Page 13 of 19 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 241 to 260 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #241
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by pgp69 View Post
    Παίζω και εγώ το παιχνίδι και είναι πολύ ωραίο, παίζω σε monitor Odyssey G5 32" και μου βγάζει ότι παίζω 1920x1080 120Hz έχει τέτοιο mode το παιχνίδι, το έχω βάλει σε Performance RT
    Παντελή πηγαίνε και απενεργοποίησε την ρύθμιση βίντεο απο την κονσόλα για το αυτόματο 120hz. Μετά θα είσαι super.

  2. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    pgp69 (12-06-2021)

  3. #242
    Elite pgp69's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,033
    PSN ID
    pgp5
    Name
    Παντελής

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παντελή πηγαίνε και απενεργοποίησε την ρύθμιση βίντεο απο την κονσόλα για το αυτόματο 120hz. Μετά θα είσαι super.
    Aυτό ήταν τώρα μου βγάζει 3840x2160 60Hz, αλλά και πριν δεν έπαιζα άσχημα και νομίζω ότι πήγαινε και λίγο πιο ομαλά
    Ευχάριστο Kώστα!!!!

    Spoiler!

  4. #243
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by pgp69 View Post
    Aυτό ήταν τώρα μου βγάζει 3840x2160 60Hz, αλλά και πριν δεν έπαιζα άσχημα και νομίζω ότι πήγαινε και λίγο πιο ομαλά
    Ευχάριστο Kώστα!!!!
    Πιστεύω ότι σε 4K καλά είναι να μην πέφτει τόσο η ανάλυση για τα 120hz.

  5. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    pgp69 (13-06-2021)

  6. #244
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Τελικά και εγώ απενεργοποίησα τα 120hz και το γύρισα στο performanceRT και δεν νιώθω ότι χάνω κάτι.

    Οπτικά είναι χάρμα οφθαλμών, ειδικά στα cutscenes και στις πιο μικρές περιοχές. Στις μεγάλες χάνει λίγο νομίζω.

    Το παιχνίδι έχει τρομερά γρήγορο ρυθμό και με σπρώχνει να παίζω γρήγορα, καμία σχέση με το πως παίζω αλλά παιχνίδια. Παρόλα αυτά στις 5 ώρες είμαι στο 26%.

  7. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    psx3 (13-06-2021)

  8. #245
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το ρημαδι ωρες ωρες ειναι τελειως CGI κατασταση..

    (το βαζω σε σποιλερ αλλα δεν ειναι επι της ουσιας. Ενα απλο close up ενος random NPC ενω τον σημαδευω με οπλο)

    Καθολου photomode εδω να σημειωσω. Απλα πατησα το share button για φωτογραφια καθως επαιζα!

    Spoiler!

  9. The Following 7 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    BillyFlo81 (14-06-2021),isildur83 (13-06-2021),panos74gr (13-06-2021),pgp69 (13-06-2021),psx3 (13-06-2021),tomic20 (13-06-2021),WolfRathmA (14-06-2021)

  10. #246
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολλη ησυχια ρε παιδια.. τοση φασαρια καναμε για ενα next gen κλπ και μονο εγω κρατιεμαι τελικα να μην γραφω συνεχεια;

  11. #247
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πολλη ησυχια ρε παιδια.. τοση φασαρια καναμε για ενα next gen κλπ και μονο εγω κρατιεμαι τελικα να μην γραφω συνεχεια;
    Γράψε να είμαστε προετοιμασμένοι μην πάθουμε εγκεφαλικό με αυτά που θα δούμε.
    Εγώ έπαιξα λίγο στην αρχή ώστε να καταλήξω σε Fidelity και το άφησα διότι σχεδόν τελειώνω το Soul Storm και λυπήθηκα να το παρατήσω. Μετά το ξεκινάω και μπορεί να πάω για πλατίνα. Βγαίνει και το upgrade του Metro. Όμορφα.

  12. #248
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ωραια φτασαμε και στο σημειο να μας πεσουν τα σαγονια στο υπογειο..


  13. #249
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    55% completion αλλα οπως ειπα το παω αργα, το χαζευω απο εκει και απο εδω. Γινεται ολο και καλυτερο, και ο τεχνικος τομεας πραγματικα ειναι στα υψη.

    Μπορει η Insomniac να δωσει την συνταγη που εχει για την αναλυση σε ολη την βιομηχανια να την αντιγραψουν και να την βλεπουμε σε καθε παιχνιδι εκει εξω? Επισης ενω στο Miles Morales το performance RT ειχε ελειψεις σε σχεση με το fidelity (πχ σκιες/framerate των RT assets), εδω δεν υπαρχει τιποτα που να λειπει. Ολο το πακετο ειναι like for like, τρεχει στο σωστο frame και εχει την αναλογη αναλυση με το υπολοιπο παιχνιδι.

    Φαντασου ποσο ζουμι ακομα εχουν αν μεσα σε μερικους μηνες αναπτυξης εχουν τοσο μεγαλη βελτιωση σε αυτο το κομματι.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (14-06-2021),psx3 (14-06-2021)

  15. #250
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πιστεύω ότι θα δούμε πράματα και θάματα σε μερικά χρόνια (2 χρόνια από τώρα το υπολογίζω).

    Και εκεί που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα μας φύγουν τα μυαλά θα είναι με το PSVR2.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (14-06-2021),psx3 (14-06-2021)

  17. #251
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Χαίρομαι που τελικά το πήρα, το παιχνίδι μου αρέσει πολύ περισσότερο απ οτι περίμενα. Πέρα από τα φοβερά γραφικά δλδ, το ίδιο το παιχνίδι με κρατάει και ανυπομονώ να το προχωρήσω.
    Πάντως και για τη διάρκεια που λέμε, με τους ρυθμούς που το πάω που είναι χαλαροί γενικά και ψάχνω αρκετά, κι αν κρίνω κι από το ποσοστό ολοκλήρωσης, λογικά θα κάνω σίγουρα πάνω από 12-13 ώρες.
    Αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος που να μου αλλάξει τη γνώμη, για μένα εύκολα είναι ξεκάθαρος system seller τίτλος, αλλά έτσι κι αλλιώς βέβαια θα μου πεις τι να το κάνουν όταν έχουν βγει τόσο off στο να καλύψουν τη ζήτηση της κονσόλας.
    Μακάρι να τα πάει πολύ πολύ καλά και να συνεχίσει τουλάχιστον μια εταιρεία στο χώρο τη λογική quality over quantity (μακροπρόθεσμα μιλάω).

  18. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    psx3 (14-06-2021),Valkyre (14-06-2021)

  19. #252
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Κι εγω αυτο σκεφτομουν τις προαλες... οτι οταν δεν μπορεις ηδη να καλυψεις την ζητηση το μονο που μπορει να κανει ενας system seller τιτλος ειναι να σε κανει να το ζητας περισσοτερο. Ομως αν δεν μπορεις να το αποκτησεις, τοτε αργα ή γρηγορα το μυαλο ξεχναει, το αφηνει στην ακρη, το παιρνει αποφαση κλπ.

    Ποσα system seller σε συμφερει να βγαλεις σε μια τετοια κατασταση?

  20. #253

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post


    Ε ναι, με νέφτι στον πωπό και το TLOU2 το βγάζουν σε 5 ώρες με speedrun (πάντα υπήρχαν αυτά, αλλά έγιναν της μοδός τελευταία ελέω YouTube/Twitch).
    Και το Demon Souls, του ps3, εχω δει να το τερματιζουν "στο χαλαρο", οχι σε speedrun, σε 4-4,5 ωρες.

    Αν το βαλεις στο easy και αρχισεις να τρεχεις για να το τερματισεις χαιρω πολυ. Οχι 5 ωρες που λες, και στις μισες το τελειωνεις.

    Δεν το εχω παιξει το παιχνιδι, για να μην νομιζει και κανεις πως γραφω ως "γνωστης", ομως αυτα δεν ειναι φυσιολογικα playthroughs. Οι περισσοτεροι λενε για διαρκεια
    Spoiler!

    , αναλογα πως παιζει ο καθενας, σε τι επιπεδο κλπ, η οποια διαρκεια ανεβαινει λιγο ακομα, αν πας για πλατινα.

    Για να ειμαστε ξεκαθαροι και να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, αλλου ειναι η ταμπακιερα. Απλα για να μην φανει ως προπαγανδα, το πανε "μεσω Λαμιας". Βρηκαν λοιπον ενα playthrough των 5 ωρων και το πασαρουν για να ερθει το επιχειρημα: "Δινετε 80 ευρω για παιχνιδι 5 ωρων. Παρτε gamepass να παιζετε τσαμπα οσες ωρες θελετε".

    Φυσικα δεν εχω προβλημα με κανεναν και το πως του αρεσει να παιζει, αλλα εχουν παρει παραμασχαλα την επικοινωνιακη πολιτικη της microsoft και ουτε μισθο να τους εδιναν. Περα απο αυτο ομως, δημιουργουν τοξικοτητα. Αυτο ειναι το προβλημα.

    Αλλο πραγμα να πεις, "κοιτα αυτη την υπηρεσια, εμενα μου αρεσει" και αλλο -ουτε λιγο, ουτε πολυ- να λες στον αλλο "εισαι κοροιδο" γιατι του αρεσει κατι αλλο, εστω και πιο ακριβο. Γιατι οντως μιλαμε για τεραστια διαφορα στο κοστος, αλλα και τεραστια διαφορα στο feedback.

  21. The Following 6 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    cocous (14-06-2021),gonzalez (14-06-2021),psx3 (14-06-2021),Slay (15-06-2021),sndev (15-06-2021),Valkyre (14-06-2021)

  22. #254
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Eιναι στην ανθρωπινη φυση να καταπιανεται και να εστιαζει στο οποιοδηποτε στοιχειο επιβεβαιωνει την οποια θεση εχει κανεις σε ενα debate/διαφωνια.

    Ετσι λοιπον ο αλλος το μονο που χρειαστηκε ειναι τον τυπο που ετρεξε να το τελειωσει για να βγαλει φραγκα στο youtube για να επιβεβαιωσει/ισχυροποιησει την θεση του επιχειρηματικα. Τσαπατσουλης και φουλ fanboy προφανως, αλλα ετσι ειναι.

    Καπως ετσι επεσε και λασπη για το TLOU2 με καποια πανηλιθια και ανακριβη leaks που το μονο που χρειαστηκε ηταν αυτο για να το ξεσκισουν τελειως το θεμα.

    Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι γι αυτο ειναι οπως ειπα αναγκη που εχουν καποιοι ανθρωποι να επιβεβαιωσουν τις επιλογες/προτιμησεις τους. Πιο πολυ κοροιδευουν τον εαυτο τους παρα τους υπολοιπους. Απλα πραγματα. Ignorance is bliss.

  23. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (14-06-2021),cocous (14-06-2021),psx3 (14-06-2021)

  24. #255
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Brazhlias View Post
    Για να ειμαστε ξεκαθαροι και να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, αλλου ειναι η ταμπακιερα. Απλα για να μην φανει ως προπαγανδα, το πανε "μεσω Λαμιας". Βρηκαν λοιπον ενα playthrough των 5 ωρων και το πασαρουν για να ερθει το επιχειρημα: "Δινετε 80 ευρω για παιχνιδι 5 ωρων. Παρτε gamepass να παιζετε τσαμπα οσες ωρες θελετε".

    Φυσικα δεν εχω προβλημα με κανεναν και το πως του αρεσει να παιζει, αλλα εχουν παρει παραμασχαλα την επικοινωνιακη πολιτικη της microsoft και ουτε μισθο να τους εδιναν. Περα απο αυτο ομως, δημιουργουν τοξικοτητα. Αυτο ειναι το προβλημα.

    Αλλο πραγμα να πεις, "κοιτα αυτη την υπηρεσια, εμενα μου αρεσει" και αλλο -ουτε λιγο, ουτε πολυ- να λες στον αλλο "εισαι κοροιδο" γιατι του αρεσει κατι αλλο, εστω και πιο ακριβο. Γιατι οντως μιλαμε για τεραστια διαφορα στο κοστος, αλλα και τεραστια διαφορα στο feedback.
    Να αγιάσει το στόμα σου άνθρωπέ μου! Concern trolling to the max και μετά σκούζουν για τους Σονάδες ότι χαλάνε νήματα, ενώ άλλοι το ξεκινάνε. Μάτια έχει και βλέπει ο κόσμος, ασχέτως αν μιλάει ή όχι (ελάχιστοι μιλάνε μην τυχόν και δεχτούν bullying από το mob mentality).

    Βαφτίζανε κάποιους συμφορουμίτες (καθόλα αξιοπρεπείς και όχι νέους στο console gaming) τηλεπλασιέ της Sony (λες και όλοι ξεκινήσαμε να παίζουμε με Sony consoles, τεσπά) και τελικά άαααααλλοι είναι οι τηλεπωλητές του Game Pass. Projection to the max (δεν είναι κακό, αρκεί να το παραδεχτούν έστω κι από μέσα τους).

    Με γειά τους με χαρά τους αν την βρίσκουν με την Netflix-ο-ποίηση του gaming, δεν κρίνω, αρκεί να μην κρίνουν κι αυτοί (βλ. κάτι ατάκες περί πειρατείας και σαπουνόπερες @ 120 fps εκ Discord ορμώμενες).

    Προσωπικά ούτε Netflix σχήματα θέλω να στηρίξω, ούτε 80άρια, ούτε ομογενοποίηση με day 1 PC ports. Ούτε τους μεν έκρινα, ούτε τους δε (Game Pass/quantity vs €80/quality). Οι "concerned" που λένε ότι η Sony πρέπει να ακολουθήσει την MS στο 100% το λένε εκ του πονηρού, γιατί ξέρουν ότι η Sony δεν μπορεί να ακολουθήσει αυτό το πλάνο (για πολλούς λόγους, οικονομικούς και μη).

    Για να το πω έξω από τα δόντια, δίχως ίχνος πολιτικής ορθότητας: θέλουν διακαώς να εξαφανιστεί η Sony α λα SEGA. Σκέτο publisher δίχως hardware (πόσοι εδώ μέσα θυμούνται την ρήση "if you're serious about software, you need your own hardware"?).

    Μήπως και η Apple να κάνει open-source το iOS α λα Android και να αρχίσει να πουλάει τα SoC της σε τρίτους α λα Qualcomm/MediaTek;

    Εντάξει παιδιά, θα χαρείτε προσωρινά αν εξαφανιστεί/απορροφηθεί η SIE α λα SEGA DreamCast και μετά η MS θα ζητάει δεν ξέρω κι εγώ πόσα λεφτά για Game Pass (ήδη αν προσέξατε έχουν αρχίσει και κλείνουν κάποια "loopholes" και έπεται συνέχεια).

    Σόρρυ για το offtopic, αλλά καλό είναι να λέμε την αλήθεια χωρίς στρογγυλέματα, μπας και φανούμε καλούληδες/γλυκούληδες (η "soft" μόδα των καιρών μας).

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Eιναι στην ανθρωπινη φυση να καταπιανεται και να εστιαζει στο οποιοδηποτε στοιχειο επιβεβαιωνει την οποια θεση εχει κανεις σε ενα debate/διαφωνια.

    Ετσι λοιπον ο αλλος το μονο που χρειαστηκε ειναι τον τυπο που ετρεξε να το τελειωσει για να βγαλει φραγκα στο youtube για να επιβεβαιωσει/ισχυροποιησει την θεση του επιχειρηματικα. Τσαπατσουλης και φουλ fanboy προφανως, αλλα ετσι ειναι.

    Καπως ετσι επεσε και λασπη για το TLOU2 με καποια πανηλιθια και ανακριβη leaks που το μονο που χρειαστηκε ηταν αυτο για να το ξεσκισουν τελειως το θεμα.

    Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι γι αυτο ειναι οπως ειπα αναγκη που εχουν καποιοι ανθρωποι να επιβεβαιωσουν τις επιλογες/προτιμησεις τους. Πιο πολυ κοροιδευουν τον εαυτο τους παρα τους υπολοιπους. Απλα πραγματα. Ignorance is bliss.
    Έτσι ακριβώς. Confirmation bias 101.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (15-06-2021)

  26. #256
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως παιδιά τι να λέμε τώρα. Όσο προχωράω τόσο με τρελαίνει περισσότερο. Υπάρχουν σημεία που πραγματικά δεν πιστεύεις αυτό που βλέπεις. Εντωμεταξύ μέχρι να κατασταλάξω που θα παίξω το άλλαξα πάνω από 20 φορές. Εντάξει δεν λέω ωραία τα 60fps αλλά στο Fidelity έχει διαφορά και μάλιστα στα δικά μου μάτια είναι μεγάλη. Εννοείται όμως οτι στην κίνηση ψιλό θολώνει αλλά είναι αρκετά φιλικό σε σχέση με άλλα. Οπότε αποφάσισα 1ο playground Fidelity και το επόμενο performance RT. Πόσο πιο όμορφο θα μπορούσε να γίνει. Θεωρώ ότι το τερμάτισαν. Όσο για τις ώρες παιχνιδιού χίλιες φορές να πληρώνω για ένα 10ωρο παιχνίδι που θα αξίζει και το παραμικρό ευρώ και θα έχω σαγόνια στο πάτωμα παρά τα 40ωρα με τις φουλ επανάληψεις.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    psx3 (14-06-2021)

  28. #257
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ακολουθει σποιλερ για location στο 55% του παιχνιδιου:

    Spoiler!

  29. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (15-06-2021)

  30. #258
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Οπτικά το παιχνίδι είναι κυριολεκτικά αλλού! Πραγματικος next gen τίτλος και η νέα γενιά μετράει μόλις λίγους μηνες ζωης. Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση να δω σε τέτοιο βαθμό αξιοποίηση του ps5 hardware από τωρα, ούτε καν! Πραγματικά, σε 2 χρόνια από τώρα τι θα δούμε; Παίζω σε performance rt και δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια ουσιαστική διαφορά στην ανάλυση με το fidelity...

  31. The Following User Says Thank You to isildur83 For This Useful Post:

    Valkyre (15-06-2021)

  32. #259
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ratchet & Clank: Rift Apart is the latest PS5 exclusive to claim No.1 | UK Boxed Charts

    https://www.gamesindustry.biz/articl...k-boxed-charts

  33. #260
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον τελος απο εμενα εχθες το παιχνιδι.

    Θα γραψω τις εντυπωσεις μου χωρις σποιλερς αλλα πανω κατω τα εχω πει ηδη.

    Θελω να σημειωσω το θεμα της διαρκειας. Αν θελετε μια ρεαλιστικη προσεγγιση του ποσο θα σας παρει να το τελειωσετε καλυτερα πηγαιντε στο How Long to Beat... Εκει τουλαχιστον ειναι πιο λογικα τα νουμερα. Αυτα τα "5 ωρες" μιλαμε το σαπισαν εντελως το παιχνιδι. Πρωτα απο ολα εχει κοντα 2-3 ωρες cinematics... oποτε ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ το 5 ωρες. Σιγουρα ο τυπος εκανε skip τα παντα, τα puzzles τα εκανε skip, επισης θα το ειχε βαλει στο super easy κλπ κλπ Και μην ακουτε ουτε τον αλλο τον Powerpyx (μπηκα να τσεκαρω ποσο χρονο λεει για πλατινα) , αυτο το συστημα του "βαζω τον absolutely minimum χρονο required για πλατινα" απορρω πραγματικα τι ποσοστο των ανθρωπων που παιζουν τα παιχνιδια και θελουν τις πλατινες τους, τους εκφραζει ενα τετοιο νουμερο, του παιζω με νεφτι στον πισινο μονο και μονο γιατι θελω πλατινα...

    Το παιχνιδι εμενα μου πηρε περισσοτερο απο οτι αναγραφει το How Long to Beat (κλασσικα) και μου φανηκε επισης λιγο μεγαλυτερο απο τα προηγουμενα παιχνιδια. Το επαιξα στο Hard (οχι very hard) και μου φανηκε βατο. Εχασα καποιες φορες αλλα δεν ηταν δυσκολο ιδιαιτερως. Προτεινω να το παιξετε κι εσεις στο Hard, στο Normal παραγινεται ευκολο ΙΜΟ.

    Τελειωσα το παιχνιδι με 100% completion αλλα ακομα μου λειπουν μερικα πραγματακια και θα παω φυσικα και για πλατινα. Πανω απο 20 ωρες προσωπικα εχω ηδη παιξει και θα μου παρει κι αλλο λιγο για την πλατινα και σιγουρα θα παιξω και ενα new game plus.

    Θα μου πειτε ποσες απο αυτες τις ωρες χαζευες τα γραφικα? Εμ... συγνωμη... γι αυτο το πηρα το παιχνιδι σε ενα μεγαλο βαθμο ΝΟ? Δεν ξερω εαν δεν εδινα δεκαρα για τον τεχνικο τομεα δεν νομιζω να επαιρνα καν PS5 to begin with. Οποτε ναι το παιχνιδι το πηρα για να το χαζευω και για να εκτιμησω την δουλεια που εχει πεσει τεχνικα. Δεν ειμαι της νοοτροπιας "περαστε σκουπιστε τελειωστε" (δεν κρινω, απλα για εμενα μιλαω).

    Και πως γινεται να μην το χαζευεις αλλωστε? Σε καποια σημεια το παιχνιδι ειναι απλα εντελως CGI στα ματια μου. Υπαρχουν καποιες τοποθεσιες που σε αφηνουν με το στομα ανοιχτο. Και ειναι ενα ακρως φαντασμαγορικο παιχνιδι... τοσο που σε καποιες φασεις μπορει και να ευχομαι να εβλεπα να το παιζει καποιος αλλος. Βλεπετε υπαρχουν στιγμες που γινεται ο κακος χαμος στην οθονη σου. Αλλα επειδη εσυ πολεμας, εχεις το νου σου στην στοχευση, στο τι κανουν οι εχθροι κλπ. Γυρω σου γινεται το σωσε. Αλλα δεν μπορεις να το απολαυσεις ακριβως γιατι παιζεις. Πιστεψτε με οταν το παιξετε θα το νιωσετε αυτο που λεω. Σιγουρα θα δω καποια σημεια του παιχνιδιου ως τριτος θεατης.

    Και δεν ειναι μονο το οπτικο. Και το ακουστικο κομματι ειναι εξισου υπεροχο. Οπως ολα τα exclusives της Sony το 3D audio ειναι πλουσιοτατο και σου δινει μια τρομερη αισθηση του χωρου στον οποιο βρισκεσαι. Πεντακαθρα ολα, εντυπωσιακα ηχητικα εφφε και πολυ δυνατα μπασα επισης.

    Για το gameplay εχουν παρει οτι εκανε το Ratchet ολα αυτα τα χρονια και το εχουν εμπλουτισει με αρκετα νεα στοιχεια, τα οποια φυσικα εχουν να κανουν με τα jumps απο διασταση σε διασταση και απο σημειο σε σημειο. Ολο το design καποιων επιπεδων ειναι στημενο γυρω απο αυτο το κομματι. Ο χειρισμος ειναι εξαιρετικος, η στοχευση ειναι μια χαρα και τα οπλα απιθανα και ακρως απολαυστικα. Δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις μερικες φορες. Και νεα gadgets εχουμε, και νεους χαρακτηρες και πανοπλιες και ολα τα collectibles δεν τα μαζευεις απλα για να τα μαζευψεις αλλα σου δινουν και δωρακια μεσα στο παιχνιδι που μπορεις να τα ενεργοποιησεις. Απο cosmetics μεχρι cheats και ενα σωρο αλλα καλουδια. Απο ολα εχει το παιχνιδι.

    Εξαιρετικα καλοφτιαγμενο παντου. Απο τα μενου, στο παντελως ανυπαρκτο loading (ναι το Miles Morales με τα 2 secs loading ειναι "αργο" μπροστα του...) στα εξαισια, κυριολεκτικα PIXAR cinematics του, το animation των χαρακτηρων, το χιουμορ του, το voice acting ακομα και το συναισθημα που σου βγαζει.

    Εγω το καταχαρηκα. Εχει τα θεματακια του, δεν ειναι τελειο, αλλα ειναι ενα παιχνιδι που προσωπικα μου γεμισε παρα παρα πολυ ευχαριστα τον χρονο μου μαζι του και σιγουρα ειναι το πιο next gen παιχνιδι εκει εξω αυτη τη στιγμη.

    Η Insomniac εχει εξελιχθει σε πρωτοκλασσατο studio και ερχεται μαζι με την Naughty Dog και την Guerilla να αποτελουν το "Holy Trinity" των Playstation Studios (κατ εμε παντα).

    ΥΓ: Ρε γαμωτο θελω να ανεβασω τοσο πολυ φωτογραφιες...

  34. The Following 18 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (17-06-2021),Dragonpaul (17-06-2021),drifterx (17-06-2021),enstikto (28-06-2021),Error Flynn (17-06-2021),gonzalez (17-06-2021),hakoo (17-06-2021),isildur83 (17-06-2021),Lefteris_X (18-06-2021),mihalis13 (17-06-2021),modecris (17-06-2021),odytsak (17-06-2021),panos74gr (17-06-2021),pgp69 (19-06-2021),psx3 (17-06-2021),Slay (17-06-2021),sndev (17-06-2021),tonybsg (21-06-2021)

Page 13 of 19 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •