Page 11 of 24 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast
Results 201 to 220 of 468

Thread: PS5 - The Future of Gaming [11/6]

  1. #201
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι αλλα σκεψου οτι και τα παιχνιδια τα ιδια που θα δειξουν δεν θα ειναι απλα μια προσεγγιση του τι θα παιξουμε? Ουτε καν 4K δεν θα ειναι στο event.
    Η αν εδειχναν ενα VR game σε flat οθονη, ακομα χειροτερα.
    Για εμας σιγουρα θα ειναι fail, αλλα ο μεσος viewer θα παρει το μηνυμα του 3D audio σαν γενικο feature του PS5.



    Θελω να πω οτι αν το μελημα τους ειναι να περασουν το μηνυμα ''3D audio για ολους'' ειναι οκ στρατηγικη. Aν θελουν να μας παρουσιασουν τις δυνατοτητες του Tempest μεσω YT ειναι fail. Για αυτο και σου ειπα πριν ''δεν ξερω τι σκεφτομουν''.

    Βσκ θα κατσω να διαβασω τα αναλογα threads να δω τι σκοπευουν να κανουν.
    .

  2. #202
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ γι αυτό καταδικάζω την απόφαση 1080π/30.

    ΡΕ Καραμήτροι;

    Θέλετε να κάνετε ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ επαφή του κόσμου με ένα μηχάνημα των 4Κ/60......και την υλοποιείτε μέσωσ 1080π/30;

    Άχρηστους έχετε στο τμήμα μάρκετινγκ;

    (όσο για τον συσχετισμό προσέγγιση γραφικών και προσέγγιση ήχου PDS, έχεις λάθος στον συλλογισμό σου γιατί αν είχαμε 4Κ/60 παρουσίαση, ε, ΟΚ, όσο να έχει κάπως θα παρουσιάζει με "ενδεικτικό" τρόπο τα γραφικά του μηχανήματος. Αλλά το Tempest που δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού στην αγορά, οπότε ο απλός άνθρωπος που δεν ξέρει από τεχνολογία να έχει έστω ένα μέτρο σύγκρισης, κρίνοντας ως μαρκετίστας θα είναι πέρα για πέρα λανθασμένη κίνηση να ξεστομίσουν οτιδήποτε περί Tempest demo. Για την ΠΑΤΑΤΑ να κάνεις παρουσίαση 1080/30 για μηχάνημα 4Κ/60 αναφέρθηκα πριν ότι είναι επίσης λάθος)

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (09-06-2020)

  4. #203
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το γνωρίζω.

    Δεν έχει ουδεμία σχέση όμως με Tempest chip.

    Yes?
    ΝΟ, γιατί αυτό ακριβως προσπαθεί να εξομοιώσει το chip, να ακούς τον ήχος λες και είσαι μέσα στο παιχνίδι, και το ποιο κοντινό που έχουν σε αυτή την εμπειρία αυτη την στιγμή, ειναι τα binaural recordings, που επίσης παιρνουν το σχήμα των αυτιών υπόψιν.

  5. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    DJTaurus (09-06-2020)

  6. #204

    Default

    εγω παντως δεν το ηξερα, καθομαι και ακουω τωρα 8d audio τραγουδακια και τα αυτια μου κοντευουν να ανατιναχτουν....

  7. #205
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ΟΚ, νομίζω είπα: δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε/διαφωνήσουμε επί του ήχου.

    (το Tempest προσπαθεί να προσομειώσει την ανθρώπινη ακοή, με αποτέλεσμα να "ακούς" το παιχνίδι σαν την πραγματική ζωή. Αυτό που παραθέτεις προσπαθεί να βελτιώσει την ψευδαίσθηση με υφιστάμενες τεχνικές στην αγορά. Το Τέμπεστ δεν υπάρχει στην αγορά. Τεσπα, διαφωνώ από την μεριά μάρκετινγκ. Ας μην επεκταθούμε γιατί και οι δύο μας σχολιάζουμε στην υποθετική σφαίρα........του PDS που είπε Tempest demo! χααχαχαχ)

    Ήδη είναι "πέναλτυ" η κατάσταση με το 1080π/30.


    Ας δούμε τέλος πάντων τι θα δούμε την Πέμπτη και εδώ είμαστε να σχολιάσουμε.

  8. #206

    Default

    αυτο που νομιζω οτι θα κανει το tempest ειναι να κανει την μετατροπη σε ενα ηχο με το εφε αυτο on the fly...να μη χρειαζεται δηλαδη δουλεια απο τους game developers...

  9. #207
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @Tomic20

    Από αυτά που είπε ο Σέρνυ, δεν πρόκειται περί μετατροπής.

    Θα φτιάχνει τους ήχους ο dev για το παιχνίδι, αλλά την αναπαραγωγή (όχι δηλαδή μετατροπή) θα την κάνει το Tempest κι έτσι θα παράγεται ήχος όπως ακούει στην πραγματική ζωή η ανθρώπινη ακοή.

    Αυτό όμως που θέλω να ξεκαθαρίσει η Σόνυ, όταν βέβαια εκείνη κρίνει ότι είναι η κατάλληλη στιγμή (όχι όποτε το θέλω εγώ δηλαδή χααχαχ), είναι το πως θα διαχειριστεί τον κάθε διαφορετικό σχηματισμό αφτιού που έχει κάθε άνθρωπος (το είχε πει με απορία ο Σερνυ κάποια στιγμή στο βίντεο "δεν ξέρουμε ακόμα πως θα το κάνουμε, ίσως να μας στέλνετε φωτογραφίες του αφτιού σας; Ίσως με κάποιο τρόπο σκανάρουμε τον σχηματισμό σας; Κάποια στιγμή θα το ανακοινώσουμε" )

  10. #208

    Default

    elden ring, remake demon souls, bloodborne remaster αρκουν

  11. #209
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Lefteris_X (09-06-2020),odytsak (09-06-2020),panos74gr (09-06-2020),PDS (09-06-2020)

  13. #210
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Σωστή κίνηση αυτή, ελπίζω να ανέβουν και στο gamersyde για ακόμα καλύτερη ποιότητα σε σχέση με το youtube.

  14. #211
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Κατάλαβες Λευτέρη γρινιάρη?

  15. #212
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ούυυυυφφφφφφφ μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος (και η γκρίνια μαζί χααχχα) με αυτήν την ανακοίνωση!

    Μπράβο τους!

    (σήμερα δεν ξέρω πως ξύπνησα αλλά έχω αρχίσει, έτσι απ' το πουθενά, να γίνομαι αυτο-hyped....από μόνος μου δηλαδή άρχισα να νιώθω αυτή την αίσθηση της ανυπομονησίας μαζί με φουλ περιέργεια και φουλ ελπίδα "αυτό που θα δω θα με εκπλήξει!"...αλλά και ταυτόχρονα έναν φόβο του στυλ "ρε γμτ λες να είναι ψιλο-μέτρια η 1η επαφή;" και διάφορα άλλα τέτοια....)

  16. #213
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Με τόσο απρόβλεπτη πλέον που έχει γίνει η Sony λογικό είναι να υπάρχει αγωνία με το τι θα δείξει, αν αξίζει η οχι κτλ. Εγώ περιμένω να δω κονσόλα αλλά δυστυχώς με την χαρά θα μείνω. Μόνο αυτό με ενδιαφέρει.

    Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #214
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το μονο που φοβαμαι προσωπικα ειναι το diminishing returns. Δηλαδη να δειξουν κατι που πραγματι ειναι τεχνολογικα πολυ πολυ ανωτερο, αλλα αυτο να μην φαινεται τοοοσο ανωτερο στα ματια μας.
    .

  18. #215
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ η αλήθεια είναι πως παιχνίδια θέλω να δω, έχω περιέργεια σαφώς πως θα είναι η κονσόλα εμφανισιακά αλλά τα παιχνίδια με καίνε. Να δω κάτι next gen.
    Επίσης θα ήθελα να δω menu κονσόλας και τα νέα features του χειριστηρίου (αν και αυτά τα καταλαβαίνεις μόλις το πιάσεις στα χέρια σου)
    Spoiler!

  19. #216

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    1.Συνδεεις ακουστικα
    2. Πας youtube
    3. Search "binaural audio"
    4. Μένεις μαλάκας

    ειδικά εαν βάλεις εκείνο με το κουρείο θα νομίζεις οτι εχεις μπαρμπερη πάνω απο το κεφάλι σου να σε κουρεύει.
    Ακριβώς. Άκουσα το παρακάτω (3D audio παρόμοια τεχνολογία με tempest) με airpods στο iPhone και έπαθα την πλάκα μου! Λες και βρίσκεσαι στον χώρο και ακούς live την ομιλία. Ε φανταστείτε τώρα immersion σε shooter (TLOU2 με PS5 patch).... θα ακούς clickers από 360 μοίρες με ακρίβεια και θα πηγαίνει το σκ... στην καλτσα. Νομίζω και το PS4 είχε 3D audio σε κάποια παιχνίδια τώρα θα το απολαμβάνουμε σε όλα.


  20. The Following User Says Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    PDS (09-06-2020)

  21. #217
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    ^^Ειχε oντως το ps4 σε λιγα παιχνιδια 3D audio και το PSVR σε ολα σχεδον, αλλα με tempest φαινεται οτι θα παμε σε αλλο επιπεδο.


    Btw ειδα αυτο



    Για μενα αυτη η γενια ηταν το μεγαλυτερο αλμα ever(mainstream intro στα πολυγωνα). Πιστευετε οτι η επομενη γενια ειναι ικανη να το φτασει η να το ξεπερασει.
    Θα εχουμε βελτιωση ή και αλματα σε πολλους τομεις μαζι οπως : 3D Audio, Haptics(VR και Flat, dualsense), αποθηκευτικο μεσo, δυνατο hardware για την εποχη που κυκλοφορει, ωριμο VR(foveated rendering πιθανον) αν οχι ουσιαστικο ξεκινημα του VR απο την νεα γενια.

    Πιστευω οτι θα ειναι απο τις καλυτερες νεες γενιες ever.
    .

  22. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (09-06-2020),mihalis13 (09-06-2020),spartan (09-06-2020)

  23. #218
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ^^Ειχε oντως το ps4 σε λιγα παιχνιδια 3D audio και το PSVR σε ολα σχεδον, αλλα με tempest φαινεται οτι θα παμε σε αλλο επιπεδο.


    Btw ειδα αυτο



    Για μενα αυτη η γενια ηταν το μεγαλυτερο αλμα ever(mainstream intro στα πολυγωνα). Πιστευετε οτι η επομενη γενια ειναι ικανη να το φτασει η να το ξεπερασει.
    Θα εχουμε βελτιωση ή και αλματα σε πολλους τομεις μαζι οπως : 3D Audio, Haptics(VR και Flat, dualsense), αποθηκευτικο μεσo, δυνατο hardware για την εποχη που κυκλοφορει, ωριμο VR(foveated rendering πιθανον) αν οχι ουσιαστικο ξεκινημα του VR απο την νεα γενια.

    Πιστευω οτι θα ειναι απο τις καλυτερες νεες γενιες ever.
    Για μένα επίσης μεγάλο άλμα ήταν απο PS2 σε PS3. Τα γραφικά εξελίχθηκαν πολύ, τα παιχνίδια έγιναν πάρα πολύ κινηματογραφικά, το online gaming μπήκε για τα καλά στις ζωές μας, δεν ασχολιόμασταν με memory cards και να σβήνουμε τα saves μας.
    Ήταν μια γενιά που με ξαναγύρισε για τα καλά στο gaming (και ps2 έπαιζα αρκετά, αλλά καμία σχέση με PS3 και PS4).

    Και εγώ έχω πολλές ελπίδες για αυτή την γενιά, όχι τόσο για τα γραφικά (μιας και ήδη έχουμε εκπληκτικά γραφικά) όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις Βάγγελη.
    Και έχω μια κρυφή ελπίδα για βελτίωση του ΑΙ στην γενιά που μας έρχεται...
    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    PDS (09-06-2020)

  25. #219
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το αμεσως επομενο μεγαλο αλμα ειναι αυτο που αναφερεις και για μενα. PS2-->PS3. Για τους λογους που λες. Online πχ, HD, σκληρος.

    Αλλα το επομενο αλμα προς ps5 πιστευω θα ειναι μεγαλυτερο.
    .

  26. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (09-06-2020)

  27. #220
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    elden ring, remake demon souls, bloodborne remaster αρκουν
    Ξεχνα το elden ring στην παρουσιαση της σονυ
    Αυτο θα το δεις τον επομενο μηνα(στην παρουσιαση των first party παιχνιδιων)της microsoft

Page 11 of 24 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •