Page 28 of 36 FirstFirst ... 18242526272829303132 ... LastLast
Results 541 to 560 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #541
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μετά το σημερινό update σαν να χάλασε λίγο το Lipsync...

    Από πλευράς story έφτασα στο σημείο που αποκτάει ενδιαφέρον. 15 ώρες περίπου έχω παίξει
    Spoiler!


    τώρα ναι, υπάρχει ζουμί εδώ

    Spoiler!

  2. #542
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν παρατηρησα καποια διαφορα στο lip sync, ισα ισα που εχθες εμεινα παλι με το στομα ανοιχτο με εναν χαρακτηρα που δεν τον αναφερω γιατι ειμαι λιγο πιο μπροστα απο εσενα.

    Ειμαστε πολυ νωρις ακομα με το στορυ Μιχαλη... εχει ψωμι το παιχνιδι. Θελει το χρονο του για να αναπτυχθει πληρως πιστευω.

    Ειμαι στις 34 ωρες και 28% completion rate. Με βλεπω να παιζω Elden Ring σε κανα 6μηνο

    Παντως οσο προχωραω τοσο πιο πολυ μενω με το στομα ανοιχτο με τον κοσμο που εχουν φτιαξει. Εχει πεσει πολυ μερακι. Ο κοσμος εχει πολυ μα πολυ καλυτερη συνοχη απο το πρωτο μερος, που ξαναλεω για εμενα και παλι ηταν υπεροχο.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (24-02-2022),obione (27-02-2022)

  4. #543
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Δεν παρατηρησα καποια διαφορα στο lip sync, ισα ισα που εχθες εμεινα παλι με το στομα ανοιχτο με εναν χαρακτηρα που δεν τον αναφερω γιατι ειμαι λιγο πιο μπροστα απο εσενα.

    Ειμαστε πολυ νωρις ακομα με το στορυ Μιχαλη... εχει ψωμι το παιχνιδι. Θελει το χρονο του για να αναπτυχθει πληρως πιστευω.

    Ειμαι στις 34 ωρες και 28% completion rate. Με βλεπω να παιζω Elden Ring σε κανα 6μηνο

    Παντως οσο προχωραω τοσο πιο πολυ μενω με το στομα ανοιχτο με τον κοσμο που εχουν φτιαξει. Εχει πεσει πολυ μερακι. Ο κοσμος εχει πολυ μα πολυ καλυτερη συνοχη απο το πρωτο μερος, που ξαναλεω για εμενα και παλι ηταν υπεροχο.
    Μπορεί να ετυχε σε εκείνο το side quest. Γιατί μέχρι τότε έλεγα πως έχουν κάνει τρομερή δουλειά, αλλά στο συγκεκριμένο quest ήταν λες και βλέπω μεξικάνικο σίριαλ.
    Επίσης τα γραφικά μου φαίνονται ένα κλικ καλύτερα σε 4Κ/30.
    Εχθές ασχολήθηκα μόνο με side quests και δεν προχώρησα το story.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  5. #544
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Η διαφορα στην αναλυση ειναι οντως αντιληπτη σε πιο εντονο βαθμο απο οτι εχουμε συνηθισει απο τα first parties. Το επιβεβαιωνω και εγω που το εβαλα πριν λιγο.

    Πηγαινα back and forth στο πρωτο σημειο και χωρις ιδιαιτερη σκεψη κατεληξα στο performance.

    Το προβλημα δεν ειναι οτι το performance δεν ειναι ευκρινες ή sharp. Ειναι πιο ευκρινες απο τα περισσοτερα παιχνιδια εκει εξω το performance mode... Το θεμα ειναι οτι στο resolution ειναι τοσο ευκρινες, μα τοσο ευκρινες, που στα δικα μου ματια δεν δειχνει "φυσικο" και δεν με νοιαζει κοροιδεψτε οσο θελετε. Εχω συνηθισει να θελω μια φυσικη οσο γινεται εικονα (μην το μπερδεψει κανεις με το "ρεαλιστικη" αυτο) και το resolution mode ειναι τοσο ευκρινες που στα δικα μου ματια μοιαζει digital...


    Γυρνάω λίγο πίσω γιατί θυμήθηκα ότι κάπου το είχες αναφέρει και εσύ. Στο βίντεο του Vincent λέει και αυτός το ίδιο πράγμα περίπου. Είναι τόσο sharp που μοιάζει πολύ digital. Πιστεύω και εγώ ότι στα 60 είναι μονόδρομος να παίξει κάποιος το game. (Δεν το έχω αγοράσει εγώ ακόμα)

    Με το update που βγήκε προχθές διορθώθηκαν αυτά τα θέματα που αναφέρει και στο βίντεο;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  6. #545
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ χαχαχ μα ημουν σιγουρος οτι θα ειχε παρομοια αποψη, αλλωστε τον παρακολουθω καιρο, αλλα οπως και να το κανεις ωραιο να σε κανει backup ενας επαγγελματιας. Ειναι too much το sharpness της εικονας στα 4Κ. Τα 60 ειναι perfection στα ματια μου.

    ΥΓ: Καλα μλκς ειναι ο Vincent χαχα, λεει στο τελος για τα HDR settings και σε στελνει υποτιθεται στο βιντεο και τελικα δεν υπαρχει βιντεο αλλα ενα τρολαρισμα σε φαση αν κανει 100Κ views θα κανω βιντεο! LOL

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    WolfRathmA (24-02-2022)

  8. #546
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ χαχαχ μα ημουν σιγουρος οτι θα ειχε παρομοια αποψη, αλλωστε τον παρακολουθω καιρο, αλλα οπως και να το κανεις ωραιο να σε κανει backup ενας επαγγελματιας. Ειναι too much το sharpness της εικονας στα 4Κ. Τα 60 ειναι perfection στα ματια μου.
    Εσένα σκέφτηκα απευθείας με το που το είπε. Χαχαχα.

    Ο άνθρωπος είναι εγγύηση όντως! Πολλά χρόνια τώρα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  9. #547
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Για τα προβληματα που αναφερει δεν παρατηρησα κατι εγω. Το μεν ενα προβλημα δεν το ειδα επειδη οπως λεει παιζω στο performance, το αλλο που ειδα σε καποια στιγμη να τρεμοπαιζει η βλαστηση δεν το εχω δει ποτε. Μαλλον ειμαι τυχερος.

  10. #548
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    784
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Εμενα παντως μετα το update μου φαινεται ενα κλικ καλυτερο σε κινηση σε 4K/30

  11. #549
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Πάντως το update αναφαιρει ότι λύνει το πρόβλημα του υπερβολικού sharpening, οπότε μήπως έχει στρώσει αυτό; δεν έχω προλάβει να παίξω με το patch ακόμη.

  12. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (24-02-2022)

  13. #550
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Πάντως το update αναφαιρει ότι λύνει το πρόβλημα του υπερβολικού sharpening, οπότε μήπως έχει στρώσει αυτό; δεν έχω προλάβει να παίξω με το patch ακόμη.
    Δεν θυμάμαι αν το ανέφερα εδώ. Γιατί το συζηταγα με φίλο εχθές.
    Για μένα βελτιώθηκε αισθητά η εικόνα. Και πριν ήταν τρομερή, πλέον είναι ακόμα πιο φυσική και βλέπω ακόμα μεγαλύτερη διαφορά με το performance mode.


    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    panos74gr (24-02-2022)

  15. #551
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Εμενα παντως μετα το update μου φαινεται ενα κλικ καλυτερο σε κινηση σε 4K/30
    Φανταζομαι οτι αν ανεβασει καποιος το motion blur βοηθαει πολυ στα 30 frames.

    Επισης κατι αλλο που βοηθαει (και αυτο ειναι τεσταρισμενο 100%) ειναι απο τα settings του PS5 να πατε στο Video Output -> 4K video transfer rate και απο automatic να το βαλετε στο "-1".

    Trust me.

    Ξαναλεω αυτο για τα παιχνιδια που παιζετε στα 30 καρε... με αυτο ενεργοποιημενο και με motion blur enabled η εμπειρια στα 30 γινεται αρκετα πιο smooth.

    ΕDIT: Αν εφτιαξαν το εξτρα sharpening θα το τσεκαρω κι εγω το 4Κ/30 ξανα. Kαι παλι ομως σιγουρα θα ειναι πολυ ευκρινες πιστευω σε σχεση με το 60αρι, γιατι εμενα ηδη το 60αρι μου φαινεται πολυ ευκρινες.

  16. #552
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Για οσους αναρωτιουνται για την ιστορια του παχνιδιου, θα σας πω οτι οσο προχωρασει τοσο απογειωνεται. Εγω πλεον εχω τοση ανυπομονησια να δω πως παει που πλεον σταματησα σχεδον τα side quests, κανοντας μονο οσα θελω για να παρω skill points. Εχω προχωρησει αρκετα, και ειναι τοσο συναρπαστικο το story που εχθες μετα απο 6 ωρες επεσα για υπνο και μια ωρα μετα δεν κρατηθηκα, ανοιξα κονσολα και πηγα σερι δουλεια. Χρονια εχω να ζησω τετοια κατασταση.

  17. The Following User Says Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    hakoo (25-02-2022)

  18. #553
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μόλις το αγόρασα και εγώ! Δεν ξέρω αν θα πρέπει να σταματήσω το Cyberpunk για να αρχίσω αυτό. Μάλλον θα κρατηθώ προς το παρόν να τελειώσω με το ένα και να ξεκινήσω μετά το άλλο. First world problems LOL.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  19. #554
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default



    Στο παραπάνω βίντεο εξηγεί ο Vincent για το ABL (auto brightness limiter) που μπορεί να έχουν παρατηρήσει μερικοί με το HDR. (Έχει ανεβάσει και άλλο ξεχωριστό βίντεο για αυτό).

    Τα εξηγεί πολύ καλά και δίνει πολλές σωστές ρυθμίσεις. Πράγμα που κανείς δεν μπορεί να κάνει αν δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό.

    Το παράπονό μου εμένα, είναι για το HGIG, που βγήκε για αυτόν ακριβώς τον γ@αμενο λόγο. Να έχεις μια ενιαία ρύθμιση για το HDR που θα ακολουθούν όλα τα παιχνίδια με βάση την τηλεόρασή σου. Γιατί πρέπει να κάθομαι και να ασχολούμαι με αλλά sliders/ρυθμίσεις και δεν ξέρω και εγώ τι, για να έχω την σωστή εικόνα.

    Για το Dolby Vision που αναφέρει, όντως τα αποτελέσματα που προσφέρει είναι παρά πολύ καλύτερα. Ακόμα και σε παιχνίδια που δεν το υποστηρίζουν πλήρως. Και εγώ σε δοκιμές που έχω κάνει με το Series X είναι αρκετά εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  20. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    panos74gr (25-02-2022)

  21. #555
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,681
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το HGIG όμως υλοποιείται κατά το δοκούν από κάθε κατασκευαστή τηλεόρασης (α), δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα χρήσης του από τους dev (β) και τέλος, αν αποφασίσει κάποιος dev να το εκμεταλλευτεί και πάλι μπορεί να το κάνει κατά το δοκούν (γ).

    α+β+γ = μπάχαλο.

    Όταν δεν υπάρχουν αυστηρές και συγκεκριμένες δομές χρήσης μιας τεχνολογίας και όταν απουσιάζει η υποχρεωτικότητα τότε όλα καταλήγουν σε χάος εις βάρος του καταναλωτή.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (25-02-2022),WolfRathmA (25-02-2022)

  23. #556
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχει όντως χαθεί το plug'n'play στις τηλεοράσεις εδώ και χρόνια. Ολόκληρη επιστήμη έχει γίνει και ειδικοί επί ειδικών να καλιμπράρουν (με το αζημίωτο φυσικά)...

  24. #557
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Έβαλα έναν κωδικό για pre order bonus. Το έκανα redeem από το κινητό αλλά από το PlayStation δεν το βρίσκω. Στο transaction history το βλέπω μέσα από το store αλλά δεν μου δίνει επιλογή για download. Επίσης όταν πατάω στο παιχνίδι επάνω και μετά manage game content πάλι δεν εμφανίζει τίποτα. Ούτε μου έδωσε τίποτα με το που ξεκίνησα το παιχνίδι.

    Γνωρίζει κανείς τίποτε άλλο από που μπορώ να το κατεβάσω;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  25. #558
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Έβαλα έναν κωδικό για pre order bonus. Το έκανα redeem από το κινητό αλλά από το PlayStation δεν το βρίσκω. Στο transaction history το βλέπω μέσα από το store αλλά δεν μου δίνει επιλογή για download. Επίσης όταν πατάω στο παιχνίδι επάνω και μετά manage game content πάλι δεν εμφανίζει τίποτα. Ούτε μου έδωσε τίποτα με το που ξεκίνησα το παιχνίδι.

    Γνωρίζει κανείς τίποτε άλλο από που μπορώ να το κατεβάσω;
    Βασικά τα extra πραγματάκια τα βρίσκεις μόλις περάσεις το πρώτο στάδιο και μπεις στον open world κόσμο του. Εκεί σε διάφορα χωριουδάκια θα υπάρχει ένα μπαούλο που θα τα έχει μέσα και θα αποθηκεύεις και ότι άλλο θέλεις.

  26. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    WolfRathmA (26-02-2022)

  27. #559
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τι περιλαμβανει το pre order bonus απο περιεργεια;

  28. #560
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Τι περιλαμβανει το pre order bonus απο περιεργεια;
    Αν θυμάμαι καλά κάτι πρώτες ύλες για αναβαθμίσεις τόξων και τρείς στολές πράσινες βέβαια. Δηλ όχι και τίποτα συγκλονιστικό.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •