Page 29 of 36 FirstFirst ... 19252627282930313233 ... LastLast
Results 561 to 580 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #561
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Αν θυμάμαι καλά κάτι πρώτες ύλες για αναβαθμίσεις τόξων και τρείς στολές πράσινες βέβαια.Δηλ όχι και τίποτα συγκλονιστικό.
    Έφτασα. Αλλά δεν βρήκα τίποτα… I well… δε θα σκάσω κιόλας. Να πάει να χρεστεί ��
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. #562
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οκ συγχωρεστε με σας παρακαλω παρα πολυ αλλα το San francisco και ιδιως τα underwater σημεια (στην ουσια αυτα που εδειξαν στο gameplay demo) ειναι οτι μα οτι πιο εντυπωσιακο εχω δει ποτε μου σε γραφικα..

    Ειχα αφησει το χειριστηριο και απλα κοιταζα ενα 5 αλεπτο τον βυθο σαν να ειναι ενυδρειο.. μα τι εκανε η Guerilla??!!!

  3. #563
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Μα τι εκανε η Guerilla με βαση το PlayStation 4 ? Lol

  4. #564

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οκ συγχωρεστε με σας παρακαλω παρα πολυ αλλα το San francisco και ιδιως τα underwater σημεια (στην ουσια αυτα που εδειξαν στο gameplay demo) ειναι οτι μα οτι πιο εντυπωσιακο εχω δει ποτε μου σε γραφικα..

    Ειχα αφησει το χειριστηριο και απλα κοιταζα ενα 5 αλεπτο τον βυθο σαν να ειναι ενυδρειο.. μα τι εκανε η Guerilla??!!!
    Πρόσφατα απέκτησα και εγώ το horizon forbidden west...και ενώ οπτικά φαίνεται πως είναι ένας εντυπωσιακός τίτλος το γεγονός πως η guerrilla με βάζει εμένα(που δηλώνω άσχετος)να ρυθμίσω το hdr είτε στο graphics mode είτε στο performance mode μου δημιουργεί αρκετά προβλήματα...Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να το ρυθμίσω έτσι ώστε αυτό που βλέπω να είναι αρεστό στο μάτι μου..τι βίντεο είδα στο you tube τι σε σάιτ μπήκα το αποτέλεσμα ένα και το αυτό(γενικά ακουγονται παράπονα για το hdr του τίτλου)..υπόψιν η τηλεόραση που έχω είναι η Sony xe9305..αν κάποιος από τα παιδιά εδώ την έχει..πολύ θα ήθελα να μάθω τι επέλεξε στις ρυθμίσεις του hdr..

  5. #565
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για oled θα μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δυστυχως τωρα δεν ξερω κι εγω τι να σου προτεινω. Για την ιστορια εγω το εχω -2 brightness 0 την δευτερη επιλογη και -7 τα highlights.

    Με αυτες τις ρυθμισεις σε oled θεωρω πανδαισια την εικονα.

    ΥΓ: παιζω στο performance οπως εχω ξαναπει.

  6. #566

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Για oled θα μπορουσα να σε βοηθησω αλλα δυστυχως τωρα δεν ξερω κι εγω τι να σου προτεινω. Για την ιστορια εγω το εχω -2 brightness 0 την δευτερη επιλογη και -7 τα highlights.

    Με αυτες τις ρυθμισεις σε oled θεωρω πανδαισια την εικονα.

    ΥΓ: παιζω στο performance οπως εχω ξαναπει.
    Η αλήθεια είναι ότι αυτές οι ρυθμίσεις(είναι οι ίδιες με το hdtv)παρόλο που είναι για oled με βοήθησαν στο performance mode...σε ευχαριστώ Valkyre..τώρα μένει να βρούμε για την ανάλυση ρυθμίσεις.

  7. #567
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Παιδια μολις το τερματισα μετα απο μολις εξι μερες παιχνιδιου το στορυ. Τελειωσα με λεβελ 34 και σε 27 ωρες και 40 λεπτα στο κανονικο επιπεδο. Απαραδεκτα μικρο για τα 80¤ που μας ζηταει η σονυ. Περαν των γραφικων που ειναι μαγικα (αντεξα και επαιξα 4Κ/30 ολο το παιχνιδι γιατι ειναι πανεμορφο), κατα τα αλλα ηταν σχεδον αντιγραφη του πρωτου σε χειρισμο και ακομα πιο ευκολο θα ελεγα.
    Τωρα θεωρω οτι εμεις οι μεγαλυτεροι με δουλειες και οικογενειες δεν μπορουμε να λιωνουμε για πλατινες και θελουμε ποιοτικο χρονο. Δυστυχως η μικρη διαρκεια του στορυ δεν στο δινει αυτο. Εκανα τα πολυ βασικα sidequests και αναβαθμισεις οπλων και στολων μεσα σε αυτες τις 27,5 ωρες φανταστειτε. Αρα το στορυ ειναι πολυ μικροτερο αν δεν κανεις τιποτα παραπανω! Τωρα βεβαια θα μου πεις οτι το παιχνιδι αυτο το παιρνεις για την εξερευνηση, αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι προχωρας το παιχνιδι και καποια στιγμη φτανεις στο point of no return και δεν μπαινεις μεσα γιατι και καλα πρεπει να κανεις τα υπολοιπα περιφερειακα απλα για να μην τερματισεις αμεσως και να χαιρεσαι σαν 15χρονο οτι παιζεις πολλες μερες. Επρεπε να ειναι πιο δυσκολο το παιχνιδι και φυσικα μεγαλυτερο. Ειχαν πολυ χρονο στην διαθεση τους για να κανουν μεγαλυτερο το στορυ, σε ενα παιχνιδι που δεν εχει καν online και ζητανε 80¤!

    Τεσπα, σιγουρα θα εχει και 3η συνεχεια βασει στορυ οποτε εκει ελπιζω να βελτιωθει η διαρκεια του παιχνιδιου.

    Συμπερασμα; Μαγικο αλλα λιγο…Βουρ για elden ring να μας σπασει τα νευρα αλλα και gran turismo 7 να λιωσω τιμονιερα…

  8. #568
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πως είναι μικρότερο;

    Εγώ άλλα βλέπω εδώ (site που μπορεί να το επισκεφτεί ο καθένας πριν προβεί σε αγορά):

    https://howlongtobeat.com/game?id=26784
    https://howlongtobeat.com/game?id=79775

    Μ' αυτά και μ' αυτά αν έχουμε φτάσει να θεωρούμε ένα open world παιχνίδι 27 ωρών (στην ξεφτίλα/ξεπέτα απλά για το story, δεν μιλάω καν για OCD map cleaning) «μικρό», καταλαβαίνω απόλυτα γιατί τα 10ωρα linear games (aka demo/δείγμα παιχνιδιού) δεν έχουν καμία τύχη στην εποχή μας πλέον... κρίμα.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (28-02-2022),panos74gr (28-02-2022),sndev (01-03-2022)

  10. #569
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όσο για την εύκολη δυσκολία που λες, για αυτό υπάρχουν επίπεδα δυσκολίας και μάλιστα αναφέρεις ότι το έπαιξες στο κανονικό.

    Nothing to see here, εκτός αν πρέπει να γίνουν όλα Soulsborne (no Easy/Normal mode, Very Hard μόνο χωρίς δυνατότητα επιλογής).

  11. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (28-02-2022),mihalis13 (28-02-2022)

  12. #570
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μικρότερο δεν είναι σε καμία περίπτωση.
    Έπαιξα πριν λίγους μήνες πάλι το πρώτο.
    NG+ σε very hard difficulty και ασχολήθηκα αποκλειστικά με τα main quests. Μου πήρε 15-16 ώρες.
    Προς το παρόν έχω παίξει 35 ώρες περίπου σε hard difficulty και έχω πολυ δρόμο ακόμα. Και εννοείται αρκετά side quests που δεν έχω κάνει.
    Το πάω χαλαρά (αυτήν την εβδομάδα είχα άδεια οπότε είχα περισσότερο ελεύθερο χρόνο) και όσο κρατήσει. Δεν με βιάζει κανένας.
    Όσο προχωράω γίνεται ολοένα και καλύτερο το παιχνίδι πάντως.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  13. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (28-02-2022)

  14. #571
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Εγω δεν ειπα οτι ειναι μικροτερο απο το προηγουμενο. Ειπα οτι ειναι μικρο για τα 80¤ που εδωσα και το τερματισα σε μια εβδομαδα στην κανονικη δυσκολια που παιζω ολα τα παιχνιδια εδω και 30 χρονια που παιζω games. Δεν θα παιξω ενα παιχνιδι στο very hard επιτηδες για να πω ωραια ηταν δυσκολο και αξιζε τα λεφτα του. Εδω παιδια τρεχεις ευθεια ανενοχλητος και τα περνας ολα. Θα μπορουσα να τερματισω στις 4 μερες! Καλα οταν παρεις το ρομποτ που πεταει και σε συνδυασμο με τα δωρεαν fast travel στις φωτιες γινεται γελοιο μετα. Και σορρυ αλλα δεν εχω τον χρονο να καιγομαι για να κανω πλατινες οπως και στα προηγουμενα παιχνιδια. Αλλα open world στο παρελθον ηταν πολυ μεγαλυτερα. Να τερματιζω θελω εγω. Ειπαμε τελεια γραφικα, αλλα υπαρχει λογος που δεν πηρε 10αρια απο κανεναν…
    Last edited by polakis; 28-02-2022 at 07:29.

  15. #572
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Εγω δεν ειπα οτι ειναι μικροτερο απο το προηγουμενο. Ειπα οτι ειναι μικρο για τα 80¤ που εδωσα και το τερματισα σε μια εβδομαδα στην κανονικη δυσκολια που παιζω ολα τα παιχνιδια εδω και 30 χρονια που παιζω games. Δεν θα παιξω ενα παιχνιδι στο very hard επιτηδες για να πω ωραια ηταν δυσκολο και αξιζε τα λεφτα του. Εδω παιδια τρεχεις ευθεια ανενοχλητος και τα περνας ολα. Θα μπορουσα να τερματισω στις 4 μερες! Καλα οταν παρεις το ρομποτ που πεταει και σε συνδυασμο με τα δωρεαν fast travel στις φωτιες γινεται γελοιο μετα. Και σορρυ αλλα δεν εχω τον χρονο να καιγομαι για να κανω πλατινες οπως και στα προηγουμενα παιχνιδια. Αλλα open world στο παρελθον ηταν πολυ μεγαλυτερα. Να τερματιζω θελω εγω. Ειπαμε τελεια γραφικα, αλλα υπαρχει λογος που δεν πηρε 10αρια απο κανεναν…
    Όπως το βλέπει ο καθένας. Προσωπικά το θεωρώ τεράστιο. Είμαι στο 10% περίπου και έχω παίξει πάνω από 15 ώρες. Το απολαμβάνω στο απόλυτο. Τέλεια γραφικά το HDR θα εκραγεί στην 65' Q9FN μου που δίνει ρέστα σε αυτό το παιχνίδι και το πηγαίνω για πλατίνα και ας μου πάρει και 100ωρες. Τώρα σε τέτοια παιχνίδια τόσο προσεγμένα προτιμώ το άρμεγμα στην κυριολεξία κάνοντας το παραμικρό και εξερευνώντας κάθε σημείο του χάρτη. Performance mode και εγώ τελικά αφου με ζαλίζει στο 30αρι αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα με την εικόνα. Ένα τελευταίο για την διάρκεια. Τελευταία αφιέρωσα 200+ ώρες για το Assassin's creed Odyssey και παρόλο που θεωρείται από τα καλύτερα το βαρέθηκα εντελώς. ¶στοχα side missions και διάφορα πραγματάκια που βάζει η UbiSoft μόνο και μόνο για να πάρει διάρκεια. Ενώ εδώ στο Forbidden West όλα είναι γαμάτα. Ταιριάζουν απόλυτα και δένουν στην καταπληκτική ιστορία του παιχνιδιού. Το καλύτερο για εμένα open world που έχω παίξει με διαφορά. Δεν μετάνιωσα ούτε ευρώ που το πήρα.
    Last edited by cocous; 28-02-2022 at 08:29.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    mihalis13 (28-02-2022),sndev (01-03-2022)

  17. #573
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Εγω δεν ειπα οτι ειναι μικροτερο απο το προηγουμενο. Ειπα οτι ειναι μικρο για τα 80¤ που εδωσα και το τερματισα σε μια εβδομαδα στην κανονικη δυσκολια που παιζω ολα τα παιχνιδια εδω και 30 χρονια που παιζω games. Δεν θα παιξω ενα παιχνιδι στο very hard επιτηδες για να πω ωραια ηταν δυσκολο και αξιζε τα λεφτα του. Εδω παιδια τρεχεις ευθεια ανενοχλητος και τα περνας ολα. Θα μπορουσα να τερματισω στις 4 μερες! Καλα οταν παρεις το ρομποτ που πεταει και σε συνδυασμο με τα δωρεαν fast travel στις φωτιες γινεται γελοιο μετα. Και σορρυ αλλα δεν εχω τον χρονο να καιγομαι για να κανω πλατινες οπως και στα προηγουμενα παιχνιδια. Αλλα open world στο παρελθον ηταν πολυ μεγαλυτερα. Να τερματιζω θελω εγω. Ειπαμε τελεια γραφικα, αλλα υπαρχει λογος που δεν πηρε 10αρια απο κανεναν…
    25-30 ώρες ένα open world που το «τρέχεις» (μιας και είπες πως ασχολήθηκες σχεδόν μόνο με τα main quest) χρησιμοποίησες αν κατάλαβα αρκετά και το fast travel, ε δεν το λες μικρό.
    Το παιχνίδι γενικά έχει άπειρο περιεχόμενα και έχει και ωραία side quest (δεν λέω για θελήματα, η να πηγαίνεις να καθαρίζεις camps)
    Οι δευτερεύουσες αποστολές που έχει το παιχνίδι αξίζουν φουλ. Μάλιστα όπως κατάλαβα αλλάζουν και οι διάλογοι μέσα σε αυτά τα quest ανάλογα με το τι έχεις κάνει στο παιχνίδι.

    Λες δεν έχεις τον χρόνο να καίγεσαι και πολύ καλά κανεις, αλλά σε ενοχλεί ένα παιχνίδι που το τελείωσες σε 27 ωρες.
    Και εγώ που δεν έχω χρόνο αναπολώ τις εποχές που είχαμε linear παιχνίδια των 10-15 ωρων.

    Προφανώς δεν σε τράβηξε ο κόσμος του για να τον εξερευνήσεις. Γιατί όπως σου είπα οι δευτερεύουσες αποστολές αξίζουν. Όπως επίσης και τα cauldrons (παραμένουν τρομερά όπως και στο πρώτο παιχνίδι).
    Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το Elden Ring, να τρέξεις μόνο την ιστορία και να το τελειώσεις σε 30-35 ώρες.
    Εγώ πχ είμαι στο άλλο άκρο, ακούω όλα αυτά για το Elden ring και τρομάζω από την διάρκεια.. Και λέω αυτό το παιχνίδι θα με πάρει μήνες για να το τερματίσω, όποτε μάλλον δεν θα ασχοληθώ μαζί του.


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Spoiler!

  18. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    cocous (28-02-2022),sndev (01-03-2022)

  19. #574
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Εγω που ειμαι oldschool παιζω τα παιχνιδια για να τα τερματισω. Οταν τερματισω ενα παιχνιδι, σχεδον ποτε δεν γυριζω πισω για να παιξω τα υπολοιπα δευτερευοντα ή τριτευοντα πραγματα για να το παω 100%. Και σε αυτο το κομματι προσωπικα το θεωρησα πολυ μικρο και ακριβο για τα 80¤ του σε first party τιτλο. Αυτη ειναι η αποψη μου και την καταθετω για να ενημερωσω και αλλους που ειναι στο ιδιο στυλ με μενα.

  20. #575
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    ¶ρα το elder ring που θέλει 40 ώρες για να το τερματίσεις (10 μέρες δηλαδή θα σου πάρει εσένα) πάλι μικρό θα είναι;;;
    Ένα open world παιχνίδι θα προσπαθήσει να σε κάνει να εξερευνήσεις τον κόσμο του (όχι πάντα επιτυχημένα) φαντάσου τώρα μόνο για το main story να ήθελες 80 ώρες, πόσο θα μας έτρωγε για να το εξερευνήσουμε; (Σε όσους σαφώς βγάλει την όρεξη για εξερεύνηση).
    Δεν υπάρχει χρόνος τουλάχιστον για εμάς τους 35+ για τόσο τεράστια παιχνίδια.
    Εγώ αναπολώ παιχνίδια σαν το Uncharted 10-15 ώρες που τα ευχαριστιομουν και έλεγα θα το ξαναπαίξω να το χαρώ. Τελείως oldschool δηλαδή
    Τότε που μικροί αγοράζαμε ένα παιχνίδι τα Χριστούγεννα και περιμέναμε το Πάσχα για να πάρουμε το επόμενο.

    Το πρόβλημα δεν είναι η διάρκεια του συγκεκριμένου τίτλου. Δεν ξέρω πολλά open world games που αν πας μόνο την ιστορία να είναι πάνω από 30 ώρες.
    Το παιχνίδι προφανώς δεν σε κέρδισε για να ασχοληθείς περαιτέρω μαζί του. Να δεις κάποιους δευτερεύοντες χαρακτήρες, να μάθεις περισσότερα για τον κόσμο του παιχνιδιού κλπ.
    Λογικό είναι αυτό, δεν γίνεται όλα τα παιχνίδια να αρέσουν σε όλους.
    Εμένα πχ το Metal Gear Solid είναι ένα παιχνίδι που δεν με κέρδισε. Σημαίνει πως είναι κακό;;
    Η πχ το Disco Elysium που έπαιξα πρόσφατα το έτρεξα απλά για να δω το τέλος του. Να πω είναι μικρό επειδή μου πήρε 20-25 ώρες;; Αν μάθαινα πχ πως για να το τερματίσω απλά θέλει 70 ώρες απλά θα το παραταγα..
    Επειδή είχα χρόνο και περιέργεια για το πώς τελειώνει η ιστορία λέω οκ, 10 ώρες έχεις παίξει άλλες 10 και τελείωσες.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  21. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    psx3 (28-02-2022)

  22. #576
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Την στιγμη που ζητανε 80¤ δεν μπορει ενα στορυ να τελειωνει σε 4 μερες. Και το miles morales παιχνιδαρα ηταν αλλα τελειωνε σε 4 μερες. Εγω ξερω οτι οσο μεγαλυτερο σε ωρες ειναι το στορυ, τοσο περισσοτερο σε κραταει, το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ. Οταν ενα παιχνιδι το τερματισεις απο στορυ πολυ δυσκολα θα ασχοληθεις ξανα. Οι περισσοτεροι αυτο κανουν. Τερματιζουν και γεια σας. Αρα μακαρι να ειχε 80 ωρες στορυ και λιγοτερα side, αυτο πιστευω εγω…

  23. #577
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Την στιγμη που ζητανε 80¤ δεν μπορει ενα στορυ να τελειωνει σε 4 μερες. Και το miles morales παιχνιδαρα ηταν αλλα τελειωνε σε 4 μερες. Εγω ξερω οτι οσο μεγαλυτερο σε ωρες ειναι το στορυ, τοσο περισσοτερο σε κραταει, το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ. Οταν ενα παιχνιδι το τερματισεις απο στορυ πολυ δυσκολα θα ασχοληθεις ξανα. Οι περισσοτεροι αυτο κανουν. Τερματιζουν και γεια σας. Αρα μακαρι να ειχε 80 ωρες στορυ και λιγοτερα side, αυτο πιστευω εγω…
    Εγώ ασχολούμαι παράλληλα με τα side και δεν πάω καρφί το story γιατί μου βγαίνει η περιέργεια να δω και τι γίνεται στο κόσμο του παιχνιδιού.
    4 μέρες το spiderman 4 μέρες και το Horizon;;;
    Αν έπαιξες το Morales όπως έπαιξες το Horizon έπρεπε το είχες τελειώσει σε μία μέρα
    Spoiler!

  24. #578
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Την στιγμη που ζητανε 80¤ δεν μπορει ενα στορυ να τελειωνει σε 4 μερες. Και το miles morales παιχνιδαρα ηταν αλλα τελειωνε σε 4 μερες. Εγω ξερω οτι οσο μεγαλυτερο σε ωρες ειναι το στορυ, τοσο περισσοτερο σε κραταει, το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ. Οταν ενα παιχνιδι το τερματισεις απο στορυ πολυ δυσκολα θα ασχοληθεις ξανα. Οι περισσοτεροι αυτο κανουν. Τερματιζουν και γεια σας. Αρα μακαρι να ειχε 80 ωρες στορυ και λιγοτερα side, αυτο πιστευω εγω…
    Καμία σχέση το μέγεθος του Miles Morales με το Forbidden West.
    Για πες μου σε παρακαλώ ένα παιχνίδι με 80 ώρες καθαρή ιστορία.
    Αυτό που λες συγγνώμη αλλά το θεωρώ υπερβολή. Όλα τα παιχνίδια έχουν side quests αλλά δυστυχώς τα περισσότερα είναι εκτός τόπου και χρόνου. Στο Forbidden West όλα ταιριάζουν αρμονικά με την ιστορία.

  25. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    mihalis13 (28-02-2022)

  26. #579
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Εγω που ειμαι oldschool παιζω τα παιχνιδια για να τα τερματισω. Οταν τερματισω ενα παιχνιδι, σχεδον ποτε δεν γυριζω πισω για να παιξω τα υπολοιπα δευτερευοντα ή τριτευοντα πραγματα για να το παω 100%. Και σε αυτο το κομματι προσωπικα το θεωρησα πολυ μικρο και ακριβο για τα 80¤ του σε first party τιτλο. Αυτη ειναι η αποψη μου και την καταθετω για να ενημερωσω και αλλους που ειναι στο ιδιο στυλ με μενα.
    Προσωπικά το θεωρώ πολύ κακή επένδυση να δώσει κάποιος ¤80 για Standard edition και όχι Special. ¤54 έχει η PS4 Standard στο skroutz και με free PS5 upgrade.

    Και το έχω ξαναπεί ότι κανένα παιχνίδι (πάντα για Standard edition μιλώντας) δεν αξίζει ¤80, ούτε καν το RDR2 (που είναι ίσως ότι πιο massive υπάρχει σε open world).

    Τελοσπάντων, έχεις τα δίκια σου, ούτε εγώ αντέχω να πηγαίνω κάθε παιχνίδι στο 100%, αλλά το θέμα είναι ότι αν υπάρξουν πολλά τέτοια παράπονα στην διεθνή gaming κοινότητα (ναι, το ERA εννοώ), θα συνεχιστεί το "bigger is better" μοτίβο στο AAA gaming.

    Πριν μας φαίνονταν «μικρά» τα linear των 10-15 ωρών, με αποτέλεσμα πλέον να τα κυνηγάμε με το τουφέκι. Είδος προς εξαφάνιση.

    Τώρα μας φαίνονται «μικρά» τα open world των 25+ ωρών (για basic story completion).

    Το επόμενο βήμα ποιό είναι δηλαδή (στα πλαίσια της "bigger is better" φιλοσοφίας); Παιχνίδια των 50 ωρών (για basic story completion);

    Δηλαδή και πιο κουραστικό για τον παίκτη ("it overstayed its welcome" το λένε οι Αμερικάνοι ή αλλιώς «αρμένικη βίζιτα» στα ελληνικά) και περισσότερη κούραση (aka crunch) για τους developers.

    Be careful what you wish for, γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα για το (AAA SP) gaming αν συνεχιστεί αυτή η τάση...

  27. The Following 12 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (28-02-2022),Godweeder (02-03-2022),isildur83 (28-02-2022),john (28-02-2022),Lefteris_X (28-02-2022),mihalis13 (28-02-2022),mtifosi (28-02-2022),obione (03-03-2022),panos74gr (28-02-2022),sndev (01-03-2022),Snk (28-02-2022),Valkyre (28-02-2022)

  28. #580
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Αν και τα 80 ευρω ειναι αρκετα υψηλη τιμη εγω δεν θα το εκρινα με βαση τις ωρες αν επιασαν τοπο αλλα με το αν περασα εγω καλα με τον τιτλο. Και η διαρκεια των περιπου 30 ωρων μονο μικρη δεν θεωρειται, οκ αν ηταν πολυ μικρης διαρκειας οπως πχ το the order1886 και ζητουσε αυτα τα χρηματα θα σηκωνε παραπανω συζητηση.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •