Μη εχοντας τον αναλογο χρονο να γραψω καποια Reviews που χρωσταω ειπα να τα μαζεψω σε ενα post περιληπτικά ωστε να γραψω την γνωμη μου κ να το ποσταρω σε αυτο το νημα καθως θα αναφερω κ games που ειναι σε Nintendo Switch οποτε κολλαει μια χαρα.
Επισης θα γραψω κ για games τα οποια μεν εχω παιξει ή τερματισει αλλα ειναι καπως πιο μικρα σε διαρκεια οποτε το να γραψω ολοκληρο Review ειναι ισως overkill.

Ξεκιναω με κατι σε exclusive


The Order : 1886

Ισως απο τα πιο αμφιλεγομενα παιχνιδια της προηγουμενης γενιας.
Δυστυχως θα παω με το γκρουπ που το βρηκε απογοητευτικο...
Εχει σχετικα καλο Story, πολυ ωραια ατμοσφαιρα κ setting, πολυ καλα γραφικα αλλα απο εκει κ περα με χαλασαν σχεδον ολα τα υπολοιπα...
Φουλ γραμμικο gameplay που δεν προσφερει τιποτα νεο, corridor simulation κ διαρκεια μιας ημερας η ενος μεγαλου sitting.
Ηθελα να ειναι αυτο που λεμε Hidden Gem αλλα δυστυχως το εβγαλα με αγγαρεια αν κ η διαρκεια του ηταν μικρη με κουρασε πολυ γρηγορα.

Βαθμολογια 6/10

Valkyria Revolution

Αλλο ενα αμφιλεγομενο Jrpg το οποιο εχει θαφτει ουκ ολιγες φορες.
Ευτυχως για τα γουστα μου εμενα μου εκατσε πολυ καλα κ ηταν ακρως θετικο σαν game. Δεν λεω οτι ειναι το επομενο Final Fantasy η κατι τετοιο καθως κουβαλαει πολυ βαρυ ονομα κ ισως αυτος να ειναι ο λογος που πολυ το εκραξαν.
Η ιστορια του ειναι ισως το πιο δυνατο του σημειο καθως μας εξιστορει την ιστορια μιας ομαδας που προδωσαν την πατριδα τους. Η μηπως οχι...;
Η μουσικη του επισης ειναι παρα πολυ καλη με κυριως ορχηστρικα κομματια.
Τα γραφικα του ειναι οπως μας εχει συνηθισει η σειρα με τα ιδιαιτερο στυλ τους.
Το gameplay ειναι κ αυτο αρκετα ιδιαιτερο καθως θυμιζει λιγο απο dynasty warriors ή musou οπως ειναι γνωστα αλλα δεν ειναι τοσο mindless κ διαθετει καποια στοιχεια strategy καθως μπορουμε να σταματησουμε την ροη του gameplay ωστε να κανουμε special επιθεσεις κ area attacks.
Αυτο που σπαει το gameplay τοσο θετικα οσο κ αρνητικα ειναι τα Boss Battles καθως ειναι μεν πολυ ιδιαιτερα κ θελουν να βρεις την καταλληλη στρατηγικη να τους ξεπερασεις ΟΜΩΣ αποτελουν κ τεραστια Difficulty Spikes καθως οι απλες αποστολες ειναι σχετικα χαμηλης δυσκολιας σε αντιθεση με τα Bosses.
Αν κ ειμαι μετα την μεση το αφησα οταν συναντησα ενα πολυ δυσκολο boss αλλα εχω σκοπο να επιστρεψω καποια στιγμη.

Βαθμολογια 7,5/10




Unravel Yarny Bundle

Ενα πακετο που περιεχει δυο games τα Yarny & Yarny 2.
Προκειται για puzzle platformers με πολυ ιδιαιτερα mechanics.
Τα παιχνιδια αυτα ειναι ο ορισμος της αποσυμπιεσης καθως ειναι ακρως διασκεδαστικα κ χαλαρωτικα για καποιον που θελει να ηρεμισει απο τα κλασσικα high octane game δρασης κ τα οποια προσφερουν κ αρκετα συγκινητικες ιστοριες μεσα απο αυτα.
Για οποιον ψαχνει καποιο Co-op platformer το Unravel 2 ειναι οτι πρεπει κ ιδιαιτερα για καποιον που εχει μικρα παιδια, φιλο ή κ συντροφο κ θελει να αποφυγει καποιο game με βια οπως ειναι τα περισσοτερα.
Η διαρκεια τους ειναι χαμηλη κ το καθενα απο αυτα βγαινει ευκολα σε ενα ΣουΚου.

Βαθμολογια 9/10

Super Monkey Ball : Banana Blitz HD

Αλλο ενα ακρως διασκεδαστικο game το οποιο ειναι οτι πρεπει για καποιον που εχει παιδια μικρης ηλικιας κ θελει να παιζει κατι αναλαφρο.
Εδω δεν εχω να πω πολλα καθως σαν σειρα ειναι αρκετα γνωστη απο τα παλια.
Παιζεις διαφορα stages με σκοπο να φτασεις στο τελος τους μεσα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα. Το συγκεκριμενο game εχει κ καποια Boss Battles τα οποια ειναι καπως δυσκολα μεχρι να μαθεις το χειρισμο κ σαν game γενικα ειναι του Ttrial & Error.
Δυστυχως ουτε αυτο καταφερα να το τερματισω καθως απο ενα σημειο μετα η δυσκολια φτανει στο θεο κ η διασκεδαση μετατρεπεται σε απογνωση κ αυτη με την σειρα της σε νευρα...

Βαθμολογια 7,5/10

Ratchet & Clank

Αν κ δεν θυμαμαι να το εχω αναφερει ξανα στο παρελθον το Ratchet & Clank εχει γινει για μενα απο τις αγαπημενες μου σειρες αν κ αργησα να μπω στην σειρα καθως τα ξεκινησα απο το Remake Trilogy στο PS3.
Τρελα Οπλα, δραση στο φουλ κ χαος ειναι αυτο που θα μπορουσα να το χαρακτηρισω.
Το συγκεκριμενο ειναι Remake του πρωτου game στο PS2 το οποιο το ειχα παιξει στην επισης ανανεωμενη εκδοση του Ratchet & Clank Trilogy αλλα δε μπορουσα να μη το δοκιμασω.
Φυσικα κ εχει γινει πολυ καλη δουλεια κ συγκεκριμενα εχει παρει κ ενα Patch στο PS5 το οποιο περασε στα ψιλα κ επιτρεπει στο game να τρεχει σε 4Κ/60FPS. Αν δεν με απαταει η μνημη μου μαζι με το game ειχε βγει κ ενα Animation Film που δεν εχω δει ποτε.
Επισης ισως θα επρεπε να επιστρεψω καποια στιγμη στο PS3 γιατι δεν εχω παξει ακομα τα A Crack In Time, QForce & Into The Nexus τα οποια τα εχω απο τοτε σε physical.

Βαθμολογια 8,5/10

Super Mario 3D World+Bowser's Fury

Εδω τι να πω;;; Ενα απο τα πιο υποτιμημενα Mario games ολων των εποχων. Κατ εμε το Mario 64 ειναι απο το πιο υπερτιμημενα games ολων των εποχων αλλα εδω παμε στο αλλο ακρο καθως ειναι απο τα games που δεν τα ακους να αναφερονται τοσο συχνα ακομα κ απο τους nintendo fans.
Πραγματικα δεν θυμαμαι να εχω περασει τοσο καλα σε Mario Game εδω κ καιρο. Το παιχνιδι περιεχει τα παντα σε ολες τις κατηγοριες.
Απο 1 εως 4 παικτες local? Check
Stages για ολα τα γουστα? Check
Νεα κ παλια Power-Up? Check
Secrets & Collectables? Check
Τελειο OST? Check
Πραγματικα δεν λειπει τιποτα. Το τερματισαμε με την στο 100% δεν αφησαμε τιποτα ορθιο μεχρι κ καποιες πιστες τις οποιες τις εχει αφου παρεις τα παντα κ η μια απο αυτες την δοκιμαζαμε μερες για να την καταφερουμε καθως θεωρειται απο τις δυσκολοτερες σε ολη την σειρα.
Νομιζατε οτι τελειωσαμε εδω? Οχι βεβαια... Last but not least εχουμε το Bowser's Fury ενα Standalone game που περιεχεται μεσα στο cartridge του Nintendo Switch κ ισως να ειναι προαγγελος για το τι προκειται να ακολουθησει μιας κ δοκιμαζει την συνταγη του Open World στο συμπαν του Super Mario. Πραγματικα εξαιρετικη προσθηκη σε ολο το πακετο το λιωσαμε κ αυτο στο 100% κ αξιζε καθε λεπτο. μου αρεσε που δεν ηταν κ τοσο μικρο αν θελεις να κανεις τα παντα.

Βαθμολογια 10/10

New Super Mario Bros U Deluxe

Αλλο ενα Super Mario αυτη την φορμα ομως αλλαζουμε υφος κ παμε απο 2D σε 3D.
Πολλα στοιχεια του 3D World υπαρχουν κ εδω οπως local co-op μεχρι 4 παικτες,νεα power ups κλπ αλλα η διαφορα ειναι πως δεν προσφερει κατι πραγματικα καινουριο απο τα τελευταια 2D Mario games που εχουν βγει. Φυσικα δεν προκειται για κακο game, απλα δεν θα δεις κ κατι που δεν το εχεις ξαναδει ποτε.
Το game ειναι remake που βγηκε πρωτα σε Wii U οπως κ στην περιπτωση του 3D World αλλα κ σε πολλα αλλα games που βγηκαν σε Wii U πηραν Port σε Switch καθως οι χαμηλες πωλησεις του Wii U δεν επετρεπαν σε αυτα τα games να κανουν τις πωλησεις που ηθελαν.
Μεσα περιεχει κ το DLC New Luigi Bros U το οποιο ειναι στα +.

Βαθμολογια 8,5/10

Zelda : Breath Of The Wild

Ετοιμαστε δικρανα, τσαπες, σκρεπανια, φωτιες...
Πρεπει να ειναι απο τα πιο υπερτιμημενα παιχνιδια ολων των εποχων χωρις πλακα.
Ιστορια μια απο τα ιδια.
Χειρισμος τραγικος που θελεις καμια εβδομαδα να τον μαθεις. Ηθελα να μαθω ποιος εξυπνος ειχε την ιδεα να βαλεις το Jump στην θεση που ειναι το Δ στο αντιστοιχο χειρηστηριο του Switch...Ευτυχως αυτο αλλαζει απο τα options ομως ΜΟΝΟ για το Jump! τρομερα πραγματα...
Οκ καταλαβαινω οτι σου δινει την ελευθερια να κανεις οτι θελεις ακομα κ να πας απευθειας στο τελευταιο boss κ να το τελειωσεις αν εισαι πολυ καλος αλλα απο εκει κ περα πασχει παντου για εμενα.
Τραγικο animation εποχης PS2, παααααρα πολυ μικρο main story με μολις 4 dungeons + το τελευταιο, οπλα που σπανε οποτε δεν εχεις λογω να κανεις επιπλεον αποστολες για κατι που δεν κραταει, τραγικα sidequests που δεν σε αποζημειωνουν καθολου για το χρονο σου κ σου προσφερουν τραγικα rewards, framerate που πασχει ειδικα σε περιοχες με πολυ βλαστηση φτανει σε μονοψηφια νουμερα κ αλλα πολλα.
Τα καλα του ειναι το OST το οποιο ειναι οντως φανταστικο κ πολυ ατμοσφαιρικο αλλα κ τα γραφικα/art direction που του δινει ταυτοτητα σαν game.

Βαθμολογια 7,0/10


Αυτα απο μενα!
Πως σας φανηκε αυτο το στυλ των mini review? Αν σας αρεσε εχω τουλαχιστον αλλα 2 επιπλεον volumes που μπορω να κανω mini reviews με games που εχω τελειωσει κ δεν εχω αναφερει.
Επισης περιμενω τις αποψεις σχετικα με τους παραπανω τιτλους κ κατα ποσο σας βρισκει συμφωνους ή κ οχι.
Δεκτες ολες οι αποψεις φυσικα !

Εις το Επανιδειν !!!