Page 16 of 19 FirstFirst ... 61213141516171819 LastLast
Results 301 to 320 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #301
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το τελείωσα και εγώ και πήρα και την πλατίνα στις 22+ ώρες.
    Είναι εμπειρία το παιχνίδι! Παιχνιδάρα πραγματικά! Έχω μπριζωθεί τώρα να παίξω τα παλιά ξεκινώντας απο τα ps3 "remasters".
    Να σημειώσω ότι δεν έχω παίξει returnal οπότε ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα τι σημαίνει πραγματικά dualsense (μετά το αστρο).
    Φοβερά τα triggers αλλά και το haptic feedback. Για τα γραφικά τα έχετε πει ήδη και είναι πανέμορφο απο την πρώτη στιγμή και μένεις με το στόμα ανοιχτό.
    Εγώ προσωπικά όμως άρχισα να το "ζω" περισσότερο στον 2ο πλανήτη όταν
    Spoiler!

    Και το στόρυ μιά χαρά. Φοβερό παιδιά πραγματικά και πάρα πολύ ωραία και τα features και το fast paced gameplay.
    Spoiler!

    Φανταστικό παιχνίδι!
    Ξέρω οτι δεν βγάζει η insomniac συχνά dlc αλλά αν έβγαζε σε αυτό θα το αγόραζα όπωσδήποτε και μάλλον day 1!


  2. #302
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις ολα τα παιδια. Το πηρα κι εγω σημερα, δυσκολια μαλλον εχω αποφασισει να ξεκινησω με hard και βλεπουμε, θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν θελετε για graphics mode. Στο miles morales εμεινα ευχαριστημενος απο το performance RT, αξιζει στο Ratchet η θα χασω πολυ οπτικα?


  3. #303
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις ολα τα παιδια. Το πηρα κι εγω σημερα, δυσκολια μαλλον εχω αποφασισει να ξεκινησω με hard και βλεπουμε, θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν θελετε για graphics mode. Στο miles morales εμεινα ευχαριστημενος απο το performance RT, αξιζει στο Ratchet η θα χασω πολυ οπτικα?
    Εαν στο Morales σου αρεσε το RT, εδω ειναι ακομα καλυτερο. Ο λογος οτι δεν λειπει τιποτα απολυτως απο μεριας RT reflections ενω στο morales ηταν σε χαμηλοτερη ποιοτητα + οτι ελειπαν καποιες λεπτομεριες οπως ειναι ας πουμε οι σκιες (στο RT).

    Η αναλυση ακολουθει την ιδια τεχνικη και αν παιζεις απο μια φυσιολογικη αποσταση, θεωρω δυσκολα θα δεις μεγαλες διαφορες με το fidelity. Αν παιζεις απο κοντα ισως ειναι πιο ευδιακριτες (αλλα βεβαια αν παιζεις πιο κοντα τοσο πιο ασχημα θα σου φανουν τα 30 fps).

    Κατα τα αλλα υπαρχουν κατι μικρες διαφορες, πχ το fidelity φαινεται σε καποια συγκεκριμενα σημεια λιγο πιο busy... ας πουμε στην πολη θα πετανε πιο πολλα αμαξια στον αερα. Αλλα ειναι τοσα πολλα που και στο RT δεν θα σου φανει οτι κατι λειπει ιδιαιτερα.

    Εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω. Πας για Performance RT.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (29-06-2021),panos74gr (29-06-2021)

  5. #304
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H αποθεωση η ιδια...


  6. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    enstikto (30-06-2021),mtifosi (30-06-2021)

  7. #305
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τελικά όντως το 120fps mode το είχαν βάλει για καλύτερο input latency.

    • Disabled automatic 120 Hz display output in Performance modes
      • Prior to this update, if "Enable 120 Hz Output" was set in the system settings, using the Performance RT or Performance mode would auto-detect a 120 Hz-capable display and use a 120 Hz output mode. While this did not change the game's frame rate, it did reduce input latency by ~8 ms. However, entering this mode introduced visual compatibility issues with some displays that we didn't feel comfortable imposing automatically on players. We're exploring ways to re-introduce this input latency reduction feature in a future update.
    Επίσης βγήκε νέο patch που έχει την επιλογή να τρέχει το παιχνίδι στα 40fps όταν τρέχει στο 120Hz mode.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  8. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    panos74gr (30-06-2021)

  9. #306
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Στα 40 καρε χωρις VRR θα ειναι ενα χαλι μαυρο σωστα? Δε πιστευω να εβαλε VRR η Σονυ και να μην το πηρα χαμπαρι?

  10. #307
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Στα 40 καρε χωρις VRR θα ειναι ενα χαλι μαυρο σωστα? Δε πιστευω να εβαλε VRR η Σονυ και να μην το πηρα χαμπαρι?

    Όχι. Μια χαρά θα είναι για 120fps, θα δείχνει κάθε frame 3 φορές. Είναι όπως τα 30fps σε 60Hz οθόνη.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (30-06-2021)

  12. #308
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Aαα ναι σωστο σωστο. Ενδιαφερον! Και στα 40 καρε σε τι mode θα τρεχει? Performance RT με εξτρα αναλυση?

  13. #309
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια????

    Τι εκαναν οι Θεοι στην Insomniac???

    Θα μας τρελανουν τελειως??

    Εχω παθει σοκ...

    Πιο πανω εκανα την εξης ερωτηση:

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Aαα ναι σωστο σωστο. Ενδιαφερον! Και στα 40 καρε σε τι mode θα τρεχει? Performance RT με εξτρα αναλυση?
    Παιδια... η απαντηση ειναι...

    FIDELITY!!

    Ω ναι... 40 FPS με τελειο frame time (για τον λογο που ανεφερε σωστα ο Λεωνιδας) και FIDELITY γραφικα...!! Πρακτικα το παιχνιδι πλεον τρεχει στο fidelity τοσο καλα με τα 40 fps που πραγματικα, πλεον... δεν υπαρχει λογος να το παιξεις στα 60 με το Performance RT!

    Μιλαμε δε ξερω γιατι εχω ενθουσιαστει τοσο! Ειναι το τεχνικο κομματι οτι απο οτι φαινεται τα γραφικα αυτα που ειδαμε οχι μονο δεν τερματιζουν το PS5, φαινεται να τα ετρεχε τοσο ανετα που το 40αρι ηταν απλη υποθεση (αρα το ταβανι ειναι αρκετα πιο πανω και απο τα 40). Ειναι το ποσο καλα ειναι τα 40 καρε στα 120hz? Νομιζα οτι ουτε που θα εκμεταλλευτω ποτε τα 120Hz της τηλεορασης μου, γιατι πραγματικα δεν ειμαι φαν των 120 fps... αλλα εδω... τα 40 fps... παιδια ειναι χρυσωρυχειο η φαση! Μακαρι να το ακολουθησουν και αλλοι devs!

    Τα σεβη μου πραγματικα στην Insomniac... υποκλινομαι απεριφραστα και ξεκιναω κατευθειαν νεο playthrough...

    Οσοι εχετε τη δυνατοτητα δοκιμαστε τα 40 fps... ειναι αποκαλυψη!

    EDIT: Παιδια, αληθεια δεν το πιστευω απλα.

    Πως δεν το σκεφτηκε κανενας αλλος αυτο μεχρι τωρα? Τολμω να πω οτι τα 40 καρε για εμενα ειναι πιο καλα απο τα 60 και χεστηκα ποιος θα με κοροιδεψει. Διατηρει ενα cinematic flair η ολη φαση ενω παραλληλα ειναι smooth AF... ξεδιπλωνοντας ολη τη χαρη του animation!

    Με εχει ενθουσιασει τοσο πολυ η φαση που πραγματικα πρεπει να γινει νομος... το frame time ειναι υπεροχο! τα 10 καρε κανουν τρομερη διαφορα στο ποσο smooth ειναι η κινηση, ξεδιπλωνεται ολη η χαρη του animation και παραλληλα δεν χανεις ιχνος απο λεπτομερια του fidelity! Ακουγομαι υπερβολικος, αλλα για ενα τυπο ο οποιος ακουγε 120 Hz και ελεγε klein, τωρα νιωθω μεγαλος βλαξ, διοτι αυτα τα 40 καρε, ειναι ΟΝΕΙΡΟ!

    EDIT2: Λεωνιδα δεν ειδα ποτε την εικονα γιατι ημουν απο το PC της δουλειας, οποτε η ερωτηση μου φανηκε βλακωδης αφου ηδη ηταν απαντημενη, αλλα πραγματικα δεν γνωριζα...

  14. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (30-06-2021),modecris (30-06-2021),panos74gr (30-06-2021),PDS (01-07-2021),psx3 (30-06-2021)

  15. #310
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αυτό με το 40άρι θυμάμαι το είχε ευχηθεί ένας συμφορουμίτης επί PS3 εποχής και να λοιπόν που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου!

  16. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (30-06-2021)

  17. #311
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια????

    Τι εκαναν οι Θεοι στην Insomniac???

    Θα μας τρελανουν τελειως??

    Εχω παθει σοκ...

    Πιο πανω εκανα την εξης ερωτηση:



    Παιδια... η απαντηση ειναι...

    FIDELITY!!

    Ω ναι... 40 FPS με τελειο frame time (για τον λογο που ανεφερε σωστα ο Λεωνιδας) και FIDELITY γραφικα...!! Πρακτικα το παιχνιδι πλεον τρεχει στο fidelity τοσο καλα με τα 40 fps που πραγματικα, πλεον... δεν υπαρχει λογος να το παιξεις στα 60 με το Performance RT!

    Μιλαμε δε ξερω γιατι εχω ενθουσιαστει τοσο! Ειναι το τεχνικο κομματι οτι απο οτι φαινεται τα γραφικα αυτα που ειδαμε οχι μονο δεν τερματιζουν το PS5, φαινεται να τα ετρεχε τοσο ανετα που το 40αρι ηταν απλη υποθεση (αρα το ταβανι ειναι αρκετα πιο πανω και απο τα 40). Ειναι το ποσο καλα ειναι τα 40 καρε στα 120hz? Νομιζα οτι ουτε που θα εκμεταλλευτω ποτε τα 120Hz της τηλεορασης μου, γιατι πραγματικα δεν ειμαι φαν των 120 fps... αλλα εδω... τα 40 fps... παιδια ειναι χρυσωρυχειο η φαση! Μακαρι να το ακολουθησουν και αλλοι devs!

    Τα σεβη μου πραγματικα στην Insomniac... υποκλινομαι απεριφραστα και ξεκιναω κατευθειαν νεο playthrough...

    Οσοι εχετε τη δυνατοτητα δοκιμαστε τα 40 fps... ειναι αποκαλυψη!

    EDIT: Παιδια, αληθεια δεν το πιστευω απλα.

    Πως δεν το σκεφτηκε κανενας αλλος αυτο μεχρι τωρα? Τολμω να πω οτι τα 40 καρε για εμενα ειναι πιο καλα απο τα 60 και χεστηκα ποιος θα με κοροιδεψει. Διατηρει ενα cinematic flair η ολη φαση ενω παραλληλα ειναι smooth AF... ξεδιπλωνοντας ολη τη χαρη του animation!

    Με εχει ενθουσιασει τοσο πολυ η φαση που πραγματικα πρεπει να γινει νομος... το frame time ειναι υπεροχο! τα 10 καρε κανουν τρομερη διαφορα στο ποσο smooth ειναι η κινηση, ξεδιπλωνεται ολη η χαρη του animation και παραλληλα δεν χανεις ιχνος απο λεπτομερια του fidelity! Ακουγομαι υπερβολικος, αλλα για ενα τυπο ο οποιος ακουγε 120 Hz και ελεγε klein, τωρα νιωθω μεγαλος βλαξ, διοτι αυτα τα 40 καρε, ειναι ΟΝΕΙΡΟ!

    EDIT2: Λεωνιδα δεν ειδα ποτε την εικονα γιατι ημουν απο το PC της δουλειας, οποτε η ερωτηση μου φανηκε βλακωδης αφου ηδη ηταν απαντημενη, αλλα πραγματικα δεν γνωριζα...
    Δεν είδες την εικόνα γιατί την έκανα edit λίγα λεπτά μετά :Ρ


    Χαίρομαι που σου αρέσει.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #312
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά μπερδεύτηκα λιγάκι. Για να τρέξει το Fidelity στα 40 fps τι χρειάζεται? Πρέπει να υποστηρίζει η TV 120hz?

  19. #313
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Η Insomniac ειναι technical powerhouse, τελος.
    Με βαση τα οσα ειδα απο το spiderman στο ps4 και απο το διωρο που επαιξα χθες το Ratchet (σε συνδιασμο με τους παπαδες που κανει με τα modes) θεωρω οτι διπλα στην ND και την Guerilla μπαινει και η Insomniac σιγα σιγα σε ο,τι αφορα τον τεχνικο τομεα...


  20. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    cocous (30-06-2021)

  21. #314
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά μπερδεύτηκα λιγάκι. Για να τρέξει το Fidelity στα 40 fps τι χρειάζεται? Πρέπει να υποστηρίζει η TV 120hz?
    Nαι ειναι απαραιτητο να υποστηριζει η τηλεοραση 120Hz. Και μα τη παναγια το αξιζει.

    Ακομα δεν εχω παιξει 1 ωρα και ηδη η προτιμηση μου μεταξυ 30-40-60 ειναι πλεον ενα εκωφαντικο 40 fps. Ειναι οπως ειπα -για εμενα- αποκαλυψη.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (30-06-2021)

  23. #315
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Παιδιά μπερδεύτηκα λιγάκι. Για να τρέξει το Fidelity στα 40 fps τι χρειάζεται? Πρέπει να υποστηρίζει η TV 120hz?
    Δεν θα είχε νόημα πιστεύω. Φαντάζομαι οτι θα είχε μονίμως screen tearing.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    cocous (30-06-2021)

  25. #316
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Nαι ειναι απαραιτητο να υποστηριζει η τηλεοραση 120Hz. Και μα τη παναγια το αξιζει.

    Ακομα δεν εχω παιξει 1 ωρα και ηδη η προτιμηση μου μεταξυ 30-40-60 ειναι πλεον ενα εκωφαντικο 40 fps. Ειναι οπως ειπα -για εμενα- αποκαλυψη.
    Εμένα υποστηρίζει (Q9FN) αλλά στα 1440 διότι ναι μεν καλύτερη απο την Q90 του '19 αλλά ποτέ δεν δόθηκε update ώστε να παίζει 4K 120hz και ας μην έχει Hdmi 2.1. Όπως άλλωστε και η Q90 που υποστηρίζει είναι με Hdmi 2.0
    Οπότε δεν ξέρω αν θα δουλέψει.

  26. #317
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτό με το 40άρι θυμάμαι το είχε ευχηθεί ένας συμφορουμίτης επί PS3 εποχής και να λοιπόν που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου!
    Eγω? παντως σιγουρα ημουν ενας απο αυτους
    Χαιρομαι που πλεον γινεται.
    .

  27. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (01-07-2021)

  28. #318
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά λέτε να υποστηρίζεται και σε μένα αυτό? Η όχι λόγω ότι το Fidelity mode παίζει στα 4K? Πάντως στο Performance RT όταν είχα ενεργοποιημένη την επιλογή για 120hz έριχνε την ανάλυση για να παίξει. Οπότε το απενεργοποίησα για να τρέχει 1440 60 με RT.

    Τελικά το δοκίμασα αλλά από τι δείχνει ρίχνει την ανάλυση στα 1080. Γιατί όμως?
    Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι 1440?
    Να μου πεις και πάλι μετά ποιο θα ήταν το νόημα αφού στο Performance RT παίζει στα 60 με 1440 ανάλυση.
    Last edited by cocous; 01-07-2021 at 10:19.

  29. #319
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default Ratchet & Clank: Rift Apart

    Γρήγορος ο NX Gamer…


    Last edited by panos74gr; 01-07-2021 at 08:49.

  30. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Valkyre (01-07-2021)

  31. #320
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Χρησιμποιησε ακριβως την λεξη που ανεφερα και εγω: "χρυσωρυχειο"!

    Τα 40 fps ειναι το απολυτο perfection τελος (παντα για εμενα μιλαω). Διατηρεις πολυ υψηλη αναλυση και ολα τα καλουδια των 30 fps και εχεις μια πολυ πολυ πιο smooth εμπειρια συν το μειωμενο input lag. Και ακριβως επειδη το motion blur της Insomniac ειναι υποδειγματικο, το Ratchet ειναι μια απολαυση ετσι!

    Ευχη πραγματικα να το χρησιμοποιησουν κατα κορον ολοι σε αυτη τη γενια. Αν το κανουν, κατα πασα πιθανοτητα λεω αντιο στα 60 καρε.

    ΥΓ: Δεν λεω φυσικα να μην βγαζουν 60 καρε... εξυπακουεται αυτο. Αλλα ακριβως επειδη εχουμε τοσες επιλογες πλεον, να τις εκμεταλλευθουμε αναλογως. Και 30 και 40 και 60 και 120 αμαλαχειναουμ!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •