Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 61 to 80 of 131

Thread: Mafia: Trilogy

  1. #61

    Default



    Σίγουρα έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά ρε γμτ, δυστυχώς δεν έχουν καμία μα καμία σχέση οι χαρακτήρες, δηλ. οι φάτσες και οι φωνές, με το original. Ο Tommy και ο Paulie, δηλ. ο πρωταγωνιστής και ο αμέσως ίσως πιο βασικός χαρακτήρας, ΔΕΝ είναι αυτοί που μάθαμε στο original. Όχι μόνο είναι εντελώς διαφορετικοί, αλλά είναι σχεδόν αντιπαθητικοί, ενώ στο original το αντίθετο. Τί ήθελαν τώρα, να μοιάζει ο πρωταγωνιστής ξέρω γω με Αλ Πατσίνο κι έτσι; Αστεία πράγματα. Ο Σαλιέρι, επίσης καμία σχέση, όπως και ο Μορέλλο. Τον Σαλιέρι ρε παιδιά; Ο Βιντσέντζο με τα όπλα, τραγωδία. Μονο τον Φρανκ πέτυχαν λίγο και την κοπέλα. Στο μεταξύ, είναι δυνατόν να πας να αλλάζεις τις original φωνές, που ήταν και από τα χαρακτηριστικά στοιχεία του παιχνιδιού; Έχουν αλλάξει και διαλόγους και cutscenes. Κακώς. Γενικά, έχει γίνει αυτό που φοβόμουν, ότι δηλαδή το νέο έχει χάσει την ατμόσφαιρα του παλιού. Ε βέβαια, όταν πας και αλλάζεις αυτά που δεν πρέπει. Έχουν πάει να το κάνουν πιο "θεαματικό", πιο Χόλυγουντ, αλλά έτσι χαλάει η ταυτότητα του original.
    Μου φαίνεται καλύτερα να έκαναν ένα απλό remastered.
    Tέλος πάντων, δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι πολύ καλό και άρτιο, αλλά όποιος έχει παίξει το παλιό, θα έχει ένα θεματάκι. Ας το δούμε όταν βγει......

  2. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    mania (12-09-2020)

  3. #62
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Επειδή δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής, ξέρουμε αν το mafia 1 θα έχει τρόπαια?

    Spoiler!

  4. #63
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Ηλια, θα εχει ναι.
    Last edited by Stefanos; 24-09-2020 at 02:50. Reason: Προσθηκη Link
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  5. The Following User Says Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    ilias78 (23-09-2020)

  6. #64
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Στέφανε έχει ανακοινωθεί κανά steelbookάκι ή σπέσιαλ?


  7. #65
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Tony καλησπερα φιλε μου, Special οχι Steelbook μονο ως PreOrder Bonus αλλα και αυτο αν παρεις μονο την τριλογια οχι την Definitive, απο διαφορους Retailers σε Ουγγαρία - Τσεχία και Σλοβακία. Την ακυρωσα γιατι περα οτι εβγαινε ακριβα και δεν ηθελα τα υπολοιπα 2 (2 & 3) δεν ηξερα τι γλωσαα ειχε το Cover (αγγλικα ειχε στο Game) οποτε θα περιμενω απο 'κανα E-Bay και αυτο αργοτερα γιατι τωρα λογο κυκλοφοριας οι τιμες ειναι στο Θεο.. ελπιζω μονο να μην γινει Rare γιατι μετα τον ηπιαμε.
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  8. The Following User Says Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    tonybsg (23-09-2020)

  9. #66
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  10. #67
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  11. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    euromaster (24-09-2020),toninio (25-09-2020)

  12. #68
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  13. #69
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by Stefanos View Post
    Tony καλησπερα φιλε μου, Special οχι Steelbook μονο ως PreOrder Bonus αλλα και αυτο αν παρεις μονο την τριλογια οχι την Definitive, απο διαφορους Retailers σε Ουγγαρία - Τσεχία και Σλοβακία. Την ακυρωσα γιατι περα οτι εβγαινε ακριβα και δεν ηθελα τα υπολοιπα 2 (2 & 3) δεν ηξερα τι γλωσαα ειχε το Cover (αγγλικα ειχε στο Game) οποτε θα περιμενω απο 'κανα E-Bay και αυτο αργοτερα γιατι τωρα λογο κυκλοφοριας οι τιμες ειναι στο Θεο.. ελπιζω μονο να μην γινει Rare γιατι μετα τον ηπιαμε.
    Στεφ είδα ότι η Trilogy είναι digipack (τουλάχιστον Αγγλία), ρίξε μια ματιά σε περίπτωση που ψήνεσαι!


  14. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Stefanos (26-09-2020)

  15. #70
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Στεφ είδα ότι η Trilogy είναι digipack (τουλάχιστον Αγγλία), ρίξε μια ματιά σε περίπτωση που ψήνεσαι!
    Τοny σε ευχαριστω πολυ, την ειδα χθες κατα τυχη ενω εψαχνα να βρω Unboxing για το SteelBook. :ρ

    Υ.Γ. : Θα μπει στη λιστα για αργοτερα, να μεινει και 'κανα φραγκο για το PS5.
    Last edited by Stefanos; 26-09-2020 at 16:56.
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  16. #71

    Default

    Ψήνομαι πολύ για το πρώτο. Είναι το μόνο που δεν έχω παίξει. Να αξίζει όμως τα 40€; Έχει ικανοποιητική διάρκεια;

  17. #72
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Ψήνομαι πολύ για το πρώτο. Είναι το μόνο που δεν έχω παίξει. Να αξίζει όμως τα 40€; Έχει ικανοποιητική διάρκεια;
    Spoiler!
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  18. The Following User Says Thank You to Stefanos For This Useful Post:

    Conjure7 (26-09-2020)

  19. #73

    Default

    Για παιχνίδι 20ετίας, τα 40 ακούγονται πολλά. Μπορεί και να είναι. Είναι όμως από τις περιπτώσεις που δεν σε πειράζει η διάρκεια. Για single player, story\character driven, και γραμμικό, θεωρώ ότι απασχολεί τον παίκτη όσο πρέπει. Προσωπική άποψη, τα αξίζει τα λεφτά, για αυτό που σου δίνει, γιατί έχει προσωπικότητα ΚΑΙ gameplay.
    Να ξαναπώ εδώ βέβαια ότι η άποψή μου βασίζεται στην original έκδοση του παιχνιδιού, με το συγκεκριμένο ύφος, πρόσωπα, διαλόγους. Φαντάζομαι ότι και το remake θα δίνει πάνω κάτω την ίδια εμπειρία, έστω και με τις αλλαγές που έκαναν. Επιφυλάσσομαι όμως, γιατί καμιά φορά οι πολλές αλλαγές.....

  20. The Following 3 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (28-09-2020),mihalis13 (28-09-2020),Valkyre (29-09-2020)

  21. #74
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Όσον αφορά την τιμή, μέχρι κ την Παρασκευή που κυκλοφόρησε, οι τιμές άρχιζαν από τα 32.80

    Spoiler!

  22. The Following User Says Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    toninio (29-09-2020)

  23. #75
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Για παιχνίδι 20ετίας, τα 40 ακούγονται πολλά. Μπορεί και να είναι. Είναι όμως από τις περιπτώσεις που δεν σε πειράζει η διάρκεια. Για single player, story\character driven, και γραμμικό, θεωρώ ότι απασχολεί τον παίκτη όσο πρέπει. Προσωπική άποψη, τα αξίζει τα λεφτά, για αυτό που σου δίνει, γιατί έχει προσωπικότητα ΚΑΙ gameplay.
    Να ξαναπώ εδώ βέβαια ότι η άποψή μου βασίζεται στην original έκδοση του παιχνιδιού, με το συγκεκριμένο ύφος, πρόσωπα, διαλόγους. Φαντάζομαι ότι και το remake θα δίνει πάνω κάτω την ίδια εμπειρία, έστω και με τις αλλαγές που έκαναν. Επιφυλάσσομαι όμως, γιατί καμιά φορά οι πολλές αλλαγές.....
    Εγω κραταω μικρο καλαθι για το αν θα ειναι η ιδια εμπειρια με το original.
    Ξερει καποιος να μας πει αν υπαρχουν τα side missions μετα τις βασικες αποστολες στου Luca Bertone?
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  24. The Following User Says Thank You to euromaster For This Useful Post:

    toninio (29-09-2020)

  25. #76

    Default

    Δεν άντεξα. Το πήρα.
    Αν γίνεται μην κάνετε spoilers, γιατί δεν το έχω παίξει.

  26. The Following User Says Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    toninio (29-09-2020)

  27. #77

    Default

    Euromaster, μικρό καλάθι κι εγώ και θα εκνευριστώ εάν η αλλαγή είναι μεγάλη.
    Conjure7, εννοείται κανένα spoiler, ειδικά για αυτό το παιχνίδι (κι αυτό που αναφέρει ο euromaster δεν είναι τίποτα, μην φοβάσαι). Και εννοείται, οι διαφορές με το original επηρεάζουν μόνο όσους έχουμε παίξει το παλιό. Εσύ που δεν το έχεις παίξει, θα ευχαριστηθείς 100% έναν μοναδικό classic τίτλο μεγάλης αξίας.


  28. #78

    Default

    Το παιχνίδι έγινε install στις 11 και με το ζόρι το άφησα στις 4 το πρωί.
    Φοβάμαι ότι θα τελειώσει πολύ γρήγορα και δεν ξέρω αν έχει κάτι άλλο να κάνεις, πέρα από τα collectibles, μετά την ολοκλήρωση του κυρίως σεναρίου. Παρόλ' αυτά χαίρομαι που το παίζω γιατί είχα ξεκινήσει από το 2ο στο ps3.
    Κάποια θεματάκια με την κίνηση του χαρακτήρα υπάρχουν άλλα μπορώ να τα παραβλέψω.
    Και τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλά που έδωσα 40€ για πρώτο τη στιγμή που με 60 δίνει τη τριλογία.

  29. The Following 4 Users Say Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    Dimitris_ (30-09-2020),obione (07-10-2020),toninio (06-10-2020),Valkyre (29-09-2020)

  30. #79

    Default

    Επανέρχομαι καθώς το τελείωσα χθες.
    Το έπαιζα λίγο λίγο διότι είχα καταλάβει ότι θα είναι σύντομο.
    Εντάξει. Καλό το στόρι, σε γενικές γραμμές, αλλά δεν σου έδινε τη παραμικρή ελευθερία κίνησης. Ενώ φαίνεται να υπάρχει ένας χάρτης για να κινηθείς το παιχνίδι ουσιαστικά σε υποχρέωνε να συνεχίσεις το στόρι. Από εκεί και πέρα δεν έδωσε ποτέ ούτε ευκαιρία, αλλά ούτε και λόγο, να κάνεις κάτι παραπάνω. Και σίγουρα δεν θα κάτσω να ψάχνω τα collectibles, σαν ψύλλους στ' άχυρα. Ανοίγει ένα free roam mode, γι αυτό το λόγο, μετά την ολοκλήρωση.
    Τα γραφικά του στα cinematics είναι καλά. Η ατμόσφαιρα αρκετά σωστή, εάν μπορείς να παραβλέπεις αρκετές από τις ανακρίβειες και τις υπερβολές του. Ισχύει ότι ο χαρακτήρας έχει κάποια θεματάκια χειρισμού, κατά την οδήγηση τα γνωστά pop ups κλπ...
    Όπως είπα ήθελα να το παίξω. Δεν το μετάνιωσα. Αλλά 40€ λυπάμαι. Δεν τα αξίζει. Είναι ένα σούπερ μάρκετ και πλέον, δυστυχώς, έτσι σκέφτομαι. Εάν δε σου ανοίξει η όρεξη και θες να παίξεις και τα επόμενα, θα καταλάβεις ότι καλύτερα να τα είχες πάρει πακέτο.

  31. The Following 2 Users Say Thank You to Conjure7 For This Useful Post:

    toninio (07-10-2020),Valkyre (06-10-2020)

  32. #80
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Ουτε το original σου εδινε ελευθερια κινησης, δν ηταν ποτε Open world, το μονο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι αν εχει τις μικροαποστολες μετα τις βασικες. Για εμενα αυτο ηταν μεγαλο + στο original και προσθεται και χρονο και ποιοτητα στο παιχνιδι τοτε. Εδω δεν ξερω τι γινεται.
    Πες μας λιγο αν η ατμοσφαιρα σε μετεφεραι στην τοτε εποχη, οι φωτοσκιασεις, ο καιρος, η μουσικη κλπ.
    Εγ απο τα λιγα βιντεακια που εχω δει, 18 χρονια μετα βλεπω οτι δεν μπορουν να φτασουν σε ποιοτητα το original. Δεν αναφερομα ιστα γραφικα ( που για τοτε ηταν πολλα χρονια μπροστα), αλλα την ατμοσφαιρα και το πως βιωνες ως πρωταγωνιστης την ιστορια. Ακμα και τις λεπτομερειες οπως κοκκινα φαναρια, πυροσβεστικοπι κρουνοι που σπαγανε κλπ για το 2002 ηταν μακραν μπροστα.
    Θα προτιμουσα να επαιρναν στοιχεια απο το original και να εφτιαχναν ενα καινουριο παιχνιδι ανταξιο του και ας εβγαινε σε 3 χρονια..
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  33. The Following User Says Thank You to euromaster For This Useful Post:

    toninio (07-10-2020)

Page 4 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •