Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #61
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Αν δεν είναι μέσα στο next gen menu τα πολλά fps γιατί τότε το νέο COD στο ps5 θα παίζει 4κ/120;


  2. #62
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Η PS4 γενια ξεκινησε ως 1080p30, οποτε το 4K30 ειναι ηδη upgrade επιπεδου νεας γενιας. Τα fps δεν ηταν ποτε μεσα στο next gen μενου και ουτε προκειται να ειναι, μεχρι να φτασουμε σε γραφικα που μπορουν να παραχθουν τοσο ευκολα οσο το offline CGI(Παιζει να το προλαβουμε σε αυτη τη ζωη). Η οπως ειπα μεσω του upscale.
    Παλι κανεις λαθος
    Τα 60 φρειμς θα ειναι ποια στα μενου.Απλα θα τρεχουν σε χαμηλοτερη αναλυση .Μεχρι στιγμης τα περισσοτερα παιχνιδια που δειξανε στο event του ιουνιου(θα εχουν και την επιλογη 60 φρειμς)
    Τα 30 ηταν μονο σαν επιλογη στην προηγουμενη γενια.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Αν δεν είναι μέσα στο next gen menu τα πολλά fps γιατί τότε το νέο COD στο ps5 θα παίζει 4κ/120;
    Διοτι το call of duty δεν ειναι next gen
    Διοτι η μηχανη γραφικων του παραμενει ιδια απο το προηγουμενο modern warfare
    Διοτι ειναι ενα γραμμικο και σκριπτρετ σουτερ
    Στα πραγματικα next gen παιχνιδια(τυπου horizon ,spiderman god of war)τα 120 φρειμς τα ξεχνας

  3. #63
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Μα δεν θέλω 120 αλλά το 60 το θεωρώ must. Αν δεν δούμε 120fps σε αρκετά παιχνίδια (έστω και απλοϊκά σε γραφικά) τότε δεν υπάρχει λόγος αγοράς τηλεόρασης με HDMI 2.1 γιατί για μένα μόνο το feature 4k/120 αξίζει, το vrr ας πούμε υποθέτω ότι δεν θα μας χρειαστεί... Τι να πω δεν νομίζω να αρχίσουμε με μη σταθερά frame rate
    Last edited by djpar; 29-08-2020 at 16:42.

  4. #64
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Μα δεν θέλω 120 αλλά το 60 το θεωρώ must. Αν δεν δούμε 120fps σε αρκετά παιχνίδια (έστω και απλοϊκά σε γραφικά) τότε δεν υπάρχει λόγος αγοράς τηλεόρασης με HDMI 2.1
    A γεια σου
    Προσωπικα ελαχιστα παιχνιδια θα τρεχουν σε 120 φρειμς στις ερχομενες κονσολες
    Ποιο πολυ για μαρκενιστικο κολπο το βλεπω εγω αυτο

  5. #65
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Tα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου.

    30 χρόνια τα ίδια πράματα λέμε σε κάθε νέα γενιά κονσολών.

    "30 ή 60 καρέ είναι σχεδιαστική επιλογή του dev"

    Τελεία και παύλα.

    Φαντάζεστε τι ΓΡΑΦΙΚΑΡΕΣ θα είχε το SEGA Rally αν ΔΕΝ έτρεχε στα 60 όπως είχε σχεδιαστεί, αλλά στα 30;
    Όχι, δεν το φανταζόμαστε γιατί το παιχνίδι έχει φτιαχτεί για 60άρι.
    Τέλος.

    Τέτοιες μπούρδες γιατί δεν λέγαμε τότε, αλλά τις λέμε έντονα στις τελευταίες δύο γενιές κονσολών ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω.

    Ο κοσμάκης νομίζει ότι επειδή "τώρα" οι κονσόλες έχουν τρελή δύναμη, αυτόματα συνεπάγεται "τέλος τα 30αρια".

    Τα εισαγωγικά στο "τώρα" τα έβαλα επίτηδες, γιατί ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι κονσόλες ήταν δυνατές (για το κόστος τους) από την day 1 ημέρα κυκλοφορίας τους (αυτά που έκανε το SNES/Megadrive ούτε καν που τα φαντάζονταν ένα PC στο ίδιο κόστος, το ίδιο και για το PSX, για το PS2 κ.ο.κ.).

    Οπότε, πάντα είχαν τρελή δύναμη οι κονσόλες.

    Και τότε είχαμε 60άρια παιχνίδια, και τότε είχαμε 30άρια και τότε μάλιστα είχαμε και παιχνίδια άθλια προγραμματισμένα στα 15-20 καρέ.

    Δεν άλλαξε τίποτα στο πέρας του χρόνου.

    Και δύναμη τρελή παίρναμε παραπάνω σε κάθε γενιά ΚΑΙ η επιλογή των dev μεταξύ 30 και 60 παρέμεινε.

    Γιατί πρέπει να κάνουμε αυτή τη συζήτηση ΠΑΛΙ, δεν το καταλαβαίνω.


    Τέλος, αυτό το κόλλημα με το native 4K επίσης δεν το καταλαβαίνω.

    Με σωστά εφαρμοσμένες τεχνικές (checker, temporal, dlss και ότι άλλο επινοήσουν μελλοντικά, μαζί με machine learning), χαμηλότερες αναλύσεις όπως 1440π (Χοράιζον), 1600π, 1800π = ΑΝΕΤΑ δείχνουν μια χαρά σε 4Κ τηλεόραση.

    Αν εμένα μου δίνουν την επιλογή 4Κ/30 και 1440-1600-1800/60 (αρκεί όπως είπα να γίνει σωστή εφαρμογή upscale), τότε είμαι ικανοποιημένος.

    Αυτό που δεν ξέρει ο κόσμος και τον κάνει να "φοβάται" τις χαμηλότερες από 4Κ αναλύσεις, είναι το εξής:

    - οι τωρινές κονσόλες (Pro/Xbone X) έχουν σχετική λίγη RAM για textures, κλπκλπ που να είναι φτιαγμένα σε 4Κ, οπότε πολλά παιχνίδια έχουν "μέτριας" ανάλυσης assets (μεταξύ 1080 και 4K, βάλτε όποια ανάλυση θέλετε).......και το παιχνίδι με αυτά τα assets προβάλλεται σε 4K τηλεόραση. Είτε έχει native 4K, είτε χαμηλότερη μέσω κάποιας τεχνικής (που προανέφερα).

    - το PS5 έχει πολύ περισσότερη διαθέσιμη RAM για ένα παιχνίδι σε σχέση με το PS4, τριπλάσια σχεδόν. Οπότε ένα παιχνίδι φτιαγμένο εξαρχής με τα πάντα του σε 4K, μπορεί ΑΝΕΤΑ να "δείχνει" native 4K, ακόμα κι αν τρέχει (render) σε χαμηλότερη ανάλυση + σωστά εφαρμοσμένο upscale.

    Μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Και 60άρια και 30άρια θα έχουμε.

    Ξεκολλήστε όμως με τα "γραφικά".

    Δεν έχετε βαρεθεί το ίδιο και το ίδιο gameplay στα περισσότερα παιχνίδια; Απλώς με τον καιρό αλλάζουν τα σκηνικά (πόλεμος στον πρώτο παγκόσμιο, μετά στον δεύτερο, μετά μια μπούρδα, μετά πισωγύρισμα στον πρώτο, μετά μετά μετά ή πίου πίου στη Νέα Υόρκη μετά από καταστροφή, μετά ο επόμενος τίτλος πίου πίου στην Ουάσινγκτον, ενώ στην ουσία πρόκειται για το ίδιο gameplay = ίδιο παιχνίδι, γιατί προσφέρει ίδια εμπειρία).

    Για εστιάστε καλύτερα στο joypad και πως (αν) αυτό μας φέρει νέες "αισθήσεις" στο gameplay, για εστιάστε καλύτερα στην κριτική απέναντι στους 3rd party devs και το βαλτωμένο gameplay.......και αφήστε τις αναλύσεις και τα γραφικά......γιατί είναι ήδη (ανάλυση-γραφικά) σε αρκετά ρεαλιστικό βαθμό.


    ΥΓ: @spartan = μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που λες γιατί μερικές φορές σε πιάνω να έχεις λάθος αναμνήσεις ή/και λανθασμένη πληροφόρηση ρε συ. Πχ. στο PS3 είχαμε παιχνίδια 1080p και με το καλημέρα (Ridge Racer). Μάλιστα έτρεχε και σε 60fps ακατέβατο! Μετά είχαμε 1080p/60 το GT5 (που ήταν upscale στα 1080, αλλά πες μου ποιανού τα μάτια το κατάλαβε; ). Μετά είχαμε Stardust, στα 720/60. Γενικώς είχαμε 60άρια, είχαμε που και που 1080/30, και σπανίως είχαμε 1080/60 (άλλο ένα που μου ήρθε στο μυαλό: WipEout). Τα ίδια έγιναν και στο PS4. Ε, τα ίδια θα γίνουν και τώρα με το PS5. (και τα ίδια θα γίνουν στο PS6).
    Last edited by Lefteris_X; 29-08-2020 at 16:53.

  6. The Following 7 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (31-08-2020),Dragonpaul (29-08-2020),gRim (29-08-2020),mihalis13 (29-08-2020),obione (29-08-2020),PDS (29-08-2020),Stefanos (29-08-2020)

  7. #66
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Παλι κανεις λαθος
    Τα 60 φρειμς θα ειναι ποια στα μενου.Απλα θα τρεχουν σε χαμηλοτερη αναλυση .Μεχρι στιγμης τα περισσοτερα παιχνιδια που δειξανε στο event του ιουνιου(θα εχουν και την επιλογη 60 φρειμς)
    Τα 30 ηταν μονο σαν επιλογη στην προηγουμενη γενια.
    Τα παιχνιδια φτιαχονται με βαση 4K30 και στην νεα γενια. Το να στο εχει στο μενου, οπως στο ειχε και στο nioh μπορουσε να το κανει και στην προηγουμενη γενια κυριολεκτικα σε ολα τα games, απλα θα επαιζες 720p...και θα εκραζε ο κοσμος.

    Τωρα θα σου δινει 1080p60 ή 1440p60 σαν επιλογη γιατι ειναι πιο ανεκτα. Αλλα και παλι 4Κ30 θα ειναι η βαση, αυτο που ελεγα δηλαδη τοσους μηνες και εγω και αλλα παιδια εδω. Για αυτο και δεν σου λενε με την μια οτι θα ειναι 60αρι αλλα στο πετανε μετα ''ααα οκ παιδια θα εχει και το option των 60fps με χαμηλοτερη αναλυση''

    Δεν ειναι θεμα hardware, αλλα επιλογων. Αν θελει στα δινει ολα 120fps. Ολα ομως.

    Αυτο που λεγαμε ειναι οτι θα επιλεξουν να πανε σε 4Κ30 κατα βαση και δικαιωθηκαμε. Δεν ηταν δυσκολο, απλη λογικη.

    Οπως λεει και ο Valkyre παραπανω το ειπε και αυτος της ND οτι θα πηγαινουν σε 30αρια στην επομενη γενια και εξηγησε το γιατι. Δεν υπαρχει κατι πιο επισημο.

    Η εξτρα επιλογη ειναι καλοδεχουμενη, αλλα ειναι απλα μια επιλογη, που αν δουν οτι τους βγαινει(εστω στα 1080p) θα την δινουν. Αν δουν οτι δεν τους βγαινει δεν θα την δινουν και καθολου πιθανοτατα. Εγω θα ελεγα οτι συνηθως θα την δινουν, γιατι το 1080p60 ειναι ανεκτο.
    .

  8. #67
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Τα παιχνιδια φτιαχονται με βαση 4K30 και στην νεα γενια. Το να στο εχει στο μενου, οπως στο ειχε και στο nioh μπορουσε να το κανει και στην προηγουμενη γενια κυριολεκτικα σε ολα τα games, απλα θα επαιζες 720p...και θα εκραζε ο κοσμος.

    Τωρα θα σου δινει 1080p60 ή 1440p60 σαν επιλογη γιατι ειναι πιο ανεκτα. Αλλα και παλι 4Κ30 θα ειναι η βαση, αυτο που ελεγα δηλαδη τοσους μηνες και εγω και αλλα παιδια εδω. Για αυτο και δεν σου λενε με την μια οτι θα ειναι 60αρι αλλα στο πετανε μετα ''ααα οκ παιδια θα εχει και το option των 60fps με χαμηλοτερη αναλυση''

    Δεν ειναι θεμα hardware, αλλα επιλογων. Αν θελει στα δινει ολα 120fps. Ολα ομως.


    Αυτο που λεγαμε ειναι οτι θα επιλεξουν να πανε σε 4Κ30 κατα βαση και δικαιωθηκαμε. Δεν ηταν δυσκολο, απλη λογικη.

    Οπως λεει και ο Valkyre παραπανω το ειπε και αυτος της ND οτι θα πηγαινουν σε 30αρια στην επομενη γενια και εξηγησε το γιατι. Δεν υπαρχει κατι πιο επισημο.

    Η εξτρα επιλογη ειναι καλοδεχουμενη, αλλα ειναι απλα μια επιλογη, που αν δουν οτι τους βγαινει(εστω στα 1080p) θα την δινουν. Αν δουν οτι δεν τους βγαινει δεν θα την δινουν και καθολου πιθανοτατα. Εγω θα ελεγα οτι συνηθως θα την δινουν, γιατι το 1080p60 ειναι ανεκτο.


    Μου δινεις τωρα το νιο σαν παρεδειγμα.Που ηταν μια απο τις ελαχιστες επιλογες παιχνιδων που ετρεχε κοντα στα 60 φρειμς?Ποιες αλλες επιλογες σου εδωσε η τωρινη γενια δηλαδη πανω σε αυτο το κομματι?Σχεδον μηδαμινες
    Οτι θα εχουν σαν βαση τα 4κ/30 καθολου με απασχολει εμενα αυτο(το εχω ξαναγραψει πραγματικα χεστηκα για την συγκεκριμενη αναλυση)
    Εγω αυτο που ηθελα να δω οτι θα μας δωσουν στην καινουργια γενια( το βλεπω να υλοποιειται επιτελους)
    Σχεδον τα περισσοτερα παιχνιδια θα εχουν αυτη την τρομερη επιλογη
    Επιτελους
    Θα βλεπουμε παιχνιδια σε 1080π/60/1440π 60 να τρεχουν πολυ ποιο ευκολα πια.

  9. #68
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι σαν επιλογή είναι κάτι που πλέον είναι αρκετά εφικτό γιατί δεν χρειάζεται να ρίξουν την ανάλυση σε μη ανεκτά επιπεδα. Τουλάχιστον τα πρώτα δείγματα είναι θετικά. Αν δώσουν και πάνω από 1080 στα 60 για μένα θα είναι σούπερ. Θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αν υπάρχει συχνά αυτή η επιλογή.
    .

  10. #69
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ναι σαν επιλογή είναι κάτι που πλέον είναι αρκετά εφικτό γιατί δεν χρειάζεται να ρίξουν την ανάλυση σε μη ανεκτά επιπεδα. Τουλάχιστον τα πρώτα δείγματα είναι θετικά. Αν δώσουν και πάνω από 1080 στα 60 για μένα θα είναι σούπερ. Θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αν υπάρχει συχνά αυτή η επιλογή.
    Το 4κ/30 αντιστοιχεί σε 1440/60 από θέμα gpu.

    To ratchet φαίνεται εντυπωσιακότατο, αλλά το stuttering πρέπει να φτιάξουν λίγο. Στο βιντεο είδα αρκετά σημεία με λόξιγκα.

  11. #70
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Το 4κ/30 αντιστοιχεί σε 1440/60 από θέμα gpu.
    Δεν ειναι παντα τοσο ευκολο, γιατι θα το ειχαμε δει σε παιχνιδια οπως το RDR2 του XBOX one X σαν επιλογη, το οποιο ηταν 4Κ30.
    .

  12. #71
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Με απλές αριθμομετρήσεις των Pixel επί της οθόνης τοποθετήθηκε ο Ryzen. (το λέω για τον PDS και για όποιον άλλο δεν το κατάλαβε)

    Για να ξέρουμε για τι ακριβώς μιλάμε: 4Κ/30 ισούται με περίπου 220 GigaPixels/sec - το ίδιο και 1440/60 ισούται με 220 GPixel/s.

    Ως απλά νούμερα, όμως.

    Στην πράξη όμως τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (30-08-2020),Slay (30-08-2020)

  14. #72
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν ειναι παντα τοσο ευκολο, γιατι θα το ειχαμε δει σε παιχνιδια οπως το RDR2 του XBOX one X σαν επιλογη, το οποιο ηταν 4Κ30.
    Από θέμα gpu αυτή είναι η αντιστοιχία. Αμα τρέχει 4κ / 30 τότε υποχρεωτικά θα τρέχει και 1440π/60. Το rdr2 που λές είναι θέμα cpu, στα 30 τερματίζει ο jaguar οπότε δεν μπορείς να τρέξεις σε 60 κατεβάζοντας ανάλυση, μιας και η ανάλυση επιβαρύνει αποκλειστικά την gpu.

    Αυτός είναι και ο λόγος που ξενερώνω με αυτά που διαβάζω για παιχνίδια που θα υποστηρίζουν 30 και 60 φρειμς. Αυτό σημαίνει πώς το παιχνίδι δεν θα τεντώνει το hardware. Καλή ώρα το ratchet, για να μπορεί να scalari σε 1440p/60 σημαίνει οτι το CPU όταν παίζεις 4k/30 θα είναι 50% και κάτω usage. Ενα παιχνίδι που αξιοποιεί το CPU δεν θα μπορεί να ρίχνει ανάλυση για να ανεβάσει τα φρειμς, μιας και το CPU είναι στα τέρματα.

  15. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    panos74gr (31-08-2020)

  16. #73
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί αναφέρεσαι με "το" (ως άρθρο) όσο αφορά την CPU;

    (σε έχω ρωτήσει αρκετές φορές, αλλά δεν έχεις απαντήσει)

    Αν θέλεις, διατύπωσε ξανά (ίσως συντακτικά) την δεύτερη παράγραφο, καθώς δεν πολυ-βγάζει νόημα όπως την έγραψες.

    Και μην ξεχάσεις (για πολλοστή φορά) την αρχική μου ερώτηση (αν θες βέβαια να απαντήσεις).

  17. #74
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Από θέμα gpu αυτή είναι η αντιστοιχία. Αμα τρέχει 4κ / 30 τότε υποχρεωτικά θα τρέχει και 1440π/60. Το rdr2 που λές είναι θέμα cpu, στα 30 τερματίζει ο jaguar οπότε δεν μπορείς να τρέξεις σε 60 κατεβάζοντας ανάλυση, μιας και η ανάλυση επιβαρύνει αποκλειστικά την gpu.

    Αυτός είναι και ο λόγος που ξενερώνω με αυτά που διαβάζω για παιχνίδια που θα υποστηρίζουν 30 και 60 φρειμς. Αυτό σημαίνει πώς το παιχνίδι δεν θα τεντώνει το hardware. Καλή ώρα το ratchet, για να μπορεί να scalari σε 1440p/60 σημαίνει οτι το CPU όταν παίζεις 4k/30 θα είναι 50% και κάτω usage. Ενα παιχνίδι που αξιοποιεί το CPU δεν θα μπορεί να ρίχνει ανάλυση για να ανεβάσει τα φρειμς, μιας και το CPU είναι στα τέρματα.
    Δεν λεω οτι δεν θα ειναι εφικτο με βαση τους αριθμους, απλα δεν θα ειναι παντα εφικτο. εκτος αν βεβαια το design γινεται με βαση αυτες τις επιλογες, οπου πραγματι μπορει να επηρεασει και το 4K30.
    .

  18. #75
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Γιατί αναφέρεσαι με "το" (ως άρθρο) όσο αφορά την CPU;

    (σε έχω ρωτήσει αρκετές φορές, αλλά δεν έχεις απαντήσει)

    Αν θέλεις, διατύπωσε ξανά (ίσως συντακτικά) την δεύτερη παράγραφο, καθώς δεν πολυ-βγάζει νόημα όπως την έγραψες.

    Και μην ξεχάσεις (για πολλοστή φορά) την αρχική μου ερώτηση (αν θες βέβαια να απαντήσεις).
    Δεν ξέρω, μου έχει μείνει. Ξένη λέξη στα Ελληνικά το πάω στο ουσιαστικό. Ο επεξεργαστής είναι, άρα ο CPU? Τέσπα, οφφτοπικ όσο δεν πάει

    Όσον αφορά το ratchet, φτιάχνεις ένα παιχνίδι με στόχο 4k/30. Koμπλέ. Για να αποφασίζεις μετά να δώσεις την δυνατότητα για 1440π/60 σημαίνει οτι δεν ξεζούμισες το CPU, γιατί για να μπορείς να διπλασιάσεις το φρειμρειτ, το CPU στα 4k θα ξύνεται, κάτω από 50% usage.

  19. #76
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Στα ελληνικά λοιπόν, από την εποχή του Νώε (όντως έτσι τα έλεγαν και τα βιβλία, και μεταξύ μας) =

    - H CPU (εκ του Κεντρική Μονάδα Επεξεργασίας = μονάδα = η μονάδα = θηλυκό ουστιαστικό)
    - Ο επεξεργαστής (που απορρέει από το processor = επεξεργαστής = αρσενικό ουσιαστικό)


    ΠΟΤΕ όμως "το" CPU. (το = ουδέτερο ουσιαστικό)

    Πάει αυτό, το είπαμε



    Λάθος κάνεις όσο αφορά την CPU στο 4Κ/30.

    Δεν ξέρω πως τα σκέφτεσαι έτσι (τους λογικούς συνειρμούς σου), αλλά χωρίς περαιτέρω γνώση ρε συ (με πάσα ευγένεια και καλοπροαίρετα το λέω, όχι με εμπαιγμό), απαγορεύεται ρητά να κάνει κάποιος έτσι.......αυθαίρετους συνειρμούς.

    Αναλογίζεσαι το μέγεθος των data σε 4Κ πόσο είναι, το οποίο πρέπει να το πουσάρει από/προς RAM η CPU και την ΙΔΙΑ στιγμή με ταχύτητα φωτός (sequences/packets) να δίνει-λαμβάνει όγκο πληροφοριών στην GPU;

    Δεν είναι απλά τα πράματα, αναλογικά δηλαδή όπως τα σκέφτεσαι.

    Γενικώς πουθενά δεν είναι έτσι, ούτε καν στην μηχανολογία (πχ. για να φτάσεις 300 χλμ στις μηχανές, πρέπει να έχεις περίπου 145-150 άλογα, πάντα με την σωστή αεροδυναμική. Ξέρεις όμως ότι για κάθε +10 χλμ/ω ΜΕΤΑ τα 300 χλμ/ω, απαιτούνται 20 άλογα; Αυτό θέλω να σου πω, ότι δεν πάνε αναλογικά όλα τα πράματα).

    Και ένα τελευταίο: ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έβγαιναν παιχνίδια day 1 για κονσόλες που τις ξεζούμιζαν. Επειδή είναι κλειστά συστήματα (εκτός από περδο-Direct X PC/Xbox), ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι προγραμματιστές (επίσης από την εποχή του Νώε = Atari VCS) χρειάζονταν αρκετό χρόνο για να επινοήσουν νέες, πρωτοποριακές μεθόδους προγραμματισμού οι οποίες θα ρουφήξουν όλη τη δύναμη του μηχανήματος. Οπότε μην βιάζεσαι να "τσαντίζεσαι" επειδή τα παιχνίδια day 1 (ακόμα και έως τα πρώτα 1,5-2 χρόνια της κονσόλας) δεν ρουφάνε όλη τη δύναμη του PS5. Έχουμε καιρό ακόμα μπροστά μας.
    Last edited by Lefteris_X; 30-08-2020 at 16:31.

  20. #77
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Διαφωνώ. Δεν αλλάζουν τα data που πρέπει να μεταφερθούν από την CPU στην GPU λόγω ανάλυσης. Το βλέπω άλλωστε και στο PC. Μπορώ να σου ανεβάσω τώρα 2 εικόνες από ένα παιχνίδι κλειδωμένο στα 30 fps, την μία σε ανάλυση 320p και την άλλη σε 8k (ακραίο παράδειγμα, για να φανούν οι διαφορές αν υπάρχουν). To CPU usage θα είναι το ίδιο.

    Δεν τσαντίζομαι, απλά δεν θέλω να συνεχίστει αυτό το πράμα με τα 60 / 30 modes και στο υπόλοιπο της ζωής της κονσόλας. Θέλω 30αρι και ξεζούμισμα.

  21. #78
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι σχέση έχει η αρχιτεκτονική του PC, με 2 διαφορετικές RAM (όπου στη Γενική RAM περνιούνται ΟΛΑ τα data και κατόπιν αυτά που αφορούν γραφικά μεταφέρονται στην VRAM της GPU)............με αυτή του PS5 που είναι custom και με μια RAM για όλες τις δουλειές;

    ΓΙΑΤΙ όλα πρέπει να τα συγχέεις με τα PC;
    Τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με κονσόλες, λόγω των αμέτρητων layers (που ρουφάνε δύναμη) των Windows, Direct X, διαύλων, θυρών κλπκλπ;

    Και όχι τίποτα άλλο, αλλά κάθε φορά που κάνεις αυτή τη συνειρμική σύγχυση καθόμαστε και σου λέμε τα ίδια και τα ίδια (περί διαφοράς PC-PStation) και ξανά μανά, αναμασάμε τα ίδια.

    Εντελώς φιλικά και συμβουλευτικά, παράτησε το Internet και τις όποιες πληροφορίες παρέχει και πιάσει κάποιο παλιό βιβλίο αρχιτεκτονικής περί CPU/διαύλων/GPU (διάβασε για διαφορετικές αρχιτεκτονικές) και μετά συμπλήρωσε με πληροφορίες από το Internet.
    Με τις πληροφορίες/γνώσεις που έχεις, δυστυχώς προκύπτουν συνειρμικές αυθαιρεσίες που δεν έχουν καμία σχέση με κλειστά συστήματα (από τα τέλη 70ς έως σήμερα = δηλαδή δεν αναφέρομαι μόνο στο PStation), αλλά έχουν σχέση με PC αρχιτεκτονική.

    ΥΓ: Ίδιες ακριβώς κουβέντες πριν 30+ χρόνια μεταξύ Amig-άδων και PC-άδων, επειδή είχαν "στείρα" γνώση (επικεντρωμένη στα PC και τίποτε άλλο) νόμιζαν όταν μπορούν να συγκρίνουν με αυθαίρετους συνειρμούς τις διαφορετικές αρχιτεκτονικές Amiga-PC. Κρίμα μετά από τόσες δεκαετίες να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

  22. #79
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Εντάξει, στην κονσόλα όσο ανεβαίνεις ανάλυση αυξάνεται το CPU usage. Πάω πάσο.

    Draw calls και logic διαχειρίζεται η CPU. Είτε σε κονσόλα, είτε σε κινητό είτε σε PC. Tίποτα από τα 2 δεν επηρεάζεται από την ανάλυση. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω γιατί τα αναφέρεις, αν έχεις δίκιο έχεις δίκιο ανεξαρτήτως των δικών μου γνώσεων. Έχεις κάποιο link που να δείχνει αυτό που λες, οτι δηλαδή η ανάλυση συνάδει με το cpu load στην κονσόλα?
    Last edited by Ryzenlake; 30-08-2020 at 17:12.

  23. #80
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λινκ δεν έχω. Βιβλία έχω.

    Τεσπα βγαίνουμε πολύ οφφτοπικ.

    Ας έρθει με το καλό το PS5 να το ευχαριστηθούμε, σου εύχομαι κι εσένα να το αγοράσεις να το ευχαριστηθείς!

  24. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Ryzenlake (30-08-2020)

Page 4 of 19 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •