Page 23 of 24 FirstFirst ... 13192021222324 LastLast
Results 441 to 460 of 465

Thread: Gran Turismo 7 [+VR]

  1. #441
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Aν αυτο το παιχνιδι ειχε standing starts, qualifying, σοβαρη ΑΙ, θα ηταν πραγματικα ενα αυτοκινητιστικο επος...

    Η ΑΙ που τωρα ξεκιναει κοντα 45 δευτερολεπτα μπροστα απο εσενα σε καποιους αγωνες κανει πραγματικα το ολο εγχειρημα δυσκολο χωρις ουσια. Κατα μια εννοια δεν τρεχεις με τους αντιπαλους, τρεχεις με τον εαυτο σου και προσπαθεις απλα να εχεις ενα συγκεκριμενο γυρολογιο που θα σου επιτρεψει να κερδισεις. Αυτο πολλες φορες οδηγει στο να καθεσαι και να παιζεις 10-15 γυρους χωρις να ξερεις στην πραγματικοτητα που θα σε βγαλει ο αγωνας και ποσο μπροστα ειναι ο αντιπαλος σου. Ειναι λιγο εως πολυ θα ελεγα αδικο και μεγαλο χασιμο χρονο.

    Απο την αλλη οταν μερικες φορες δουλευουν ολα οπως πρεπει, ακομα και ετσι ειναι απολαυστικο σαν παιχνιδι, ιδιως στην VR εμπειρια του.

    Ο Καζουνορης πρεπει να βαλει standing starts. Εχουν περασει σχεδον 30 χρονια και δεν το πιστευω οτι το campaign ειναι ακομα στημενο πανω στα rolling starts οπου αναγκαστικα σε κανει να φερνεις πιο δυνατα αμαξια απο την Αι και να θεριζεις τις πιστες.

    Απο την αλλη μερια, σαν content ειναι πλουσιοπαροχο. Και στον τομεα της παραμετροποιησης εξαισιο. Το γεγονος οτι μπορεις να κατεβασεις styles που φτιαχουν αλλοι παικτες ειναι απο τις καλυτερες ιδεες εβερ και γενικα να φτιαχνεις τα δικα σου liveries.

    Απο θεμα ποικιλιας αυτοκινητων, μηδεν παραπονο, μιλαμε για ολοκληρο στολο απο διαθεσιμα και απολαυστικα αυτοκινητα. Αντιστοιχα πολλες πιστες, ολων των ειδων, πολλοι διαφορετικοι αγωνες παντως τυπου κλπ.

    Κατι που βελτιωθηκε επισης πολυ ειναι ο ηχος. Εξαισια δουλεια σε σχεση με το παρελθον και στα replays ιδιως στα fly bys υπαρχει τεραστια διαφορα με τα προηγουμενα παιχνιδια.

    Για την ιστορια παιζω με χειριστηριο και με ολα τα βοηθηματα απενεργοποιημενα πλην ABS στο default, 0 traction control, AMS off κλπ καθως και ολα τα ενοχλητικα θα ελεγα οπτικα βοηθηματα που σου δειχνουν που να φρεναρεις, που να αφησεις γκαζι κλπ

    Υπαρχουν στιγμες που ιδιως στο VR νιωθεις φοβερα με το παιχνιδι. Μοναδικα θα ελεγα. Με τιμονιερα φανταζομαι ειναι ακομα καλυτερα.

    Απλα πρεπει να γινει κατι με το στησιμο των αγωνων και τον ανταγωνισμο. Δε παει αλλο. Και το λεω και το ξαναλεω γιατι πολυ απλα μου φαινεται παρα πολυ ευκολο να υλοποιηθει αυτο που ζηταω εστω και με patch... δεν καταλαβαινω αληθεια που ειναι η δυσκολια. Τοσο που μου φαινεται ως απλα "καπριτσιο" του Καζ και τιποτα αλλο...

  2. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (17-07-2023)

  3. #442
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Χρονο για να υλοποιησουμε standing starts και αξιολογη ΑΙ δεν εχουμε, αλλα για ασθενοφορα εχουμε!

    Περιμενω πως και πως να τρεξω σε αγωνα με ασθενοφορο! Α ρε Καζ... α ρε Καζ....


  4. #443
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Επειδή είδα την ταινία (η οποία μου άρεσε και αρκετά btw) ξαναεπεστρεψα στο παιχνίδι.
    Πραγματικά μιας και έχω παίξει πολύ οπότε έχω και οποίο αυτοκίνητο μου αρέσει το απολαμβάνω φουλ.
    Έχει ωραία υποστήριξη και μπαίνει συνεχώς νέο περιεχόμενο.
    Αυτό με την ΑΙ πιστεύω όταν θα εφαρμόσουν την Sophy θα λέμε τα καλύτερα. Δυστυχώς δεν είχες Δημήτρη τότε το παιχνίδι για να δεις πόσο καλή είναι.
    Τώρα με τα rolling starts ναι έχει γίνει κουραστικό.. πάντα ξεκινάς 16ος και κυνηγάς σαν τον τρελό τον πρώτο...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  5. #444
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τη Sophy δεν την προλαβα αλλα ειδα παρα πολλα βιντεο και η αποψη μου ειναι οτι ενω ειναι πολυ καλο βημα, εντουτοις δεν ειναι υλοποιησιμο ως κεντρικη ΑΙ για ενα παιχνιδι. Πρωτα απο ολα στο πιο δυσκολο επιπεδο της η Sophy δεν θυμιζει ανθρωπο αλλα ρομποτ. Τα κανει ολα αψεγαδιαστα και τελεια. Φτανει στο αλλο ακρο αυτου που επιζητουμε. Διαβασα ομως επισης οτι Sophy με 16 αυτοκινητα δεν ειναι εφικτο. Δεν ξερω αν ισχυει.

    Εγω μωρε δε θελω Sophy τουλαχιστον τωρα στο 7. Θελω να παρουν την ΑΙ αυτη που εχει το παιχνιδι και να την φτιαξουν. Δεν ειναι τοσο δυσκολο πια. Τοσα παιχνιδια το κανουν. Βασικα νομιζω οτι ακομα και το GT5 ειχε καλυτερη ΑΙ απο το 7.

  6. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (05-08-2023)

  7. #445
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Στο GT5 δεν νομίζω.
    Την θυμάμαι πολύ στις ράγες να πηγαίνει. Θυμάμαι που πήγαινα στην στροφή και έπεφτα στα αμάξια και με κράταγαν στο δρόμο
    Γενικά του GT7 την θεωρώ καλύτερη ΑΙ απλά επειδή έχω παίξει και Forza motorsport θα ήθελα κάτι αντίστοιχο να δω. Αυτό με τα drivatars δουλεύει πολύ καλά.
    Τώρα περί Sophy ναι στο δύσκολο ήταν αλάνθαστη. Αλλά στα πιο κάτω επίπεδα απολαμβάνεις τον αγώνα. Προσπαθούσε να σε προσπεράσει να σε κλείσει οπότε γενικά ήταν ωραία εμπειρία.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Spoiler!

  8. #446
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με τα invites για αγορες αυτοκινητων υπαρχει κατι που μπορει να κανει κανεις? Θελω την Aston Martin Vulcan και την LaFerrari και στις λοταριες καποιες φορες που βλεπω invites προφανως δεν κερδιζω ποτε με το στημενο συστημα του Καζ.

    Επισης να πω οτι πειραματιστηκα και βρηκα εστω εναν τροπο να κανω την υπαρχουσα ΑΙ του παιχνιδιου somewhat enjoyable μεσω δημιουργιας Custom Race.

    Εφτιαξα εναν αγωνα κατηγοριας Gr.3 εβαλα την ΑΙ στο επιπεδο "professional" (που λεει ο λογος) και εβαλα τις εξης ρυθμισεις:

    Standing Start: On
    Start position: οτι επιλεξει ο καθενας
    Lap: Οτι γουσταρετε
    Slipstream: Weak
    Penalties: On ολα
    Flag Rules: On
    Weather: off γιατι η ΑΙ στον καιρο κανει οτι ναναι
    Boost: Weak και αυτο ειναι το σημαντικοτερο γιατι μονο με boost η ΑΙ μπορει να γινει ανταγωνιστικη... το boost σημαινει οτι η ΑΙ παιρνει αυτο το πλεονεκτημα αλλα ο παικτης οχι. Mε αυτο το setting για καποιο λογο η βλαμμενη ΑΙ σταματαει να παταει φρενο πανω στις στροφες...

    Με αυτα τα settings που στην ουισια ειναι αδικα για τον παικτη, οι αγωνες γινονται τουλαχιστον ενδιαφερον και το καθε λαθος πληρωνεται. Επισης σε αναγκαζει να παιξεις και αρα να προσεπρασεις σωστα και οχι να κοπανας στους τοιχους και πανω στους αντιπαλους.

    Το κακο φυσικα ειναι οτι απο θεμα credits reward δεν παιρνεις τιποτα... δηλαδη αν θες λεφτα πετας το χρονο σου στα σκουπιδια, γιατι ο Καζ μοιαζει να μην σεβεται το χρονο σου σε καμμια μορφη του παιχνιδιου. Παρολαυτα εγω νομιζω βρηκα το αντιδοτο προς το παρον για να μπορω να απολαυσω λιγο "racing".

  9. #447
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μολις τωρα πηρα χαμπαρι οτι βγηκε ισως το πιο σημαντικο update για το παιχνιδι... τοσο που ισως αλλαξει αρδην το παιχνιδι.



    Η Sophy version 2 ηρθε για να μεινει στο GT7 (PS5 Version)! Και μαλιστα customizable για να μπορει να το δοκιμασει ο καθε παικτης αναλογα το skill του. Η Sophy 2 μπορει να οδηγησει το 95% των διαθεσιμων οχηματων στο παιχνιδι σε 9 διαφορετικες πιστες.

    Αυτο για εμενα ισως ειναι απλα αυτο που περιμεναμε τοσο καιρο απο το GT7!

    Περαν της Sophy, ερχονται και αλλες μεγαλες αλλαγες και προσθηκες που φαινονται στο παρακατω trailer:


  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Christos33 (02-11-2023)

  11. #448
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Καλό αυτό ίσως του δώσω επιπλέον χρόνο γιατί δεν μου άρεσε όπως ήταν κ το είχα διαγράψει τσαμπα 120 gb χώρο έπιανε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #449
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δοκιμασα λιγο την καινουργια Σοφι.. εκπληκτικη αλλαγη.. και ειναι πιο νορμαλ απο το «παραλογο» που ηταν στην πρωτη εκδοχη της. Οπου ηταν αλανθαστη και γενικα δεν ειχε ανθρωπινες αντιδρασεις αλλα ρομποτικες.

    Εδω ειναι πολυ πιο διασκεδαστικη η κατασταση και φυσικα ειναι πιο καλοστημενο για να μπορεις να ευχαριστηθεις τους αγωνες. Η ΑΙ δεν εχει καμμια σχεση με την βασικη του παιχνιδιου, προστατευει την θεση της, δοκιμαζει να σε προσπερασει με την πρωτη ευκαιρια, αλλα ταυτοχρονα σου δινει σχεδον παντα χωρο μεσα στην πιστα.

    πολυ ευχαριστημενος. Μακαρι να μπει καθολικα σε ολοκληρο το παιχνιδι καποια στιγμη στο μελλον. Παντως ακομα και τωρα τουλαχιστον μπορεις να ευχαριστηθεις αγωνες και με το παραπανω.

  13. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    AlexandrosQV (03-11-2023)

  14. #450
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default


  15. #451
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Για μένα είναι το καλύτερο Gran Turismo που έχω παίξει.
    Ακόμα σχεδόν 2 χρόνια μετά την κυκλοφορία του ασχολούμαι μαζί του


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  16. #452
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πλεον με το VR και την Sophy το παιχνιδι ειναι σε ενα τρομερο σταδιο και με πολυ καλη υποστηριξη. Μακαρι να συνεχισει ετσι.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (14-12-2023),PDS (14-12-2023)

  18. #453
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν πάει το μυαλό μου πως θα είναι (έχει ακόμα 2-3 χρόνια μπροστά του) το GT 8 που θα είναι exclusive για PS5 και παράλληλα θα εκμεταλλεύεται πλήρως το PS5 Pro.


    Μάλλον θα συνοδεύεται από ένα ζευγάρι μασέλες γιατί θα πέσουν σαγόνια.

  19. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (14-12-2023)

  20. #454
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Κι εγώ το ίδιο.

    Βλέποντας αυτό το αποτέλεσμα, δεν μπορώ να διανοηθώ τι σκατά παραπάνω χρειάζεται το μάτι μας για να χορτάσει.

    Προσωπικά το gt7 είναι το παιχνίδι με τις περισσότερες παιχνιδοώρες στα ps4-ps5 που μετράνε στατιστικά.

  21. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    mihalis13 (14-12-2023)

  22. #455
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κι εγώ έχω λιώσει το GT7. Έχω να παίξω τόσο πολύ GT από την εποχή του GT3 (λιγότερο από GT3 έπαιξα GT5).

    Παίζω και οφφλινε και ονλινε αγώνες. Ποικιλία για όλους.

    Κλασικά όπως σε όλα τα ραλλακια πέδηση φύσεως απεχθάνομαι χιόνι και χώμα (εξαιρείται το SEGA Rally).

  23. #456
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν πάει το μυαλό μου πως θα είναι (έχει ακόμα 2-3 χρόνια μπροστά του) το GT 8 που θα είναι exclusive για PS5 και παράλληλα θα εκμεταλλεύεται πλήρως το PS5 Pro.


    Μάλλον θα συνοδεύεται από ένα ζευγάρι μασέλες γιατί θα πέσουν σαγόνια.
    Πραγματικα αμφιβαλλω οτι το GT8 θα βγει τοσο συντομα.

  24. #457
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ δεν νομίζω να δούμε GT8 σε αυτή τη γενιά..
    Θεωρώ πως απλά από κάποια στιγμή και έπειτα θα παίρνει updates αποκλειστικά για το PS5 (καλή ώρα με την Sophy)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

  25. #458
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Πραγματικα αμφιβαλλω οτι το GT8 θα βγει τοσο συντομα.
    Λες ο Καζουνόρης να κάνει την ίδια μαλακία με το GT8 όπως έκανε με το GT6 που το έβγαλε για το PS3 μόλις ήρθε το PS4;

    Θα είναι πολύ τρόμπας ο άνθρωπος!

  26. #459
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,987
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default Gran Turismo 7 [+VR]

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Λες ο Καζουνόρης να κάνει την ίδια μαλακία με το GT8 όπως έκανε με το GT6 που το έβγαλε για το PS3 μόλις ήρθε το PS4;

    Θα είναι πολύ τρόμπας ο άνθρωπος!
    Χαχαχα όντως το θυμάμαι κ δεν έπαιζε κ στο ps4 κιόλας .
    Εγώ δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ ακόμα με το GT7 κ γενικά έχω να παίξω πολλές ωρες GT από το 5.
    Υ.Γ το 6 ίσα που ασχολήθηκα πήρα απλά πλατίνα κ το έκλεισα γιατί έπαιζα στο ps4 .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  27. #460
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Χαχαχα όντως το θυμάμαι κ δεν έπαιζε κ στο ps4 κιόλας .
    Εγώ δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ ακόμα με το GT7 κ γενικά έχω να παίξω πολλές ωρες GT από το 5.
    Υ.Γ το 6 ίσα που ασχολήθηκα πήρα απλά πλατίνα κ το έκλεισα γιατί έπαιζα στο ps4 .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τσαντίστηκα ΤΟΣΟ πολύ με την επιλογή της Sony και του Καζουνόρι να βγάλει το GT 6 για το PS3 και όχι (έστω και) για το PS4 ως launch τίτλο, που δεν το αγόρασα ποτέ, ούτε καν το δανείστηκα για να το δω λιγάκι. Δεν το έχω παίξει/δει/ασχοληθεί ούτε μισό δευτερόλεπτο (ούτε καν σε φίλο).

    Είναι το μοναδικό GT που δεν έχω δει καν. Συνειδητά.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •