Page 17 of 19 FirstFirst ... 713141516171819 LastLast
Results 321 to 340 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #321
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν μου βγαζει καν την επιλογη το παιχνιδι οποτε υποθετω δεν το υποστηριζει η τηλεοραση μου?
    Παντως ειναι η πρωτη φορα που η διαφορα απο 60 σε 30 δεν ειναι τοσο χαοτικη. Ειναι πολυ smooth και στα 30 το παιχνιδι οπως εχετε αναφερει κι εσεις.


  2. #322
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Δεν μου βγαζει καν την επιλογη το παιχνιδι οποτε υποθετω δεν το υποστηριζει η τηλεοραση μου?
    Παντως ειναι η πρωτη φορα που η διαφορα απο 60 σε 30 δεν ειναι τοσο χαοτικη. Ειναι πολυ smooth και στα 30 το παιχνιδι οπως εχετε αναφερει κι εσεις.
    Για να μην στο βγαζει δεν το υποστηριζει μαλλον η τηλεοραση. Απο το μενου του PS5 το εχεις ενεργοποιημενο το 120hz support?

  3. #323
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Δεν εχω ιδεα Δημητρη, θα το κοιταξω thank you.


  4. #324
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    O NX Gamer πρέπει να είναι αρκετά παλιός, παρόλο που η φωνή του είναι νεανική.

    Ή έχει μαθητεύσει σε παλιούς........γιατί χρησιμοποίησε την παλιά ατάκα-τρολιά "Never The Same Color" για το NTSC (ένα γνωστό προβληματάκι που είχε με τα χρώματα το NTSC).

  5. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (01-07-2021)

  6. #325
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    αν θυμάμαι καλά οι LG OLED με 120Hz (c9 και μετά) έχουν κάποιο θέμα στα 120Hz; κάτι τέτοιο θυμάμαι.

  7. #326
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το θεμα που εχουν ολες οι OLED ειχε να κανει με το gamma curve και οτι στα 120hz κατεληγαν τα μαυρα να μην ειναι εντελως μαυρα. Το ειχα διαβασει τοτε, τους λογους για τους οποιους συμβαινει και ειχε πει η LG οτι κοιταζει workarounds. Δεν θυμαμαι πολλα ομως απο τοτε. Απο οτι ξερω ισχυει για ολες τις OLED ακομα και τις τελευταιες που βγηκαν. Mονο για το 120 hz ξαναλεω.

    Εκτοτε δεν ασχοληθηκα και πολυ να δω τι εγινε τελικα.

    Αυτο που ξερω ειναι οτι αποτελει και δικη μου απορρια, πως ακριβως το Ratchet ενω ειναι σε 120hz εχει ΤΕΛΕΙΑ μαυρα, σαν να ειναι κανονικα σε 60hz mode. Γυρναγα απο το ενα mode στο αλλο και δεν υπηρχε η παραμικρη διαφορα. Εχω κανει σχετικη ερωτηση στο AVSforums γιατι πραγματικα δεν ξερω την απαντηση... ικανοι ειναι εκει στην Insomniac να εφτιαξαν ειδικο gamma curve σε αυτο το mode για να διορθωνει το προβλημα της TV χαχαχ (πλακα κανω).

  8. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (01-07-2021)

  9. #327
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Το πρόβλημα με το gamma curve και τα μαύρα κτλ,υπάρχει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το VRR οπότε από μια άποψη "βολευέι" που δεν υπάρχει ακόμα VRR στο PS5. Στη CX έχουν βγάλει ένα update όπου μπορείς να ρυθμίσεις τη φωτεινότητα σε αυτές τις περιπτώσεις. Γενικότερα δε νομίζω οτι θα λυθεί άμεσα αυτό, και ισχύει, ακόμα και οι καινούργιες C1 κτλ το έχουν. Δεν είναι κάτι τραγικό πάντως, μιας και με το gsync το έχω δει το "πρόβλημα". Το ουσιαστικό πρόβλημα της υπόθεσης, (πάλι με VRR on μόνο) είναι οτι σε κάποια λίγα παιχνίδια και σε κάποιες συγκεκριμένες σκοτεινές σκηνές, υπάρχει flickering που είναι όντως εμφανές και ενοχλητικό, αλλά είναι πραγματικά σε ελάχιστα.

    // Γενικότερα το πρόβλημα αυτό δεν είναι μόνο για τις LG αν το ψάξετε... Ενδεχομένως γι αυτό και η Sony να καθυστερεί τόσο πολύ το VRR στις τηλεοράσεις της.
    Last edited by gonzalez; 01-07-2021 at 13:28.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    panos74gr (01-07-2021),Valkyre (01-07-2021)

  11. #328
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Το πρόβλημα με το gamma curve και τα μαύρα κτλ,υπάρχει μόνο όταν είναι ενεργοποιημένο το VRR οπότε από μια άποψη "βολευέι" που δεν υπάρχει ακόμα VRR στο PS5. Στη CX έχουν βγάλει ένα update όπου μπορείς να ρυθμίσεις τη φωτεινότητα σε αυτές τις περιπτώσεις. Γενικότερα δε νομίζω οτι θα λυθεί άμεσα αυτό, και ισχύει, ακόμα και οι καινούργιες C1 κτλ το έχουν. Δεν είναι κάτι τραγικό πάντως, μιας και με το gsync το έχω δει το "πρόβλημα". Το ουσιαστικό πρόβλημα της υπόθεσης, (πάλι με VRR on μόνο) είναι οτι σε κάποια λίγα παιχνίδια και σε κάποιες συγκεκριμένες σκοτεινές σκηνές, υπάρχει flickering που είναι όντως εμφανές και ενοχλητικό, αλλά είναι πραγματικά σε ελάχιστα.

    // Γενικότερα το πρόβλημα αυτό δεν είναι μόνο για τις LG αν το ψάξετε... Ενδεχομένως γι αυτό και η Sony να καθυστερεί τόσο πολύ το VRR στις τηλεοράσεις της.
    Στο Destiny 2 που ειχα δοκιμασει, νομιζω ειχα καταφερει να δω το εν λογω "προβλημα" με το gamma. Ομως ηταν και παλι στο PS5, δηλαδη χωρις VRR. Εκει γιατι εμφανιστηκε ενω εδω τωρα οχι? Ρωταω καθαρα επειδη βλεπω οτι εχεις περισσοτερη ενημερωση αλλα και εμπειρια επι του θεματος (δε σε αμφισβηττω δηλαδη, να καταλαβω καλυτερα απλα θελω).

  12. #329
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Στο Destiny 2 που ειχα δοκιμασει, νομιζω ειχα καταφερει να δω το εν λογω "προβλημα". Ομως ηταν και παλι στο PS5, δηλαδη χωρις VRR. Εκει γιατι εμφανιστηκε ενω εδω τωρα οχι? Ρωταω καθαρα επειδη βλεπω οτι εχεις περισσοτερη ενημερωση αλλα και εμπειρια επι του θεματος (δε σε αμφισβηττω δηλαδη, να καταλαβω καλυτερα απλα θελω).
    Είχες δει δλδ ξεπλυμένο μαύρο στο Destiny? Δεν ξέρω πραγματικά πως μπορεί να εξηγείται αυτό, μήπως απλά σ αυτό το mode να θέλει πάλι ρύθμιση η φωτεινότητα (hdr κτλ)? Ή μπορεί να είναι και θέμα του Destiny κάπως, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει. Πάντως στο pc που το έχω δει με ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο VRR, βλέπω όντως τη διαφορά.

  13. #330
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Ευχαριστώ παιδια...

    με βλέπω να ξεκινώ challenge mode σήμερα στα 120Hz με fidelity...

  14. #331
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Είχες δει δλδ ξεπλυμένο μαύρο στο Destiny? Δεν ξέρω πραγματικά πως μπορεί να εξηγείται αυτό, μήπως απλά σ αυτό το mode να θέλει πάλι ρύθμιση η φωτεινότητα (hdr κτλ)? Ή μπορεί να είναι και θέμα του Destiny κάπως, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει. Πάντως στο pc που το έχω δει με ενεργοποιημένο/απενεργοποιημένο VRR, βλέπω όντως τη διαφορά.
    Κατσε γιατι τωρα εφαγα φλασια. Και στο ratchet οταν πρωτοκυκλοφορησε και δοκιμαζα τα fidelity/performance modes για να διαλεξω, την πρωτη φορα που εβαλα το performance mode, ειδα ξεπλυμενο μαυρο. Μπηκα online και το εψαξα και τοτε ειδα οτι η Insomniac ετρεχε το παιχνιδι σε 120hz γιατι εκανε explore την πιθανοτητα υψηλοτερων frames. Τελικα η λυση ηταν να πας στο μενου του PS5 και να απενεργοποιησεις το 120hz mode και ολα επεστρεφαν στην κανονικη αψεγαδιαστη εικονα.

    Ηταν ασχετο αυτο το προβλημα του Ratchet με το θεμα του gamma με τις OLED σε 120hz VRR? (Τα εχω μπερδεψει...)

  15. #332
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κατσε γιατι τωρα εφαγα φλασια. Και στο ratchet οταν πρωτοκυκλοφορησε και δοκιμαζα τα fidelity/performance modes για να διαλεξω, την πρωτη φορα που εβαλα το performance mode, ειδα ξεπλυμενο μαυρο. Μπηκα online και το εψαξα και τοτε ειδα οτι η Insomniac ετρεχε το παιχνιδι σε 120hz γιατι εκανε explore την πιθανοτητα υψηλοτερων frames. Τελικα η λυση ηταν να πας στο μενου του PS5 και να απενεργοποιησεις το 120hz mode και ολα επεστρεφαν στην κανονικη αψεγαδιαστη εικονα.



    Ηταν ασχετο αυτο το προβλημα του Ratchet με το θεμα του gamma με τις OLED σε 120hz VRR? (Τα εχω μπερδεψει...)
    Τι να σου πω, θα σε γελάσω πάνω σ αυτό. Στο Nioh 2 πχ που το έπαιζα σε 120HZ mode δεν καταλάβαινα διαφορά πάντως σε σχέση με τα άλλα modes στα μαύρα (στη c9)...

    // Μου ήρθε φλασιά τώρα και μένα, μια διαφορά που ενδεχομένως να έχουμε, εγώ το hdmi input του PS5 το έχω σε "PC" mode. Μια βασική διαφορά σ αυτό το mode είναι οτι έχεις χαμηλότερο input lag across the board που λέμε, αλλά ακόμα κι όταν δε βάζεις game mode. Επίσης, στο "PC" mode, επιλέγει αυτόματα το "επίπεδο μαύρου", ενώ αν έχεις επιλέξει "Console" σαν input mode, το σετάσεις εσύ. Μήπως στα 120hz αλλάζει κάτι και πρέπει να αλλάξεις το επίπεδο μαύρου? Wild guess....
    Last edited by gonzalez; 01-07-2021 at 14:37.

  16. #333
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Τι να σου πω, θα σε γελάσω πάνω σ αυτό. Στο Nioh 2 πχ που το έπαιζα σε 120HZ mode δεν καταλάβαινα διαφορά πάντως σε σχέση με τα άλλα modes στα μαύρα (στη c9)...

    // Μου ήρθε φλασιά τώρα και μένα, μια διαφορά που ενδεχομένως να έχουμε, εγώ το hdmi input του PS5 το έχω σε "PC" mode. Μια βασική διαφορά σ αυτό το mode είναι οτι έχεις χαμηλότερο input lag across the board που λέμε, αλλά ακόμα κι όταν δε βάζεις game mode. Επίσης, στο "PC" mode, επιλέγει αυτόματα το "επίπεδο μαύρου", ενώ αν έχεις επιλέξει "Console" σαν input mode, το σετάσεις εσύ. Μήπως στα 120hz αλλάζει κάτι και πρέπει να αλλάξεις το επίπεδο μαύρου? Wild guess....
    Αυτο ειναι Κωστα που λες... δεν ειχα σεταρει σωστα το black level σε εκεινο το προφιλ... στανταρ αυτο ειναι.

    Λοιπον εκατσα και το εψαξα κι εγω τωρα γιατι την ειχα την απορρια. Απο αυτα λοιπον που διαβασα:

    Σχετικα με τα raised blacks/gamma curve shift στις OLED.

    - Συμβαινει μονο με VRR ενεργοποιημενο οπως ειπε ο Κωστας.
    - Ειναι αντιληπτο μονο οταν εχεις 120hz και το framerate πεσει σε μεγαλο βαθμο (δηλαδη απο τα 120 παει και πεφτει στα 60 ξερω γω) και γενικα μονο οταν εχει εντονες διακυμανσεις.
    - Ειναι πολυ λιγοτερο απο οτι ο περισσοτερος κοσμος νομιζει οτι ειναι. Το 99% του κοσμου δεν θα το προσεξει καν.
    - Σε ενα παιχνιδι που ειναι στα 60 καρε και δινει την επιλογη VRR (δηλαδη το framerate αυξομειωνεται σε ενα ευρος 40-60 καρε για παραδειγμα) δεν τιθεται τετοιο θεμα. Αρα στη συντριπτικη πλειοψηφια των console games δεν θα εχουμε προβλημα.

    Νομιζω καπως ετσι ειχα καταληξει και την προηγουμενη φορα που το ειχα ψαξει (οχι βεβαια τοσο πολυ οσο τωρα) και το ειχα καταχωρησει ως "non issue" στο μυαλο μου και γι αυτο τα ξεχασα ολα (πλεον ειμαι σε μια ηλικιακη φαση που κανω discard πολυ πληροφορια μεσα απο το μυαλο μου οταν την θεωρω αχρειαστη)...

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    nikosarg (05-07-2021),panos74gr (01-07-2021)

  18. #334
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    O NX Gamer πρέπει να είναι αρκετά παλιός, παρόλο που η φωνή του είναι νεανική.

    Ή έχει μαθητεύσει σε παλιούς........γιατί χρησιμοποίησε την παλιά ατάκα-τρολιά "Never The Same Color" για το NTSC (ένα γνωστό προβληματάκι που είχε με τα χρώματα το NTSC).
    Αμιγκάς είναι, το έχω ξανααναφέρει:

  19. #335
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Μετα τη ενοικίαση και τον τερματισμό του φοβερού miles morales νοίκιασα το ratchet να το παίξουμε με τον γιο μου.
    Τι παιχνιδαρα είναι αυτή ρε παιδιά?
    Σοκ λέμε.


    Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  20. #336
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by johnnyman25 View Post
    Μετα τη ενοικίαση και τον τερματισμό του φοβερού miles morales νοίκιασα το ratchet να το παίξουμε με τον γιο μου.
    Τι παιχνιδαρα είναι αυτή ρε παιδιά?
    Σοκ λέμε.
    Υπάρχουν ακόμα ενοικιάσεις?! (νόμιζα είχαν κλείσει τα Seven)

  21. #337
    Member johnnyman25's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    68
    PSN ID
    johnnyman25@in.gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Υπάρχουν ακόμα ενοικιάσεις?! (νόμιζα είχαν κλείσει τα Seven)
    Στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης υπάρχει ακόμη.

    Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. The Following User Says Thank You to johnnyman25 For This Useful Post:

    psx3 (04-07-2021)

  23. #338
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αυτο ειναι Κωστα που λες... δεν ειχα σεταρει σωστα το black level σε εκεινο το προφιλ... στανταρ αυτο ειναι.

    Λοιπον εκατσα και το εψαξα κι εγω τωρα γιατι την ειχα την απορρια. Απο αυτα λοιπον που διαβασα:

    Σχετικα με τα raised blacks/gamma curve shift στις OLED.

    - Συμβαινει μονο με VRR ενεργοποιημενο οπως ειπε ο Κωστας.
    - Ειναι αντιληπτο μονο οταν εχεις 120hz και το framerate πεσει σε μεγαλο βαθμο (δηλαδη απο τα 120 παει και πεφτει στα 60 ξερω γω) και γενικα μονο οταν εχει εντονες διακυμανσεις.
    - Ειναι πολυ λιγοτερο απο οτι ο περισσοτερος κοσμος νομιζει οτι ειναι. Το 99% του κοσμου δεν θα το προσεξει καν.
    - Σε ενα παιχνιδι που ειναι στα 60 καρε και δινει την επιλογη VRR (δηλαδη το framerate αυξομειωνεται σε ενα ευρος 40-60 καρε για παραδειγμα) δεν τιθεται τετοιο θεμα. Αρα στη συντριπτικη πλειοψηφια των console games δεν θα εχουμε προβλημα.

    Νομιζω καπως ετσι ειχα καταληξει και την προηγουμενη φορα που το ειχα ψαξει (οχι βεβαια τοσο πολυ οσο τωρα) και το ειχα καταχωρησει ως "non issue" στο μυαλο μου και γι αυτο τα ξεχασα ολα (πλεον ειμαι σε μια ηλικιακη φαση που κανω discard πολυ πληροφορια μεσα απο το μυαλο μου οταν την θεωρω αχρειαστη)...
    Εγώ που έπαιξα κατά κόρον το crucible του Destiny2 στα 120 σε μια oled lg B9 δεν είδα καθόλου "ξεπλυμένο μαύρο" και είμαι πολύ ευαίσθητος στο μάτι σε οτιδήποτε τέτοιο, η flickering και άλλα παρόμοια φαινόμενα. Το input στο HDMI είναι console και το μαύρο όπως και φωτεινότητα, είναι σεταρισμένα για το συγκεκριμένο προφίλ.

  24. #339
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Τελικα η δικη μου εχει επιλογη για 120hz αλλα με το που την ενεργοποιω η ποιοτητα εικονας γινεται σκατε ολε. Η αναλυση πεφτει τραγικα, τα χρωματα ξεθωριαζουν και γενικα ενα χαλι μαυρο.
    Οποτε το γυρισα σε performance RT οπως ηταν.
    Το πιο πιθανο να εχω κανει εγω καποιο λαθος με τις ρυθμισεις της τηλεορασης, δεν το εχω ψαξει καθολου να πω την αληθεια και γενικα είμαι λιγο αμπαλος στα των τηλεορασεων.
    Anyway, το παιχνιδι ειναι μία οπτικη πανδαισια, τεχνικα τα πραγματα που συμβαινουν με τον ssd ειναι απιστευτα βεβαια εχει να κανει και με το αν γνωριζεις τι ακριβως γινεται για να μπορεσεις να το εκτιμησεις.
    Wow, απλα.
    Σε καθαρα gameplay επιπεδο εχει τα φρεσκαρισματακια του αλλα κατα βαση παιζει οπως το remake του 2016 που προσωπικα δεν με χαλαει καθολου μιας και το ειχα ευχαριστηθει οσο λιγα παιχνιδια στο ps4.


  25. #340
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Άκυρο το ποστ...
    Last edited by jimbrav; 06-07-2021 at 02:05.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •