Page 36 of 36 FirstFirst ... 263233343536
Results 701 to 715 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #701
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δε χρειαζεται να πετυχεις το συγκεκριμενο κομματι οπως σου λεει το παιχνιδι. Στο Story mode κανε οτι γουσταρεις, κατεστρεψε το κομματι εντελως και θα παρεις το αντικειμενο που θες. Ειναι guaranteed loot τα παντα ανεξαρτητα απο το πως θα σκοτωσεις την εκαστοτε μηχανη ή οχι.

    Ε, τότε κάτι δεν πάει καλά ή κάτι δεν έχω καταλάβει;

    Γιατί έχω σκοτώσει το/τα ρομπότ που έχουν το απαραίτητο loot, αλλά εν τέλει δεν το έλαβα στο έδαφος (ώστε να κάνω το upgrade σε μερικά όπλα).

    Anyway, δεν με πολυ-νοιάζει κιόλας γιατί ήδη τα όπλα που έχω + το φουλ-easy επαρκούσαν για να τερματίσω το παιχνίδι.

    Αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που είπες/περιέγραψες, γιατί έχω κάνει ακριβώς αυτό και δεν έλαβα το loot.

    Γίνομαι ηλίθιος μεγαλώνοντας; χααχαχαχαχ

  2. #702
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Mηπως καταλαθος εχεις απενεργοποιησει στα options (μπορεις να κανεις customize τα παντα) το loot σε κατι τετοιο? Τι να πω ισως να κανω λαθος. Αλλα θυμαμαι απλα να το βαζω στο very easy μονο και μονο για να κανω upgrades και να μην το σκεφτομαι καν.

  3. #703
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν έχω πειράξει τις επιμέρους επιλογές, ώστε να μην επηρεάσω το gameplay (σαν το ενδεχόμενο που είπες).

    Απλώς στην "γενική" ρύθμιση, το έβαλα στο πολύ εύκολο.

  4. #704

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Να σου πω κάτι που ίσως σε βάλει πιο πολύ στο "κλίμα" στο τι να αναμένεις από το παιχνίδι.

    Το κέρδισα σε διαγωνισμό (digital έκδοση πλέον και τα έπαθλα των διαγωνισμών), οπότε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κρίση/κριτική μου ότι δεν έδωσα ούτε 1 cent από την τσέπη μου.

    ..............................

    Πριν καμιά 20αριά μέρες, λόγω του ότι ψαχνόμουν στο backlog μου μπας και επισκεφθώ κανά παιχνίδι που έχω παίξει, το ξαναεγκατέστησα στο PS5.
    Ε, δεν μου κάνει καρδιά να το παίξω.
    .........................

    Φαντάσου λοιπόν ότι όλα τα παραπάνω εκφράζονται από μέσα μου..........μη έχοντας δώσει ούτε μισό ευρώ.

    Αν είχα πληρώσει (την οποιαδήποτε τιμή / ακόμα και 20 ευρώ), σαφώς θα είχα πιο σκληρή και υποτιμητική κριτική.
    Ωραίος και κατατοπιστικότατος.
    Θα σου πω τον ακριβή διάλογό μου, την ημέρα που ανακοινώθηκε το Forbidden West (χωρίς δηλαδή να ξέρουμε και πολλά για το παιχνίδι), με έναν φίλο μου. Του λέω το φοβάμαι, γιατί οκ, θα ναι μεγαλύτερο, εντυπωσιακότερο, καλύτερες μάχες κλπ, αλλά τί να το κάνω. Τα ίδια πάλι, η Aloy, τα ρομπότ κλπ. Αυτός διαφωνούσε (αλλά αυτός παίζει τα 10πλάσια από εμένα, κάνει πλατίνες κλπ) και του λέω, εάν δεν είναι κάτι τελέιως διαφορετικό, δεν ξέρω.
    Για αυτό δεν το ξεκινάω. Για αυτό δεν έχω αγοράσει ακόμα και παίξει ούτε το GOW Ragnarok. Το ότι βαρέθηκες έστω να το ξεκινήσεις πάλι, εμένα μου λέει πολλά. Βέβαια, πιστεύω ίσως είναι και μικρό το διάστημα, δηλ. για εμένα ένας χρόνος και βάλε, ίσως και δύο, είναι το διάστημα που θέλω, για 2ο playthrough, σε οτιδήποτε. Αλλά, ναι, και πάλι, αυτό που λες κάτι δείχνει, όπως και το ότι δεν χρειάστηκε να πληρώσεις, οπότε είσαι πιο επιεικής.
    Εντάξει, οι μάχες του πρώτου ήταν φοβερές, επομένως λίγο αυτές, λίγο η συνέχεια της ιστορίας, λίγο το εντυπωσιακό του κόσμου, το αποτέλεσμα θα είναι καλό. Από εκεί και πέρα είναι και τι θέλει κανείς να παίξει. Για την ώρα, δυσκολεύομαι. Σε λίγους μήνες, μπορεί να ψήνομαι. Το παθαίνω συχνά, όπως και όλοι πιθανόν.
    Τί καλά θα ταν η (κάθε) Guerilla να λέει, οκ, κάναμε το Horizon, πέτυχε, είπαμε μία ιστορία, δεν έχουμε κάτι άλλο ουσιαστικό να πούμε (λέω τώρα εγώ. Μπορεί το στόρι του Forbidden West να αξίζει), οπότε πάμε να φτιάξουμε κάτι εντελώς νέο, ένα άλλο παιχνίδι. Αλλά δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τις εταιρείες (ή τη συγκεκριμένη, ας πούμε). Μαγαζιά είναι. Κι εμείς μάλλον το ίδιο θα κάναμε.

  5. #705
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το αστείο ξέρεις ποιο είναι;

    Ότι δεν αναφερόμουν σε 2ο playthrough, αλλά απλώς να συνεχίσω από εκεί που έμεινα (όλο το main story + side quest τελειωμένα) για να κάνω κάποια fight quest και να ξαναμπώ έτσι λιγουλάκι στον αχανή κόσμο. Ε, ούτε αυτό με "έπεισε" να κάνω.

    Για 2ο playthrough δεν την παλεύω με ΤΙΠΟΤΑ.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    nikosgnr (04-06-2023),toninio (27-05-2023)

  7. #706
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν γινεται να μην υπαρχουν σηκουελ στη βιομηχανια. Απο οικονομικης/επιχειρηματικης αποψης ειναι αδυνατον. Το ρισκο (ιδιως εφοσον μιλαμε για ΑΑΑ παραγωγες) ειναι αδιανοητο. 1 νεο ΙΡ να μην τους πιασει και επεσαν στα βαθεια νερα χωρις σωτηρια. Γι αυτο και πολλες ομαδες δουλευουν ενα σηκουελ και παραλληλα μια αλλη ομαδα που ασχολειται με κατι νεο/φρεσκο.

    Τα σηκουελ ειναι για να κανει το cash in η εταιρεια και να εχει ενα διχτυ ασφαλειας. Οταν με το καλο ερθει το Horizon 3 τοτε θα ασχοληθουν με κατι νεο.

    Παραλληλα να πω οτι ο καθενας με τα γουστα του. Εαν γενικα εχεις προβλημα με τα σηκουελ, τοτε προφανως θα εχεις προβλημα και εδω. Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο να χορτασες με το Horizon μιας και μονο 1 παιχνιδι εχει βγει. Εκτος και αν απο το 1ο Horizon δεν γουσταρες και πολυ το gameplay και γενικα τον κοσμο του κλπ. Αλλα αν σου αρεσε, δεν βρισκω λογο μετα απο 5 χρονια ποσα βγηκε το 2ο μερος να προβληματιζεσαι τοσο. Δεν ειναι δα και οπως ειναι αλλα franchises που βγαζουν παιχνιδια μεχρι να σβησει ο ηλιος. Και να πω οτι το Horizon φαινεται καθαρα οτι ειναι στημενο ως τριλογια. Δλδ η ιστορια προχωραει μπροστα. Αυτο ισχυει για ολες τις τριλογιες εκει εξω, ειτε μιλαμε σινεμα, ειτε βιβλια κλπ.

    Δλδ θα δεις το Fellowship of the Ring και θα πεις οκ τωρα το σκεφτομαι αν θελω να δω τα αλλα 2 βιβλια/κεφαλαια της ιστοριας?

    Δεν κρινω. Απλα μου φαινεται περιεργο. Αν απλα το μεγεθος σε τρομαζει και δε σου γεμιζει το ματι το gameplay, μην ανησυχεις σε λιγοτερο απο 20 ωρες μπορεις να το τελιωσεις. Προφανως και κανεις λιγο πολυ "μια απο τα ιδια", αλλα μια απο τα ιδια καναμε και σε 5-6 Uncharted εκει εξω.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (27-05-2023),toninio (27-05-2023)

  9. #707
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σίγουρα παίζει ρόλο αν είσαι "θετικά προσκείμενος" εξαρχής με ένα παιχνίδι, τότε κατά πάσα πιθανότητα (μεγάλη πιθανότητα) θα σου αρέσει και το sequel (εκτός κι αν βγει τρελή πατάτα, κομματάκι δύσκολο καθώς κανένα sequel 1st party Sony δεν έχει βγει πατάτα EVER).

    Για παράδειγμα, είμαι θετικά προσκείμενος στο Uncharted. Έχω παίξει πόσα playthrough το 1-2-3-4.
    Αυτές τις μέρες παίζω το 4 και εχτές έφτασα στο Chapter 9 (έπαιξα σερί το chapter 7 και 8).
    Δεν ξέρω πως το καταφέρνει η ND, αλλά πραγματικά χωρίς καμία δόση υπερβολής μου αρέσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτό το παιχνίδι. Γραφικά, ήχος, μουσική, animation (μένω με το στόμα ανοιχτό με αυτό το animation), τα τοπία και η ατμόσφαιρα που αποδίδουν (εκπλήσσομαι ακόμα και σήμερα, παρόλο που είναι παιχνίδι 7 ετών), η σκηνοθεσία/κάμερες/χολυγουντιανή προσέγγιση....κυριολεκτώ ότι με ενθουσιάζει, μου ζωγραφίζει ένα μόνιμο χαμόγελο, έναν τεράστιο σεβασμό προς την ND.

    Αντιθέτως το LoU λόγω του καταθλιπτικού theme δεν με ελκύει καθόλου. Έπαιξα και τα 2 παιχνίδια "υποχρεωτικά" για να έχω άποψη, όχι γιατί μου προκαλούσαν έλξη.
    Το ίδιο και με τα δύο Horizon.........τα οποία έπαιξα εντελώς δωρεάν: το HZD μου ήρθε "δώρο" με στην λίστα 17-18 παιχνιδιών του PS5 και το HFW επειδή το κέρδισα σε διαγωνισμό.

    Η αντίδρασή μου στο HZD δεν ήταν αρνητική. Αλλά 100% δεν ήταν θετική. Η Alloy δεν με ελκύει ως χαρακτήρας: μου φαίνεται αδιάφορος ο τρόπος που μιλάει, η γλώσσα σώματος που χρησιμοποιεί. Το στόρυ στην αρχή κάαααααπως μου έκανε κλικ, κυρίως το sci-fi κομμάτι. Αυτό που με χάλασε ΠΑΡΑ πολύ είναι όλη η παραφιλολογία με τις θρησκείες, τις σέκτες που κάθε μια έχει την δική της κοσμοθεωρία, όλα αυτά μου είναι άκρως βαρετά. Δεν με αγγίζουν, αντιθέτως με "χαλάνε" γιατί απέχουν πολύ από τα ενδιαφέροντά μου.

    Συνεπώς, ισχύει αυτό που λες Val, αν εξαρχής σου φαίνεται ψιλο-μιεχ ένα παιχνίδι, λογικό είναι να νιώθεις περίπου το ίδιο και για το sequel.


  10. #708

    Default

    Lefteris_X, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε 2ο playthrough, όντως :-))

    Valkyre, ναι, κανονικά θα έπρεπε να είμαι πιο ενθουσιασμένος με την προοπτική του sequel, γιατί το πρώτο, ενώ δεν το περίμενα, μου άρεσε πολύ. Το πρόβλημα το εντοπίζω ως εξής, και το λέω γιατί πιστεύω ότι αφορά και άλλο κόσμο αυτό: σίγουρα την καταβρήκα και με τις μάχες και την ποικιλία που μας έδινε, αλλά νομίζω ότι το μεγάλο κλικ το έπαθα με την εξέλιξη του στόρι, γιατί δεν το περίμενα. Δηλαδή νομίζω οι περισσότεροι, τελειώνοντάς το, είπαμε μπράβο, έξυπνο σενάριο. Οι διάφορες πλευρές της ιστορίας, σέχτες κλπ που λέει ο Λευτέρης, δεν ήταν και για εμένα κάτι το ιδιαίτερο, αλλά με εντυπωσίασε το πώς τελικά συνδέονταν το παράξενο παρόν και πραγματικότητα με το παρελθόν και το τί είχε συμβεί. Τώρα λοιπόν στο sequel ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν το χω αυτό.

    Ισχύει 100% το ότι πρέπει και είναι αναπόφευκτό να υπάρχουν sequel. Κι όσο κι αν "γκρινιάζω" τώρα με το Horizon, είμαι γενικώς πολύ υπέρ του να συνεχίζονται και να γίνονται "σειρές" κάποιοι σημαντικοί τίτλοι. Τα χρειάζεται αυτά και η βιομηχανία και ο gamer. Και, μιας και δεν μπορούμε να τα χουμε όλα, θα υπάρχουν και sequels που θα μας γίνουν και λίγο βαρετά. Το ότι πάντως είναι και σχετικά σύντομο, κάνοντας τα βασικά, είναι καλό στοιχείο.
    Ισχύει επίσης και το πόσο θετικά προσκείμενοι είμαστε. Η σειρά Uncharted βέβαια, που αναφέρατε, είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Νομίζω ότι μεγάλο ποσοστό των παικτών απλώς ερωτεύτηκε τη σειρά (κι εγώ μαζί), για όλα αυτά που έδινε, παρά το ότι όντως τα ίδια πράγματα κάναμε (εκτός του 4, που είχε μία εξέλιξη στο gameplay και σε άλλα). Υπάρχουν όμως παιχνίδια, για τον καθένα μας, που μας μιλάνε αλλιώς και εκεί δεν μας νοιάζει ούτε η επανάληψη ούτε τίποτα.

    Απλά, να συμπληρώσω, παίζουν και κάποια άλλα πράγματα ρόλο στον καθένα μας. Έχω αποκτήσει "πρόβλημα" με τα sequels πρόσφατα, κάτι που δεν είχα πιο παλιά. Μεγαλώνουμε και ο χρόνος που θέλουμε να αφιερώνουμε στο gaming είναι πιο "πολύτιμος", αν μπορώ να το πω έτσι. Δεν είναι απαραίτητα πιο λίγος. Απλά, με τα χρόνια, θέλει κανείς πια να δίνει στο εαυτό του ώρες gaming με πολλή "ουσία". Τι είναι ουσία; Η αποφυγή επανάληψης και been there, done that, σίγουρα ένα στοιχείο. Πρωτοτυπία, σίγουρα ένα άλλο. Κάτι πολύ μικρό, ακόμα και 4 ωρών, που θα το θυμάμαι για καιρό και θα μου αφήσει κάτι ξεχωριστό, σίγουρα προτιμητέο από έναν ΑΑΑ άψογο τίτλο, που δεν έχει να μου πει κάτι ιδιαίτερο όμως.
    Ευτυχώς, υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές, πάντως, για όλα τα γούστα.

  11. #709
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Παιδιά καταρχήν όλα είναι θέμα γούστου. Εμένα πχ τα uncharted με έχουν αφήσει εντελώς αδιάφορο. Κατά την γνώμη μου πάντως κακώς προετοιμάζεις τον εαυτό σου για ένα λιγότερο συναρπαστικό παιχνίδι και story. Η ιστορία του forbidden west είναι όχι μόνο συναρπαστική και με εκπλήξεις, ανοίγει το σενάριο του πρώτου παιχνιδιού σε νέα πεδία και διαστάσεις. Χωρίς υπερβολές, εμένα το σενάριο με κέρδισε πιο πολύ και από τον τεχνικό τομέα που είναι φοβερό. Κάνει μπαμ ότι το τρίτο μέρος έχει και λόγο ύπαρξης και μεγάλο νόημα.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    toninio (29-05-2023),Valkyre (27-05-2023)

  13. #710
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όπως λες είναι θέμα γούστου. Αφής στιγμής εμένα το σενάριο του πρώτου μου ήταν ούτε κρύο ούτε ζέστη (και αδιάφορα τα side υποσενάρια), ακριβώς το ίδιο ούτε κρύο ούτε ζέστη μου φάνηκαν τα σενάρια (main + side) του δεύτερου.

    Το uncharted δεν θυμάμαι καν το σενάριο κανενός! Γραφικά, ήχος, animation, χολυγουντιανή αίσθηση, linear εξέλιξη, πλατφορμινγκ και ολίγο shooting. Όλα αυτά μου αρέσουν.

    Άρα;

    Τα πάντα είναι θέμα γούστου. (Και το ζελντα θεωρείται κορυφή, όπως και το Skyrim και το elden ring αλλά είναι τρία παιχνίδια που και να μου τα χάριζαν ούτε boot δεν θα τα έκανα)

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    toninio (29-05-2023)

  15. #711

    Default

    Κάνε ένα δώρο στον εαυτό σου και βάλε το Skyrim :-)) . Εκτός αν το χεις βάλει και δεν σου άρεσε καθόλου.

    Nikosarg, θενξ επίσης για την άποψη. Τις διαβάζω όλες με προσοχή, γιατί όντως έχω μπερδευτεί στο αν θα το ξεκινήσω προσεχώς ή το αφήνω με άγνωστη τη συνέχεια. Πιστεύω θα το βάλω, έστω και προκατειλημμένος, γιατί θα υπάρξει και η συνέχεια.

    Είναι θέμα γούστου και φασης. Πχ, έχοντας πρόσφατο το shadow tactics, έχω τάση για κάτι παρόμοιο και μου χει γυαλίσει το καινούριο, αυτό το Miasma:Chronicles που χει turn based tactical gameplay κι είναι καλό από ό.τι λένε.

    Πάντως, αυτός ο φίλος που έλεγα και που παίζει τώρα το Forbidden West, μου το εκθείαζε σήμερα. Τί κόσμος, γραφικά κλπ, και το στόρι, λέει, πολύ καλό.

  16. #712

    Default

    Καλά πήγε και το exclusivity σε αυτό. Οκτώβριο η complete edition για ps5, αρχές 2024 βγαίνει και για PC.

  17. #713
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν θα επρεπε να προκαλει εντυπωση πλεον αυτο. Νομιζω το ειχαν δηλωσει ξεκαθαρα οτι μετα απο 2-3 χρονια θα βγαινουν τα παιχνιδια στο pc.

    Εβγαλαν το πρωτο δεν θα βγαλουν το 2ο στο pc? Και το Ragnarok θα βγει και το tlou2 και ολα.

  18. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (28-09-2023)

  19. #714
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Δε νομίζω να νοιάζει κανένα αν ένα παιχνίδι ps βγει στο pc μετά από 2 χρόνια που το έχουν παίξει όλοι. Πρακτικά δεν αναιρεί την ΟΥΣΙΑ του exclusive.

    Το δυστυχές είναι ότι τα exclusive πλέον θα δημιουργούνται με την προυπόθεση ότι κάποια στιγμή θα βγουν στο pc, με ότι αυτό σημαίνει για την εκμετάλλευση του hardware της κονσόλας.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    hakoo (28-09-2023),mihalis13 (28-09-2023),panos74gr (28-09-2023)

  21. #715

    Default

    Το ενδιαφέρον πίσω από παιχνίδια όπως το horizon forbidden west πάει σε παλιότερες κουβέντες από διάφορα μέλη(πίσω στο 2020 με το πρώτο horizon) που περιμένανε τα exclusives σε PS μεριά να βγαίνανε σε PC πολλά χρόνια αργότερα πχ 5-6.

    Τώρα ειδικά αν περάσει και η γνωστή εξαγορά και όσο μεγαλώνουν και τα κόστη παραγωγής, δεν βγαίνουν τα κουκιά μονο από τις πωλήσεις σε κονσόλες.
    Last edited by Fulgore; 28-09-2023 at 00:32.

Page 36 of 36 FirstFirst ... 263233343536

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •