Page 11 of 19 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 201 to 220 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #201
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εξαιρετικα τα reviews, on fire η Insomniac κανονικα.
    Διαβασα τις αναλυσεις για τα modes, κατανοητες οι διαφορες στα χαρτια αλλα νομιζω οτι αν το δει ο καθενας μονος του στην τηλεοραση του θα ειναι πιο ευκολη η επιλογη.
    Προσανατολιζομαι σε fidelity αλλα θα δειξει στην πραξη, και με το Miles Morales ετσι ελεγα αλλα κατεληξα σε performance RT. Εκτος του οτι δεν με απασχολει ιδιαιτερα η αναλυση οπως ειπαν και τα παιδια η τεχνικες upscaling ειναι τοσο εξελιγμενες που για μενα δεν κανει διαφορα.
    Χαιρομαι που προς το παρον δινονται επιλογες για χαμηλοτερες αναλυσεις και εμφαση αλλου, για μενα το true 4k ειναι ισως το μεγαλυτερο gimmick που εχει υπαρξει στο gaming σε τεχνικο επιπεδο ever.


  2. #202
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Οπτική πανδαισία. Πραγματικά είναι πανέμορφο. Προσωπικά θα παιχτεί σε Fidelity διότι δεν θέλω να χάσω τίποτα απο αυτό το αριστούργημα. Μόνο και πάλι μόνο αν ζαλίζουν τα 30fps θα το αλλάξω σε performance RT. Αλλά όπως ξανά είπα γίνονται αναφορές για άψογο 30αρι χωρίς το παραμικρό drop και τρέχει νεράκι που δεν δείχνει μεγάλη η διαφορά απο τα 60fps
    Last edited by cocous; 10-06-2021 at 02:46.

  3. #203
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default


  4. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Valkyre (10-06-2021)

  5. #204
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    - Fidelity mode runs at 2160p, Performance mode at a dynamic resolution of 2160p~1440p (remains at 1800p average) and RT Performance mode runs at 2160p~1080p (remains at 1440p average).- The reflections generated by Ray-tracing lower its resolution proportionally in the RT Performance mode. Performance mode does not have Ray-tracing.
    - The framerate is stable most of the time, with some occasional drop (especially in kinematics).
    - Loading times from the PS5 interface to taking control of Ratchet are 16 seconds. Just as fast as Miles Morales.
    - There are no changes in texturing, shadows, drawing distance or other settings between the different modes.
    - Personally, I choose the RT Performance mode. The sacrifice of resolution is not as noticeable due to Insomniac's superb temporary injection technique.
    Έτσι, επιλογές στο λαό!

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εμένα να πω την αλήθεια πιο πολύ το HDR με ψήνει -παρά η αυξημένη ανάλυση-, αλλά ακόμα η αγορά είναι ρευστή με τα διάφορα πρότυπα...
    This. Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καλό HDR και 120fps και χάρισμά τους το 4Κ.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. #205
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σιγουρα υπαρχουν καποιες διαφορες μεταξυ του fidelity και των performance modes. Ειδα καποιες εικονες και υπαρχει ξεκαθαρα μικρη αλλαγη σε θεμα assets vegetation κλπ. Οχι τιποτα σπουδαιο, αλλα υπαρχει (οπως αλλωστε υπηρχε και στο miles Morales).

    https://techstomper.com/ratchet-and-...e-screenshots/

    ^^ Eδω βεβαια συγκρινει μονο Fidelity με απλο performance οποτε δε ξερω αν κατι εχει αλλαξει με το καινουργιο patch ή τι αλλο. Δεν νομιζω ομως.

  7. #206

    Default

    Ανέβηκε και ο οδηγός για την πλατίνα και είναι το ακριβώς αντίθετο του Returnal,δηλαδή πολύ εύκολο

    https://www.powerpyx.com/ratchet-cla...guide-roadmap/

  8. #207
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κλάμα οι απαντήσεις από κάτω:

  9. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    BillyFlo81 (11-06-2021),cocous (11-06-2021),enstikto (11-06-2021),panos74gr (11-06-2021),Valkyre (11-06-2021)

  10. #208
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Κλάμα οι απαντήσεις από κάτω:
    Αχαχαχα τι τρολια θεε μου... να'σαι καλα ρε φιλε ευτυχως δεν επινα κατι τη στιγμη που το διαβαζα!

    Κλαιω λεμε!

    ΥΓ: Το βραδυ ειναι πολλες ωρες μακρια γμτ!

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (11-06-2021)

  12. #209
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πω πω. Δεν πιστεύω αυτά που βλέπουν τα μάτια μου. Φοβερός τεχνικός τομέας. Πανέμορφο. Τώρα με τις αναλύσεις δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς αλλά το Fidelity mode είναι κλάσης ανώτερο του performance RT. Η διαφορά στην ανάλυση και στον χώρο είναι χαοτική στα δικά μου μάτια στην 65αρα 4K. Και η αλήθεια είναι ότι και στα 30fps τρέχει βούτυρο. Δεν είδα μεγάλη διαφορά με τα 60 του performance RT. Τώρα σε σκέτο performance mode δεν δοκίμασα και ούτε πρόκειται. Για εμένα εφόσον είναι τόσο καλό το Fidelity δεν θυσιάζω ίχνος εφέ και γραφικών για τα 60fps. Αντιθέτως στο Demon Souls στα 30 καρέ ήταν πολύ άσχημο και σε ζάλιζε. Εδώ δεν το καταλαβαίνεις τόσο. Μεγάλο μπράβο πάντως για το τελικό αποτέλεσμα στην Insomniac. Ω ρε τι έχουμε να δούμε σε αυτή την γενιά.

  13. #210
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    για καιρό θα μοιράζει ψωμάκι το ratchet σε όλους τους youtubers


  14. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (11-06-2021)

  15. #211
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Πανο με συγχωρεις γι αυτο που θα σου κανω τωρα, αλλα επειδη δεν βλεπω τιποτα για το παιχνιδι παιζει να μου πεις αν υπαρχουν τιποτα recommendations μεσα στο βιντεο αυτο σχετικα με ρυθμισεις σε OLED κλπ? Θα το εκτιμουσα. ΑΝ μπορεις εννοειται. Ή απλα ειναι ενα βιντεο τυπου, κοιτα τι ωραιο που ειναι στις ταδε τηλεορασεις κλπ?


  16. #212
    Editor Viper's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Athens
    Posts
    4,572
    PSN ID
    kamenos13
    Name
    Κώστας

    Default

    Timestamps:
    ===========
    0:00 Intro to Ratchet & Clank Rift Apart HDR analysis
    0:30 Does Ratchet & Clank Rift Apart use HGiG?
    7:51 Best Settings for LG OLED (LG C1, CX, C9)
    9:23 Best Settings for Sony OLED (A90J & A80J)
    11:58 Best Settings for Samsung Neo QLED + QLED
    14:51 WCG (Wide Colour Gamut) analysis
    Για τις LG λεει αυτα που εχει πει και σε παλια βιντεο. HGIG στο ON και HDR settings στο PS5 στο τερμα μεχρι να σβησει τελειως ο ηλιος.

    Παντως μπορεις να το δεις αφοβα, δεν εχει καθολου σκηνες. Μονο την πρωτη σκηνη εχει στην οποια δεν κανει τιποτα (δεν παιζει καθολου) απλα για να φαινονται οι αλλαγες που κανει στις ρυθμισεις.

  17. The Following User Says Thank You to Viper For This Useful Post:

    Valkyre (11-06-2021)

  18. #213
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Να σαι καλα φιλε μου, αν ειναι ετσι θα το δω!

  19. #214
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Πανο με συγχωρεις γι αυτο που θα σου κανω τωρα, αλλα επειδη δεν βλεπω τιποτα για το παιχνιδι παιζει να μου πεις αν υπαρχουν τιποτα recommendations μεσα στο βιντεο αυτο σχετικα με ρυθμισεις σε OLED κλπ? Θα το εκτιμουσα. ΑΝ μπορεις εννοειται. Ή απλα ειναι ενα βιντεο τυπου, κοιτα τι ωραιο που ειναι στις ταδε τηλεορασεις κλπ?
    Σε ίδια φάση ειμαι και εγώ αλλά από οτι κατάλαβα το μόνο που δείχνει ειναι την σκηνή μου το παιχνιδι σου δίνει έλεγχο του χαρακτήρα. Δεν τον κινει κάθόλου και παιζει με τα HGIG settings της TV και τα HDR settings του ps5. Για LG OLED, τα κλασικά που προτεινει, δηλαδή HGIS on, και στο ps5, τα 2 πρώτα settings τας μέχρι το πρώτο σημείο που δεν βλέπεις τον ήλιο, ενώ τo μαυρο το έχεις στο εντελώς μαυρο. Δηλαδή τίποτε ουσιαστικό, το παιχνιδι έχει πολύ καλύ υποστήριξη για HGIG και HDR και οποιοδήποτε άλλο πειραγμα του brighness/contrast κλπ το χαλάει.

    EDIT, επεσε δουλεια όσο έγραφα και με πρόλαβαν

  20. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (11-06-2021)

  21. #215
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά το δοκίμασα και ισχύει. Για όποιον η ανάλυση είναι πολύ χαμηλή στο performance RT

    There's*more though: by default, Rift Apart drops into 120Hz*output mode, where the screen refreshes twice as quickly.

    If you're finding that your screen resolution drops to 1080p as a result of*120Hz being forced when the game boots, simply disable 120Hz output in the PS5 system menus.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    BillyFlo81 (12-06-2021),Valkyre (11-06-2021)

  23. #216
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για πείτε και για διάρκεια όσοι το τελειώσατε, γιατί διαβάζω "concern" ότι είναι 5 ώρες μόνο (μαζί με τα cutscenes).

    Εδώ τα βλέπω νορμάλ τα πράγματα (πάντα για το genre του παιχνιδιού):

    https://howlongtobeat.com/game?id=79776

  24. #217
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    RATCHET & CLANK: RIFT APART IS NEXT-GEN UNCHARTED BY WAY OF PIXAR

    The PS5 gets a family-friendly blockbuster

    https://www.theverge.com/22523093/ra...art-review-ps5

    Κολακευτικές (και μη) συγκρίσεις:
    Spoiler!

    Το έβαλα σε spoilers μήπως και δεν θέλει κανείς να ξέρει με τι συγκρίνει ακριβώς...
    Last edited by psx3; 11-06-2021 at 21:15.

  25. #218
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαγκες μετα απο πολλες δοκιμες καταληγω (ευκολα κιολας) στην επιλογη performance RT.

    Οι λογοι οι εξης:

    α) Το παιχνιδι εχει παρα πολλα particle effects τα οποια ειναι χαρμα οφθαλμων στα 60 καρε. Αυτα τα εφφε παιρνουν μεγαλο boost σε υψηλα καρε. Δεν εχουμε να κανουμε με ενα ρεαλιστικο τοπιο οπως ειναι το TLOU2 οπου εκει δεν υπαρχουν τοσες εκρηξεις εφφε κλπ.

    β) Η αναλυση απο εκει που καθομαι εχει πραγματικα ελαχιστη διαφορα του στυλ δεν ειναι καν αξια αναφορας

    γ) Στο fidelity το motion blur το βρισκω πολυ aggressive. Γι αυτο φαινεται πιο ομαλο απο οτι συνηθως αλλα ειναι υπερβολικη η θολουρα


    Ενα ομως σημαντικο τιπ για οσους εχουν lg oled. Οπως φαινεται το παιχνιδι οταν ενεργοποιεις τα performance modes για καποιο λογο ενεργοποιει τα 120 hz στις lg oled τηλεορασεις. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να χαλασει τα black levels κατι τοις απο το γνωστο θεμα που εχουν c9/cx. Προτεινω σε οσους εχουν αυτες τις τηλεορασεις να πανε στο ps5 και να βαλουν την επικογη 120hz στην off θεση. Θα δειτε τα μαυρα σας να επανερχονται καθωσπρεπει στα 60 καρε στο Ratchet.

    Απο οτι φαινεται το παιχνιδι τρεχει με αρκετο headroom στα 60 καρε και η Insomniac ισως μπηκε σε σκεψεις για 120hz ή unlocked framerate? Δε ξερω. Παντως καντε το. Πιστευω θα το φτιαξουν με πατς στο μελλον.

    EDIT: γραφω τοση ωρα και βλεπω οτι το εχει πει ηδη ο cocous ��

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (12-06-2021)

  27. #219
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Εμένα με Samsung που υποστηρίζει 120 στα 1440 (hdmi 2.0) τα ίδια μου εκανε. Έριχνε πολύ την ανάλυση και φαινότανε άσχημο. Το απενεργοποίησα και τώρα είναι πολύ πιο όμορφο. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να δω στο συγκεκριμένο παιχνίδι την τόσο μεγάλη διαφορά των 30 με τα 60 ώστε να το τρέξω στο performance RT. Είναι η TV? είναι η Τεχνική? Δεν ξέρω. Πραγματικά είναι άψογο. Σε άλλα παιχνίδια η διαφορά ήταν τεράστια.

  28. #220
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Συνέχεια σταματάω και λέω, τι βλέπουν τα ματάκια μου; Ειδικά τα cut scenes είναι επιπέδου Pixar στα μάτια μου…

    Αν στο πρώτο 6μηνο έχουμε κάτι τέτοιο, τι θα γίνει μετά; τι έχουμε να δούμε στο ps5 από naughty dog;;;

    Προσωπικά προς το παρόν απολαμβάνω πλήρως το fidelity mode. Αύριο θα δοκιμάσω και το κόλπο με την απενεργοποίηση των 120hz και θα δω τι λέει το performanceRT αλλά προς το παρόν δεν νοιώθω ότι χρειάζομαι τα 60fps.

  29. The Following 4 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    BillyFlo81 (12-06-2021),cocous (12-06-2021),mihalis13 (12-06-2021),psx3 (12-06-2021)

Page 11 of 19 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •