Page 21 of 24 FirstFirst ... 111718192021222324 LastLast
Results 401 to 420 of 465

Thread: Gran Turismo 7 [+VR]

  1. #401
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Βάζω σχεδόν κάθε μέρα το παιχνίδι και δεν μπορώ να σταματήσω. Πολύ εθιστικό το gameplay. Και δεν είμαι ουτε καν..οπαδός των αυτοκινήτων. Οριακά παρατηρώ τι είδους αμάξι οδηγώ

    Πραγματικά αυτοί που γουστάρουν αυτοκίνητα και gaming επιβάλλεται να παίξουν το παιχνίδι σε VR+τιμονιέρα.
    .

  2. #402
    Elite Dinos's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Athens - kifisia
    Posts
    793
    PSN ID
    Dinos161079

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Βάζω σχεδόν κάθε μέρα το παιχνίδι και δεν μπορώ να σταματήσω. Πολύ εθιστικό το gameplay. Και δεν είμαι ουτε καν..οπαδός των αυτοκινήτων. Οριακά παρατηρώ τι είδους αμάξι οδηγώ

    Πραγματικά αυτοί που γουστάρουν αυτοκίνητα και gaming επιβάλλεται να παίξουν το παιχνίδι σε VR+τιμονιέρα.
    Εγώ δυστυχώς με τα vr τουλάχιστον το 1 δεν μπορώ να αντέξω πάνω από 20 λεπτά, ζαλίζομαι σε σημείο εμετού, το έχω και κάθεται, μόνο το resident evil ευχαριστηθηκα και αυτό με διαλείμματα, στο gt φαντάζομαι δεν θα αντέχω ούτε δύο γύρους. Καποιοι έλεγαν ότι το συνηθίζεις αλλά σε εμένα μάλλον δεν συμβαίνει, δεν ξέρω γιατί...

  3. #403
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Dinos View Post
    Εγώ δυστυχώς με τα vr τουλάχιστον το 1 δεν μπορώ να αντέξω πάνω από 20 λεπτά, ζαλίζομαι σε σημείο εμετού, το έχω και κάθεται, μόνο το resident evil ευχαριστηθηκα και αυτό με διαλείμματα, στο gt φαντάζομαι δεν θα αντέχω ούτε δύο γύρους. Καποιοι έλεγαν ότι το συνηθίζεις αλλά σε εμένα μάλλον δεν συμβαίνει, δεν ξέρω γιατί...
    Δυστυχως δεν γνωρίζω αν με το psvr2 βελτιωνεται η κατάσταση για αυτους που ζαλιζονται πιο ευκολα, γιατι εγω ζαλιζομουν ελάχιστα και με το psvr1 και αυτο τις πρωτες εβδομαδες μονο. Μετα καθόλου.

    Γενικα διαβάζω οτι ειναι ενα κλικ καλύτερα τα πράγματα με το psvr2, αλλα και παλι υπάρχει θέμα.
    .

  4. #404
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να λυθεί εντελώς για κάποιους ανθρώπους δεν γίνεται.

    Όσοι έχουν υψηλό δείκτη προσανατολισμού, ακοής και ισορροπίας (είναι καθαρά γενετικό), στους οποίους δυστυχώς ανήκω (φανταστείτε ότι με πιάνει ναυτία ακόμα και σε φερρυ-μποτ, σε κανονικό πλοίο δεν μπαίνω καν γιατί θα πεθάνω στους εμετούς / με πιάνει ναυτία στο αεροπλάνο, στο τρένο, και σε όποια θέση πλην του οδηγού κάτσω στο αμάξι), δεν υπάρχει "σωτηρία" χααχαχαχχα. Είναι/είμαι/είμαστε καταδικασμένοι να ζαλιζόμαστε, ακόμα και εμετό και σε σπάνιες περιπτώσεις λιποθυμία (αν δεν βγάλουμε το κράνος έγκαιρα).

    Στο PSVR1 στα 10 δευτερόλεπτα είχα αρχίσει να έχω ναυτία. Στα 2 λεπτά η ναυτία ήταν πολύ έντονη. Σε βαθμό που ίδρωνα, είχα λαχανιάσει.

    Μόλις έβαλα Driveclub στα 5 δευτερόλεπτα πήγα να λιποθυμήσω (δεν κάνω πλάκα).

    Μόλις έβαλα WipEout, στην πρώτη στροφή πέταξα το κράνος από το κεφάλι και έφυγα σούμπιτος στη λεκάνη να κάνω εμετό. Ξάπλωσα στον καναπέ και μου πήρε πάνω από 45 λεπτά για να ισιώσω.

    Επί 1 μήνα προσπαθούσα να "εκπαιδεύσω" τον εαυτό μου. Τζίφος, δεν γίνεται, αν κάποιος έχει ναυτία στον βαθμό που έχω.

    (PSVR2 δεν έχω δοκιμάσει ακόμη)


    @PDS
    Αν θες καμιά βοήθεια στα αυτοκίνητα και πως μπορείς να τα "πειράξεις" + στήσεις (ρυθμίσεις) πολύ ευχαρίστως (hint: πήγαινε gtplanet και βρες έναν τύπο ονόματι praiano. Έχει πολλές ρυθμίσεις για μεγάλη γκάμα αυτοκινήτων, ο άνθρωπος είναι απίστευτος "μάστορας" )
    Last edited by Lefteris_X; 09-03-2023 at 16:43.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (09-03-2023)

  6. #405
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    και εγω δυστυχως και με το psvr1 και με το 2 δεν μπορω να παιξω πολυ ωρα, αρχιζω να νιωθο αβολα, σαν να ζαλιζομαι κ το βγαζω, ειδικα με HZ,RE και Pavlov,
    με GT7 ειναι πολυ καλυτερα, ενω σε psvr1 με GTsports ηταν για μενα προσωπικα unplayable η κατασταση στο psvr2 με GT7 παιζω πολυ ανετα μπορει κ για μια ωρα περιπου συνεχομενα.
    αλλα γιαυτο ως τωρα παιζω απλα παιχνιδακια πιο σταθερα οπως moss και thumper

  7. #406
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    και εγω δυστυχως και με το psvr1 και με το 2 δεν μπορω να παιξω πολυ ωρα, αρχιζω να νιωθο αβολα, σαν να ζαλιζομαι κ το βγαζω, ειδικα με HZ,RE και Pavlov,
    με GT7 ειναι πολυ καλυτερα, ενω σε psvr1 με GTsports ηταν για μενα προσωπικα unplayable η κατασταση στο psvr2 με GT7 παιζω πολυ ανετα μπορει κ για μια ωρα περιπου συνεχομενα.
    αλλα γιαυτο ως τωρα παιζω απλα παιχνιδακια πιο σταθερα οπως moss και thumper
    Εχεις δοκιμασει snap turning; H και το μαυρο πλαίσιο οταν κινειται ο χαρακτηρας;
    .

  8. #407
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εχεις δοκιμασει snap turning; H και το μαυρο πλαίσιο οταν κινειται ο χαρακτηρας;
    Να ρωτήσω. Το μαύρο πλαίσιο όταν κινείται ο χαρακτήρας μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε? Διότι με χαλάει λιγάκι στο Village.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #408
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Να ρωτήσω. Το μαύρο πλαίσιο όταν κινείται ο χαρακτήρας μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε? Διότι με χαλάει λιγάκι στο Village.
    Ναι καπου θα ειναι στα settings. Εγω μονο snap turning εχω κρατησει το οποιο με βολευει περισσοτερο απο το smooth ετσι και αλλιως.
    .

  10. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (09-03-2023)

  11. #409
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ναι καπου θα ειναι στα settings. Εγω μονο snap turning εχω κρατησει το οποιο με βολευει περισσοτερο απο το smooth ετσι και αλλιως.
    Πως λέγεται δεν θυμάσαι? Δεν κοίταξα καθόλου τα settings παρά μόνο που έβαλα να κινείται κανονικά ο χαρακτήρας και όχι διακεκομμένα.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


  12. #410
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πως λέγεται δεν θυμάσαι? Δεν κοίταξα καθόλου τα settings παρά μόνο που έβαλα να κινείται κανονικά ο χαρακτήρας και όχι διακεκομμένα.
    https://www.reddit.com/r/PSVR/commen...e_vignette_in/

    ''It’s called tunneling in options''
    .

  13. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (09-03-2023)

  14. #411
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  15. #412
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτα τα παιχνιδια που εισαι μεσα σε κοκπιτ (αυτοκινητα, αεροπλανα κλπ) πραγματικα ειναι για να τα παιζεις σε τετοια μορφη.

  16. #413
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Το psvr2+gt7 με έπεισαν πολύ εύκολα κιόλας για αγορά τιμονιερας και όπως έχω ξαναπεί δεν ήμουν ποτέ των racing games. Την επόμενη εβδομάδα περιμένω και το stand. Η όλη εμπειρία ειναι κυριολεκτικά αλλού, δεν περιγράφεται! Υπάρχουν καλύτερες τιμονιερες από την G29 το ξέρω αλλά όταν το συνολικό κόστος τιμονιερας και stand μου βγήκαν 280 ευρώ, ε τότε δεν υπήρχε κάποιο διλημμα για εμένα.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails IMG_20230314_093157.jpg  

  17. The Following 4 Users Say Thank You to isildur83 For This Useful Post:

    Lefteris_X (17-03-2023),mania (18-03-2023),mihalis13 (17-03-2023),PDS (17-03-2023)

  18. #414
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Μεγειά isildur83.

    Έχω το PSVR2 από την πρώτη μέρα και έχω παίξει αρκετά GT7.

    Εχθές όμως που πήγα σε φίλο που έχει κάθισμα και τιμονιέρα συνειδητοποίησα πόσο φτωχή είναι η εμπειρία με το dualsense.

    Θες σε παρακαλώ να μοιραστείς από που τα πήρες και τα δυο σε αυτή την τιμή;

    Αν δε θες από εδώ τότε ίσως με pm?

    Καλό παιχνίδι και να τα χαρείς.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    isildur83 (17-03-2023)

  20. #415
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ναι σε παρακαλώ isildur!

    Μοιράσου σε παρακαλώ την ευκαιρία αυτή (ακόμη και σε pm)

    Ευχαριστώ!

  21. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    isildur83 (17-03-2023)

  22. #416
    PS4forums Addict isildur83's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,678
    PSN ID
    Durden83
    Name
    Νίκος

    Default

    Παιδιά από αγγελία βρήκα την τιμονιερα και το stand. Ήταν σε άψογη κατάσταση και τα δύο. Από insomnia η marketplace αν ρίξετε μια ματιά υπάρχουν πολλές αγγελίες.

  23. #417
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ερχεται η ταινία Gran Turismo στις 17 Αυγούστου, αυτό είναι το πρώτο trailer.


  24. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Brazhlias (03-05-2023)

  25. #418
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλησπερα. Να κανω δυο ερωτησεις σε οσους εχουν το παιχνιδι:

    α) ποσο χωρο πιανει στο ps5 με το τελευταιο πατς και αγνοοντας τυχον multiplayer modes που πιθανον ειναι προεραιτικα να ειναι installed (δλδ αν σου δινει επιλογη μονο για single player ποσο χωρο πιανει καθως δεν με ενδιαφερει το μουλτι)

    β) ποσο γρηγορα μπορω να μαζεψω χρηματα να παρω 5-6 supercars που μου αρεσουν (δλδ ετσι οπως το κοβω καμμια 10-15αρια εκατ. Credits) και απλα να τα οδηγω σε time trial φαση.

    Ευχαριστω πολυ!

  26. #419
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λοιπόν! (καλησπέρα Val)

    Α) Τώρα κοίταξα στο PS5 και είναι 123 GB (γίνεται install ολόκληρο το παιχνίδι, θα καταλάβεις παρακάτω).

    B) Δυστυχώς δεν πάει έτσι το GT7, δηλαδή μπαίνω/μαζεύω χρήματα/αγοράζω ότι θέλω. Δεν έχει καμία σχέση με τα προηγούμενα GT. Πρέπει υποχρεωτικά να μπαίνεις στο "Cafe" όπου εκεί σου δίνει τα λεγόμενα "Menu Book", και στα δίνει ένα-ένα. Κάθε ένα σου ξεκλειδώνει συγκεκριμένες πίστες και σου δίνει συγκεκριμένο στόχο που πρέπει να πετύχεις, πχ. σου ξεκλείδωσα την τάδε πίστα, παίξε εκεί και βγες τουλάχιστον 3ος.

    Αυτή η διαδικασία σου ανεβάζει το "level παίκτη" (δεν κάνω πλάκα λολ). Όσο αναβαίνει το level, τόσο σου ξεκλειδώνει περαιτέρω στοιχεία του παιχνιδιού, δηλαδή ΔΕΝ είναι όλα τα mode/δυνατότητες του GT7 εξαρχής διαθέσιμα όπως στα προηγούμενα GT.

    Για παράδειγμα, πρέπει να ανέβεις level για να σου ξεκλειδώσει τους επίσημους manufacturers των αυτοκινήτων (μέχρι τότε έχεις όποια αυτοκίνητα-δώρα σου δίνει και όποια υπάρχουν στα μεταχειρισμένα). Ακολουθώντας αυτό το μοτίβο με το Manual Book ----> level up, σου ξεκλειδώνει το κατάστημα με τα legendary cars, σου ξεκλειδώνει το κατάστημα με τις βελτιώσεις των αυτοκινήτων, σου ξεκλειδώνει τη δυνατότητα να παίζεις online.......φαντάσου δηλαδή κάποιον που κάνει install το GT7 γιατί θέλει απευθείας να παίξει online.........πολύ απλά δεν μπορεί! Ή κάποιον όπως εσύ, που θες να μαζέψεις χρήματα για να αγοράσεις συγκεκριμένα supercars και να παίζεις time trial. Δεν στο επιτρέπει εξαρχής το παιχνίδι. Σε υποχρεώνει να "λιώσεις" στο gaming (driving).

    Παίζοντας τα διάφορα menu book/ξεκλειδωμένες πίστες κερδίζεις χρήματα, αλλά μη νομίζεις.....ψιλοτρίχες κερδίζεις σε σχέση με τα προγενέστερα GT.
    Κάθε μέρα που παίζεις, όταν φτάσεις περίπου τα 40+ χλμ δρόμου που έτρεξες σου εμφανίζει μια "ρουλέτα" με διάφορα τυχαία δώρα από 5.000 credits, 10.000, ένα μοτέρ (που πρέπει να ψάξεις στο ιντερνετ να δεις σε ποιο μοντέλο αυτοκινήτου ταιριάζει, καθώς το παιχνίδι δεν σου δίνει το παραμικρό hint), ένα αμάξι κλπ. Εννοείται ότι η ρουλέτα είναι "στημένη" γιατί συνήθως λαμβάνεις την σκατούλα από όλα τα τυχαία δώρα. Συνήθως έτσι; Όχι πάντα. Δηλαδή στις 20 φορές (άρα 20 μέρες παιχνιδιού / γιατί η ρουλέτα είναι μόνο 1 φορά ανά μέρα) άντε να σου δώσει ένα καλό τυχαίο δώρο.

    Εκεί που κερδίζεις αρκετά χρήματα (αλλά είναι καρα-παλούκι) είναι στα λεγόμενα "missions", όπου πρέπει να κάνεις συγκεκριμένα πράγματα, όπως ένα κομμάτι πίστας σε τάδε χρόνο, μετά ένα drag race, μετά άλλο κομμάτι/υπό κάποιο χρόνο κλπκλπ..μέχρι το τελευταίο που είναι ολόκληρη η πίστα πάλι σε κάποιο χρόνο. Ναι, σωστά κατάλαβες (again: λολ), πρέπει να κάνεις level up για να σου ξεκλειδώσει η δυνατότητα "missions".

    Όσο αφορά τα χρήματα που υπολογίζεις (10-15 εκ. credits), ετοιμάσου για πολλές ώρες μέχρι να το καταφέρεις. Μιλάμε για ΠΟΛΛΕΣ ώρες.

    Ελπίζω να σε κατατόπισα, αν και μάλλον σε αποκάρδιωσα λολ.

    ΥΓ: Να σου πω τώρα και το "καλό" της υπόθεσης. Είναι ωραίο το γ@μημένο GT7. Και ακόμα πιο ωραία τα supercars. Θα δεις πχ. τις Ferrari και θα κάθεσαι να τις θαυμάζεις με τις ώρες.
    Last edited by Lefteris_X; 15-05-2023 at 21:11.

  27. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (15-05-2023)

  28. #420
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μαλιστα.. οντως με αποκαρδιωσες!

    Πολυ δουλεια.. δε νομιζω οτι εχω το κουραγιο. Κριμα γιατι με επιασε ενα κατι να οδηγησω ψηφιακα μετα απο καιρο. Αλλα δεν εχω καμμια διαθεση να παιζω 10 ωρες με σκαραβαιους και autobianchi και honda civic και yaris κλπ για να παρω ενα αμαξι της προκοπης..

    Σε ευχαριστω πολυ οπως και να εχει!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •