Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 43 of 43

Thread: [Xbox Exclusive] Starfield (Bethesda)

  1. #41
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νομιζω ο Βαγγελης το ειπε πολυ σωστα. Μεχρι στιγμης δεν ειναι πρακτικη της Sony αυτο που κανει η MS. Θα μου πεις αν ειχε τα λεφτα θα το εκανε? Δεν ξερω. Μαλλον.



    Ομως πραγματικα απεχθανομαι κι εγω αυτην την πρακτικη που ερχεται ο αλλος και ψωνιζει ετοιμο πραγμα. Το θεωρω και εγω ανηθικο.

    Εχω την τυχη να μην με εμποδιζει το οικονομικο κομματι στο να αποκτησω και ολες τις κονσολες και τουμπανο PC κλπ. Εχω ομως προβλημα χρονου και γενικα δεν μου αρεσει αυτο το λεγομενο "backlog" που σε παρα πολυ κοσμο φουσκωνει και φουσκωνει και καταληγει ενα ατελειωτο βουνο απο υλικο που ειτε θες να δεις ειτε θες να παιξεις κλπ. Σαν τη λιστα στο νετφλιξ... μεγαλωνει και μεγαλωνει και καθε φορα λεω "ρε π...στη ποτε θα τα δεις ολα αυτα? Τελικα καλο κανει ή κακο η ολη φαση?" Αυτο σε εμενα προκαλει ενα βαθμο αγχους. Ειναι ο λογος που οταν ειχα πειρατικα PS1/2 δεν επαιζα παιχνιδια ή μαλλον δεν τα ολοκληρωνα τα περισσοτερα απο αυτα. Τα επαιζα λιγο και μετα τα παραταγα. Δεν μου εκανε αισθηση οταν ηξερα οτι εχω στη διαθεση μου 10αδες παιχνιδια ταυτοχρονα να παιξω.

    Οταν αρχισα να πληρωνω τα παιχνιδια που επαιρνα, τοτε αρχισα πραγματικα να παιζω περισσοτερο και ποιοτικοτερα. Δεν ξερω αν το εξηγω καλα, τουλαχιστον σε εμενα ετσι λειτουργει η φαση. Αν μου πεις παρε 30 παιχνιδια ολα τωρα να τα ρε παρτα. Εγω εκει θα μπουχτισω.

    Εδω ειχα τωρα περιοδους με 2-3 παιχνιδια στο PS5 που επαιζα ταυτοχρονα και χαλιομουν. Ενιωθα οτι δεν τους δινω τη δεουσα προσοχη.

    Οκ ετσι λειτυοργω εγω ομως δε λεω οτι ετσι πρεπει να ειναι.

    Οποτε αυτη τη στιγμη το gamepass οχι δεν το ζηλευω καθολου, ουτε να το δω μπροστα μου δεν θελω. Για την Bethesda ποσως με ενδιαφερει, τελευταιο τους παιχνιδι που επαιξα ηταν το Skyrim και αυτο στο PS3 ηταν τοσο σκατα που με εκανε να παρω XBOX360 ενα λαθος που δεν θα το ξανακανω (να αγορασω διπλο παιχνιδι απο μια εταιρεια που δεν με σεβαστηκε σαν καταναλωτη, αυτο εννοω, οχι την αγορα του ΧΒΟΧ).

    Ισως αν το Starfield ειναι το 1/4 απο αυτα που λεει αυτος ο σιχαμενος ο Todd Howard να μου κινησει το ενδιαφερον. Και γενικα δεν υπαρχει κατι απο ΧΒΟΧ exclusive που να με τραβηξει αυτη τη στιγμη. Οχι οτι δεν ειναι καλα παιχνιδια, απλα δεν ειναι αυτο που θα με τραβηξει.

    Εν κατακλειδι, gamepass = καρ...νος (ουτε να το γραφω δε θελω) του gaming και δεν προκειται να το αποδεχθω παρα μοναχα αν καταληξει το gaming να ειναι αυτο και τιποτα αλλο, οπου εκει θα αναγκαστεις κατα μια εννοια να συμμετασχεις (οχι για δικους σου λογους αποκλειστικα...σκεφτειτε οικογενειες παιδια κλπ). Χαλαρα ομως θα μπορουσα να αγορασω ενα Series X αν μου ελεγε η MS οτι εκανε exclusive production με παιχνιδαρα του Κοτζιμα (ή γενικα καποιο δικο της παιχνιδι). Εκει ναι πιθανοτατα να αγοραζα την κονσολα ακομα και μονο γι αυτο. Φυσικα χωρις gamepass θα αγοραζα το παιχνιδακι μου κανονικα σαν "κοροιδο" και θα το ειχα στο ραφι μου να το παιζω ακομα και το 2040 (βεβαια τωρα που το σκεφτομαι το Series X εχει DRM no? Οποτε σκατουλες θα επαιζα το 2040...)

  2. #42
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Επεκτείνεται σαν COVID για να φτάσανε τέτοιες συζητήσεις και εν Ελλάδι:

    https://www.enternity.gr/forum/viewt...p=81068#p81068

    Για μένα όπως είπα το κλειδί είναι exclusives & genre diversity... out-of-the-box thinking και όλα θα πάνε καλά, ακόμα κι αν χάσουμε μερικά multiplatform.

    Η Nintendo αντέχει την λαίλαπα ακριβώς γιατί προσφέρει το κάτι διαφορετικό που δεν βρίσκεις πουθενά αλλού και ο κόσμος το πληρώνει με χαρά day 1 (ειδικά όταν ξέρει ότι δεν πέφτουν οι τιμές για πολλά χρόνια).

  3. #43

    Default

    Aφού υπάρχει το νήμα, ας γράψω εντυπώσεις, τώρα που το τελείωσα.
    Κανένας άλλος δεν παίζει Starfield?

    Εννοείται ότι γράψω είναι spoiler free, αλλά θα είμαι και σύντομος. To άρχισα day one και το τελείωσα χθες, άρα είναι σχεδόν δύο μήνες φουλ, με σχεδόν καθημερινό παιχνίδι, κατά μέσο όρο 2 με 3 ώρες. 'Εκανα τα βασικά quest lines, αλλά και αρκετά άλλα side quests και νομίζω μέσα σε 2 μήνες έχω δει τί είναι και τί προσφέρει το παιχνίδι.
    Είναι κλασικό Bethesda game, με τα χαρακτηριστικά των παιχνιδιών της εταιρείας. Από bugs είναι οκ, υπάρχουν κάποια, αλλά γενικώς νο πρόμπλεμ, ούτε καν δηλαδή. Είναι ένα πολύ καλοφτιαγμένο παιχνίδι, με φοβερή ποικιλία στο τί μπορείς να κάνεις. Η μάχη είναι κλασικά πολύ καλή, έχει τα πάντα. Οι μάχες με το διαστημόπλοιο είναι επίσης αρκετά καλές. Μπορείς να ασχοληθείς με το διαστημόπλοιο, αναβαθμίσεις, αγορές, τροποποιήσεις, και έχει σημασία, γιατί κάποιες μάχες είναι δύσκολες. Είναι ένα ενδιαφέρον κομμάτι του gameplay. Το άλλο κομμάτι, με το οποίο δεν ασχολήθηκα καθόλου, είναι η έρευνα και συλλογή resources, όπως επίσης και η δημιουργία outposts, αλλά κι εκεί έχει πολύ ψωμί, όπως φαίνεται. Απλά, αυτά κάπως τα βαριέμαι.
    Ο κόσμος είναι τεράστιος, οι πλανήτες αμέτρητοι, αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία. Το σημαντικό είναι ότι το παιχνίδι σου περνάει την αίσθηση της απεραντοσύνης του διαστήματος και του πώς θα ήταν να μπορούσαμε να ταξιδεύαμε διαπλανητικά. Οι πόλεις είναι φοβερά καλοφτιαγμένες, πάρα πολύ ζωντανές, με πολλά πράγματα να συμβαίνουν εκεί, άλλοτε πολύ ενδιαφέροντα κι άλλοτε λιγότερο.
    Το main story το θερώ πολύ καλό, χωρίς να πω τίποτε άλλο. Νομίζω θα κρατούσε του καθενός το ενδιαφέρον ως το τέλος. Προσωπικά, το ευχαριστήθηκα, γιατί το ψιλοφοβόμουν. Οι χαρακτήρες επίσης πολύ καλοί, μεγάλο συν και αυτό. Οι διάλογοι σε πολύ καλό επίπεδο, πολύ καλογραμμένοι. Γενικά, είναι φανερό ότι έχει γίνει για χρόνια μία πολύ σοβαρή προσπάθεια για ένα πολύ καλό videogame.
    Επίσης, δεν απουσιάζουν οι σημαντικές επιλογές και διλήμματα, με κόστος, κάτι που δεν είναι καινούριο φυσικά, αλλά είναι καλό που φρόντισαν να έχουν τέτοιες στιγμές στο παιχνίδι. Μου άρεσε επίσης πάρα πολύ το ότι πραγματεύται καταστάσεις, θεωρίες και ιδέες που απασχολούν την ανθρωπότητα, αλλά και τον καθένα μας ατομικά.
    Γενικώς, είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, που δυστυχώς είναι exclusive, και θεωρώ ότι αξίζει να παιχθεί από τον καθένα.

    Τώρα, για κάποιες περαιτέρω παρατηρήσεις, σε spoiler tag, αν και δεν πρόκειται, και πάλι, να πω τίποτα που θα χαλάσει κάποιου την εμπειρία. Απλά, μπορεί να προδιαθέσουν κάποιον για ορισμένα πράγματα, κι αυτό από μόνο του είναι ένα είδος "spoiler".
    Spoiler!
    Last edited by toninio; 27-10-2023 at 02:27.

  4. The Following 9 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (29-10-2023),criter (02-11-2023),geogoku (05-11-2023),Giannis1979 (28-10-2023),Kane (14-11-2023),mihalis13 (28-10-2023),panos74gr (27-10-2023),Snk (27-10-2023),Valkyre (27-10-2023)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •