Page 31 of 36 FirstFirst ... 21272829303132333435 ... LastLast
Results 601 to 620 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #601
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Aυτο με τα side quests ειναι μεγαλη αληθεια. Εχουν ριξει καλη δουλεια. Αυτο που μου αρεσει πολυ ειναι πως αφου τελειωσεις τα side quests αν ξαναβρεθεις με τους NPC που σου εδωσαν το quest βλεπεις μινι cutscenes οπου μαθαινεις την εξελιξη της ζωης τους μετα απο αυτα που εκανες γι αυτους. Καποιες φορες αυτες οι σκηνες ειναι παρα πολυ ομορφες και δινουν αλλη ζωη στους χαρακτηρες και τον κοσμο. Γενικα ειναι ωραιο να βλεπεις οτι οι δημιουργοι θελουν να κανουν τον κοσμο ζωντανο και να σε κανουν να νιωσεις οτι αυτο που κανεις εχει νοημα.

    Παντως... δεν ξερω. Ειμαι στις 95 ωρες και νιωθω οτι για να κανω αυτα που θελω να κανω στο παιχνιδι θα φτασω τις 200 ωρες... εχω αρχισει και εθιζομαι...

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (14-03-2022),nikosarg (14-03-2022),toninio (15-03-2022)

  3. #602
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Patch 1.08




    KNOWN ISSUES

    We are currently looking into several issues reported by the community. Please note that these issues are not yet fixed in this patch, but our teams are investigating them with high priority.

    • The team are continuing to investigate and tweak the reported graphical issues regarding shimmering, sharpening and screen saturation.
    • Some players have reported multiple issues with various types of traversal after the player fast travels to any campfire while gliding inside of a tornado.
    • Some players have reported an issue with receiving the reward after completing the Black Box Collectibles activity.



    FIXES AND IMPROVEMENTS

    Main Quests

    • Fixed an issue in main quest ‘To The Brink’ where using Silent Strike on a quest-specific Bristleback would teleport the player to Chainscrape.
    • Fixed an issue in main quest ‘The Dying Lands’ where Varl and Zo would sometimes idle outside of Plainsong and block progression.
    • Fixed an issue in main quest ‘The Dying Lands’ where Aloy’s companions would not lead the way after restarting from a specific save.
    • Fixed an issue in main quest ‘The Broken Sky’ where reloading a certain save could sometimes disable fast travel unintentionally.
    • Fixed an issue in main quest ‘Cradle of Echoes’ where loading a save created on the previous patch would cause Aloy to be stuck in the Base.
    • Fixed an issue in main quest ‘Thebes’ where Aloy’s breathing sounds were playing during a cinematic sequence.
    • Fixed an issue in main quest ‘All That Remains’ where restarting from a certain save would cause Aloy to spawn in the Base and unable to leave.


    Side Quests

    • Fixed an issue in side quest ‘The Bristlebacks’ where Ulvund didn’t get the memo and stuck around in Chainscrape after the quest was completed.
    • Fixed an issue in side quest ‘What Was Lost’ where Kotallo would sometimes become unresponsive when reloading from a specific save.
    • Fixed an issue in side quest ‘Blood For Blood’ where Kavvoh and Arokkeh could not be interacted with in specific circumstances, blocking progression.
    • Fixed an issue in side quest ‘Forbidden Legacy’ where fast traveling during the Slitherfang encounter would cause the machine to not respawn, thus blocking progression.
    • Fixed an issue in side quest ‘The Roots that Bind’ where the quest objective "Go to the Drumroot" would not complete after damaging the Widemaws from a large distance.
    • Fixed an issue in errand quest ‘Call And Response’ where killing the enemies before receiving the objective to do so could block progression.


    World Activities

    • Fixed an issue in Gauntlet Run, where passing the finish line in last place would result in a win in specific circumstances.
    • Fixed several issues with specific Firegleam and Metal Flower icons not being displayed on the map.
    • Fixed an issue where Firegleam icons would not be correctly removed from the map once the related activity was completed.
    • Fixed an issue where fast travel would be disabled in specific circumstances when loading a save made while playing Machine Strike.


    UI/UX

    • Fixed an issue where the Machine Strike UI would briefly flicker at the end of a game.


    Graphics

    • Fixed an issue where Aloy wouldn’t appear wet anymore after being in water.
    • Multiple graphics fixes and improvements in cinematics.
    • Multiple visual improvements in shadows and clouds.
    • Fixed an issue where Photo Mode controls would be frozen when initiating Photo Mode during a swan dive.


    Performance and Stability

    • Multiple crash fixes.
    • Multiple performance and streaming improvements in cinematics.
    • Removed multiple unintentional loading screens and black screens.
    • Fixed multiple instances of streaming and visual popping.


    Other

    • Made several improvements to the NPCs’ movement and animations in settlements.
    • Made it easier to tag individual components when using motion aiming and scanning machines.
    • When picking up potions or tools that don't fit in your toolbelt anymore they are now moved to the stash.
    • Several balancing changes to weapons and enemies.
    • Fixed several instances where Aloy could get stuck in geometry.
    • Fixed an issue where the ‘All Machine Types Scanned’ trophy could be easily missed during the final main quest ‘Singularity’.
    • Fix for the mount call sometimes causing the flying mount to be spawned in undesirable positions and in rare cases be unreachable.
    • Several datapoints that are located in areas that the player could not return to are now automatically unlocked upon the player leaving that space.
    • Fixed multiple instances of specific music tracks getting stuck and repeating.



    Please continue to inform us of any issues via the Support Form. We appreciate those who have taken the time to submit a report already; they are immensely helpful for our teams!
    Take care out in the wilds,
    -Guerrilla

    https://www.reddit.com/r/horizon/com...est_patch_108/
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #603

    Default

    Που να μην είχε φάει και delay δηλαδή με τι θέματα θα κυκλοφορούσε.

    Και τελικά όπως φαίνεται, κάτι ήξερε η Sony και κράτησε το 10ρικο στην ps5 έκδοση.

    The second placed game of the month was Horizon Forbidden West. Forbidden West is the biggest PS5 launch outside of the Call of Duty franchise. 59% of Horizon's sales were on PS5, with the remainder coming on PS4 -- which just goes to highlight why Sony is continuing to release new games on its previous machine.

  5. #604
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To παιχνιδι ειναι τεραστιο οποτε ειναι λογικο τα πατς να εχουν εκτεταμμενα details. Η συντριπτικη πλειοψηφια των "προβληματων" αλλωστε με το παιχνιδι ειναι πραγματικα λεπτομεριες. Ολα τα αλλα ειναι QOL improvements και εξτρα προσθηκες.

    Νομιζω οτι και χωρις το day1 patch το παιχνιδι ανετα τερματιζεται με πολυ λιγη ταλαιπωρια.

    Παντως εγω επικροττω το ποσο γρηγορα βγαζουν τα patch και το οτι κοιτανε οχι να μπαλωσουν αλλα να βελτιωσουν την εμπειρια.

  6. The Following 6 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (21-03-2022),cocous (16-03-2022),mihalis13 (16-03-2022),obione (22-03-2022),Slay (29-03-2022),sndev (17-03-2022)

  7. #605

    Default

    Το παιχνίδι ναι είναι μεγάλο(τώρα που έφυγε το Elden ring,το κατεβάζω και εγώ),απλά μου κάνει εντύπωση που παρόλο το delay και τα όσα patch έχει πάρει ως τώρα, αναφέρουν στο τελευταίο patch πχ για ''multiple crash fixes'',που με προβλημάτισε.

    Ελπίζω να μην πέσω σε τίποτα τέτοιο δηλαδή.

  8. #606
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω εχω παιξει 100 ωρες και δεν εχω ουτε ενα crash. Και ακομα δεν εχω κανει καν install το 1.08 patch. Ολα τα patch λενε multiple crash fixes, δεν λεω οτι δεν κρασαρει, προφανως και θα εχει κρασαρει, αλλα δεν βλεπεις στο ιντερνετ κοσμο να παραπονιεται οπως εχει γινει με τοσα αλλα παιχνιδια (Cyberpunk, Assassins, Bethesda κλπ κλπ).

    Μαλιστα θα ελεγα οτι μετα το day 1 patch, δεν ξερω ποιο ηταν το δευτερο patch, δεν εχω συναντησει τιποτα περιεργο στο παιχνιδι.

  9. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (16-03-2022),mihalis13 (16-03-2022),nikosarg (17-03-2022),sndev (17-03-2022),tonybsg (16-03-2022)

  10. #607
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Θυμάμαι χαρακτηριστικά το πρώτο παιχνίδι το οποίο, ενώ δεν είχε πολλά patches, πάλι έβγαζαν το πρώτο διάστημα bug fixes και λέγατε "Μα εγώ δεν έχω συναντήσει ούτε ένα bug και το έχω τερματίσει"
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. #608
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω εχω παιξει 100 ωρες και δεν εχω ουτε ενα crash. Και ακομα δεν εχω κανει καν install το 1.08 patch. Ολα τα patch λενε multiple crash fixes, δεν λεω οτι δεν κρασαρει, προφανως και θα εχει κρασαρει, αλλα δεν βλεπεις στο ιντερνετ κοσμο να παραπονιεται οπως εχει γινει με τοσα αλλα παιχνιδια (Cyberpunk, Assassins, Bethesda κλπ κλπ).

    Μαλιστα θα ελεγα οτι μετα το day 1 patch, δεν ξερω ποιο ηταν το δευτερο patch, δεν εχω συναντησει τιποτα περιεργο στο παιχνιδι.
    Ναι και γω είμαι εκεί στις 25 ώρες, παίζει τα μόνα προβλήματα που έχω δει είναι μία φορά
    Spoiler!
    και κάτι frame drops σε ένα cutscene

    Γενικά πολύ καλές οι εντυπώσεις από αυτό το 25ωρο, overwhelming o χάρτης με κάμποσα αδιάφορα ερωτηματικά, αλλά κατά βάση και το side content είναι ενδιαφέρον (ή τουλάχιστον φαίνεται να έχει ποικιλία ιστοριών).


  12. #609
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Και στο Zero Dawn ειχε αναλογο support με patches το παιχνιδι. Νομιζω ειναι και λιγο πολιτικη της Guerilla. Δηλαδη βλεπει τα σχολια του κοσμου, προσπαθει να βλετιωσει το accessibility, τις αστοχιες και γενικα να κανει πιο καλη την εμπειρια.

    Στο πρωτο παιχνιδι θυμαμαι οτι απο τα πιο σημαντικα "fixes" στο παιχνιδι ηταν το world economy. Κατα τα αλλα και εκει υπηρχαν glitchακια, bugs κλπ, αλλα καμμια σχεση με τιποτα σοβαρο.

    Θα ελεγα μαλιστα οτι στο Forbidden West με το day 1 patch συναντησα περισσοτερα τετοια μικρα glitches απο οτι ειχα συναντησει στο Zero Dawn. Αλλα νομιζω μετα απο το δευτερο τριτο patch δεν εχει κανει κιχ το παιχνιδι. Ή τουλαχιστον αν εκανε δεν το πηρα χαμπαρι.

  13. #610
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Horizon Forbidden West

    Απροβληματιστο ειναι το παιχνιδι με minor bugs( που υπαρχουν και θα υπαρχουν νομοτελειακά σε ενα open world παιχνιδι), και μιλαμε για εναν τεραστιο χαρτη με απειρους npcs, απειρες μηχανες και αντικειμενα. Τρεχει υπεροχα και ειναι gorgeous at all times. Μονο το θεμα με το resolution mode που εκανε αυτο το κουλο εφε σε καποιους υπαρχει (και ειναι σοβαρο) το οποιο και εχει λυθει για το 99% των χρηστων και μαλιστα πολυ γρηγορα.
    Αν φτασουμε στο σημειο να λεμε οτι εχει τεχνικα θεματα το FW μετα απο αυτα που εχουμε δει στο προσφατο παρελθον και με fixes που ηρθαν μετα απο εναν χρονο ( η και καθολου) καηκαμε.
    Κυκλοφορησαν ενα τεραστιο, υπερπολυπλοκο παιχνιδι με τεχνικο τομεα που ριχνει σαγονια και τα οποια θεματα εσπευσαν να τα λυσουν μεσα στην πρωτη εβδομάδα.
    Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανουν, ειλικρινα.


  14. The Following 7 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    cocous (16-03-2022),gonzalez (17-03-2022),mihalis13 (16-03-2022),nikosarg (17-03-2022),panos74gr (17-03-2022),sndev (17-03-2022),Valkyre (17-03-2022)

  15. #611
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Πρεπει να αναγνωριστει στην guerilla οτι ειναι ενα studio που σεβεται τον παιχτη και τα λεφτα του. Ειτε αρέσουν τα παιχνιδια της ειτε οχι, αυτο που παραδιδει ειναι ολοκληρωμενο και δοκιμασμενο, και κυριως κανει αυτα που εχει υποσχεθει. Ακομα και μετα το περιφημο cgi trailer του kz2 πασχισαν και εβγαλαν κατι που ηταν πολυ κοντα. Στο hz forbidden west και πριν τα patch εγω με παρα πολλες ωρες μια φορα μονο ειχα ενα μικρο frame drop και τιποτε αλλο.
    Δυστυχως, αυτη ειναι μια πλευρα των παιχνιδιων η οποια δεν αναγνωριζεται και ουτε γινεται review με αποτελεσμα εμεις να παιρνουμε τεχνικα προβληματικα και μη ολοκληρωμενα παιχνιδια σε φουλ τιμη.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    spartan (18-03-2022),Valkyre (17-03-2022),WolfRathmA (17-03-2022)

  17. #612
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Πηρα και το platinum trophy τιμης ενεκεν, ενα απο τα ελαχιστα παιχνιδια που το εχω κανει. Επειδη υπηρχε ενα trophy που μπορουσες να το χασεις αν δεν εκανες κατι συγκεκριμενο καποια στιγμη του παιχνιδιου, να ξερετε οτι με το τελευταιο patch το αλλαξαν, και αν εχεις κανει ολα τα αλλα που απαιτουνται στο δινει αυτοματα. Ειναι το scan all machine types (η κατι τετοιο, καταλαβαινετε τι εννοω).

  18. The Following 2 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    tonybsg (21-03-2022),Valkyre (21-03-2022)

  19. #613
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Και πολυ καλα εκαναν γιατι ειναι χαζο να χανεις πλατινα για κατι τετοιο.

    Λοιπον εγω κοντευω να τελειωσω και μπορω να πω οτι το χθεσινο session με εκανε πολυ χαρουμενο! Και δεν λεω τιποτα παραπανω!

    Φανταστικο παιχνιδι. Ακομα νιωθω παραξενα που η κυκλοφορια μαζι με το Elden Ring ισως του κανει ζημια. Βασικα το θεωρω δεδομενο οτι του εκανε μια καποια ζημια...

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    geogoku (22-03-2022),mihalis13 (21-03-2022),nikosarg (21-03-2022),obione (22-03-2022)

  21. #614
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ το τελείωσα εχθές και απλά έχω να πω αριστούργημα!!!
    Προφανώς θέλω ακόμα να ασχοληθώ με άλλες δραστηριότητες οπότε θα με κρατήσει καιρό.
    Τώρα αυτό που λες Δημήτρη δεν γινόταν να το αναβάλουν.
    Είχε πάρει αναβολή και ήταν για Φλεβάρη, το Elden Ring ήταν να βγει Γενάρη και πήρε ένα μήνα αναβολή.
    Έκατσε έτσι τώρα, το να άλλαζαν ημερομηνία θα ήταν φάουλ επικοινωνιακά.
    Αν και πούλησε μια χαρά από ότι είχα διαβάσει τουλάχιστον τις πρωτες μέρες



    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  22. #615
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ειμαι στις 70 ωρες, εχω αφησει την τελευταια αποστολη στον παγο και πραγματικα δεν θελω να τελειωσει. Ασχολουμαι με ο,τι χαζομαρα μπορει να φανταστει κανεις (χθες κανα 2ωρο εκανα hunts στον ανοιχτο κοσμο παπιες και ψαρια) απλα για να εχω μια δικαιολογια να εξερευνω τον κοσμο, πραγματα που σιχαινομαι θανασιμα σε αλλα open world games. Δειγμα του ποσο με εχει τραβηξει αυτος ο κοσμος.
    Το εντυπωσιακο ειναι οτι μετα απο 70 ωρες βρισκω νεες περιοχες και landmarks…
    Το παιχνιδι ειναι μια τεραστια υπερπαραγωγη, προσεγμενο απο την αρχη μεχρι το τελος, απο το ενα άκρο του χαρτη μεχρι το αλλο. Ναι, όλο το υλικο που προφερει δεν ειναι της ιδιας ποιοτητας αλλα σε ποιο open world game ειναι? Απιστευτα fun to play με εθιστικό combat και απολαυστικο traversing και εναν κοσμο που και τιποτα να μην κανεις και απλα να περιφερεσαι σε τραβαει.
    Θεωρω οτι ειναι το πιο πληρες open world προιον που εχει βγαλει η Sony μεχρι στιγμης, με διαφορα κιολας.


  23. The Following 9 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    chronohill (22-03-2022),cocous (22-03-2022),geogoku (22-03-2022),mihalis13 (22-03-2022),nikosarg (22-03-2022),obione (23-03-2022),Slay (29-03-2022),tonybsg (22-03-2022),Valkyre (22-03-2022)

  24. #616
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Χαοτικη διαφορα!

  25. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (22-03-2022)

  26. #617
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τέλος από εμένα. Πλατίνα εννοείται 110 ώρες. Ότι και να πω είναι λίγο.Το καλύτερο open world παιχνίδι που έχω παίξει με διαφορά. Τεχνικός τομέας ασύλληπτος.
    Εξωπραγματικό με όλη την σημασία της λέξεως. Έχω αφήσει κάτι αναβαθμίσεις όπλων και στολών που θα τις συνεχίσω με κάποιο expansion που λογικά θα βγεί.
    Τώρα πάμε να δούμε τι ψάρια πιάνει το Elden Ring αν και πήρα λιγάκι την κρυάδα μου απο τον πολύ κατώτερο τεχνικό τομέα.
    Απλά προσπαθώ να συμβιβαστώ διότι πιστεύω μετά το Forbidden West οποιοδήποτε παιχνίδι το συγκρίνεις τεχνικά,
    τουλάχιστον προς το παρόν πάει άπατο.

  27. The Following 3 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    geogoku (22-03-2022),hakoo (22-03-2022),nikosarg (22-03-2022)

  28. #618
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Horizon Forbidden West

    Ναι ειναι λαθος να μπεις στο καινουριο παιχνιδι συγκριτικα, θα σου καταστρέψει την εμπειρια. Κι εγω δλδ μιας και το elden ring θα ειναι το επομενο μου θα μπω με αλλο σκεπτικο και χωρις συγκριτική διαθεση.
    Το FW στον τομεα γραφικα ειναι μια κατηγορια μονο του, οχι επειδη εχει τα καλύτερα γραφικα per se, εχουμε παιξει πολλα ομορφα παιχνιδια τα τελευταια χρονια. Απλα σε ανοικτο κοσμο τετοιο consistency με το επιπεδο σε ολα τα μηκη και τα πλατη του χαρτη να ειναι top προσωπικα δεν εχω ξαναδει. Και εχω παιξει απειρα open world παιχνιδια. Δλδ συναντας κατι ακυρους npcs που θα τους δεις μια φορα και τελος σε ενα quest ασχετο με τη main ιστορια και εχουν απιστευτο capture και εκπληκτικο animation, εφάμιλλο της Aloy.
    Σε επιπεδο πωλησεων μιας και εγινε μια συζητηση κι εδω, θεωρω κι εγω οτι το Elden ring εκανε μεγαλη ζημια στις πωλησεις του FW, δεν ξερουμε νουμερα βεβαια ακομα αλλα και μονο τα νουμερα του ER που εγιναν γνωστα ειναι αρκετα για να καταλαβουμε οτι τα ομοειδη προιοντα σιγουρα θα επηρεαστηκαν. Υπαρχει βεβαια στα προιοντα τετοιας ποιοτητας ενας μεγαλυτερος εμπορικος κυκλος οποτε ενδεχεται να πουλησει σε βαθος χρονου αλλα και παλι.
    Κακο timing για την Sony σε καθε περιπτωση, δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει παντως ειναι κριμα. Μιλαμε για τεραστια παραγωγη που για να βγαλει λεφτα χρειαζεται και τις αναλογες πωλησεις.


  29. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    nikosarg (23-03-2022)

  30. #619
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Ναι ειναι λαθος να μπεις στο καινουριο παιχνιδι συγκριτικα, θα σου καταστρέψει την εμπειρια. Κι εγω δλδ μιας και το elden ring θα ειναι το επομενο μου θα μπω με αλλο σκεπτικο και χωρις συγκριτική διαθεση.
    Το FW στον τομεα γραφικα ειναι μια κατηγορια μονο του, οχι επειδη εχει τα καλύτερα γραφικα per se, εχουμε παιξει πολλα ομορφα παιχνιδια τα τελευταια χρονια. Απλα σε ανοικτο κοσμο τετοιο consistency με το επιπεδο σε ολα τα μηκη και τα πλατη του χαρτη να ειναι top προσωπικα δεν εχω ξαναδει. Και εχω παιξει απειρα open world παιχνιδια. Δλδ συναντας κατι ακυρους npcs που θα τους δεις μια φορα και τελος σε ενα quest ασχετο με τη main ιστορια και εχουν απιστευτο capture και εκπληκτικο animation, εφάμιλλο της Aloy.
    Σε επιπεδο πωλησεων μιας και εγινε μια συζητηση κι εδω, θεωρω κι εγω οτι το Elden ring εκανε μεγαλη ζημια στις πωλησεις του FW, δεν ξερουμε νουμερα βεβαια ακομα αλλα και μονο τα νουμερα του ER που εγιναν γνωστα ειναι αρκετα για να καταλαβουμε οτι τα ομοειδη προιοντα σιγουρα θα επηρεαστηκαν. Υπαρχει βεβαια στα προιοντα τετοιας ποιοτητας ενας μεγαλυτερος εμπορικος κυκλος οποτε ενδεχεται να πουλησει σε βαθος χρονου αλλα και παλι.
    Κακο timing για την Sony σε καθε περιπτωση, δεν ξερω τι θα μπορουσε να γινει παντως ειναι κριμα. Μιλαμε για τεραστια παραγωγη που για να βγαλει λεφτα χρειαζεται και τις αναλογες πωλησεις.
    Συμφωνώ είναι λάθος αλλά πραγματικά φαίνεται αστείο. Με τέτοιο hardware και κάποιες εταιρείες να μένουν τόσο πίσω. Έλεος δηλαδή. Και να ακούω κάποιους να λένε δεν πειράζει και εμείς παίζουμε για την soul εμπειρία κτλ. Ε αυτό το θεωρώ ακόμη πιο αστείο. Πρέπει να πηγαίνουνε μπροστά και όχι να μένουμε στάσιμοι. Anyway επειδή θα βγω offtopic σταματάω. Όμως το FW θα μείνει στα παιχνίδια που προσωπικά ξεχώρισα.

  31. #620
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Το παιχνιδι εφαγε Delay γιαυτο και κυκλοφορισε μαζι με το Elden ηταν μια αποφαση λοιπον που την ξερανε και την κανανε.
    Εγω δεν θεωρο οτι εκανε ζημια σε βαθος χρονου γιατι οποιος ηθελε να το παρει θα το παρει.

    Οπως εγω πχ, ετυχε και διαλεξα να παιξω πρωτα το Elden Ring και τωρα ερχομαι να ξεκινησω το Horizon. Δεν νομιζω καποιοι που τους ενδιεφεραν και τα δυο παιχνιδια δεν θα παιξουν κ τα δυο παιχνιδια,
    θεωρο οτι εκανε ζημια στις πωλησεις του μηνα ισως , οχι γενικοτερα, οτι ειναι να πουλησει θα πουλησει.

  32. The Following 2 Users Say Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    mihalis13 (23-03-2022),nikosarg (23-03-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •