Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 43

Thread: [Xbox Exclusive] Starfield (Bethesda)

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Την έχουμε ξανακάνει την συζήτηση. Ξέρουμε ότι η Microsoft αυτό θέλει, το έχει δηλώσει. Η Sony ιδέα δεν έχω πως το σκέφτεται.

    Νομίζω ότι είναι λίγο πολύ αναμενόμενο ότι και η Sony θα γίνει platform agnostic κάποια στιγμή (Gaikai, 1st party exclusives στο PC κτλ κτλ).




    Ναι, δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο ισχυρό κίνητρο για να το κάνει, τουλάχιστον με αυτά που ξέρουμε.

    Έτσι κι αλλιώς το endgame της Microsoft δεν είναι να "νικήσει την Sony". Η Microsoft έχει επικεντρωθεί στο να βγάλει την υπηρεσία της παντού και τα πολλά λεφτά είναι στα κινητά, όχι στις κονσόλες. Πάρε TV, πάρε υπολογιστή, πάρε Xbox, πάρε κινητό... όλα θα έχουν Game Pass. Και αυτά από μόνα τους είναι μερικά δισεκατομμύρια χρηστών. Είχε μια σκασίλα για την Sony.
    Mα ακριβως γι αυτο, επειδη σκασιλα της στο να νικησει την Σονυ, γιατι να αρνηθει πακτωλο χρηματων? Τεσπα δε ξερω θα δειξει, θα εχει ενδιαφερον σαν εξελιξη και μονο καθαρα.

  2. #22

    Default

    δεν υπαρχει περιπτωση να μπει το gamepass στο playstation...Οταν και αν η αγορα στραφει στις συνδρομητικες υπηρεσιες, θα μπει και η σονι στο παιχνιδι...αυτη τη στιγμη εχει 50εκ συνδρομητες στο plus...τι λογο εχει να μπει σε κατι που δεν της φερνει χρηματα...

    η κατασταση ειναι παρομοια με το netflix και τη disney...οτι παλευε 15 χρονια το netflix η disney το πετυχε μεσα σε ενα χρονο...Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι η αγορα του gaming ειναι ιδια με το σινεμα...Αν δεν μπει η αγορα των κινητων στο παιχνιδι, δεν προκειται να εχει νοημα...

  3. #23
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καλα υποτιθεται οτι αν η MS προτεινει στην Sony να μπει το gamepass στις συσκευες τις δεν θα γινει τσαμπα. Προφανως θα πληρωνει καποια toyalties και σιγουρα η Σονυ θα παιρνει ευκαταφρονητα ποσοστα.

    Μακρια απο εμας βεβαια..

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (16-06-2021),psx3 (15-06-2021)

  5. #24
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Ε καλά τσάμπα θα το βάλει θα παίρνει ποσοστό το θέμα είναι να βάλει πολλά παιχνίδια η MS δικά τις παιχνίδια για να συμφέρει την Sony να βάλει Gamepass που στην ουσία δεν θα έχει τεράστια διαφορά από το EA, έκτος κ αν μπλέκουμε με xbox account κ γίνεται τις Πόπης μετά...
    Την βλέπω να έρχεται η μέρα που θα μπαίνουμε κ θα υπάρχει ubisoft, ΕΑ, Sony κ Gamepass συνδρομές με διαφορά πακέτα ανάλογα τα γούστα μας.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


    xbox:Christoforo7s

  6. #25
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το βλέπω να μην ασχοληθώ με καμία από αυτές τις υπηρεσίες και δε πα να δίνουν πεντακόσια παιχνίδια.

  7. #26
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Το βλέπω να μην ασχοληθώ με καμία από αυτές τις υπηρεσίες και δε πα να δίνουν πεντακόσια παιχνίδια.
    Καλά κ εγώ έβαλα gamepass όταν είχα xbox κατέβασα δύο παιχνίδια κ δεν επαιξα ελάχιστα πάντα έπαιζα τα παιχνίδια που είχα αγοράσει μόνο μια φορά έτυχε κ πήρα ένα pack με κάτι skin δώρο στα παιχνίδια που έπαιζα.
    Έβαλα EA στο PlayStation ένα χρόνο κ δεν έπαιξα τίποτα μα τίποτα, αρχικά NFS λίγες ώρες κ δεν το τελείωσα ποτέ κ ένα jedi fallen order κ ίσα που ασχολήθηκα δύο ώρες σε μια συνδρομή ενός χρόνου.
    Να μου πεις εγώ δεν είμαι φυσιολογικός πήρα 70 ευρώ πέρυσι το expansion του Destiny κ 7 μήνες καραντίνα δεν επαιξα κάτι άλλο με την παρέα που έκανα από την clan που μπήκα πέρασα όλη την καραντίνα.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. #27

    Default

    Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως θα δουλέψει το game pass στο PS σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση.

    Πρέπει να παίζεις τα optimized για playstation games, δεν γίνεται να σου γράφει το παιχνίδι "press A το pick up ammo".
    Θα δεχτεί ποτέ η Sony να βάλει επιβλέποντα και νταβατζη τη MS στη ΔΙΚΗ της πλατφόρμα και στις ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ εκδόσεις παιχνιδιών απλά για να παίξουν εκεί τα παιχνίδια της MS?
    Ούτε στον άλλο κόσμο.

    Τι θα γίνει με τα achievements -throphies?
    Θα δεχθεί η MS στη δική της υπηρεσία να ξεκλειδώνονται τρόπαια η μήπως η Sony θα δεχθεί να γίνει μετατροπή στα δικά της για να ξεκλειδώνουν achievements?

    Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει Game pass στη sony είναι μέσω ΔΙΚΗΣ ΤΗΣ υπηρεσίας.
    Δεν γίνεται αλλιώς. Πώς αλλιως? Με Streaming των Xbox games? Μπααα...

    Ποιος dev θα κάτσει να κάνει εκ νέου optimized τα xbox παιχνίδια για PS και να ξεκλειδώνουν και achievements?
    Η μήπως θα κάτσει να μετατρέψει τις ps εκδόσεις ?

    Δεν γίνονται Guys αυτά τα πράγματα ανησυχηστε για οτιδήποτε θέλετε εκτός από αυτό.

    Δεν πρόκειται να δείτε ποτέ μα ποτέ το Game pass του xbox στο PS.

    Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν όργια!

    ΥΓ: Θα το πω ωμά.
    Αυτή τη στιγμή εγώ έχω πληρώσει 3 κονσόλες για να απολαμβάνω το Gaming σε όλο το φάσμα του και να παίζω τα αγαπημένα μου παιχνίδια από ΟΛΟΥΣ.

    Όσοι λοιπόν θέλετε να παίξετε το Zelda και το Mario η το Halo και το Starfield πρέπει απλά να κάνετε το ίδιο.

    Να πληρώσετε και να πάρετε τις πλατφόρμες στις οποίες παίζουν.

    That simple.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 15-06-2021 at 22:25.

  9. #28
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως θα δουλέψει το game pass στο PS σε μια τέτοια υποθετική περίπτωση.

    Πρέπει να παίζεις τα optimized για playstation games, δεν γίνεται να σου γράφει το παιχνίδι "press A το pick up ammo".
    Θα δεχτεί ποτέ η Sony να βάλει επιβλέποντα και νταβατζη τη MS στη ΔΙΚΗ της πλατφόρμα και στις ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ εκδόσεις παιχνιδιών απλά για να παίξουν εκεί τα παιχνίδια της MS?
    Ούτε στον άλλο κόσμο.

    Τι θα γίνει με τα achievements -throphies?
    Θα δεχθεί η MS στη δική της υπηρεσία να ξεκλειδώνονται τρόπαια η μήπως η Sony θα δεχθεί να γίνει μετατροπή στα δικά της για να ξεκλειδώνουν achievements?

    Ο μόνος τρόπος για να δουλέψει Game pass στη sony είναι μέσω ΔΙΚΗΣ ΤΗΣ υπηρεσίας.
    Δεν γίνεται αλλιώς. Πώς αλλιως? Με Streaming των Xbox games? Μπααα...

    Ποιος dev θα κάτσει να κάνει εκ νέου optimized τα xbox παιχνίδια για PS και να ξεκλειδώνουν και achievements?
    Η μήπως θα κάτσει να μετατρέψει τις ps εκδόσεις ?

    Δεν γίνονται Guys αυτά τα πράγματα ανησυχηστε για οτιδήποτε θέλετε εκτός από αυτό.

    Δεν πρόκειται να δείτε ποτέ μα ποτέ το Game pass του xbox στο PS.

    Για να γίνει αυτό πρέπει να γίνουν όργια!
    Εκεί κολλάς εσύ; Εδώ δέχτηκε να γίνει host το PSN στο Azure και ουδείς ξέρει τι όρους υπογράψανε στο συμβόλαιο/μνημόνιο συνεργασίας (και ναι, θα πει κάποιος δεν ενδιαφέρει τους πελάτες αυτό, αλλά η δίκη Apple vs Epic βγάζει διάφορα λαβράκια προς τα έξω).

    Άμα δώσει το ΟΚ η Sony και τα βρουν στο οικονομικό κομμάτι, κωλοτούμπες θα κάνει η MS... και τα button prompts αλλάζουν πανεύκολα (σιγά το πράγμα, εικονίτσες είναι) και στο PS5 OS θα βάλουν XBL API hooks για achievements/sign-in και DirectX (εδώ βάλανε στο DreamCast με Hitachi RISC CPU & PowerVR GPU) και και και...

    Το Minecraft στο Switch που είναι native port (όχι streaming) έχει achievements (που η Nintendo δεν έχει καν κάτι ανάλογο) και ζητάει υποχρεωτικά MS account:

    https://answers.microsoft.com/en-us/...edd51de?auth=1
    https://www.xboxachievements.com/gam.../achievements/

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    ΥΓ: Θα το πω ωμά.
    Αυτή τη στιγμή εγώ έχω πληρώσει 3 κονσόλες για να απολαμβάνω το Gaming σε όλο το φάσμα του και να παίζω τα αγαπημένα μου παιχνίδια από ΟΛΟΥΣ.

    Όσοι λοιπόν θέλετε να παίξετε το Zelda και το Mario η το Halo και το Starfield πρέπει απλά να κάνετε το ίδιο.

    Να πληρώσετε και να πάρετε τις πλατφόρμες στις οποίες παίζουν.

    That simple.
    Μακάρι να είχαν παραμείνει έτσι τα πράγματα.

    Η κάθε πλατφόρμα με τα exclusives της κομμένα & ραμμένα στο μέταλλο της κονσόλας. Ιδανικά με ιδιόκτητα studios φτιαγμένα από το μηδέν (όπως π.χ. η The Initiative).

    Προσωπικά ουδέποτε ζήτησα να έρθουν τα Halo/Gears στο PS.

    Πρόσεξε: άλλο πράγμα η Sony να έχει τις δικές της προτάσεις (FPS -> Killzone/Resistance & TPS -> Uncharted/TLOU).

    Και η MS άμα θέλει κάτι ανάλογο του Uncharted (στο ίδιο treasure hunting theme) μπορεί να εξελίξει ανάλογα το Indiana Jones (λέω εγώ τώρα μια ιδέα)... και έτσι να πιεστεί η Sony να βγάλει ένα ακόμα καλύτερο Uncharted.

    Μακριά η ομογενοποίηση από μένα. Αυτή είναι φιλοσοφία PCάδων που το λένε εκ του ασφαλούς (σε στυλ «χαρ χαρ χαρ, εγώ έχω PC των €3000, οπότε φέρτε όλα τα παιχνίδια εδώ να τα παίζω στην καλύτερη μορφή τους»).

  10. The Following 5 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Brazhlias (16-06-2021),drifterx (16-06-2021),Giannis1979 (15-06-2021),panos74gr (16-06-2021),PDS (16-06-2021)

  11. #29

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εκεί κολλάς εσύ; Εδώ δέχτηκε να γίνει host το PSN στο Azure και ουδείς ξέρει τι όρους υπογράψανε στο συμβόλαιο/μνημόνιο συνεργασίας (και ναι, θα πει κάποιος δεν ενδιαφέρει τους πελάτες αυτό, αλλά η δίκη Apple vs Epic βγάζει διάφορα λαβράκια προς τα έξω).

    Άμα δώσει το ΟΚ η Sony και τα βρουν στο οικονομικό κομμάτι, κωλοτούμπες θα κάνει η MS... και τα button prompts αλλάζουν πανεύκολα (σιγά το πράγμα, εικονίτσες είναι) και στο PS5 OS θα βάλουν XBL API hooks για achievements/sign-in και DirectX (εδώ βάλανε στο DreamCast με Hitachi RISC CPU & PowerVR GPU) και και και...

    Το Minecraft στο Switch που είναι native port (όχι streaming) έχει achievements (που η Nintendo δεν έχει καν κάτι ανάλογο) και ζητάει υποχρεωτικά MS account:

    https://answers.microsoft.com/en-us/...edd51de?auth=1
    https://www.xboxachievements.com/gam.../achievements/


    Μακάρι να είχαν παραμείνει έτσι τα πράγματα.

    Η κάθε πλατφόρμα με τα exclusives της κομμένα & ραμμένα στο μέταλλο της κονσόλας. Ιδανικά με ιδιόκτητα studios φτιαγμένα από το μηδέν (όπως π.χ. η The Initiative).

    Προσωπικά ουδέποτε ζήτησα να έρθουν τα Halo/Gears στο PS.

    Πρόσεξε: άλλο πράγμα η Sony να έχει τις δικές της προτάσεις (FPS -> Killzone/Resistance & TPS -> Uncharted/TLOU).

    Και η MS άμα θέλει κάτι ανάλογο του Uncharted (στο ίδιο treasure hunting theme) μπορεί να εξελίξει ανάλογα το Indiana Jones (λέω εγώ τώρα μια ιδέα)... και έτσι να πιεστεί η Sony να βγάλει ένα ακόμα καλύτερο Uncharted.

    Μακριά η ομογενοποίηση από μένα. Αυτή είναι φιλοσοφία PCάδων που το λένε εκ του ασφαλούς (σε στυλ «χαρ χαρ χαρ, εγώ έχω PC των €3000, οπότε φέρτε όλα τα παιχνίδια εδώ να τα παίζω στην καλύτερη μορφή τους»).
    Συμφωνώ στα περισσότερα.

    Αλλά...

    Ποιος ο λόγος να υπάρχει xbox κονσόλα αν πάει το game pass στο playstation και παίζουν ΟΛΑ τα αποκλειστικά του εκεί?

    Απολύτως κανένας. Παίρνεις ένα playstation και τα έχεις ΟΛΑ εκεί , Xbox exclusives, PS exclusives και multiplat όλα σε μία κονσόλα,και η ms απλά κλείνει το Hardware τμήμα και γίνεται Software Publisher και Service provider στο τμημα Gaming, δουλεύοντας για την κονσόλα της sony, χωρίς δικό της ανταγωνιστικό σύστημα αφού η παραγωγή θα σταματήσει Day 1 και όσοι ήδη τα έχουμε θα ψάχνουμε τροπο να τα πουλήσουμε.

    Για σκεφτείτε το λίγο.

    Δεν θα υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ λόγος να αγοράσει κανείς κονσόλα xbox.

    Το Game pass δημιουργήθηκε για να καταστήσει το xbox ανταγωνιστικό , η μεταπήδηση του στο Playstation τελειώνει από τη στιγμή της ανακοίνωσης τον ανταγωνισμό σε επίπεδο Hardware.
    Λουκέτο και γεια σας.

    Επίσης μη μπερδεύετε υπηρεσίες τύπου EA play με game pass (αν δεν κάνω λάθος το ανέφερε ο Χρήστος).

    Το EAplay παίζει παιχνίδια του xbox στο xbox και του playstation στο playstation , είναι πανευκολο και πολύ απλό να γίνει.

    Δεν μπασταρδευει εκδόσεις παιχνιδιών και exclusives για να φύγουν από το ένα σύστημα στο άλλο όπως θα πρέπει να γίνει για να δουλέψει το Game pass της MS στο PS.

    Θα πρέπει να γίνουν πράματα και θαυματα τα οποία (ευτυχώς) δεν θα γίνουν γιατί απλά δεν γίνεται και δεν συμφέρει κανέναν.

    Το minecraft στο Switch είναι μοναδική περίπτωση.
    Άλλο να γίνει για ένα -δυο - πέντε παιχνίδια και άλλο για 300 (αρχικά) που συνεχώς θα αυξάνονται όσο έρχονται νέα παιχνίδια στην υπηρεσία.
    Η διαφορά και η δουλειά που πρέπει να πέσει είναι χαώδης και (επιμένω) πολύ δύσκολη.

    Επίσης το Switch είναι πολύ ειδική περίπτωση.
    Είναι άλλη κατηγορία και πραγματικά εκεί θα συμφέρε πολύ τη MS να μπει το game pass όσο δύσκολο και να είναι γιατί θα έκανε τεράστια διαφήμιση των παιχνιδιών της MS και του Xbox στο τεράστιο Customer Pool της nintendo και θα τους έσπρωχνε με τα χίλια στην αγορά xbox για βασική κονσόλα τηλεόρασης και Multiplat games.

    Ακόμα και να γινόταν όμως κάτι τέτοιο με τη nintendo είμαι απόλυτα σίγουρος ότι η MS θα έβαζε όρο στο συμβόλαιο ότι η υπηρεσία θα αφορά μόνο το Switch η κάποιο ανάλογο μελλοντικό σύστημα και όχι ένα Powerfull Home system τύπου Series X - PS 5.

    Ο μόνος τρόπος να δούμε MS η Nintendo exclusives στο PS είναι να τα δώσουν οι εταιρίες σαν κανονικά playstation ports για το store και όχι για κάποιο game pass που θα φέρει άλλου επίβλεψη σε αλλουνου χωράφι.

    Και δεν νομίζω ποτέ να δοθεί ούτε ένα παιχνίδι χωρίς αντάλλαγμα .

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 15-06-2021 at 23:58.

  12. #30
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Mα ακριβως γι αυτο, επειδη σκασιλα της στο να νικησει την Σονυ, γιατι να αρνηθει πακτωλο χρηματων? Τεσπα δε ξερω θα δειξει, θα εχει ενδιαφερον σαν εξελιξη και μονο καθαρα.
    Εννοώ ότι δεν θα βγάζει τα παιχνίδια της μεμονωμένα στο PS λες και είναι 3rd party developer της Sony. Θα της πει "αν τα θες, πακέτο με το Game Pass ή καθόλου". Κάπως έτσι το φαντάζομαι.

    Σε κάθε περίπτωση έχει ενδιαφέρον σαν κατάσταση όπως είπες αλλά μπορεί να πάει στραβά με πολλούς τρόπους.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #31
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post

    Oσοι λοιπόν θέλετε να παίξετε το Zelda και το Mario η το Halo και το Starfield πρέπει απλά να κάνετε το ίδιο.

    Να πληρώσετε και να πάρετε τις πλατφόρμες στις οποίες παίζουν.

    That simple.
    Θα το πω και εγω ωμα

    Για την νιντεντο συμφωνω. Eχει επενδυσει στο να δημιουργησει και να αναπτυξει ταλαντουχες ομαδες εδω και δεκαετιες οποτε ειμαι μαζι της. Οπως και με την Sony.
    Για την MS οχι. Δεν προκειται να δωσω χρηματα σε μια εταιρια που επειδη δεν εχει την ικανοτητα (απο οτι φαινεται) να κανει το ιδιο, αγοραζει μεγαλα studios στερωντας απο τον PS user παιχνιδια που ειχε ετσι και αλλιως. Skyrim, doom, fallout κ.α.
    Οχι μονο δεν σκεφτομαι να πληρωσω για αυτα τα παιχνιδια, αλλα ισως γυρισω στην πειρατεια μετα απο 15-16 χρονια για να παιξω σε pc.

    Αυτο που κανει τωρα ειναι τουλαχιστον ανηθικο στα ματια μου. Εκτος αν εχει σκοπο να τα κυκλοφορησει σε ολους. Εφοσον ασχοληθει σοβαρα με το να δημιουργησει ταλαντουχα στουντιος και νεες ιδεες, πιθανον θα με δελεασει να ασχοληθω. Ειναι ο μονος τροπος, αλλωστε ειχα το πρωτο xbox.

    με το να μου κουναει το δαχτυλο και να μου δειχνει το fallout ''Να οριστε στο εκλεψα'', ''τωρα χρειαζεται να παρεις την κονσολα μου'', δεν θα με πεισει. Ειδικα οταν στερει απο το franchise την μεγαλυτερη πηγη εσοδων για ενα παιχνιδι που θα ειναι το PS. Αυτο πιθανον θα αλλαξει φιλοσοφια στο fallout η θα το αφησει πισω λογο χαμηλου μπατζετ.

    Ανακεφαλαιωση. Παιρνει ενα παιχνιδι που θα ειχα ετσι και αλλιως στην κονσολα μου και μου λεει δεν θα το παιξεις και παραλληλα στερει απο το παιχνιδι την δυνατοτητα να εχει πολυ περισσοτερα εσοδα, αφου βγαζει το PS5 απο την εξισωση. Τουλαχιστον αν μου ελεγε οτι θα ξεζουμισει το X με αυτο το παιχνιδι, καπως θα μαλακωνε ολο αυτο. Αλλα το παιχνιδι θα γινει designed για το S, πιθανον για το οne, αλλα και για καθε pc που εχει ο καθενας εκει εξω και απλα θα τρεχει και στην 12TF κονσολα της MS.
    .

  14. The Following 5 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Brazhlias (16-06-2021),drifterx (16-06-2021),panos74gr (16-06-2021),psx3 (16-06-2021),Valkyre (16-06-2021)

  15. #32

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Θα το πω και εγω ωμα

    Για την νιντεντο συμφωνω. Eχει επενδυσει στο να δημιουργησει και να αναπτυξει ταλαντουχες ομαδες εδω και δεκαετιες οποτε ειμαι μαζι της. Οπως και με την Sony.
    Για την MS οχι. Δεν προκειται να δωσω χρηματα σε μια εταιρια που επειδη δεν εχει την ικανοτητα (απο οτι φαινεται) να κανει το ιδιο, αγοραζει μεγαλα studios στερωντας απο τον PS user παιχνιδια που ειχε ετσι και αλλιως. Skyrim, doom, fallout κ.α.

    Αυτο που κανει τωρα ειναι τουλαχιστον ανηθικο στα ματια μου. Εκτος αν εχει σκοπο να τα κυκλοφορησει σε ολους.
    Έχεις απόλυτο δίκιο και μαζί σου .
    Αυτό όμως Βαγγέλη δεν αλλάζει την ουσία.
    Και η ουσία είναι ότι αν σου αρέσει κάποιο παιχνίδι που δεν είναι στην κονσόλα σου πρέπει να πληρώσεις μια εταιρεία που αντιπαθείς για να το παίξεις.

    Η ms κάνει επίδειξη πλούτου .
    Δεκτό.
    Πιστεύω όμως ότι τη bethesda θα την ήθελε και η sony .
    Και αν την έπαιρνε ούτε η ίδια θα έδινε αυτά τα παιχνίδια άλλου αφού πλέον θα ήταν δικά της.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 16-06-2021 at 00:23.

  16. #33
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο και μαζί σου .
    Αυτό όμως Βαγγέλη δεν αλλάζει την ουσία.
    Και η ουσία είναι ότι αν σου αρέσει κάποιο παιχνίδι που δεν είναι στην κονσόλα σου πρέπει να πληρώσεις μια εταιρεία που αντιπαθείς για να το παίξεις.

    Η ms κάνει επίδειξη πλούτου .
    Δεκτό.
    Πιστεύω όμως ότι τη bethesda θα την ήθελε και η sony .
    Και αν την έπαιρνε ούτε η ίδια θα έδινε αυτά τα παιχνίδια άλλου αφού πλέον θα ήταν δικά της.
    Για αυτο και δεν θα πληρωσω τιποτα χεχε.
    Αν θελω να παιξω καποια απο αυτα τα παιχνιδια καποια στιγμη θα το κανω τσαμπα. Αν με πεισει με διαφορετικο τροπο (νεες ιδεες, νεα παιχνιδια κτλ) τοτε θα σκεφτω να πληρωσω. Δεν θα πληρωσω παιχνιδια που μου στερει. Θα πληρωσω παιχνιδια που γενναει απο το 0.

    το θεμα δεν ειναι υποθετικα αν την ηθελε η σονυ, το θεμα ειναι τι εκανε τελικα. Μεγαλωνει εσωτερικα τα studio της και τα κανει τα καλυτερα εκει εξω. H ΝD crash bandicoot εφτιαχνε και τωρα το ενα GOTY μετα το αλλο. Ας κανει και η MS το ιδιο.
    .

  17. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    drifterx (16-06-2021)

  18. #34

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Για αυτο και δεν θα πληρωσω τιποτα χεχε.
    Αν θελω να παιξω καποια απο αυτα τα παιχνιδια καποια στιγμη θα το κανω τσαμπα. Αν με πεισει με διαφορετικο τροπο (νεες ιδεες, νεα παιχνιδια κτλ) τοτε θα σκεφτω να πληρωσω. Δεν θα πληρωσω παιχνιδια που μου στερει. Θα πληρωσω παιχνιδια που γενναει απο το 0.

    το θεμα δεν ειναι υποθετικα αν την ηθελε η σονυ, το θεμα ειναι τι εκανε τελικα. Μεγαλωνει εσωτερικα τα studio της και τα κανει τα καλυτερα εκει εξω. H ΝD crash bandicoot εφτιαχνε και τωρα το ενα GOTY μετα το αλλο. Ας κανει και η MS το ιδιο.
    Και εγώ αν μπορούσα να τα παίξω τσάμπα σε pc θα το έκανα.
    Απλά με PC gaming δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και εκτός των άλλων δεν έχω καν άξιολογο υπολογιστή.
    Είναι και θέμα κόστους.
    Έχω φίλο που έχει PS5 (αυτός που μου έδωσε και τη δική μου κονσόλα) και Gaming PC των 2000 ευρώ .
    Του έχω κάνει Share το Game pass και δεν χρειάζεται να πάρει xbox .
    Και ότι δεν έχει το game pass το παίζει σπασμένο.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #35
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ισχύει η λογική του Γιάννη κατά την οποία δεν ειναι καλό να στερείς απο τον εαυτό σου εμπειρίες-παιχνιδια μόνο και μόνο επειδή είναι σε άλλο στρατόπεδο. Στο σημείο που τα οικονομικά του καθενός επιτρέπουν φυσικα!

    Απο την άλλη όμως η σονυ και η νιντεντο εχουν κάτω από την ομπρέλα τους στούντιο που δουλεύουν μαζί για πάρα πολλά χρονια, και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα στουντιο γιγαντώθηκαν μέσα από αυτή τη συνεργασία.
    Δηλαδή δεν μπορεί να πει κάποιος που έχει xbox οτι στερείται το last of us. Το last of us είναι παιδί της σονυ, όπως αντίστοιχα το gears of war είναι της microsoft.

    Ναι όντως η ουσία δεν αλλάζει, αλλα επιδέχεται αρνητική κριτική το γεγονός που αγοραζει και κατα συνέπεια στερεί τόσο ιστορικα franchises από αυτον που δεν μπορεί να έχει 2-3 κονσόλες.

    Και μη μου πειτε για cloud γιατι θα ανάψουν οι προβολείς μου!

  20. #36
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Και εγώ αν μπορούσα να τα παίξω τσάμπα σε pc θα το έκανα.
    Απλά με PC gaming δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και εκτός των άλλων δεν έχω καν άξιολογο υπολογιστή.
    Είναι και θέμα κόστους.
    Έχω φίλο που έχει PS5 (αυτός που μου έδωσε και τη δική μου κονσόλα) και Gaming PC των 2000 ευρώ .
    Του έχω κάνει Share το Game pass και δεν χρειάζεται να πάρει xbox .
    Και ότι δεν έχει το game pass το παίζει σπασμένο.
    Eγω θα το εκανα μονο για τα παιχνιδια της bethesda, γενικα δεν θελω πειρατικα. Αν τα βγαλει η MS σε ps5 θα πληρωσω την MS μεσω του ps5. Η αν βγαλει καποιο νεο ip απο καποιο studio που εχει φτιαξει και μου αρεσει, ευχαριστως να τιμησω αυτη τη προσπαθεια. Αλλα για fallout πχ (που ειναι αυτο που με ποναει) δεν προκειται να δωσω ουτε ευρω στην MS, γιατι μου το στερει, δεν το δημιουργησε.
    Τωρα για gears of war, halo κτλ. καλα κανει και ειναι δικα της. Θα ηθελα να δοκιμασει κι αλλα τετοια.

    Oυτε με το time exclusivity της sony συμφωνω και το εχω γραψει πολλες φορες, αλλα οκ δεν μιλαμε για τετοιο χαλι.
    Μη προδικαζω, μπορει να τα βγαλει στο ps5 οκ.
    .

  21. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Giannis1979 (16-06-2021)

  22. #37

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Ισχύει η λογική του Γιάννη κατά την οποία δεν ειναι καλό να στερείς απο τον εαυτό σου εμπειρίες-παιχνιδια μόνο και μόνο επειδή είναι σε άλλο στρατόπεδο. Στο σημείο που τα οικονομικά του καθενός επιτρέπουν φυσικα!

    Απο την άλλη όμως η σονυ και η νιντεντο εχουν κάτω από την ομπρέλα τους στούντιο που δουλεύουν μαζί για πάρα πολλά χρονια, και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα στουντιο γιγαντώθηκαν μέσα από αυτή τη συνεργασία.
    Δηλαδή δεν μπορεί να πει κάποιος που έχει xbox οτι στερείται το last of us. Το last of us είναι παιδί της σονυ, όπως αντίστοιχα το gears of war είναι της microsoft.

    Ναι όντως η ουσία δεν αλλάζει, αλλα επιδέχεται αρνητική κριτική το γεγονός που αγοραζει και κατα συνέπεια στερεί τόσο ιστορικα franchises από αυτον που δεν μπορεί να έχει 2-3 κονσόλες.

    Και μη μου πειτε για cloud γιατι θα ανάψουν οι προβολείς μου!
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη λογική όπως είπα και στον Βαγγέλη.
    Έχετε απόλυτο δίκιο και εγώ έτσι ακριβώς θα ένιωθα.
    Απλά δεν το έχω βιώσει ποτέ γιατί πάντα είχα όλες τις κονσόλες από atari, sega , sony, ms (με μεγάλη συμπάθεια στη sony αρχικά, στη ms από 360 και μετά , ενώ τώρα το παλεύω να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται).

    Μοναδική εξαίρεση η Nintendo που δυστυχώς την αγνοούσα για χρόνια αλλά Κάλλιο αργά παρά ποτέ .

    Μόνο που τα βλέπω ρε φίλε το ένα δίπλα στο άλλο και τα 3 ηρεμεί το πνεύμα μου.
    Ξέρω ότι θα έχω οτιδήποτε μου αρέσει και αυτό με ικανοποιεί απόλυτα .

    Δυστυχώς τα καλά παιχνίδια (ειδικά στα multiplat) συνεχώς λιγοστεύουν και τα καλά είναι διεσπαρμένα σε 3 εταιρείες.
    Είναι αγκάθι η φάση για πολλούς.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 16-06-2021 at 00:54.

  23. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (16-06-2021)

  24. #38
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ νομίζω ότι αν έχεις μια πλατφόρμα με εκπροσώπηση σε κάθε (αγαπημένο) genre, τότε δύσκολα θα το σκεφτείς για ανταγωνιστική πλατφόρμα. Εποχές PS3 δύσκολα θα το σκεφτόμουν να παίξω σε άλλη πλατφόρμα, κι ας θεωρείται η πιο underrated της Sony (αυτό ήταν και το δυνατό της σημείο IMHO, ακριβώς επειδή τους ωθούσε να παραδώσουν fanservice).

    Όπως είπα και πιο πριν: έβγαζε η MS το Halo; Έβγαζε και η Sony το Killzone. Έβγαζε η MS το Gears of War; Έβγαζε και η Sony το Uncharted (αργότερα και με MP).

    Μην μπούμε σε ανούσιες συγκρίσεις για το ποιό είναι το καλύτερο, απλά δεχτείτε το γεγονός ότι κάποιοι (αρκετοί θα έλεγα) πέρασαν καλά, είτε με το ένα, είτε με το άλλο.

    Εμένα fan των RPG δεν με λες, οπότε δεν θα μιλήσω εκ του ασφαλούς περί Bethesda (μόνο τα Doom με ψήνουν λόγω άψογου programming/τεχνικού τομέα), αλλά όπως το βλέπω αν η Bethesda βγάλει ένα RPG που θα κάνει πάταγο, τότε η λογική λέει ότι η Sony θα αναγκαστεί να βγάλει ένα ανάλογο exclusive στην πλατφόρμα της, για να κρατήσει τον (RPG) κόσμο εντός PS οικοσυστήματος.

  25. #39
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Να προσθέσω εγώ πως αν τελικά μπει παντού το gamepass και σταματήσει το xbox να υφίσταται ως hardware απλά θα υπάρξει φρένο στην εξέλιξη των κονσολών, με μικρότερα "αλματα" ανάμεσα στις γενιές όπως και πολύ πολύ λιγότερη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων της.

    Ελπίζω να αντέξει (αν και δύσκολο το βλεπω) η Sony στην προσπάθεια που κάνει η m$ γιατί αλλιώς θα υπάρξουν ανακατάταξεις που δεν ξέρω αν θα μας αρέσουν. Και δεν μιλάω για το ποια εταιρία θα έχει τα μεγαλύτερα έσοδα αλλά για την ποιότητα των τίτλων που θα παίζουμε.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  26. #40

    Default

    Αν και λιγο εκτος θεματος, η Microsoft, εχει δηλωσει πολλες φορες πως δεν θεωρει ανταγωνιστη της την Sony. Και στην πραγματικοτητα εχει δικιο. Η Sony ειναι τεραστια εταιρεια, αλλα η Microsoft ακομα μεγαλυτερη.

    Απλα τυχαινει και ενα απο τα "παρακλαδια" του κυκλου εργασιων της Microsoft συμπιπτει με εναν απο τους βασικους πυλωνες εσοδων της Sony. Το gaming.

    Η Microsoft προσπαθει να φτιαξει κατι πολυ πιο μεγαλο και καθολικο απο τους αλλους δυο παικτες. Θεωρω λοιπον πως ετσι οπως μοιραζουν την πιτα στα τρια, δεν εχει κανεις τους προβλημα, αλλα δεν θα ηθελαν να μπουν κι αλλοι παικτες στο παιχνιδι (Amazon, Google). Διοτι τοτε η Microsoft θα πρεπει να ανταγωνιστει ισοϋψεις γιγαντες και την ιδια στιγμη η Sony και η Nintendo θα παλευουν με σφεντονες.

    Σε οτι αφορα το Gamepass τωρα. Δεν νομιζω πως θα την χαλαγε καθολου την Microsoft να εισελθει σε μια βαση επιπλεον 150 εκατομμυριων χρηστων. Δεν θα ηταν ολοι δυνητικοι πελατες της για διαφορους λογους, δεν τους αναφερω για να μην πλατιασω. Σκεφτειτε ομως, για να εχουμε ενα σημειο αναφορας, για τι ποσα μιλαμε, αν το ενα τριτο απο αυτους, βαλουν συνδρομη Gamepass, με 10 ευρω το μηνα, μιλαμε για εισπραξη μισο δισεκατομμυριο τον μηνα για την Microsoft.

    Δεν θα ειναι ολο αυτο το κερδος της, υπαρχουν επιπλεον εξοδα, υπαρχει ενα ποσοστο που θα παιρνει η Σονυ και η Νιντεντο, υπαρχει το ΦΠΑ καθε χωρας κλπ.

    Το τι θα κανει με τις κονσολες της η Microsoft, νομιζω δεν την ενδιαφερει και πολυ. Δεν θα σταματησει να βγαζει, λογω πρεστιζ και μονο. Αλλα λεφτα απο τις πωλησεις κονσολων δεν βγαζει ετσι κι αλλιως.

    Ολα αυτα υποθετικα. Η εξελιξη μπορει να τα φερει διαφορετικα. Πχ μπορει οι ταχυτητες στο ιντερνετ να γινουν τετοιες, οπου σε καθε smart tv να μπορεις να παιξεις στριμαροντας, αρα η Microsoft δεν θα εχει αναγκη την Σονυ για επιπλεον χρηστες, αφου οσοι εχουν τηλεοραση θα μπορουν να μπουν στο gamepass.

  27. The Following User Says Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    Valkyre (16-06-2021)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •