Page 22 of 36 FirstFirst ... 1218192021222324252632 ... LastLast
Results 421 to 440 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #421
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Πάντως σχεδόν όλοι προτείνουν το 4Κ/30 πράγμα που μου έκανε εντύπωση.
    Εγώ μια η άλλη 4Κ/30 θα το παίξω όπως σχεδόν όλα τα παιχνίδια στο PS5.



    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. #422
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Ξέρουμε αν
    Spoiler!

  3. #423

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Ξέρουμε αν
    Spoiler!
    Ναι κανονικότατα😉!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to focus84 For This Useful Post:

    Ezio (15-02-2022)

  5. #424
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by focus84 View Post
    Ναι κανονικόταταπŸ˜‰!
    Ωραία, μια χαρά.

  6. #425
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Παιδιά έχω ξεζουμίσει τα συγκριτικά βίντεο performance vs resolution. Το παιχνίδι απλά φυσάει στα 4K 30 σε σχέση με το αρκετά πιο <<άσχημο>> 1800p 60. Προσωπικά πάει καρφί στο resolution mode από εμένα. Στο performance είναι θολό και ειδικά λεπτομέρειες όπως φυλλωσιές και τα μαλλιά της Alloy πιξελιάζουν. Ίσως διορθωθεί με κάποιο patch αλλά η ποιότητα εικόνας είναι πολύ χειρότερη σε φάση που δεν θα έπρεπε. Σε άλλα παιχνίδια η τόσο μικρή διαφορά ανάλυσης ακόμη και σε 1440 απο 4k δεν ξεχώριζε τόσο όσο εδώ που είναι και 1800.

  7. #426
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,001
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Δεν με ενοχλούν τα 30fps σε κανένα σχεδόν 3rd person game, οπότε και εγώ θα πάω στο resolution mode και θα κάτσω κοντά κοντά στην OLED να απολαυσω κάθε pixel.

  8. The Following User Says Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    mihalis13 (15-02-2022)

  9. #427
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μαζι με τροπαιο δώρο κι ενα δεντρο


  10. #428
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Θα το δουμε στην τηλεοραση μας γιατι απο τις αναλυσεις εγω δεν βλεπω διαφορα που να δικαιολογει την επιλογη του resolution mode. Και στο Miles morales επελεξα performance και στο DemonΆs souls αλλα και στο Ratchet, καλα για τα multi δε το συζητω, δεν δοκιμασα καν το resolution.


  11. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    WolfRathmA (16-02-2022)

  12. #429
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Αυτό που αναφέρω πιο πάνω ειναι τρανό παράδειγμα στο Demon Souls. Αν και 1440 δεν έδειχνε χειρότερο με το 4k. Στο Spiderman η θυσία ήταν ότι υπήρχε ελαφρώς λιγότερη κίνηση στον κόσμο (αυτοκινήτων και ανθρώπων και λίγο χαμηλότερη ανάλυση στις αντανακλάσεις). Και γι'αυτό το λόγο έδειχνε πανέμορφο. Εδώ όμως μιλάμε για σοβαρό πιξέλιασμα σε κάποια χαρακτηριστικά και διαφορά στον φωτισμό οπως επίσης και ελλείψεις λεπτομερειών στα γραφικά όπως κάποια πανιά τέντες κτλ.
    Πραγματικά δεν δικαιολογείται.

    Πιστεύω σε day one patch που θα διορθώσει αρκετά όπως και το pop in στην λειτουργία performance που είναι πιο συχνό.


    Ξέρω ότι θα κακολογηθώ αλλά δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια. Θα έπρεπε να έχει ένα mode και μόνο. 4k60.
    Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι με ενέσεις.
    Last edited by cocous; 15-02-2022 at 18:37.

  13. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    WolfRathmA (16-02-2022)

  14. #430
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν θα σε κακολογήσει κανείς, αλλά πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα το (native) 4k60. Δεν είναι checklist για μένα προσωπικά το gaming ότι πρέπει να τικάρει τα Α, Β, Γ κουτάκια.

    4K boost με DLSS, ναι, θα είχε νόημα τέτοια τονωτική «ένεση»... κι ας ήταν native 1080p στην πραγματικότητα. Καλό PS6 και βλέπουμε με την AMD!

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (15-02-2022)

  16. #431
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Αυτό που αναφέρω πιο πάνω ειναι τρανό παράδειγμα στο Demon Souls. Αν και 1440 δεν έδειχνε χειρότερο με το 4k. Στο Spiderman η θυσία ήταν ότι υπήρχε ελαφρώς λιγότερη κίνηση στον κόσμο (αυτοκινήτων και ανθρώπων και λίγο χαμηλότερη ανάλυση στις αντανακλάσεις). Και γι'αυτό το λόγο έδειχνε πανέμορφο. Εδώ όμως μιλάμε για σοβαρό πιξέλιασμα σε κάποια χαρακτηριστικά και διαφορά στον φωτισμό οπως επίσης και ελλείψεις λεπτομερειών στα γραφικά όπως κάποια πανιά τέντες κτλ.
    Πραγματικά δεν δικαιολογείται.

    Πιστεύω σε day one patch που θα διορθώσει αρκετά όπως και το pop in στην λειτουργία performance που είναι πιο συχνό.


    Ξέρω ότι θα κακολογηθώ αλλά δυστυχώς είναι η πικρή αλήθεια. Θα έπρεπε να έχει ένα mode και μόνο. 4k60.
    Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι με ενέσεις.
    Νομιζω υπερβαλλεις.. πουθενα δεν εχω δει να λενε οτι στο performance υπαρχει οποιαδηποτε ελειψη σε σχεση με το resolution σε θεμα γραφικων, ποσο μαλλον «σοβαρο πιξελιασμα».. Ιςα ισα λενε ακριβως το αντιθετο, οτι δηλαδη το feature set παραμενει ολοιδιο. Εχεις καποιο παραδειγμα;

    Ειδα και συγκριτικες φωτογραφιες. Δεν λειπει τιποτα απολυτως. Το μονο που αλλαζει ειναι η αναλυση η οποια οντως θολωνει λιγο περισσοτερο απο οσο θα επρεπε. Κατα τα αλλα οπως ειπα η αποσταση που καθεται καποιος απο την τηλεοραση και το μεγεθος αυτης ειναι που παιζουν τον πρωταρχικο ρολο στο ποσο μεγαλη διαφορα ή οχι θα εντοπισουν.

    Προσφατα επαιξα το Guardians of The Galaxy. Εχει native 4k/30 fps mode και μολις 1080p/60 fps. Διαλεξα το δευτερο. Απο εκει που καθομαι δεν ενιωσα οτι η συντριπτικα καλυτερη αναλυση αξιζε την θυσια στα καρε για το συγκεκριμενο παιχνιδι. Και ηταν 1080ρ μολις.. οχι 1800ρ που ειναι το horizon. Θα το ηθελα και εγω λιγο πιο sharp αλλα θα το θεωρησω εγκλημα αν δεν το δοκιμασω στα 60 και μαλλον εκει θα το αφησω εκτος απροοπτου.

  17. #432
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Κι εμένα πολλά μου φαίνονται, δεδομένου ότι έχει φτιαχτεί για PS4. Τι συμβιβασμοί εννοείς;

    5.5 GB/s ο PS5 SSD (έως 21 GB/s με συμπίεση), 4.5 GB διαθέσιμη RAM το PS4, άρα θα έπρεπε να ήταν σχεδόν instant loading (μέσω brute force).
    το έχουμε δει και σε παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς αλλά και σε άλλα cross-gen παιχνίδια αυτο που λέω. Θα βασίσουν το asset streaming στον αδύναμο κρίκο και μετά τα κέρδη στον ισχύρό θα έρθουν με brute force. Απλά δεν γίνεται να εκμεταλευτείς στο έπακρο έτσι το hardware, αυτο λέω. Πάντως εγώ δεν έχω θέμα με τους χρόνους loading που αναφέρονται.

  18. #433
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Νομιζω υπερβαλλεις.. πουθενα δεν εχω δει να λενε οτι στο performance υπαρχει οποιαδηποτε ελειψη σε σχεση με το resolution σε θεμα γραφικων, ποσο μαλλον «σοβαρο πιξελιασμα».. Ιςα ισα λενε ακριβως το αντιθετο, οτι δηλαδη το feature set παραμενει ολοιδιο. Εχεις καποιο παραδειγμα;

    Ειδα και συγκριτικες φωτογραφιες. Δεν λειπει τιποτα απολυτως. Το μονο που αλλαζει ειναι η αναλυση η οποια οντως θολωνει λιγο περισσοτερο απο οσο θα επρεπε. Κατα τα αλλα οπως ειπα η αποσταση που καθεται καποιος απο την τηλεοραση και το μεγεθος αυτης ειναι που παιζουν τον πρωταρχικο ρολο στο ποσο μεγαλη διαφορα ή οχι θα εντοπισουν.

    Προσφατα επαιξα το Guardians of The Galaxy. Εχει native 4k/30 fps mode και μολις 1080p/60 fps. Διαλεξα το δευτερο. Απο εκει που καθομαι δεν ενιωσα οτι η συντριπτικα καλυτερη αναλυση αξιζε την θυσια στα καρε για το συγκεκριμενο παιχνιδι. Και ηταν 1080ρ μολις.. οχι 1800ρ που ειναι το horizon. Θα το ηθελα και εγω λιγο πιο sharp αλλα θα το θεωρησω εγκλημα αν δεν το δοκιμασω στα 60 και μαλλον εκει θα το αφησω εκτος απροοπτου.
    Μακάρι να υπερβάλλω. Αλλά έτσι μου φάνηκε σε αρκετά σημεία. Εννοείται πως θα το δω και στην TV μου και αναλόγως θα πράξω. Γενικά όμως έχω ξενερώσει με αυτές τις επιλογές. Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Πιστεύω ότι το ps5 θα μπορούσε να τρέξει 4κ60 αν το εκμεταλευονταν σωστά.

  19. #434
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Μακάρι να υπερβάλλω. Αλλά έτσι μου φάνηκε σε αρκετά σημεία. Εννοείται πως θα το δω και στην TV μου και αναλόγως θα πράξω. Γενικά όμως έχω ξενερώσει με αυτές τις επιλογές. Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν. Πιστεύω ότι το ps5 θα μπορούσε να τρέξει 4κ60 αν το εκμεταλευονταν σωστά.
    Ρε συ αυτο το παθος με τα νουμερα... αντιλαμβανεσαι οτι σε ενα βαθμο ειναι ενα τεραστιο placebo και τιποτα αλλο ετσι?

    Οχι δεν θα επρεπε να ειναι 4Κ/60. Οχι το Horizon. Κανενα game ever. Ειναι απιστευτη σπαταλη πορων που μακαρι να επενδυοταν σε κατι αλλο πιο αξιολογο, οπως καλυτερα γραφικα...

    Το εχω πει χιλιες φορες. Η αναλυση απο μονη της δεν λεει κατι. Ενα παιχνιδι μπορει να ειναι 1800ρ και να δειχνει πιο θολο απο ενα παιχνιδι 1080ρ. Παιζει ρολο η τεχνικη AA που χρησιμοποιειται αλλα και γενικοτερα η καλλιτεχνικη χροια που δινουν οι δημιουργοι. Το RDR2 στο Χ1Χ ηταν 4Κ native. Η ποιοτητα της εικονας, το sharpness δεν ειχε καμμια μα καμμια σχεση με αλλα 4Κ native παιχνιδια.

    Η υλοποιηση της Insomniac στο θεμα αναλυσης και ευκρινειας παντα θα ερχεται στην συζητηση αυτη. Δες σε τι αναλυση τρεχουν τα παιχνιδια της και βαλτα διπλα διπλα με αλλα 4Κ native παιχνιδια και θα δεις ποιο ειναι ποιο ευκρινες και ποιο οχι.

    Απο youtube και με 300% ζουμ δεν βγαζεις ακρη. Πρεπει να το δεις στην τηλεοραση σου. Σιγουρα καταλαβαινω κι εγω οτι το 1800ρ του Forbidden west ισως ειναι οχι και τοσο καλη υλοποιηση σε σχεση με αυτα που εχουμε δει.

    Και κατι τελευταιο. Το παιχνιδι το εφτιαξε η Guerilla. Οχι η ΕΑ. Μεχρι αποδειξεως του εναντιον δεν θα δεχθω οτι "το PS5 θα μπορουσε να το τρεξει στα 4Κ/60 αν το εκμεταλλευονταν πιο σωστα". Ολα κι ολα μιλαμε για εναν dev που κανει παπαδες. Ουτε η Insomniac εκανε 4κ/60. Ουτε το Ratchet, που ειναι PS5 exclusive εκανε 4Κ/60. Ουτε το Returnal. Ουτε κανενα βασικα παιχνιδι του PS5...

    Το λοιπον αναλυση και υψηλο framerate ειναι σπαταλη πορων. Και κανενας μα κανενας dev δεν θα επρεπε να κυνηγαει τα νουμερα, γιατι τα νουμερα δεν ειναι γραφικα. 1440ρ/60 με insomniac style υλοποιηση και 4Κ-ish / 40 fps ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ combo για εμενα. Μακαρι να εβαζαν ενα 4κ-ish/40fps mode στο Horizon...

  20. The Following 5 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (16-02-2022),gRim (16-02-2022),hakoo (16-02-2022),PDS (16-02-2022),psx3 (16-02-2022)

  21. #435
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν φταίει ο cocous, έχει κάνει ζημιά η MS με την στείρα αριθμολαγνεία της (πάρε-πάρε κόσμε native 4K, έλα εδώ τα καλά Τεραφλόπια! ) και επηρεάζεται κόσμος και κοσμάκης (μεταξύ άλλων και ο cocous).

    Αν δούμε κάτι τέτοιο στην επόμενη γενιά (Full RT 1440p demo), τυχεροί θα είμαστε και ό,τι extra δώσει σε ανάλυση με AI upscaling:

    Spoiler!


    Πολύ δύσκολο να δούμε next-gen leap αν βγάζουν παιχνίδια σε native 4K 60 fps (εδώ υπάρχει κόσμος που περιμένει να τικάρονται και τα 3 κουτάκια ταυτόχρονα σε PS5/XSX: native 4K, 60 fps, RT ON). Αυτά ούτε σε GeForce RTX 3090 (με κόστος νεφρού πλέον) δεν γίνονται!

  22. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    cocous (16-02-2022),hakoo (16-02-2022)

  23. #436
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ισως καποια παιδια παιζουν σε monitor και βλεπουν διαφορα τι να πω.
    Εγω σε 55αρα τηλεοραση σε κοντινοτερη αποσταση του προτεινόμενου δεν βλεπω την πααμικρη διαφορα μεταξυ 4k και dynamic 4k, την παραμικρη ομως. Και δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι εκπαιδευμενο το ματι μου, και το παραμικρο drop το βλεπω, και το pop in το βλεπω και ολα τα συναφή. Τωρα να παω να κολλησω τη μουρη μου δεν το κανω και δεν υπαρχει και κανενας λογος.
    Το θεωρω κι εγω σπαταλη πορων αν και ξαναλεω μπορει σε monitor να φαινεται σε καποιους.
    Excited για το παιχνιδι!


  24. #437
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ παίζω κοντά μιας και έχω μια 43αρα 4Κ στο γραφείο.
    Συνήθως αναλύσεις θα δω, αλλά framedrops δεν καταλαβαίνω τίποτα. Όπως έλεγε και ο Λευτέρης ίσως έχω built in VRR στα μάτια μου .
    Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια παιχνίδια τα 60 frames που προξένησαν ζαλάδα. Χαρακτηριστικά στο Spiderman και στο Ratchet. Και στα δύο προτίμησα να παίξω στα 30 frames
    Ειδικά στο Spiderman το swinging μου προξενούσε τρελή ναυτία...

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  25. #438
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Εγώ σε 65 ιντσες και είμαι στα 3 μέτρα. Όπως και να έχει δεν κράζω την δουλειά της Guerilla. Ίσα ίσα είναι στούντιο που κάνει παπάδες. Αλλά συγκρίνω ας πούμε με άλλα παιχνίδια που ακόμα και στα 1440 αντί 4κ δεν είχαν αυτή την θολούρα που διακρίνω όπως και την τόση διαφορά σε κάποια σημεία που έχει το Forbidden W. Ίσως να φταίει ότι είναι τεράστιας κλίμακας μιας και μιλάμε για open world παιχνίδι. Μπορεί όμως να είναι και τα βίντεο στο you tube. Εννοείται ότι θα το δοκιμάσω στην δική μου TV. Αλλά πραγματικά είδα διαφορές.

  26. #439
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Αυτο το πραγμα στο να μετραμε πια τα πιξελ και τις αναλυσεις,εχει καταντησει αρρωστο σε μεγαλο βαθμο δυστυχως

  27. #440
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,243
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Εγώ σε 65 ιντσες και είμαι στα 3 μέτρα. Όπως και να έχει δεν κράζω την δουλειά της Guerilla. Ίσα ίσα είναι στούντιο που κάνει παπάδες. Αλλά συγκρίνω ας πούμε με άλλα παιχνίδια που ακόμα και στα 1440 αντί 4κ δεν είχαν αυτή την θολούρα που διακρίνω όπως και την τόση διαφορά σε κάποια σημεία που έχει το Forbidden W. Ίσως να φταίει ότι είναι τεράστιας κλίμακας μιας και μιλάμε για open world παιχνίδι. Μπορεί όμως να είναι και τα βίντεο στο you tube. Εννοείται ότι θα το δοκιμάσω στην δική μου TV. Αλλά πραγματικά είδα διαφορές.
    Φιλε παιζω στην ιδια αποσταση απο εσενα με ιδια ιντσα tv. Βασικα λιγο πιο κοντα απο εσενα στα 2.8 μετρα. Απο οσο γνωριζω απο την προσφατη μου επισκεψη σε οφθαλμιατρο, η οραση μου παραμενει 20/20. Λοιπον αμα απο αυτην την αποσταση εντοπιζεις τεραστια διαφορα μεταξυ των 1800ρ και 4Κ, εγω σου βγαζω το καπελο. Και για να σε προλαβω. Διαφορα βλεπω κι εγω. Αλλα απο αυτην την αποσταση, ρε φιλε ειναι αμηλητεα εντελως...

  28. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (16-02-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •