Page 12 of 19 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 221 to 240 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #221
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατι αλλο που εχει το fidelity και δεν μου αρεσει καθολου σαν επιλογη ειναι που θολωνει το background στο βαθος. Εχουν αυτο το εξτρα εφφε που προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει καθολου στα παιχνιδια. Αυτο λειπει στο performance RT και πιστευω το κανει πιο ομορφο, και ρεαλιστικο εδω που τα λεμε. Δεν καταλαβαινω γιατι οι δημιουργοι το επιλεγουν αυτο το πραγμα πολλες φορες. Λες και εγω αν κοιταξω ενα βουνο στο βαθος θα το δω θολο ενα πραγμα..

  2. #222
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ρε παιδιά πέρα από τα γραφικά και τον τεχνικό τομέα, το παιχνίδι σαν story/gameplay αξίζει? Είχα παίξει το remake και δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε κλικ, αλλά με τρώει να το πάρω με όλα αυτά που ακούω γενικά, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα με τραβήξει κι αυτό…

  3. #223
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ακομα πολυ νωρις για να εκφερω αποψη αλλα εφοσον δεν σου εκανε κλικ το παλιο δε νομιζω να δου κανει το καινουργιο. Ειναι το ιδιο υφος.

  4. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (12-06-2021)

  5. #224
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Ρε παιδιά πέρα από τα γραφικά και τον τεχνικό τομέα, το παιχνίδι σαν story/gameplay αξίζει? Είχα παίξει το remake και δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε κλικ, αλλά με τρώει να το πάρω με όλα αυτά που ακούω γενικά, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα με τραβήξει κι αυτό…
    το remake μου αρεσε λιγοτερο απο ολα τα R&C αν αυτο βοηθα.

    Και το καινουριο εχει μαλλον τις καλυτερες βαθμολογιες απο ολα.
    .

  6. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    gonzalez (12-06-2021)

  7. #225
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Με πείσατε, το χτύπησα τελικά β€¦ Είδα και λίγο gameplay για να δω κάποια πράγματα όποτε για να δούμε τελικα… Η αλήθεια είναι ότι το προηγούμενο Ratchet δεν το είχα πάρει πολύ ζεστά, έπαιζα και αλλά παιχνίδια εκείνο το διάστημα και το παράτησα. Πρώτες εντυπώσεις πάντως από γραφικά πραγματικά εκπληκτικά… Επίσης απ ότι βλέπω επιλογή να έχεις μόνο ελληνικούς υπότιτλους δεν έχει κάπως έτσι;

  8. #226
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  9. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (12-06-2021)

  10. #227
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον επαιξα ενα μερος του παιχνιδιου το οποιο θεωρω οτι μου επιτρεπει να γραψω δυο τρια πραγματα χωρις φυσικα κανενα σποιλερ.

    Η αληθεια ειναι τις πρωτες στιγμες του παιχνιδιου δεν με κερδισε οσο θα περιμενα. Ξεκιναει καπως αργα και δεν ξερω δεν εφαγα το wow που περιμενα να φαω. Σιγουρα επαιξε ρολο οτι στις πρωτες στιγμες πηγαινα back and forth σε σχεση με fidelity και Performance RT, μεχρι να καταληξω στο δευτερο για τους λογους που ειπα.

    Οσο προχωραγα ομως το παιχνιδι γινοταν ολοενα και πιο εντυπωσιακο. Υπαρχει τοση λεπτομερια που πραγματικα αν δεν μπεις photomode πολυ απλα δεν προκειται να την δεις ποτε... Και δεν ξερω καν ποσος κοσμος θα μπει σε αυτη τη διαδικασια.

    Τα παντα ειναι πεντακαθαρα ακομα και στο performance RT. Η ποιοτητα της εικονας ειναι αψεγαδιαστη, τα καρε 60αρι ακατεβατα και ο χαμος που συμβσαινει στην οθονη σου πρωτοφανης. Το scale ειναι τεραστιο οχι τοσο απο πλευρας design οσο του ποσα πραγματα κανει render το μηχανημα σε αποσταση... ειναι τρομερο, καθεσαι και το χαζευεις χωρις να κουνιεσαι γιατι πολυ απλα μοιαζει με ενα ζωντανο περιβαλλον.

    Πεντακαθαρα textures, φοβερο animation καθολου pop in, πανδαισια χρωματων, εξαιρετικες αντανακλασεις και οσο προχωρας ολο και πιο εντυπωσιακο γινεται.



    Αυτο ομβς που ειναι το πιο εντυπωσιακο ειναι τα rifts. Αλλα αυτο ειναι κατι που πιστευω το εκτιμαει ο κοσμος ο οποιος καταλαβαινει το τι σημαινει τεχνικα αυτο το πραγμα. Δηλαδη σε εναν που δεν γνωριζει δεν θα φανει κατι εξωπραγματικο. Ομως για οσους εχουν εστω μια μικρη ιδεα να βλεπεις το παιχνιδι να φορτωνει ταυτοχρονα δυο κοσμους και να σε πηγαινοφερνει μια απο εκι και μια απο εδω, ειναι κατι που δεν εχουμε οντως ξαναδει.

    Κατα τα αλλα ειναι ενα κλασσικο Ratchet προς το παρον και αυτο δεν το λεω για κακο. Ο νεος χαρακτηρας ειναι παρα πολυ συμπαθης και γενικα απο πλευρας gameplay και setpices/puzzles κανενα παραπονο.

    Υπαρχουν καποια τεχνικα ψεγαδια τα οποια ακριβως επειδη εχουμε αναφερει στο παρελθον σε αλλα παιχνιδια πρεπει να τα πουμε και εδω για πχ το γεγονος οτι η βλαστηση δεν αντιδρα καθολου με τον χαρακτηρα, ή το εντονο clipping που υπαρχει οταν περνας μεσα απο φυτα ή οταν το οπλο/χαρακτηρας σου ειναι κοντα σε τοιχο. Και καποια θεματα με το cllision detection που πολλες φορες ο χαρακτηρας δε φαινεται να παταει στο εδαφος.

    Παρολαυτα ειναι απλα ψεγαδια οπως ειπα. Το παιχνιδι κυριολεκτικα ειναι μια animated cgi ταινια στο 95% της ωρας που παιζεις. Τα σεβη μου στην Insomniac.

    θα επανελθω με περισσοτερα.

  11. #228
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το collision detection είναι η επαφή μεταξύ χαρακτήρων και αντικειμένων.

    Εκεί έχει θέμα ή μήπως υπάρχει ένα αραιό floating = μικρούλα απόσταση των πατουσών του χαρακτήρα από το έδαφος;

    Ρωτάω γιατί στο collision detection η Insomniac ποτέ δεν είχε το παραμικρό θεματάκι!

  12. #229
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ και τα δυο Λευτερη. Πας σε ενα τοιχο για πχ και το οπλο περναει απο μεσα τελειως. Και ο χαρακτηρας σε πολλα σημεια αιωρειται. Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο αλλα ισχυει.

  13. #230
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το φαινόμενο με το όπλο εντός τοίχου δεν είναι collision detection αλλά οφείλεται στο precision κάποιων υπολογισμών.
    Προφανώς η Insomniac δεν χρησιμοποεί υψηλή ακρίβεια σε κάποιες πράξεις ώστε να γλιτώνει ιπποδύναμη στο μηχάνημα.

    Κατάλαβα όμως τι θες να πεις, θενξ!

  14. #231
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν νομιζω οτι μπορει να κανει και πολλα καθως τα οπλα ειναι υπερμεγεθη μπροστα στο χαρακτηρα οπως σε καθε Ratchet.

  15. #232
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #233
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Κατι αλλο που εχει το fidelity και δεν μου αρεσει καθολου σαν επιλογη ειναι που θολωνει το background στο βαθος. Εχουν αυτο το εξτρα εφφε που προσωπικα εμενα δεν μου αρεσει καθολου στα παιχνιδια. Αυτο λειπει στο performance RT και πιστευω το κανει πιο ομορφο, και ρεαλιστικο εδω που τα λεμε. Δεν καταλαβαινω γιατι οι δημιουργοι το επιλεγουν αυτο το πραγμα πολλες φορες. Λες και εγω αν κοιταξω ενα βουνο στο βαθος θα το δω θολο ενα πραγμα..
    Μάλλον λες το depth of field (ήταν και selling point του Cell στο Uncharted 2!). Δίνει ένα cinematic εφέ (όπως κάνει και μια κάμερα που εστιάζει σε ένα σημείο και θολώνουν όλα γύρω-γύρω).

    Κι ένα ενδιαφέρον βιντεάκι (έτσι για να θυμηθούμε πως είναι τα άλματα γενιάς):



    Όντως η Insomniac είναι σε καλό δρόμο να φτάσει την Pixar (και φυσικά η Nintendo αρκετά πίσω λόγω hardware).

  17. #234
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ ναι αυτο λεω. Ειναι ενα εφφε που δεν μου αρεσει. Δεν το βρισκω ουτε αισθητικα καλο ουτε σε θεμα ρεαλισμου.

    Συγκεκριμενα το Ratchet με το depth of field, με το chromatic aberation το οποιο θολωνει τις ακρες της οθονης και με το motion blur, ε στο τελος καταληγει το καθαρο κομματι της οθονης σου να ειναι αρκετα περιορισμενο για τα γουστα μου. Λες και κοιταω μεσα απο περισκοπιο ενα πραγμα.

    Εγω σιγουρα αφαιρεσα chromatic aberation, performance rt για να μην εχω depth of field στο background και μειωσα το motion blur στο 6/10.

    Να τονισω οτι depth of field εχει κανονικα το performance rt καθολα τα αλλα περαν του ενοχλητικου background τερμα βαθος. Δηλαδη οταν σημαδευεις κατι εννοειται οτι το depth of field θα θολωσει καθωσπρεπει την εικονα.

  18. #235
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Υποτίθεται ότι το depth of field στα πιο παλιά χρόνια το χρησιμοποιούσαν για να γλυτώσουν πώρους (ιπποδύναμη).

    Τα τελευταία χρόνια όμως ΤΡΩΕΙ ιπποδύναμη, γιατί χρησιμοποιείται ως έξτρα filter (render pass?).

    Ειλικρινά ούτε εγώ βρίσκω την αξία χρήσης του όπως υλοποιείται τα τελευταία χρόνια.

    ΥΓ: Μόλις τερμάτισα (όχι εντελώς, μου λείπουν κάποια ψιλολοΐδια) το Astrobot. ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΧΤΟ εδώ και πολλή ώρα. Γραφικά (άναυδος), ηχητικά εφφέ (πολύ κοντά στη Νιντέντο ποιότητα), ευρηματικότητα στα level/μπονουσάκια (βγαίνει ευχάριστα και όχι βεβιασμένα το "παιδί από μέσα σου") και φυσικά η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΗ χρήση όλων των ιδιαιτεροτήτων/λειτουργιών του DualSense. Κυριολεκτώ: θέλω Astrobot 2!

    ΥΓ2: Αν έπαθα αυτά που έπαθα (με την καλή έννοια) με το Astrobot, πιστεύω ότι με το R 'n C θα πάθω συγκοπή!

  19. #236
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα με το ratchet εχε για καλο και για κακο ενα φορειο διπλα και ενα ασθενοφορο απεξω..

  20. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-06-2021)

  21. #237
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Παίζω και εγώ το παιχνίδι και είναι πολύ ωραίο, παίζω σε monitor Odyssey G5 32" και μου βγάζει ότι παίζω 1920x1080 120Hz έχει τέτοιο mode το παιχνίδι, το έχω βάλει σε Performance RT

    Spoiler!

  22. #238
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    3:50: caring less about data size due to built in hardware compression
    5:00: the whole memory is used for each level and data is pulled in as/when needed. (Think the whole level blueprint is in memory, assets are pulled in only when required)
    11:10: Still some performance left on the table for SSD
    11:40: can the engine handle loading data in so quickly is a legit question. Lol
    13:40: RT is using checkerboard technique
    15:15: headroom from optimizing for 60fps made the 30fps mode even better (guess devs should shoot for 60 more lol)
    17:25: there are some areas they could 120fps, headroom for optimizing GPU side for 120 fps available, CPU is difficult.
    19:50: development started with focus being a PS5 title
    23:05: nefarious head was a huge pain to work RT on lol
    24:40 Glass behind glass is a pain for devs using RT
    28:00: cinematic uses same assets as game assets
    29:10: hair strand system LOD fills in strand texture the closer the camera in, rivet tail if you zoom in 500 thousand to a million polygons.
    40:00: a lot of the dialogues were prerecorded in the actors home

    credit @ Mubrik_

    Δείτε αυτό που λέει για τα 120fps.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  23. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    pgp69 (12-06-2021),psx3 (12-06-2021)

  24. #239
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Oσο για την διαρκεια που ρωτησες φιλε psx3 ακομα ειμαι νωρις αλλα οκ εγω παιζω αργα, πιο αργα απο τον μεσο ορο σιγουρα. Παρολαυτα οι 5 ωρες ειναι αστειο νουμερο. Ναι στο youtube φανταζομαι καποιοι που ηθελαν να ανεβασουν πρωτοι το walkthrough για ευνοητους λογους και με σκοπο τα φραγκα, θα τρεχαν λες και εχει νεφτι ο πισινος τους.

    Ε αυτο για εμενα δεν ειναι ενδεικτικο νουμερο. Εχω παιξει πανω απο 5 ωρες ανετα και το completion μου ειναι στο 28-30% κατι τετοιο. Οποιος θελει να το ξεζουμισει σιγουρα θα περιμενει εφαμιλλη διαρκεια (αν οχι μεγαλυτερη) απο τα προηγουμενα.

    Θα δωσω περισσοτερες πληροφοριες οταν τελειωσω με το καλο.

  25. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (12-06-2021)

  26. #240
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    @Leon

    Πολύ ενδιαφέρον (ξεζούμισαν την CPU κιόλας ή έχουν serial bottlenecks?). Να τα βλέπουν αυτά οι νεόκοποι "console Master Race" που περιμένουν τα 120 fps να γίνουν το baseline της νέας γενιάς (κρίνοντας με βάση κάποια last-gen games που πήραν boost)...

    ΔΕΝ κάνω πλάκα, έχω δει κόσμο να λέει «δεν μπορώ να παίξω στα 60 fps πλέον». Placebo much? Δεν μιλάω για την διαφορά 30 vs 60 fps που είναι όντως σημαντική σε αρκετά παιχνίδια.

    Εγώ τα έλεγα ότι άπαξ και δοθεί μια επιλογή παραπάνω, τα goalposts θα γίνουν move προς τα πάνω... τα ίδια λένε και οι PCMR που παίζουν στα 240 fps (ότι τους «κακοφαίνονται» τα 120 fps, λολ). Human Nature 101.

    Διατηρώ μια αμφιβολία κατά πόσο θα εδραιωθούν τα 60 fps modes στα next-gen games (αν και μέχρι στιγμής καλά το πάνε στα 1st party), αλλά μην το παραξηλώσουμε τελείως με 120 fps Master Race memes.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Oσο για την διαρκεια που ρωτησες φιλε psx3 ακομα ειμαι νωρις αλλα οκ εγω παιζω αργα, πιο αργα απο τον μεσο ορο σιγουρα. Παρολαυτα οι 5 ωρες ειναι αστειο νουμερο. Ναι στο youtube φανταζομαι καποιοι που ηθελαν να ανεβασουν πρωτοι το walkthrough για ευνοητους λογους και με σκοπο τα φραγκα, θα τρεχαν λες και εχει νεφτι ο πισινος τους.

    Ε αυτο για εμενα δεν ειναι ενδεικτικο νουμερο. Εχω παιξει πανω απο 5 ωρες ανετα και το completion μου ειναι στο 28-30% κατι τετοιο. Οποιος θελει να το ξεζουμισει σιγουρα θα περιμενει εφαμιλλη διαρκεια (αν οχι μεγαλυτερη) απο τα προηγουμενα.

    Θα δωσω περισσοτερες πληροφοριες οταν τελειωσω με το καλο.
    Ε ναι, με νέφτι στον πωπό και το TLOU2 το βγάζουν σε 5 ώρες με speedrun (πάντα υπήρχαν αυτά, αλλά έγιναν της μοδός τελευταία ελέω YouTube/Twitch).

  27. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (15-06-2021)

Page 12 of 19 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •