Page 10 of 16 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 181 to 200 of 317

Thread: Resident Evil 8: Village [+VR]

  1. #181
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια το Resident 1-2 (τα οποια εχω παιξει) δεν ηταν τοσο horror οσο πολλοι εχουμε στο μυαλο μας. Μπορει να ηταν απο τα πρωτα του ειδους αλλα το παιχνιδι ηταν περισσοτερο puzzle και survival oriented και πολυ λιγοτερο horror. Η διαφορα φυσικα ειναι οτι τοτε ειμασταν πιτσιρικαδες και τα βιντεοπαιχνιδια ηταν σε αλλη φαση και τα βιωναμε διαφορετικα. Ιδιως το 2 ειχε πολυ πιστολιδι.

    Παντως απο αυτα που διαβαζω μια χαρα ειναι απο horror το 8 απλα βαλανε και περισσοτερη δραση αλα Resi 4 για να διευρηνουν το κοινο.

    Βεβαια βλεπω λενε ειναι 11 ωρες το παιχνιδι? Πραγματικα παρα πολυ μικρο μου ακουγεται. Αυτο ειναι με τυχον side missions ή μονο main story?

    Κατι αλλο σχετικα με τον ορισμο "horror" και πως ο καθενας το ερμηνευει αυτο το πραγμα στο μυαλο του. Αλλος αναζηταει να τρομαξει σε φαση jump scare, αλλος αναζηταει την αγωνια, αλλος το creepy και unsettling σκηνικο, αλλος το ψυχολογικο κλπ.

    Προσωπικα για τα γουστα μου δεν υπαρχει χειροτερο "horror" στοιχειο απο αυτο του jump scare. Το θεωρω μιας φθηνοτατη, πολλες φορες γελοια εντελως τακτικη που κατα 99% των περιπτωσεων σπαει το immersion και δεν σεβεται την νοημοσυνη μου. Ξερετε για τι μιλαω... για το παντελως αθορυβο ζομπι που την τελευταια στιγμη πεταγεται απο το πουθενα. Για τον τυπο που καθεται στη μεση του δρομου και ξαφνικα εμφανιζεται μια νταλικα απο το πουθενα που κορναρει το τελευταιο δευτερολεπτο.

    Αυτο το πραγμα το σιχαινομαι. Δεν ειναι καν horror. Ειναι ενα απλο παιδικο "ΜΠΟΥ". Και δυστυχως καποιο resident που ειχα παιξει τελευταια το εκανε σε τοσο υπερβολικο βαθμο αυτο που το παρατησα στη μεση. Δεν θυμαμαι ποιο ηταν αυτο. Γενικα τα jump scares δεν καταλαβαινω γιατι τα χρησιμοποιουν τοσο πολυ. Τα βλεπω συνεχεια ακομα και σε παιχνιδια που δεν τους αρμοζει καθολου. Δεν ξερω αν το village ειναι τετοιο στυλ, αν κρινω παντως απο αυτα που διαβαζα για το Resident 7, αλλα και το demo του 8, μια χαρα θα τα κουβαλαει και αυτο...

    Και ναι. Φουλ jump scares ηταν και τα πρωτα Resident. Αλλα οκ, τοτε το δικαιολογεις γιατι ηταν απο τα πρωτα στο ειδος τους. Τα βιντεοπαιχνιδια εχουν απο τοτε προχωρησει παρα πολυ.

  2. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (11-05-2021)

  3. #182
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εντάξει αυτό με την ώρα δεν χρειάζεται να το κοιτάτε γιατί όντως είναι μικρά αν τα πας speed Run αλλά όταν παίζεις κανόνικα θέλει αρκετό ψάξιμο κ χρόνο.
    Οσο για τα παλιά ποιο πολύ τα γούσταρα με τα έξυπνα puzzle πάρα το έξτρα horror που έχουν τα καινούργια, δεν θα ξεχάσω ποτέ στο δύο τα σάλια που ήρθαν από το ταβάνι κ το σπάσιμο από το παράθυρο, μου είχαν κόψει το αίμα

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  4. #183
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Valkyre, άλλο τρόμος άλλο φόβος.

    Στα πλαίσια του τρόμου, είναι και το τρόμαγμα.
    Ούτε σε εμένα μου αρέσει το jump scare γιατί είναι στιγμιαίο ξάφνιασμα (τρόμαγμα δηλαδή στην ελληνική). Αυτό όμως δεν το αφαιρεί ως εργαλείο "τρόμου".

    Θα συμφωνήσω επίσης ότι πολλοί (ίσως κι εγώ) έχουμε εσφαλμένη ανάμνηση των παλιών RESI, διότι τα βιώναμε με τα μάτια των 20-κάτι ετών (21 ήμουν όταν βγήκε το RESI και λόγω ηλικίας δεν με τρόμαζε καθόλου, αλλά με άγχωνε).
    Είναι το περίφημο mind exercise "you really can't return home"........γιατί ως "σπίτι" θυμάσαι τον κόσμο όπως τον έβλεπες με τα παιδικά μάτια, πχ. η διαδρομή από το σπίτι ως το περίπτερο σου φαινόταν τεράστια, ενώ τώρα ως 45άρης σου φαίνεται πολύ μικρή........χώρια κιόλας οτι δεν υπάρχει καν το περίπτερο.
    Εξ ου και η φράση.

    Όπου "σπίτι" μπορούμε να βάλουμε "RESI 1-2-3".

    Το ότι έχουν προχωρήσει τα παιχνίδια πάρα πολύ δεν το αμφισβητώ.

    Καταλαβαίνεις από εδώ και πέρα ότι ανοίγουμε την κουβέντα πολύ πέραν της RESI σειράς (RESI λεγόταν παλιά, μόνο και μόνο ότι πλέον αναφερόμαστε ως "RE" δείχνει το χάσμα γενεών!).....και το πάμε σε ανάλυση ψυχολογίας, ηλικίας και νεαρής και αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας που βιώνουμε την αίσθηση του "άγχους".

    Από εκεί και πέρα, αυτό που ήθελα να μεταφέρω στους υπόλοιπους συνφορουμίτες χωρίς σπόιλερ, που ταλαντεύονται αν θα αγοράσουν ή όχι το παιχνίδι..........

    .........είναι ότι στα "ψιλά γράμματα" μερικών review όντως διαβλέπεις ότι και ο reviewer έχει αυτήν την ταλάντευση.

    Είναι δύσκολες οικονομικά οι εποχές και τα 70άρια-80άρια δεν είναι εύκολη απόφαση να τα σκάσεις για ένα παιχνίδι.

    Ο λάτρης θα τα σκάσει έτσι κι αλλιώς (όπως θα κάνω εγώ ας πούμε στο GTA6 χωρίς να διαβάσω κανένα review, είναι ειλημμένη απόφαση).

    Εκείνος όμως που είναι σκεπτικός............ε, αυτό το άτομο ή άτομα ήθελα να ενημερώσω χωρίς σπόιλερ.

    Όσο για τις ώρες, οι reviewers κάνουν λόγο για 11-12 ώρες έχοντας κάνει όσα πιο πολλά σου "επιτρέπει" το παιχνίδι να κάνεις.......γιατί όπως περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ υπάρχουν σημεία στην εξέλιξη που άπαξ και τα περάσεις δεν μπορείς να τα επισκεφτείς ξανά.
    Θυμάμαι μάλιστα έναν reviewer που είπε "μου πήρε περίπου 12 ώρες, έχοντας εσκεμμένα αποφύγει να πάω στο σπίτι παρόλο που το παιχνίδι με 'έσπρωχνε' σε αυτό, γιατί ήθελα να εξερευνήσω, να ψάξω, να ολοκληρώσω οτιδήποτε πριν φτάσω στο σπίτι".
    Νομίζω ότι αυτή η πρόταση είναι ενδεικτική της διάρκειας.
    Last edited by Lefteris_X; 07-05-2021 at 12:15.

  5. #184
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μα δεν ηθελα με το ποστ μου να σχολιασω οτι κατι εκανες εσφαλμενα στο προηγουμενο μηνυμα σου. Πιο πολυ ηθελα να σχολιασω το θεμα του τι μπορει να θεωρει horror Ο καθενας και ποσο διαφορετικο ειναι αυτο που ζηταει απο εναν αλλο.

    Αν το παιχνιδι ειναι μονο 11-12 ωρες ειναι μικρο. Θα πρεπει να ειναι exceptional αυτες οι ωρες για να μπορεσει να δικαιολογησει το κοστος.

    Btw το παιχνιδι στο Σκρουτζ το βλεπω να το εχουν στα 56 ευρω αυτη τη στιγμη.

  6. #185
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά χθες που κατέβηκε το παιχνίδι στα πρόσθετα είχε το Trauma pack που ένας θεός ξέρει τι ακριβώς περιέχει αλλά μου έβγαζε ταυτόχρονα download και του ps5 αλλά και του ps4 οπότε την ps4 την ακύρωσα. Κανονικά όμως δεν θα έπρεπε να κατεβάσει μόνο του Ps5?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #186
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, τότε χίλια σόρρυ! Λάθος σε ερμήνευσα λολ.

    Το παιχνίδι απ' όσο έχω διαβάσει τόσες ώρες είναι.

    Άντε θες να το τραβήξεις από τα μαλλιά και να κάθεσαι σταθερός να απολαμβάνεις τα γραφικά; (που κι αυτό το κάνω πάρα πολλές φορές στα παιχνίδια / ξέρω ότι κι εσύ το ίδιο κάνεις!)

    Άντε να το πάμε στις 13 ώρες.
    Να το πάμε στις 14 ώρες; Άντε πες το πάμε στις 14.

    Στις 15 ώρες με τίποτα δεν μπορούμε να το πάμε όμως.

    Εδώ έρχεται η προηγούμενη κριτική μου: πόσο exceptional να είναι το RESI 8, που να προσφέρει γεμάτες εμπειριών ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΦΑΝΑΤΙΚΟ (που κάθε δευτερόλεπτο του παιχνιδιού είναι εκστασιασμένος) αλλά στον μέσο gamer που του "σκέτο" του αρέσουν τα RESI;

    Αν ήταν όντως τόσο exceptional, πιστεύω ότι θα διαβάζαμε διθυράμβους για το παιχνίδι, θα ακούγαμε λεξούλες όπως "Game of the Year", γενικώς θα είχε γίνει πολύς ντόρος με το εξέψιοναλισμ (καλή λέξη; λολ) που πλημμηρίζει ο τίτλος.

    Όταν πριν από 100 έτη φωτός είχαμε βαθμολογίες με άριστα το 100, αυτό το παιχνίδι θα έπαιρνε 77 έως 83 βαθμολογία με συνοδευτική ατάκα του αρθρογράφου (που πάντα συνόδευε την τελική βαθμολογία) "Must buy για τους λάτρεις. Για τους υπόλοιπους είναι ένα καλό παιχνίδι, που θα μπορούσε να ήταν καλύτερο. Αγοράστε το αν σας αρέσει το είδος του horror-action-survival, λόγω όμως της σύντομης διάρκειας, πάρτε το σε χαμηλότερη τιμή."

  8. #187
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post


    Οπότε μην το γενικεύουμε με την κοινότητα του εξωτερικού, αναφέρθηκα για συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα ότι δεν "μπορούν" να είναι αντικειμενικοί διότι είναι πραγματικοί λάτρεις της σειράς.
    Αρχικα δεν καταλαβα οτι αναφερεσαι μονο σε εμας εδω, αλλα και παλι θεωρω οτι εχουν γραφτει και πολυ κακες κριτικες εδω μεσα απο fans του franchise (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) απο εποχες Resi 5 και 6 που εχει πεσει απιστευτο κραξιμο απο πολλα μελη μεχρι και πολυ πολυ προσφατα με το RE 3 Remake οπου και παλι συντεταγμενα ασκηθηκε κριτικη για τη διαρκεια και τις αλλαγες που εγιναν στο original. Μια χαρα αντικειμενικοι μπορουμε να ειμαστε, το εχουμε κανει ουκ ολιγες φορες αλλωστε (για εδω μεσα παντα μιλαω).
    Το village μολις κυκλοφορησε οποτε θα πρεπει να δουμε και αλλους χρηστες να το παιζουν και να πουν τη γνωμη τους, ειναι πολυ νωρις ακομα. Προσωπικα θα τις διαβασω ολες και δεν θεωρω οτι επειδη ειναι λατρεις της σειρας δεν μπορουν να ειναι αντικειμενικοι, ισα ισα πολλες φορες ειναι και πιο αυστηροι γι αυτον ακριβως το λογο. Δεν μου προκυπτει κατι τετοιο απο σχολια σε προηγουμενες κυκλοφοριες στο δικο μας φορουμ.
    Ειδα ενα εκτενες video review, το παιχνιδι ειναι ξεκαθαρα πιο action απο το VII, τα περισσοτερα reviews το συγκρινουν με το 4 που ειχε πολυ action αλλα και μια καλη ισορροπια με τα υπολοιπα στοιχεια του franchise. Θα το παιξω σιγουρα, δεν ειναι ομως προτεραιοτητα μου αυτη τη στιγμη.


  9. #188
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ε, τώρα βρε hakoo συγνώμη δηλαδή, θέλεις να με κάνεις να ονοματίσω;

    Ναι, δεν είναι όλοι εδώ μέσα υποκειμενικοί.

    Ναι, δεν θέλω να ονοματίσω γιατί καταλαβαίνω την αγάπη που έχουν 1-2-3 άτομα σε αυτή τη σειρά.

    Πως δηλαδή να εκφραστώ ευγενικά και συνάμα χωρίς να ονοματίσω;

    Οι κριτικές που λες ότι ασκήθηκαν στο RESI 5-6 ήταν πολλά χρόνια πίσω και αυτά τα μέλη δεν ήταν εδώ, όπως επίσης και στο RESI 3 remake που ήταν εδώ είχαν πάλι θετική-biased άποψη.

    Πως μπορώ λοιπόν - χωρίς να ονοματίσω (γιατί είναι μια χαρά παιδιά) - στο αρχικό μου ποστ να πω "σας μεταφέρω κάποια facts, αλλά μην πεταχτείτε εσείς που ξέρετε ποιους εννοώ να πείτε το αντίθετο από τα facts, γιατί γνωρίζω το πόσο πολύ αγαπάτε την σειρά"...........και ταυτόχρονα να διατηρήσω την ανωνυμία τους/να μην γίνω αγενής;

  10. #189
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν υπαρχει κανενας λογος να ονοματισεις και δεν εχει και νοημα αν θες τη γνωμη μου. Σε φορουμ ειμαστε, σιγουρα θα υπαρχει και κοσμος που no matter what θα το παιξει και θα του αρεσει, το αν καποιος ειναι αντικειμενικος η δικαιολογει το γιατι του αρεσει η δεν του αρεσει φαινεται απο τα post. Ουτε αναλυση χρειαζεται και ειναι και δικαιωμα του να ειναι ακομα και biased, δεν ειμαστε ειδησεoγραφικο site.
    Απο κει και περα φαινεται ποιος δικαιολογει η οχι μεσα απο τα posts και ειτε πειθει ειτε δεν πειθει.
    Επισης κι εσυ την αισθηση σου μεταφερεις απο αυτα που ειδες/διαβασες, δεν μεταφερεις facts οπως δεν μπορει να μεταφερει κανεις μας facts αν δεν το παιξει.
    Εκτος αν εννοεις facts τη μικρη διαρκεια η το zero replayability, δεκτο εννοειται αλλα δεν ειναι κατι καινουριο για τη σειρα.
    Ενα θα σου πω, με θυμαμαι πιτσιρικι στο psone να κανω σχεδον ολοκληρο playthrough στο original Resi χωρις memory card, μιλαμε για αστεια διαρκεια του στυλ 6 ωρες.


  11. #190
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Φακτς εννοώ γεγονότα as in είναι όντως γραμμένα και κατατεθειμένα στα άρθρα.

    Από εκεί και πέρα όλα είναι υποκειμενικά, καθώς αν θέλεις να δούμε την ρίζα όλων των απόψεων εκ φύσεως οι άνθρωποι δεν είμαστε αντικειμενικοί. Μόνο τα άψυχα αντικείμενα είναι.

    Αν δεν ερμήνευσες στο αρχικό μου ποστ ότι μετέφερα αυτά τα φακτς και παράλληλα είπα «ας μην πεταχτούν οι γνωστοί άγνωστοι που υπεραγαπούν την σειρά» (διότι αναμενόμενο είναι η συζήτηση να αποπροσανατολιστεί), ε, δεν μπορώ να στο αναλύσω περαιτέρω. Αρκεί ως εδώ, πιστεύω ότι συνεννοηθήκαμε τουλάχιστον όσο μπορούμε να συνεννοηθούμε.

  12. #191
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Resident Evil 8: Village

    Edit

    Moving on


  13. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (07-05-2021)

  14. #192

    Default

    Τα Resident evil κατ εμέ δεν ήταν ποτέ Horror games.
    Horror Game για μένα ήταν το Silent hill , το Outlast, το evil within etc.



    Το Resi είχε παντα adventure στοιχεία συνδιασμενα με creepy , που σε πολλά παιχνίδια (βασικά στιγμές σε παιχνίδια) έδιναν αντριχιλες, αλλά μέχρι εκει.

    Η σειρά μέχρι και το Resident Evil 4 (για μένα το καλύτερο απ' όλα) πήγαινε εξαιρετικά, σε κάποια στιγμή αποφάσισε να γίνει cod με έμφαση μόνο στο shooting ( Resi 5 και 6) για να επανέλθει στο σωστό δρόμο με το άψογο Resident evil 7 που για μένα είναι και το μοναδικό που μπορείς να πεις ότι οκ είναι παιχνίδι τρόμου .

    Στο σήμερα η ιδέα παντρεματος του καλύτερου παιχνιδιού από το παρελθόν (Resi 4) με το καλύτερο από το μέλλον (Resi 7) μου άρεσε πολύ στο demo που είδα και περιμένω το γιοκα μου να παίξει astrobot για να το ξεκινήσω και εγώ.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 07-05-2021 at 20:43.

  15. #193
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Λοιπόν λίγο που το ξεκίνησα δεν φαίνεται άσχημο. Η ιστορία δείχνει ενδιαφέρον πάντως. Να ρωτήσω όμως κάτι σε όσους το παίζουν με RT. Η Capcom λέει το fps πάει min 45. Στην αρχή μόλις μπεις στο χωριό εκεί που πρωτο συναντάς το τρακτέρ που βγάζει καπνούς γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το frame rate πέφτει πάρα πολύ. Ούτε 30αρι να ήταν. Μόνο όμως σε εκείνο το σημείο. Μόλις κοιτάω αριστερά δεξιά είναι πολύ αντιληπτό.
    Να είναι έτσι λόγω της πτώσης απο 60? Τι να πω. Τόσο πολύ όμως?

  16. #194

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Λοιπόν λίγο που το ξεκίνησα δεν φαίνεται άσχημο. Η ιστορία δείχνει ενδιαφέρον πάντως. Να ρωτήσω όμως κάτι σε όσους το παίζουν με RT. Η Capcom λέει το fps πάει min 45. Στην αρχή μόλις μπεις στο χωριό εκεί που πρωτο συναντάς το τρακτέρ που βγάζει καπνούς γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το frame rate πέφτει πάρα πολύ. Ούτε 30αρι να ήταν. Μόνο όμως σε εκείνο το σημείο. Μόλις κοιτάω αριστερά δεξιά είναι πολύ αντιληπτό.
    Να είναι έτσι λόγω της πτώσης απο 60? Τι να πω. Τόσο πολύ όμως?
    Έχει θέματα στο performance το παιχνίδι και δυστυχώς η sony αργεί πολύ το VRR support που θα βελτιωνε πολύ την κατάσταση .
    Γενικά το θέμα με το VRR ειδικά στις τηλεοράσεις για τις οποίες έχει ανακοινωθεί κοντά 2 χρόνια τώρα (αλλά παραμενει άφαντο) αρχίζει να γίνεται εξοργίστικο.
    Από χειμώνα σε άνοιξη και από άνοιξη σε καλοκαίρι.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #195
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Λοιπόν λίγο που το ξεκίνησα δεν φαίνεται άσχημο. Η ιστορία δείχνει ενδιαφέρον πάντως. Να ρωτήσω όμως κάτι σε όσους το παίζουν με RT. Η Capcom λέει το fps πάει min 45. Στην αρχή μόλις μπεις στο χωριό εκεί που πρωτο συναντάς το τρακτέρ που βγάζει καπνούς γιατί εμένα μου φαίνεται ότι το frame rate πέφτει πάρα πολύ. Ούτε 30αρι να ήταν. Μόνο όμως σε εκείνο το σημείο. Μόλις κοιτάω αριστερά δεξιά είναι πολύ αντιληπτό.
    Να είναι έτσι λόγω της πτώσης απο 60? Τι να πω. Τόσο πολύ όμως?
    Ειναι πολύ ασταθές το framerate σε εξωτερικούς χώρους με rt on. Είμαι σ ένα σημείο τώρα που είναι τρομερά αντιληπτό και δοκίμασα να το απενεργοποίησω και έχει μεγάλη διαφορα, βασικά πρέπει να είναι locked 60 με rt off. Εγώ προβληματίστηκα λίγο τώρα γιατί με κούρασε με τα drops και ίσως το αφήσω off. Γενικά αρκετά καλό και ατμοσφαιρικό έως τώρα πάντως (έχω γύρω στις 7 ώρες).

  18. #196
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και οι δυο κονσολες εχουν θεμα με το raytracing on με το series x να εχει ενα μικρο προβαδισμα της ταξεως των 4-5 frames. Το θεμα ειναι οτι τα drops φτανουν σε καποιες περιπτωσεις και στις δυο κονσολες να ειναι στα 40-45 frames (εξου και το 45 frames που εχει επισημως δηλωσει η capcom). Θεωρω οτι η Capcom πρεπει πολυ απλα να ριξει την αναλυση στα 1800Ρ ξερω γω ή οσο χαμηλοτερα χρειαζεται, για να λοκαρει το framerate στα 60. Πραγματικα δεν ξερω γιατι δεν το κανουν αυτο το απλουστατο πραγμα. Μιλαμε αν κατι θα σιχαθω σε αυτη τη γενια ειναι τα πιξελς μου φαινεται..

    Εγω παντως αν το επαιρνα το παιχνιδι ασυζητητι θα απενεργοποιουσα το RT.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (08-05-2021),Giannis1979 (08-05-2021)

  20. #197

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Και οι δυο κονσολες εχουν θεμα με το raytracing on με το series x να εχει ενα μικρο προβαδισμα της ταξεως των 4-5 frames. Το θεμα ειναι οτι τα drops φτανουν σε καποιες περιπτωσεις και στις δυο κονσολες να ειναι στα 40-45 frames (εξου και το 45 frames που εχει επισημως δηλωσει η capcom). Θεωρω οτι η Capcom πρεπει πολυ απλα να ριξει την αναλυση στα 1800Ρ ξερω γω ή οσο χαμηλοτερα χρειαζεται, για να λοκαρει το framerate στα 60. Πραγματικα δεν ξερω γιατι δεν το κανουν αυτο το απλουστατο πραγμα. Μιλαμε αν κατι θα σιχαθω σε αυτη τη γενια ειναι τα πιξελς μου φαινεται..

    Εγω παντως αν το επαιρνα το παιχνιδι ασυζητητι θα απενεργοποιουσα το RT.
    Ολοσωστος .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  21. #198
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Και οι δυο κονσολες εχουν θεμα με το raytracing on με το series x να εχει ενα μικρο προβαδισμα της ταξεως των 4-5 frames. Το θεμα ειναι οτι τα drops φτανουν σε καποιες περιπτωσεις και στις δυο κονσολες να ειναι στα 40-45 frames (εξου και το 45 frames που εχει επισημως δηλωσει η capcom). Θεωρω οτι η Capcom πρεπει πολυ απλα να ριξει την αναλυση στα 1800Ρ ξερω γω ή οσο χαμηλοτερα χρειαζεται, για να λοκαρει το framerate στα 60. Πραγματικα δεν ξερω γιατι δεν το κανουν αυτο το απλουστατο πραγμα. Μιλαμε αν κατι θα σιχαθω σε αυτη τη γενια ειναι τα πιξελς μου φαινεται..

    Εγω παντως αν το επαιρνα το παιχνιδι ασυζητητι θα απενεργοποιουσα το RT.
    Συμφωνώ σε όσα γράφεις αλλά λες next gen ρε γμτ, να δω και λίγο RT να χορτάσουν τα ματάκια κάπως. Αλλά μόνο 45fps δεν φαίνεται να είναι. Έχεις την αίσθηση ότι πέφτει πιο χαμηλά. Εννοείται όμως ότι η λύση θα ήταν ή καλύτερο optimization, ή υποστήριξη VRR ή μείωση της ανάλυσης όπως αναφέρεις. Όμως τελικά όσον αφορά τον τεχνικό τομέα στα textures κτλ το αδίκησα. Η RE Engine δείχνει πολύ όμορφη.

  22. #199
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν νομιζω οτι πεφτει κατω απο τα 45-40 fps απο οσο λεει τουλαχιστον το digital foundry. Απλα ισως μετα το frame time να το κανει να φαινεται χειροτερο απο οτι ειναι. Σιγουρα το vrr θα βοηθουσε αλλα ΙΜΟ δεν ειναι λυση αυτη, δηλαδη να ελπιζεις οτι αυτο θα σου σουλουπωσει ενα κακο framerate. Και εννοειται πρεπει να λαβουμε υποψιν οτι vrr tvs εχει ελαχιστος κοσμος. Οποτε οχι. Πρεπει να ριξουν την αναλυση ή να κανουν καλυτερο optimization. Το ολο «next gen»€ σκηνικο εμενα προσωπικα δεν μου λεει κατι. Το τι ειναι πραγματικα next gen δεν θα μου το πει ενα συγκεκριμενο feature set ετσι ξερα. Δες πχ το God of War του ps4. RT ξε RT αυτο το πραγμα δειχνει τοσο καλο ακομα και σημερα που και μονο η προσθηκη 60fps το κανει να φαινεται καλυτερο απο πολλα RT «next gen» games εκει εξω.

    Το τι πραγματικα κανει το hardware μας θα το δουμε απο τα exclusives. Παρολαυτα εγω απο την αρχη σας ελεγα οτι το Resi 8 ειναι πολυ ομορφο παιχνιδι και δεν θεωρω οτι ιδιως το RT στο συγκεκριμενο τιτλο προσφερει κατι ιδιαιτερο. Ακομα και απο αναλυσεις απο τα γνωστα sites αυτο λενε οτι το RT ειναι πολυ subtle.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (08-05-2021),mihalis13 (09-05-2021)

  24. #200

    Default

    Λοιπόν πρέπει να πω με όσο γίνεται αντικειμενική κρίση 2 λόγια για το παιχνίδι.
    ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΣ!
    Αν αυτό που παίζω τώρα με καλύψει και με "χορτάσει" σαν διάρκεια θα είναι για μένα το καλύτερο Resi ever.

    Το παιχνίδι σε σπρώχνει να το εξερευνήσεις.
    Το σύστημα του χάρτη πολύ βολικό και έξυπνο και σε βοηθάει να γνωρίζεις πριν φύγεις από κάθε δωμάτιο αν έχεις αφήσει κάποιο αντικείμενο η θησαυρό μέσα.

    Το πάω αργά και εξερευνώ τα πάντα μαζεύοντας Resourses (αυτή τη στιγμή έχω 100 σφαίρες στο handgun και 35 στην καραμπίνα) γιατί πραγματικά είναι απολαυστικό να το κάνεις.

    Οι επιθέσεις των εχθρών είναι πανέξυπνες και πολλοί θα καταφέρουν να κάνουν ένα μικρό γεύμα.

    Το ίδιο και το animation και του χαρακτήρα και των βαμπιρ- λυκανθρώπων.
    Άψογο!
    Στον οπτικό τομέα το παιχνίδι είναι πανέμορφο αλλά αυτά τα ξαναειπαμε.

    Στο θέμα frame rate όντως όπως είπε ο Δημήτρης δεν πέφτει κάτω από 45 frames και στις 3 ώρες που έχω παίξει άντε να έγινε 2 φορές.
    Μικρά frame drops υπάρχουν υπάρχει όμως και σημαντική διαφορά στο image quality με το RT on .

    Οπότε εγώ προσωπικά θα πάρω τον δύσκολο δρόμο και θα το αφήσω έτσι.

    @Valkyre διαφωνώ με την αντίληψη ότι next gen θα δούμε από τα exclusives.
    Πρέπει να δούμε από όλους και ας είναι πολύ καλύτερα τα exclusives.

    Next gen είναι πολλά πράγματα οχι μόνο τα γραφικά.
    Είναι το RT είναι τα 120 FPS είναι τα adaptive Triggers κλπ.
    Διαφωνώ απλά σαν αντίληψη νομίζω πρέπει να ζητάμε και να περιμενουμε πράγματα από όλους.
    Πολύ πιθανόν να επαληθευτείς απλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω .

    Για το God of war συμφωνώ απόλυτα!
    Τα 60 FPS το μεταμόρφωσαν στην κυριολεξία και ισοπεδώνει οπτικά πολλά "next gen" παιχνίδια .

    Αυτά από μένα συνεχίστε ότι κάνετε να βυθιστω ξανά στους εφιάλτες μ



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 09-05-2021 at 01:09.

Page 10 of 16 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •