεις και ανεβάσεις την αξία πώλησης.

  13. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    cocous (12-05-2021)

  14. #209
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά στις σκεπές επάνω που έχει χιόνια κτλ μου κάνει κάτι περίεργα. Βασικά παίζω με RT αλλά εντοπίζω όσο προχωράω στις σκεπές αλλάζουν τα textures σαν να ψιλό διορθώνονται όσο πλησιάζω.Σε εσάς κάνει έτσι?
    Last edited by cocous; 12-05-2021 at 23:44.

  15. #210

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά στις σκεπές επάνω που έχει χιόνια κτλ μου κάνει κάτι περίεργα. Βασικά παίζω με RT αλλά εντοπίζω όσο προχωράω στις σκεπές αλλάζουν τα texturesσαν να ψιλό διορθώνονται όσο πλησιάζω.Σε εσάς κάνει έτσι?
    Έχει κάποια pop ups σε μικρή κλίμακα και με RT on και με RT off.
    Βέβαια αυτά λέγαμε ότι θα εξαλειφθούν με τους SSD οπότε SSD - Pop ups σημειώσατε 2.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (12-05-2021)

  17. #211
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Το τσέκαρα και σε βίντεο στο youtube και κάνει το ίδιο. Όχι βέβαια οτι είναι ενοχλητικό αλλά ούτε οτι φαίνεται τόσο. Απλά κουβέντα να γίνεται. Και μόνο σε εκείνο το σημείο το εντόπισα.
    Πάντως είναι φοβερό. Και δεν το περίμενα να πώ την αλήθεια.

  18. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    Giannis1979 (13-05-2021)

  19. #212
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά αυτό το racoon city charm που μπαίνει στο shotgun πως το παίρνουμε?
    Εμένα μου έδωσε το mr everyware charm που είναι για το πιστόλι. Digital Deluxe.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #213
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αναθεμα και αν μπορω να καταλαβω πως πρεπει να σεταρω το παιχνιδι για την ιδανικη εμπειρια... ελεος ρε capcom...

    audio output: TV ή surround sound?? Το PS5 ειναι συνδεδεμενο με την TV και η TV με arc στον ενισχυτη. Δοκιμασα το ενα δοκιμασα το αλλο, δεν μπορω να βγαλω ακρη.

    Οταν φορας ακουστικα, το virtual surround sound τι ειναι? Δεν πρεπει να ειναι το 3D audio καθως αυτο ειναι default απο το PS5 σωστα? Πρεπει να το ενεργοποιησουμε ή οχι?

    Και τα HDR sliders... πολυ οτι ναναι φαση δεν μπορω να βρω ενα setting της αρεσκιας μου. Ή θα ειναι πολυ σκοτεινο ή θα ειναι washed out στα ματια μου.

    Capcom λιγη περισσοτερη προσπαθεια σε αυτο το κομματι. Δωσε μια επεξηγηση παραπανω μια καθοδηγηση, κατι.

  21. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-05-2021)

  22. #214
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Δεν έχεις άδικο. Ένα σωρό ρυθμίσεις. Και όσο αφορά το virtual surround έχω και γω απορία εαν χρειάζεται ή όχι παίζοντας με τα pulse 3d

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. #215
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H λογικη μου εμενα μου λεει οτι το virtual surround πρεπει να ειναι off οταν παιζεις με ακουστικα και θες 3D audio. Αλλα ρε φιλε ενταξει δηλαδη δωστε μια παραπανω εξηγηση, 5 γραμματα παραπανω φορ φακ σεηκ...

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-05-2021),sndev (15-05-2021)

  25. #216

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αναθεμα και αν μπορω να καταλαβω πως πρεπει να σεταρω το παιχνιδι για την ιδανικη εμπειρια... ελεος ρε capcom...

    audio output: TV ή surround sound?? Το PS5 ειναι συνδεδεμενο με την TV και η TV με arc στον ενισχυτη. Δοκιμασα το ενα δοκιμασα το αλλο, δεν μπορω να βγαλω ακρη.

    Οταν φορας ακουστικα, το virtual surround sound τι ειναι? Δεν πρεπει να ειναι το 3D audio καθως αυτο ειναι default απο το PS5 σωστα? Πρεπει να το ενεργοποιησουμε ή οχι?

    Και τα HDR sliders... πολυ οτι ναναι φαση δεν μπορω να βρω ενα setting της αρεσκιας μου. Ή θα ειναι πολυ σκοτεινο ή θα ειναι washed out στα ματια μου.

    Capcom λιγη περισσοτερη προσπαθεια σε αυτο το κομματι. Δωσε μια επεξηγηση παραπανω μια καθοδηγηση, κατι.
    Φωτεινότητα έχω ανεβάσει κάμποσο και στα 2 HDR sliders, στα defauld settings είναι αρκετά σκοτεινό όντως .
    Παίξε και τα 2 και πιστεύω θα βρεις το sweet spot.
    Για τον ήχο εγώ παίζω με ακουστικά και με το 3D audio είμαι μια χαρά.
    Στα settings έβαλα την επιλογή Headphones .


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #217
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Εντάξει παιδιά..... Δεν έχω λόγια. Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού είναι ουαου...
    Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.
    Παρεμπιπτόντως τα extra της προ παραγγελίας τα κατεβάζεις πατώντας το option επάνω στο εικονίδιο του παιχνιδιού και κοιτάζοντας το extra περιεχόμενο.
    Εκεί είναι και το charm mr raccoon για το shotgun.


  27. #218

    Default

    Το τερμάτισα μόλις.
    Εντάξει η εμπειρία ήταν ολοκληρωτική.
    Βλέπω τους τίτλους τέλους και πιστεύω ότι έπαιξα το καλύτερο Resident Evil ever.

    Σκοτεινό, τρομακτικό, αγωνιώδες, χορταστικό , ανατρεπτικό και πολλά ακόμα.

    Θα του έβαζα ένα μεστό 9 αν υπήρχε ένα mode στα 1440p ώστε να δουλεύει χωρίς frame drops το Ray Tracing.
    Δεν υπάρχει οπότε 8.

    Μου πήρε 13 ώρες αλλά ειλικρινά το παιχνίδι το χόρτασα , αφού έχει πολλές περιοχές και τεράστια ποικιλία στο gameplay σε κάθε μία από αυτές για πρώτη φορά στη σειρά .
    Νομίζω σε διάρκεια είναι από τα μεγαλύτερα μαζί με το Resident Evil 4 ,το 7 και το 6.
    Πάνω κάτω τόσο κρατάνε όλα απ' ότι θυμάμαι .

    Ξεκλείδωσα και το μεγάλο επίπεδο δυσκολίας (Village of shadows) ταυτόχρονα με το infinite ammo οπότε θα του ρίξω άλλη μια εκεί, και θα το ξαναπαίξω και στο Xbox όταν βγει στο Game Pass.

    Είναι παιχνιδαρα.
    Μην το χάσετε .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 14-05-2021 at 02:05.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    johnnyman25 (14-05-2021),sndev (15-05-2021)

  29. #219

    Default

    Πρέπει να μπει εδώ γιατί είναι το troll της δεκαετίας https://m.youtube.com/watch?v=OPy4jIVmmcI

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  30. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (14-05-2021)

  31. #220
    Advanced Member balabanis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    403
    PSN ID
    BalaJim

    Default

    Ok τι να πρώτο πώ για την τόσο ολοκληρωμένη εμπειρία που μας έδωσε η Capcom. Το παιχνίδι είναι εκπληκτικό και προσεγμένο σε κάθε του βήμα. Ο σχεδιασμος και ο τρόπος που ξεδιπλώνει είναι αριστουργηματικός. Το τελείωσα στις 13 ώρες και μου φάνηκε τόσο χορταστικό. Ποικιλία εχθρών, τοπία, νεα πραγματα να δεις και να αντιμετωπισεις σε κάθε περιοχή του Village.

    Καποια θεματακια με το φωτισμό είχα (Παιζω σε Ps4), μου φαινόταν αρκετά σκοτεινό. Καποια θέματα με αργη φόρτωση textures και pop up υπαρχουν και στο ps4 αλλα δε επηρέασαν την εμπειρία μου καθόλου. Πίστευα οτι στο PS5 αυτα δε θα υπήρχαν αλλα απο οτι ειδα κάποια ψεγάδια τα εχει και εκεί.

    Ξεκίνησα 2ο run πάω για πλατίνα!!

  32. The Following User Says Thank You to balabanis For This Useful Post:

    Giannis1979 (15-05-2021)

Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •