Page 30 of 36 FirstFirst ... 20262728293031323334 ... LastLast
Results 581 to 600 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #581

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Την στιγμη που ζητανε 80¤ δεν μπορει ενα στορυ να τελειωνει σε 4 μερες. Και το miles morales παιχνιδαρα ηταν αλλα τελειωνε σε 4 μερες. Εγω ξερω οτι οσο μεγαλυτερο σε ωρες ειναι το στορυ, τοσο περισσοτερο σε κραταει, το αντιθετο απο αυτο που λες εσυ. Οταν ενα παιχνιδι το τερματισεις απο στορυ πολυ δυσκολα θα ασχοληθεις ξανα. Οι περισσοτεροι αυτο κανουν. Τερματιζουν και γεια σας. Αρα μακαρι να ειχε 80 ωρες στορυ και λιγοτερα side, αυτο πιστευω εγω…
    Για τα λεφτα συμφωνω απολυτα. Προσωπικα ποτε δεν προκειται να δωσω 70-80 ευρω για παιχνιδι. Προτιμω να το κοψω το αθλημα.

    Ομως οι ωρες ειναι ενα αλλο ζητημα. Δεν ξερω κανενα παιχνιδι, ακομα και openworld που το main story του να διαρκει πανω απο 30 ωρες. Μπορει να εχω ελλειπη γνωση, δεν το παιζω εξυπνος, αλλα δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο πραγματικα. Ετσι προχειρα που το σκεφτομαι, ισως το mgs 5 να μπορουσε να φτασει τοσες ωρες, αλλα εγω το ειχα φτασει καμια 300 ωρες παιζοντας ολα τα side missions και πολλες αποστολες ξανα και ξανα, ενω ειχε και πολλα cutscenes και κασετες που ακουγα.

    Αλλο παιχνιδι ηταν το persona 5. Τα souls φτανουν σε αυτες τις ωρες, αλλα ειναι θεμα δυσκολιας. Ακομα και το Zelda, που δεν εχω ακουσει ανθρωπο να λεει κακη κουβεντα, αν παιξεις μονο τα main quests ειναι σιγουρα κατω απο 20 ωρες. Τα Assassin's Creed το ιδιο.

    Η δικη μου εμπειρια, λεει πως για να φτασεις ενα παιχνιδι πανω απο τις 50 ωρες, πρεπει να σε γεμισει ειτε με side quest ή με γυροβολιες στον χαρτη ή με multiplayer ή να arcadιζει. Με το τελευταιο εννοω για παραδειγμα παιχνιδια racing ή sports, οπου παιζεις επαναλαμβανομενα σε "ιδιες πιστες". Δεν ξερω αν το εκφραζω σωστα.
    Last edited by Brazhlias; 28-02-2022 at 15:20.

  2. The Following User Says Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    mihalis13 (28-02-2022)

  3. #582
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    788
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Νομιζω οτι 50-60 ωρες story completion θα ηταν τελειο. Και ας ειχαν λιγοτερα side.

  4. #583
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μια ιστορια για να εχει συνοχη, ενδιαφερον και να μην πλατιαζει δεν μπορει να ειναι 50 ωρες, ειτε αυτο λεγεται open world ειτε λεγεται linear... Ουτε εγω γνωριζω καποιο παιχνιδι που να ειναι πανω απο 20-25 ωρες το main campaign του και να μην καταντησει στην πορεια σαπουνοπερα. Το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας.

    Οταν μαλιστα μιλαμε για βιντεοπαιχνιδια που μπορεις σε μεγαλο βαθμο να ελενξεις τον ρυθμο με τον οποιο θα παιξεις, οι ωρες, μοιαζουν κυριολεκτικα πλασματικες. Υπαρχουν ατομα που τελειωσαν το TLOU2 σε 10 ωρες. Προσπερασανε encounters, προσπερασανε περιοχες, δεν διαβασαν ουτε μια γραμμη απο ενα collectible, δεν ασχοληθηκαν καθολου με εξερευνηση και απλα ετρεχαν απο το ενα objective στο αλλο. Καλα εκαναν. Οι 10 ομως ωρες που τους πηρε το παιχνιδι δεν ειναι αντικειμενικα αντιπροσωπευτικες για το γενικο gaming κοινο. Ειναι καθαρα και μονο αντιπροσωπευτικες για τους ιδιους. Και ειναι κατι που οποιος παιζει ετσι θα επρεπε να το εχει υποψιν του, οτι ετσι θα ειναι ολα τα παιχνιδια γι αυτον και οτι οταν ακουει οτι το ταδε παιχνιδι ειναι 40 ωρες, αυτος θα πρεπει να υπολογιζει οτι γι αυτον θα ειναι 20. Ετσι κανω κι εγω. Ακουω οτι το ταδε παιχνιδι ειναι 40 ωρες και στο μυαλο μου εχω 60 ωρες στο τσεπακι...



    Horizon ειμαι ηδη στις 40 ωρες και δεν βλεπω καν τη μεση... και οχι δεν εχει να κανει απαραιτητα με το 100%, εχει να κανει με το οτι γουσταρω το exploration, το ταξιδι, το gameplay και θελω να κανω τα side quests. Ετσι μου αρεσει να παιζω τα παιχνιδια μου, ετσι θεωρω οτι επενδυω σωστα τα χρηματα μου και τον χρονο μου. Χιλιες φορες να ξεζουμισω ενα παιχνιδι που το καταευχαριστιεμαι απο το να πω επαιξα 5 παιχνιδια απλα για να πω τα επαιξα. Δεν κρινω, απλα δινω μια εικονα του ποσο διαφορετικα το βλεπει ο καθενας.

    Το παιχνιδι εχει υλικο και ποιοτητα που με τα δεδομενα της βιομηχανιας και του τι παιζουμε τριγυρω, τα 80euro ειναι στα δικα μου ματια, μια παρα πολυ καλη τιμη. No offense. Θα το πω.

    ΥΓ: Τα side ειναι πολλες φορες αρρικτα συνδεδεμενα με το main story. Το οτι μπορει να επιλεγεις να μην τα κανεις γιατι δεν εχουν την ταμπελα του Main δεν φταιει το παιχνιδι σε αυτο. Δηλαδη αν σε υποχρεωνε να κανεις καποια side και να εφτανε το Main Story στις 50 ωρες τοτε θα ηταν οκ? Ειναι λιγο ακυρο αυτο ΙΜΟ. Σου δινει την επιλογη αν δεν εχεις χρονο να μην ασχοληθεις. Πανευκολα μπορει ο δημιουργος να κανει το Forbidden West 50 ωρες main story με ενα απλο tweaking. Και ουτε που θα αλλαζε κατι γιατι πολλα sides ειναι πολυ καλοφτιαγμενα.

  5. #584
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    788
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Ασχοληθηκα λιγο ακομα μετα τον τερματισμο και με τραβηξε κανοντας πραγματακια. Λεβελ 40 και 34 ωρες γραφω μεχρι τωρα…

  6. The Following 2 Users Say Thank You to polakis For This Useful Post:

    obione (03-03-2022),sndev (03-03-2022)

  7. #585
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει το συμβόλαιο Αρχαία Κειμήλια? Δεν μπορώ να βρω το τρίτο με τίποτα. Μου έχει bugaρει μάλλον. Το κακό είναι ότι γυρνάω πίσω πριν καν πάω στον Npc που μου δίνει τις αποστολές και πάλι μου κάνει τα ίδια. Τι μπορώ να κάνω? Υπάρχει κάποιος που έκανε κάτι άλλο?

  8. #586
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Τελος η κυρια ιστορια του παιχνιδιου απο εμενα, στο level 48 με περιπου 70 ωρες παιχνιδιου. Συγκρατηθηκα και εκανα και καμποσα side quests, τα οποια ολα ειχαν κατι πολυ ενδιαφερον να προσθεσουν στο lore και την κυρια ιστορια του παιχνιδιου. Συνεχιζω ακαθεκτος, καθως ο κοσμος του ειναι παρα πολυ συναρπαστικος, και εχει νοημα να κανεις εξερευνηση καθως νοιωθεις οτι υπαρχει συνεχεια. Οι εντυπωσεις αριστες σε ολους τους τομεις, απο το φοβερο τεχνικο κομματι αλλα κυριως ιστορια και κοσμος.
    Μακραν το καλυτερο παιχνιδι στο ps5 μεχρι στιγμης και απο τα καλυτερα story driven open world που εχω παιξει ποτε. Ανυπομονω για expansion ηδη!

  9. The Following 4 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    hakoo (06-03-2022),panos74gr (06-03-2022),sndev (06-03-2022),Valkyre (06-03-2022)

  10. #587
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Τέλος στις 75 περίπου ώρες το παιχνίδι, καταπληκτικό παιχνίδι το οποίο πάει ενα βήμα παραπέρα τα όσα έφερε το πρώτο, έχει τα bugs του αλλά όχι κάτι σοβαρό, εθιστικότατο lore στο οποίο συμβάλλουν πολυ και τα side quests τα οποία είναι κυρίως fetch αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως προσαρμόζονται ανάλογα του τι έχεις κάνει μέχρι εκείνη την στιγμή. Ένα πράγμα που δεν νομίζω να το έχω συναντήσει αλλού, είναι οτι μετά το τέλος οι npc και ξέρουν τι έχει γινει και αλλάζουν τις ατάκες τους αναγνωρίζοντας τι έχει κάνει η Aloy.

    Στα αρνητικά θα έβαζα οτι όποιο παιχνίδι και να παίξεις μετά θα σου φανεί φτωχό οπτικά και δυστυχώς και ενα χαλασμένο R2 που τρίζει (εκτός εγγύησης)

  11. #588
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το R2 πως είναι αρνητικό; Το χάλασε το παιχνίδι;

  12. #589
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Προφανώς και όχι, από την χρήση χάλασε αλλά κάπου έπρεπε να γράψω τον πόνο μου

  13. The Following User Says Thank You to fistikis For This Useful Post:

    psx3 (06-03-2022)

  14. #590
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #591
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οκ απο δουλεια δεν μπορω να δω τα twitter, αλλα απο κινητο μπορω, τωρα ουτε απο αυτο! Τι παιζει ρε παιδια?

  16. #592
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οκ απο δουλεια δεν μπορω να δω τα twitter, αλλα απο κινητο μπορω, τωρα ουτε απο αυτο! Τι παιζει ρε παιδια?

    Τώρα λογικά μπορείς.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Valkyre (09-03-2022)

  18. #593
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Τώρα λογικά μπορείς.
    Τωρα μπορω ναι και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για το always off στα tools... FFS δηλαδη μου κατεστρεψε ολες τις in game φωτογραφιες μου τοσο καιρο! Ηθελα να ηξερα γιατι το ξεχασαν!

    Για τα αλλα με το vegetation ευτυχως δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα και φυσικα δεν το googl-αρω με τιποτα γιατι μετα θα το βλεπω συνεχεια!

  19. #594
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το παιχνίδι όσο προχωράει γίνεται και καλύτερο!!
    Πραγματική απόλαυση. Κάποιες φορές που θέλω να ασχοληθώ με δραστηριότητες μέσα στον κόσμο και αφήνω για λίγο το story απλά κλείνω τα πάντα και αρχίζω την εξερεύνηση!
    Πραγματικά το παιχνίδι είναι massive!! Έχει άπειρο υλικό! Ναι και fetch quests αλλά ο,τι side quest έχω κάνει είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!
    Έχω κλείσει 50 ώρες και ακόμα δεν έχω καν πάει
    Spoiler!


    Και δεν βιάζομαι καθόλου. Θέλω να δω τα cauldrons που ήταν η αγαπημένη μου δραστηριότητα στο πρώτο Horizon, να πάρω τον έλεγχο από τις μηχανές, να δω καινούριες περιοχές/πόλεις.
    Να δοκιμάσω τα όπλα μου..
    Πραγματικά έχει δώσει ρέστε η Guerilla. Πάρα πολύ καλό sequel! Και στην αρχή ήμουν αρκετά μαζεμένος με αυτό που έπαιζα, μέχρι και απογοητευμένος. Αλλά από την στιγμή που πας στην Δύση η ιστορία παίρνει μπροστα.
    Spoiler!

  20. The Following 4 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    cocous (10-03-2022),nikosarg (14-03-2022),sndev (12-03-2022),Valkyre (10-03-2022)

  21. #595
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Eιμαι 70 ωρες κι εγω ακομα δεν εχω παει στο spoiler σου! Οτι ναναι!

    Εχω λιωσει το combat μου αρεσει πολυ, ο κοσμος εχει κυριολεκτικα τεραστια ποικιλια, εχει γενικα πεσει τρομερη δουλεια.

    Το μονο πραγμα στο παιχνιδι που δεν συναδει ποιοτικα με το υπολοιπο συνολο ειναι το climbing. Ναι εχει βλετιωση απο το πρωτο, αλλα η αληθεια ειναι οτι ακομα θελει αρκετη δουλιτσα.

    Γενικα δεν ξερω σε απορροφαει το παιχνιδι, αλλα νομιζω το Elden Ring που κυκλοφορησε σχεδον μαζι του θα του κανει μεγαλη ζημια στις πωλησεις που πραγματικα τις αξιζει και με το παραπανω.

  22. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (10-03-2022),mihalis13 (10-03-2022),nikosarg (14-03-2022),sndev (12-03-2022)

  23. #596
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Κι εγω 40 ωρες και δεν εχω παει στο spoiler!
    Ο κοσμος τεραστιος, το combat κομματι εχει ξεκαθαρα δουλευτει περισσοτερο απο καθε αλλο τομεα του παιχνιδιου με πολλες επιλογες για διαφορετικη προσεγγιση στη μαχη. Combat και traversal εχουν ειπωστει τις μεγαλυτερες βελτιωσεις, η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι. Ενας τεραστιος πανεμορφος κοσμος με ενδιαφεροντες χαρακτηρες και ενα story που εκει που ελεγες οτι peakαρε το ενδιαφερον βρηκαν τον τροπο να το μεγαλωσουν και να του δωσουν νεα πνοη. Δεν περιμενα με τιποτα η ιστορια να ειναι τοσο ενδιαφερουσα… Το side υλικο ειναι hit and miss, τα καθαρα side quests ειναι λιγο πιο κατω σε ποιοτητα απο το main, δλδ εξαιρετικα. Ολο το υπολοιπο side υλικο που ειναι και απειρο btw δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.
    Το μοναδικο αρνητικο οπως ειπατε ηδη ειναι το platforming κομματι, μου προκαλεί λιγο εντυπωση να πω την αληθεια πως μια τετοια ομαδα εχει αυτη την αδυναμια. Αναξιοπιστο και clunky, εχω χασει αρκετες φορες απο γιωτομπαλια σε climbing. Και η ροη του εχει προβλημα, πρεπει η καμερα να ειναι σε σωστη θεση για να παει σε καποια σημεια.
    Αριστες εντυπωσεις γενικα μεχρι στιγμης, για τα γραφικα εχουν ειπωθει ολα απλα οπως ειχα ξαναπει αν παρεδωσε η Guerilla αυτο το αποτελεσμα με βαση το ps4 οταν κανει τη μεταβαση θα παθουμε σοκ.


  24. The Following 5 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (10-03-2022),panos74gr (10-03-2022),psx3 (10-03-2022),sndev (12-03-2022),Valkyre (10-03-2022)

  25. #597
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μα ποσο ομορφο ειναι ρε παιδια; Και τι ποικιλια εχει αυτος ο κοσμος; Ειναι λες και πραγματικα εχουν βαλει 15 διαφορετικους βιοτοπους και το ακομα πιο εντυπωσιακο ειναι οτι ο κοσμος εχει συνοχη, δηλαδη το πως περνας απο το ενα περιβαλλον στο αλλο. Δε ξερω τα γραφικα μου φαινονται απλα απιστευτα.. και το περιεργο ειναι οτι το λεω για 4η; φορα απο τοτε που το ξεκινησα. Στις 90 ωρες και ακομα ανακαλυπτω μερη που πιανω τον εαυτο μου να μαζευει σαγονι.

  26. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-03-2022),hakoo (13-03-2022),nikosarg (14-03-2022),sndev (13-03-2022),spartan (13-03-2022)

  27. #598
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Μα ποσο ομορφο ειναι ρε παιδια; Και τι ποικιλια εχει αυτος ο κοσμος; Ειναι λες και πραγματικα εχουν βαλει 15 διαφορετικους βιοτοπους και το ακομα πιο εντυπωσιακο ειναι οτι ο κοσμος εχει συνοχη, δηλαδη το πως περνας απο το ενα περιβαλλον στο αλλο. Δε ξερω τα γραφικα μου φαινονται απλα απιστευτα.. και το περιεργο ειναι οτι το λεω για 4η; φορα απο τοτε που το ξεκινησα. Στις 90 ωρες και ακομα ανακαλυπτω μερη που πιανω τον εαυτο μου να μαζευει σαγονι.
    Τι να λέμε τώρα. Το παιχνίδι είναι απόλαυση.
    Πανέμορφο πραγματικά. Έχω και γω μπόλικες ώρες. Εντωμεταξύ όσο προχωράει η ιστορία τόσο πιο ωραίο γίνεται. Και εννοείτε η γοητεία της Aloy είναι απλά απερίγραπτη. Φοβερό απλά.

  28. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    spartan (13-03-2022)

  29. #599
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μετά απο 75 ώρες έφτασα στην περιοχή που γράφω στο spoiler μου.
    Πραγματικά είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης, σε κάθε νέα περιοχή απλά σοκ και δεος!!!!
    Πολλές φορές κάνω τις διαδρομές με τα πόδια απλά για να χαζεύω τα τοπία με την ησυχία μου

    Όσο προβληματισμένος ήμουν τις 10 πρώτες ώρες του game άλλο τόσο ενθουσιασμένος είμαι πλέον!
    Γενικά το παιχνίδι αρχίζει λίγο μουδιασμένα γιατί έρχεσαι από το Zero Dawn που σου λύθηκαν όλες οι απορίες που σου δημιουργήθηκαν και λες τώρα δηλαδή τι θα γίνει για να αποκτήσει ενδιαφέρον;
    Αυτή η σκέψη με έτρωγε τις πρώτες ώρες του παιχνιδιού..
    Αλλά μετά απο ένα σημείο πραγματικά το story αποκτά τρομερό ενδιαφέρον!
    Επίσης έχει γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά στα side quests ειδικά μερικά θα μπορούσαν άνετα να είναι main. Σε όσους ασχοληθούν με το παιχνίδι θα συμβούλευα να ασχοληθούν και με τις δευτερεύουσες αποστολές μιας και προσωπικά δεν έχω βρει ούτε μία αδιάφορη μέχρι στιγμής

    Υ.γ. Δημήτρα αυτό που είπες για τις πωλήσεις άκουγα πως το Horizon ήταν πρώτο για τον Φλεβάρη (σε PS4/PS5). Προφανώς και έκοψαν πωλήσεις το ένα απο το άλλο, ειδικά το Elden το αγόρασε και πάρα πολύς κόσμος που μπήκε πρώτη φορά στα souls games.
    Last edited by mihalis13; 14-03-2022 at 11:08.
    Spoiler!

  30. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    nikosarg (14-03-2022),Valkyre (14-03-2022)

  31. #600

    Default

    Quote Originally Posted by fistikis View Post

    Στα αρνητικά θα έβαζα οτι όποιο παιχνίδι και να παίξεις μετά θα σου φανεί φτωχό οπτικά και δυστυχώς και ενα χαλασμένο R2 που τρίζει (εκτός εγγύησης)
    Μου θυμισες κατι ηθοποιους/τραγουδιστες, που τους ρωτανε "πειτε μας ενα μειονεκτημα σας" και απαντανε "Ειμαι υπερβολικα καλος και ευαισθητος, με αποτελεσμα να με πληγωνουν οι γυρω μου".

  32. The Following User Says Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    fistikis (14-03-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •