Page 34 of 36 FirstFirst ... 2430313233343536 LastLast
Results 661 to 680 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #661
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ωπα!! Να τι θα παιξουμε! Χαχα

  2. #662
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ps5 only το dlc


  3. #663
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Nαι. Και θα ηθελα πραγματικα να μαθω το λογο.

  4. #664
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ελα ντε, πολυ κουλο μου φαινεται.


  5. #665
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Nαι. Και θα ηθελα πραγματικα να μαθω το λογο.
    Για να χαρεί λιγάκι και το χειλάκι των ps5 owners στο τι μπορεί να κάνει η κονσόλα...
    Τι άλλο; Δεν θέλουν τα λεφτά του ps4 user base?

  6. #666
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Λιγο υποκριτικο μου φαινεται εμενα αυτο παντως, απο τη στιγμη που το base game ειναι και για τις 2 πλατφορμες ολο το υλικο πρεπει να ειναι διαθεσιμο για οσους πληρωσαν για το βασικο προιον.
    Κοινως ας τα παρουμε απ ολους στην αρχη, ας δωσουμε δευτερευοντως και ενα τυρακι στους ps5 owners να μην γκρινιαζουν.
    Το να κλειδωνεις υλικο πισω απο μια πλατφορμα ενω ηδη το βασικο προιον το εχεις πουλησει ειναι απαραδεκτο.
    Ακομα και αν αποδειχθει οτι αυτο το dlc ειναι πιο “next gen” και δεν μπορουσε να τρεξει στο ps4 (που δεν παιζει αυτο αλλα λεμε) και παλι λαθος ειναι.
    Τα dlc πρέπει να ειναι διαθεσιμα σε ολους τους κατοχους του βασικου προιοντος.


  7. #667
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Για να χαρεί λιγάκι και το χειλάκι των ps5 owners στο τι μπορεί να κάνει η κονσόλα...
    Τι άλλο; Δεν θέλουν τα λεφτά του ps4 user base?
    Δεν πιστευω οτι οπτικα περιμεναν ενα DLC για να δειξουν κατι που δεν μπορει να τρεξει με μειωμενα γραφικα στο PS4 οπως γινεται με το κεντρικο παιχνιδι. Θελω να πω δεν μου φαινεται λογικο να ξαναγραψουν την γεωμετρια του παιχνιδιου απο το μηδεν και τελωσπαντων δεν νομιζω οτι οτιδηποτε και αν εχουν σκεφτει δεν θα μπορει καπως να τρεξει στο PS4. Αλλα ναι οκ, θα ειναι μεγαλη εκπληξη αν συμβει κατι τετοιο.

    Απο το τρεηλερ παντως εγω δεν ειδα καμμια διαφορα σε οπτικο επιπεδο απο το κεντρικο παιχνιδι. Στα ιδια επιπεδα κινειται.

    Επισης φυσικα και συμφωνω με Hakoo. Το υλικο πρεπει να ειναι διαθεσιμο για ολους στην προκειμενη περιπτωση.

  8. #668
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Υπάρχει προηγούμενο πάντως. Και το Cyberpunk DLC είναι next gen only, και το τελευταίο DLC του Dragon Age Inquisition ήταν next gen only.

    Περιμένω κάτι καλύτερο οπτικά ή σχεδιαστικά, αλλά λεπτομέρειες, όχι κάτι παραπάνω.

    Δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η λογική αλλά φαντάζομαι ότι είναι ένας συνδυασμός του "είναι DLC, άρα δεν πουλάει πολλά" οπότε δεν τους νοιάζει να πιάσουν τεράστιο κοινό και στο άλλο σκέλος πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι δεν θέλουν να αποσχολούν μεγάλο αριθμό προσωπικού στο optimisation. Από να τους έχουν να προσπαθούν να το τρέξουν στην παλιά κονσόλα και να σπαταλούν άπειρες εργατοώρες, είναι προτιμότερο να κόψεις το support για τα παλιά και να τους μεταφέρεις σε άλλο project (ένα next gen παιχνίδι της Guerrilla στην προκειμένη).
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    tomic20 (10-12-2022)

  10. #669
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι το να κοψεις το support απλα για να γλυτωσεις χρονο και χρημα εχει λογικη.

    Επισης ισως το θεμα του: "γιατι μονο PS5" να μην ειναι ακριβως υποθεση γραφικων οσο loading κλπ.
    Δηλαδη το Ratchet μια χαρα τρεχει στο PS4 αν αφαιρεσεις τις τηλεμεταφορες και τα transitions.
    Οποτε αν παιζει κατι τετοιο ισως να δικαιολογει το "μονο PS5".

    Απο την αλλη για εμενα ειναι σιγουρα φαουλ να μην βγει το DLC για τους κατοχους PS4 ποτυ επενδυσαν σε ενα παιχνιδι με τον ιδιο τροπο που επενδυσε και ενας PS5 user. Δηλαδη σε αυτον τι λες? Παρε PS5 ξαναπαρε το παιχνιδι, παιξτο παλι ολο και να το DLC? Απλα φαουλ. Το ιδιο φυσικα ισχυει και για οποιο παιχνιδι υιοθετει αυτην την πρακτικη εκτος και αν μιλαμε για ongoing game πολλων ετων (τυπου: MMOs κλπ).

  11. #670
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    https://kotaku.com/horizon-forbidden...1849904135/amp

    Άρθρο του kotaku που μιλαει για ενα είδος multiplayer στο σύμπαν του horizon

  12. #671
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Εφοσον το DLC ειναι μονο για PS5 βαλανε πραγματα μεσα για να αναδειξει την δυναμη της κονσολας λενε οι developers. Aνυπομονω να δω βελτιωση στα γραφικα και τεραστιες μαχες!
    https://blog.playstation.com/2023/03...-power-of-ps5/

  13. #672
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά το DLC είναι διαθέσιμο για προ-παραγγελία από σήμερα.

    https://store.playstation.com/en-gr/...RNINGSHORESPS5



    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 22-03-2023 at 16:21.

  14. #673
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ξέρουμε πόσα gb είναι το dlc?

    Spoiler!

  15. #674
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιζω τωρα το Burning Shores. Πρεπει να ειμαι καπου στην μεση του.

    Παρα πολυ ωραια η τοποθεσια που διαδραματιζεται και τα γραφικα σου θυμιζουν ποσο μπροστα ειναι απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει επι του παροντος. Παρολαυτα να σημειωσω οτι, μεχρι στιγμης τουλαχιστον, δεν βλεπω τι δεν θα μπορουσε να κανει το PS4 με βαση το Forbidden West ωστε να δικαιολογει την αποκλειστικη κυκλοφορια στο PS5. Σιγουρα ειναι καλυτερα καποια πραγματα απο το βασικο παιχνιδι, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ανετα ολα αυτα τα καλυτερα πραγματα μπορουσαν απλα να γινουν downgrade ειτε και να απεχουν τελειως.

    Οπως και να εχει το DLC μου φαινεται τιμιο μεχρι στιγμης και περιμενω να το τελειωσω για να πω ολοκληρωμενες εντυπωσεις.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    hakoo (21-04-2023),obione (23-04-2023)

  17. #675
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Thanks, απο μια αναλυση που χαζεψα (οχι απο DF, νομιζω αυτοι δεν εχουν βγαλει κατι) δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες οπτικα απο το base game. Παρολα αυτα πειραματίζονται με καποια καινουρια πραγματα οπως αυτη η νεα rendering τεχνικη για τα συννεφα που οντως αλλαζει τον ουρανο κατα πολυ. Εχει και καλυτερο draw distance και καποιες αλλες μικρες βελτιωσεις.
    Οταν βγαλει η Guerilla ps5 only game θα μας ριξει τα σαγονια, βεβαια βλεπω μα αργει αρκετα μιας και το επομενο λογικα θα ειναι αυτο το multiplayer project του horizon.


  18. #676
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τα συννεφα οντως μου εκαναν κι εμενα εντυπωση. Ιδιως το πως φωτιζονται απο το περιβαλλον φως/ηλιο κλπ.

  19. #677
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Παιδια εγω εχω ενα προβληματάκι .
    ειχα την ps4 edition με το free upgrade στο ps5 .
    Αγορασα το dlc και δεν μου αρχιζει το παιχνιδι αλλα μου λεει να βαλω το cd .

    Στα εικονίδια πανω μου εχει 2 επιλογες ps5 fordditen west Kai ps4 .
    Μα οταν επιλέγω το dlc η την ps5 εκδοση του παιχνιδιου μου λεει να βαλω μεσα το cd για να αρχισει .
    Εγω εχω του ps4 μεσα με το update για ps5 .
    Δεν ξερω τι κανω λαθος μα ειναι σαν να μην βλέπει οτι εχω την ps5 εκδοση και δεν μου παιζει

    Edit :
    Σιγουρα τωρα κατι τεχνικό ηταν που δεν εχω ιδεα αλλα υπαρχει μια εκδοση στο ps plus που το εχουν κι εκει 69.99.
    Το επέλεξα .. δεν με χρέωσε και το παιχνιδι ξεκίνησε κανονικα .Τι να πω δεν ξερω ..κουφο μου φανηκε τελειως
    Last edited by obione; 22-04-2023 at 05:07.

  20. #678
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μπορεί να ήταν κάποιο glitch;

    Πάντως πριν κάποιες εβδομάδες η Σονυ ανακοίνωσε ότι "αν κάποιος έχει σε μορφή Blu-ray ένα παιχνίδι αλλά ταυτόχρονα το έχει και σε ψηφιακή μορφή (όπως το έχεις εσύ obione μέσω PS Plus / χωρίς να το θυμάσαι ίσως; ) τότε μπορείτε να παίξετε απευθείας την ψηφιακή μορφή ώστε να μην χρειάζεται να βάζετε-βγάζετε το Blu-ray κάθε φορά".

    Το ίδιο έγινε και με εμένα με το Ratchet and Clank 2016 που το έχω σε δισκάκι, αλλά όταν το έκανα εγκατάσταση μετά δεν χρειάστηκε να το έχω μέσα στο PS5 (το δισκάκι), γιατί ήδη είχε "καταλάβει" ότι έχω το παιχνίδι και σε ψηφιακή μορφή (το έδωσε το PS Plus κάποια χρόνια μετά).

  21. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    obione (23-04-2023)

  22. #679
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ο Λευτερης εχει δικιο. Obione πρεπει να εχεις συνδρομη psn extra ή premium,
    ειχαν δωσει το horizon δωρεαν πριν λιγο καιρο:

    Horizon Forbidden West arrives on PlayStation Plus Extra and Premium on February 21st

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  23. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    obione (23-04-2023)

  24. #680
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Γιάννη ναι εχω και λογικα το εχουν δωσει δωρεαν γιατι μου έχει εικονίδιο included ps plus .

    Ειχα αγοράσει την special edition ps4 με το δισκο μεσα γιατι έδιναν και δωρεαν update για ps5 οποτε και επέλεξα .
    Δεν ειχα αγορασει digital το παιχνιδι .
    χθες ομως μετα απο οσα δοκίμασα στο τελος απλα κατέβασα την digital free εκδοση απο το plus και άρχισα το παιχνιδι κανονικα .

    οκ τωρα σε έπιασα Λευτερη . Λόγο οτι μου το έδωσαν δωρεάν απο το plus Σου λεει κατεβασε το απο εκει κ παίξε χωρις δισκο .. οκ
    Last edited by obione; 23-04-2023 at 07:25.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •