Page 9 of 16 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 161 to 180 of 317

Thread: Resident Evil 8: Village [+VR]

  1. #161

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    Μην το τερματισεις κιόλας όπως πας .. lol ��
    Έριξα αρκετά playthrough σήμερα και στα 2 demo το απόγευμα.
    Το castle ρίχνει σαγόνια στην κυριολεξία.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #162
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Έριξα αρκετά playthrough σήμερα και στα 2 demo το απόγευμα.
    Το castle ρίχνει σαγόνια στην κυριολεξία.
    Μη το παιξεις καθολου. Περιμενε την αναποφευκτη VR version. Παρε VR η νοικιασε το και ευχαριστησε με (η βρισε με ) μετα.

    Παντως θα ειναι μια πολυ ιδιαιτερη εμπειρια που θα την θυμασαι οπως και να το κανεις.

    Εγω δεν θα το αγγιξω μεχρι να ανακοινωσουν VR version.
    .

  3. #163

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μη το παιξεις καθολου. Περιμενε την αναποφευκτη VR version. Παρε VR η νοικιασε το και ευχαριστησε με (η βρισε με ) μετα.

    Παντως θα ειναι μια πολυ ιδιαιτερα εμπειρια που θα την θυμασαι οπως και να το κανεις.

    Εγω δεν θα το αγγιξω μεχρι να ανακοινωσουν VR version.
    Δε γίνεται Βάγγο το έχω αγοράσει ήδη στο PS5.
    To Resi είναι το αγαπημένο μου franchise δε μπορώ να αντισταθώ με τίποτα .
    Το VR με ενδιαφέρει αφάνταστα πολύ μόλις βγει PSVR2 θα το πάρω κατευθείαν και εννοείται θα παίξω όλο το παιχνίδι ξανά με VR.


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 03-05-2021 at 04:00.

  4. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (03-05-2021)

  5. #164
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δε γίνεται Βάγγο το έχω αγοράσει ήδη στο PS5.
    To Resi είναι το αγαπημένο μου franchise δε μπορώ να αντισταθώ με τίποτα .
    Το VR με ενδιαφέρει αφάνταστα πολύ μόλις βγει PSVR2 θα το πάρω κατευθείαν και εννοείται θα παίξω όλο το παιχνίδι ξανά με VR.


    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αχ πανάθεμά το. Μία από τα ίδια. Παρόλο που ξενέρωσα διότι το περίμενα πιο όμορφο, ακόμη σκέφτομαι την προ παραγγελία και μάλιστα την deluxe. Είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.

    Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να δούμε reviews πριν την ημέρα κυκλοφορίας?

    Ελπίζω να είναι μεγάλο σε διάρκεια.

  6. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    Giannis1979 (04-05-2021)

  7. #165

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Αχ πανάθεμά το. Μία από τα ίδια. Παρόλο που ξενέρωσα διότι το περίμενα πιο όμορφο, ακόμη σκέφτομαι την προ παραγγελία και μάλιστα την deluxe. Είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.

    Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να δούμε reviews πριν την ημέρα κυκλοφορίας?

    Ελπίζω να είναι μεγάλο σε διάρκεια.
    Θα σου αρέσει μην ανησυχείς .
    Έπαιξες το demo του castle ?
    Mix Resi 4 με Resi 7.
    Epic.
    Το village demo έκανε ζημιά και μας οδήγησε σε λάθος συμπεράσματα γιατί δεν ειναι τόσο λεπτομερή τα εξωτερικά περιβάλλοντα μάλλον γιατί είναι το χιόνι που καλύπτει τα περισσότερα .
    Τώρα θα μου πεις δεν έπρεπε να είναι καλύτερο το χιονι και οι υφές των εξωτερικών κτηριων και των δέντρων?
    Ναι έπρεπε.
    Μέσα στο κάστρο και γενικά μέσα σε οποιαδήποτε κτήριο που πρέπει να δεις λεπτομέρεια η δουλειά που έχουν κάνει είναι εκθαμβωτική.
    Το αίμα όταν πυροβόλας τα βαμπίρ , τα αίματα στο όπλο και στα χέρια σου όταν τραυματίζεσαι, οι χαρακτήρες τα πάντα όλα είναι οπτική πανδαισία .
    Αν δεν νιώθεις σίγουρος περίμενε αλλά θα δεις ότι θα σου αρέσει .

    Σου βάζω 2 in game photos που πήρα screenshot , τις κατέβασα uncompressed από το xbox app αλλά εδώ θα φάνε μεγάλο downgrade.
    Μια ιδέα όμως πιστεύω θα την πάρεις .

    Όταν έβλεπα live αυτά τα στιγμιότυπα μου έπεσαν τα σαγόνια στο πάτωμα.
    Και οι 2 φωτό είναι πάνω σε motion η πρώτη σε Reloading και η δεύτερη η συγκεκριμένη κοπέλα () έτρεχε κατά πάνω μου με 300χλμ/ώρα και το ότι την έπιασα εκεί ακριβώς πριν με δαγκασει ήταν καθαρή τύχη.
    Την ώρα του gameplay δεν προλαβαίνεις να δεις καλά καλά ούτε τη μούρη της όχι τα άψογα σχεδιασμένα έντομα πάνω της.
    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 04-05-2021 at 05:23.

  8. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (04-05-2021)

  9. #166
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Θα σου αρέσει μην ανησυχείς .
    Έπαιξες το demo του castle ?
    Mix Resi 4 με Resi 7.
    Epic.
    Το village demo έκανε ζημιά και μας οδήγησε σε λάθος συμπεράσματα γιατί δεν ειναι τόσο λεπτομερή τα εξωτερικά περιβάλλοντα μάλλον γιατί είναι το χιόνι που καλύπτει τα περισσότερα .
    Τώρα θα μου πεις δεν έπρεπε να είναι καλύτερο το χιονι και οι υφές των εξωτερικών κτηριων και των δέντρων?
    Ναι έπρεπε.
    Μέσα στο κάστρο και γενικά μέσα σε οποιαδήποτε κτήριο που πρέπει να δεις λεπτομέρεια η δουλειά που έχουν κάνει είναι εκθαμβωτική.
    Το αίμα όταν πυροβόλας τα βαμπίρ , τα αίματα στο όπλο και στα χέρια σου όταν τραυματίζεσαι, οι χαρακτήρες τα πάντα όλα είναι οπτική πανδαισία .
    Αν δεν νιώθεις σίγουρος περίμενε αλλά θα δεις ότι θα σου αρέσει .

    Σου βάζω 2 in game photos που πήρα screenshot , τις κατέβασα uncompressed από το xbox app αλλά εδώ θα φάνε μεγάλο downgrade.
    Μια ιδέα όμως πιστεύω θα την πάρεις .

    Όταν έβλεπα live αυτά τα στιγμιότυπα μου έπεσαν τα σαγόνια στο πάτωμα.
    Και οι 2 φωτό είναι πάνω σε motion η πρώτη σε Reloading και η δεύτερη η συγκεκριμένη κοπέλα () έτρεχε κατά πάνω μου με 300χλμ/ώρα και το ότι την έπιασα εκεί ακριβώς πριν με δαγκασει ήταν καθαρή τύχη.
    Την ώρα του gameplay δεν προλαβαίνεις να δεις καλά καλά ούτε τη μούρη της όχι τα άψογα σχεδιασμένα έντομα πάνω της.
    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν έπαιξα κανένα demo γιατί ήθελα να το δω μια και καλή και δεν είχα και τον χρόνο στα πρώτα demo έτσι όπως τα έδωσαν. Οι φωτογραφίες δείχνουν ωραίες όντως. Αλλά όπως είπα από αυτά που είδα έστω και λίγο και γενικότερα όσα ακούστηκαν ξενέρωσα. Έλα όμως που το RE είναι μοναδικό όπως και να το κάνουμε. Τουλάχιστον να είναι μεγάλο σε διάρκεια ώστε να αξίζει τα χρήματα που θα δώσουμε. Κάτι άλλο. Το Trauma pack τι στην ευχή είναι και ζητάνε 10ρικάκι παραπάνω?
    Last edited by cocous; 04-05-2021 at 11:06.

  10. #167

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Δεν έπαιξα κανένα demo γιατί ήθελα να το δω μια και καλή. Οι φωτογραφίες δείχνουν ωραίες όντως. Αλλά όπως είπα από αυτά που είδα έστω και λίγο και γενικότερα όσα ακούστηκαν ξενέρωσα. Έλα όμως που το RE είναι μοναδικό όπως και να το κάνουμε. Τουλάχιστον να είναι μεγάλο σε διάρκεια ώστε να αξίζει τα χρήματα που θα δώσουμε. Κάτι άλλο. Το Trauma pack τι στην ευχή είναι και ζητάνε 10ρικάκι παραπάνω?
    Ναι συμφωνώ απόλυτα .
    Για το Trauma pack που λες δεν έχω ιδέα γιατί γενικά δεν ασχολούμαι με DLC.
    Καμμιά φορά μπορεί να πάρω μόνο αν τα πετύχω τιμή χώμα όπως πχ του witcher

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #168
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ναι συμφωνώ απόλυτα .
    Για το Trauma pack που λες δεν έχω ιδέα γιατί γενικά δεν ασχολούμαι με DLC.
    Καμμιά φορά μπορεί να πάρω μόνο αν τα πετύχω τιμή χώμα όπως πχ του witcher

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Πιο πολύ σκέφτομαι μην τυχόν και δώσουν extra περιεχόμενο όπως είχαν κάνει με το 7.
    Αλλιώς αν είναι μόνο αντικείμενα δεν με πείθει τόσο.

  12. #169

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πιο πολύ σκέφτομαι μην τυχόν και δώσουν extra περιεχόμενο όπως είχαν κάνει με το 7.
    Αλλιώς αν είναι μόνο αντικείμενα δεν με πείθει τόσο.
    Εγώ πάντως πήρα τη standard έκδοση , και μετά βλέπουμε.
    Ούτε στο 7 πήρα κανένα Dlc εκτός από ένα που έδωσαν τσάμπα .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #170
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πολυ καλα τα παει στα reviews μεχρι τώρα

    https://opencritic.com/game/10995/re...village/charts

  14. #171
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ανέβηκαν τα reviews

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. #172

    Default

    Μολις 27,5 GB το παιχνίδι για το PS5.
    Στο PS4 είναι σχεδόν 30.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  16. #173
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Μια χαρά τα reviews, ομως δεν μου γεμίζει το μάτι.

    Ανέβηκε και το launch trailer (περιέχει spoilers):
    Spoiler!


    Περιμένω να διαβάσω και εντυπωσεις απο μέλη του forum για να του δώσω μια ευκαιρια κάποια στιγμή όπως είχα κάνει και με το προηγούμενο (το οποίο όντως άξιζε)

  17. #174
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα review αναφέρουν αρκετούς περιορισμούς που θέτει η Capcom στους αρθρογράφους, στην ελευθερία έκφρασης για πολλά σημεία του παιχνιδιού (όπως για ολόκληρο το σπίτι).

    Όλα τα review που διάβασα, πλαγίως κάνουν λόγο για 2 "μέρη" του παιχνιδιού, ξεκινώντας από το πρώτο μέρος που έχει ήπιο-horror το οποίο δεν συγκρίνεται με τίποτα με το horror level της αυθεντικής RESI σειράς και μετά ακολουθεί το δεύτερο μέρος (που ανήκει σε αυτά που δεν επιτρέπεται να μιλήσουν) που είναι σκέτο action.

    Επίσης, όλα τα review είναι συγκεκριμένα: δεν είναι κακό, ούτε μέτριο παιχνίδι, αλλά σίγουρα δεν είναι πολύ καλό.

    *Εννοείται ότι όσοι είναι fan της σειράς, και για να γίνω πιο συγκεκριμένος: όσοι αγαπούν ταμάλα την σειρά, ΔΕΝ μπορούν να είναι αντικειμενικοί. (το ίδιο ισχύει για κάθε hardcore fan οποιασδήποτε σειράς)

    Επίσης, από αυτά που διαβάζω και προσπαθώ να ερμηνεύσω τα "ψιλά γράμματα" είναι ότι η Capcom δεν ξέρει πλέον να διαχειριστεί την σειρά.
    Δεν ξέρει δηλαδή ποιο είναι το target group της, διότι θέλει ντε και καλά να βγάλει πολλά λεφτά από όλα τα target group.

    Βάζει λίγο από horror (ενώ τα RESI φημίζονται για πολύ horror) μπας και ελκύσει όσους κάνουν κέφι το horror theme, βάζει αρκετή δράση (ενώ τα RESI ανέκαθεν ΔΕΝ είχαν τόση δράση, πλην του 4-5) μπας και τα πάρει από όσους τους αρέσουν τα action, βάζει ολίγο survival (ολίγο: γιατί όπως διαβάζω μπορείς να τουμπανιάσεις τα όπλα γρήγορα οπότε οι εχθροί είναι σχετικά βατοί), ξαναβάζει 1st person κάμερα ώστε να ελκύσει όσους παίζουν 1st person action games (όπως έκανε και στο RESI 7).........και τέλος είναι περί τις 11-12 ώρες.

    Replayability = μηδέν.....καθώς όταν περνάς κάποια set-pieces δεν μπορείς να επισκεφτείς αυτούς τους χώρους ξανά. Είναι one-shot-walkthrough.

    Από τεχνικής άποψης δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο (μέτριο θα έλεγα).

    Από αισθητικής άποψης...........περί ορέξεως κολοκυθόπιτα = ανάλογα την προσωπική κρίση/κριτική του καθενός.

    All in all, εμένα μου φαίνεται ότι η Capcom μπλέκει διάφορα στοιχεία gameplay αλλά με άτεχνο τρόπο, προσπαθώντας να ελκύσει διαφορετικούς gamer (μετάφραση: να πάρει χρήμα από όσους πιο πολλούς μπορεί).....και τελικά δεν καταφέρνει κανένα είδος (gameplay) να το προσφέρει άψογα.

    Ξέρω ξέρω, οι φανατικοί του RESI θα εναντιωθούν με αυτά που λέω............όμως όπως είπα πιο πάνω, δεν είναι τα καταλληλότερα άτομα για να τοποθετηθούν λόγω της αγάπης που έχουν για το RESI. Είναι εκ των προτέρων "θετικοί" προς την Capcom στην κριτική τους. (προσωπικά αν ήμουν ένας από αυτούς, δηλαδή φανατικός μέχρι αηδίας με το RESI, θα ήμουν ο πιο σκληρός κριτής απέναντι στην Capcom και φυσικά θα την έκραζα άσχημα)

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    chronohill (06-05-2021),FurionMike (07-05-2021),jk_blue_tiger (07-05-2021)

  19. #175
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν ξερω αν συμφωνω με αυτο που λες για τους hardcore fans του RE Λευτερη, οτι δεν ειναι αντικειμενικοι δλδ. Τη περιοδο που ειχε παθει Activision η Capcom και εβγαζε το ενα μετριο shooter μετα το αλλο και τα ονομαζε RE οι hardcrore fans ειχαν κανει πολυ σκληρη κριτικη. Απο τους fans του franchise ετρωγε τρελο κραξιμο.
    Χωρις να εχω παιξει ουτε καν το demo και χωρις να εχω διαβασει εκτενως τα reviews (ματιες εριξα) ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ενα πολυ καλυτερο προιον απο αυτο που εχουν προωθησει. Κανει τραγικη δουλεια στην προωθηση η Capcom, τα ιδια και χειροτερα εκανε με το RE VII.
    Δεν το εχουν.
    Θα το παιξω αρκετα αργοτερα μιας και μεχρι να τελειωσω με το Valhalla θα εχει βγει το Ratchet.


  20. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Giannis1979 (07-05-2021)

  21. #176
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εξαιρετική δουλειά από την Capcom στις nextgen κονσόλες.
    Αυτό το loading time στο PS5 είναι σχεδον αστειο...μακάρι να είχα ένα PS5 τώρα...




    Απλά να πω ότι όσοι έχουμε ξεμείνει ακόμα με τις last generation κονσόλες, ή καλύτερη λύση είναι το Xbox One X.
    Έπαιξα και τα δύο demo, οι δύο εκδόσεις είναι παρόμοιες στο performance mode αλλα στο resolution mode στο ps4 pro το παιχνίδι είναι ένα stuttering από την αρχή μέχρι το τέλος...το παιχνίδι δεν παίζεται έτσι. Στο One X τα πράγματα είναι καλύτερα στο framerate και με καλύτερη συνολικά εικόνα.
    Last edited by kostasb13; 07-05-2021 at 00:09.

  22. #177
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τελικά δεν κρατήθηκα και πήρα την deluxe έκδοση παρόλο που το έκραξα. Η αλήθεια είναι ότι και τώρα που το παιχνίδι κατεβαίνει ακόμη δεν νοιώθω σίγουρος.
    Εντωμεταξύ σκεφτόμουν και το Returnal αλλά είπα ότι ένα από τα δύο θα αγοραστεί τώρα μιας και έχουμε και το επερχόμενο Rathet & Clank που θα πάει εξίσου Day One.
    Τώρα έκανα καλά ανάμεσα στα δύο πρώτα? δεν έκανα? θα φανεί. Αλλά για να πω την αλήθεια το Returnal δεν είναι του είδους μου και πιο πολύ θα το έπαιρνα για να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Απλά τώρα θα περιμένω να το πάρω σε κάποια έκπτωση αργότερα.

  23. #178

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Τελικά δεν κρατήθηκα και πήρα την deluxe έκδοση παρόλο που το έκραξα. Η αλήθεια είναι ότι και τώρα που το παιχνίδι κατεβαίνει ακόμη δεν νοιώθω σίγουρος.
    Εντωμεταξύ σκεφτόμουν και το Returnal αλλά είπα ότι ένα από τα δύο θα αγοραστεί τώρα μιας και έχουμε και το επερχόμενο Rathet & Clank που θα πάει εξίσου Day One.
    Τώρα έκανα καλά ανάμεσα στα δύο πρώτα? δεν έκανα? θα φανεί. Αλλά για να πω την αλήθεια το Returnal δεν είναι του είδους μου και πιο πολύ θα το έπαιρνα για να δοκιμάσω κάτι καινούριο. Απλά τώρα θα περιμένω να το πάρω σε κάποια έκπτωση αργότερα.
    Εγώ από αυτά που διαβάζω στα Reviews πραγματικά πιστεύω ότι το παιχνίδι θα είναι εξαιρετικό.
    Και αν όχι εξαιρετικό πολύ καλό τουλάχιστον.
    Έχετε λίγο το νου σας όσοι μπαίνετε σε gaming ομάδες στο facebook γιατί κυκλοφορεί ένας ηλίθιος και δίνει μεγάλα spoiler σκόπιμα .
    Εγώ έφαγα ένα από κει που δεν το περίμενα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  24. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (07-05-2021)

  25. #179
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    just my thoughts...Εγω ειμαι resident fan, το πρωτο εχει χαραχτει βαθια μεσα μου,αγαπημενο. αλλα το 8 δεν ξερω δεν μου κανει αισθηση. επαιξα κ τα ντεμο κ δεν βοηθησαν καθολου.το 4 δεν μαρεσε το θεωρο το χειροτερο ever και μου το θυμιζει πολυ δυστυχως..
    κ γενικα δεν βλεπω κατι τρομαχτικο, ειναι κριμα το παιχνιδι που καθιερωσε τα horror games να μαλακωνει! ισα ισα κατα την γνωμη μου επρεπε να ειναι παντα στα ορια του ανεχτου τρομου!
    Οπως και να εχει καποια στιγμη θα το παρω γιατι τα εχω παιξει ολα, αλλα ναι.... me no happy

  26. #180
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δεν ξερω αν συμφωνω με αυτο που λες για τους hardcore fans του RE Λευτερη, οτι δεν ειναι αντικειμενικοι δλδ. Τη περιοδο που ειχε παθει Activision η Capcom και εβγαζε το ενα μετριο shooter μετα το αλλο και τα ονομαζε RE οι hardcrore fans ειχαν κανει πολυ σκληρη κριτικη. Απο τους fans του franchise ετρωγε τρελο κραξιμο.
    Χωρις να εχω παιξει ουτε καν το demo και χωρις να εχω διαβασει εκτενως τα reviews (ματιες εριξα) ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ενα πολυ καλυτερο προιον απο αυτο που εχουν προωθησει. Κανει τραγικη δουλεια στην προωθηση η Capcom, τα ιδια και χειροτερα εκανε με το RE VII.
    Δεν το εχουν.
    Θα το παιξω αρκετα αργοτερα μιας και μεχρι να τελειωσω με το Valhalla θα εχει βγει το Ratchet.
    Βρε συ Hakoo!

    Οι φανατικοί RESI του εξωτερικού γράφουν εδώ;

    Είναι ποτέ δυνατόν να αναφέρομαι σε εκείνους;

    Όχι βέβαια, δεν είμαι ηλίθιος χαχα!

    Φυσικά και αναφέρομαι σε μερικά παιδιά από εδώ μέσα που ακούνε RESI και έχουν "θετική" στάση όπως και να έχει, (σχεδόν) ότι κι αν κάνει η Capcom.

    Από εκεί και πέρα το τι εστί "καλύτερο" προϊόν, είναι υποκειμενικό ή αντικειμενικό;

    Συγκρίνοντας το 8 με το 7;

    Δεν έκανα τέτοια σύγκριση.

    Συνέκρινα το ήπιο horror του 8 με τον μεγάλο βαθμό horror του RESI για τον οποίο έγινε γνωστό και αγαπητό (RESI 1-2-3).

    Όπως συνέκρινα και την δράση, που πιο πολύ μοιάζει με αυτή του 4 και 5.

    Μην μου πείς τώρα ότι πχ. με διπλό πάτημα ενός κουμπιού σπρώχνεις τον εχθρό μακριά σου, ουσιαστικά τον στήνεις έτοιμο για headshot, αυτό είναι μέσα στα πλαίσια της αγωνίας και τρόμου.........ή το ότι μπορείς να βάλεις μια καρέκλα πίσω από πόρτα ώστε να μπλοκάρεις την είσοδο.
    Ε, συγνώμη τώρα, αυτό συγκρίνεται με τον κρύο ιδρώτα που σε έλουζαν τα αυθεντικά RESI;

    Όσο υποκειμενικός κι αν είναι κάποιος, αυτά τα στοιχεία δεν γίνεται να μην παρατηρηθούν!


    Οπότε μην το γενικεύουμε με την κοινότητα του εξωτερικού, αναφέρθηκα για συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα ότι δεν "μπορούν" να είναι αντικειμενικοί διότι είναι πραγματικοί λάτρεις της σειράς.

    Πως πχ. εγώ αναγνωρίζω αλλά "μπορώ" να παραβλέψω κάποια αρχαϊκά στοιχεία του gameplay της Rockstar στο GTAV και στο RDR2 ακριβώς επειδή είμαι positive-biased; Ε, καταλαβαίνω ότι δεν "μπορώ" να είμαι αντικειμενικός, γιατί ναι μεν αναγνωρίζω ότι είναι παλιακό στυλ -του 1997- να πατάς συνεχόμενα το Χ για να τρέχεις αλλά δεν με "ενοχλεί" δε. Αυτό μου κάνει απευθείας την κριτική λίαν υποκειμενική και φυσικά biased θετική. Ελπίζω να με κατάλαβες τώρα.

    Στο εξωτερικό δεν πολυ-μοιράζουν συγχωροχάρτια.

    Έχοντας ακούσει όμως απόψεις ατόμων μέσω chat (η φωνή, το χρώμα, ύφος της είναι πολύ πιο ενδεικτική της φανατικής στάσης έναντι του ψυχρού κειμένου).......καταλαβαίνω ότι αγαπούν την σειρά ΤΟΣΟ πολύ (και δεν τους αδικώ!)......που δεν "μπορούν" να μην απολαύσουν το RESI 8.

    Αυτό όμως δεν τους κάνει και τα πιο αντικειμενικά άτομα όμως!

    Anyway, εδώ δεν εξετάζω ούτε καταδικάζω τα παιδιά που αγαπούν ταμάλα την σειρά.
    Αντιθέτως, είμαι επικριτικός απέναντι στην Capcom διότι δείχνει ότι δεν θέλει να προσφέρει τις αισθήσεις στον ίδιο βαθμό που προσέφεραν τα 3 αρχικά RESI και τα οποία έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές με τα επόμενα. (οι οποίες σε άλλους αρέσουν σε άλλους όχι)

    Πως να στο πω αλλιώς με παράδειγμα;

    Σουβλάκι λέμε το γύρο χοιρινό με πίτα απ' όλα, σουβλάκι λέμε και πίτα κοτόπουλο απ' όλα.......μόνο που καμία σχέση επί της ουσίας.
    Last edited by Lefteris_X; 07-05-2021 at 11:42.

Page 9 of 16 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •