Page 24 of 36 FirstFirst ... 1420212223242526272834 ... LastLast
Results 461 to 480 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #461
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Ps5 edition 2 ώρες gameplay 75 ίντσες σε 3 μέτρα απόσταση και η διαφορά από resolution σε performance είναι πολύ αισθητή για όσους αναρωτιούνται

    Είμαι ποιο πολύ του performance και έτσι έχω παίξει και όλα τα προηγούμενα ps5 games demon souls , returnal κ.τ.λ

    ομως υπάρχει αισθητή διαφορά στο Forbidden West και έχω καταλήξει σε resolution για πρώτη φορά

    Αυτο που κλέβει την παράσταση αυτές τις 2 πρώτες ώρες είναι η βλάστηση που είναι ότι ποιο 3D έχω δει ποτέ σε συμβατική τηλεόραση πραγματικά νομίζεις ότι ξεπηδά

    μεσα από την τηλεόραση η δε αναλυση σε resolution είναι ξυράφι σε αντίθεση με το performance που όπως ανέφερα έχει αισθητή διαφορά

    Frame drops δεν έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής
    Βρε τα έλεγα εγώ. Τα έχω ρημάξει τα συγκριτικά. Όπως λέει ο φίλος Valkyre πιθανό φταίει η τεχνική που χρησιμοποιείται από την Guerilla. Μακάρι να το φτιάξουν με κάποιο patch. Είμαι στην δουλειά τώρα. Αύριο με το καλό θα το δοκιμάσω.

  2. #462
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Λοιπον, στα γρηγορα: Αγορασμενο digitally με shared account (cross gen full price για ιδεολογικους λογους δεν πληρωνω). Παιζω σε 65 lg b9 στα 2 μετρα. Το παιχνιδι σε performance mode ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχετε δει σε κονσολα. Σε resolution mode εχω εκπαιδευμενο ματι και βλεπω διαφορα, η οποια ομως σε τιποτα δεν αξιζει τα 30 καρε. Τα 30 καρε ειναι για το χρονοντουλαπο της ιστοριας και δεν αρμοζουν σε ps5. Η διαφορα με το 60αρι ειναι μερα με νυχτα. Οταν φτασετε σε καποιο set piece με εχθρους θα το καταλαβετε. Δεν λεω τιποτε αλλο για την ωρα, εχω παιξει 2 και κατι ωρες και το παιχνιδι ειναι μεχρι στιγμης ενα επικο αριστουργημα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Slay (18-02-2022),Valkyre (19-02-2022)

  4. #463
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Ωραία ξεκίνησε η μέρα… χρόνια τώρα έχω αποφύγει βίντεο του παιχνιδιού για να φαω τυχαία spoiler στο twitter απο τον Herman Hulst…. Ενώ δεν τον κάνω καν follow.

  5. #464
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Μόλις τώρα το έβαλα για κανα μισάωρο για να συγκρίνω. Πραγματικά ότι είδα στα βίντεο και πολύ παραπάνω επιβεβαιώθηκε. Πολύ μεγάλη διαφορά ειδικά κάτω από το νερό. Πολύ πιο όμορφα όλα στην πιστότητα.
    Όμως στο γύρισμα της κάμερας παρόλο που είναι κάπως ομαλό, 60αρι δεν είναι με τίποτα. Οπότε τι κάνουμε? Παναθεμα με. Ειναι τόσο όμορφο που μάλλον θα προτιμήσω το 30αρι. Αλλά εννοείται ότι και πάλι θα το ξαναδώ. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λένε.Πάω να την πέσω διότι είμαι από ξενύχτι..
    Last edited by cocous; 18-02-2022 at 09:35.

  6. #465
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by lak100 View Post
    Μόλις έκανα claim το PS5 Upgrade από το Ελληνικό account μου. Επειδή το κύριο account μου είναι αγγλικό ξέρετε αν μπορώ να το κάνω και από εκεί claim;

    Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Όχι δεν γίνεται.

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Λοιπον, στα γρηγορα: Αγορασμενο digitally με shared account (cross gen full price για ιδεολογικους λογους δεν πληρωνω). Παιζω σε 65 lg b9 στα 2 μετρα.
    Πήρες την PS4 έκδοση και σου έδωσε και την PS5 κανονικά;
    Last edited by WolfRathmA; 18-02-2022 at 09:33.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  7. #466
    Elite lak100's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Καστορια
    Posts
    1,075
    PSN ID
    mitsos17(UK) mitsos1990(GR)

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Όχι δεν γίνεται.



    Πήρες την PS4 έκδοση και σου έδωσε και την PS5 κανονικά;
    Γίνεται το έκανα τώρα το πρωί

    Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #467
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η διαφορα στην αναλυση ειναι οντως αντιληπτη σε πιο εντονο βαθμο απο οτι εχουμε συνηθισει απο τα first parties. Το επιβεβαιωνω και εγω που το εβαλα πριν λιγο.

    Πηγαινα back and forth στο πρωτο σημειο και χωρις ιδιαιτερη σκεψη κατεληξα στο performance.

    Το προβλημα δεν ειναι οτι το performance δεν ειναι ευκρινες ή sharp. Ειναι πιο ευκρινες απο τα περισσοτερα παιχνιδια εκει εξω το performance mode... Το θεμα ειναι οτι στο resolution ειναι τοσο ευκρινες, μα τοσο ευκρινες, που στα δικα μου ματια δεν δειχνει "φυσικο" και δεν με νοιαζει κοροιδεψτε οσο θελετε. Εχω συνηθισει να θελω μια φυσικη οσο γινεται εικονα (μην το μπερδεψει κανεις με το "ρεαλιστικη" αυτο) και το resolution mode ειναι τοσο ευκρινες που στα δικα μου ματια μοιαζει digital...

    Οταν βλεπω δεντρα ή δασος στο βαθος στην πραγματικη ζωη δεν βλεπω με τετοια ευκρινεια, το περιγραμμα των δεντρων δεν κανει τοσο "pop". Σβηνει ομορφα, φυσικα. Στο Horizon βλεπεις τα δεντρα, τα αντικειμενα στο βαθος και το περιγραμμα τους πραγματικα εινιαι παρα πολυ ευκρινες και εντονο.

    Καταληγω οτι οχι μονο τα 60 καρε ειναι για το συγκεκριμενο παιχνιδι απολαυση (ιδιως οταν βλεπεις το θροισμα της βλαστησης, το animation κλπ, το combat) αλλα και οτι η ευκρινεια του συγκεκριμενου mode ειναι ηδη πολυ υψηλη και σε εναν βαθμο που η εξτρα "θολουρα" (τονιζω οτι το θολουρα ειναι λαθος λεξη) που εχει στο βαθος, το κανει πιο γλυκο και φυσικο στα ματια μου σαν εικονα.

    Κοροιδεψτε οσο θελετε, η ειλικρινης μου αποψη ειναι. Καταλαβαινω γιατι καποιος να επιλεξει το resolution, ειναι μαλλον το πιο ευκρινες παιχνιδι που εχω δει ποτε μου.

  9. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (18-02-2022),enstikto (18-02-2022),gonzalez (18-02-2022),panos74gr (18-02-2022)

  10. #468
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί λέγανε όλοι ότι είναι καλύτερο στο resolution mode αλλά στο DF (9:20) νομίζω το εξηγούν καλά.



    Έχει τόση λεπτομέρεια το παιχνίδι στα textures και στο περιβάλλον που χρειάζεται 4K για να φανεί, γι αυτό προτιμούν το resolution mode.

    Ενδιαφέρον, να δω τι θα επιλέξω όταν το πάρω με το καλό
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #469
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εμενα η περιπτωση μου ειναι too much of something is not always a good thing. Το να φαινεται το texture στον κορμο του δεντρου 300 μετρα μακρια με τετοια ευκρινεια δεν μου μοιαζει φυσικο. Γινεται πολυ τεχνητη και ψηφιακη η εικονα. Ειναι αληθεια οτι η ευκρινεια στο resolution ειναι απιστευτη. Δεν ξερω αν εχουν παιξει και με filters για να την τονισουν τοσο πολυ γιατι εχουμε δει και αλλα native 4K games και δεν ηταν ετσι, σε τετοιο βαθμο.

  12. #470
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μπροστά στα 60fps δεν μπορώ εγώ δυστυχώς να βάλω κάτι άλλο πάνω από αυτό. Για εμένα πλέον είναι στάνταρ για όλα τα παιχνίδια και ας θυσιάζει ray tracing / ανάλυση / textures κτλ.

    Αυτο θα πρέπει να είναι προτεραιότητα, για ΟΛΑ τα παιχνίδια και οχι τόσο η ανάλυση. Θα πρέπει να επενδύσουν περισσότερο σε τεχνικές FSR (aka DLSS) παρά σε true 4K. Προσωπική άποψη.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  13. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    Valkyre (18-02-2022)

  14. #471
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Μπροστά στα 60fps δεν μπορώ εγώ δυστυχώς να βάλω κάτι άλλο πάνω από αυτό. Για εμένα πλέον είναι στάνταρ για όλα τα παιχνίδια και ας θυσιάζει ray tracing / ανάλυση / textures κτλ.

    Αυτο θα πρέπει να είναι προτεραιότητα, για ΟΛΑ τα παιχνίδια και οχι τόσο η ανάλυση. Θα πρέπει να επενδύσουν περισσότερο σε τεχνικές FSR (aka DLSS) παρά σε true 4K. Προσωπική άποψη.
    Συμφωνω απολυτα. Να τονισουμε ομως γιατι το βλεπω και ανακυκλωνεται πολυ: Στην περιπτωση του Horizon ειτε διαλεξεις Resolution ειτε Performance, τα graphics settings ειναι ακριβως τα ιδια χωρις καμμια απολυτως διαφορα. Το μονο που κοβουν ειναι αναλυση. Σημαντικο αυτο γιατι αλλα παιχνιδια οπως το Ratchet, το Spiderman κοβουν και απο αλλου.

  15. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (18-02-2022),hakoo (18-02-2022),panos74gr (18-02-2022),WolfRathmA (18-02-2022)

  16. #472
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πραγματικά εξωπραγματικό το παιχνίδι στον οπτικό τομέα. Και σίγουρα τα 60 είναι πολύ καλά. Πιστεύω ότι την πιο μεγάλη διαφορά την διακρίνεις στο νερό οταν βουτάς μέσα.
    Αν αυτό το χωνέψω ίσως και γω προτιμήσω τα 60fps. Πάντως απίστευτα όμορφο. Λες και βλέπεις 3D φαίνεται. Δηλαδή αν ήταν αποκλειστικά για ps5 τι παραπάνω θα είχε?

  17. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    Valkyre (18-02-2022)

  18. #473
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Σιγουρα θα ειχε χαμηλοτερη αναλυση

    Πλακα μεν κανω αλλα οχι και τοσο

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (18-02-2022)

  20. #474
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Η διαφορά στο resolution mode είναι αρκετά μεγάλη η αλήθεια είναι, αλλά από την άλλη με το που γυρίζω από performance σε resolution, νομίζω οτι παίζω σε slow motion, προσωπικά πλέον δεν την παλεύω εκτός κι αν το παιχνίδι δεν έχει επιλογή.
    Είχα κάνει και αποτοξίνωση ένα διάστημα τώρα από gaming, θα μπούμε τώρα full power στο Horizon, γουστάρω τρελά. Εγώ πάντως που πήρα την PS4 Special Edition, μου είχε 95GB download για την ps5 έκδοση (να ναι καλά η 200αρα). Απ αυτά που είχα διαβάσει (αν και είχα κωλομπερδευτεί λίγο), νόμιζα οτι θα σου είχε και την ps5 έκδοση στο δισκάκι.


  21. #475
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    784
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Οσοι παιρνουμε την ps4 εκδοση με 10€ κατω, αναβαθμιζουμε μετα σε ps5 ή οχι τελικα;

  22. #476
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Guerrilla Games explains why 'Horizon Forbidden West' works well on the PS4

    https://www.engadget.com/horizon-for...143036984.html

  23. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (18-02-2022)

  24. #477
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Guerrilla Games explains why 'Horizon Forbidden West' works well on the PS4

    https://www.engadget.com/horizon-for...143036984.html
    Ευθαρσώς λοιπόν αυτο-ξεμπροστιάζονται: όταν κάποιοι ΚΡΑΖΑΜΕ ότι είχαν αποφασίσει ΧΡΟΝΙΑ πριν ότι οι τίτλοι θα είναι cross-gen (GT7, Horizon 2, GoW 2), αλλά δεν το είχαν πει/παραδεχτεί.

    Και την ίδια στιγμή λέγανε παπάτζες στον λαό "πιστεύουμε στις γενιές κονσολών".

    Ου να μου χαθείτε.

  25. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (18-02-2022),Slay (18-02-2022),Stefanos (18-02-2022)

  26. #478
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ευθαρσώς λοιπόν αυτο-ξεμπροστιάζονται: όταν κάποιοι ΚΡΑΖΑΜΕ ότι είχαν αποφασίσει ΧΡΟΝΙΑ πριν ότι οι τίτλοι θα είναι cross-gen (GT7, Horizon 2, GoW 2), αλλά δεν το είχαν πει/παραδεχτεί.

    Και την ίδια στιγμή λέγανε παπάτζες στον λαό "πιστεύουμε στις γενιές κονσολών".

    Ου να μου χαθείτε.
    Που να δούλευαν δηλ στην ps5 έκδοση δηλ. Πραγματικά οσο και αν ακούγεται εγωιστικό πρέπει να δώσουν τέλος στα Ps4 παιχνίδια. Τουλάχιστον για τα αποκλειστικά. Τότε μόνο θα έχουμε πραγματική εκμετάλλευση του hardware.
    Last edited by cocous; 18-02-2022 at 16:07.

  27. #479
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ νομίζω νέα κανονικότητα είναι αυτή.

    Μπορεί να έτυχε συμπτωματικά τώρα με την πανδημία, δεν λέω, αλλά και στην επόμενη μετάβαση θα έβαζα στοίχημα ότι θα δούμε μπόλικα cross-gen PS5/6 games. Ακόμα κι αν η νέα γενιά γίνει launch το 2030.

    Εκτός κι αν γίνει τίποτα τρομερά ρηξικέλευθο (π.χ. ARM ISA transition) που θα δυσχεράνει το cross-compile ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα...

  28. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (18-02-2022)

  29. #480

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Που να δούλευαν δηλ στην ps5 έκδοση δηλ. Πραγματικά οσο και αν ακούγεται εγωιστικό πρέπει να δώσουν τέλος στα Ps4 παιχνίδια. Τουλάχιστον για τα αποκλειστικά. Τότε μόνο θα έχουμε πραγματική εκμετάλλευση του hardware.
    να μου βρει καποιος ένα ps5 , να κανω και εγω join στο club

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •