Page 21 of 24 FirstFirst ... 111718192021222324 LastLast
Results 401 to 420 of 468

Thread: PS5 - The Future of Gaming [11/6]

  1. #401
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Aν βγει το GT5 με το launch και δείχνει έτσι, καλώς σας βρήκα day one. Και τα υπόλοιπα παιχνίδια δείχνουν okay. Δείρτε με αλλά το hzd δεν με εντυπωσίασε. Το project athia από την άλλη δείχνει φανταστικό. Γούστα βέβαια αυτά
    το GTA5 ειναι ακριβως η Ps4 εκδοση σε οτι ειδαμε. Τι ακριβως σου αρεσε? Η πιο απογοητευτικη στιγμη της παρουσιασης. Ενα Ps3 game στο ps5 με τυμπανοκρουσιες...(αρχιζει και με εκνευριζει η rockstar)

    Το horizon zero 2 μπορει να μην σου αρεσε απο θεμα art η δεν ξερω τι(οπου μπαινει το προσωπικο γουστο), αλλα τεχνικα ειναι μακραν μπροστα απο οτιδηποτε αλλο υπαρχει σημερα εκει εξω. Generation leap.

    Edit. A sorry νομιζα GTA5, εσυ μιλας για το Gran turismo φανταζομαι.
    .

  2. #402
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    Εχεις την καλοσύνη να προσθέσεις ενα λινκ με την παλαιότερη αναφορα της Sony στο backwards compatibility?
    The Road to PS5 παρουσίαση περίπου στο 27 λεπτό.



    Έχει/εξηγεί το λεγόμενο Legacy mode για BC δυνατότητα με PS4/PS4 Pro. Δεν έχει γίνει ακόμη νομίζω, κάποια επίσημη αναφορά για τις προηγούμενες γενιές αν και υπάρχουν υπονοούμενα ότι το παλεύουν αλλά ειδικά το PS3 με την αρχιτεκτονική του Cell είναι ολίγον challenging (αγγούρι; ελληνιστί).

    Επειδή από το βίντεο πολλοί εκτίμησαν ότι θα υποστηρίζει μόνο 100 most played PS4 παιχνίδια (λες και είναι λίγα), βγήκε ανακοίνωση/διευκρίνηση ότι θα υποστηρίζεται η απόλυτη πλειοψηφία των PS4 τίτλων και τα 100+ από αυτά θα επιδέχονται κάποιες/επιπλέον βελτιώσεις όταν θα παίζουν στο PS5.

    https://blog.playstation.com/2020/03...chnical-specs/

    A quick update on backward compatibility - With all of the amazing games in PS4’s catalog, we’ve devoted significant efforts to enable our fans to play their favorites on PS5. We believe that the overwhelming majority of the 4,000+ PS4 titles will be playable on PS5.

    We’re expecting backward compatible titles will run at a boosted frequency on PS5 so that they can benefit from higher or more stable frame rates and potentially higher resolutions. We’re currently evaluating games on a title-by-title basis to spot any issues that need adjustment from the original software developers.

    In his presentation, Mark Cerny provided a snapshot into the Top 100 most-played PS4 titles, demonstrating how well our backward compatibility efforts are going. We have already tested hundreds of titles and are preparing to test thousands more as we move toward launch. We will provide updates on backward compatibility, along with much more PS5 news, in the months ahead. Stay tuned!

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    DJTaurus (12-06-2020),vadergr (12-06-2020)

  4. #403
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Δεν ξεκαθαρίστηκε τίποτα απολύτως, αντιθέτως θα έλεγα τα έχεις μπερδέψει και θα μπερδέψεις και άλλους με αυτό που γράφεις. Θα θεωρήσουν ότι αγοράζοντας την Digital έκδοση είναι καλυμμένοι, προφανώς και όχι.

    ΔΕΝ είναι όλα digital.

    Όσα έρχονται με δισκάκι είναι retail και η όποια κατοχή του δεν σου δίνει το δικαίωμα να το κατεβάσεις από το κατάστημα. Σε πολλές περιπτώσεις είναι διαφορετικός κωδικός ούτε τα saves δεν είναι συμβατά, ενώ πάντα - ακόμη και αν το έχεις παίξει ή το παίζεις με το δισκάκι στο drive - στο store η Sony σου το προτείνει να το αγοράσεις σαν να μην το έχεις, αφού ουσιαστικά ΔΕΝ το έχεις στην καθαρά digital μορφή του.

    Οπότε τα πράγματα είναι απλά και για να μην μπερδεύεται ο κόσμος με την λεπτομέρεια του installation που αναφέρεις.

    Κονσόλα με οδηγό ανάγνωσης οπτικών δίσκων + οπτικοί δίσκοι παιχνιδιών = RETAIL
    Κονσόλα άνευ οδηγού ανάγνωσης οπτικών δίσκων + παιχνίδια αγορασμένα από το PS Store μόνο = DIGITAL

    Οτιδήποτε άλλο είναι άσχετο, μπερδεύει και προκαλεί λάθος ερμηνείες εκεί που ακόμη και η ίδια η εταιρεία είναι ξεκάθαρη με τις δύο διαφορετικές κονσόλες που μας προσφέρει να επιλέξουμε. H Digital έκδοση λοιπόν του PS5 δεν μπορεί να παίξει κανένα Retail παιχνίδι και όσοι έχουν τέτοια πιθανόν είναι καταδικασμένοι αν θέλουν να τα παίξουν σε αυτή (Digital έκδοση PS5) να τα αγοράσουν ξανά. Μονόδρομος η αγορά της κονσόλας με το Blu Ray drive.

    Όσον αφορά το ερώτημα του φίλου vedrgr η Digital έκδοση του PS5 δεν αποτελεί καμιά ένδειξη για το BC με τα PS4 (και άλλες εκδόσεις παλαιότερες). Αφορά καθαρά επιλογή του παίκτη πως θέλει να κινηθεί στο μέλλον για τις αγορές του όσον αφορά κυρίως τους τίτλους του PS5.
    Η ξεκάθαρη "ένδειξη" που έχουμε για το θέμα προκύπτει από την προηγούμενη τεχνική παρουσίαση του συστήματος και την εκεί αναφορά (με μετέπειτα επιπλέον διευκρίνηση) για πλήρη BC της νέας κονσόλας με την απόλυτη πλειοψηφία 4000+ των παιχνιδιών του PS4 (κάποια 100+ με επιπλέον βελτιώσεις).

    Τώρα για το GTAV που αναφέρθηκε. Το GTAV του PS4 πρακτικά θα πρέπει να παίζει κανονικά (τουλάχιστον το story mode). Προφανώς η εταιρεία θέλει να πουλήσει όμως επιπλέον υλικό στην νέα γενιά οπότε αντιλαμβάνομαι ότι θα βγει νέα έκδοση enchanced (άλλοι το παρουσιάζουν και remake/remaster/reοτιδήποτε) για το PS5 που ίσως αφορά το σύνολο του παιχνιδιού, ίσως μόνο το MP κομμάτι που κρατάει και τον περισσότερο κόσμο (εξού και αν είδα καλά +1mil χρήματα ανά μήνα μέχρι το launch).
    Για άλλο πράγμα (θέμα) μιλάς, για άλλο εγώ.

    Αυτά που λες τα ξέρω.

    Αυτό που είπα είναι: ότι από προγραμματιστικής μεριάς (κώδικας), δηλαδή ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ περί BC, είτε digital είτε retail είναι το ίδιο και το αυτό. Δεν γίνεται για παράδειγμα να έχει BC ένας retail τίτλος και όχι η digital μορφή του (και τούμπαλιν).

    Αυτό διατύπωσα.

  5. #404
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ποιο είναι το GT5;



    Αν εννοείς Gran Turismo 5, τότε βγήκε το 2010!

    Μάλλον εννοείς GT7;

    (καλοκαιρινό όνειρο να είναι launch τίτλος, Καζουνόρης είναι αυτός δεν κάνει τέτοια PRAGMATA. Λολ μου κόλλησε αυτό μάλλον για καιρό)
    Ναι σορρυ, δεν είχα πιει καφέ ακομα. GT7 εννοω

  6. #405
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Για άλλο πράγμα (θέμα) μιλάς, για άλλο εγώ.

    Αυτά που λες τα ξέρω.

    Αυτό που είπα είναι: ότι από προγραμματιστικής μεριάς (κώδικας), δηλαδή ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ περί BC, είτε digital είτε retail είναι το ίδιο και το αυτό. Δεν γίνεται για παράδειγμα να έχει BC ένας retail τίτλος και όχι η digital μορφή του (και τούμπαλιν).

    Αυτό διατύπωσα.
    Λυπάμαι, ο τρόπος που το διατύπωσες ήταν και παραμένει εσφαλμένος. Προφανώς όλα είναι "digital" εφόσον μιλάμε για κώδικα μηχανής άρα και ο οπτικός δίσκος, τα cartridges, οι δισκέττες, ακόμη και οι διάτρητες κάρτες αν το πάμε κατά γράμμα.

    Λοιπόν, στην ορολογία των σύγχρονων κονσολών digital σημαίνει ένα πράγμα: όσα αγοράστηκαν από το ψηφιακό κατάστημα και δεν τα έχεις στην κατοχή σου σε μορφή δίσκου τα οποία ονομάζονται ξεκάθαρα από όλους ως retail. Υπάρχουν παιχνίδια που διατίθενται μόνο σε αυτή την μορφή τα οποία επονομάζονται από την Sony στο store της και ως Totally Digital για τον διαχωρισμό τους από αυτά που μπορείς να τα προμηθευτείς και σε δισκάκι. Το περιεχόμενο δεν δίναται άλλου διαχωρισμού, είναι κοινό αν παίζει το αγορασμένο από το digital store, θα παίζει και το αντίστοιχο retail ήτοι από το δισκάκι.

  7. #406

    Default [ΕVENT] PS5 - The Future of Gaming [11/6]


  8. #407
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Βρε Νεκτάριε επιμένεις να μου (επε)ξηγείς πράγματα που γνωρίζω. Γιατί κουράζεσαι βρε παιδάκι μου;

    Ένα πράμα λέω και είναι σαφές, συγκεκριμένο και απόλυτο:

    Όταν θα πει (πχ) η Σονυ: το Last of Us II PS4 υποστηρίζεται μέσω BC στο PS5, σημαίνει ότι = είτε έχεις την digital έκδοση, είτε την retail ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.

    Τώρα έγινε κατανοητό;

    Το γράφω με κεφαλαία, όχι γιατί απευθύνομαι σε εσένα Νεκτάριε, αλλά σε ΟΛΟ το κόσμο.

    Γενικώς η κουβέντα με τις ανησυχίες του κόσμου περί BC πρέπει να σταματήσει.

    Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα ανακοινώσει η Σονυ τα BC συμβατά παιχνίδια.

  9. #408
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Βρε Νεκτάριε επιμένεις να μου (επε)ξηγείς πράγματα που γνωρίζω. Γιατί κουράζεσαι βρε παιδάκι μου;

    Ένα πράμα λέω και είναι σαφές, συγκεκριμένο και απόλυτο:

    Όταν θα πει (πχ) η Σονυ: το Last of Us II PS4 υποστηρίζεται μέσω BC στο PS5, σημαίνει ότι = είτε έχεις την digital έκδοση, είτε την retail ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.

    Τώρα έγινε κατανοητό;

    Το γράφω με κεφαλαία, όχι γιατί απευθύνομαι σε εσένα Νεκτάριε, αλλά σε ΟΛΟ το κόσμο.

    Γενικώς η κουβέντα με τις ανησυχίες του κόσμου περί BC πρέπει να σταματήσει.

    Όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα ανακοινώσει η Σονυ τα BC συμβατά παιχνίδια.
    Καλά το λες αλλά δεν λες κ το αυτονόητο γιατί μερική μπορεί να το καταλάβουν λάθος, αυτός που έχει το δισκάκι θα πρέπει απλά μόνο να το βάζει μέσα για να παίξει το παιχνίδι.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  10. #409
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Καλά το λες αλλά δεν λες κ το αυτονόητο γιατί μερική μπορεί να το καταλάβουν λάθος, αυτός που έχει το δισκάκι θα πρέπει απλά μόνο να το βάζει μέσα για να παίξει το παιχνίδι.
    Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. O lef μιλαει για το τεχνολογικο κομματι και ο Nek για το πρακτικο. Και οι δυο εχουν δικιο. Αν παρεις και ενωσεις τα δυο ποστς θα βγει η συνολικη εικονα.
    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-06-2020)

  12. #410
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Ομορφο σχεδιαστικά αλλα κατι παραπανω απο τεραστιο...

    Click image for larger version. 

Name:	c6b53629c0ef6c8753bfa8a843fa9405530c50fb.jpeg.jpg 
Views:	67 
Size:	104.1 KB 
ID:	12186

  13. The Following 2 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    PDS (12-06-2020),spartan (12-06-2020)

  14. #411
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Από τις αγαπημένες μου κονσόλες σχεδιαστικά ήταν το PS3 και αυτό επειδή ήταν τεράστιο.
    Και το PS5 μου αρέσει αρκετά που θα έχει και μεγάλο μέγεθος.
    Spoiler!

  15. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (12-06-2020)

  16. #412
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Από τις αγαπημένες μου κονσόλες σχεδιαστικά ήταν το PS3 και αυτό επειδή ήταν τεράστιο.
    Και το PS5 μου αρέσει αρκετά που θα έχει και μεγάλο μέγεθος.

    Γιατί;;;
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #413
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Γιατί;;;

    Μου αρέσει η κονσόλα να έχει μέγεθος, βάρος. Ποτέ μου πχ δεν συμπάθησα κανένα slim μοντέλο. Όπως επίσης δεν μου αρέσουν οι mini consoles που βγαίνουν.
    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Leon_DiZ (12-06-2020)

  19. #414
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Ομορφο σχεδιαστικά αλλα κατι παραπανω απο τεραστιο...
    H αληθεια ειναι οτι προκειται για κτηνος σε μεγεθος.

    Βεβαια κατι κερδιζεις κατι χανεις. Ελπιζω να ειναι αξιοπιστο και αθορυβο με καλη ψυξη. Ο Cerny σταθηκε σε αυτο το κομματι στην παρουσιαση του, οποτε ειμαι αισιοδοξος.
    .

  20. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    kostasb13 (12-06-2020)

  21. #415
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σαν ουρανοξυστης ειναι. Me gusta. Βρηκα και που θα το βαλω. Το ασπρο θα ειναι σιγουρα πιο ομορφο απο το μαυρο, αλλα δυστυχως δεν ταιριαζει με τον χωρο μου. Και το χειρηστηριο ειναι κουκλα. Γενικα τα εσπασε η Sony σχεδιαστικα!

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (12-06-2020)

  23. #416

    Default

    Εχει βγει επίσημο render για μαύρο ή οτι βλέπουμε ειναι fan made?

  24. #417
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    Εχει βγει επίσημο render για μαύρο ή οτι βλέπουμε ειναι fan made?
    Fan made μέχρι στιγμής
    Spoiler!

  25. #418
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σαν ουρανοξυστης ειναι. Me gusta. Βρηκα και που θα το βαλω. Το ασπρο θα ειναι σιγουρα πιο ομορφο απο το μαυρο, αλλα δυστυχως δεν ταιριαζει με τον χωρο μου. Και το χειρηστηριο ειναι κουκλα. Γενικα τα εσπασε η Sony σχεδιαστικα!
    Click image for larger version. 

Name:	EaUFg76WsAACeUP.jpg 
Views:	86 
Size:	86.6 KB 
ID:	12187


    Νομίζω ότι η νέα κονσόλα θα είναι το τέλειο συμπλήρωμα του αγαπημένου μας PS4:
    Spoiler!

  26. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Error Flynn (12-06-2020)

  27. #419
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    H αληθεια ειναι οτι προκειται για κτηνος σε μεγεθος.

    Βεβαια κατι κερδιζεις κατι χανεις. Ελπιζω να ειναι αξιοπιστο και αθορυβο με καλη ψυξη. Ο Cerny σταθηκε σε αυτο το κομματι στην παρουσιαση του, οποτε ειμαι αισιοδοξος.
    Και εγώ πιστεύω πως θα είναι μια χαρά από ψύξη και θόρυβο.
    Αν και προσωπικά δεν είχα τρελό θέμα με το PS4, το PS3 μου αντίθετα έκανε υπερβολικό θόρυβο τα τελευταία χρόνια. Θυμάμαι με το που είχα πάρει το PS4 έλεγα "πωω επιτέλους ησυχία"
    Spoiler!

  28. #420
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Εαν βάλει το μπλε φως να ειναι προγραμματιζόμενο και να μπορει να παιξει σε full RGB , θα φύγει σαν ζεστό ψωμάκι στους Millenials. Αν και ακόμα και έτσι πιστευω ότι δινει την αισθηση σοβαρου gaming device.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •