Page 9 of 36 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 161 to 180 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #161
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Aν ως "εντυπωσιακό" εννοείς αισθητικά, οκ, πάω πάσο (εμένα αισθητικά το HZ 1 δεν μου έκανε κλικ).

    Αν εννοείς "εντυπωσιακό" εννοείς τεχνικά, το βλέπω κομματάκι δύσκολο εκτός κι αν υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές μεταξύ των εκδόσεων PS4-PS5 στο HZ 2.
    Φυσικα και εννοω τεχνικα. Θεωρω δεδομενο οτι θα υπαρχουν τεραστιες διαφορες μεταξυ PS4-PS5. Ιδιως μετα το θορυβο που εγινε. Αν μιλαγαμε για μια συνηθισμενη εταιρεια δεν θα περιμενα κατι ιδιαιτερο. Αλλα μιλαμε για την Guerilla. Που στο θεμα του τεχνικου τομεα κοντραρει την Naughty Dog. Ακομα θυμαμαι τα λογια του Neil Druckmann για τον τεχνικο τομεα του Horizon οταν κυκλφορησε που το αποκαλεσε "benchmark". Οποτε ναι περιμενω πολυ μεγαλα πραγματα. Δεν χρειαζεται ολα τα παιχνιδια να εχουν τηλεμεταφορες για να δικαιολογησουν τον SSD.

    Οπως και να εχει συντομα θα παρουμε μια γευση. To θεμα βεβαια ειναι να ειμαστε ειλικρινεις και αντικειμενικοι οσο μπορουμε τουλαχιστον. Γιατι αν ξεκιναμε κατευθειαν με συγκεκριμενο σκεπτικο ας το αφησουμε καλυτερα.

    Εδω ειμασταν πριν μερικες εβδομαδες που επειδη μας ειπαν οτι το Battlefield θα ειναι exclusive στις νεες κονσολες (σσ. τελικα δεν θα ειναι για τους ευνοητους λογους που επισημανα τοτε οτι κανενα PC δεν εχει τα specs του SSD των νεων κονσολων + οτι τα requirements του συγκεκριμενου ηταν απλα αστεια) το αναγαγαμε κατευθειαν σαν true next gen και αρα αυτο θα αξιζει τα λεφτα του ενω το οποιο Horizon οχι...

    Προσωπικα αν το παιχνιδι πλησιαζει αυτο που μας εδειξαν τα τρεηλερ (που ειλικρινα νομιζω θα το ξεπερασει) δεν μπορω να σκεφθω πως καποιος μπορει να το θεωρησει τεχνικη "απογοητευση". Οταν το ειδαμε τοτε ολοι βεβαια λεγαμε να το το next gen επιτελους, πριν μας πουν οτι ειναι crοss gen, οποτε ξαφνικα εγινε πουρες το θεμα.

    Κι εγω ενοχληθηκα με το cross gen, μην παρεξηγηθω. Αλλα δεν θα αφησω αυτο το πραγμα να μου επηρεασει την αποψη οταν το δω μπροστα μου και δειχνει οπως εδειχνε στα τρεηλερ... Και δεν θα το δω με το σκεπτικο "what it could have been". Ολα θα γινουν αργα ή γρηγορα.

    Και το Demon Souls παιδια τρεχει στο... PS3 ετσι? Θα μου πειτε "εμ δεν ειναι next gen". Ε εγω το μονο που θα απαντησω ειναι, αν φτασαμε στο σημειο να βλεπουμε τεχνικες δουλειες σαν το Demon Souls και να τις θεωρουμε "αδιαφορες" ή δεν ξερω τι αλλο, μαλλον οδευουμε προς PC Master Race λογικη και pixel whoring που μεχρι τωρα κοροιδευαμε.

  2. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (26-05-2021)

  3. #162
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κάτσε ρε συ, μην πας στους ακραίους χαρακτηρισμούς του φάσματος κριτικής!

    Η λέξη "απογοήτευση" είναι το αντίθετο άκρο. Νταξ, όχι και απογοήτευση το HZ2 από τεχνικής μεριάς (στο PS4)!

    Όσο αφορά αυτές τις τεράστιες διαφορές:

    σκέψου ρε συ, όταν σχεδιάζεται το παιχνίδι πολύ πριν φτάσουν οι γραφίστες+προγραμματιστές στους υπολογιστές τους......όταν ακόμα είμαστε στο storyboard........και βολιδοσκοπούν στο direction γενικώς (στόρυ, sequences), art-theme, εφφέ κλπ................δεν είναι τεχνικά εφικτό να φανταστείς (εσύ, ο developer) πχ ένα τάδε sequence που το PS5 το βγάζει άνετα, ενώ το PS4 καθόλου (τονίζω: καθόλου. Ούτε με κόψιμο εφφέ, πολυγώνων, φωτισμού, κλπκλπ. Δεν-βγαίνει-καθόλου-από-το-PS4 φάση).

    ή σκέψου ότι ο dev θέλει όσο περπατάει η πρωταγωνίστρια στους κόσμους να αλλάζει real-time η ώρα της ημέρας, δυναμικά να αλλάζει ο καιρός (on-the-fly), να πέφτουν κεραυνοί, να σηκώνονται φουσκοθαλασσιές, να να να.........και τελικά το PS5 μπορεί να το κάνει, το PS4 όχι. Τι νομίζεις ότι θα αποφασίστηκε;

    Να μην σχεδιαστεί έτσι το παιχνίδι.

    Οπότε είναι ένα PS4-based παιχνίδι (και μάλιστα OG PS4, ούτε καν το PS4 Pro), το οποίο θα πάρει enhancements στο PS5 (μεγαλύτερη ανάλυση, ίσως και επιλογή στα mode πχ 30/60 με τις ανάλογες επιπτώσεις, ίσως πιο γρήγορα φορτώματα / field of view).

    Δεν θα έχει σχεδιαστεί εξ αρχής για PS5 και αυτό θα φαίνεται. (τεχνικά)

    Ξαναλέω: αισθητικά δεν τίθεται θέμα διαφωνίας/συμφωνίας γιατί είναι υποκειμενικό θέμα κριτικής.

    ΥΓ: Δυστυχώς, ναι, είμαι από τους ανθρώπους που σκέφτονται και κρίνουν με το σκεπτικό "τι πραγματικά θα μπορούσε να ήταν, αν έβγαινε αποκλειστικά στο PS5" όσο θα βλέπω το τρέηλερ. Είναι μέσα στον τρόπο που σκέπτομαι/κρίνω και πραγματικά με αηδιάζει η χρηματο-νοοτροπία (θα το κάνουμε cross-gen ώστε να λάβουμε περισσότερα χρήματα λόγω της βάσης χρηστών PS4, ενώ αν είναι αποκλειστικό PS5 η βάση είναι πάααααρα πολύ μικρή).
    Last edited by Lefteris_X; 26-05-2021 at 12:28.

  4. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (28-05-2021)

  5. #163
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Κάτσε ρε συ, μην πας στους ακραίους χαρακτηρισμούς του φάσματος κριτικής!

    Η λέξη "απογοήτευση" είναι το αντίθετο άκρο. Νταξ, όχι και απογοήτευση το HZ2 από τεχνικής μεριάς (στο PS4, για το PS5 τοποθετούμαι στο υστερόγραφο)!

    Όσο αφορά αυτές τις τεράστιες διαφορές:

    σκέψου ρε συ, όταν σχεδιάζεται το παιχνίδι πολύ πριν φτάσουν οι γραφίστες+προγραμματιστές στους υπολογιστές τους......όταν ακόμα είμαστε στο storyboard........και βολιδοσκοπούν στο direction γενικώς (στόρυ, sequences), art-theme, εφφέ κλπ................δεν είναι τεχνικά εφικτό να φανταστείς (εσύ, ο developer) πχ ένα τάδε sequence που το PS5 το βγάζει άνετα, ενώ το PS4 καθόλου (τονίζω: καθόλου. Ούτε με κόψιμο εφφέ, πολυγώνων, φωτισμού, κλπκλπ. Δεν-βγαίνει-καθόλου-από-το-PS4 φάση).

    ή σκέψου ότι ο dev θέλει όσο περπατάει η πρωταγωνίστρια στους κόσμους να αλλάζει real-time η ώρα της ημέρας, δυναμικά να αλλάζει ο καιρός (on-the-fly), να πέφτουν κεραυνοί, να σηκώνονται φουσκοθαλασσιές, να να να.........και τελικά το PS5 μπορεί να το κάνει, το PS4 όχι. Τι νομίζεις ότι θα αποφασίστηκε;

    Να μην σχεδιαστεί έτσι το παιχνίδι.

    Οπότε είναι ένα PS4-based παιχνίδι (και μάλιστα OG PS4, ούτε καν το PS4 Pro), το οποίο θα πάρει enhancements στο PS5 (μεγαλύτερη ανάλυση, ίσως και επιλογή στα mode πχ 30/60 με τις ανάλογες επιπτώσεις, ίσως πιο γρήγορα φορτώματα / field of view).

    Δεν θα έχει σχεδιαστεί εξ αρχής για PS5 και αυτό θα φαίνεται. (τεχνικά)

    Ξαναλέω: αισθητικά δεν τίθεται θέμα διαφωνίας/συμφωνίας γιατί είναι υποκειμενικό θέμα κριτικής.

    ΥΓ: Δυστυχώς, ναι, είμαι από τους ανθρώπους που σκέφτονται και κρίνουν με το σκεπτικό "τι πραγματικά θα μπορούσε να ήταν, αν έβγαινε αποκλειστικά στο PS5" όσο θα βλέπω το τρέηλερ. Είναι μέσα στον τρόπο που σκέπτομαι/κρίνω και πραγματικά με αηδιάζει η χρηματο-νοοτροπία (θα το κάνουμε cross-gen ώστε να λάβουμε περισσότερα χρήματα λόγω της βάσης χρηστών PS4, ενώ αν είναι αποκλειστικό PS5 η βάση είναι πάααααρα πολύ μικρή).
    Ολα αυτα που λες ειναι σωστα, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν και λιγο αναγκαια. Το Horizon κυκλοφορησε πριν 4 χρονια. Προφανεστατα ξεκινησε η αναπτυξη του με βαση το PS4. Δεν παιζει το 2017 να ειχε η Sony σαφη ενδειξη του PS5 hardware. Οποτε στο θεμα αυτο τα χερια της Guerilla ηταν δεμενα και δεν επαιζε να καθεται με σταυρωμενα χερια και να ξυνεται 2 χρονια ξερω γω.

    Ομως διαφωνω οτι δεν μπορει να εχει σημαντικες διαφορες. Ξεχωρα του raytracing και σε θεμα lighting μπορει να εχει διαφορες και σε θεμα πυκνοτητας βλαστησης και σε θεμα γεωμετριας γενικοτερα. Το Spiderman Remastered ειχε και διαφορετικη γεωμετρια (σε μικρο ομως βαθμο) και αυτο ηταν φαντασου μια δουλεια γρηγορη και απλη.

    Στην περιπτωση λοιπον του Horizon, περιμενω να εχει δουλευτει παρα πολυ στο PS5. Μπορει να μην ειναι σχεδιασμενο στα σπαργανα του με βαση το PS5, αλλα θα εκμεταλλευθει σε μεγαλο βαθμο τις δυνατοτητες του. Θα δουμε την πεμπτη πως δειχνει στο PS5. Μετα θα δουμε πως δειχνει στο PS4. Ειμαι σιγουρος οτι και στα δυο θα ειναι ομορφο. Ομως ειμαι επισης σιγουρος οτι θα εχει μεγαλες και σημαντικες διαφορες.

    ΥΓ: Αυτα που ειπες για real time ωρα και καιρο, καταλαβα μεν τι ηθελες να πεις, αλλα το συγκεκριμενο σαν παραδειγμα δεν ειναι κατι ενδεικτικο. Κι αυτο γιατι αυτα ηδη τα κανουν ολα σχεδον τα open world παιχνιδια του PS4. Ηorizon, Red Dead 2 τα κανουν αυτα και με το παραπανω.

  6. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (26-05-2021)

  7. #164
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι να πω ρε συ.......μου φαίνεται ανέφικτο στο PS5 να παρουσιαστεί κάτι παραπάνω από αυτά που είπες (πυκνότητα, φωτισμοί, εφφέ, πολύγωνα + σου προσθέτω και ανάλυση παραπάνω και fps).

    Ε, αυτά όμως λέγονται "βελτιώσεις" (enhancements) και όχι διαφορετική έκδοση, που πραγματικά να έχει σχεδιαστεί για το PS5.

    Αυτή η φράση "μπορεί να μην είναι σχεδιασμένο στα σπάργανα του PS5"........είναι όλο το ζουμί.

    Δεν είναι μόνο η ταχύτητα του SSD, που μέχρι τώρα για τέτοιους λόγους χρησιμοποιείται.

    α) είναι να μάθουν να χτυπάνε στο μέταλλο τον custom controller

    β) να μάθουν να εκμεταλλεύονται όλες τις μυριάδες νέες τεχνικές απεικόνισης (δεν εννοώ RT) που προσφέρει το PS5, να αρχίσουν να σκαλίζουν νέες τεχνικές. Όχι δηλαδή τις υφιστάμενες τεχνικές με PS5 steroids.

    γ) είναι να μάθουν να σκέπτονται (στον αρχικό σχεδιασμό) ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά απ' ότι μέχρι σήμερα (εδώ να τονίσω, ότι στο PS4 ΔΕΝ άλλαξε ο τρόπος σκέψης στην σύλληψη των παιχνιδιών σε σχέση με την εποχή του PS3. Ουσιαστικά η γενιά του PS4 μπορούσε να αποδώσει τα παιχνίδια εποχής PS3 με όλα τα bells n whistles που δεν ήταν εφικτά επί εποχής PS3. Δεν άλλαξε το game design.) Εγώ αυτό θέλω από τα 1st party: να αλλάξουν τον τρόπο σύλληψης ενός παιχνιδιού ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ΑΥΤΟ προσφέρει πραγματικά το hardware του PS5.


    Από πλευράς "αιτιολογίας" (δίνω αίτιο στην πράξη δηλαδή), ναι, συμφωνώ: δεν μπορούσε η Γκουερίλα να τα ξύνει, αλλά δεν μπορούσε από το 2017-18 να έχει τα final specs του PS5.

    Από πλευράς "δικαιολογίας" (δίνω δίκιο στην πράξη), όχι, δεν συμφωνώ: ας έφτιαχνε κάτι αποκλειστικό στο PS4 και μόνο. Ή στην τελική ας μην έφτιαχνε τίποτα (και πίσω από κλειστές πόρτες ας ετοίμαζε νέο εντελώς engine κομμένο και ραμμένο για το PS5 ας πούμε ή δεν ξέρω τι άλλο, αυτά είναι υποχρέωση των μεγαλοστελεχών να τα σκεφτούν, όχι δική μας).

    Χρονικά, το αναγνωρίζω, βρέθηκε σε στριμώκωλη κατάσταση η Γκουερίλα, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα: έχουμε τελειώσει το HZ1 αλλά δεν έχουμε ακόμη πλήρη ιδέα για το PS5, οπότε τώρα τι κάνουμε; Ξεκινάμε για HZ2 αποκλειστικά στο PS4; Τα μεγαλοστελέχη θα μας κράξουν αν τρέχει ως back-compat στο PS5 και τίποτε άλλο. Να το βγάλουμε στο PS4 και στο PS5 με enhancements; Καλύτερο ακούγεται, θα χαρούν και τα μεγαλοστελέχη που θα φανεί ότι κάτι παραπάνω προσφέρεται στην έκδοση PS5 (άρα έξτρα χρήμα για την Sony), αλλά θα είναι αυτό: tech-enhancements και τίποτε παραπάνω. Να περιμένουμε μέέέέέέέέέχρι να μάθουμε τα final PS5 specs; Θα φάμε κράξιμο από τους ανώτερους γιατί επί πολύ καιρό απλώς θα πετάμε χαρταετούς.

    Όμως, εμένα ως χρήστης..........δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω! (εννοώ ότι παρόλο που τα αντιλαμβάνομαι, δεν τα αφουγκράζομαι, δεν νοιάζομαι για αυτά. Δεν τα "δικαιολογώ" γιατί πολύ απλά κοιτάζω τον εαυτό μου ως καταναλωτής του PS5. Αν θέλει η Sony να τα αντιλαμβάνομαι και να τα αφουγκράζομαι ας με κάνει διοικητικό στέλεχος. Ως καταναλωτής-χρήστης PS5 νοιάζομαι μόνο για την δική μου μεριά / ελπίζω Δημήτρη να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω!)

    Τέλος, χααχαχαχαχ, ναι όντως το παράδειγμα με τις αλλαγές ώρας/καιρικών συνθηκών ήταν μπούρδα που είπα γιατί ήδη αυτό γίνεται στο PS4. Κατάλαβες όμως τι θέλω να πω: όταν ξέρεις εξαρχής ότι πας για PS5 αποκλειστικό τίτλο μπορείς να "ανοίξεις" την φαντασία σου πολύ πέρα των "σημερινών ορίων". Εκεί που κανένας προγραμματιστής/γραφίστας/μουσικός (Tempest 3D) has gone before. Ε, αυτό περιμένω από τα 1st party studios και δη από την Γκουερίλα. Όχι cross-gen εκδόσεις.

  8. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (28-05-2021)

  9. #165
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Τι να πω ρε συ.......μου φαίνεται ανέφικτο στο PS5 να παρουσιαστεί κάτι παραπάνω από αυτά που είπες (πυκνότητα, φωτισμοί, εφφέ, πολύγωνα + σου προσθέτω και ανάλυση παραπάνω και fps).

    Ε, αυτά όμως λέγονται "βελτιώσεις" (enhancements) και όχι διαφορετική έκδοση, που πραγματικά να έχει σχεδιαστεί για το PS5.

    Αυτή η φράση "μπορεί να μην είναι σχεδιασμένο στα σπάργανα του PS5"........είναι όλο το ζουμί.

    Δεν είναι μόνο η ταχύτητα του SSD, που μέχρι τώρα για τέτοιους λόγους χρησιμοποιείται.

    α) είναι να μάθουν να χτυπάνε στο μέταλλο τον custom controller

    β) να μάθουν να εκμεταλλεύονται όλες τις μυριάδες νέες τεχνικές απεικόνισης (δεν εννοώ RT) που προσφέρει το PS5, να αρχίσουν να σκαλίζουν νέες τεχνικές. Όχι δηλαδή τις υφιστάμενες τεχνικές με PS5 steroids.

    γ) είναι να μάθουν να σκέπτονται (στον αρχικό σχεδιασμό) ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά απ' ότι μέχρι σήμερα (εδώ να τονίσω, ότι στο PS4 ΔΕΝ άλλαξε ο τρόπος σκέψης στην σύλληψη των παιχνιδιών σε σχέση με την εποχή του PS3. Ουσιαστικά η γενιά του PS4 μπορούσε να αποδώσει τα παιχνίδια εποχής PS3 με όλα τα bells n whistles που δεν ήταν εφικτά επί εποχής PS3. Δεν άλλαξε το game design.) Εγώ αυτό θέλω από τα 1st party: να αλλάξουν τον τρόπο σύλληψης ενός παιχνιδιού ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή ΑΥΤΟ προσφέρει πραγματικά το hardware του PS5.


    Από πλευράς "αιτιολογίας" (δίνω αίτιο στην πράξη δηλαδή), ναι, συμφωνώ: δεν μπορούσε η Γκουερίλα να τα ξύνει, αλλά δεν μπορούσε από το 2017-18 να έχει τα final specs του PS5.

    Από πλευράς "δικαιολογίας" (δίνω δίκιο στην πράξη), όχι, δεν συμφωνώ: ας έφτιαχνε κάτι αποκλειστικό στο PS4 και μόνο. Ή στην τελική ας μην έφτιαχνε τίποτα (και πίσω από κλειστές πόρτες ας ετοίμαζε νέο εντελώς engine κομμένο και ραμμένο για το PS5 ας πούμε ή δεν ξέρω τι άλλο, αυτά είναι υποχρέωση των μεγαλοστελεχών να τα σκεφτούν, όχι δική μας).

    Χρονικά, το αναγνωρίζω, βρέθηκε σε στριμώκωλη κατάσταση η Γκουερίλα, μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα: έχουμε τελειώσει το HZ1 αλλά δεν έχουμε ακόμη πλήρη ιδέα για το PS5, οπότε τώρα τι κάνουμε; Ξεκινάμε για HZ2 αποκλειστικά στο PS4; Τα μεγαλοστελέχη θα μας κράξουν αν τρέχει ως back-compat στο PS5 και τίποτε άλλο. Να το βγάλουμε στο PS4 και στο PS5 με enhancements; Καλύτερο ακούγεται, θα χαρούν και τα μεγαλοστελέχη που θα φανεί ότι κάτι παραπάνω προσφέρεται στην έκδοση PS5 (άρα έξτρα χρήμα για την Sony), αλλά θα είναι αυτό: tech-enhancements και τίποτε παραπάνω. Να περιμένουμε μέέέέέέέέέχρι να μάθουμε τα final PS5 specs; Θα φάμε κράξιμο από τους ανώτερους γιατί επί πολύ καιρό απλώς θα πετάμε χαρταετούς.

    Όμως, εμένα ως χρήστης..........δεν με ενδιαφέρουν τα παραπάνω! (εννοώ ότι παρόλο που τα αντιλαμβάνομαι, δεν τα αφουγκράζομαι, δεν νοιάζομαι για αυτά. Δεν τα "δικαιολογώ" γιατί πολύ απλά κοιτάζω τον εαυτό μου ως καταναλωτής του PS5. Αν θέλει η Sony να τα αντιλαμβάνομαι και να τα αφουγκράζομαι ας με κάνει διοικητικό στέλεχος. Ως καταναλωτής-χρήστης PS5 νοιάζομαι μόνο για την δική μου μεριά / ελπίζω Δημήτρη να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω!)

    Τέλος, χααχαχαχαχ, ναι όντως το παράδειγμα με τις αλλαγές ώρας/καιρικών συνθηκών ήταν μπούρδα που είπα γιατί ήδη αυτό γίνεται στο PS4. Κατάλαβες όμως τι θέλω να πω: όταν ξέρεις εξαρχής ότι πας για PS5 αποκλειστικό τίτλο μπορείς να "ανοίξεις" την φαντασία σου πολύ πέρα των "σημερινών ορίων". Εκεί που κανένας προγραμματιστής/γραφίστας/μουσικός (Tempest 3D) has gone before. Ε, αυτό περιμένω από τα 1st party studios και δη από την Γκουερίλα. Όχι cross-gen εκδόσεις.
    Aπο τα παραπανω που λες συμφωνουμε ως επι το πλειστον και παλι. Αναγνωριζεις και εσυ οτι η Guerilla ειναι σε μια στριμοκωλη κατασταση. Ταυτοχρονα καταλαβαινουμε και οι δυο μας οτι παιχνιδια σαν το Horizon 2 ειναι παρα πολυ ακριβες παραγωγες. Δεν ειναι ρεαλιστικο να ζηταμε ας πουμε να το βγαλουν μονο για PS4. Προσπαθησε να φανταστεις το mayhem που θα ακολουθουσε στους κολπους της βιομηχανιας και ιδιως των χρηστων. Αν τωρα ο κοσμος εκανε παραπονα 1 φορα, σε ενα τετοιο σκηνικο τα παραπονα θα ηταν 100 φορες χειροτερα.

    Εμεις ως χρηστες μπορει να μην δινουμε δεκαρα για τα οικονομικα της Σονυ και να μην μας απασχολους τα logistics της συγκεκριμενης υποθεσης, ειναι ομως μια πραγματικοτητα που δεν μπορουμε ουτε να αγνοησουμε, ουτε να την απαρνηθουμε. Δεν ειναι ρεαλιστικο δηλαδη να ζηταμε μια τετοια μεγαλη παραγωγη που επεσε σε αυτην την συγκεκριμενη συγκοιρια να πεταξει στα σκουπιδια ειτε δουλεια ετων για το PS4 ειτε δουλεια ετων για το PS5. Δυστυχως το cross gen ηταν μονοδρομος αν ηθελε η Sony τα 4 χρονια αναπτυξης αυτου του πανακριβου παιχνιδιου να εχουν οικονομικο οφελος.

    Ολα τα υπολοιπα που λες, να μαθουν νεες τεχνικες κλπ ειναι πραγματα που δεν περιμενεις να τα δεις μεσα στον πρωτο χρονο ενος νεου συστηματος με νεα εξωτικα στοιχεια οπως ειναι ο SSD. To Returnal μου φανηκε next gen εμενα σαν σχεδιασμο, αλλα upon thinking about it, ευκολα μπορουσε να γινει σε PS4 το παιχνιδι, απλα θα υστερουσε πολυ σαν εμπειρια. Τα οποια teleports μπορουσαν να ειναι πισω απο καποιο loading screen καθως ειναι διαφορετικης φυσης απο το Ratchet. Και σαν γραφικα, απο τεχνικης αποψης δηλαδη, δεν υπαρχει κατι που δεν μπορει να το τρεξει το PS4, με μεγαλες θυσιες προφανως. Ακομα και το ratchet, περαν των τηλεμεταφορων δεν θα εχει καποια νεα τεχνικη που δεν θα μπορουσε να κανει το PS4 πετσοκομμενα.

    Το μοναδικο πραγμα που μπορω να σκεφθω που δεν μπορει να εχει το Horizon 2 εξαιτιας του PS4 ειναι αυτο που περιεγραφε ο Cerny σχετικα με το γεγονος οτι πλεον δεν χρειαζεται να εχεις στρατηγικα τοποθετημενα "αργα" κομματια μεσα στα level σου προκειμενου να δωσεις χρονο να τα φορτωσει ο σκληρος. Με το PS5 τα πετας ολα χυμα μεσα. Παρολαυτα, δεν θα το κανει αυτο αυτοματως "last gen" στο PS5, τουλαχιστον στα δικα μου ματια. Αν αυτο που δω με εντυπωσιασει συγκριτικα με οτι εχω δει μεχρι τωρα θα το αφησω να με συναρπασει και δεν θα βαλω mental walls γυρω γυρω για να φρεναρω τον ενθουσιασμο μου. Καποιος μπορει να γυρισει και να πει οτι αυτο κατα μια εννοια ειναι συνωνυμο του "εθελοτυφλω", οκ αλλα με την ιδια λογικη και το να εστιαζω στο "τι θα μπορουσε να ειναι" ειναι συνωνυμο του ονειροπολω.

    Οπως και να εχει θα το δουμε αυριο και εδω θα ειμαστε να εθελοτυφλουμε καποιοι και να ονειροπολουμε καποιοι αλλοι.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (28-05-2021),Lefteris_X (26-05-2021)

  11. #166
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Τεχνικα δεν υπαρχει περιπτωση να απογοητευσει μιας και δεν γινεται η Guerilla να απογοητευσει σε αυτον τον τομεα. Το what could have been εμενα θα με επηρεασει οχι γιατι δεν θα απολαυσω το παιχνιδι αλλα γιατι οπως και να το κανεις ειναι μια χαμενη ευκαιρια. Και δεν μιλαω μονο για εφε,αναλυσεις,bells and whistles αλλα για τεχνικες ελευθεριες που επηρεαζουν το game design.
    Επισης Val σε βρισκω πολυ αισιοδοξο για το trailer, man ειλικρινα θεωρω οτι δεν παιζει να δουμε τετοιο αποτελεσμα. Υπαρχουν κομματια μεσα στο trailer που δεν γινεται να τρεξουν στο ps4, εκτος αν ο,τι εδειξαν ηταν in game cinematic η κατεβασουν τοσο την ποιοτητα που ειναι αγνωριστα.
    Πιστευω οτι δεν θα θελουν και οι ιδιοι οι διαφορες μεταξυ των εκδοσεων να ειναι τοσο χαοτικες.
    Τεσπα, excited για το reveal!


  12. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Lefteris_X (26-05-2021),PDS (26-05-2021)

  13. #167
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οτι ετρεχε σε real time PS5 hardware μας το εχουν πει (το τρεηλερ). Τωρα πολυ πιθανο να ειναι cinematic και η ποιοτητα να ειναι ανεβασμενη στο συνηθισμενο ποσοστο που εχουμε σε τετοιες περιπτωσεις. Ισως ειμαι οντως αισιοδοξος παραπανω απο οσο πρεπει, αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι η Guerilla θα το παλεψει πολυ με το PS5 ιδιως λογω του ολου ντορου που εχει γινει με το θεμα του cross gen. Ειναι σοβαρη εταιρεια με μεγαλη τεχνικη καταρτιση που απο την προηγουμενη γενια ανεβηκε στο πανθεον των devs οσον αφορα το τεχνικο κομματι και ειμαι σιγουρος οτι το βλεπουν "πατριωτικα" το ζητημα.

    Μπορει ομως καλλιστα να κανω λαθος... δεν λεω οχι.

  14. #168
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Προσπαθώ να βρω την κατάλληλη δομή λέξεων για να εκφράσω αυτό που έχω στο μυαλό μου, να το μεταδώσω σωστά.......δεν ξέρω αν τελικά θα τα καταφέρω, θα δοκιμάσω και ότι γίνει

    Δημήτρη, έχουμε όλοι "δίκιο". Και εσύ και ο hakoo και εγώ!

    Δηλαδή, ναι, έχεις δίκιο (Δημήτρη) καθώς η λογική που παραθέτεις -κατά την δική μου λογική επίσης- είναι απόλυτα ορθή, έναν-προς-έναν για τους λόγους (logistics κλπ) που περιέγραψες.

    Ταυτόχρονα και ο hakoo (κατ΄επέκταση κι εγώ) που λέμε ότι όπως και να το κάνεις, είναι μια χαμένη ευκαιρία που θα μπορούσαμε να δούμε τα πρώτα δείγματα (δεν υπάρχει η παράλογη απαίτηση να παίζουν το hardware στα δάχτυλά τους με το καλημέρα) νέου τύπου design ενός παιχνιδιού, ένα thinking out of the box που μέχρι τώρα τεχνικά δεν ήταν εφικτό.

    Και την ίδια στιγμή επίσης, το HZ2 θα είναι αρτιότατο τεχνικά στο PS4/PS4 Pro και στο PS5 θα είναι κάποια/αρκετά σκαλιά παραπάνω στον οπτικο-ακουστικό-dualsense τομέα......το οποίο θα το απολαύσουμε όπως είπε ο hakoo.

    Πως ήταν το GTA 3 στο PS2, που βγήκε αρκετούς μήνες μετά το launch του PS2 και πραγματικά έριξε σαγόνια στο πάτωμα, ακριβώς γιατί σε καμία απολύτως περίπτωση, ποτέ των ποτών, δεν θα ήταν εφικτό στο PS1;

    Ε, αυτό εννοώ/ούμε.

    Οπότε, στα δικά μου μάτια, όλοι έχουμε "το δίκιο" μας.

  15. #169
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μα δεν ψαχνω να βρω ποιος εχει αδικο ρε συ! Ολοι δικιο εχουμε, ο καθενας το βλεπει απο την δικη του σκοπια και απλα εδω αναφερουμε ο καθενας την οπτικη μας και τις σκεψεις μας. "Φιλοσοφουμε". Thats it. Προσωπικα μου αρεσουν τετοιους ειδους συζητησεις εμενα.

    Φυσικα και για εμενα θα ηταν ωραιο το Horizon 2 να ηταν τιγκα νεο thinking outside the box παιχνιδι αλλα για τους λογους που ανεφερες κι εσυ ο ιδιος, μια τετοια επιλογη δεν φαινεται να ηταν ρεαλιστικη στην παρουσα φαση. Να το ζητησουμε, διορθωση, απαιτησουμε, απο μια Naughty Dog που (μαλλον στοχευμενα) κυκλοφορησε το παιχνιδι της στο τελος της ζωης του PS4, ναι. Φουλ λογικο. Αλλα ολοκληρη Guerilla κατι επρεπε να κανει απο το 2017 και μετα και δεν φταιει ουτε αυτη ουτε η Sony για αυτο το στριμωγμα. Και για τους ιδιους λογους φοβαμαι οτι και το GOW (κυκλοφορια 2018) ισως ακολουθησει την ιδια οδο.

    Παντως, αυτο το thinking outside the box, ειμαστε σιγουροι οτι θα το δουμε? Εννοω αυτες οι οποιες νεες τεχνικες, θα γινουν αντιληπτες σε εμας? Ομολογω οτι περα απο τις τηλεμεταφορες και τον SSD να ριχνει πολλα πραγματα στην οθονη μου καθε φορα, δεν βλεπω τι αλλο καινουργιο θα ειναι αυτο το πρωτοποριακο που συζηταμε.

    Και προσεξτε οτι πρεπει να αναλογιστουμε πλεον οτι τα 60 καρε εγιναν λιγο-πολυ νομος σε αυτη τη γενια, και αυτα ζητανε πολυ ζουμι. Οποτε αυτο το ζουμι θα πρεπει απο καπου να το παρουν σε σχεση με το 30 fps fidelity mode που θα εχει το καθε παιχνιδι. Θελω να πω αυτα τα δυο πλεον modes, κατα μια εννοια βαζουν ενα ακομη "ατυπο" φρενο στο πραγματικο ξεζουμισμα σε θεμα στησιματος/σχεδιασμου/design.

    Μακαρι το οποιο showing να μας ικανοποιησει ολους σε εναν Α βαθμο.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (26-05-2021)

  17. #170
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Σιγουρα θα ειναι πανεμορφο, αλλα φανταζομαι το praise θα το αξιζει το ps4 vanilla. Eκτος αν δωσουν διαφορετικη, εντελως απο την αρχη εκδοση για το ps5, κατι που το θεωρω δυσκολο προσωπικα.
    .

  18. #171
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Horizon Forbidden West (2021) [SoP 28/5, 00:00]

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Παντως, αυτο το thinking outside the box, ειμαστε σιγουροι οτι θα το δουμε? Εννοω αυτες οι οποιες νεες τεχνικες, θα γινουν αντιληπτες σε εμας? Ομολογω οτι περα απο τις τηλεμεταφορες και τον SSD να ριχνει πολλα πραγματα στην οθονη μου καθε φορα, δεν βλεπω τι αλλο καινουργιο θα ειναι αυτο το πρωτοποριακο που συζηταμε.
    Υποτιθεται οτι και τα assets (αναλυση/γεωμετρια/ποιοτητα) θα επωφεληθουν απο τον ssd οπως ειδαμε και στo demo της unreal, δεν ειναι μονο τηλεμεταφορες και Ratchet καταστασεις δλδ.
    Η epic θα το κανει μεσω της μηχανης της, αλλες εταιρειες θα κανουν photogrammetry, υποθετω και τα studios της Sony θα το κανουν. Αν μιλαμε μονο για γραφικα δηλαδη.
    Τωρα με το outside the box design ok κι εγω δεν περιμενω να δω τιποτα επαναστατικο αλλα σε ενα open world game τετοιου τυπου υπαρχουν πραγματα που θα ηθελα να δω και μετα απο αυτη την ανακοινωση δεν εχω ελπιδες, flying mounts πχ.
    Btw κανεις δεν ριχνει ευθυνες στην Guerilla, ειμαι σιγουρος οτι θα κανουν τα αδυνατα δυνατα να παραδωσουν ο,τι καλυτερο μπορουν και στα 2 συστηματα.


  19. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Valkyre (26-05-2021)

  20. #172
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Οτι και να κανει η Guerilla ειναι ενα πισωγυρισμα σε σχεση με τις προηγουμενες προσπαθειες της. Θυμιζω για να μην ξεχναμε τι εχουμε δει και τι downgrade θα παρουμε τωρα:

    2009 - kz2. Ενα fps που δεν το πιστευες οπτικα και σαν εφε, physics πως ηταν. Δειτε και το retro αφιερωμα του DF για το παιχνιδι. Βγηκε το studio και εδειξε τι ψαρια πιανει το ps3. Το 2011 εβγαλε το 3 με βελτιωμενο framerate, καλυτερη παλεττα αλλα και καποιες υποχωρησεις στο post processing για περισσοτερα fps. Θα μπορουσαν αυτα τα παιχνιδια να ειχαν βγει για ps2 εστω με παραχωρησεις? ΟΧΙ ( επιτηδες τα κεφαλαια)

    2017 - Horizon. Το απολυτο benchmark για open world fidelity και κοσμο, εφε για το ps4. Μεχρι και στην κορη του ματιου της alloy αντανακλουσε οτι εβλεπε. Τι να λεμε τωρα. Θα μπορουσε αυτο το παιχνιδι να βγει εστω με παραχωρησεις στο ps3. ΟΧΙ

    τωρα θα παρουμε κατι που δεν θα εινσι αυτο που η ετσιρεια θα μπορουσε να βγαλει, τοσο απλα. Οσο λογικη και αν εχει απο επιχειρηματικη πλευρα, η πικρη αληθεια ειναι οτι next gen απο guerilla θα δουμε σε 3-4 χρονακια, και καλα κρασια λεω εγω.

  21. The Following 4 Users Say Thank You to nikosarg For This Useful Post:

    Giannis1979 (27-05-2021),jk_blue_tiger (28-05-2021),Lefteris_X (27-05-2021),PDS (27-05-2021)

  22. #173
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Οτι και να κανει η Guerilla ειναι ενα πισωγυρισμα σε σχεση με τις προηγουμενες προσπαθειες της. Θυμιζω για να μην ξεχναμε τι εχουμε δει και τι downgrade θα παρουμε τωρα:

    2009 - kz2. Ενα fps που δεν το πιστευες οπτικα και σαν εφε, physics πως ηταν. Δειτε και το retro αφιερωμα του DF για το παιχνιδι. Βγηκε το studio και εδειξε τι ψαρια πιανει το ps3. Το 2011 εβγαλε το 3 με βελτιωμενο framerate, καλυτερη παλεττα αλλα και καποιες υποχωρησεις στο post processing για περισσοτερα fps. Θα μπορουσαν αυτα τα παιχνιδια να ειχαν βγει για ps2 εστω με παραχωρησεις? ΟΧΙ ( επιτηδες τα κεφαλαια)

    2017 - Horizon. Το απολυτο benchmark για open world fidelity και κοσμο, εφε για το ps4. Μεχρι και στην κορη του ματιου της alloy αντανακλουσε οτι εβλεπε. Τι να λεμε τωρα. Θα μπορουσε αυτο το παιχνιδι να βγει εστω με παραχωρησεις στο ps3. ΟΧΙ

    τωρα θα παρουμε κατι που δεν θα εινσι αυτο που η ετσιρεια θα μπορουσε να βγαλει, τοσο απλα. Οσο λογικη και αν εχει απο επιχειρηματικη πλευρα, η πικρη αληθεια ειναι οτι next gen απο guerilla θα δουμε σε 3-4 χρονακια, και καλα κρασια λεω εγω.
    Eν μερει συμφωνω, αλλα η πιο σωστη ερωτηση ΙΜΟ ειναι: το Killzone Shadowfall launch τιτλος του PS4, ειναι παιχνιδι που θα μπορουσε με παραχωρησεις να κυκλοφορησει στο PS3? Στο δικο μου μυαλο δεν μπορω να σκεφτω κατι στο design του ΚΖ shadowfall το οποιο δεν θα του επετρεπε να κυκλφορησει στο PS3 (εννοειται με μεγαλες παραχρησεις) ιδιως αν αναλογιστει κανεις ακριβως τι καταφερε η Guerilla με τα ΚΖ στο PS3.

    Επισης ας σκεφτουμε λιγο και το τεχνικο χασμα μεταξυ ΚΖ Shadowfall και Horizon.

    Συμφωνω παντως οτι το παιχνιδι σιγουρα δεν θα εκμεταλλευθει ολες τις αρετες του PS5, αλλα απο την αλλη ουτε το ΚΖ Shadowfall το εκανε στο PS4 και ας ηταν exclusive. Και πραγματικα δεν βλεπω πως γινεται να ειχε αλλη επιλογη η Guerilla και η Sony. Η πλακα ειναι οτι αν εβγαζαν ακριβως αυτο που θα δουμε σημερα, μονο για PS5 και οχι για PS4, ειμαι σιγουρος οτι κανενας δεν θα εβλεπε πουθενα χαμενη ευκαιρια. Ολοι θα το θεωρουσαν next gen, θα αρκουσε το γεγονος οτι κυκλοφορει μονο σε PS5 για να το δικαιολογησει αυτο.

  23. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Brazhlias (31-05-2021)

  24. #174
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δημήτρη, αν θυμάσαι σε προηγούμενο ποστ μου (πίσω 1-2 σελίδες) είχα αναφέρει συγκεκριμένα ότι στη γενιά του PS4 ουσιαστικά είδαμε όλα τα bells n whistles σε παιχνίδια που είχαν την σχεδιαστική φιλοσοφία της προηγούμενης γενιάς, του PS3 δηλαδή.

    Αυτά που έκανε όμως μετά από 7 μήνες ζωής το PS3, πολύ απλά δεν μπορούσε να τα κάνει το PS2 με τί-πο-τα, και αντιστοίχως στο 7μηνο ζωής το PS2 έκανε παπάδες που το PS1 δεν μπορούσε με τί-πο-τα να αποδώσει.

    (και ο λόγος; ο λόγος είναι το αποθηκευτικό μέσο = μηχανικός δίσκος HDD στο PS3 και στο PS4 = γι' αυτό παρέμεινε -σχεδόν- ίδια η σχεδιαστική φιλοσοφία στην γενιά PS4)

    Το PS5 όμως προσφέρει total re-thinking/mind-reset ανοίγοντας άααααααπλετα τους ορίζοντες φαντασίας των dev, μιλάω για πραγματικό nuclear explosion οραμάτων και ιδεών όπως έκανε πριν από 27 χρόνια το PS1 όπου έφερε την μετάβαση 2D--->3D!

    Δεν υπερβάλλω, πιστέψτε με (όσο αφορά τους ορίζοντες που ανοίγει η τεχνολογία του PS5)!

    ****EDIT: Σόρρυ γιατί είμαι οφφτοπικ
    Last edited by Lefteris_X; 27-05-2021 at 14:56.

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (28-05-2021)

  26. #175
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δημήτρη, αν θυμάσαι σε προηγούμενο ποστ μου (πίσω 1-2 σελίδες) είχα αναφέρει συγκεκριμένα ότι στη γενιά του PS4 ουσιαστικά είδαμε όλα τα bells n whistles σε παιχνίδια που είχαν την σχεδιαστική φιλοσοφία της προηγούμενης γενιάς, του PS3 δηλαδή.

    Αυτά που έκανε όμως μετά από 7 μήνες ζωής το PS3, πολύ απλά δεν μπορούσε να τα κάνει το PS2 με τί-πο-τα, και αντιστοίχως στο 7μηνο ζωής το PS2 έκανε παπάδες που το PS1 δεν μπορούσε με τί-πο-τα να αποδώσει.

    (και ο λόγος; ο λόγος είναι το αποθηκευτικό μέσο = μηχανικός δίσκος HDD στο PS3 και στο PS4 = γι' αυτό παρέμεινε -σχεδόν- ίδια η σχεδιαστική φιλοσοφία στην γενιά PS4)

    Το PS5 όμως προσφέρει total re-thinking/mind-reset ανοίγοντας άααααααπλετα τους ορίζοντες φαντασίας των dev, μιλάω για πραγματικό nuclear explosion οραμάτων και ιδεών όπως έκανε πριν από 27 χρόνια το PS1 όπου έφερε την μετάβαση 2D--->3D!

    Δεν υπερβάλλω, πιστέψτε με (όσο αφορά τους ορίζοντες που ανοίγει η τεχνολογία του PS5)!

    ****EDIT: Σόρρυ γιατί είμαι οφφτοπικ
    Δεν αντιλεγω, ισα ισα με εξιταρει αυτο που λες. Και μακαρι να δουμε τετοια επανασταση οπως την περιγραφεις. Ομολογω οτι μου ειναι δυσκολο να αντιληφθω το μεγεθος της διαφορας επι του παροντος. Ισως το Ratchet να δωσει μια μικρη γευση, σιγουρα δηλαδη.

    Πιο στεναχωρο ειναι το γεγονος οτι αν οντως υπαρχει τετοιο χασμα, δεν θα το δουμε ποτε παρα μοναχα σε παρα πολυ λιγα παιχνιδια.

    Θα μου πεις τωρα, "ε οριστε, το Horizon θα μπορουσε να ειναι ενα απο αυτα, γι αυτο και τα παραπονα", συμφωνοι, αλλα νομιζω λιγο-πολυ συμφωνησαμε οτι η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι πολυ ιδιαιτερη και δεν μπορουμε να σκεφτουμε μια καλυτερη εναλλακτικη, που να ειναι βιωσιμη και ρεαλιστικη.

    Πες με παντως οτι θες, δεν ξερω γιατι περιμενω το Horizon να ειναι πιο ομορφο στο ματι απο το Ratchet. Δεν μιλαω μονο αισθητικα, τωρα, βασικα θεωρω οτι περαν των τηλεμεταφορων, το Horizon θα ειναι γενικοτερα ανωτερο. Ετσι λεω, τωρα εγω που ειμαι ενθουσιασμενος και δεν ξερω γω τι. Δεν το δενω κιολας δηλαδη.

    Τωρα αν οντως ειναι ετσι, ε ο καθενας μας θα το εκτιμησει ή οχι στον βαθμο που θελει.

    ΥΓ: Παντως μακαρι να γινει ενα μικρο θαυμα και να παρει ανακοινωση για αρχες 2022. Ετσι θα "λυθουν" γρηγορα και τα χερια της Guerilla ωστε να αρχισει αμεση αναπτυξη του επομενου παιχνιδιου της.

  27. #176
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ένα σχετικό post για το πως επηρέασε το PS4 το design του original.

    Μου άνοιξε την όρεξη να δω το ω GDC talk για τι παιχνίδι


    This isn't necessarily aimed at HFW specifically but, in more general terms, map/world design is really affected by hardware limitations. An example from HZD would be how the climbing could only be done in specific places where yellow hand/foot holds and white ledges were. This helps with asset streaming because they know exactly where you will climb and can place assets accordingly to block out sections of scenery to reduce pop-in and such. GG mentioned that Meridian was designed the way it was to mask loading.

    GG also mentioned, in a GDC video I believe, that AI pathing and such was limited so robots were leashed to pretty small zones instead of having more dynamic behavior and being able to wander much bigger areas. The 6 priority levels on the PS5 SSD will allow them to do things that aren't possible on PS4 and they have to reconcile those things one way another.

    Games are designed around limitations, so any hard limits on last gen will most likely affect the current gen. A cross gen game's world will have to be designed, on the fundamental level, for the previous gen instead of being able to expand on the behavior of NPCs/enemies. All aspects of a game affect one another so we can't really single things out; if there were flying mounts it would have effects on map size and design, for example. I don't think HFW will be bad by any means, but it certainly won't be the game we would have gotten had it been a PS5 exclusive. I think that's what's disappointing to many people combined with the fact that it'll be years before a possible third game hits the PS5 exclusively.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  28. #177
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    2 λεπτά ακόμα, για να δούμε τι θα δούμε



    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #178
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έτσι όπως γράφει το countdown στις 12 το βράδι θα ξεκινήσει.

  30. #179
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Όσο πλησιάζει η ώρα γίνεται ολοένα και πιο εντυπωσιακό το σκηνικό

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  31. #180
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια μονο σε 1080ρ υπαρχει λινκ;

Page 9 of 36 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •