Page 12 of 36 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast
Results 221 to 240 of 715

Thread: Horizon Forbidden West

  1. #221
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Εγώ το είδα με την ησυχία μου 3-4 φορές. Φαίνεται super immersive το παιχνίδι. Και σε αυτό που κατέληξα είναι ότι in motion και στο actual gameplay είναι πολυ πιο ζωντανό απτά cutscenes! Δυνατό παιχνίδι. Για τα γραφικά εμένα μου φάνηκαν εξαιρετικά κιας είναι cross gen. Μια καλή γεύση του ποσο ευέλικτος είναι ο οπτικός τομέας μου έδωσε η τελευταία σκηνή που άλλαξε ο φωτισμός κλπ Εκεί έδειχνε τα next gen στοιχεία του πολύ πιο ξεκάθαρα.

    Για εμένα απτή μια κρίμα που δεν είναι καθαρά next gen, απτην άλλη αν τώρα είχα ps5 θα μετρούσα τις μέρες μέχρι την κυκλοφορία. Είμαι πολυ ευχαριστημένος με αυτό που τελικά έδειξαν αν και γενικά είμαι εναντίον της φιλοσοφίας β€œcross gen”.

    Satan has left his killing floor
    PS4

  2. #222
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ας περιμένουμε να δούμε και την PS4 έκδοση και εκεί θα δουμε αν και τι διαφορές υπάρχουν.
    Απο αυτο που είδα εγώ στο τρέιλερ πιστεύω ότι θα υπάρχουν, μου φάνηκε κάτι παραπάνω από ένα σούπερ PS4 pro exclusive.
    Θα δούμε...

  3. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    mihalis13 (29-05-2021)

  4. #223
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Στην Aloy γιατι τις έκαναν τέτοια φουσκομαγουλα ; Κατακράτηση υγρών έχει ;
    Δεν είναι τυχαία η επιλογή. Στα πλαίσια του inclusivity που είναι μόδα, βάλανε ένα στρουμπουλό προσωπάκι για να ταυτίζονται ακόμα περισσότεροι. Σούπερ γκομενάκια αλά Λάρα κροφτ μας έχουν χαιρετίσει. Μόνο σαν villains πλέον για να πιάνουμε και τους στερημενους εφήβους (λεφτά έχουν και αυτοί).

  5. #224
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Δεν είναι τυχαία η επιλογή. Στα πλαίσια του inclusivity που είναι μόδα, βάλανε ένα στρουμπουλό προσωπάκι για να ταυτίζονται ακόμα περισσότεροι. Σούπερ γκομενάκια αλά Λάρα κροφτ μας έχουν χαιρετίσει. Μόνο σαν villains πλέον για να πιάνουμε και τους στερημενους εφήβους (λεφτά έχουν και αυτοί).
    Παλι καλα να λες που βλεπουμε επιτελους κανονικους χαρακτηρες. Εφηβος μεσα στις ορμες κατα τα αλλα, οταν εβλεπα καποιους να ψαχνουν το cheat που θα αποκαλυπτει το τριγωνικο βυζι της lara επεφτε κριντζαρισμα.
    Το ιδιο και με το GOW, πατα τριγωνο για να χουφτωσεις κτλ.
    .

  6. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (31-05-2021),kostasb13 (30-05-2021),mihalis13 (29-05-2021)

  7. #225
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  8. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    obione (31-05-2021),Valkyre (29-05-2021)

  9. #226
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    O τυπος μιλαμε ειναι σε αλλο επιπεδο εντελως σε σχεση με το Digital Foundry…

  10. #227
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    nikosarg (31-05-2021),obione (31-05-2021),PDS (30-05-2021)

  12. #228
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Δεν είναι τυχαία η επιλογή. Στα πλαίσια του inclusivity που είναι μόδα, βάλανε ένα στρουμπουλό προσωπάκι για να ταυτίζονται ακόμα περισσότεροι. Σούπερ γκομενάκια αλά Λάρα κροφτ μας έχουν χαιρετίσει. Μόνο σαν villains πλέον για να πιάνουμε και τους στερημενους εφήβους (λεφτά έχουν και αυτοί).
    Πρώτα από όλα η Aloy δεν έχει αλλάξει τόσο σε σχέση με το πρώτο, εδώ δείχνει πιο ώριμη απλά, σε μεγαλύτερη ηλικία. Δεύτερον η Aloy ποτέ δεν ήταν η κλασική σεξυ γκόμενα και σίγουρα δεν ήταν η Lara με τα μεγάλα βυζια που τόσο έχουν λείψει σε κάποιους αλλά υπάρχει και κόσμος που παιζει video games και είναι πάνω από 18...και τρίτον, η Guerrilla με το Horizon θέλει να δείξει αλλά πράγματα σε σχέση με την πρωταγωνιστρια και όχι πόσο σεξυ γκομενακι ειναι.

    Το ότι βλέπω να υπάρχει αντίδραση στο διαδίκτυο γενικά για τα μάγουλα της Aloy και ότι αυτά είναι στα πλαίσια του "Woke", πραγματικά με ξεπερνάει, η βλακεια έχει φτάσει πια σε δυσθεώρητα ύψη.

  13. The Following 8 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Brazhlias (31-05-2021),cocous (31-05-2021),gRim (31-05-2021),Leon_DiZ (31-05-2021),mihalis13 (31-05-2021),panos74gr (31-05-2021),PDS (31-05-2021),Valkyre (31-05-2021)

  14. #229
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ετσι ειναι ακριβως δυστυχως. Σε μεγαλο βαθμο απο το ενα ακρο στο αλλο οι αποψεις που γραφονται σε γνωστα φορα... ή θα το παμε στο cringy αριστερο ή στο cringy δεξι... δε γινεται δουλεια ετσι. Χαθηκε ρε γαμωτο λιγη απλη κοινη λογικη? Εχω την αισθηση οτι αρχιζει σιγα σιγα το "κοινη" και δεν εχει θεση στην εκφραση ετσι οπως εχουμε καταντησει.

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    kostasb13 (31-05-2021)

  16. #230
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Ha !! Η Lombard street ..

    Κοιτά να δεις λεπτομέρεια και κακό .

    Προϊδεάζει ποτάμι ο μονόδρομος ακόμα και τώρα πάντως ! Nice ��

  17. #231
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Πρώτα από όλα η Aloy δεν έχει αλλάξει τόσο σε σχέση με το πρώτο, εδώ δείχνει πιο ώριμη απλά, σε μεγαλύτερη ηλικία. Δεύτερον η Aloy ποτέ δεν ήταν η κλασική σεξυ γκόμενα και σίγουρα δεν ήταν η Lara με τα μεγάλα βυζια που τόσο έχουν λείψει σε κάποιους αλλά υπάρχει και κόσμος που παιζει video games και είναι πάνω από 18...και τρίτον, η Guerrilla με το Horizon θέλει να δείξει αλλά πράγματα σε σχέση με την πρωταγωνιστρια και όχι πόσο σεξυ γκομενακι ειναι.

    Το ότι βλέπω να υπάρχει αντίδραση στο διαδίκτυο γενικά για τα μάγουλα της Aloy και ότι αυτά είναι στα πλαίσια του "Woke", πραγματικά με ξεπερνάει, η βλακεια έχει φτάσει πια σε δυσθεώρητα ύψη.
    Νομιζω οτι υπαρχει καποια παρεξηγηση εδω. Αν καπου υπονοειται οτι το σχολιο μου εξεφρασε δυσαρεσκεια για το πως ειναι το προσωπο σε σχεση με αλλα gaming icons του παρελθοντως μαλλον κατι δεν περασε σωστα. Απλα ανεφερα το εξης πολυ φυσιολογικο. Οι εταιρειες προσπαθουν παντα να πιασουν το μεγαλυτερο target group, αναλογα φυσικα και με τις επιταγες των καιρων, δεν υπαρχει κατι συνομοσιολογικο η κακο σε αυτο. Ειναι ομως γεγονος.
    Οπως παλιοτερα το μεγαλυτερο κονσολοκοινο ηταν προεφηβοι - εφηβοι (κυριως αγορια) και ο σχεδιασμος ειχε και το χαρακτηριστικο του κραχτη, ετσι και τωρα που το κοινο εχει αλλαξει (περισσοτερες ηλικιες και αρκετα μεγαλυτερη αναλογια γυναικων/ αντρων) αλλαζουν και οι σχεδιαστικες επιλογες. Οταν παραλληλα θεματα οπως σεξισμος ειναι ψηλα στο ενδιαφερον και την προτεραιοτητα, δεν γινεται να μην τα λαβεις υποψη.
    Οσο αδυνατον και παραταιρο ηταν να βλεπεις μια σουπερ γκομενα με DDD στηθος να κανει ακροβατικα ενοργανης αλλο τοσο παραταιρο ειναι να εχεις ενα προσωπο σαν της Alloy (που παραπεμπει σε ενα σχεδον "chubby" ατομο) κολλημενο σε ενα σαφως πιο λεπτο σωμα. Αν πιστευετε δε οτι για αυτες τις στυλιστικες επιλογες δεν εχουν σπαταληθει πολλες ωρες, σχεδια και συσκεψεις τοτε σας προτρεπω να μιλησετε με καποιον διαφημιστη. Εχω την τυχη να εχω στον κυκλο μου ενα πολυ καλο στελεχος του χωρου και μου εχει πει κατα καιρους τι προσοχη δινουν σε λεπτομερειες που πολλες φορες αγνοουμε.

  18. #232
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Νομιζω οτι υπαρχει καποια παρεξηγηση εδω. Αν καπου υπονοειται οτι το σχολιο μου εξεφρασε δυσαρεσκεια για το πως ειναι το προσωπο σε σχεση με αλλα gaming icons του παρελθοντως μαλλον κατι δεν περασε σωστα. Απλα ανεφερα το εξης πολυ φυσιολογικο. Οι εταιρειες προσπαθουν παντα να πιασουν το μεγαλυτερο target group, αναλογα φυσικα και με τις επιταγες των καιρων, δεν υπαρχει κατι συνομοσιολογικο η κακο σε αυτο. Ειναι ομως γεγονος.
    Οπως παλιοτερα το μεγαλυτερο κονσολοκοινο ηταν προεφηβοι - εφηβοι (κυριως αγορια) και ο σχεδιασμος ειχε και το χαρακτηριστικο του κραχτη, ετσι και τωρα που το κοινο εχει αλλαξει (περισσοτερες ηλικιες και αρκετα μεγαλυτερη αναλογια γυναικων/ αντρων) αλλαζουν και οι σχεδιαστικες επιλογες. Οταν παραλληλα θεματα οπως σεξισμος ειναι ψηλα στο ενδιαφερον και την προτεραιοτητα, δεν γινεται να μην τα λαβεις υποψη.
    Οσο αδυνατον και παραταιρο ηταν να βλεπεις μια σουπερ γκομενα με DDD στηθος να κανει ακροβατικα ενοργανης αλλο τοσο παραταιρο ειναι να εχεις ενα προσωπο σαν της Alloy (που παραπεμπει σε ενα σχεδον "chubby" ατομο) κολλημενο σε ενα σαφως πιο λεπτο σωμα. Αν πιστευετε δε οτι για αυτες τις στυλιστικες επιλογες δεν εχουν σπαταληθει πολλες ωρες, σχεδια και συσκεψεις τοτε σας προτρεπω να μιλησετε με καποιον διαφημιστη. Εχω την τυχη να εχω στον κυκλο μου ενα πολυ καλο στελεχος του χωρου και μου εχει πει κατα καιρους τι προσοχη δινουν σε λεπτομερειες που πολλες φορες αγνοουμε.
    Δεν θα διφωνησω στο οτι οι επιταγες των καιρων επηρεαζουν τους καλλιτεχνες και γενικα το δημιουργικο κομματι ωστε να πραξουν αναλογως, απο την αλλη εχω διαβασει κι εγω πολλα σχολια στο youtube, στο reddit κλπ για την Aloy που πραγματικα το τραβανε απο τα μαλλια.

    Σχολιασμος για τις φακιδες της... (redhead ειναι... επομενο ειναι να εχει φακιδες), σχολιασμος για το στραβο δοντι της (αυτο ειναι απο το 1ο μερος), για τα μαγουλα της για τα μαλλια της...hell ακομα και το χνουδι στο προσωπο της (που το εχουμε ολοι)...

    Ε λιγο τραβηγμενο δεν ειναι αυτο το πραγμα? Τα μαγουλα της προσωπικα δεν μου κανουν οτι ανηκουν σε αλλο σωμα. Ειναι λιγο φουσκωμενα, δεν το βρισκω αισθητικα παρατερο με καποιον τροπο. Η Guerilla ειπε εξαρχης οτι οσο μπορει θελει να κανει πιο φυσιολογικο τον χαρακτηρα. Εξου και το στραβο δοντι απο το πρωτο μερος.

    Βασικα εγω ουτε καν που προσεξα το "θεμα" με τα μαγουλα.

    Γενικα ο κοσμος το ξεφτυλιζει το θεμα πολλες φορες. Δεν θελω καν να αναφερθω στο τρανο παραδειγμα ενος χαρακτηρα απο ενα αλλο προσφατο παιχνιδι που "πειραξε" και ... "προσβαλε" πολυ κοσμο, και στην τελικη ηταν ενας αψογος χαρακτηρας πλαισιωμενος στον κοσμο και την πραγματικοτητα του παιχνιδιου με απολυτα ρεαλιστικο τροπο.

    Εχουν περασει οι εποχες που οι χαρακτηρες σχεδιαστικα ακολουθουσαν 2 απλα μοτιβα: στις μεν γκομενες να εχουν πληρως unrealistic παρουσιαστικο κουκλας και στους αντρες να ειναι ολοι καλουπι Ραμπο. Και για εμενα ειναι απειρως θετικο αυτο.

    Εξαιρεση φυσικα στα παραπανω οι Ιαπωνες, οι οποιοι βεβαια χρησιμοποιουν διαφορα "τεχνασματα" για να μπορεσουν να δικαιολογησουν τεραστια βυζια κωλους κλπ στους γυναικειους χαρακτηρες (βλεπε Quiet "δεν μπορω να βαλω ρουχα" βλεπε 2Β "ειμαι android so it doesnt count" και πολλα πολλα αλλα)

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    kostasb13 (31-05-2021)

  20. #233
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν είδα το demo δεν πρόσεξα καν ότι έχει φουσκομένα μάγουλα. Μάλιστα πρώτη φορά το είδα σε meme και προσπαθούσα να καταλάβω τι παίζει και γιατί το λένε.
    Απο την άλλη βέβαια με έχει κουράσει το όλο diversity for the sake of diversity κτλ. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν το κατάλαβα καν οπότε δεν με πείραξε.
    Θα με ενοχλούσε πολύ όμως αν πχ την έκαναν πολύ εύσωμη και ταυτόχρονα συνέχιζε να έχει την ευκινησία που έχει τώρα.
    Πάντως γενικά η guerilla το έχει λίγο το θέμα να προσέξει να μην ενοχλήσει κάποιον. Εδώ σε ολόκληρο το 1ο game δεν έγινε ούτε μισή νίξη για την σεξουαλική ταυτότητα της Αλόι. Κανένα love interest (οποιουδήποτε φύλλου) και θεωρώ οτι σε μεγάλο βαθμό γίνετε γιατί φοβάτε και τους μεν και τους δεν πράγμα που δεν πρέπει να γίνετε σε καμία περίπτωση imo.

  21. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Brazhlias (31-05-2021)

  22. #234

    Default

    Μια χαρα ειναι τα μαγουλα της Aloy. Οταν ειδα το τρειλερ, ουτε καν μου περασε απο το μυαλο, πως εχουν κανει κατι προκειμενου να "εξυπηρετησουν" την πολιτικη ορθοτητα.

    Σιγουρα, καθε λεπτομερεια ειναι μελετημενη απο το τμημα μαρκετινγκ και καμια επιλογη δεν ειναι στην τυχη, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος, πως ουτε βλεπεις κατι ψευτικο, ουτε κατι επιτηδευμενο, ουτε κατι παραξενο.

    Εχουμε ξεπερασει και τα ορια του σουρεαλισμου νομιζω.

  23. The Following 4 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    kostasb13 (31-05-2021),mihalis13 (31-05-2021),panos74gr (31-05-2021),PDS (31-05-2021)

  24. #235
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν είδα το demo δεν πρόσεξα καν ότι έχει φουσκομένα μάγουλα. Μάλιστα πρώτη φορά το είδα σε meme και προσπαθούσα να καταλάβω τι παίζει και γιατί το λένε.
    Απο την άλλη βέβαια με έχει κουράσει το όλο diversity for the sake of diversity κτλ. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια δεν το κατάλαβα καν οπότε δεν με πείραξε.
    Θα με ενοχλούσε πολύ όμως αν πχ την έκαναν πολύ εύσωμη και ταυτόχρονα συνέχιζε να έχει την ευκινησία που έχει τώρα.
    Πάντως γενικά η guerilla το έχει λίγο το θέμα να προσέξει να μην ενοχλήσει κάποιον. Εδώ σε ολόκληρο το 1ο game δεν έγινε ούτε μισή νίξη για την σεξουαλική ταυτότητα της Αλόι. Κανένα love interest (οποιουδήποτε φύλλου) και θεωρώ οτι σε μεγάλο βαθμό γίνετε γιατί φοβάτε και τους μεν και τους δεν πράγμα που δεν πρέπει να γίνετε σε καμία περίπτωση imo.
    Είναι άγραφος κανόνας οι πρωταγωνίστριες να μην έχουν love interests γιατί θεωρείται ότι θα κάνουν alienate το αντρικό κοινό.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #236
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    It is........just a fucking game.

    Αν το προσεγγίσετε έτσι (ανήκω κατηγορηματικά στην "1" κατηγορία που ανέφερε σε προηγούμενο ποστ ο Δημήτρης, εσκεμμένα και συνειδητά), δεν θα ενδιαφέρεστε ούτε για μάγουλα (που ήταν εμφανή από τον πρώτο τίτλο), ούτε για την σεξουαλική ταυτότητα και το όποιο ερωτικό ενδιαφέρον της, ούτε για τίποτα.

    Απλώς, παίξτε το παιχνίδι όποτε και όπως θέλετε (λιώστε το στο hard / δείτε με απλό τρόπο τα γραφικά-gameplay παίζοντας στο easy κλπ)......και προσπεράστε το "δήθεν βάθος".

    Γιατί δήθεν είναι.

    Προσδίδεται "βάθος" εκεί που δεν υπάρχει.

    Δεν είναι όλα τα παιχνίδια Metal Gear (που κι αυτό -για εμένα- ποτέ δεν έπρεπε να είναι σε μορφή videogame).

    Ναι, όλα τα παιχνίδια φτιάχνονται για τα χρήματα.
    Καταναλωτικά προϊόντα είναι, στην κατηγορία υπερ-πολυτελείας (όσοι ασχολούνται με οικονομικά, κατάλαβαν).

    Και ως τέτοια προϊόντα, ο στόχος είναι = more customers.

    Ο διαφημιστής, ο market analyst, ο corporate image maker εφευρίσκουν τρόπους για να ελκύσουν περισσότερους πελάτες όπως ακριβώς τα είπε ο nikosarg.

    Από εκεί και πέρα, αυτή η φιλοσοφο-μπουρδολογία μέσω πληκτρολογίου που λαμβάνει χώρα σε διάφορα μέρη όπως Reddit, era κλπ είναι ακριβώς αυτό: απρόσωπη (μέσω πληκτρολογίου) μπουρδολογία δήθεν φιλοσοφημένη, δήθεν "αφυπνισμένη" (woke) ή δήθεν συντηρητική, γενικώς και ειδικώς: δήθεν.

    Παίξτε (ή όχι) το παιχνίδι.

    Παι-χνί-δι.

    Keep that in mind.

  26. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Brazhlias (31-05-2021)

  27. #237
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω νομιζω οτι το σεναριο του πρωτου παιχνιδιου δεν εδινε και πολυ χωρο για love interest. Η τυπισσα ψαχνει να βρει το παρελθον το δικο της, απο που προηλθε, τη μανα της κλπ, του τι συμβαινει στον κοσμο και ταυτοχρονα να προλαβει μια καταστροφικη απειλη.

    Της την επεσαν 2 ατομα στο παιχνιδι αν θυμαμαι καλα μεταξυ αυτων και ο Sun King. Αλλα η ολη σταση της στο θεμα ηταν "i dont have time for this shit now" που για εμενα δικαιολογειται. Μπορει να ηταν open world παιχνιδι αλλα το ολο κεντρικο στορυ του Horizon διαδραματιζεται σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα και ειναι αρκετα fast paced.

    Ισως τωρα στο δευτερο μερος να εχουμε παραπανω αναπτυξη.

  28. #238
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Είναι άγραφος κανόνας οι πρωταγωνίστριες να μην έχουν love interests γιατί θεωρείται ότι θα κάνουν alienate το αντρικό κοινό.
    Δεν το ήξερα αυτό και μου κάνει εντύπωση. Και αυτό κακώς γίνετε προφανώς και περιλαμβάνετε στο μεν και δεν που είπα πριν.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εγω νομιζω οτι το σεναριο του πρωτου παιχνιδιου δεν εδινε και πολυ χωρο για love interest. Η τυπισσα ψαχνει να βρει το παρελθον το δικο της, απο που προηλθε, τη μανα της κλπ, του τι συμβαινει στον κοσμο και ταυτοχρονα να προλαβει μια καταστροφικη απειλη.

    Της την επεσαν 2 ατομα στο παιχνιδι αν θυμαμαι καλα μεταξυ αυτων και ο Sun King. Αλλα η ολη σταση της στο θεμα ηταν "i dont have time for this shit now" που για εμενα δικαιολογειται. Μπορει να ηταν open world παιχνιδι αλλα το ολο κεντρικο στορυ του Horizon διαδραματιζεται σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα και ειναι αρκετα fast paced.

    Ισως τωρα στο δευτερο μερος να εχουμε παραπανω αναπτυξη.
    Καλά το I dont have time for this shit και αυτό χαζομάρα είναι. Στο παιχνίδι κάνεις ένα κάρο ανούσια quests, trials κτλ. Για αυτά έχει χρόνο αλλά για love no? Είναι δικαιολογία 100% και θεωρώ οτι είναι για τον λόγο που ανέφερα.

    @Lefteris:Η λογική σου είναι παλαιοντολιθική. Σιγά μην παίζω όλα τα παιχνίδια ή δω όλες τις ταινίες λέγοντας "it's just a movie, ή it's just a game". Ναι υπάρχουν και τα παιχνίδια που είναι arcade και δεν έχουν story depth αλλά το horizon είναι παιχνίδι που προσπαθεί να είναι κάτι παραπάνω, και καλώς ή κακώς σε κάποιος απο εμάς προκαλεί συναισθήματα, σκέψεις και νοήματα πέρα του πίου πίου. Σε κάποιες περιπτώσεις το κάτι παραπάνω το καταφέρνει και πολύ καλά μάλιστα, Σε κάποιες άλλες όμως (όπως αυτή imo) όχι.

  29. #239
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν χρειάζονται οι χαρακτηρισμοί βρε άνθρωπε, καθώς ελκύουν ανταπόδοση χαρακτηρισμών και μετά χάνεται η μπάλα με επιθέσεις και και και και.

    Δεν είναι μειωτική η "λογική" μου (έβαλα τα εισαγωγικά διότι δεν πρόκειται περί λογικής).

    Εσύ κάνε ότι θες. Μπορείς (και όποιος άλλος θέλει) άνετα να αναγάγεις τα παιχνίδια σε Αισχύλο, Καντ και Σιμόν Ντε Μπωβουάρ. (δεν ειρωνεύομαι)


    Αυτό που τονίζω είναι: η πλειοψηφία παίζει τα παιχνίδια ως....παιχνίδια. Δεν μεταφράζεται αυτόματα σε πίου-πίου αυτό.

    Η πολύ πολύ μικρή μειοψηφία "βρίσκει" βάθος, επιθυμεί (άρα αυθυποβάλλεται αρκετές φορές) να επηρεαστεί συναισθηματικά, κοινωνικά......και βάσει αυτών να κρίνει ένα....παιχνίδι.


    Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Δικαίωμά του άλλωστε.

    Αρκεί να αντιλαμβάνεται που ανήκει.
    Last edited by Lefteris_X; 31-05-2021 at 13:43.

  30. #240
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ Enstikto

    Απλα το love interest αν υπαρχει θα πρεπει να ειναι κομματι του κεντρικου σεναριου κατα μια αποψη, για να εχει νοημα και να μην μοιαζει afterthought. To side content ναι σε βγαζει απο την πορεια και το γενικοτερο "τρεχατε ποδαρακια μου" feeling του βασικου σκοπου που εχει η ηρωιδα, αλλα ειναι και επιλογη το αν θα το κανεις ή οχι, δηλαδη μπορεις να το αγνοησεις.

    Δεν το ανεφερα κι εγω τοσο ως δικαιολογια, λεω απλα οτι ισως επαιξε εναν Α ρολο και αυτο. Ισως ηταν και too much για την Guerilla να βαλει και αυτο το στοιχειο στο παιχνιδι, που ηταν η πρωτη τους αποπειρα για RPG. Θελω να πω ισως μπουχτισαν με το ποσα πραγματα επρεπε να προσθεσουν ξαφνικα στο developing pipeline τους και καπου ειπαν, "οκ μπαστα. Ας το αφησουμε αυτο".

    Κουβεντα να γινεται...

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •