Παιδια το Resident 1-2 (τα οποια εχω παιξει) δεν ηταν τοσο horror οσο πολλοι εχουμε στο μυαλο μας. Μπορει να ηταν απο τα πρωτα του ειδους αλλα το παιχνιδι ηταν περισσοτερο puzzle και survival oriented και πολυ λιγοτερο horror. Η διαφορα φυσικα ειναι οτι τοτε ειμασταν πιτσιρικαδες και τα βιντεοπαιχνιδια ηταν σε αλλη φαση και τα βιωναμε διαφορετικα. Ιδιως το 2 ειχε πολυ πιστολιδι.

Παντως απο αυτα που διαβαζω μια χαρα ειναι απο horror το 8 απλα βαλανε και περισσοτερη δραση αλα Resi 4 για να διευρηνουν το κοινο.

Βεβαια βλεπω λενε ειναι 11 ωρες το παιχνιδι? Πραγματικα παρα πολυ μικρο μου ακουγεται. Αυτο ειναι με τυχον side missions ή μονο main story?

Κατι αλλο σχετικα με τον ορισμο "horror" και πως ο καθενας το ερμηνευει αυτο το πραγμα στο μυαλο του. Αλλος αναζηταει να τρομαξει σε φαση jump scare, αλλος αναζηταει την αγωνια, αλλος το creepy και unsettling σκηνικο, αλλος το ψυχολογικο κλπ.



Προσωπικα για τα γουστα μου δεν υπαρχει χειροτερο "horror" στοιχειο απο αυτο του jump scare. Το θεωρω μιας φθηνοτατη, πολλες φορες γελοια εντελως τακτικη που κατα 99% των περιπτωσεων σπαει το immersion και δεν σεβεται την νοημοσυνη μου. Ξερετε για τι μιλαω... για το παντελως αθορυβο ζομπι που την τελευταια στιγμη πεταγεται απο το πουθενα. Για τον τυπο που καθεται στη μεση του δρομου και ξαφνικα εμφανιζεται μια νταλικα απο το πουθενα που κορναρει το τελευταιο δευτερολεπτο.

Αυτο το πραγμα το σιχαινομαι. Δεν ειναι καν horror. Ειναι ενα απλο παιδικο "ΜΠΟΥ". Και δυστυχως καποιο resident που ειχα παιξει τελευταια το εκανε σε τοσο υπερβολικο βαθμο αυτο που το παρατησα στη μεση. Δεν θυμαμαι ποιο ηταν αυτο. Γενικα τα jump scares δεν καταλαβαινω γιατι τα χρησιμοποιουν τοσο πολυ. Τα βλεπω συνεχεια ακομα και σε παιχνιδια που δεν τους αρμοζει καθολου. Δεν ξερω αν το village ειναι τετοιο στυλ, αν κρινω παντως απο αυτα που διαβαζα για το Resident 7, αλλα και το demo του 8, μια χαρα θα τα κουβαλαει και αυτο...

Και ναι. Φουλ jump scares ηταν και τα πρωτα Resident. Αλλα οκ, τοτε το δικαιολογεις γιατι ηταν απο τα πρωτα στο ειδος τους. Τα βιντεοπαιχνιδια εχουν απο τοτε προχωρησει παρα πολυ.