Page 5 of 24 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 81 to 100 of 468

Thread: PS5 - The Future of Gaming [11/6]

  1. #81
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Αν ισχύει η λίστα που θα δείξουν από το Official Playstation Magazine - θα δούμε στην πλειοψηφία παιχνίδια που θα βγουν και για το Series X.



    Για αυτό θα πρέπει να δείξουν ΚΑΙ κονσόλα.
    Η συγκεκριμενη λιστα ειναι κυριως απο παιχνιδια που ξερουμε τοσο καιρο
    Η μεγαλυτερη περιπτωση ειναι να δουμε ομως cross gen τιτλους(που δεν εχουν ανακοινωθει μεχρι στιγμης)π.χ το καινουργιο μπατμαν της WB

  2. #82
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Ρε παιδιά αφού στο press release δεν αναφέρει πουθενά για παρουσίαση κονσόλας ή πληροφορίες γι' αυτήν. Γιατί να μπαίνει αυτό στην κουβέντα;

    Αν δείξουν κάτι θα είναι ευχάριστη έκπληξη

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk


  3. #83
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Ρε παιδιά αφού στο press release δεν αναφέρει πουθενά για παρουσίαση κονσόλας ή πληροφορίες γι' αυτήν. Γιατί να μπαίνει αυτό στην κουβέντα;

    Αν δείξουν κάτι θα είναι ευχάριστη έκπληξη

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

    Δεν ξέρω αν έχει μπει κάπου στο forum, αλλά κάπου γυρνάει ένα tweet από ιάπωνα δημοσιογράφο (νομίζω) που λέει ότι θα το δείξει γιατί τότε ξεκινάει η κατασκευή του και δεν θέλει να γίνει leak από τα assembly lines όπως είχε γίνει και με το PS4 Slim.

    Επίσης, δεν έχει λόγο να μη το δείξει τώρα, Ιούνιος είναι.

    EDIT:
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  4. #84
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Δεν ξέρω αν έχει μπει κάπου στο forum, αλλά κάπου γυρνάει ένα tweet από ιάπωνα δημοσιογράφο (νομίζω) που λέει ότι θα το δείξει γιατί τότε ξεκινάει η κατασκευή του και δεν θέλει να γίνει leak από τα assembly lines όπως είχε γίνει και με το PS4 Slim.

    Επίσης, δεν έχει λόγο να μη το δείξει τώρα, Ιούνιος είναι.
    απο την άλλη μεριά οι περισσοτεροι λένε ότι δεν θα το δειξει την Πεμπτη, καθως η συγκεκριμένη παρουσίαση θα αφορα μόνο παιχνίδια. Ταυτόχρονα για τους λόγους που λες, λένε ότι θα το δείξουν σύντομα μαζί με το teardown , απλά όχι την Πέμπτη, ίσως το κάνουν την επόμενη εβδομάδα.

  5. #85
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Μακάρι να το δείξουν. Ειλικρινά ειναι το μοναδικό που θέλω. Κονσόλα και λεπτομέρειες στα specs όπως λειτουργίες που θα υποστηρίζει, ελεύθερη ram σύστημα ψύξης κτλ.Δεν με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή οποιοδήποτε παιχνίδι και αν δείξουν. Πραγματικά. Στα παιχνίδια της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #86
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    απο την άλλη μεριά οι περισσοτεροι λένε ότι δεν θα το δειξει την Πεμπτη, καθως η συγκεκριμένη παρουσίαση θα αφορα μόνο παιχνίδια. Ταυτόχρονα για τους λόγους που λες, λένε ότι θα το δείξουν σύντομα μαζί με το teardown , απλά όχι την Πέμπτη, ίσως το κάνουν την επόμενη εβδομάδα.
    Α οκ, δεν το έχω δει κάπου τη συγκεκριμένη είδηση αλλά και να μην το δείξουν στο event και το δείξουν σε blog post / teardown video κτλ κλάιν. Απλά προσωπικά θέλω να το κάνουν άμεσα, ακόμα καλύτερα να το κάνουν αμέσως μετά την παρουσίαση.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  7. #87
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Ειλικρινά ειναι το μοναδικό που θέλω. Κονσόλα και λεπτομέρειες στα specs όπως λειτουργίες που θα υποστηρίζει, ελεύθερη ram σύστημα ψύξης κτλ.Δεν με ενδιαφέρει αυτήν την στιγμή οποιοδήποτε παιχνίδι και αν δείξουν. Πραγματικά. Στα παιχνίδια της έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.
    Θα απογοητευτεις τότε την Πεμπτη, το καλύτερο που μπορεις να περιμένεις ειναι να δείξουν την κονσόλα στο τέλος, αν και οπως ειπα και αυτό χλωμό ειναι. Αλήθεια η ελευθερη μνημη γιατί σε απασχολει? θα γράψεις κώδικα για αυτο?

    Γενικά απο αυτά που ακούω το σχέδιο της sony ειναι να δειχνει διάφορα κομμάτια πληροφοριών, ειτε σε event ειτε σε blog post, ειτε με συνεντευξεις σχεδόν όλο το καλοκαίρι. Θα δειξουν στην αρχη παιχνιδια, μετα ξερω γω την μορφη και το teardown, κάποια άλλη στιγμη θα μιλήσουν για το BC, μετά θα δειξουν UI και features, μετά πάλι άλλα παιχνίδια π.χ. Indies ή 3rd party και κάπως έτσι θα πάμε όλο το καλοκαίρι.

  8. #88

    Default



    αυτη εδω η λιστα εχει μερικες καλες πιθανες παρουσιες, τις οποιες δεν τις ηξερα και εχουν αρκετη λογικη...πχ το WiLD και το crimson desert. Ακομα και το project awakening, gollum... Δε ξερω αν θα ειναι καλα παιχνιδια, αλλα ειναι παιχνιδια που δειχνουν καλα στα τρειλερ...

    για το batman, harry potter κτλ δε νομιζω οτι θα τα δειξουν, η warner λογικα θα τα κρατησει για το δικο της event...

  9. #89
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Θα απογοητευτεις τότε την Πεμπτη, το καλύτερο που μπορεις να περιμένεις ειναι να δείξουν την κονσόλα στο τέλος, αν και οπως ειπα και αυτό χλωμό ειναι. Αλήθεια η ελευθερη μνημη γιατί σε απασχολει? θα γράψεις κώδικα για αυτο?

    Γενικά απο αυτά που ακούω το σχέδιο της sony ειναι να δειχνει διάφορα κομμάτια πληροφοριών, ειτε σε event ειτε σε blog post, ειτε με συνεντευξεις σχεδόν όλο το καλοκαίρι. Θα δειξουν στην αρχη παιχνιδια, μετα ξερω γω την μορφη και το teardown, κάποια άλλη στιγμη θα μιλήσουν για το BC, μετά θα δειξουν UI και features, μετά πάλι άλλα παιχνίδια π.χ. Indies ή 3rd party και κάπως έτσι θα πάμε όλο το καλοκαίρι.
    Βασικά πιο πολύ από περιέργεια. Τι χρησιμοποιεί το λειτουργικό κτλ. Το κούρασαν πάντως πολύ. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια. Και δεν νομίζω να είμαι μόνο εγω που πιστεύω σε αυτό. Ειλικρινά δηλ δεν με συγκινεί τίποτα άλλο αυτή την στιγμή. Μόνο οτι αφορά την κονσόλα. Δεν πα να δείξουν και last of us 13? Γιατί γνωρίζω ότι στα exclusives η Sony θα αφήσει εποχή πάλι. Με έχει κερδίσει κατά πολύ και εκτιμώ και την Ελληνική Γλώσσα που βάζει στα παιχνίδια της, είτε μετάφραση, είτε υποτίτλους. Τώρα όσον αφορά τα third party τι να πω. Αφου πάνω κάτω τα ίδια είναι κάθε φορά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #90
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Βασικά πιο πολύ από περιέργεια. Τι χρησιμοποιεί το λειτουργικό κτλ. Το κούρασαν πάντως πολύ. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια.
    Ok ,απλα να θυμίσω ότι παρόμοιες πληροφορίες για το Ps4 τις είχαμε μάθει 10 Ιουνίου στην Ε3 2013

  11. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    mihalis13 (31-05-2020)

  12. #91
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Πάντως το event είναι μια ώρα. Εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συμπεριλάβει όλα τα θεματα που αφορούν το ps5. Τεχνικά χαρακτηριστικά, design κονσόλα, ψύξη, VR, Games κτλ. Θα αφησει έξω αρκετά.
    .

  13. #92
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Βασικά πιο πολύ από περιέργεια. Τι χρησιμοποιεί το λειτουργικό κτλ. Το κούρασαν πάντως πολύ. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ με τα δικά μου μάτια. Και δεν νομίζω να είμαι μόνο εγω που πιστεύω σε αυτό. Ειλικρινά δηλ δεν με συγκινεί τίποτα άλλο αυτή την στιγμή. Μόνο οτι αφορά την κονσόλα. Δεν πα να δείξουν και last of us 13? Γιατί γνωρίζω ότι στα exclusives η Sony θα αφήσει εποχή πάλι. Με έχει κερδίσει κατά πολύ και εκτιμώ και την Ελληνική Γλώσσα που βάζει στα παιχνίδια της, είτε μετάφραση, είτε υποτίτλους. Τώρα όσον αφορά τα third party τι να πω. Αφου πάνω κάτω τα ίδια είναι κάθε φορά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Για το OS μην αγχώνεσαι γιατί λόγω του ssd δεν θα τρώει ΚΑΘΟΛΟΥ RAM.

    Λιανά:
    Έχουμε 16 GB RAM.

    Ας πούμε ότι το OS απαιτεί 2GB RAM (παραπάνω RAM το λιτό OS δεν χρειάζεται).

    Οπότε με το μυαλό μας λέμε ότι 16-2 = 14GB RAM ελεύθερα, σωστά;

    Λάθος.

    Λόγω του SSD, άνετα μπορούν και τα 16 GB RAM να είναι διαθέσιμα.

    Πως;

    Ας πούμε ότι παίζεις ένα παιχνίδι που σημαίνει ότι και τα 16 GB RAM είναι ήδη κατειλημμένα.

    Πατάς το PS κουμπί στο DualSense για να σου εμφανιστεί το OS (Δεν έχεις κάνει quit/close το παιχνίδι. Συνεχίζει να τρέχει στο background)

    Αυτομάτως, λόγω της ταχύτητας του ssd, 2 GB RAM από το παιχνίδι "μεταφέρονται" στον ssd και όλο το OS φορτώνεται από τον ssd στην RAM. Αυτό απαιτεί περίπου 200-300 miliseconds.

    Κάνεις ότι θες στο OS (βλέπεις notifications, στέλνεις μηνύματα, μπαίνεις στο Store, ανοίγεις party chat κλπ) και ξαναπατάς το PS κουπί στο DSense για να επιστρέψεις στο παιχνίδι.

    Μέσα σε 200-300 ms έχει γίνει ανταλλαγή του των 2 GB OS που είναι στη RAM με τα 2 GB του παιχνιδιού που είναι στον ssd.

    Έτσι λοιπόν, τα 16 GB RAM......πάντα θα είναι 16 GB RAM.

    ΥΓ: Κατά την ίδια νοοτροπία, τα 16 GB RAM μπορούν να γίνουν 20-30-100 GB "RAM". (το έχουμε ξαναπεί). Απλά ο dev, χρησιμοποιεί συνεχώς 14-15 GB RAM όλη την ώρα για το παιχνίδι και αφήνει πχ. 1-2 GB RAM "ελεύθερα" που όλη την ώρα ο SSD γεμίζει (κατά βούληση του dev) με ότι θέλει από τον SSD. Έτσι λοιπόν, αυτά τα 1-2 GB RAM έχουν άμεση πρόσβαση σε όσα GB ssd γουστάρει ο dev. Οπότε έχουμε 14-15GB RAM κανονικής RAM και 1-2 GB RAM + SSD που "μεταφράζονται" ουσιαστικά σε όσα GB γουστάρεις (10-20-50-100-200 GB). Η λεγόμενη Virtual RAM. (Είναι μια έννοια δεκαετιών, χρησιμοποιείται επίσης δεκαετίες στους υπολογιστές, αλλά ήταν και παραμένει αρκετά αργή σε σχέση με την ταχύτητα της RAM. Λόγω του PS5 ssd πλέον, η ανταλλαγή 1 GB RAM και 1 GB ssd είναι τόσο ταχύτατη που ουσιαστικά έχεις άπλετη RAM στην διάθεσή σου)

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (31-05-2020)

  15. #93
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Για το OS μην αγχώνεσαι γιατί λόγω του ssd δεν θα τρώει ΚΑΘΟΛΟΥ RAM.

    Λιανά:
    Έχουμε 16 GB RAM.

    Ας πούμε ότι το OS απαιτεί 2GB RAM (παραπάνω RAM το λιτό OS δεν χρειάζεται).

    Οπότε με το μυαλό μας λέμε ότι 16-2 = 14GB RAM ελεύθερα, σωστά;

    Λάθος.

    Λόγω του SSD, άνετα μπορούν και τα 16 GB RAM να είναι διαθέσιμα.

    Πως;

    Ας πούμε ότι παίζεις ένα παιχνίδι που σημαίνει ότι και τα 16 GB RAM είναι ήδη κατειλημμένα.

    Πατάς το PS κουμπί στο DualSense για να σου εμφανιστεί το OS (Δεν έχεις κάνει quit/close το παιχνίδι. Συνεχίζει να τρέχει στο background)

    Αυτομάτως, λόγω της ταχύτητας του ssd, 2 GB RAM από το παιχνίδι "μεταφέρονται" στον ssd και όλο το OS φορτώνεται από τον ssd στην RAM. Αυτό απαιτεί περίπου 200-300 miliseconds.

    Κάνεις ότι θες στο OS (βλέπεις notifications, στέλνεις μηνύματα, μπαίνεις στο Store, ανοίγεις party chat κλπ) και ξαναπατάς το PS κουπί στο DSense για να επιστρέψεις στο παιχνίδι.

    Μέσα σε 200-300 ms έχει γίνει ανταλλαγή του των 2 GB OS που είναι στη RAM με τα 2 GB του παιχνιδιού που είναι στον ssd.

    Έτσι λοιπόν, τα 16 GB RAM......πάντα θα είναι 16 GB RAM.

    ΥΓ: Κατά την ίδια νοοτροπία, τα 16 GB RAM μπορούν να γίνουν 20-30-100 GB "RAM". (το έχουμε ξαναπεί). Απλά ο dev, χρησιμοποιεί συνεχώς 14-15 GB RAM όλη την ώρα για το παιχνίδι και αφήνει πχ. 1-2 GB RAM "ελεύθερα" που όλη την ώρα ο SSD γεμίζει (κατά βούληση του dev) με ότι θέλει από τον SSD. Έτσι λοιπόν, αυτά τα 1-2 GB RAM έχουν άμεση πρόσβαση σε όσα GB ssd γουστάρει ο dev. Οπότε έχουμε 14-15GB RAM κανονικής RAM και 1-2 GB RAM + SSD που "μεταφράζονται" ουσιαστικά σε όσα GB γουστάρεις (10-20-50-100-200 GB). Η λεγόμενη Virtual RAM. (Είναι μια έννοια δεκαετιών, χρησιμοποιείται επίσης δεκαετίες στους υπολογιστές, αλλά ήταν και παραμένει αρκετά αργή σε σχέση με την ταχύτητα της RAM. Λόγω του PS5 ssd πλέον, η ανταλλαγή 1 GB RAM και 1 GB ssd είναι τόσο ταχύτατη που ουσιαστικά έχεις άπλετη RAM στην διάθεσή σου)
    Πολύ ωραία πράγματα και πολύ καλή εξήγηση. Άντε να δούμε.
    Λοιπόν δεν ξέρω αν αυτό είναι αληθινό αλλά εγώ άργησα να κλείσω το στόμα με αυτό που είδα. Κοιτάξτε τ παρακάτω βίντεο...



    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #94
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Potentiel graphics demo on PS5
    Οπότε φυσικά και δεν ειναι αληθινό.

  17. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    cocous (31-05-2020)

  18. #95
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Οπότε φυσικά και δεν ειναι αληθινό.
    Τα σπάει όμως. Τρομερά γραφικά.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #96
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Εγώ δεν βλέπω γραφικά, τραβηγμένο με κάμερα είναι.

  20. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Slay (31-05-2020)

  21. #97
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Πάντως το event είναι μια ώρα. Εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να συμπεριλάβει όλα τα θεματα που αφορούν το ps5. Τεχνικά χαρακτηριστικά, design κονσόλα, ψύξη, VR, Games κτλ. Θα αφησει έξω αρκετά.
    Δεν ειναι μια ωρα ακριβως.(αλλα πανω απο μια ωρα απο οτι λενε επισημος)

  22. #98
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Last edited by spartan; 01-06-2020 at 04:18.

  23. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    obione (01-06-2020)

  24. #99
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Μάλλον fake, αλλά το βάζω για την περίπτωση που δεν ειναι.


  25. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    obione (01-06-2020)

  26. #100
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Μάλλον fake, αλλά το βάζω για την περίπτωση που δεν ειναι.

    Αυτό είναι ίδιο το X κ 99% fake.
    Edit
    Μάλλον δεν μοιάζει έχει κ μια γραμμή στην μέση.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 01-06-2020 at 11:29.

    xbox:Christoforo7s

Page 5 of 24 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •