Page 10 of 24 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 181 to 200 of 465

Thread: Gran Turismo 7 [+VR]

  1. #181
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Δεν με τρελανε και πολυ αυτο που εδειξαν. Σε γραφικα ωραιο ειναι αλλα για game ps4, σε καμια περιπτωση για ps5

    Αν και το ειχα σιγουρη αγορα, ισως του ριξω ακυρο τελικα
    Κροςτζενιλα γαρ δυστυχως

  2. #182
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Μιλαμε θα πεσει πολυ λιωσιμο με τιμονιερα και playseat challenge!
    Σε αυτό ή στο ACC που έρχεται και patch ??

  3. #183
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Super-excited!

    Επιτέλους ένα gran turismo από τα παλιά.

    Κρατάω τα παρακάτω:

    1) Ικανοποιητικός αριθμός αυτοκινήτων, αλλά όχι αυτό που θα ήθελα. Σε αυτόν τον τομέα κρατάει τα σκήπτρα ξεκάθαρα το forza. Βέβαια θα προστεθούν επόμενα με updates. Θυμίζω το sport ξεκίνησε με 168 και τώρα έχει 338.
    2) Όσες πρέπει πίστες που επίσης αργότερα θα αυξηθούν με updates.
    3) Tuning και customization ΕΠΙΚΑ! Ειδικά όταν είδα τη μετατροπή της CSL με το wide body kit, δε μπορώ να σας πω τι ένιωσα, θα με κόψει ο Fulgore.
    4) Engine swaps? Εκείνο το διαβολεμένο το beetle μάλλον φορούσε μηχανή Porsche.
    5) Sunday cup με Demio.. Χρειάζεται να πω κάτι άλλο??
    6) Physics. Προφανώς και δεν καταλαβαίνεις αν δεν το παίξεις, αλλά μου άρεσε το γονάτισμα των αυτοκινήτων στις στροφές, μου φάνηκε ολίγον πιο smooth από το sport, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου!
    7) Γραφικά δε το συζητώ, ρίχνουν σαγόνια και είναι να απορείς τι θα έκαναν αν δεν ήταν cross-gen.
    8) Live weather με πρόγνωση καιρού στο HUD ενώ οδηγάς. Απίστευτο...!
    9) Δε σχολιάζω το γεγονός ότι πήγε ο άλλος και έκανε simulation για τα σύννεφα, δηλαδή οκ είπαμε...
    10) Πολύ ενδιαφέρον το cafe που συνδέει ιστορία, πληροφορίες και συλλογή για αυτοκίνητα. Γιατί το gran turismo ποτέ δεν ήταν μόνο παιχνίδι οδήγησης, αλλά και εγκυκλοπαίδεια της αυτοκινητιστικής ιστορίας.
    11) Παραπτώματα όπως το ανύπαρκτο damage modeling δε αποτελεί έκπληξη, το έχουμε συνηθίσει.
    12) ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ να νιώσω τι έκανε ο τύπος με το dualsense.

    Γενικά ο βασιλιάς επέστρεψε μετά από μια 10ετια περίπου.

    Αντε τα ξαναλέμε στο ps6 τώρα με το GT8.

  4. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (07-02-2022),mihalis13 (03-02-2022),Slay (03-02-2022)

  5. #184
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρες!

    Μόλις είδα το βίντεο σε 4Κ/60 στην 50άρα τηλεόραση, ώστε να κρίνω σωστά.

    Λοιπόν.

    Αυτά που είδα, σόρρυ αλλά ΔΕΝ βγαίνουν από PS4.

    Δεν υπάρχει η απαιτούμενη υπολογιστική δύναμη.

    Αλγόριθμοι στα σύννεφα (πολλαπλάσιοι αλγόριθμοι, άλλοι για την σύνθεση και άλλοι για την κίνηση των σύννεφων), αλγόριθμοι στα ελαστικά, στο βάρος, στην κλίση, στο οδόστρωμα και στην υγρασία του (συγκεντρωμένη η/και διάσπαρτη), αλγόριθμοι (άπειροι) που ανάλογα με τα πειράγματα στο αυτοκίνητο αλλάζουν την συμπεριφορά του, αλγόριθμοι για την ώρα της ημέρας (που κι αυτή αντίστοιχα επηρεάζει την θερμοκρασία ασφάλτου/υγρασίας), αλγόριθμοι για την ροή του αέρα.

    Και συνεχίζω, καθώς δεν έχω αγγίξει ακόμα γραφικά, ήχο!

    Από πλευράς γραφικών, εντόπισα στο βίντεο μερικά κομμάτια στα 30 fps και ενεργοποιημένο το raytracing. Σε άλλα κομμάτια ήταν 60 fps, αλλά χωρίς raytracing.

    Αυτό που ξέρω από την εποχή GT Sport και τεχνικές αναλύσεις από τους προγραμματιστές της P.Digital σε αντίστοιχα συνέδρια όπως SIGGRAPH, ξέρουμε ότι ο φωτισμός του GT Sport ήδη ήταν υλοποιημένος εξ αρχής ως raytracing τεχνική υλοποίησης αλλά δεν προβαλλόταν οπτικά (στην οθόνη) ως real time raytracing......διότι είναι ΤΟΣΟΙ πολλοί οι φωτισμοί, και το Global Illumination, που αν όλα ήταν raytracing θα απαιτούνταν περίπου 100 TeraFLOPS / χωρίς πλάκα.

    Στο GT7 έχουν δώσει ρέστα στα γραφικά.
    Προσοχή όμως!
    Η Polyphony Digital ανέκαθεν δεν ενδιαφερόταν να φτιάξει γραφικά ώστε να ενθουσιάσει τον άσχετο με αυτοκίνητα gamer. Αυτός για να ικανοποιηθεί στα γραφικά χρειάζεται το "wow factor" στα γραφικά (λογικό το βρίσκω), που συνήθως ΔΕΝ επιτυγχάνεται λόγω προγραμματιστικών επιτευγμάτων (όπως στο Gran Turismo) αλλά μέσω καλλιτεχνικών κόλπων πχ. εδώ βάλε πιο έντονα χρώματα κι ας μην είναι τα αυθεντικά του αυτοκινήτου, εδώ βάλε πιο έντονο φωτισμό και ας αλλοιώνει τον ρεαλισμό ή εδώ βάλε πιο πυκνά σύννεφα/έντονο ήλιο/πιο ανοιχτόχρωμο μπλε ουρανό.

    Υπό αυτό το πρίσμα γραφικής "εκτίμησης" λοιπόν, το Gran Turismo εδώ και χρόνια δεν απευθύνεται σε αυτούς τους gamer.

    Αντιθέτως, επειδή απευθύνεται στον λάτρη των αυτοκινήτων, αυτός θα μείνει με ανοιχτό το στόμα λόγω της ρεαλιστικής-αυθεντικής απεικόνισης των αυτοκινήτων.
    Την ίδια στιγμή (αυτόν τον gamer) δεν τον ενδιαφέρει καθόλου αν οι θεατές απεικονίζονται ρεαλιστικά ή/και αν τα δέντρα στο replay δεν είναι εφάμιλλου ρεαλισμού.

    Από πλευράς γραφικών "βλέπω" πολλά μικρο-πραγματάκια, που κάθε άλλο παρά "μικρο-" δεν είναι, καθώς απαιτούν ένα σεβαστό μέρος της υπολογιστικής δύναμης της κονσόλας. Κάτι γρασίδια που κινούνται, κάτι μικρο-κραδασμοί στην ευθεία (που προκαλούν λιλιπούτειες αυξομειώσεις στις αναρτήσεις), κάτι ελαστικά που "λυγίζουν" ανάλογα την κλίση της στροφής, και πολλά άλλα, ΜΑΖΙ με τους φωτισμούς, μαζί με τα textures (η RAM δεν είναι άπειρη, κάποια στιγμή μπουκώνει!), μαζί τις μινι-λιμνούλες νερού, μαζί με εντελώς βρόχινες πίστες, τα στογονίδια που εκτοξεύονται στον αέρα, η μετακίνηση του υγρού στοιχείου στην πίστα (όταν πολλαπλά αυτοκίνητα περνούν από ένα βρεγμένο σημείο ή/και μια λιμνούλα νερού, το συνεχές "πάτημα" των ελαστικών σε αυτά τα σημεία προκαλεί διασπορά / spread / του νερού στην άσφαλτο) και και και και πολλά άλλα.

    Βάλτε τα όλα αυτά στο μυαλό σας, να τρέχουν όλα μαζί, τα physics, τα γραφικά, τα πολλαπλά αυτοκίνητα, τον καιρό, τα τα τα τα τα....κι έτσι καταλαβαίνετε ότι "απαιτείται δύναμη, όχι αστεία".

    Και ακόμα δεν έχω μιλήσει για τον ήχο, ούτε για το DualSense.

    Ας πω για το DualSense ή καλύτερα δεν θα πω, γιατί είναι το μοναδικό στοιχείο που μπορεί να κριθεί ΜΟΝΟ από ιδία εμπειρία.
    Η Polyphony Digital μπορεί να λέει ότι έχει φτιάξει παπάδες στο DualSense και κάποιος όταν παίξει το παιχνίδι να πει "μιεχ", άλλος να πει "καλούλι" και άλλος να πει "έχω μείνει μ@λάκας!".
    Οπότε είναι καθαρά υποκειμενικό.
    Λόγω υποκειμενικότητας και κυριότερα, επειδή μπορούμε να κρίνουμε το DualSense μόνο όταν έχουμε το παιχνίδι στα χέρια μας, δεν θα αναλύσω/συζητήσω τίποτα...διότι ακόμα δεν έχω να πω τίποτα!

    Όσο αφορά τον ήχο, κι εδώ η κριτική είναι υποκειμενική: ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον "ήχο", γενικώς.
    Συνεπώς, κι εδώ είναι ίδια κατάσταση: όταν έχουμε το παιχνίδι στα χέρια μας, τότε μπορούμε να κρίνουμε / και πάλι υποκειμενικά.

    Περνώντας στο interface, θυμίζει πολύ GT4, αλλά πολύ πιο εξελιγμένο, πιο "ζωντανό" περιβάλλον.
    Με λίγα λόγια, είναι πολύ πιο "2022 game" παρά ένα GT4 on steroids τελικά.

    Όλες οι κατηγορίες (cafe, ανταλλακτικά, αντιπροσωπείες, πίστες offline, αγώνες online κλπκλπ), δείχνουν προσεγμένες μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.

    Τέλος, να πω ποια είναι η "αίσθηση" που μου έδωσε το 30λεπτο βίντεο:

    το παιχνίδι δείχνει ότι απαιτεί πολλές ώρες.
    Πολλέεεεεεεεες ώρεεεεεεεες.
    Όπως τα προηγούμενα GT πριν το GT Sport.
    Και αυτό είναι ευχάριστο.

    Ευχάριστο για τους λάτρεις των αυτοκινήτων.
    ¶κρως βαρετό για όλους τους υπόλοιπους.

    Στρατηγική πως θα χρησιμοποιήσεις τα χρήματά σου, στρατηγική στα πειράγματα, στρατηγική στο στήσιμο του αυτοκινήτου ανάλογα την πίστα, γενικώς στρατηγική παντού.
    Πληροφορίες περί της αυτοκινητιστικής ιστορίας, εταιρείες, μοντέλα.
    ¶ααααααααπειρες ώρες προς όσους ασχολούνται με το εξωτερικό μέρος του αυτοκινήτου (customization στο θεό = άπειρες ώρες ενασχόλησης).

    Τα παραπάνω ενθουσιάζουν τους λάτρεις, αλλά αφήνουν αδιάφορους όσους δεν είναι.

    Εν κατακλείδι, το παιχνίδι λέει ότι απευθύνεται "σε όλους", λέει ότι στοχεύει να ελκύσει και τη νέα γενιά (αποκλείεται / έχουν άλλα ενδιαφέροντα πλέον)........ενώ στην πραγματικότητα απευθύνεται στους ήπιους-μέτριους-σκληροπυρηνικούς λάτρεις των αυτοκινήτων.


    ΥΓ: Λολ, ξέχασα να αναφερθώ στο PS4. ΟΚ, δηλώνω δημόσια ΠΟΛΥ περίεργος τι θα έχει "κοπεί" από την PS4 Pro έκδοση. Ακόμα πιο πολύ περίεργος είμαι για την έκδοση PS4 OG. Δηλαδή, όλα αυτά που περιγράφω επάνω περί αλγόριθμων, physics και γραφικών........πολύ απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ από PS4, είτε OG, είτε Pro. Κάτι, αναγκαστικά, θα πρέπει να κοπεί. Εκτός........κι αν το παιχνίδι τρέχει σε 720-1080p dynamic resolution, που και πάλι η μείωση ανάλυσης δεν απελευθερώνει τόση δύναμη στα PS4 OG/Pro ώστε να παραχθούν όλα αυτά που είδαμε στο βίντεο. Επίσης, σημαντικό να αναφέρω: οι χρόνοι φορτώματος (loading) είναι σχεδόν ανύπαρκτοι (εκτός κι αν έπεσε μοντάζ στο βίντεο για να φαίνεται έτσι).

  6. The Following 6 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (03-02-2022),drifterx (03-02-2022),gtakis (03-02-2022),jk_blue_tiger (03-02-2022),mihalis13 (03-02-2022)

  7. #185
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ουτε το corss gen με ενοχλει (μια χαρα μου φαινεται οπτικα το παιχνιδι με σωστο ρεαλιστικο φωτισμο, οκ τα χαρτοκουτα δεντρα μου κακοφαινονται και θα μου κακοφαινονται αλλα δε πειραζει) ουτε ο αριθμος των αυτοκινητων με ενοχλει (400 αυτοκινητα ειναι υπεραρκετα, μην πω οτι ακομα καλυτερο θα ηταν να ηταν και λιγοτερα, γιατι δεν νομιζω να ανυπομονουν παρα πολλοι να οδηγησουν ενα Toyota Aqua στο GT7 για περισσοτερο χρονο απο οσο σε αναγκαζει το παιχνιδι...) ουτε το απειρο content που εχει.

    1 μονο πραγμα με ενοχλει αλλα ειναι βασικο. Το εχω ξαναπει. Νιωθω οτι το format δεν εχει αλλαξει καθολου. Καθολου ομως.

    Δηλαδη οταν ενας μανιακος με την τελειοτητα καθεται και αφιερωνει τοσο χρονο και τοσο κοπο για τοσες λεπτομεριες σε ενα παιχνιδι, οπως ο καιρος, το μοντελο φυσικης, το photo mode κλπ κλπ... πως παραταει το βασικο κομματι του παιχνιδιου πληρως ανεκμεταλλευτο?

    Αληθεια δεν το καταλαβαινω αυτο και οχι δεν δεχομαι το "ετσι αρεσε το GT& στον κοσμο μια ζωη". Μπουρδες. Ο κοσμος δεν ξερει τι του αρεσει μεχρι να του το προσφερουν στο πιατο σε εναν τεραστιο βαθμο. Αν ηταν ετσι τοτε θα μεναμε μια ζωη σε 2D games...

    Γιατι το main campaign να ειναι φαση μπες σε ενα μενου και παιξε πρωταθληματα over and over με μοναδικο επι της ουσιας σκοπο να αυξησεις τα credits ωστε να παρεις καινουργια αυτοκινητα, ωστε να παιξεις καινουργια πρωταθληματα και μετα απο οοοοολες αυτες τις ωρες η μοναδικη επιβραβευση σου να ειναι ξερω γω μια σκηνη με πυροτεχνηματα και να σου λεει μια οθονη "congratulations! Thank you for playing!".

    Υπαρχουν τοσα μα τοσα πολλα πραγματα που μπορει να κανει κανεις σε ενα campaign ενος racing game... δειτε τι εκανε το F1... και δεν ειναι το μονο.

    Γιατι να μην σου δινει την ευκαιρια το παιχνιδι να "ζησεις" την ζωη ενος ανερχομενου racing driver με λιγο περισσοτερο φρου φρου και αρωμα.

    Ξαναλεω δεν επιδεχομαι καμμια δικαιολογια του στυλ "δεν ειναι αυτο το GT". Δεν ειμαστε στο 1995. Στο 2022 ειμαστε. Και στην τελικη απο που κι ως που δεν ισχυει το "δεν ειναι αυτο το GT" οταν σε ολα τα επιμερους στοιχεια και προσθηκες που εχουν μπει στον τιτλο, υπαρχει εξωφρενικη λεπτομερια, οπως ειναι το customization, τα αυτοκολλητα, οι φωτογραφιες, τα καφε, τα μουσεια κλπ.

    Το παιχνιδι δειχνει σε καποια βασικα του στοιχεια παιχνιδι του 2025 ξερω γω και σε καποια αλλα παιχνιδι του 1995.

    I dont get it. I am sorry.

    ΥΓ: Ολα αυτα δεν αναιρουν το γεγονος οτι το παιχνιδι ειναι massive και προφανεστατα παει να κανει παταγο. Και φυσικα το παραπονο μου δεν ειναι το Α και το Ω της ουσιας του παιχνιδιου, αλλα ενα πραγματικο ερωτηματικο οταν μιλαμε για τοση λεπτομερια σε ολα τα επιμερους στοιχεια που το συνθετουν.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (04-02-2022),spartan (03-02-2022)

  9. #186
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εν τέλη βάλανε ray tracing και μέσα χωρίς όμως να ξέρουμε επίσημα τα frame και την ανάλυση

  10. #187
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Quote Originally Posted by jimbrav View Post
    Σε αυτό ή στο ACC που έρχεται και patch ??
    Και στα δυο!!!

  11. #188
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Valkyre, αυτό που μάλλον δεν έχεις καταλάβει ή έχεις και διαφωνείς είναι:

    Στο GT δεν είναι πρωταγωνιστής ο οδηγός.

    Τα αυτοκίνητα είναι.



    Και εσύ τα οδηγείς.

    Οπότε όλα περιστρέφονται γύρω από αυτή τη φιλοσοφία.

    Κατ' επέκταση ένα campaign που εστιάζει τον οδηγό, με real life driver elements, είναι παντελώς εκτός φιλοσοφίας.

    Τώρα αν διαφωνείς, οκ σεβαστό, σεβαστότατο.

    Ίσως δεν σε ελκύει (εδώ και χρόνια) το Gran Turismo πλέον; (κι αυτό σεβαστό)

  12. #189
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Γιατι το main campaign να ειναι φαση μπες σε ενα μενου και παιξε πρωταθληματα over and over με μοναδικο επι της ουσιας σκοπο να αυξησεις τα credits ωστε να παρεις καινουργια αυτοκινητα, ωστε να παιξεις καινουργια πρωταθληματα και μετα απο οοοοολες αυτες τις ωρες η μοναδικη επιβραβευση σου να ειναι ξερω γω μια σκηνη με πυροτεχνηματα και να σου λεει μια οθονη "congratulations! Thank you for playing!".

    Υπαρχουν τοσα μα τοσα πολλα πραγματα που μπορει να κανει κανεις σε ενα campaign ενος racing game... δειτε τι εκανε το F1... και δεν ειναι το μονο.

    Γιατι να μην σου δινει την ευκαιρια το παιχνιδι να "ζησεις" την ζωη ενος ανερχομενου racing driver με λιγο περισσοτερο φρου φρου και αρωμα..
    Πάντως έχοντας περάσει από τα χέρια μου ΠΟΛΛΑ racing games, έχω καταλήξει στο εξής:

    Το μοναδικό παιχνίδι που έχει ένα campaing που αξίζει (που δεν το λες ακριβώς campaign, αλλά περισσότερο progression) είναι το Forza Horizon.

    Δεν μπορώ να θυμηθώ κανένα sim racer που να έχει σοβαρό campaign για να σε απορροφήσει έτσι όπως το περιγράφεις.

    1) Forza Motorsport -- Βαρετό μέχρι αηδίας
    2) Project CARS 1-2-3 -- Βαρετό μέχρι αυτοκτονίας
    3) Asseto Corsa -- Βαρετό μέχρι ψυχιατρείου
    4) F1 -- Έβαλαν μετά από 15 χρόνια ένα story mode, το οποίο τελειώνει σε μία καθισιά. Πάντα το βασικό του κομμάτι ήταν το πρωτάθλημα F1 και την τελευταία 5ετία πρόσθεσαν και εξελίξεις στο αυτοκίνητο, φθορές κτλ.
    5) WRC και DIRT Rally -- Βαρετό σε λιγότερο βαθμό λόγω της φύσης του ράλλυ και των διαφορετικών περιοχών-πιστών.

    Νομίζω ότι μόνο τα καθαρά Arcade (πχ Driveclub)έχουν μία ελπίδα να έχουν ένα τέτοιου τύπου campaign.
    Τα sim έχουν αυτή τη "κατάρα" = Πάρε αυτοκίνητο, τρέξε σε αγώνες, βελτίωσέ το, βγάλε κανα φράγκο, και αγόρασε καλύτερο αυτοκίνητο.

  13. #190
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα πάντως μου άρεσε αυτό το είδα.
    Δεν είμαι κανένας τρελός φαν της σειράς, αλλά καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Λευτέρης.
    Είναι διαφορετική η φιλοσοφία του Gran Turismo.
    Το project cars είχε τέτοιο mode το οποίο το είχα ευχαριστηθεί αρκετά. Αλλά μέχρι να φτάσεις στο "απόγειο" της καριέρας σου τρως ποοολλυυυυ χρόνο!
    Forza Motorsport μου άρεσε πάρα πολύ το "campaign". Εκεί βέβαια σε βομβαρδίζει μέσω του spin wheel με αμάξια και χρήματα. Οπότε δεν δίνεις πολύ σημασία στο customisation.

    F1 που παίζω τώρα είναι πάρα πολύ καλό!!
    Ειδικά το 2 player career mode που παίζεις μαζί με ένα φίλο σου (online μόνο) είτε στην ίδια ομάδα είτε και σε διαφορετικές

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    obione (04-02-2022),Slay (03-02-2022)

  15. #191
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απλα θεωρω οτι υπαρχει χωρος για εκσυγχρονισμο και βελτιωση. Ειναι το βασικο κομματι του παιχνιδιου, η ραχοκοκκαλια του, και ενω σε ολους τους υπολοιπους τομεις ο τυπος εχει κανει τρομερες προσθηκες και βελτιωσεις, στο βασικο κομματι παραμενει στασιμος εντελως.

    Λες και το 1995 ανακαλυψε την τελειοτητα οσον αφορα το game design ενος racing sim. E οχι. Προφανως και τα αυτοκινητα ειναι το main draw, αυτο ισχυει για ολα τα racing παιχνιδια, δεν παιρνει κανενας το F1 γιατι σκεφτεται "ανυπομονω να φτιαξω ενα αβαταρ και να ζησω την εμπειρια ενος οδηγου F1". Αλλα οπως και να το κανεις οταν σου δινει κατι τοις παραπανω agency ενα παιχνιδι, τοτε σαν προιον επισης βελτιωνεται. Οκ μπορει να ειναι μουφα και να λειτουργησει αντιστροφα. Το δεχομαι. Αλλα εφοσον εισαι Καζουνορις, και εφοσον εισαι τελιομανης, δουλεια σου ειναι να το κανεις σωστα. Δεν χρειαζεται να γινει RPG ουτε να γινει κουραστικο (ας ειναι ακομα και επιλεκτικο mode).

    Αλλα μπορει να γινει κατι καλυτερο απο το να ψαχνω να βρω συγκεκριμενα events/races τα οποια σε μικρο χρονο αποφερουν πολυ χρημα, με αποτελεσμα να παιξεις το Porsche cup (τυχαιο παραδειγμα) 50 φορες, γιατι πολυ απλα κανεις efficient credit farming, ωστε να μπορεσεις να αγορασεις την LaFerrari...

    Ολοι το εχετε και το εχουμε κανει αυτο που περιγραφω.

    Ε συγνωμη αλλα αυτο παυει μετα απο καποιο σημειο να ειναι gaming και ειναι resource farming, αντιστοιχο με αυτο που κανουν οι κινεζοι στα ΜΜΟ και πληρωνονται...

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (04-02-2022)

  17. #192
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Και όμως Δημήτρη στην F1 δεν μπορείς να καταλάβεις πόσα microtransactions έχει για κράνη, στολές, πανηγυρισμούς κλπ...
    Και πάλι αυτό που απολαμβάνεις είναι η οδήγηση. Εγώ που δεν ασχολούμαι με το customisation του χαρακτήρα μου απλά ασχολούμαι με την οδήγηση και την βελτίωση του μονοθεσίου.
    Τίποτα διαφορετικό δηλαδή από ότι θα κάνω στο gran Turismo.

    Εκεί που θα δεις κάτι διαφορετικό ναι είναι το Forza horizon, αλλά είναι ένα arcade racing. Ένα sim Racing θα ήταν απλά αστείο αν είχε τέτοια δομή.

    Πάντως αν δεις οι fans της σειράς είναι ενθουσιασμένοι που επέστρεψε στις ρίζες της.
    Θέλουν διπλώματα, turning και απολαυστική οδήγηση.
    Αυτό φαίνεται να τους το προσφέρει και με το παραπάνω το GT7

    Υ.γ. σίγουρα δεν είναι θελκτικο για τον μέσο gamer

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  18. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    drifterx (03-02-2022)

  19. #193
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Quote Originally Posted by mihalis13 View Post
    Θέλουν διπλώματα

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Bring me da licencesssss!

    ΠΟΣΗ ώρα από την ζωή μου σπατάλησα πιτσιρικάς για να κάνω όλα χρυσά???

    Σε εποχές που δεν υπήρχαν trophies και χαζαμάρες.

  20. The Following 3 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Brazhlias (07-02-2022),gtakis (03-02-2022),mihalis13 (03-02-2022)

  21. #194
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν αντιλεγω.

    Αν ο κοσμος γενικα αυτο θελει και τελος, εμενα δεν μου πεφτει και πολυς λογος και προφανεστατα καλα κανουν και το βγαζουν οπως το βγαζουν.

    Εγω εχω παιξει ολα τα GT πλην του 6. Το Sport δεν το υπολογιζω καθως δεν επιδεχεται της κριτικης που κανω αυτη τη στιγμη. Ο λογος που δεν πηρα το GT6 ηταν ξεκαθαρα αυτο που περιεγραψα πιο πανω. Οτι οπως και να το κανεις, καποια στγμη στο GT πεφτεις σε ενα "roadblock" οπου δεν μπορεις να προχωρησεις παρακατω σε νεο φρεσκο content αν δεν μαζεψεις χρημα. Και σε αυτην την περιπτωση αναγκαζεσαι να ξαναπαιξεις τα ιδια events over and over για να μπορεσεις να φυγεις απο το roadblock. Aυτο, campaign ξε-campaign δεν θα επρεπε να υπαρχει ΙΜΟ. Οχι σε racing παιχνιδι. Πουθενα. (φυσικα και υπαρχει πολυ στα παιχνιδια, αλλα τελευταια πολλοι δημιουργοι το αποφευγουν αυτο το φαινομενο το οποιο υπηρχε κατα κορον).

  22. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (03-02-2022)

  23. #195
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν αντιλεγω.

    Αν ο κοσμος γενικα αυτο θελει και τελος, εμενα δεν μου πεφτει και πολυς λογος και προφανεστατα καλα κανουν και το βγαζουν οπως το βγαζουν.

    Εγω εχω παιξει ολα τα GT πλην του 6. Το Sport δεν το υπολογιζω καθως δεν επιδεχεται της κριτικης που κανω αυτη τη στιγμη. Ο λογος που δεν πηρα το GT6 ηταν ξεκαθαρα αυτο που περιεγραψα πιο πανω. Οτι οπως και να το κανεις, καποια στγμη στο GT πεφτεις σε ενα "roadblock" οπου δεν μπορεις να προχωρησεις παρακατω σε νεο φρεσκο content αν δεν μαζεψεις χρημα. Και σε αυτην την περιπτωση αναγκαζεσαι να ξαναπαιξεις τα ιδια events over and over για να μπορεσεις να φυγεις απο το roadblock. Aυτο, campaign ξε-campaign δεν θα επρεπε να υπαρχει ΙΜΟ. Οχι σε racing παιχνιδι. Πουθενα. (φυσικα και υπαρχει πολυ στα παιχνιδια, αλλα τελευταια πολλοι δημιουργοι το αποφευγουν αυτο το φαινομενο το οποιο υπηρχε κατα κορον).
    Συμφωνώ!
    Δεν είμαι φαν της σειράς, τα έχω παίξει όλα (gt sport την beta μόνο) αλλά μόνο στο πρώτο και στο 4 είχα ασχοληθεί φουλ.
    ¶λλες εποχές τότε πιτσιρικάς με φουλ άπλετο χρόνο.
    Δεν κατάλαβα ποτέ αν έκανα grinding ή όχι .
    Θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει μια μέση λύση.
    Ούτε σαν το Forza Motorsport που σε "πνίγει" από αμάξια, αλλά ούτε και να παίζεις συνέχεια τα ίδια event για να προχωρήσεις.
    Δεν θα ήθελα όμως να είχα ένα Supercar μετά από λίγες ώρες παιχνιδιού. Γιατί τότε δεν έχει νόημα (για μένα τουλάχιστον) να ασχοληθώ περαιτέρω..
    Ένα πολύ γρήγορο αμάξι πχ θα το δω σαν rewarding (χωρίς grinding εννοείται) μέσα από το progress του παιχνιδιού. Και να πω ορίστε κατάφερα και το πήρα

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  24. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Valkyre (03-02-2022)

  25. #196
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δημήτρη, ξέρεις πόσο κόσμο γνωρίζω που έμπαινε στο GT 5 και αργότερα στο GT Sport (έκανα skip το GT6 λόγω PS4)........που έμπαινε ΜΟΝΟ για να φτιάξει personal lobby.....να μπουν μέσα φίλοι και να διοργανώσουν αγώνα dragster.
    Κανονικό αγώνα ε;
    Με χρόνους, εκκίνηση, συγκεκριμένους περιορισμούς και "ελευθερίες" στα πειράγματα....και με κανονικό διαιτητή να παρακολουθεί τον αγώνα!!

    Ακολούθως, γνωρίζω άτομα που έμπαιναν και έγραφαν 2-3-4 (!!) ώρες ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ γύρους την ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΑ σε time trial ώστε να πετύχουν τον ακόμα καλύτερο χρόνο, την ακόμα καλύτερη γραμμή, τις ακόμα καλύτερες ρυθμίσεις και όλα αυτά.....πριν έρθει ένας άλλος φίλος με άλλο αμάξι και πετύχει καλύτερο χρόνο........οπότε ξανά από την αρχή!

    Ε, αυτά εγώ δεν μπορώ να τα κάνω, δεν διασκεδάζω.

    Γι αυτό άλλωστε είμαι οπαδός των arcade racing στα coin-op (και τα ports σε κονσόλες).

    Εντούτοις, υπάρχει κόοοοοοοοοοοσμος που παίζει GT ακριβώς για αυτούς τους λόγους:

    Την προσήλωση στα αυτοκίνητα.

    Αυτό που λες "grinding", εσένα σου φαίνεται έτσι γιατί παίζεις το παιχνίδι........ως βιντεογκειμ (δεν σε κατακρίνω). Δηλαδή, όπως όλα τα περισσότερα παιχνίδια, το ξεκινάς, παίζεις, παίζεις, παίζεις και "προχωράς μπροστά". Μια γραμμική, εξελικτική πορεία.
    Αυτό που εσύ ονομάζεις "roadblock" που απαιτεί "grinding" για να το ξεπεράσεις, δεν το έχω ακούσει από ΚΑΝΕΝΑΝ (από τους παραπάνω που αναφέρω) γιατί πολύ απλά δεν το θεωρούν "grinding". Αντιθέτως τους εκστασιάζει (έχω ακούσει διαλόγους σε τσατ), γιατί "πω πω ωραία! τώρα θα βελτιωθώ πάρα πολύ σε αυτές τις πίστες! Και θα μαζεύω χρήμα και θα βελτιώνομαι!!".
    Εδώ έχω ακούσει άτομα να ξεκινούν από το 1 εκατομμύριο credits για να φτάσουν 20 εκ. (που απαιτεί άπειρες ώρες grinding), ίσα-ίσα για να αγοράσουν 1 αυτοκίνητο (και μετά μηδέν credits)!!!!

    Εμφανώς, κι εσύ κι εγώ δεν είμαστε αυτά τα άτομα.

    Το παιχνίδι όμως, εξαρχής, γι αυτούς έχει φτιαχτεί.

    Δεν είναι θέμα εξέλιξης, είναι θέμα "φιλοσοφίας για συγκεκριμένους καταναλωτές".

    Η συνταγή του GT, υπό αυτήν την φιλοσοφία, ήταν σχεδόν τελειοποιημένη από το GT1.

    Στα GT3-GT4 PS2 τελειοποιήθηκε (εκεί έκανε και μια προσπάθεια διαφορετικής "φιλοσοφίας" παρουσιάζοντας το B. Spec, αλλά δεν συνεχίστηκε, προφανώς λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος από τους gamer).

    Στα δε GT5-GT6 υπήρξαν εξελίξεις στα γραφικά και χειρισμό, όπως και η εμφάνιση του online (GT5).

    Στο δε GT Sport, πήγε να κάνει "άνοιγμα" προς τις νεότερες γενιές (που δεν έχουν σχέση με μηχανικές γνώσεις, πειράγματα, καγκουριές γενικώς)........και ημι-απέτυχε ή ημι-πέτυχε: τελικά η νέα γενιά δεν "αγκάλιασε" το GT Sport (έχει άλλα ενδιαφέροντα, σε σχέση με εμάς όταν ήμασταν σε εκείνες τις ηλικίες), και ενώ οι παλιές γενιές "ξίνισαν" που δεν είχε πειράγματα αρχικά, τελικά πάλι η παλιά γενιά "αγκάλιασε" το GT Sport όσο αυτό έπαιρνε απανωτά update.

    Τι μας λένε τα παραπάνω λοιπόν;

    "Συγκεκριμένοι πελάτες, που αποζητούν συγκεκριμένη φιλοσοφία".

    Για όλους τους υπόλοιπους, υπάρχουν διαφορετικά rally/racing/driving παιχνίδια.

    (art of rally, WRC, Horizon, φορτηγά τριαξονικά scania, λεωφορεία, rFactor κλπκλπ)

  26. #197
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Tωρα αμα σου πω οτι ειμαι time trialer τι θα πεις? Για αρκετο καιρο στο GT5 ημουν στο τοπ 10 του κοσμου με Ferrari σε 2 πιστες.

    Οπως και να εχει δεν θελω να κανω hijack τον ενθουσιασμο, μιας και εν μερη κι εγω χαιρομαι γι αυτην την μεγαλη κυκλοφορια, αλλα δεν μπορω να μην ξανα αναφερω (βαση του παραπανω ποστ σου) οτι αυτοι οι συγκεκριμενοι πελατες που αναφερεσαι, ποσως ενδιαφερονται και για τα μουσεια, ποσως ενδιαφερονται και για τα καφε, ποσως ενδιαφερονται και για τις φωτογραφιες κλπ κλπ

    Γι αυτο λεω οτι "δεν δεχομαι" το γεγονος οτι σε αυτο το κομματι απλα δεν κανουμε κατι ενω σε ολα τα υπολοιπα κανουμε παπαδες.

    Τεσπα. Το παιχνιδι θα κανει θραυση και το ελπιζω γιατι το Playstation εχει μεγαλη αναγκη Gran Tursimo και Horizon να θυμισουν στον κοσμο τι σημαινει Sony exclusive...

  27. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    obione (04-02-2022)

  28. #198
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν θα μου κάνει εντύπωση, περί time trial, γιατί είσαι άνθρωπος που έχεις υπομονή και επιμονή (γι αυτό και μπορείς να ασχολείσαι, hell, να ευχαριστιέσαι κιόλας παιχνίδια RPG-οειδή που δεν αντέχω καθόλου ή που παίρνεις τον χρόνο σου να διαβάζεις εις βάθος τα στόρυ/χαρακτήρες, παράδειγμα το Metal Gear Saga, που σε έβλεπα πριν 2 εκατομμύρια χρόνια να αναλύεις το σενάριο και είχα μείνει κάγκελο. Προσωπικά δεν έχω καθόλου υπομονή, ούτε επιμονή).

    Τον ενθουσιασμό μου δεν τον κάνεις hijack, εκτός κι αν εννοούσες άλλων συνφορουμιτών.

    Προσωπικά ποτέ δεν ήμουν "ενθουσιασμένος" per se με κανένα Gran Turismo, γιατί το αποστειρωμένο gameplay που έχει ένα simcade racing δεν είναι του γούστου μου για παραπάνω από 2-3 αγώνες. Μετά βαριέμαι. ¶ντε πες 4-5 αγώνες. Θα το αφήσω για μερικές μέρες και μετά άντε λίγους αγώνες πάλι και μέχρι εκεί. Ανέκαθεν έτσι ήμουν από το 1997.

    Τώρα περί καφέ και χρωματάκια, και αυτοκόλλητα και λοιπά σούρου-μούρου, μάλλον είναι "δάκτυλος" από την Σονυ "κάνε κάτι ρε μλκ, μπας και ελκύσουμε παραπάνω κόσμο, γιατί το πελατολόγιο είναι μεταξύ 45 έως 65 ετών να σε χέσω!". Ε, τα έβαλε.........τόσο όσο.......δηλαδή ναι μεν υπάρχουν, αλλά με τέτοιο τρόπο εντός του interface ώστε να μην αλλάζει η "πάγια φιλοσοφία".

    Βασικά συμφωνούμε, λολ.

  29. #199
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    ***EDIT***

    Σε αυτό το άρθρο (που δεν έχω ιδιαίτερη υπόληψη στην δημοσιογραφική εγκυρότητα της σελίδας) https://www.gamesradar.com/uk/gran-turismo-7-preview/ διαβάζω ότι υπάρχει το Frame Rate mode όπου στοχεύει 60 fps χωρίς raytracing (χωρίς να αναφέρεται η ανάλυση οθόνης) και το raytracing mode στα 30 fps.

    Υποθέτω ότι οι τρόμπες στην σελίδα κάποιο λάθος θα έχουν κάνει στο γράψιμο του άρθρου ή.........αν δεν έχουν κάνει λάθος, τότε η P.D. απλώς τρομπάρει.

    Τι εννοώ;

    Αν οι τρόμπες έχουν κάνει λάθος στο γράψιμο = το παιχνίδι παίζει στα 60 fps είτε με είτε χωρίς raytracing (μειώνοντας δραματικά την ανάλυση οθόνης, και ίσως να παίζει μεταξύ 55-60 fps στο RT mode).

    Αν οι τρόμπες ΔΕΝ έχουν κάνει λάθος = συγνώμη, αλλά μαλακίζεται η P.D. ;;;; Ποιος σοβαρός άνθρωπος θα θυσιάσει τα 60 fps, για να παίξει στα 30 fps μόνο και μόνο για να έχει RT;
    Πάμε καλά; Να παίξεις simcade στα 30 fps; Τρελαθήκατε ωρέ εκεί στην PD;

    Σίγουρα κάποιος απ' τους δύο κάνει λάθος, είτε η σελίδα είτε η PD.

  30. #200
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ελπιζω κι εγω να ριχνουν αναλυση για το raytracing αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θα μου κανει εντυπωση να εχουν επιλεξει τα 30 καρε γι αυτο το mode. Παρολαυτα ακομα κι ετσι μπορει να ελπιζει κανεις σε μελλοντικο patch νεου mode.

Page 10 of 24 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •