Page 20 of 24 FirstFirst ... 10161718192021222324 LastLast
Results 381 to 400 of 468

Thread: PS5 - The Future of Gaming [11/6]

  1. #381
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Τώρα που ξαναβλέπω το τρειλερ του HZD αρχίζω να αλλάζω την αρχική μου γνωμη.
    Ναι είναι πραγματικα nextgen αυτο που βλεπω και υπαρχει ξεκαθαρη διαφορα με το πρωτο. Πανεμορφο!!
    Επίσης το Kena ειναι επίσης εξαιρετικα ομορφο, σαν μια Disney παραγωγη με υπέροχα φουλ στο χρώμα γραφικα.
    Ριξε επισης και μια ματια ακομα στο R&C. Φαινεται φανταστικο. Οσο πιο μεγαλη η φωτο τοσο περισσοτερες οι λεπτομεριες που δεν παρατηρουσαμε πριν.
    .

  2. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (12-06-2020),panos74gr (12-06-2020)

  3. #382
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λοιπόν παίδες, μακάρι να διαψευστώ.
    ΜΑΚΑΡΙ. Γιατί είναι ακόμα νωρίς να κρίνω/υποθέσω.

    Ανέβηκαν τα βίντεο στο επίσημο κανάλι της Σονυ στο YT.

    Επίτηδες μπήκα μέσω του PS4/YouTube app στο PlayStation YT κανάλι.

    Ενεργοποίησα επίτηδες εννοείται τα stats for nerds σε κάθε βίντεο που έβαζα να παίζει.

    Δεν έχω δει ΟΛΑ τα βίντεο, είδα περίπου 2-3 στα γρήγορα.

    Το βίντεο με τη κονσόλα, παίζει 1080/30.

    Το GT 7 παίζει 1080/60.

    Το Horizon, (ρε μάνα πιάσε τα) PRAGMATA, Ράτσετ, Κένα είναι στα 4Κ/30.

    Το μοναδικό που πέτυχα είναι το Sackboy στα 4Κ/60.

    Ελπίζω τα βίντεο να ΜΗΝ μαρτυρούν από τώρα ότι θα φάμε 30άρια με το κουτάλι.

    Δεν ξέρω αν είναι ακόμα νωρίς και αργότερα βάλουν στο κανάλι βίντεο με 4Κ/60.

    Πάντως το GT 7, παρόλο που η περιγραφή αναφέρει "4Κ" δεν σου προσφέρεται αυτή η επιλογή: η ανώτερη είναι 1080/60.

  4. #383
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Στο Gran Turismo TV υπάρχει σε 4K/60.


  5. #384
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το βίντεο που έβαλες Οδυσσέα είναι από το ΥΤ.

    Εγώ σου λέω μέσω του PS4 YT App. Ενώ λέει 4Κ, προς το παρόν βγάζει 1080/60.

    Για τα άλλα, με 30αρια ανησυχώ.

  6. #385
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Αλλο βίντεο βλέπεις

    Aυτό που σου λέω από το επίσημο Gran Turismo κανάλι παίζει σε 4Κ/60 από παντού και από το PS4 YouTube app.

  7. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-06-2020)

  8. #386
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχεις δίκιο, αναιρώ όσα είπα!

    Έχω γλωσσέψει τη μπέρδα μου, γιατί όντως μου έχει φύγει το ΣΑΓΟΝΙ τώρα που βλέπω όλα τα βίντεο σε 4Κ και τα μελετώ ένα-ένα.

    ΘΕΛΩ PS5 ΤΩΡΑ.
    ΤΩΡΑ.
    ΤΩΡΑ.
    ΤΩ..νταξει το καταλάβατε: τώρα!

  9. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (12-06-2020)

  10. #387
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default [ΕVENT] PS5 - The Future of Gaming [11/6]

    Σε ο,τι αφορα την ουσια σαν πρωτη ματια με ικανοποιησε. Απο συγκεκριμενα ΑΑΑ next gen only παιχνιδια πηραμε μια γευση απο το τι μπορουμε να περιμενουμε απο το ps5.
    Σαν παρουσιαση ομως για να πω την αληθεια συνολικα δεν μου αρεσε. Ειναι λαθος σε μια παρουσιαση next gen κονσολας να δειχνεις ενα σκασμο indies και μικρες παραγωγες. Οσο ενδιαφεροντα και να ηταν καποια (kena πχ) there’s a time and place για αυτο το υλικο και η στιγμή σιγουρα δεν ειναι στην παρουσιαση μιας next gen κονσολας. Για τουλαχιστον ενα μισαωρο νομιζα οτι παρακολουθω καποιο random montage απο gamescom η απο the game awards που ολα τα ΑΑΑ εχουν παρουσιαστει ηδη στην Ε3 ξερω γω και δειχνουν ο,τι απεμεινε.
    Θα μπορουσε η παρουσιαση να ειναι μιση ωρα μικροτερη και να γινει πολυ καλυτερη διαχειριση υλικου.
    Απο ολα αυτα που ειδα ξεχωρισα
    -Ratchet and Clank, απιστευτο οπτικα και τρελο show off του ssd.
    - Demon’s souls καθαρα σαν teaser/ανακοινωση μιας και δεν είδαμε και τιποτα ουσιώδες
    - Resident evil Village, cross gen υποθετω αλλα παρολα αυτα τρελο potential με το setting που εχει και πολυ ομορφο.
    - Πανεμορφη η κονσολα, ολοι στον κουβα με design που δεν περιμενε κανεις και χαλαρα απο τις πιο ομορφες κονσολες που εχω δει
    - Horizon 2, εκει νομιζω ειδα ο,τι ηθελα για σημερα, το συγκεκριμενο footage ειναι ο ορισμος του next gen και not possible on current hardware.

    Και κατι ακομα μιας και προς στιγμην ενθουσιαστηκα οταν ειδα τον Mikami, τεραστια απογοήτευση το Ghostwire Tokyo, περιμενα ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι.


  11. #388

    Default

    ωραια παρουσιαση,δεν τρελαθηκα με ολα τα παιχνιδια βεβαια αλλα ειχε καποια πολυ δυνατα κομματια. ο mikami με ξενερωσε τελειως,βγαλε ρε αγορι μου ενα παιχνιδακι horror με μπολικο gore μεσα,απο αυτα τα ωραια που φτιαχνεις εσυ.
    το ps5 πολυ ομορφο τελικα! δεν το περιμενα.

  12. #389
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Aν βγει το GT5 με το launch και δείχνει έτσι, καλώς σας βρήκα day one. Και τα υπόλοιπα παιχνίδια δείχνουν okay. Δείρτε με αλλά το hzd δεν με εντυπωσίασε. Το project athia από την άλλη δείχνει φανταστικό. Γούστα βέβαια αυτά

  13. #390
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ποιο είναι το GT5;

    Αν εννοείς Gran Turismo 5, τότε βγήκε το 2010!

    Μάλλον εννοείς GT7;

    (καλοκαιρινό όνειρο να είναι launch τίτλος, Καζουνόρης είναι αυτός δεν κάνει τέτοια PRAGMATA. Λολ μου κόλλησε αυτό μάλλον για καιρό)

  14. #391

    Default

    Αποτελει ενδειξη για δυνατο backwards compatibility πως θα κυκλοφορησει και day one digital only εκδοση της κονσόλας, ή πάλι θα φάμε φόλα?

  15. #392
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by vadergr View Post
    Αποτελει ενδειξη για δυνατο backwards compatibility πως θα κυκλοφορησει και day one digital only εκδοση της κονσόλας, ή πάλι θα φάμε φόλα?
    Όχι δεν αποτελεί καμία ένδειξη.

    Απεναντίας το αντίθετο θα έλεγα, στην Digital έκδοση δεν θα μπορείς να βάλεις ΚΑΝ δισκάκια BD-ROM από το PS4 (μόνο digital αγορασμένους τίτλους από PS4).

    Άλλωστε έχουμε, έστω και πλάγια, τον πρώτο επιβεβαιωμένο ΜΗ-ΣΥΜΒΑΤΟ τίτλο PS4: GTA V δεν θα παίζει στο PS5 (σου λένε: αγόρασε τη νέα έκδοση για PS5).

    Έχουμε καιρό ακόμα να μάθουμε την επίσημη θέση της Sony όσο αφορά το BC.

  16. #393

    Default

    Ας εχουν στους digital εστω.
    Το GTA V δεν νομίζω οτι πρεπει να αποτελεί σοβαρή ένδειξη διότι ειναι custom made για PS5. Σε αυτο δεν το βρίσκω παράλογο.

  17. #394
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το έχουμε ξαναπεί: ΟΛΑ τα παιχνίδια του PS4 είναι "digital".

    Διότι: ΟΛΑ τα παιχνίδια παίζουν αποκλειστικά από το σκληρό δίσκο. (βάζεις το δισκάκι και εγκαθίσταται στον σκληρό και παίζεις από αυτόν. Το Digital τα κατεβάζει στο σκληρό και παίζεις από αυτόν. Ουσιαστικά είναι το ΙΔΙΟ ακριβώς).

    Οπότε ας μην ξανακάνουμε τον διαχωρισμό δισκάκι/digital.

    Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε μια για πάντα!

  18. #395
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Σε ο,τι αφορα την ουσια σαν πρωτη ματια με ικανοποιησε. Απο συγκεκριμενα ΑΑΑ next gen only παιχνιδια πηραμε μια γευση απο το τι μπορουμε να περιμενουμε απο το ps5.
    Σαν παρουσιαση ομως για να πω την αληθεια συνολικα δεν μου αρεσε. Ειναι λαθος σε μια παρουσιαση next gen κονσολας να δειχνεις ενα σκασμο indies και μικρες παραγωγες. Οσο ενδιαφεροντα και να ηταν καποια (kena πχ) there’s a time and place για αυτο το υλικο και η στιγμή σιγουρα δεν ειναι στην παρουσιαση μιας next gen κονσολας. Για τουλαχιστον ενα μισαωρο νομιζα οτι παρακολουθω καποιο random montage απο gamescom η απο the game awards που ολα τα ΑΑΑ εχουν παρουσιαστει ηδη στην Ε3 ξερω γω και δειχνουν ο,τι απεμεινε.
    Θα μπορουσε η παρουσιαση να ειναι μιση ωρα μικροτερη και να γινει πολυ καλυτερη διαχειριση υλικου.
    Απο ολα αυτα που ειδα ξεχωρισα
    -Ratchet and Clank, απιστευτο οπτικα και τρελο show off του ssd.
    - Demon’s souls καθαρα σαν teaser/ανακοινωση μιας και δεν είδαμε και τιποτα ουσιώδες
    - Resident evil Village, cross gen υποθετω αλλα παρολα αυτα τρελο potential με το setting που εχει και πολυ ομορφο.
    - Πανεμορφη η κονσολα, ολοι στον κουβα με design που δεν περιμενε κανεις και χαλαρα απο τις πιο ομορφες κονσολες που εχω δει
    - Horizon 2, εκει νομιζω ειδα ο,τι ηθελα για σημερα, το συγκεκριμενο footage ειναι ο ορισμος του next gen και not possible on current hardware.

    Και κατι ακομα μιας και προς στιγμην ενθουσιαστηκα οταν ειδα τον Mikami, τεραστια απογοήτευση το Ghostwire Tokyo, περιμενα ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι.

    Το Κena εμενα πραγματικα μου φανηκε next gen με τα μπουνια που λεμε. Δεν μου φανηκε indie καθολου!

    Γενικα παντως παιδια ειναι μια πολυ πρωιμη πρωτη γευση. Ειλικρινα σας μιλαω αυτο που εχει καταφερει η Naughty Dog με το TLOU2 οπτικα ειναι απιστευτο. Δηλαδη με γνωμονα αυτο και μονο εμενα τα περισσοτερα παιχνιδια δεν μου εκαναν εντυπωση καθολου οπτικα, ας πουμε το Returnal που ηθελε να κανει και τοσο focus στα προσωπα... ειναι απλα και ξεκαθαρα χειροτερο απο το TLOU2 και μαλιστα σε σημαντικο βαθμο. Χρειαζεται χρονος ακομα, οι περισσοτεροι δεν εχουν φανταζομαι ουτε την εμπειρια ουτε την τεχνογνωσια για να τιθασευσουν το hardware.

    Το πραγματικο next gen game που ειδαμε ειναι τo HZD2 προφανως. Αυτο ειναι μια πρωτη ενδειξη. Αλλα και παλι σκεφτειτε τι εκανε η Guerilla με το Shadowfall και μετα τι εκανε με το Horizon... μας περιμενουν σπουδαια πραγματα.

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (12-06-2020)

  20. #396
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Και κατι ακομα μιας και προς στιγμην ενθουσιαστηκα οταν ειδα τον Mikami, τεραστια απογοήτευση το Ghostwire Tokyo, περιμενα ενα εντελως διαφορετικο παιχνιδι.
    Νομίζω εδώ οι περισσότεροι απογοητευτήκαμε.. Και εγώ περίμενα κάτι horror από τον Mikami, το συγκεκριμένο δεν μου άρεσε καθόλου...
    Spoiler!

  21. #397

    Default

    Για το παιχνιδι του mikami,δεν μπορω να πω 100% οτι απογοητευτηκα γιατι οταν ειχε πρωτο ανακοινωσει το παιχνιδι,δεν ξεραμε πολλα πραγματα για αυτο.
    Σιγουρα ξεφευγει αρκετα απο τα προηγουμενα του παιχνιδια,αλλα θα δουμε στην πραξη τι ρολο βαραει και αυτο.

    Τελος ακομα και να μην ειναι το παιχνιδι παρα πολυ καλο,μαρεσει που δοκιμαζει και κατι το διαφορετικο και ας μην του βγει.

  22. #398

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το έχουμε ξαναπεί: ΟΛΑ τα παιχνίδια του PS4 είναι "digital".

    Διότι: ΟΛΑ τα παιχνίδια παίζουν αποκλειστικά από το σκληρό δίσκο. (βάζεις το δισκάκι και εγκαθίσταται στον σκληρό και παίζεις από αυτόν. Το Digital τα κατεβάζει στο σκληρό και παίζεις από αυτόν. Ουσιαστικά είναι το ΙΔΙΟ ακριβώς).



    Οπότε ας μην ξανακάνουμε τον διαχωρισμό δισκάκι/digital.

    Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε μια για πάντα!
    Το γνωρίζω αυτο.
    Ισως να μην το έθεσα σωστά.
    Ενας τίτλος ο οποίος ειναι registered στο προφίλ σου είναι απροβλημάτιστος, εγγυημένος και προφανώς εύκολα αναγνωρίσιμος απο οποιαδήποτε μεταγενέστερη κονσόλα.
    Το δισκάκι φαντάζομαι οτι απαιτεί άλλη διαδικασία, ειδικά αν εχει περάσει απο πολλά χέρια...

  23. #399
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το έχουμε ξαναπεί: ΟΛΑ τα παιχνίδια του PS4 είναι "digital".

    Διότι: ΟΛΑ τα παιχνίδια παίζουν αποκλειστικά από το σκληρό δίσκο. (βάζεις το δισκάκι και εγκαθίσταται στον σκληρό και παίζεις από αυτόν. Το Digital τα κατεβάζει στο σκληρό και παίζεις από αυτόν. Ουσιαστικά είναι το ΙΔΙΟ ακριβώς).

    Οπότε ας μην ξανακάνουμε τον διαχωρισμό δισκάκι/digital.

    Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκε μια για πάντα!
    Δεν ξεκαθαρίστηκε τίποτα απολύτως, αντιθέτως θα έλεγα τα έχεις μπερδέψει και θα μπερδέψεις και άλλους με αυτό που γράφεις. Θα θεωρήσουν ότι αγοράζοντας την Digital έκδοση είναι καλυμμένοι, προφανώς και όχι.

    ΔΕΝ είναι όλα digital.

    Όσα έρχονται με δισκάκι είναι retail και η όποια κατοχή του δεν σου δίνει το δικαίωμα να το κατεβάσεις από το κατάστημα. Σε πολλές περιπτώσεις είναι διαφορετικός κωδικός ούτε τα saves δεν είναι συμβατά, ενώ πάντα - ακόμη και αν το έχεις παίξει ή το παίζεις με το δισκάκι στο drive - στο store η Sony σου το προτείνει να το αγοράσεις σαν να μην το έχεις, αφού ουσιαστικά ΔΕΝ το έχεις στην καθαρά digital μορφή του.

    Οπότε τα πράγματα είναι απλά και για να μην μπερδεύεται ο κόσμος με την λεπτομέρεια του installation που αναφέρεις.

    Κονσόλα με οδηγό ανάγνωσης οπτικών δίσκων + οπτικοί δίσκοι παιχνιδιών = RETAIL
    Κονσόλα άνευ οδηγού ανάγνωσης οπτικών δίσκων + παιχνίδια αγορασμένα από το PS Store μόνο = DIGITAL

    Οτιδήποτε άλλο είναι άσχετο, μπερδεύει και προκαλεί λάθος ερμηνείες εκεί που ακόμη και η ίδια η εταιρεία είναι ξεκάθαρη με τις δύο διαφορετικές κονσόλες που μας προσφέρει να επιλέξουμε. H Digital έκδοση λοιπόν του PS5 δεν μπορεί να παίξει κανένα Retail παιχνίδι και όσοι έχουν τέτοια πιθανόν είναι καταδικασμένοι αν θέλουν να τα παίξουν σε αυτή (Digital έκδοση PS5) να τα αγοράσουν ξανά. Μονόδρομος η αγορά της κονσόλας με το Blu Ray drive.

    Όσον αφορά το ερώτημα του φίλου vedrgr η Digital έκδοση του PS5 δεν αποτελεί καμιά ένδειξη για το BC με τα PS4 (και άλλες εκδόσεις παλαιότερες). Αφορά καθαρά επιλογή του παίκτη πως θέλει να κινηθεί στο μέλλον για τις αγορές του όσον αφορά κυρίως τους τίτλους του PS5.
    Η ξεκάθαρη "ένδειξη" που έχουμε για το θέμα προκύπτει από την προηγούμενη τεχνική παρουσίαση του συστήματος και την εκεί αναφορά (με μετέπειτα επιπλέον διευκρίνηση) για πλήρη BC της νέας κονσόλας με την απόλυτη πλειοψηφία 4000+ των παιχνιδιών του PS4 (κάποια 100+ με επιπλέον βελτιώσεις).

    Τώρα για το GTAV που αναφέρθηκε. Το GTAV του PS4 πρακτικά θα πρέπει να παίζει κανονικά (τουλάχιστον το story mode). Προφανώς η εταιρεία θέλει να πουλήσει όμως επιπλέον υλικό στην νέα γενιά οπότε αντιλαμβάνομαι ότι θα βγει νέα έκδοση enchanced (άλλοι το παρουσιάζουν και remake/remaster/reοτιδήποτε) για το PS5 που ίσως αφορά το σύνολο του παιχνιδιού, ίσως μόνο το MP κομμάτι που κρατάει και τον περισσότερο κόσμο (εξού και αν είδα καλά +1mil χρήματα ανά μήνα μέχρι το launch).

  24. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    vadergr (12-06-2020)

  25. #400

    Default

    Εχεις την καλοσύνη να προσθέσεις ενα λινκ με την παλαιότερη αναφορα της Sony στο backwards compatibility?

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •