Page 26 of 36 FirstFirst ... 16222324252627282930 ... LastLast
Results 501 to 520 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #501

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Αρκετά έως πολύ άστοχο σχόλιο.
    Αν και παίζει όντως να ισχύει αυτό που λες και βλέπουμε τετοιες αποφάσεις, που δε ξέρουν που πατάνε και που βρίσκονται!

    Αλλά πιο πολύ συμφωνώ με το σχόλιο του psx3! Προφανώς και έχουν άλλη ατζέντα από πίσω, οχι να στοχεύσουν στο 0.00001% που θα δώσει 200-300 ευρώ για collector's PHYSICAL item, χωρίς το βασικό PHYSICAL στοιχείο μέσα.
    Πως γίνεται να είναι πολύ άστοχο κάτι που όπως λές και εσύ παίζει να ισχύει ???
    Την μοναδική περίπτωση που κολλάει το digital only εγώ ανέφερα, ασχέτως αν αυτός είναι τελικά ή όχι ο λόγος.

    Και πάνω σε αυτό θα σου πώ μόνο ότι τον συλλέκτη στις μέρες μας, το μοναδικό πράγμα που τον απασχολεί πραγματικά είναι να παραλάβει την συλλεκτικη έκδοση που θέλει στην κανονική τιμή, και όχι να την χρυσο πληρώσει σε scalper αργότερα , ότι ισχύει και με την ίδια την κονσόλα.
    Για το παιχνίδι κυριολεκτικά μικρό το κακό, είτε πουλάει τον ψηφιακό κωδικό και αγοράζει το παιχνίδι κουτάτο(όπως βλέπουμε και σε αγγελίες),είτε παίζει day one την ψηφιακή έκδοση και του χρόνου όταν το βρει το παιχνίδι στο 10ρικο,το τσιμπάει για συλλογή(κάτι που πολλοί συλλέκτες κάνουν ούτως ή άλλως).

    Αν είναι κάτι για το οποίο η Sony έχει σοβαρό μερίδιο ευθύνης που ισχύει μέχρι και σήμερα για τους πάντες και είναι για κράξιμο, είναι το μπάχαλο με τις ψηφιακές εκδόσεις στο store που αναφέρθηκε και πιο πίσω
    https://www.vgchartz.com/article/452...-is-deceptive/
    ,αν και φαντάζομαι οι περισσότεροι πιθανώς να θέλουν να αναφερθούν στο ίδιο το παιχνίδι από πλευράς εντυπώσεων.

  2. #502
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως παιδιά το παιχνίδι είναι οπτικά το καλύτερο με διαφορά απο οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί μέχρι σήμερα. Χάρμα οφθαλμών.
    Όμως η Insomniac τα είχε πάει καλύτερα ως προς τις τεχνικές που χρησιμοποίησε στις αναλύσεις. Πχ προσωπικά στο Ratchet and Clank έπαιξα στο resolution όχι όμως γιατί ηταν άσχημο το performance. Απλά επειδή δεν με ενοχλούσε το 30αρι. Επίσης το δεύτερο play through το πήγα σε performance και μάλιστα το απόλαυσα επειδή ήταν αψεγάδιαστο. Εδώ τώρα θέλω να παίξω στο performance επειδή ναι μεν το resolution είναι θεϊκό αλλά η κάμερα με ζαλίζει, κάτι που στο Ratchet and Clank δεν γινόταν. Και γυρνώντας στο performance αναγκαστικά χάνω κάποιες πολύ όμορφες λεπτομέρειες και αυτή την καθαρότητα που σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει στο 60αρι. Καλά για τα γραφικά in water δείχνει άλλο παιχνίδι. Ελπίζω οπωσδήποτε σε κάποιο patch για να το χαρώ σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

  3. #503
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε παιδια μονο 5 manual saves σε αφηνει το παιχνιδι να κανεις;

  4. #504
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Gorgeous το παιχνιδι δεν το συζηταμε, θα επιστρεψω με εντυπωσεις οταν προχωρησω γιατι μολις τελειωσα το tutorial κατα βαση.
    Παιζω στο performance mode, απλα κατι κουλο που παρατηρησα στο resolution mode στην αρχη οταν το τεσταρα. Οταν γυριζα την καμερα αποχρωματιζοταν το περιβάλλον, σαν να ξεθωριαζε. Ισως κατι δεν παει καλα με τις ρυθμισεις της τηλεορασης παντως ηταν πολυ περιεργο. Δεν εδωσα σημασια γιατι επελεξα ουτως η αλλως το performance, ετσι απο περιεργεια θα το δοκιμασω και σημερα.


  5. #505
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα.. μιλαμε νταξ..

    στην πλειοψηφεια των open world games η νυχτα ειναι αρκετα μουντη βαρετη και μη εντυπωσιακη. Εδω ειναι το ακριβως αναποδο.. οι φωτισμοι.. τι εχουν φτιαξει..

  6. #506
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Καλα.. μιλαμε νταξ..

    στην πλειοψηφεια των open world games η νυχτα ειναι αρκετα μουντη βαρετη και μη εντυπωσιακη. Εδω ειναι το ακριβως αναποδο.. οι φωτισμοι.. τι εχουν φτιαξει..
    Τελικά σε ποιο mode παίζεις?
    Αν θυμάμαι καλά με Oled είσαι.

  7. #507
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Performance το εχω γραψει. Δεν τιθεται καν δίλλημα για εμενα.

  8. #508
    Elite john's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    PATRA
    Posts
    679
    PSN ID
    tsandler777

    Default

    Ρε παιδια, συγγνωμη αν εχει απαντηθει , αν και την ξερω την απαντηση μου, αλλα θελω να το σιγουρεψω 100%
    Με απλη εκδοση ps4 blu ray, σε ps5 η αναβαθμιση ειναι δωρεαν? Το εχει κανει καποιος? Απλα βαζεις το δισκο μεσα και κατεβαζεις την ps5 εκδοση ?



  9. #509
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Εχω παιξει κανα 8ωρο-9ωρο, ενταξει για τα γραφικα εχουν ειπωθει ολα.
    Παρολα αυτα, εγω εχω να πω οτι οταν στη Guerilla επιτραπει να ασχοληθει μονο με το ps5 και να μη σερνει απο πισω της hardware 10ετιας θα το βλεπουμε και δεν θα το πιστευουμε.
    Πέραν των γραφικων, το γραψιμο ειναι πολυ ανωτερο απο το πρωτο μεχρι στιγμης.


  10. The Following 5 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (20-02-2022),Leon_DiZ (20-02-2022),mihalis13 (20-02-2022),panos74gr (21-02-2022),psx3 (21-02-2022)

  11. #510
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Spoiler free εντυπωσεις, αλλα οποιος δεν θελει να ξερει τιποτα και γενικα θελει ατοφια εμπειρια το προσπερναει:

    1) Το παιχνιδι νιωθω οτι ειναι τεραστιο απλα. Δεν ξερω ποσο χρονο απαιτει το main story για να ολοκληρωθει (και δεν με ενδιαφερει να το μαθω) ομως, με τον ρυθμο που παιζω εγω το βλεπω να χτυπαει τρελο νουμερο. Εχω παιξει αρκετα και νιωθω οτι καλα καλα ακομα δεν εχω δει σχεδον τιποτα. Ο κοσμος του δειχνει να εχει απιστευτη ποικιλια, πολυ περισσοτερο απο το πρωτο μερος (που ηδη για εμενα ηταν εξαιρετικος)

    2) Οι προσθηκες στο gameplay ειναι παααρα πολλες. Τα skill trees εχουν αλλαξει δραματικοτατα και το πληθος των νεων abilities που εχει η Alloy ειναι εντυπωσιακο. Και δεν ειναι μονο οτι ειναι πολλες νεες ικανοτητες, ειναι οτι ειναι και ακρως απολαυστικες και εντυπωσιακες την ωρα της μαχης.

    3) Ακριβως επειδη η Alloy εχει παρει τοσα πολλα νεα abilities, το παιχνιδι εγω το βρισκω αυτη τη στιγμη πιο δυσκολο απο το πρωτο. Καθοτι βετερανος το ξεκινησα στο Hard (που το εχω παιχνιδακι στο πρωτο μερος) και παρολαυτα ζοριστικα σε καποια σημεια. Πλεον χρειαζεται ακομα περισσοτερη προσοχη στο τι χρησιμοποιεις και που ωστε να εχεις γρηγορα και αμεσα αποτελεσματα. Οι νεοι εχθροι ειναι οχι μονο αρκετοι στον αριθμο αλλα και αρκετα πιο επιθετικοι και σκληροι.

    4) Πλεον το crafting και το upgrading παιζουν μεγαλο ρολο τουλαχιστον στις μεγαλυτερες δυσκολιες. Εγω ειχα το σκεπτικο να κρατησω crafting materials για πιο rare εξοπλισμο αλλα μετα απο καποιο σημειο, ειπα οτι δεν γινεται ετσι (ημουν κυριολεκτικα 2 χτυπηματα πριν το χωμα) και αναβαθμιστικα αναλογως. Εξαιρετικη η προσθηκη του stash οπου πλεον δεν χρειαζεται να καθεσαι και να κανεις αυτη τη διαχειρηση του inventory που εκανες στο πρωτο μερος.

    5) Γραφικα χολυ σιτ και ομιτζι. Κρινω παντα αυτο που βλεπω επι του παροντος και προσπαθω να μην μπω σε διαδικασια what if γιατι ειναι γνωστο οτι προφανως μπορουν να κανουν παραπανω πραγματα. Ομως ακομα και ετσι αυτο που βλεπω εγω εδω μπροστα μου ειναι θεοπαλαβο και σε καμμια περιπτωση δεν αξιζει να επισκιαστει (γενικα το λεω αυτο). Η ποσοστητα της λεπτομεριας και ολα αυτα που περιλαμβανονται στην οθονη σου την ωρα που παιζεις, εγω προσωπικα δεν ξερω πως ειναι δυνατον να συμβαινουν σε ενα βιντεοπαιχνιδι. Δυσκολευομαι παρα πολυ να κατανοησω πως εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο γραφικων και λεπτομεριας σε τοσο μεγαλους κοσμους. Ουτε pop in, ουτε θολουρες να κρυβουν τα βουνα στο βαθος, ουτε τιποτα. Μιλαμε βλεπεις στην αλλη ακρη του κοσμου και απλωνονται τα παντα μπροστα σου χωρις να χανεται πουθενα η λεπτομερια. Και αν πλησιασεις, θα περιμενες να δεις χαμηλης αναλυσης textures κλπ καθοτι ειναι 3rd person game και οπως και να το κανεις, το τριτο προσωπο σε βοηθαει να "κλεψεις" με τα textures. Εδω ομως... πλησιαζεις κανεις και ζουμ απο πανω, και αντιλαμβανεσαι οτι το παιχνιδι εχει τοση μα τοση μικρολεπτομερια που απλα δεν θα την εκτιμησεις πραγματικα ποτε. Φωτισμοι, χαρακτηρες, τεχνικα το παιχνιδι ειναι οτι καλυτερο εχω δει.

    6) Το μεγαλο παραπονο με τους χαρακτηρες και το animation/lip sync στους διαλογους ειναι οχι απλα addressed στο δευτερο μερος, αλλα φτανει να αποτελει πιθανο benchmark για μελλοντικα παιχνιδια. Οι χαρακτηρες εχουν απιστευτη εκφραστικοτητα και σε συνδιασμο με το εξαιρετικο voice acting και τα γραφικα, νιωθεις οτι καταλαβαινεις τι σκεφτονται και τι αισθανονται χωρις καν να μιλαμε. Η δουλεια που εχει γινει ειναι τρομερη. Μερα με νυχτα απο το πρωτο μερος. Ειναι απο τα ελαχιστα βιντεοπαιχνιδια που στα cutscenes δεν κοιταζω καν τους υποτιτλους. Οπως κανω στις ταινιες δηλαδη. Αν το lip sync ειναι σωστο, τοτε το μονο που χρειαζομαι ειναι να βλεπω το στομα του ηθοποιου για να μην χανω τιποτα. Και στο horizon ειναι σχεδον perfect το animation στο 95% των περιπτωσεων.

    7) Ηχος, φανταστικος, εβαλα και τα ακουστικα και μαζι με το Returnal εχει το καλυτερο 3d audio που εχω ακουσει σε παιχνιδι στο PS5. Μουσικη εξαιρετικη και επιτελους τα κομματια της μαχης που ηταν το μικρο μου παραπονο απο το πρωτο μερος, μου ταιριαζουν πολυ περισσοτερο.

    8) Story, Χαρακτηρες, Side quests:
    Story δεν θα αναφερθω καθολου για ευνοητους λογους, το μονο που θα πω ειναι οτι οι ανησυχιες μου για το που μπορει να παει το στορυ μετα το πρωτο μερος και να εχει ενδιαφερον, περασαν.
    Χαρακτηρες. Αλλο ενα μικρο παραπονο του πρωτου μερους (οχι τοσο ομως απο εμενα) ηταν το ποσο λιγο ειχαν αναπτυχθει καποιοι χαρακτηρες και διαολογοι. Στο δευτερο μερος η Guerilla φαινεται μεχρι στιγμης να εμβαθυνει αρκετα παραπανω και να εστιαζει πολυ σε καποια σημεια οσον αφορα τους χαρακτηρες. Το γραψιμο ειναι ως επι το πλειστον μεγαλου επιπεδου (παντα για βιντεοπαιχνιδι) και οι διαλογοι εχουν μια φυσικοτητα στην εξελιξη τους και νιωθεις οτι οι χαρακτηρες αυτο που λενε το υποστηριζουν και ταιριαζει με τα θελω τους.
    Τα side quests ειναι το μερος που θελω να σταθω περισσοτερο. Εχει γινει πραγματι φοβερη δουλεια. Δεν ειναι απλα "πηγαινε φερε μου αυτο". Ειναι μικρες ιστοριες οι οποιες συνδεονται οχι μονο με ενα μικρο γεγονος, αλλα αποτελουν κομματι μιας μεγαλυτερης side quest ιστοριας η οποια εχει σχεση με το εκαστοτε μερος που βρισκεσαι. Το ωραιο ειναι οτι αφου τελειωσεις ενα side quest, πολλες φορες θα ξαναβρεις τα ατομα αυτα που βοηθησες και θα σου μιλησουν για το πως αλλαξε η ζωη τους απο τοτε κλπ. Ετσι αποκταει νοημα και χαρακτηρα ενα side quest γιατι ακομα και αν δεν το θυμασαι, η επανασυνδεση με τους χαρακτηρες που στο εδωσαν σε κανουν να θυμηθεις και να εκτιμησεις περισσοτερο τον χρονο που αφιερωσες. Καποιες φορες δε τα side quests συνδεονται αλληλενδετα και με το main story του παιχνδιου. All in all παρα πολυ καλη δουλεια.

    Καποια πραγματα που δεν μου αρεσουν και τοσο:

    1) Το jumping και γενικα το platforming. Εξακολουθει να ειναι λιγο "αχαρο" στα ματια μου οπως στο πρωτο μερος. Ναι, πλεον μπορεις να σκαρφαλωσεις σχεδον τα παντα, αλλα η Alloy κανει λιγο του κεφαλιου της και γενικα το animation ειναι καπως. Στα αλματα απο ενα σημειο σε ενα αλλο, απλα δεν νιωθεις οτι εχει μια φυσικοτητα η κινηση. Ειναι περιεργο.

    2) Τα μενου με τα weaves και τα upgrades των οπλων θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα. Πολλα μενου και υπομενου για να κανεις απλα πραγματα. Στο πρωτο μερος μου φαινοταν καλυτερο, πιο απλο.

    3) Υπαρχουν καποια (πολυ λιγα) bugs/glitches. Μου εχει 2 φορες να γινω stuck μεταξυ βραχων, και αλλες 2 να δω χαρακτηρες στον αερα. Ευτυχως συμβαινει πολυ σπανια.

    4) Απειρα collectibles. Αυτο ισως δεν ειναι τοσο κακο, αλλα τα κανατε που τα κανατε πολλα, μην τα κανετε να θελουν και 5 λεπτα διαβασμα το καθενα! (που λεει ο λογος )


    Γενικα το παιχνιδι μου θυμιζει εμενα βελτιωσεις αναλογες με αυτες που ειχαμε απο Uncharted 1 σε 2 ή απο ΜΕ1 σε ΜΕ2... εχει γινει απιστευτη δουλεια και πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω οτι φτιαχνονται τετοια παιχνιδια στην εποχη που ζουμε. Ναι το εχω ξαναπει αυτο, αλλα αφου ετσι νιωθω τι να πω? Δεν ξερω δεν μπορω να συλλαβω ευκολα το μεγεθος της δουλειας που απαιτειται τεχνικα, καλλιτεχνικα για τετοια δημιουργηματα. Ποιος ξερει τι αλλο μας περιμενει...

  12. The Following 11 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    captainjacko (21-02-2022),chronohill (21-02-2022),cocous (21-02-2022),hakoo (21-02-2022),isildur83 (21-02-2022),mtifosi (21-02-2022),nikosarg (22-02-2022),panos74gr (21-02-2022),psx3 (21-02-2022),sndev (22-02-2022),Snk (21-02-2022)

  13. #511
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    ... ένα Studio που σέβεται το όνομα του τον καταναλωτή αλλά και το ίδιο το gaming σε αντίθεση

    με κάποια αλλά ηχηρά ονόματα στη σκηνή του video gaming

    Respect για τέτοιες δουλειές και τέτοια Studio
    Ξέρω, είναι λίγο άσχετο με το παρόν θέμα, αλλά θυμάμαι που γράφαμε κάτι τέτοια και για την CD Project πρίν κάποια χρόνια και τελικώς είδαμε τα -αληθινά- αποτελέσματα με το Cyberpunk μετά.

  14. #512
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Έπαιξα κάνα 10ώρο μέσα στο ΠΣΚ και μπορώ να πω ότι το παιχνίδι είναι σαφώς βελτιωμένο στα πάντα...

    1. Κορυφαία γραφικά που ρίχνουν σαγόνια (παίζω στα 30fps και κάθομαι και παρατηρώ τα πάντα, για κάποιο λόγο στα 60fps μου κάνει κάτι περίεργα το antialiasing) παρότι ακόμα είμαι στην πρώτη μεγάλη περιοχή. Όλοι λένε ότι μετά γίνεται ακόμη πιο εντυπωσιακό.
    2. Πολύ ανώτερος ο σχεδιασμός του κόσμου τόσο στο καλλιτεχνικό επίπεδο όσο και στο πόσο συμβάλει στο να κάνει το gameplay καλύτερο
    3. Τεράστια πρόοδος για μένα έχει γίνει στα side quests που τώρα έχουν ενδιαφέρον και σαν ιστορία και σαν gameplay και δεν έχω δει κάποια επανάληψη σε αυτά που έχω κάνει προς το παρόν.
    4. Δεν έχει καθόλου το θέμα της ubisoftίασης που είχε το πρώτο, που μόλις έβγαινες στον ανοιχτό κόσμο σε έπιανε οι καρδιά σου με τα bandit camps, hunting grounds και τις χιλιάδες κουκίδες. Και εδώ υπάρχουν αλλά ειναι πιο ενδιαφέροντα και δεν ενοχλούν.
    5. Το ήδη εξαιρετικό σύστημα μάχης έχει γίνει ακόμη καλύτερο (παίζω σε hard mode) με ωραίες προσθήκες που το έχουν φρεσκάρει, και αυτό ενώ ακόμη δεν έχω ξεκλειδώσει τα έξτρα abilities.

    Γενικά από τα παιχνίδια που θέλω να έρθει το βράδυ για να αράξω και να παίξω παρότι δεν ήμουν μεγάλος οπαδός του Horizon Zero Dawn. Σε σημεία βλέπω σαφείς επιρροές από το Monster Hunter world (το οποίο δεν έχω παίξει πανω από 5 ώρες).

    το μόνο που έχω να πω ως αρνητικό είναι τα death ragdoll animations που πολλές φορές ειναι εντελώς άκυρα, πχ σε κάποια φάση η Alloy έφαγε αναποδη από ουρά μηχανής και εκτοξευτηκε σαν μπαλάκι του τενις πολύ μακρυά σαν να μην είχε καθόλου βάρος. Νομίζω αυτό το άφησαν εντελώς ίδιο με το πρώτο παιχνίδι.

    Last edited by panos74gr; 21-02-2022 at 16:12.

  15. #513
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by nikosgnr View Post
    Ξέρω, είναι λίγο άσχετο με το παρόν θέμα, αλλά θυμάμαι που γράφαμε κάτι τέτοια και για την CD Project πρίν κάποια χρόνια και τελικώς είδαμε τα -αληθινά- αποτελέσματα με το Cyberpunk μετά.
    Δεν νομιζω να εχουν επαφη τα studio της Sony με την Cd project για παραδειγμα καθως εχουν συγκεκριμενο προγραμμα και πορους. Η Cd project με το cb2077 επρεπε να ενσωματωσει την rtx τεχνολογια της nvidia και αν και το αποτελεσμα ειναι φοβερο της κοστισε σε αλλους τομεις.
    Στα του παιχνιδιου τωρα απο τα σχολια μου αρεσει που δεν εχει αυτο που εχει η ubisoft στους τιτλους της και που ποια δεν το μπορω καθολου στα open world. Ο πρωτος τιτλος μου ειχε αρεσει πολυ και το forbiden west δειχνει να εχει βελτιωσει τις αδυναμιες του πρωτου.

  16. #514
    Cool Member g10rg0s's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    252
    PSN ID
    g10rg0s241071

    Default

    Το game εχει αρκετα ... bugs ... χρειαζεται οπωσδηποτε update
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  17. #515
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Δεν νομιζω να εχουν επαφη τα studio της Sony με την Cd project για παραδειγμα καθως εχουν συγκεκριμενο προγραμμα και πορους. Η Cd project με το cb2077 επρεπε να ενσωματωσει την rtx τεχνολογια της nvidia και αν και το αποτελεσμα ειναι φοβερο της κοστισε σε αλλους τομεις.
    Στα του παιχνιδιου τωρα απο τα σχολια μου αρεσει που δεν εχει αυτο που εχει η ubisoft στους τιτλους της και που ποια δεν το μπορω καθολου στα open world. Ο πρωτος τιτλος μου ειχε αρεσει πολυ και το forbiden west δειχνει να εχει βελτιωσει τις αδυναμιες του πρωτου.
    Γενικα, το να μην εκφρασεις ή δωσεις τα ευσημα σου σε μια εταιρεια/προιον/ομαδα αναπτυξης, σκεπτομενος οτι στο μελλον μπορει να σε "προδωσει" με τον τροπο που το "εκανε" η οποια CDPR, δεν ειναι ουτε σωστο ουτε δικαιο.

    Ο καθενας θα κριθει με βαση το παρον και το παρελθον του. Μελλοντικα δεν μπορεις να τον εχεις στη μπουκα, επειδη μπορει να βγει σκαρτος.

    Θα συμφωνησω οτι πρεπει παντα να κραταμε μια πισινη, τυφλη εμπιστοσυνη εγω προσωπικα δεν εχω σε κανεναν, αλλα οκ οταν μου δινει καποιος ενα τετοιο προιον, εγω το μονο που μπορω να πω ειναι μπραβο και οτι τα λεφτα του τα αξιζει 3 και 4 φορες μπροστα σε αλλα παιχνιδια που εχω αγορασει και μαλιστα ουτε γι αυτα δεν ειχα βγει να πω οτι πεταξα τα λεφτα μου.

    ΥΓ: Δεν ξερω ακριβως τι θεωρει ο κοσμος οταν αναφερεται σε Ubisoft game. Συγνωμη ειμαι gamer τοσα χρονια και δεν το καταλαβαινω. Ειναι λιγο οφφτοπικ βεβαια αλλα το εχω μεγαλη απορρια επειδη το λεει συνεχεια ο κσομος. Εξηγηστε μου επιγραμματικα αν θελετε να μπορεσω να το καταλαβω. Στα ματια μου δεν βελπω τι εχει ο χαρτης του Horizon που δεν εχει ο χαρτης του Assassins Creed ή του Far Cry 6 κλπ. Αληθεια δεν το καταλαβαινω. Ερωτηματικα υπαρχουν, side activities υπαρχουν, collectibles υπαρχουν κλπ κλπ. Θελω να πω σαν χαρτες δεν βλεπω πως δεν "Ubisoft-ιζει" ενα Horizon ή ακομα και ενα Witcher...

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (22-02-2022),mtifosi (22-02-2022)

  19. #516
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    641
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ΥΓ: Δεν ξερω ακριβως τι θεωρει ο κοσμος οταν αναφερεται σε Ubisoft game. Συγνωμη ειμαι gamer τοσα χρονια και δεν το καταλαβαινω. Ειναι λιγο οφφτοπικ βεβαια αλλα το εχω μεγαλη απορρια επειδη το λεει συνεχεια ο κσομος. Εξηγηστε μου επιγραμματικα αν θελετε να μπορεσω να το καταλαβω. Στα ματια μου δεν βελπω τι εχει ο χαρτης του Horizon που δεν εχει ο χαρτης του Assassins Creed ή του Far Cry 6 κλπ. Αληθεια δεν το καταλαβαινω. Ερωτηματικα υπαρχουν, side activities υπαρχουν, collectibles υπαρχουν κλπ κλπ. Θελω να πω σαν χαρτες δεν βλεπω πως δεν "Ubisoft-ιζει" ενα Horizon ή ακομα και ενα Witcher...
    Θα σου πω εγώ πως το νιώθω, χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
    Όταν παίζω ubisoft game (AC και FAR CRY κυρίως), κοιτάζω να τελειώσω το main story μόνο, καθώς με όλα τα άλλα (ερωτηματικά κτλ) βαριέμαι υπερβολικά πολύ και χάνω γρήγορα το ενδιαφέρον μου. Πάντα ξεκινάω να κάνω 1-2 και μετά τα παρατάω και πάω φούλ για το main story.
    Ε με το zero dawn, χαιρόμουν να καθαρίζω το χάρτη, μπορεί σε ένα session να έκανα τα πάντα εκτός από main story!
    Το ίδιο πχ ένιωθα και με τα elder scrolls.

    Τώρα όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!

  20. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    shadowfax7 (22-02-2022),Valkyre (22-02-2022)

  21. #517
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Θα σου πω εγώ πως το νιώθω, χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
    Όταν παίζω ubisoft game (AC και FAR CRY κυρίως), κοιτάζω να τελειώσω το main story μόνο, καθώς με όλα τα άλλα (ερωτηματικά κτλ) βαριέμαι υπερβολικά πολύ και χάνω γρήγορα το ενδιαφέρον μου. Πάντα ξεκινάω να κάνω 1-2 και μετά τα παρατάω και πάω φούλ για το main story.
    Ε με το zero dawn, χαιρόμουν να καθαρίζω το χάρτη, μπορεί σε ένα session να έκανα τα πάντα εκτός από main story!
    Το ίδιο πχ ένιωθα και με τα elder scrolls.

    Τώρα όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!
    Εγω νομιζω οτι ο κοσμος χρησιμοποιει τον ορο Ubisoft-ιζει πολλες φορες, οταν στην πραγματικοτητα αυτο που θελει να πει ειναι "openworld-ιζει".

    Σιγουρα η Ubisoft εχει βγαλει απειρα open world games, οποτε ευθυνεται για τον κορεσμο του ειδους, αλλα σαν core open world design τι AC, τι Horizon, τι Witcher ολα το ιδιο πραγμα ειναι. Tα ιδια πραγματα εχει ο χαρτης, την ιδια φιλοσοφια ακολουθουν. Τι διαφορα δηλαδη εχει ενα camp στο AC με ενα camp στο Horizon. Κακα τα ψεμματα το οποιο στορυ context σε τετοια πραγφματα ειναι προσχηματικο εντελως και το ξεχνας μετα απο 1 ωρα παιχνιδιου. Τα camps υπαρχουν γιατι ειναι ανοιχτος κοσμος, και οι παικτες πρεπει να εχουν να κανουν κατι σε αυτον τον κοσμο ωστε να απολαυσουν περισσοτερο το gameplay του τιτλου. Δηλαδη δεν ειναι θεμα Ubisoft ειναι θεμα της φυσης του genre που ειναι ανοιχτος κοσμος.

    Αυτη ειναι τουλαχιστον η αποψη μου.

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (23-02-2022)

  23. #518
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω νομιζω οτι ο κοσμος χρησιμοποιει τον ορο Ubisoft-ιζει πολλες φορες, οταν στην πραγματικοτητα αυτο που θελει να πει ειναι "openworld-ιζει".

    Σιγουρα η Ubisoft εχει βγαλει απειρα open world games, οποτε ευθυνεται για τον κορεσμο του ειδους, αλλα σαν core open world design τι AC, τι Horizon, τι Witcher ολα το ιδιο πραγμα ειναι. Δηλαδη δεν ειναι θεμα Ubisoft ειναι θεμα της φυσης του genre που ειναι ανοιχτος κοσμος.

    Το πρόβλημα τους είναι το ότι η Ubisoft είχε / έχει την τάση να γεμίζει τους κόσμους της με άπειρα πράγματα να κάνεις τα οποία είναι χαμηλής "ποιοτητας" μόνο και μόνο για να αυξησει το χρόνο που θα περάσεις παίζοντας. Πήγαινε σε μια περιοχή, μαζεψε σεντουκια, μάζεψε φτερά, μάζεψε πόστερ, πήγαινε στην επόμενη και repeat.

    Σε πολλούς αυτό δεν αρέσει αυτό και προτιμούν quality over quantity.

    Φυσικά πολλά από αυτά για τα οποία κράζουν την Ubisoft έχουν διορθωθεί (τουλάχιστον στο AC) αλλά είναι να μη βγει η ρετσινια.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    mihalis13 (22-02-2022)

  25. #519
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Για μένα Ubisoftιζει σημαίνει πως βλέπω άπειρα σημαδάκια στον χάρτη με ανούσια quests. Και να τα Open world games της Sony (horizon, spiderman, Ghost, days gone) κλπ ubisoftιζουν.
    Δεν θεωρώ πως είναι η φύση του open world έτσι γιατί η Rockstar με το RDR2 μας έδειξε κάτι διαφορετικό. Ένα οργανικό κόσμο που απλά θες να το ανακαλύψεις και εξερευνήσεις και όχι να πας σε ένα σημείο του χάρτη επειδή έχει σημαδάκι.

    Στα του Fordbidden West τώρα.
    Δεν έχω παίξει πολύ. 7-8 ώρες περίπου και έχω ολοκληρώσει 2 main missions.
    Μέχρι στιγμή δεν νιώθω τον ενθουσιασμό που βλέπω παντού για το παιχνίδι. Για να μην παρεξηγηθώ μου αρέσει πολύ, αλλά αυτό που έχω στις 7-8 ώρες είναι ένα αναμενόμενο sequel.
    Δηλαδή το παιχνίδι έχει βελτιωθεί σε αρκετά σημεία που πόναγε. Αλλά δεν βλέπω κάτι τρελά διαφορετικό.
    Το λέω επειδή είχα παίξει πάλι το Zero Dawn πριν 8-9 μήνες.
    Αυτά που μου αρέσουν μέχρι στιγμής από το παιχνίδι είναι σαφώς ο τεχνικός τομέας. Παίζω στα 4Κ/30 μιας και εμένα τα 60 μου φαίνονται εντελώς αφύσικα σαν κίνηση και δεν τα μπορώ συν ότι βλέπω μια πολύ καλύτερη εικόνα. Οπότε δεν υπήρξε καν δίλημμα για εμένα μεταξύ των 2 modes.
    Επίσης βλέπω μια σαφή βελτίωση όταν μιλάω με άλλους χαρακτήρες και δεν έχει απλά το άβολο που να βλέπω απλά τα πρόσωπα των συνομιλητών μου. Πλέον βλέπω κανονικά να κουνάνε τα χέρια τους και βλέπω μια πιο ¨φυσιολογική" συνομιλία.
    Επίσης το 3D audio του παιχνιδιού είναι τρομερο!! Παίζω μια με την soundbar μία με τα ακουστικά. Τρομερή δουλειά. Αν δεν είχα sounbar θα έπαιζα όλο το παιχνίδι με τα ακουστικά. Απλά φανταστικό!

    Η μάχη με τις μηχανές παραμένει απολαυστική, αλλά ή ίδια με το πρώτο. Δεν έχω δει κάτι διαφορετικό, ίσως στην πορεία με άλλες μηχανές μου βγει διαφορετικά. Με ανθρώπους μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί να πολεμήσω. Περιμένω να δω εδώ τι θα γίνει μιας και το πρώτο παιχνίδι πόναγε πάρα πολύ σε αυτόν τον τομέα.

    Αυτά που μέχρι στιγμής με έχουν χαλάσει είναι:
    Αυτό που πλέον σκαρφαλώνεις παντού. Ξέρω πολλούς τους βολεύει, αλλά εμένα μου αρέσει να βρω το κατάλληλο σημείο για να σκαρφαλώσω και να ανέβω σε ένα βουνό. Τώρα είναι απλά σαν να περπατάω κάθετα.. Εμένα μου χαλάει εντελώς το immersion αυτό το πράγμα.. Τουλάχιστον σε κλειστούς χώρους είναι πιο απολαυστικό το platforming.
    Επίσης μέχρι στιγμής η το σενάριο μου φαίνεται λίγο ρηχό... Αλλά κρατάω μια πισινή πως ακόμα δεν έχει πάρει μπρος..

    Αυτές σαν πρώτες εντυπώσεις γενικά από το παιχνίδι. Ευελπιστώ σε κάποια πράγματα να διαψευστώ στην πορεία του παιχνιδιού.
    Spoiler!

  26. #520
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το πρόβλημα τους είναι το ότι η Ubisoft είχε / έχει την τάση να γεμίζει τους κόσμους της με άπειρα πράγματα να κάνεις τα οποία είναι χαμηλής "ποιοτητας" μόνο και μόνο για να αυξησει το χρόνο που θα περάσεις παίζοντας. Πήγαινε σε μια περιοχή, μαζεψε σεντουκια, μάζεψε φτερά, μάζεψε πόστερ, πήγαινε στην επόμενη και repeat.

    Σε πολλούς αυτό δεν αρέσει αυτό και προτιμούν quality over quantity.

    Φυσικά πολλά από αυτά για τα οποία κράζουν την Ubisoft έχουν διορθωθεί (τουλάχιστον στο AC) αλλά είναι να μη βγει η ρετσινια.
    Η ρετσινια ειναι οντως θεμα. Οπως ειπες εχει πολυ καιρο να το κανει αυτο η Ubisoft (ακομα και στα τροπαια της γιατι επι της ουσιας γι αυτο μιλαμε για σεντουκια κλπ), αλλα ταυτοχρονα απο την αλλη, ολα τα open world παιχνιδια εχουν τετοιου ειδους activities που σκοπο εχουν να αυξησουν τον χρονο που θα παιξεις. Δηλαδη τα ποστερ που μαζευεις στο AC λεμε τωρα, δεν διαφερουν και πολυ απο τα Χ collectibles που μαζευεις στο Horizon. Γενικα εγω το καταλαβαινω οτι φταχνεις ενα μεγαλο παιχνιδι, ο κοσμος του αρεσει να αναπτυσσει τυος χαρακτηρες και να θελει να δοκιμασει νεα playstyles νεα builds κλπ, και καποτε τελειωνει το budget που εχεις διαθεσιμο για side quests με ιστοριες κλπ, οποτε πρεπει (και συμφωνω με αυτο) να δινεις την δυνατοτητα στον παικτη να εχει μια "παιδικη χαρα" οπου θα μπορει να πειραματιστει με τα mechanics που εφτιαξες. Oλα αυτα φυσικα προεραιτικα, οπως και ειναι σχεδον παντα πλεον. Δεν σε αναγκαζει κανεις.

    Γι αυτο λεω οτι πιο σωστο ειναι να λες "openworld-ιζει" ενα παιχνιδι παρα ubisoft-ιζει.

    @ Μιχαλη

    Το RDR2 ειναι πιο ιδιαιτερη περιπτωση. Συμφωνω εν μερει με αυτο που λες. Αλλα αν μιλαμε οτι θελει καποιος να κανει 100% το RDR2, τοτε αυτο που του ζηταει να κανει η Ροκσταρ ειναι 10 φορες χειροτερο απο οτι σου ζηταει η Ubisoft .

    Επισης το RDR2 δεν ειναι ακριβως open world παιχνιδι (δεν το λεω απαραιτητα για κακο αυτο). Τα Missions του ολα ειναι linear εντελως, δεν υπαρχουν skill trees, δεν υπαρχουν πολλες επιλογες Playstyles/gameplay mechanics, απλα πυροβολεις οτι κινειται και καπως ετσι προχωρας ολο το παιχνιδι. Ξαναλεω το λατρεψα το RDR2 δεν τα λεω αυτα για κακο, τα λεω για να τονισω ποσο διαφορετικη ειναι η φυση του απο τα παιχνιδια που συζηταμε τωρα. Και φυσικα συμφωνω οτι το Horizon αν θεωρησουμε οτι ο ορος Ubisoft-ιζει ισχυει, τοτε ανηκει και αυτο σε αυτη την κατηγορια. Αν και στα δικα μου ματια ειναι openworld-ιζει οπως ειπα!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •