Page 10 of 19 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast
Results 181 to 200 of 361

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #181
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Χαίρομαι που το παιχνίδι πάει καλά. Να πω την αλήθεια ήλπιζα σε 90+ ως ps5 exclusive αυτού του budget αλλά και το 89 (και 88) μια χαρά είναι.
    Πάντως και 90φεύγα να έπερνε δεν νομίζω να το αγόραζα στο 80άρι όχι τόσο γιατί δεν το αξίζει αλλά γιατί το βλέπω ότι "ψηφίζω με το πορτοφόλι μου κατά των 80αριών".
    Γενικά με ενοχλέι που έχει αλλάξει τόσο πολύ το τοπίο ακόμα και στα σκρουτζομάγαζα. Δηλαδή όταν έβγαινε ένα παιχνίδι το έβρισκες συνήθως στα 50-55 στα σκρουτζομάγαζα (άντε που και που έβρισκες και κανα 60αρι). Τώρα με τα 80άρια και τα σκρουτζομάγαζα τα δίνουν 73+... και όχι μόνο αυτό αλλά επηρεάζονται και οι ps4 τίτλοι (πχ mass effect legendary που day 1 είχε 62+).

    Προφανώς δεν λέω οτι κάποιος που θα τα σκάσει κάνει λάθος κτλ αλλά δεν θέλω να υποστηρίξω αυτή την αλλαγή. Τώρα αν έβγαινε κανένα gow ps5 exclusive μάλλον θα τα έσκαγα (αλλά και αυτό x-gen θα είναι τελικά οπότε...).
    Πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί συνέβη αυτό, να πάνε τα σκρουτζομάγαζα απο 55 στα 65 θα ήμουν οκ αλλά +20€ αύξηση είναι πολλά...


  2. #182
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Τα παιχνίδια γενικά δεν πέφτουν αυτή την περίοδο και πιστεύω ειωσι λόγω covid.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (10-06-2021)

  4. #183
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εξαιρετικα, ευτυχώς που εχω εξεταστική και θα το παιξω τον ιουλιο. Ελπίζω ότι μέχρι τότε θα πέσει και λίγο η τιμή.

  5. #184
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τελικά δεν κρατήθηκα. Πήρα και την Deluxe κιόλας που να με πάρει. Πόνεσε λιγάκι αλλά ρε γμτ ήθελα να δω λίγο ομορφιά σε τεχνικό τομέα. Λίγο next gen ρε παιδάκι μου και το συγκεκριμένο ρίχνει σαγόνια. Όμως με χάλασε λιγάκι σύμφωνα βέβαια με τα reviews η επιλογή RT performance στην οποία αναφέρουν ότι πέφτει πολύ αισθητά η ανάλυση σε επίπεδο που διαφέρει αρκετά με το Fidelity. Εννοείται θα παιχτεί στα 4K30fps γιατί θέλω να χορτάσω οπτικά. Αλλά πέρα όμως αυτού δεν δείχνει καθόλου άσχημο στα 30 και μάλιστα αναφέρουν ότι είναι τόσο ομαλό που δεν καταλαβαίνεις μεγάλη διαφορά. Βέβαια κάθε μάτι τα βλέπει αλλιώς.
    Οπότε υπομονή. Δύο μερούλες και κάτι ωρίτσες μετράει το κοντέρ ώστε να απολαύσουμε την παιχνιδάρα.

  6. #185
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #186
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Σκάει μύτη και το πρώτο (official) bundle:

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...n-5/67968.html

    Παίζει να το πάρει κόσμος που διψάει για κονσόλα (θα σπρώξει και περισσότερες κόπιες η Sony, άρα πωλήσεις στον θεό) και να πουλήσει το παιχνίδι στις αγγελίες (εφόσον δεν είναι του γούστου του) -> φθηνό σφραγισμένο Ratchet για εμάς!

  8. #187
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #188
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Και τα καθιερωμένα (πλέον) συγχαρίκια από κάτω ο Φιλήμων:

  10. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (09-06-2021)

  11. #189
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα σας δωκω κι εγω εντυπωσεις ελπιζω συντομα. Θελω να δω την παρουσιαση του DF αλλα γοβαμαι οτι θα κανουν σποιλ ενα σωρο locations και οπλα κατι που θελω να αποφυγω οπως ο διαβολος το λιβανι..

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (08-06-2021)

  13. #190
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν έχει νόημα να δεις Δημήτρη ούτε DF, ούτε NX Gamer, ούτε τίποτα.

    Μόνο κακό θα κάνεις στον εαυτό σου.

    Καλύτερα να δεις τα γραφικά και τις τεχνικές της Insomniac χωρίς να έχεις πρότερη εικόνα από διάφορα βίντεο.

    Το initial exposure θα είναι μοναδικό - αν δεν έχεις δει κανένα βίντεο πιο πριν.

    Σε λίγες μέρες θα το έχεις στα χέρια σου.

    (προσωπικά έχω σταματήσει εδώ και καιρό να βλέπω οτιδήποτε σχετικό με Ράτσετ)

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    FurionMike (09-06-2021),panos74gr (09-06-2021),psx3 (09-06-2021),Valkyre (09-06-2021)

  15. #191
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απο τον NXGamer στην ουσια...

    Δεν το εχω δει, απλα το ποσταρω για οσους θελουν να το δουν. Ισως το βαλω να το ακουσω σε φαση podcast.


  16. #192
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    (το παρόν ποστ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΠΟΙΛΕΡ)

    Πήγα να διαβάσω το review του Eurogamer (με τρώει ο κ*λος μου κι εμένα)........και στην αρχή αρχή προειδοποιεί το άρθρο "προσοχή: σποιλερς".

    ΟΚ, πέρναγα τις παραγράφους χωρίς να διαβάζω τίποτα, επίτηδες.

    Έφτασα μόνο στο τέλος, όπου με λίγα λόγια το παιχνίδι είναι ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟ, τόσο από πλευράς γραφικών, μουσικής, ήχου, όσο και από πλευράς gameplay.

    Μετά είπα "κάτσε να ρίξω μια μικρή, πολύ μικρή ματιά, στο DF που έχει ανεβάσει άρθρο".
    Νταξ, τι να πω;

    Ο Λινμαν του DF έχει ΧΕΣΤΕΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ.
    Δεν πίστευε τι έβλεπε.

    Ακόμα το DF (αναφέρεται στο άρθρο) δεν έχει ασχοληθεί με τα 3 διαφορετικά mode και θα το κάνει στην πορεία με νέο βίντεο/άρθρο, εντούτοις λαμβάνουμε μια ιδέα: τα mode μοιάζουν με αυτά των Spiderman / Morales: το default "fidelity" που είναι 4Κ@30+RT (σε πολύ λίγες σκηνές πέφτει στα 1800p, αλλά με τις άψογες τεχνικές της Insomniac δεν το παίρνεις χαμπάρι), το performance που είναι 4K@60-χωρίς RT (όπως καταλαβαίνετε το "παράθυρο" ανάλυσης dynamic scaling μεγαλώνει) και τέλος έχουμε το performance+RT@60 (που υποθέτω η ανάλυση θα παίζει μπάλα 1080-1440p.........κατά πόσο πετσοκομμένο είναι ή δεν είναι το RT ακόμα δεν ξέρω).


    Είναι αυτό που λέμε "η διαφορά μεταξύ καθαρού και πραγματικά καθαρού" όπως έλεγε μια παλιά διαφήμιση απορρυπαντικού.

    Τα 1st party dedicated PS5 παιχνίδια είναι μιας "άλλης διάστασης" (pun intended).

    Καταστάσεις που δεν έχουν δει ΠΟΤΕ τα μάτια μας, τεχνικώς.

    Και επειδή το εντελώς next-gen τεχνικό κομμάτι, δίνει την ευχέρεια για ΕΝΤΕΛΩΣ πρωτοποριακό story-telling.......τα πραγματικά (και όχι cross-gen) PS5 παιχνίδια θα είναι κυριολεκτικά "ανήκουστα" για τα σημερινά δεδομένα.
    Last edited by Lefteris_X; 09-06-2021 at 12:35.

  17. The Following 5 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    enstikto (09-06-2021),gRim (09-06-2021),jk_blue_tiger (10-06-2021),psx3 (09-06-2021),Valkyre (09-06-2021)

  18. #193
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω ακουσα μονο (δεν ειδα) τον NXgamer που εβαλα παραπανω και αυτος με τα καλυτερα λογια μιλαει. Μαλιστα σε καποια φαση δηλωσε ευθεως οτι αυτο το παιχνιδι δεν μπορει να τρεξει ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ παρα μοναχα στο PS5, PC και αλλες κονσολες included. Δυστυχως το RT 60 fps mode εγινε available μολιες εχθες απο οτι καταλαβα οποτε ακομα δεν εχουμε σαφη εικονα του ποιες θυσιες ειναι αυτες (στο RT) μεταξυ αυτου και του fidelity mode.

    Ελπιζω συντομα να κανουν αλλο ενα βιντεο για να βοηθησει στην επιλογη.

    Προσωπικα αν η αναλυση/RT ειναι σε φαση Miles Morales (που λογικα ετσι ειναι) δεν βρισκω τον λογο να θυσιασω τα 60 καρε, ΕΚΤΟΣ και αν μου βγαζει αυτο το οποιο cinematic feeling, που ξερω πολυς κοσμακης διασκεδαζει να με ακουει να το λεω αυτο!

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (09-06-2021)

  20. #194
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να σου πω κάτι για την Insomniac Δημήτρη.

    Όπως θα ξέρεις 13 χρόνια εδώ μέσα, τα μάτια μου είναι "μετρητές frames per second". Κυριολεκτώ (ώρες ώρες αναλογίζομαι αν με το εμβόλιο pfizer προστεθεί η ικανότητα να αναγνωρίζω τις αναλύσεις dynamic scaling χααχαχαχ).

    Έχω λιώσει το PS4 Ratchet. Κυριολεκτώ: το έχω λιώσει.

    Γνωρίζω λοιπόν ότι το παιχνίδι είναι 30 fps.

    Κι όμως: τα controls μου έδιναν την αίσθηση 60 fps.
    Και έλεγα από μέσα μου "οι φούστηδες στην Insomniac έχουν δώσει τα ρέστα τους".

    Πέρασαν τα χρόνια, και φτάνουμε στο PS5........όπου η Insomniac δίνει update στο PS4 Ratchet να παίζει στα 60 fps.

    Το φορτώνω......και αναλογίζομαι "τι στο καλό; τα μάτια μου δεν βλέπουν σχεδόν καμία διαφορά".
    Επειδή το ψείρισα ΠΑΡΑ πολύ, η διαφορά στα 60 fps είναι ότι δεν υπάρχει καθόλου motion blur όπως υπάρχει στα 30 fps.
    Το καταλαβαίνει ο χρήστης με ένα πολύ απλό τεστ: κρατάμε αριστερά ή δεξιά τον δεξί μοχλό (δηλαδή της κάμερας) = η κάμερα κάνει συνεχείς περιστροφές 360 μοιρών ασταμάτητα.
    Στα 30 fps βλέπεις (εμφανώς) το motion blur, ενώ στα 60 fps τα ΠΑΝΤΑ είναι κρυστάλλινα.

    Εκεί όμως που πραγματικά είπα "θα με τρελάνει η Insomniac; " είναι ότι τα controls δίνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια αίσθηση στα 30 και στα 60 fps.

    Δηλαδή στο Spiderman 2 τι θα κάνουν; (τεχνικώς εννοώ)

    Θα λιποθυμήσουμε;

  21. #195
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι το ξερω, η χρηση motion blur κανει πολυ πιο smooth τα 30 fps games αρκει να υλοποιειται σωστα. Και η Naughty Dog το καταφερνει αυτο με πολυ καλα αποτελεσματα. Απλα η αληθεια ειναι οτι οταν ειναι ολα κρυσταλινα οπως λες ειναι καλυτερα σιγουρα. Θα δουμε κατσει να ερθει με το καλο και θα κανω λεπτομερεις εντυπωσεις.

  22. #196
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μα........εκεί που κουφάθηκα είναι η αίσθηση στα κοντρόλς.

    Είτε 30, είτε 60 είναι ΙΔΙΑ.

    Τα 60 fps, εκτός από το κρυστάλλινο fluidity στα γραφικά (που το "καλύπτεις" ως dev στα 30 fps μέσω motion blur, όπου ND+Insomniac είναι μαέστροι) παρέχουν αμεσότητα στις αποκρίσεις κινήσεων των κοντρόλς.

    Πως τα κατάφερε η φουτάνα η Ινσομνιακ να έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια αμεσότητα στα 30 fps, λες και παίζεις στα 60, ειλικρινά δεν το έχω καταλάβει.

  23. #197
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    ΜΗΝ το ανοίξετε αν θέλετε να αποφύγετε spoilers (έχει μπόλικα screenshots):

    https://www.ungeek.ph/2021/06/ratche...fidelity-mode/

    Κρατάω αυτό:
    Now, Performance RT mode in Rift Apart seems like the best of both worlds as it has both 60FPS and ray traced reflections. Though it does run at a lower resolution which can be noticed when played on a 4K TV; though for me, I didn’t see a big dip in quality while playing. If you play on a Full HD display though, there’s practically no difference in quality from the other modes in my opinion, so Performance RT is highly recommended, especially if your TV/monitor has a 1080p resolution.

    So, which Graphics mode should you pick? Personally, I prefer playing Rift Apart on Performance RT, especially when playing on a 1080p display. After all, having the 60FPS is a must for me, plus the ray tracing options is a nice touch, all while having no noticeable dip in quality.

    But if you are playing on a 4K TV, you might be better off with either Performance or Fidelity mode, depending on if you prioritize framerate or graphics. At the end of the day though, Ratchet & Clank: Rift Apart is a great-looking game that runs well, no matter which Graphics mode you choose!
    Επίσης στο 30 fps fidelity mode λέει ότι γενικά έχει περισσότερα objects (scene density) επί της οθόνης.

    ΥΓ: Ελπίζω να μην μας πιάσει "concern" ότι με PS5 Pro θα μπορούμε να έχουμε the best of both worlds (εφόσον πάρει patch)!

  24. #198
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    ΜΗΝ το ανοίξετε αν θέλετε να αποφύγετε spoilers (έχει μπόλικα screenshots):

    https://www.ungeek.ph/2021/06/ratche...fidelity-mode/

    Κρατάω αυτό:

    Επίσης στο 30 fps fidelity mode λέει ότι γενικά έχει περισσότερα objects (scene density) επί της οθόνης.

    ΥΓ: Ελπίζω να μην μας πιάσει "concern" ότι με PS5 Pro θα μπορούμε να έχουμε the best of both worlds (εφόσον πάρει patch)!
    Έλα πάμε 1080p Master Race
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    psx3 (09-06-2021)

  26. #199
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Έλα πάμε 1080p Master Race
    ακομα??
    .

  27. #200
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ακομα??
    Ακόμα 1080peasants, λολ.

    Εμένα να πω την αλήθεια πιο πολύ το HDR με ψήνει -παρά η αυξημένη ανάλυση-, αλλά ακόμα η αγορά είναι ρευστή με τα διάφορα πρότυπα...

  28. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (09-06-2021),PDS (09-06-2021)

Page 10 of 19 FirstFirst ... 67891011121314 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •