Page 13 of 16 FirstFirst ... 3910111213141516 LastLast
Results 241 to 260 of 317

Thread: Resident Evil 8: Village [+VR]

  1. #241
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ δεν είχα το semi auto που παίρνει κάπου 17 σφαίρες αν θυμάμαι καλά αλλά το wolfsbane που παίρνει 7.
    Πιστολαρα, ,θέριζε στην κυριολεξία αλλά ειδικά σε levels όπως το "stronghold" άδειαζε γρήγορα και έκανα switch σε shotgun μεχρι να καθαρίσει η περιοχή για να μπορέσω να κάνω reload.



    Ισχιει και αυτό που είπε ο Δημήτρης το παρατήρησα και εγώ αλλά δεν με ενοχλησε ιδιαίτερα το αφομοίωσα πολύ γρήγορα .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το semi auto είναι το καλύτερο. Αλλά στην τελευταία δυσκολία κάποιοι εχθροί δεν πέφτανε με την πρώτη. Τώρα πήρα το rocket pistol αλλά αν αποφασίσω να πάω για πλατίνα τα επόμενα playthrough θα γίνουν στο normal ώστε να υπάρχει ηρεμία για τα trophy. Οπότε δεν θα καταλάβω αν είναι δυνατό όσο το Magnum.

  2. #242

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Το semi auto είναι το καλύτερο. Αλλά στην τελευταία δυσκολία κάποιοι εχθροί δεν πέφτανε με την πρώτη. Τώρα πήρα το rocket pistol αλλά αν αποφασίσω να πάω για πλατίνα τα επόμενα playthrough θα γίνουν στο normal ώστε να υπάρχει ηρεμία για τα trophy. Οπότε δεν θα καταλάβω αν είναι δυνατό όσο το Magnum.
    Χθες έβλεπα στο youtube to Rocket pistol και το πήρα είναι πολύ καλό για ορδές εχθρών γιατί με μια τους ξαπλώνει όλους.
    Δεν τους σκοτώνει με τη μια αλλά δίνει χρόνο όχι μόνο για Reload αλλά και για να πιεις καφέ.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    cocous (30-05-2021)

  4. #243
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Ρε παιδιά,
    Το παιχνιδι ζαλιζει με τη κινηση της καμερας;
    Εχει μηπως ρυθμιση FOV;

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk

  5. #244
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Επισης ποια ειναι η καλυτερη ρυθμιση για 3D audio σε ακουστικα;
    Ενεργοποιημενο το tempest 3D στις κεντρικες ρυθμισεις της κονσολας.
    Στο παιχνιδι πρεπει να ειναι κλειστο το virtual surround (εφοσον γινεται απο τη κονσολα) ή πρεπει να ειναι ON για να πει στη κονσολα να εχει tempest 3d;
    Η ρυθμιση για το surround/TV κτλ;

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk

  6. #245
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αφής στιγμής ένα παιχνίδι δεν έχει προγραμματιστεί να χρησιμοποιεί το Tempest 3D Audio, όπως το RESI 8, δεν πρέπει κανονικά να το έχεις ενεργοποιημένο καθώς είναι σκέτο "τρικ" και ουσιαστικά επηρεάζει αρνητικά τον ήχο διότι δεν είχε προβλεφτεί αυτό το "3D φίλτρο" από τους προγραμματιστές.

    Απενεργοποίησέ το και αν θες άσε ενεργό το δήθεν virtual ήχο του ίδιου του παιχνιδιού.
    Επίσης, απενεργοποιημένο οτιδήποτε αφορά τον ήχο στην τηλεόραση, για τους ίδιους λόγους.

  7. #246
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To Resident Evil 8 εχει 3D audio και μαλιστα παρα πολυ καλο. Μαζι με το Returnal ειναι τα δυο καλυτερα 3D audio games που εχω ζησει στο PS5.

    Απλα ειναι παρα πολυ κακο το μενου του παιχνιδιου που σε μπερδευει και δεν σου ξεκαθαριζει τι ειναι το virtual sound και αν πρεπει να το εχεις on ή off.

    Η απαντηση ειναι οτι βαζεις το virtual sound off και αφηνεις το 3D audio να το διαχειριστει αυτοματα και σαν default το PS5. Αρκει να εχεις ενεργοποιημενο το 3D audio στο κεντρικο μενου του PS5.

  8. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-06-2021)

  9. #247
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    @Lefteris για το village αναφερομαι
    @Valkyrie οκ. Επισης στο μενου του παιχνιδιου στο speaker output εχει σημασια αν βαλω surround ή headphones;

    Το ξεκινησα χθες, κανενα 15 λεπτο, ευτυχως δεν φαινεται να μου φερνει ναυτια οπως το 7. Καποια ρυθμιση στο camera acceleration για να μειωσω και αλλο τετοια "αρνητικα" εφε;

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk

  10. #248
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εφοσον χρησιμοποιεις ακουστικα, βαλε headphones.

  11. #249
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by myst77 View Post
    @Lefteris για το village αναφερομαι
    @Valkyrie οκ. Επισης στο μενου του παιχνιδιου στο speaker output εχει σημασια αν βαλω surround ή headphones;

    Το ξεκινησα χθες, κανενα 15 λεπτο, ευτυχως δεν φαινεται να μου φερνει ναυτια οπως το 7. Καποια ρυθμιση στο camera acceleration για να μειωσω και αλλο τετοια "αρνητικα" εφε;

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk
    Εμ κι εγώ στο Village αναφέρομαι (που λέγεται και με την ονομασία RESI 8).........το οποίο δεν υποστηρίζει Tempest 3D Audio.

  12. #250
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

  13. #251
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ΜΠΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Έπαθα "Λεωνίδας" (όπως στην περίπτωση που έλεγε ότι το PS5 βγήκε το 2019)

    Τόση ώρα είχα στο μυαλό μου το RESI 7, αλλά έγραφα για το RESI 8!

    Ε, ρε το μυαλό ώρες ώρες καίγεται!

    Ευχαριστώ για την διόρθωση Δημήτρη!

  14. #252

    Default

    Μιας και το τελειωσα σημερα το παιχνιδι και τα εχω τα πραγματα φρεσκα,πριν ξεκινησω new game+ σε μεγαλυτερη δυσκολια,ας γραψω 2 πραγματα για αυτο.
    Τι μου αρεσε
    +Γραφικα,οπτικος τομεας,περιβαλλοντα. Ειδικα στο τελευταιο το παιχνιδι τα πηγαινει αψογα.
    +Ηχος. Οπως και στο 7 και εδω αρκετα καλος οπως και το Voice acting.
    +Διαρκεια. Το ακριβως αντιθετο του προηγουμενου RE3 remake. Σε υψηλοτερη δυσκολια αν το ξεκινησει καποιος και ριξει πολυ ψαξιμο,ανετα θα του βγαλει συνολικα 14+ωρες,που ειναι παρα πολυ καλα για RE δεδομενα
    +Gameplay. Αν και προτιμαω προσωπικα την καμερα 3ου προσωπου,ο συνδιασμος RE7 και RE4 τους βγηκε καλα στο συγκεκριμενο παιχνιδι. Ειναι κατι παραπανω απο εμφανεστατες οι επιρροές απο το RE4. Μεγαλη ποικιλια και σε οπλα σε σχεση με το 7.
    +Exploration. Αλλο ενα κομματι που μου εκανε εντυπωση ειναι η εξερευνηση στο χωριο και γυρω περιοχες για να βρω διαφορα μυστικα/θησαυρους.
    +Ποικιλια εχθρων/bosses. Ενα απο τα σημαντικοτερα αρνητικα του 7,ηταν οι λιγοι και επαναλαμβανομενοι εχθροι. Εδω αυτο διορθωθηκε με καλη ποικιλια και εναλλαγη μεταξυ αυτων. Ωραια και τα boss fights γενικα.
    +Ιστορια. Για RE δεδομενα παντα και ειδικα στο τελευταιο κομματι που ξεκαθαριζουν και τα πραγματα,υπαρχει μια καλη προσπαθεια παρουσιασης του κοσμου του παιχνιδιου και συνδεση με το προηγουμενο 7(παρολο που υπαρχουν τα κλασσικα wtf σημεια και ας το πουμε μικρο plot holes)
    +Mercenaries,πολλα unlockables,οχι μεγαλα loading times.


    Τι δεν μαρεσε και τοσο
    -Ο Ethan. Παρολο που στο παιχνιδι γινεται μια τιμια προσπαθεια να τον κανουν likable σε σχεση με το 7, εξακολουθει να μην μαρεσει σαν κεντρικος χαρακτηρας. Ευτυχως ειναι σε καλυτερη μοίρα απο το 7.
    -η περιοχη και κυριως το boss fight με τον Karl(στο παιχνιδι τον αναφερει με το επιθετο αρα δεν ειναι spoiler για οποιον δεν το εχει παιξει ακομα). Το λιγοτερο αγαπημενο μου σημειο/περιοχη.
    -Καποια τεχνικα θεματα με frame drops
    -inventory management. Θα μπορουσε και καλυτερο,ειδικα στον χωρο που πιανουν τα οπλα.
    -και το τελος θα μπορουσε και καλυτερα
    Σε γενικες γραμμες,μαρεσε και εμενα αρκετα σε βαθμο 8-8.5/10 αναλογα και την τιμη αγορας.

  15. #253
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το έπαιξες σε PS4, PS4 Pro, PS5 ή PC;

  16. #254
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Παιδιά άμα νοικιάσω την ps4 έκδοση θα μπορέσω να κάνω upgrade στην ps5?
    Ευχαριστώ

    Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #255
    Senior Member myst77's Avatar
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    108
    PSN ID
    mystidis

    Default

    Κανονικά!

    Sent from my M2002J9G using Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to myst77 For This Useful Post:

    johnnyman25 (12-06-2021)

  19. #256
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Resident Evil 8: Village

    Πραγματικα ελεος, εχουν καταντησει αηδια τα network features παντου και πανω απο το κεφαλι μας εξαναγκαστικά.
    Πηρα το παιχνιδι σε δισκακι κανονικα, το βαζω να κανει install και παρατηρω οτι αφου περασε τα πρωτα 10 giga για να ξεκινησω να παιζω τα υπολοιπα 17 αρχισε να τα κατεβαζει απο το ιντερνετ ενω ηταν μεσα το δισκακι!
    Για το χαζοpatch των 400 mb δλδ θα κατεβαζε ολο το υπολοιπο παιχνιδι απο το ιντερνετ.
    Η μονη λυση να κανω delete και να αποσυνδεθω απο το ιντερνετ. Νομιζα οτι ειναι bug but nope, ειναι ενα απο τα “features” του παιχνιδιου για να ξεκινησεις με το patch.
    Ας περιμενει ο αλλος καμια ωρα (η ωρες/μερες αν δεν εχει καλη συνδεση), χεστηκαν.
    Τι ηλιθιοτητες θεε μου, πρεπει να κλεινω το ιντερνετ για να κανω ενα install απο το ΔΙΣΚΑΚΙ.
    Τεσπα, το ξεκινησα, θετικες οι πρωτες εντυπωσεις.


  20. #257
    Elite klark71's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    914
    PSN ID
    Klark-Vincent

    Default

    Άσχημα τα γραφικά σε κλειστούς χώρους (πχ. στην αρχή στο κάστρο). Μόνο σε μένα δείχνει έτσι; HDMI 2.1 έχω...

  21. #258
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Εμενα μου φανηκε σαν να δουλευαν 2 διαφορετικα στουντιο, αλλα μερη ηταν σχεδον αψογα και αλλα ελεινα.(υπερβαλω λιγο οκ)

    ενα 7/10 για μενα ειναι το παιχνιδι , δεν θυμαμαι να εχω ξανα παιξει resident και να μην φοβηθω ή πεταχτω απτη καρεκλα, horror δεν ηταν αυτο το πραμα,ποσο μαλλον survival horror.

  22. #259
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    ^^ Οντως οι αποκλίσεις στα textures ειναι αρκετα μεγαλες, τεραστιες θα ελεγα, το παιχνιδι χρησιμοποιει megascans οποτε υποθετω οτι τα εκπληκτικα assets (κυριως indoor) οφειλονται σε αυτο, σε εξωτερικα περιβαλλοντα εχω δει και πολυ ασχημα textures και assets γενικοτερα.
    Τεχνικα δεν διεκδικει τιποτα δαφνες γενικοτερα, ειναι σε ενα καλο επιπεδο παντως για cross gen παιχνιδι που δεν ειχε και κανα τεραστιο κυκλο αναπτυξης.
    Συνταγη 7 με λιγο περισσοτερο action, αυτο που το διαφοροποιει αρκετα ειναι οτι το silliness εχει φτασει σε αλλα επιπεδα στο village. Οκ, παντα ηταν silly παιχνιδια τα RE, δεν περιμενεις να δεις καμια σοβαρη ιστορια αλλα εδω το τερματισαν

    mid game spoilers!!
    Spoiler!


    L-O-L


  23. #260
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    hakoo δες το spoiler αν εχεις παιξει το resi 7

    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    hakoo (28-07-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •