Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 121 to 131 of 131

Thread: Mafia: Trilogy

  1. #121
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post
    Mixalis13, είδα ότι έπαιζες το 2.
    Πως είναι η κατάσταση, βελτιώθηκε το παιχνίδι, πως σου φαίνεται?
    Δεν έχω παίξει το original για να ξέρω.
    Θεωρώ όμως πως δεν ειναι καλό remastered.
    Θα μπορούσαν να βγάλουν κάτι καλύτερο.
    Πάντως παίζεται μια χαρά.

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dimitris_ (16-01-2021)

  3. #122
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ωραία, ευχαριστώ πολύ, ούτε εγώ έχω παίξει την αρχική σειρά, πιο πολύ με ενδιέφερε αν παίζεται, καθώς είχαν ακουστεί πολλά όταν πρωτοκυκλοφορησε.

  4. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    mihalis13 (16-01-2021)

  5. #123
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ναι δεν έχει κάποιο θέμα. Είναι βέβαια περίεργο να έχεις παιξει το 1 που είναι remake και μετά να παίζεις το 2 και να είναι χειρότερος ο τεχνικός τομέας
    Spoiler!

  6. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dimitris_ (16-01-2021)

  7. #124
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ο,τι έλεγα για προβληματα τελικά το παίρνω πίσω...
    Μου κάνει ένα glitch στο 11 chapter και δεν μπορώ να συνεχίσω το story. 6 φορές το προσπάθησα και πάλι το ίδιον πρόβλημα.
    Και είδα πως σε αρκετούς συμβαινει το ίδιο
    Spoiler!

  8. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dimitris_ (17-01-2021)

  9. #125
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Όχι ρε φίλε, πολύ κρίμα.
    Τώρα δηλαδή πρέπει να περιμένεις να βγει update, να το διορθώσει, να σου φύγει και το ξενέρωμα, για να το συνεχίσεις...

    Μάλιστα...

    Είναι κάτι μήνες που κυκλοφορεί το παιχνίδι, (εκτός ότι δεν πρέπει να βγαίνουν έτσι παιχνίδια)τι περιμένουν??

  10. #126
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μετά απο κάποιες προσπάθειες και έκλεισα και ξανάνοιξα το παιχνίδι ξεκόλλησε.
    Αλλά ήταν αποστολή που έπρεπε να κάνεις κάτι μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο και μου έσπασε λίγο τα νευρα

    Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Spoiler!

  11. #127
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πάλι καλά!!!

  12. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    mihalis13 (17-01-2021)

  13. #128
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Έφτασε και σε 'μενα η ώρα να παίξω τον "περίφημο" αγώνα στη Classic δυσκολία.

    Είχα διαβάσει τόσα πολλά τελευταία, αναλύσεις επι αναλύσεων σε YT κ.ο.κ. οπότε και ήμουν προετοιμασμένος τι να περιμένω.

    Και το λέω αυτό γιατί το αρχικό παιχνίδι δεν το θυμάμαι καθόλου αν και το 'χα παίξει.

    Ο αγώνας λοιπόν είναι όντως εξαιρετικά δύσκολος. Πρέπει να 'σαι πολύ προσεχτικός και χωρίς απότομες κινήσεις.

    Όμως όλα αυτά δεν παίζουν κανένα μα ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ. Είναι ξεκάθαρα θέμα τύχης και εξηγώ.

    Έχοντας παίξει 4-5 φορές και ετοιμαζόμουν για την 6η, καταφέρνω στη 3η στροφή (εκεί που πάντα βγαίνει εκτός ένα απο τα αυτοκίνητα) να 'μαι 3ος.

    Περνάω στο τσακ την επόμενη σωστά και καταλήγω 2ος.

    Και εδώ είναι το ζουμί.. 2ος γύρος και φτάνοντας στα δύο κράσπεδα (που αν δεν μειώσεις και προσέξεις θα πετάξεις), το έκανα όσο χρειαζόταν με αποτέλεσμα να χτυπήσω τον πρώτο, να τριφογυρίσουμε μαζί, αλλά ταυτόχρονα να κολλάνε απο πίσω του όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα.

    Η κ@λοφαρδία συνεχίζεται μιας και κατάφερα να φύγω αφήνοντας τους πίσω κολλημένους!

    Με ένα γύρο να απομένει, ήταν σαν να οδηγώ μόνος μου. Στον Mini Map εμφανίστηκαν λίγο πρίν το τέλος και με τους παλμούς να 'χουν φτάσει 140..!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    mihalis13 (18-11-2021),toninio (28-11-2021)

  15. #129
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Νταξει, δεν δικαιολογείται ο αγώνας για παιχνίδι του 2020. Μόλις έκανα μια στροφή και, ενώ ήμουν ακόμα στη στροφή, πάτησα το boost και το αυτοκίνητο πήγε διαγώνια.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #130
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το τερμάτισα πριν κάποιες μέρες. Δεν το είχα ξανάπαιξει (μόνο το 2). Τρομερή ατμόσφαιρα γενικότερα το παιχνίδι και στο κομμάτι των γραφικών έχει γίνει καλή δουλεια.

    Εκεί που χάνει είναι στο κομμάτι polish και στο gameplay. Στο gameplay είναι σα να παίζεις παιχνίδι του PS3 στις αρχές του και ενώ είναι πολύ ωραίο παιχνίδι σε stills, κάτι ο χειρισμός, κάτι το animation, κάτι το performance το αδικουν. Κρίμα επίσης που δεν βγήκε έκδοση για PS5 για να έχει καλύτερο loading, fidelity και fps. Θα μπορούσαν να το είχαν προσέξει λίγο παραπάνω.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    toninio (18-11-2022)

  18. #131

    Default

    Aποφάσισα να ξαναεπισκεφτώ κι εγώ την City of Lost Heaven με το remake του Mafia. Έχω παίξει στο παρελθόν το πρωτότυπο στο Pc, μία πολύ πίσω στις αρχές του 2000 και άλλη μια πιο πρόσφατα, κάπου 2-3 χρόνια πριν. Με πολλή χαρά και συγκίνηση ξαναπάτησα το New Game, γιατί για εμένα το Mafia είναι από τα σημαντικότερα παιχνίδια που έχουν βγει ποτέ.
    Ευτυχώς πέρασα πολύ καλά, γιατί το φοβόμουν αρκετά το remake. Πιστεύω το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό και σέβεται σε μεγάλο βαθμό το original. H αίσθηση που είχα, παίζοντας, ήταν ότι είναι το Μάφια και όχι κάτι άλλο. Συμφωνώ με τα σχόλια ότι θα μπορουσαν να είχαν κάνει καλύτερα πράγματα στο gameplay, ως παιχνίδι που φτιάχτηκε με τα σημερινά δεδομένα, αλλά αυτό δεν με πείραξε και τόσο πολύ. Κυρίως ήθελα να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο προωτότυπο, σε ύφος και ατμόσφαιρα.
    Το κυρίως παράπονό μου είναι ότι 2-3 βασικοί χαρακτήρες δεν έμοιαζαν καθόλου με τους original. Ο Τόμμυ καμία σχέση, όπως και ο Paulie. Για ποιόν λόγο;Μαλιστα ο Τόμμυ δεν μου ήταν και συμπαθής έτσι όπως τον έφτιαξαν (οπτικά). Άλλος βασικός χαρακτήρας, ο Don, ούτε αυτός θύμιζε τον παλιό.
    Κάποιες αποστολές είναι αλλαγμένες ή επανασχεδιασμένες. Οκ, δεκτόν, αν και δεν ήθελα. Αρκετοί διάλογοι επίσης.
    Πάντως, έστω και με τις αλλαγές, η ομάδα έριξε φοβερή δουλειά και αυτό είναι αρκετό. Πολύς κόσμος έπαιξε αυτό το παιχνίδι, που δεν θα το έπαιζε ποτέ.
    Το φοβερό main theme της μουσικής του ορίζιναλ, νομίζω το άκουσα μία φορά στην αρχή και μετά δεν το ξανάκουσα. Ακόμα και στους τίτλους τέλους έπαιζε το νέο αλλαγμένο theme. Τέλος πάντων.
    Στην περιβόητη κούρσα ευτυχώς στο easy έβγαινε ψιλοεύκολα, αλλιώς θα ήταν σκούρα τα πράγματα! Δεν ήθελα να ξαναταλαιπωρηθώ όπως τότε, που στο τέλος είχα αναγκαστεί να πάρω την κονταρίδα για να τη βγάλω και να προχωρήσω.
    Γενικώς όλα καλά. Με τα παράπονά μου, αλλά ευχαριστημένος. Για εμένα, το original δεν ξεπερνιέται με τίποτα, αλλά έστω κι έτσι, η επίσκεψή μου και πάλι στον κόσμο του Lost Heaven με χαροποίησε και με συγκίνησε.

  19. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    euromaster (24-11-2022)

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •