Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 81 to 100 of 131

Thread: Mafia: Trilogy

  1. #81

    Default

    Πιστεύω είναι λογικό, κάποιος που παίζει για πρώτη φορά το Mafia 1, δηλ. παιχνίδι αρχαίο ουσιαστικά, έστω και remake, κι έχοντας παίξει στο μεταξύ ένα σωρό άλλα, ειδικά σύγχρονα παιχνίδια με πολύ ελεύθερους κόσμους, να μην ενθουσιαστεί. Όπως λέει ο euromaster, ήταν ένα παιχνίδι πρωτοποριακό για την εποχή του. Είναι κάργα linear, κι ας μπορείς να οδηγείς μέσα στην πόλη, όπου θες, και είναι φτιαγμένο για linear κι ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται.
    Επίσης, όντως, αν και δεν έχω παίξει το remake ακόμα, από βίντεο που έχω δει, κι εγώ δεν βλέπω να δίνει καθόλου μα καθόλου τελικά την ίδια εμπειρία με το original. Mία σκηνή με τον οπλουργό, τον Vincenzo, ήταν αρκετή για να μας δώσει το στίγμα. Ο βαρύς, λιγομίλητος Vincenzo του original έχει δώσει τη θέση του σε αυτό το χαζοχαρούμενο πράγμα. Μην πούμε για τον Paulie και μελαγχολήσουμε εντελώς. Γενικά, αυτό που εξέπεμπαν οι χαρακτήρες του πρωτότυπου, ως μορφές και ύφος ομιλιών έχει χαθεί εντελώς.
    Ίσως να είναι ούτως ή άλλως αδύνατον, σήμερα να έχει κανείς την ίδια εμπειρία με το αν το έπαιζε τότε, στην εποχή του, ακόμα κι αν το είχαν φτιάξει 100% πιστά με το πρώτο.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (07-10-2020),psx3 (07-10-2020)

  3. #82
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι έχουν αλλάξει οι απαιτήσεις του σύγχρονου gamer. Αν δεν είναι open world collectathon, αυτομάτως χάνει πόντους το παιχνίδι στην συνείδηση πολλών (gamers, reviewers). Γι' αυτό και πήξαμε σε αυτά.

    Υπάρχει όμως και κόσμος (μεταξύ αυτών κι εγώ) που νοσταλγεί την εποχή των linear games.

    Άλλωστε είδαμε και το Mafia 3 πόσο πρόκοψε με την open world formula... τι, όχι;

    Όσο για τα remakes, θα συμφωνήσω ότι είναι επίφοβα από άποψη αλλαγής ατμόσφαιρας.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Conjure7 (07-10-2020),mihalis13 (07-10-2020),PDS (07-10-2020),toninio (08-10-2020)

  5. #83
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    linear games ftw.
    .

  6. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (07-10-2020),psx3 (07-10-2020),toninio (08-10-2020)

  7. #84

    Default

    To linear δίνει στον δημιουργό τη δυνατότητα να κάνει παπάδες, σκηνοθετικά, σεναριακά, ερμηνευτικά κλπ (Bioshock και άλλα). Πάντα πιστεύω θα υπάρχουν καλά linear. To open world μπορεί να είναι παιχνιδάρα, όταν ο ανοικτός κόσμος έχει ουσία και λόγο ύπαρξης (για αυτό μου άρεσε το Skyrim).
    Aς υπάρχει το Μάφια ως remake, έστω και αλλαγμένο, οκ. Πιστεύω αρκετός κόσμος θα το εκτιμήσει, διότι έστω κι έτσι, πρέπει να έγινε πολύ καλή δουλειά απο το στούντιο, και θα παιχθεί από κόσμο, που δεν θα το βλεπε ποτέ. Όσοι το παίξαμε τότε, είμαστε οκ με εκείνο και εκείνο θα θυμόμαστε.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Conjure7 (08-10-2020),euromaster (08-10-2020)

  9. #85
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Αν κ το εχω στα χερια μπυ το game, λιγο χαλαστικα με αυτα που διαβασα. Το καλό όμως στην περίπτωση μου είναι πως δεν έχω παίξει το πρώτο στο ps2 (η πρώτη μου κονσόλα ήταν το ps3) όποτε δεν θα καταλάβω κ πολλά από τα μείον.

    Spoiler!

  10. #86

    Default

    Δεν νομίζω ότι έχεις λόγο να έχεις χαλαστεί από κάτι. Εφόσον δεν το έχεις παίξει, ούτε εσύ, πιστεύω θα το εκτιμήσεις.

  11. #87
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Αν κ το εχω στα χερια μπυ το game, λιγο χαλαστικα με αυτα που διαβασα. Το καλό όμως στην περίπτωση μου είναι πως δεν έχω παίξει το πρώτο στο ps2 (η πρώτη μου κονσόλα ήταν το ps3) όποτε δεν θα καταλάβω κ πολλά από τα μείον.
    Ηλια θα αρεσκει σου πολλα, οπως και να χει ειναι ενα καταπληκτικο παιχνιδι, εγω μιλαω για λεπτομερειες που δεν θα δει καποιος που δεν το εχει ξαναπαιξει και οπως με λεει και ο Val, ρομαντικο, δινω εμφαση σε πραγματα που με εκαναν και λατρεψα αυτο το παιχνιδι...

    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  12. #88
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Τι μ@λ@κες καραγκιόζηδες είναι στην 2κ. Αυτό το race στο classic δεν βγαίνει με τίποτα. Το παράτησα. Δεν θα μου σπάσει το νευρικό μου σύστημα αυτή η μ@λ@κια. Αν το ηξερα πόσο παλούκι είναι δεν θα το έπαιρνα καν το παιχνίδι. Δεν είναι το είδος του παιχνιδιού για να κάνεις τόσο ζόρικο ένα μικρό κομμάτι που αφορά άλλο είδος. Έλεος μπαγλαμαδες

    Spoiler!

  13. #89
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Hλια, δικιο εχεις αλλα ετσι παλουκι φαντασου htan και στο original.
    Μην τρελαινεσαι, κατεβασε την δυσκολια στο ευκολο μονο για τον αγωνα και ξεμπερδευεις.
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  14. #90
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Θα χασει την πλατινα ομως ετσι, αν παει για το 100%..

    Ηλια εχει καποια Tips στο ιντερνετ για τον συγκεκριμενο αγωνα, ριξε μια ματια.
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  15. #91
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ακριβώς αυτό, θα χάσω την Πλάτωνα.

    Στέφανε δοκίμασα πολλά αλλά πάντα κάτι πάει στραβά κ φέρνω σβουρες. Με χτυπάνε αντίπαλοι, φέρνω κύκλους κ αυτοί συνεχίζουν ακάθεκτοι. Ότι να ναι. Η θα δοκιμάσω σε κάνα μήνα η θα το πετάξω στον κάδο.

    Spoiler!

  16. #92
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Δοκιμασε μετα απο καποιες μερες καλυτερα, συνηθως τοτε ειμαστε πιο χαλαροι και πιο συγκεντρωμενοι.
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  17. #93
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    αα ρε Ηλια σε καταλαβαινω. εγω το επαιζα απο pc και σε καποια πιστα που επρεπε με το tommygun να εστιασω 100% στον στοχο για 10 δευτερολεπτα, ηταν απλα αδυνατον, ωσπου το δοκιμασα με χειριστηριο και το περασα αμεσως. Εχει κατι τετοια κουλα το παιχνιδι, αλλα παρολα αυτα εινια διαμαντι, εξαιρετικο remaster δεν το περιμενα. μην το αφησεις ειναι υπεροχο παρακατω.
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  18. #94

    Default

    Τον καταλαβαίνω τον Ηλία78. To race πραγματικά είναι τρομερά δύσκολο και σπάει νεύρα. Στο original Mafia, που έχω παίξει, δεν μπορούσα με τίποτα να το περάσω. Με τις πολλές προσπάθειες, γίνεσαι μεν καλύτερος, αλλά και πάλι όλο κάτι γίνεται και χάνεις για λίγο ή όσο πλησιάζει ο τερματισμός και προηγείσαι, αρχίζει και τρέμει το χέρι (γιατί λες άντε πάλι από την αρχή για πολλοστή φορά, αν χάσω) και χάνεις. Θυμάμαι είχα χρησιμοποιήσει μία παράκαμψη, κλέψιμο δηλαδή, που είχα δει στο ίντερνετ, για να ξεμπλέξω και να μπορέσω να προχωρήσω, γιατί δεν πήγαινε άλλο. Επίσης, στο τελευταίο level της ιστορίας, ήταν τόσο δύσκολο, που είχα χρησιμοποιήσει κάποιο trainer, για να μην με τρώνε (αφού και πάλι έχανα άπειρες φορές). Το original Mafia θυμάμαι δεν είχε επίπεδα δυσκολίας, είχε αραιά saves και για αυτό ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι.
    Τώρα δεν ξέρω τί έχουν κάνει, αλλά προφανώς, από τα γραφόμενα, έχουν προσθέσει difficulty levels. Γενικά κι εγώ ζοχαδιάζομαι εύκολα, όταν ένα παιχνίδι μου σπάει τα νεύρα. Ειδικά όταν υπάρχουν δύσκολες περιοχές-αποστολές και αραιά saves, γίνομαι τούρκος.
    Συμφωνώ κι επαυξάνω όμως, δεν πρέπει με τίποτα να αφήσει κάποιος να χαθεί η εμπειρία, λόγω του racing.

  19. #95
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Θυμάμαι είχα χρησιμοποιήσει μία παράκαμψη, κλέψιμο δηλαδή, που είχα δει στο ίντερνετ, για να ξεμπλέξω και να μπορέσω να προχωρήσω, γιατί δεν πήγαινε άλλο.
    Χαχα δεν θα το ξεχασω αυτο που λες και εγω ετσι την ειχα περασει την πιστα τοτε, Στο remake δεν υπαρχει αυτο βεβαιως, ομως εχουν πολλες ρυθμισεις στην δυσκολια και πραγμτικα το ευχαριστηθηκα πολλα το παιχνιδι απο την στιγμη που το σεταριστα εκει που ηθελα και επαιξα μονο με χειριστηριο.
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  20. The Following User Says Thank You to euromaster For This Useful Post:

    toninio (08-12-2020)

  21. #96
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Για δωστε κανα λινκ γιαυτη την παράκαμψη να το ψαξω

    Spoiler!

  22. #97
    Advanced Member euromaster's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Athens notia
    Posts
    431
    PSN ID
    gasmas78

    Default

    Ισχυε μονο για το original, στο remake δεν ισχυει απο οσο ξερω, να θες ψαξου λιγο μπας και...
    Ps3 fat 80gb-->500gb
    firmware - 4.60

    http://psnprofiles.com/gasmas78

  23. #98

    Default

    Μακάρι να έχουν αφήσει την κονταρίδα στο classic mode, αν και χλωμό, για όσους κυνηγάνε πλατίνα, γιατί αλλιώς θα σπάσουν τα νεύρα του κόσμου και δεν υπάρχει λόγος. Για την ιστορία, σε κάποιο σημείο της πίστας υπήρχε ένας δρόμος-παράκαμψη, κλειστός και καλά, που αν έμπαινες και τον ακολουθούσες, σε έβγαζε πιο μπροστά ή κατευθείαν στο τέλος, δεν θυμάμαι και πολύ καλά τώρα. Στο youtube το βρίσκει κανείς εύκολα. Σίγουρα το είχαν επίτηδες εκεί οι προγραμματιστές. Ε, ας το έχουν αφήσει μα δεν βλάπτει κανέναν. Δεν έχει κανένα νόημα να εκνευριζόμαστε χωρίς λόγο, σε ένα χόμπι που κάνουμε για τη διασκέδασή μας. Η δυσκολία πρέπει σαφέστατα να υπάρχει στα παιχνίδια, αλλά με τον σωστό τρόπο.
    Πιστεύω σύντομα να ξαναπαίξω το Μάφια ως remake, για να δω και τί ακριβώς έχουν κάνει.

  24. #99
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Εγώ το έχω ψιλοπαρατήσει το σπορ με τα trophies, σπανίως θα κάτσω να ασχοληθώ πλέον.

    Το εν λόγω παιχνίδι μάλιστα είχε βγει σε εποχή που δεν υπήρχαν καν αυτά (στο 360 ξεκίνησαν τα achievements)...

  25. #100
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Μακάρι να έχουν αφήσει την κονταρίδα στο classic mode, αν και χλωμό, για όσους κυνηγάνε πλατίνα, γιατί αλλιώς θα σπάσουν τα νεύρα του κόσμου και δεν υπάρχει λόγος. Για την ιστορία, σε κάποιο σημείο της πίστας υπήρχε ένας δρόμος-παράκαμψη, κλειστός και καλά, που αν έμπαινες και τον ακολουθούσες, σε έβγαζε πιο μπροστά ή κατευθείαν στο τέλος, δεν θυμάμαι και πολύ καλά τώρα. Στο youtube το βρίσκει κανείς εύκολα. Σίγουρα το είχαν επίτηδες εκεί οι προγραμματιστές. Ε, ας το έχουν αφήσει μα δεν βλάπτει κανέναν. Δεν έχει κανένα νόημα να εκνευριζόμαστε χωρίς λόγο, σε ένα χόμπι που κάνουμε για τη διασκέδασή μας. Η δυσκολία πρέπει σαφέστατα να υπάρχει στα παιχνίδια, αλλά με τον σωστό τρόπο.
    Πιστεύω σύντομα να ξαναπαίξω το Μάφια ως remake, για να δω και τί ακριβώς έχουν κάνει.
    Το βρήκα το βίντεο. Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι σε εκείνο το σημείο πως είναι. Σε αντίστοιχο βίντεο από το remaster που είδα, κάτι φαίνεται να υπάρχει. Θα το δοκιμάσω σημερα κ θα σας πω.

    Spoiler!

  26. The Following User Says Thank You to ilias78 For This Useful Post:

    toninio (08-12-2020)

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •