Results 1 to 9 of 9

Thread: Synapse

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Synapse






    To παιχνίδι όταν το είδα στην παρουσίαση της Sony πριν 3 μήνες μου φάνηκε ψιλοαδιαφορο (επίσης το προηγούμενο παιχνίδι τους στο PSVR, το fracked, δεν με τρέλανε). Τα previews για το game ομως είναι ενθαρρυντικά.



    Στο τελευταίο EDGE κάνουν ενα interview στην nDreams και γράφουν το παρακάτω:

    A few hours after our hands-on, Synapse
    makes an appearance in the PlayStation summer
    showcase – a PSVR2 exclusive, and one of the few
    VR highlights on show that evening. Still, any
    concerns about the future of PSVR2 melt away as
    we reminisce fondly about our half-hour of fluid,
    creative violence – and how, when time is called
    on the demo, nDreams’ staff practically have to
    wrench the controllers out of our hands.

    Oπότε στην χειρότερη έχουμε μηχανισμούς εξαιρετικούς στην βάση του παιχνιδιού που μένει να δούμε αν έχουν την απαραίτητη διάρκεια μέσα στο παιχνίδι, όσον αφορά την διατήρηση της ποιότητας τους και την εξέλιξη τους.

    btw ο David Hayter εχει δανείσει τη φωνή του.
    .

  2. #2

  3. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    toninio (27-06-2023)

  4. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To Synapse το πηρε κανεις?

  5. #4
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    4 δεν κυκλοφορεί;
    .

  6. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οχι εχει κυκλοφορησει κανονικα. Η προσφορα του 10% ληγει στις 4/7.

  7. #6
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Oπότε στην χειρότερη έχουμε μηχανισμούς εξαιρετικούς στην βάση του παιχνιδιού που μένει να δούμε αν έχουν την απαραίτητη διάρκεια μέσα στο παιχνίδι, όσον αφορά την διατήρηση της ποιότητας τους και την εξέλιξη τους.
    Το υποψιαζόμουν

    Καπως έτσι παει το παιχνιδι. Πήραμε το ''στην χειρότερη'' απο οτι διαβαζω σε reviews.
    Κρίμα που δεν έδωσαν περισσότερο χρόνο στο παιχνίδι εφόσον παίζει καλά

    75%
    https://www.metacritic.com/game/playstation-5/synapse

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οχι εχει κυκλοφορησει κανονικα. Η προσφορα του 10% ληγει στις 4/7.
    Είχα χάσει επαφή τις τελευταίες μέρες. Θα τσεκάρω να δω τιμή μετά.
    Το πήρες;
    .

  8. #7
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οχι εχω πολυ πραγμα να παιξω ηδη. Αμα τελειωσω αυτα που εχω βλεπουμε. Γενικα παντως βλεπω κι εγω οτι ειναι πολυ μικρο. Αλλα οκ τι να πω μπορει να ειναι τοσο καλο που να ειναι replayable.

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (04-07-2023)

  10. #8
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  11. #9
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οχι εχω πολυ πραγμα να παιξω ηδη. Αμα τελειωσω αυτα που εχω βλεπουμε. Γενικα παντως βλεπω κι εγω οτι ειναι πολυ μικρο. Αλλα οκ τι να πω μπορει να ειναι τοσο καλο που να ειναι replayable.
    Καλα πηγε και αυτο... κλασσικος Δημητρης!

    Λοιπον το πηρα το παιχνιδι μιας και ειμαι σε εναν VR οιστρο επι του παροντος και θελω να δοκιμαζω πραγματα.

    Παιδια το παιχνιδι δεν το προτεινω για αγορα τωρα με τιποτα.

    Ειναι παρα μα παρα πολυ μικρο... συνολικα εκανα 4 runs μονο και εφτασα στο τελευταιο επιπεδο. Το παιχνιδι οσο προχωρας και αναβαθμιζεσαι, γινεσαι πανισχυρος με αποτελεσμα να ειναι πολυ ευκολο. Φανταστειτε εχω ξεκλειδωσει περιπου το 25-30% των abilities και εφτασα ετσι στο τελος του παιχνιδιου σχεδον. Δεν εχω παιξει καν 2 ωρες γεματες...

    Ο λογος που δεν εβγαλε ντεμο η Σονυ ειναι οτι αν εβγαζε θα ηταν ξερω γω το 50% του παιχνιδιου...

    Να πω τα καλα. Το eyte tracking δουλευει παρα πολυ καλα ακομα και σε εμενα και οι τηλεκινητικες δυναμεις ειναι απολαυστικες. Το παιχνιδι χρησιμοποιει τα adaptive triggers παρομοια με το Returnal. Δηλαδη πιεζεις λιγο την σκανδαλη μεχρι το πρωτο σταδιο (σε φρεναρει το μοτερακι) και αρπαζεις ενα εκρηκτικο βαρελι, πιεζεις τερμα την σκανδαλη (και σφιγγει εντυπωσιακα το χερι σου in game) και λιωνεις το βαρελι προκαλωντας εκρηξη. Ειναι απολαυση. Μπορεις ακομα και να κανεις ζογγλερικα με τα αντικειμενα μεσω τηλεκινησης, τοσο καλα λειτουργει το eye tracking.

    Υπαρχουν παρα πολλες αναβαθμισεις και πολλοι τροποι να ξεπαστρεψεις τους εχθρους σου. Ακομα δεν εχω δει πολλα απο αυτα. Τα γραφικα ειναι καθαρα, δεν ενιωσα ιδιαιτερο reprojection, και το artstyle ειναι ωραιο και με αρκετη λεπτομερια.

    Ηχος επισης καλος, η φωνη του David Hayter ειναι λες και ακουω τον Solid Snake στο παιχνιδι και γενικα σαν παραγωγη τεχνικα εχει στοιχεια ΑΑΑ επιπεδου.

    Τα αρνητικα ομως ειναι αρκετα που δεν γινεται να μην αναφερθουν ποσο μαλλον οταν το παιχνιδι εχει ενα θα ελεγα αρκετα διθυραμβικο hype που ΙΜΟ δεν δικαιολογειται.

    Εκτος απο το πολυ μικρο μεγεθος που ηδη ανεφερα, ολοι οι επιμερους τομεις εχουν θεματα.

    Ενω οι τηλεκινηση ειναι απολαυση, τα shooting mechanics δεν ειναι καλα. Το reloading δεν με πειθει, μακαρι να ηταν ρεαλιστικο δεν νομιζω οτι θα δημιουργουσε προβλημα στην εμπειρια και τα οπλα γενικα ειναι αδιαφορα, φαινεται οτι δεν δουλευτηκαν ιδιαιτερως απο την ομαδα.

    Τα γραφικα ειναι ωραια, αλλα απαξ και ειδες την πρωτη πιστα, τις ειδες κυριολεκτικα ολες... δεν υπαρχει καποια καλλιτεχνικη διαφορα, μονο το layout αλλαζει και 2-3 λεπτομεριες.

    Ολοι κι ολοι στο παιχνιδι ειναι 4 τυποι εχθρων. Οχι 4 τυποι που εχουν και αλλες παραλλαγες απο πισω τους ο καθενας. 4 εχθροι. Σκετο. Με ολες αυτες τις δυνατοτητες θα επρεπε να υπηρχε μεγαλυτερη ποικιλια στον τομεα αυτον.

    Γενικα ξερω οτι χρησιμοποιειται αρκετα ο ορος στο VR, αλλα ειναι αληθεια οτι στο Synapse δεν μπορω παρα να το πω glorified demo/tech demo... Υπαρχουν βασεις για κατι δυνατο, το eye tracking ειναι παρα πολυ καλο, αλλα θελει δουλεια σε ολα τα υπολοιπα.

    Θα ελεγα να περιμενετε σε καποιο sale εκτος και αν ειστε αχαιρευτοι σαν κι εμενα!

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dragonpaul (10-07-2023),Error Flynn (10-07-2023),PDS (10-07-2023),toninio (11-07-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •